50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

همه‌چیز راجع‌به ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان 2024؛ شرایط، مدارک و هزینه

تالار شهر قدیمی در بامبرگ، قلعه شورین، بازار کریسمس نورنبرگ، جشنواره اکتبر، کلیسای جامع کلن، و بسیاری مکان‌ها و رویدادهای دیگر در آلمان همیشه برای مسافران سراسر جهان بسیار جذاب بوده است. علاوه‌بر این، انواع نان و سوسیس‌های خوشمزه و بسیاری موارد دیگر تنها در سال 2023، بیش از 459 میلیون بازدید کننده را به جمهوری فدرال آلمان جذب کرده است.

با این حال، بسیاری از گردشگران قبل از ورود به آلمان باید ویزا دریافت کنند. اگرچه آلمان با بیش از 60 کشور (از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا، انگلستان، ژاپن و غیره) موافقت‌نامه تسهیل صدور روادید دارد، اما هنوز کشورهای زیادی در سراسر جهان وجود دارند که شهروندان آنها حتی برای سفرهای کوتاه توریستی نیاز به دریافت ویزا دارند.

اگر قصد دارید برای مدت کمتر از سه ماه به آلمان سفر کنید، باید برای ویزای توریستی درخواست دهید. نحوه درخواست ویزا همچنین شرایط، هزینه‌‎ها، مدت زمان و موارد دیگر را در این مقاله می‌آموزید.

معرفی ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان، ویزایی است که به دارنده آن اجازه می دهد تا از آلمان و تمامی 27 کشور عضو شنگن بازدید کنند. به صورت برچسبی که روی پاسپورت مسافر چسبانده شده است، صادر می شود. ویزای توریستی برای مقاصد گردشگری یا دیدار دوستان و اعضای خانواده شما را به سفر و گشت و گذار در سراسر آلمان است. مراحل آن بسیار شبیه مراحل اخذ ویزای شینگن آلمان است. 

لطفا توجه داشته باشید که به عنوان دارنده ویزای توریستی، اجازه کار یا تحصیل را ندارید. بنابراین، شما باید برای ویزای دانشجویی یا ویزای کار (ویزای ملی) یا سایر انواع ویزا با توجه به هدف خود از ورود، اگر می خواهید برای غیر از گردشگری وارد آلمان شوید، درخواست دهید.

انواع ویزای توریستی آلمان

رفت‌وآمد با ویزای توریستی آلمان براساس دو معیار دسته‌بندی می‌شود. یکی از این دو معیار براساس تعداد دفعات ورود و دیگری براساس هدف از سفر است. 

ویزا توریستی آلمان براساس تعداد دفعات ورود

با استفاده از این نوع ویزا شما می‌توانید ظرف مدت ۱۸۰ روز ۹۰ روز را در آلمان و سایر کشورهای حوزه شینگن اقامت کنید. این دسته به دو نوع ویزای دیگر تقسیم می‌شود:

انواع ویزای توریستی آلمان

شما با ویزای توریستی یکبار ورود آلمان تنها می‌توانید یکبار وارد آلمان شده و به سراسر کشورهای شینگن سفر کنید. بنابراین هنگامی‌که کشورهای حوزه شینگن را ترک می‌کنید، نمی‌توانید با همان ویزا مجددا ورود کنید.

ویزای توریستی چند بار ورود آلمان همانطور که از نامش پیداست به شما اجازه ورود مجدد به آلمان را می‌دهد. بنابراین می‌توانید هرچند بار که نیاز دارید وارد قلمرو شینگن شده و از آن خارج شوید. البته اگر محدودیت اقامت را رعایت کنید و از قانون بیش از 90 روز تخطی نکنید.

انواع ویزای توریستی آلمان براساس اهداف سفر

اهداف سفر از دریافت ویزای توریستی آلمان می‌تواند متفاوت باشد. اگر به‌قصد دیدار با خانواده سفر می‌کنید یا اهداف درمانی دارید باید ویزای مخصوص خود را دریافت کنید. اگر هم می‌خواهید در دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت شرکت کنید یا اهداف تجاری دارید نیز باید بدانید که مطابق با این اهداف نیز نوع ویزایی که دریافت می‌کنید، متفاوت است. جدول زیر انواع ویزای توریستی را به تصویر کشیده است.

توجه: این نوع ویزا برای تحصیل بلند مدت در آلمان مناسب نیست و شما بایستی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. 

انواع ویزای توریستی آلمان براساس هدف از سفر

ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه

اگر می‌خواهید شانس دریافت ویزای خود را افزایش دهید، بهتر است دعوتنامه داشته باشید. فرقی نمی‌کند نامه دعوتنامه از طرف چه کسی است. می‌خواهد دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان باشد یا از طرف یک شرکت تجاری یا موسسه آموزشی. آنچه مهم است باید این نامه باید حاوی اطلاعات مشخصی که شامل اطلاعات شخصی متقاضی، تاریخ ورود و خروج و اطلاعات محل اقامت باشد. مهمتراز همه، اگر شخص دعوت‌کننده قرار است حمایت مالی شما را در طول مدت سفر انجام دهد بایستی این موضوع به‌طور دقیق در نامه ذکر شود. 

ویزای توریستی آلمان بدون دعوتنامه

اگر سوالتان این است که آیا بدون دعوتنامه هم می‌توان ویزای توریستی کشور آلمان را گرفت؟ باید در پاسخ بگوییم بله این امکان وجود دارد. اما باید خود را آماده کنید که ممکن است پروسه دریافت ویزا کمی طولانی‌تر شود. همچنین بایستی مامور سفارت آلمان را مجاب کنید که در مدت زمان مشخص این کشور را ترک خواهید کرد و مشکلی بابت اقامت و هزینه‌های سفر ندارید.

ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه

شرایط ویزای توریستی آلمان

این که آیا شرایط اخذ ویزای توریستی آلمان را دارید یا نه، همه اینها به ملیت و شهروندی شما بستگی دارد. طبق سیاست‌های رایج ویزای تعیین شده توسط کشورهای شنگن لیستی از بیش از 60 کشور وجود دارد که شهروندان آنها برای ورود به منطقه شینگن و آلمان نیازی به درخواست ویزا ندارند. اما شهروندان خارج از این منطقه باید برای درخواست ویزای توریستی اقدام کنند.

در اینجا دسته بندی مسافرانی که برای بازدید از آلمان به ویزا نیاز دارند، آورده شده است:

کسانی‌که باید ویزای توریستی آلمان دریافت کنند

شهروندان کشورهایی که عضو توافقنامه شینگن نباشند.

شهروند کشور عضو منطقه شینگن باشد اما به دلایلی مجوز ورود بدون ویزا را نداشته باشد.

بعد از موضوع شهروندی معیارهای دیگری برای شرایط اخذ ویزای توریستی آلمان وجود دارد. اینکه سفارت آلمان برای صدور ویزای توریستی به میزان تمکن مالی فرد توجه می‌کند. همچنین باید اهداف سفر طوری بیان شوند که آفسر پرونده مجاب شود که شما برای درخواست پناهندگی به کشور آلمان سفر نمی‌کنید.

چگونه ویزای توریستی آلمان را بگیریم؟

نحوه دریافت ویزای توریستی آلمان تفاوت زیادی با سایر ویزاهای توریستی کشورهای عضو حوزه شینگن ندارد. همه این نوع ویزاها در اولین مرحله نیازمند تکمیل فرم درخواست هستند. این فرم برای ویزای آلمان از طریق سایت visametric.com در دسترس است.

بعد از تکمیل فرم درخواست نوبت به گرفتن نوبت سفارت می‌رسد. توجه داشته باشید که درخواست‌های ویزا تنها در صورتی در نوبت بررسی قرار می‌گیرد که از قبل وقت قبلی سفارت رزرو کرده باشید.

حالا که رزرو وقت سفارت را انجام دادید باید مدارک لازم را جمع‌آوری کنید. لیست مدارک در ادامه همین مطلب آمده است. در مرحله آخر حضور در محل سفارت در موعد مقرر است. سعی کنید مطابق با زمانبندی و تقریبا نیم‌ساعت قبل از زمان تعیین شده در محل حضور یابید.
در تصویر زیر مراحل درخواست ویزای توریستی آلمان را مشاهده می‌کنید:

مراحل درخواست ویزای توریستی آلمان

مدارک لازم برای ویزای توریستی آلمان

مدارک لازم برای ویزای توریستی سفارت آلمان شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم درخواست ویزای توریستی آلمان: این فرم باید به زبان انگلیسی یا آلمانی تکمیل شود و رعایت صداقت و ورود اطلاعات صحیح اصل اول آن است.
 • دو قطعه عکس: تمامی عکس‌ها بایستی به اندازه پاسپورت باشد.
 • پاسپورت ملی معتبر: گذرنامه نباید قدیمی باشد و حداقل یک صفحه خالی برای چسباندن برچسب ویزا روی آن داشته باشد.
 • صورتحساب بانکی: این صورت‌حساب باید گردش حساب شخصی را در سه ماه گذشته نشان دهد.
 • بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی شما باید حداقل 30000 یورو پوشش درمانی داشته باشد.
 • مدرک اقامت: این می‌تواند شامل نامه رزرو هتل محل اقامت یا دعوت‌نامه یکی از اعضای خانواده یا دوست مقیم آلمان باشد.
 • رزرو پرواز: رزورو پرواز به‌صورت رفت‌وبرگشت است که نشان دهد شما قصد خروج از آلمان را در موعد مقرر دارید.
 • اثبات تمکن مالی: یکی از مدارک بسیار مهم این نوع ویزا است که درقسمت بعد درباره آن توضیح دادیم. 
 • گواهی اشتغال: برای افراد شاغل مورد نیاز است که گواهی دهد شخص موردنظر در شرکت مشغول به کار است.
 • گواهی تحصیل: برای دانشجویان موردنیاز است و این نامه باید از سوی دانشگاه صادر شود.
 • نامه هدف از سفر: این نامه باید توضیح دهد که چرا می خواهید از آلمان دیدن کنید، چه مدت قصد دارید در آنجا بمانید.
 • دعوتنامه: این نامه باید از سوی فردی صادر شود که حمایتگر مالی شما در کشور آلمان است.
 • مدارک هویتی ملی: شناسنامه، کارت ملی، گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر را شامل می‌شود.
 • گواهینامه رانندگی یا قبض آب و برق: این به عنوان مدرک اقامت در کنسولگری که در آن قصد دارید برای ویزا درخواست دهید مورد نیاز است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی آلمان

هزینه ویزا توریستی آلمان

قیمت ویزای توریستی آلمان در رده‌های سنی مختلف، متفاوت است. به‌طورکلی بزرگسالان باید 80 یور بپردازند. این رنج سنی از 12 سال شروع می‌شود و هیچ حداثر سنی وجود ندارد. اما افراد 6 تا 12 سال باید 40 یورو برای دریافت این نوع ویزا هزینه کنند. همچنین کودکان کمتر از 6 سال نیز این ویزا برایشان رایگان است.

تمکن مالی برای ویزای توریستی آلمان

همانطور که در قسمت مدارک بنان کردیم، گواهی تمکن مالی یکی از مدارک بسیار مهم برای دریافت انواع ویزای گردشگری آلمان است. تمکن مالی خود را می‌توانید ازطریق پرینت ویزای بانکی‌تان ثابت کنید. بنابراین نیازی به افتتاح حساب جدید نیست.

تمکن مالی برای ویزای توریستی آلمان

میزان تمکن مالی براساس روزهایی که در کشور آلمان اقامت دارید، تعیین می‌شود. درواقع فرد باید اثبات کند که از عهده هزینه‌های روزانه سفر خود برمی‌آید. این میزان حداقل 45 یورو در روز است و درطی شش ماه باید بیش از 3000 یورو باشد.

مدت زمان ویزای توریستی آلمان

مدت اعتبار ویزای توریستی آلمان 180 است. یعنی از زمان صدور ویزا 180 روز فرصت دارید که از این ویزا استفاده کنید. اما بایستی توجه داشته باشید که فقط حداکثر 90 روز اجازه اقامت در کشور آلمان را دارید.

اولین زمانی که می توانید درخواست ویزای توریستی خود را ثبت کنید، حداکثر شش ماه قبل از سفر مورد نظر به آلمان است. البته این امکان برای شما وجود دارد که دو هفته قبل از سفر به آلمان درخواست خود را ارسال کنید اما ریسک تاخیر آن زیاد است.

دریافت ویزای توریستی آلمان با حامی مهاجر

با شرایط ویزای توریستی به آلمان آشنا شدید؟ حالا دیگر می‌دانید که چه مراحلی دارد، هزینه آن چقدر است، مراحل آن چیست و چه مدت زمانی اعتبار دارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر سابقه سفر به آلمان یا سایر کشورهای حوزه شینگن را ندارید ممکن است پروسه دریافت این نوع ویزا کمی با پیچیدگی مواجه شود. مگر اینکه به یک کارشناس باتجربه اعتماد کنید و کارتان را به او بسپارید.

موسسه حامی مهاجر بسته خدماتی ویژه‌ای برای دریافت ویزای مسافرتی آلمان دارد. از مشاوره گرفته تا تکمیل فرم درخواست و گرفتن وقت سفارت آلمان گرفته تا راهنمایی‌ افرادی که شرایط خاص و ویژه‌ای برای سفر به آلمان دارند. کار خود را به ما بسپارید. اولین قدم تماس با حامی مهاجر است. شماره تلفن ما 02148000957 است.

سوالات متداول درباره ویزای گردشگری آلمان

در این قسمت به سوالات پرتکرار کاربران در حوزه ویزا توریستی آلمان می‌پردازیم. این سوالات بیشتر در حوزه شرایط اخد ویزای توریستی و آدرس سفارت آلمان در ایران و شهر تهران مطرح می‌شود. همچنین آیا امکان تحصیل و کار با این ویزا وجود دارد یا خیر. ما تلاش کردیم پاسخ‌‎های مختصر، مفیدی در این خصوص ارائه دهیم و به نیاز کاربران پاسخ دهیم.

آیا تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی آلمان امکان پذیر است؟

با این نوع ویزا اجازه شرکت در دوره‌های تحصیل بلند مدت بیش از 90 روز را ندارید و برای تحصیل در کشور آلمان بایستی برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

آیا امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در آلمان وجود دارد؟

با ویزای توریستی می‌توانید به دنبال فرصت‌های کاری در کشور آلمان بگردید. اگر طی مدت 90 روز شغل موردنظر خود را پیدا کردید باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

جهت گرفتن وقت سفارت المان برای ویزای توریستی کجا مراجعه کنم؟

برای گرفتن وقت سفارت آلمان باید به سایت ویزا متریک visametric.com مراجعه کنید.

فرم درخواست ویزای توریستی آلمان را از کجا تهیه کنم؟

فرم درخواست ویزای مسافرتی آلمان را می‌توانید از سایت visametric.com دریافت کنید.

ویزای توریستی آلمان چند روزه است؟

شما با این نوع ویزا تنها اجازه دارید 90 روز در کشور آلمان اقامت کنید. اما مدت زمان اعتبار آن 180 روز است.

آیا با ویزای توریستی آلمان اجازه کار و تحصیل داریم؟

ازآنجایی‌که مدت اعتبار این ویزا 90 روز است بنابراین برای برنامه‌های تحصیلی و کاری بیش از 90 روز باید برای دریافت ویزای تحصیلی یا کاری اقدام کنید.

گرفتن ویزای توریستی آلمان چقدر طول میکشد؟

رسیدگی به ویزای کوتاه مدت آلمان حدود ده روز طول می کشد. اما ممکن است با توجه به هدف از سفر و شرایط فرد متقاضی این مدت زمان بیشتر طول بکشد.

با ویزای توریستی آلمان به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

با ویزا توریستی آلمان شما اجازه دارید به بیش از 27 کشور اروپایی حوزه شینگن سفر کنید.

بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی آلمان چه هنگامی است؟

افراد می‌توانند 6 ماه قبل از زمان سفر برای درخواست ویزای خود را ارسال کنند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 25 | کل دیدگاه های تایید شده: 3
MAHTA
واسه ویزای آلمان حتما باید سابقه سفر داشته باشیم ؟؟؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام همراه عزیز!

خیر. برای دریافت ویزای توریستی آلمان، الزامی بر وجود دعوتنامه و سابقۀ سفر وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید.

مهدی ملکی
باسلام چند تا سفر شبنگن باید داشت تا احتمال ویزا شدن کشور آلمان بالا بره؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود مهدی عزیز&nbsp;<br /> برای ویزای شنگن بدون سابقه سفر هم امکان دریافت ویزا هست . پیشنهاد میکنیم که به شماره 02148406 تماس بگیرید و&nbsp;با کارشناسان حامی مهاجر مشاوره داشته باشید.</p>
اسماعیل حبیبی
بلیط رو باید قبل از دریافت ویزا بگیرم؟؟و بعد اگه درخواست ویزا رد بشه بلیطم منقضی میشه؟؟