ویزای شینگن نوع یا تایپ C: چگونه ویزای تایپ C اخذ کنیم؟

اگر از اتباع کشورهایی هستید که ملزم به دریافت ویزای شنگن هستند و قصد ورود و اقامت کوتاه‌مدت را در کشورهای منطقه شینگن دارید، باید ویزای شینگن نوع C را دریافت کنید. این ویزا به ویزای کوتاه‌مدت شینگن معروف است و شما با داشتن این ویزا می‌توانید تا 90 روز در طی (هر) 6 ماه در کشور منطقه شینگن اقامت داشته باشید. البته به این ویزا، ویزای توریستی شینگن نیز می‌گویند. هدف شما از ورود به کشورهای منطقه شینگن روی نوع ویزای شینگن C شما موثر است.

در این مطلب می‌خواهیم به ویزای شینگن کوتاه‌مدت (Short-stay Visa) یا همان ویزای شینگن C بپردازیم، انواع آن را نام ببریم و شرایط هرکدام را توضیح دهیم. بعد از آن درباره مدارک لازم و هزینه دریافت این ویزا صحبت می‌کنیم. در انتها نیز به سوالات متداول شما عزیزان پاسخ خواهیم داد.

برای دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان موسسه حامی مهاجر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید. در ضمن، مشاوره ویزای توریستی شینگن در حامی مهاجر به صورت رایگان انجام می‌شود.

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟ روی این مقاله کلیک کنید.

ویزای شینگن نوع C چیست؟

ویزای شنگن نوع C برای کسانی صادر می‌شود که قصد اقامت کوتاه‌مدت را در کشورهای منطقه شنگن دارند. شما با توجه به کشوری (از منطقه شینگن) که می‌خواهید به آن وارد شوید، باید از سفارت همان کشور ویزای شینگن را اخذ کنید. اما با داشتن این ویزا می‌توانید به سایر کشورهای این منطقه هم سفر کنید. منتها باید قوانین مربوط به ویزای شینگن و اعتبار آن را رعایت کنید.

دریافت ویزای شنگن نوع C شرایطی دارد که بر تعداد اجازه ورود و خروج آن تاثیرگذار است. برای مثال شما باید هدف مشخصی را برای دریافت ویزا و ورود به کشور مقصد به سفارت ارائه دهید. شما می‌توانید با هدف گردش و توریسم قصد سفر به این منطقه را داشته باشید، یا اهداف تجاری داشته باشید و به دنبال شرکت در جلسات کاری یا امضای قرار داد در کشور منطقه شنگن باشید. همچنین ممکن است قصد بازدید از آشنایان خود را داشته باشید. در هر صورت هدفتان را باید به سفارت با ارائه مدرک بیان کنید.

ویزای شینگن نوع C برای حالت‌های زیر صادر می‌شود:

- اگر با اهداف تجاری، تشکیل جلسات کاری و یا امضای قرارداد وارد کشور منطقه شینگن می‌شوید.

- در صورتی که قصد دارید با خانواده یا آشنایان خود که در کشور مقصد اقامت دارند، دیدار کنید.

- می‌خواهید برای تفریح و گذراندن تعطیلات خود به کشورهای این منطقه سفر کنید.

- قصد دارید در مراسم و رویدادهای فرهنگی و ورزشی شرکت کنید.

- اگر از نمایندگان یا هیئت رسمی و دیپلمات باشید و قصد شرکت در جلسات، مذاکرات و سایر رویدادهای دولتی را در کشور منطقه شینگن داشته باشید.

- اگر به تشخیص پزشک با توجه به شرایطتان، نیاز به درمان در بیمارستان‌های یکی از کشورهای این منطقه دارید.

- در صورتی که می‌خواهید در دوره‌های آموزشی (زیر 90 روز) شرکت کنید و یا در یک تحقیق و پژوهش مشارکت داشته باشید.

مدت اعتبار ویزای شینگن نوع C

اعتبار این ویزا 90 روز در طی 6 ماه است. یعنی شما در طی 6 ماه از شروع اعتبار، می‌توانید تا 90 روز در کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشید. اعتبار ویزای شما از زمان اولین ورودتان به این منطقه آغاز می‌شود. البته در کنار قانون 90/180، مدت اعتبار ویزای شما به تعداد اجازه ورودتان نیز بستگی دارد. در این باره در بخش بعدی مقاله صحبت می‌کنیم.

انواع ویزای شینگن نوع C

انواع ویزای شینگن C کدام است؟

هدف شما از ورود به منطقه شینگن بر نوع صدور ویزای شینگن تاثیر می‌گذارد. سه نوع ویزای شینگن کوتاه‌مدت براساس تعداد ورود صادر می‌شود:

 • ویزای شینگن یکبار ورود یا Single-entry Visa
 • ویزای شینگن دوبار ورود یا Double-entry Visa
 • ویزای شینگن مولتی یا Multiple-entry Visa

ویزای شینگن یکبار ورود یا سینگل

اگر ویزای یکبار ورود دریافت کنید و وارد منطقه شینگن شوید، بعد از خروج شما از منطقه شینگن، اعتبار ویزای شما باطل می‌شود و دیگر نمی‌توانید دوباره وارد این منطقه شوید، حتی اگر از 90 روز اعتبار ویزا استفاده نکرده باشید. در این صورت باید دوباره برای دریافت ویزا اقدام کنید.

برخی از افراد به اشتباه ممکن است فکر کنند که ویزای Single-entry یعنی فقط اجازه ورود به یک کشور از حوزه شنگن را دارند. اما این ویزا برای اجازه یکبار ورود به کشورهای منطقه شینگن است. یعنی می‌توانید بعد از ورودتان تا 90 روز در کشورهای این منطقه سفر کنید اما اگر تا قبل از 90 روز از منطقه خارج شوید، در هر صورت ویزای شما منقضی می‌شود.

ویزای شینگن دوبار ورود

با اخذ این ویزا شما می‌توانید دوبار در مدت اعتبار ویزا وارد منطقه شنگن شوید و اگر بعد از بار دوم از منطقه شنگن خارج شوید، ویزای شما باطل می‌شود. یعنی حتی اگر 90 روز اعتبار ویزا شما استفاده نشود، بعد از خروج برای بار دوم ویزای شما منقضی می‌شود و باید برای ویزا دوباره اقدام کنید. تنها تفاوت این ویزا با ویزای یکبار ورود این است که شما می‌توانید یکبار بیشتر به منطقه شنگن وارد شوید. اما حتما حواستان باشد که بیش از 90 روز در این منطقه اقامت نداشته باشید.

نکته مثبت درباره ویزای دوبار ورود این است که اگر بیش از یکبار این ویزا را دریافت کرده باشید و از کسانی باشید که به طور مداوم به منطقه شینگن سفر می‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید ویزای شینگن چندبار ورود اخذ کنید.

ویزای شینگن چندبار ورود یا مولتی

اگر این نوع ویزا را دریافت کنید، طی مدت اعتبار ویزا می‌توانید تا هرچند باری که می‌خواهید وارد منطقه شنگن شوید. اما نکته مهم این است که باید همچنان قانون 90/180 را رعایت کنید. یعنی در طی 6 ماه تا 90 روز می‌توانید در این منطقه اقامت داشته باشید. به ویزاهای شینگن مولتی به اختصار MEV نیز می‌گویند، یعنی Multiple-entry Visa.

چند نوع ویزای شینگن مولتی وجود دارد؟

ویزای شینگن مولتی با اعتبار یکسال

در صورتی می‌توانید ویزای شنگن مولتی یکساله را دریافت کنید که در طی دو سال گذشته سه ویزای شنگن دریافت کرده و با رعایت قانون از آن‌ها استفاده کرده باشید. ویزای 1-MEV یا همان ویزای مولتی یکساله به شما این اجازه را می‌دهد که در این مدت هرچند باری که بخواهید وارد منطقه شینگن شوید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در 6 ماه اول و 6 ماه دوم، هرکدام تا 90 روز می‌توانید در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشید.

ویزای شینگن مولتی با اعتبار سه سال

اگر در طی دو سال گذشته، ویزای شنگن مولتی یکساله دریافت کرده باشید، می‌توانید برای اخذ ویزای مولتی سه‌ساله (3-MEV) اقدام کنید. به این صورت که در هر 6 ماه می‌توانید تا 90 روز در منطقه شینگن حضور داشته باشید.

ویزای شینگن مولتی با اعتبار پنج سال

در صورتی که در سه سال گذشته از ویزای شینگن مولتی با حداقل اعتبار دو سال استفاده کرده‌اید، می‌توانید درخواست ویزای شینگن مولتی پنج‌ساله (5-MEV) دهید. قانون 90/180 در مدت اعتبار این ویزا نیز صدق می‌کند.

این مطلب را هم مطالعه فرمایید: ویزای شینگن فرانسه 2023

مدارک دریافت ویزای شینگن نوع C

مدارک لازم برای ویزای شینگن نوع C

مدارکی که در این بخش عنوان می‌کنیم، حداقل موارد لازم برای دریافت ویزای شینگن نوع C است. با توجه به هدفتان از سفر باید مدارک بیشتری به سفارت ارائه دهید. مدارک لازم بیشتر را در بخش‌های بعدی برای اهداف سفر ذکر می‌کنیم.

1- فرم درخواست ویزا، که باید توسط شما تکمیل و امضا شود.

2- پاسپورت معتبر (که تا 3 ماه بعد از تاریخ بازگشت شما از منطقه شنگن اعتبار داشته باشد. همچنین قدیمی‌تر از 10 سال گذشته نباشد.)

3- دو قطعه عکس که طبق معیار ویزای شنگن باشد. ترجیحا عکس شما به‌روز و برای حداکثر 3 ماه گذشته باشد.

4- بیمه مسافرتی معتبر. بیمه شما باید حداقل مبلغ 30,000 یورو را پوشش دهد. برای خرید بیمه مسافرتی مناسب و معتبر حتما با کارشناس مشورت کنید.

5- ارائه برنامه سفر مثل رزرو بلیت هواپیما و هتل، یا مدارک شرکت در نمایشگاه یا ...

6- مدارکی که وضعیت اسکان شما را مشخص کند. برای مثال رزرو هتل یا نامه از طرف آشنایان شما که نشان‌دهد شما در مدتی که در کشور مقصد حضور دارید، اقامتتان در منزل آن‌هاست.

7- ارائه تمکن مالی: شما باید نشان دهید که توانایی مالی کافی را برای گذران زندگی در مدت اقامتتان در کشور منطقه شنگن دارید. در ادامه مقاله به مواردی که می‌توانید به عنوان تمکن مالی ارائه دهید اشاره خواهیم کرد.

8- مدرک مبنی برای پرداخت هزینه ویزا مثل رسید.

9- مدارک لازم مبنی برا وضعیت اشتغال شما: در زیر مدارک لازم براساس وضعیت شغلی یا تحصیلی شما عنوان شده است:

اگر کارمند هستید

 • قرارداد کاری
 • وضعیت حساب بانکی طی 6 ماه گذشته
 • اجازه از طرف کارفرما برای مدت سفر
 • بازده مالیات بر درآمد

اگر خود اشتغال هستید

 • کپی از پروانه اشتغال یا کسب‌و‌کار شما
 • بازده مالیات بر درآمد
 • وضعیت حساب بانکی متعلق به شرکت طی 6 ماه گذشته

اگر بازنشسته هستید

 • حقوق بازنشستگی طی 6 ماه یا
 • ارائه مدرک مبنی بر درآمود منظم از دارایی (در صورت امکان)

در صورتی که دانش‌آموز هستید

 • مدارک مبنی بر ثبت‌نام در مدرسه یا تحصیل در دانشگاه
 • نامه عدم مخالفت از سمت دانشگاه یا مدرسه

برای فرزندان (زیر سن قانونی)

 • مدرک مبنی بر تاریخ و محل تولد
 • رضایت‌نامه از طرف والدین به همراه کپی از پاسپورت هر دو آن‌ها

ویزای شینگن تجاری و نمایشگاهی

ویزای شینگن C تجاری و نمایشگاهی

همانطور که گفتیم، دلایل شما باید برای دریافت ویزای کوتاه‌مدت شینگن مشخص باشد. ویزای شینگن تجاری یا نمایشگاهی در واقع همان ویزای شینگن نوع C است منتها با هدف تجارت یا شرکت در نمایشگاه تجاری. شما باید مدارک زیر را علاوه بر مدارک عمومی گفته شده در بخش قبلی، به سفارت ارائه دهید:

 • نامه از طرف کارفرما که نشان‌دهنده اجازه و وضعیت سفر کاری شما باشد
 • دعوتنامه از طرف شرکت در کشور مقصد برای دیدار (تاریخ بازدید در دعوتنامه درج شود)
 • اساس‌نامه یا تفاهم‌نامه (برای شرکت‌های سهامی خاص)
 • مدرک مبنی بر پوشش هزینه شما در مدت اقامت از طرف کارفرما یا همتای آن در کشور موردنظر
 • وضعیت حساب بانکی کسب‌وکار طی 6 ماه اخیر (در صورتی که صاحب شرکت هستید)
 • مجوز کسب‌وکار (معتبر و به‌روز)

ویزای شینگن برای ملاقات خانوادگی

اگر قصد دارید به دیدار خانواده و آشنایان خود در کشور عضو شینگن بروید، ویزای شینگن نوع C مناسب شما است. دقت کنید که تا 90 روز طی هر 6 ماه می‌توانید در کشور مقصد حضور داشته باشید. البته تحت شرایطی که به حضور شما در کنار خانواده در کشور عضو شینگن نیاز باشد، باید برای ویزای شینگن نوع D اقدام کنید و شرایط لازم را داشته باشید.

مدارکی که برای هدف بازدید از خویشاوندان باید ارائه دهید:

 • دعوت‌نامه از طرف خانواده یا آشنایان همراه با کپی پاسپورت و اقامت ایشان
 • نامه حمایت مالی از طرف خویشاوندان (اگر تمکن مالی کافی ندارید)
 • مدارک برای اثبات خویشاوندی

ویزای تویستی شینگن

ویزای شینگن نوع C در کل به ویزای توریستی شینگن معروف است. برای تفریح، گردشگری و گذران تعطیلات خود می‌توانید این ویزا را دریافت کنید. برای اخذ ویزای توریستی شنگن به ارائه مدارک اضافه‌تر از مدارک عمومی ذکر شده نیاز ندارید. البته باید این موضوع را مشخص کنید که فقط به یک کشور از منطقه شنگن سفر می‌کنید یا دو یا بیشتر، و اگر به بیش از یک کشور سفر می‌کنید، وضعیت سفر شما به چه صورت است و در کدام کشور بیشترین اقامت را خواهید داشت.

ویزای شینگن برای رویدادهای فرهنگی و ورزشی

ویزای شینگن C رویدادهای ورزشی و فرهنگی

برای شرکت در مراسم یا رویداد فرهنگی، ورزشی، فیلم و یا مذهبی در کشور عضو شینگن می‌توانید برای ویزای شینگن C اقدام کنید. مدارک اختصاصی برای اخذ ویزای شینگن به این منظور موارد زیر است:

 • مدارکی که نشان دهد شما قرار است به این رویداد بروید. مثل دعو‌تنامه، بلیت ورود، مدارک ثبت‌نام و پرداخت هزینه و ...
 • اگر در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی، مذهبی یا فیلم فعال هستید یا قبلا در این رویدادها شرکت کردید، اسناد مربوط به آن را ارائه دهید.

ویزای درمانی شینگن

اگر پزشک شما تشخیص بدهد که برای درمان نیاز است تا به یکی از بیمارستان‌های کشور حوزه شینگن مراجعه کنید، برای ویزای شنگن نوع C درخواست دهید. توجه کنید که باید اثبات کنید درمان شما در کشورتان ممکن نیست. همچنین اگر زمان درمان و بستری شما در کشور مقصد از 90 روز بیشتر خواهد بود، باید برای ویزای شنگن نوع D یا ویزای ملی کشور موردنظر اقدام کنید. مدارک اختصاصی ویزای شنگن C برای درمان:

 • مدارک وضعیت شهروندی و مدنی: مثل سند ازدواج، تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و ... (در صورتی در مورد شما صدق می‌کند)
 • نامه از طرف کلینیک، بیمارستان یا پزشک در کشور خودتان که نشان دهد شما نیاز به دریافت خدمات درمانی خاص در بیمارستان کشور مقصد دارید.
 • تاییدیه ویزیت یا درمان از طرف بیمارستان یا کلینیک در کشور عضو شینگن
 • مدارک مبنی بر توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه درمان (هماهنگ با پزشک در کشور عضو شینگن)
 • مکاتبه صورت گرفته بین پزشک شما و پزشک در کشور مقصد
 • نامه‌ای مبنی بر ضمانت داشتن توانایی شما برای پرداخت هزینه‌های اضافی در موارد ضروری
 • مدرکی که نشان دهد شما به بیمارستان مورد نظر مراجعه کرده یا بستری خواهید شد.

ویزای شینگن برای تحصیل کوتاه‌مدت

برای اینکه بتوانید در دوره‌های آموزشی که مدت آن‌ها کمتر از 90 روز است در کشور عضو منطقه شنگن شرکت کنید، می‌توانید برای ویزای شینگن C درخواست دهید. اگر قرار است برای تحصیل در دانشگاه‌های منطقه شنگن یا هرنوع تحصیل یا کارورزی اقدام کنید که بیش از 3 ماه زمان نیاز داشته باشد، باید ویزای شنگن D را دریافت کنید. موارد زیر، مدارک اختصاصی برای تحصیل کوتاه مدت است:

 • مدارک مبنی بر ثبت نام شما در دوره آموزشی موسسه معتبر در کشور مورد نظر
 • نامه‌ای به عنوان اجازه و عدم مخالفت موسسه آموزشی فعلی برای شرکت در دوره یا گذراندن دوره کارآموزی

اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزای شینگن C

روش‌های اثبات تمکن مالی ویزای تایپ C

تمکن مالی برای دریافت ویزای شنگن در کل براساس هزینه اسکان و هزینه روزمره دوران اقامت است و بستگی به کشور انتخابی شما دارد. برای اینکه اثبات کنید پول کافی برای گذران دوران اقامت خود را در کشور مقصد دارید، می‌توانید یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

1- صورت وضعیت حساب بانکی خود را ارائه دهید. این صورت حساب نباید قدیمی‌تر از 3 ماه گذشته باشد. همچنین باید حداقل مقدار لازم پول تعیین شده را داشته باشید.

2- می‌توانید از فرد یا شخص حقوقی دیگر حمایت مالی دریافت کرده و او را به عنوان اسپانسر معرفی کنید. فرد مورد نظر باید تایید کند که از شما حمایت مالی خواهد کرد و باید تمکن مالی را اثبات کند.

3- در صورتی که تمکن مالی شما کافی نباشد، می‌توانید بخشی از تمکن مالی را خود ارائه دهید و باقی آن را از اسپانسر حمایت مالی دریافت کنید، یعنی ترکیبی از دو روش قبل.

هزینه دریافت ویزای شینگن نوع C

هزینه درخواست ویزای شینگن C به شرح زیر است:

دسته‌بندی

هزینه درخواست ویزا

(یورو)

بزرگسالان

€80

کودکان بین 6 تا 12 سال

€40

کودکان زیر 6 سال

رایگان

اتباع کشورهای آذربایجان، ارمنستان، کوزکوو و روسیه

€35

 

سخن پایانی

ویزای کوتاه‌مدت شینگن یا ویزای شنگن C، برای اهداف گردشگری، تجاری، تحصیل کوتاه مدت و درمان کاربرد دارد. در این مطلب در مورد ویزای شینگن C صحبت کردیم. در مورد اهداف اخذ این ویزا و شرایط هرکدام توضیح دادیم، مدارک لازم را براساس اهداف سفر عنوان کرده و درباره هزینه و تمکن مالی این ویزا صحبت کردیم. در ادامه به سوالات متداول شما عزیزان در این باره پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول درباره ویزای شینگن نوع C

قانون 90/180 برای ویزای شینگن یعنی چه؟

یعنی شما در هر 6 ماه (180 روز) می‌توانید به مدت 90 روز در کشور مقصد در منطقه شینگن اقامت داشته باشید.

اعتبار ویزای شینگن نوع C چقدر است؟

اعتبار ویزای شما بستگی به تعداد اجازه ورود شما دارد. شما می‌توانید ویزای یکبار ورود، دوبار ورود و ویزای مولتی (ویزای چندبار ورود با اعتبار یکساله، سه‌ساله و پنج‌ساله) دریافت کنید. ولی باید قانون 90/180 را در مدت اعتبار رعایت کنید.

آیا می‌توانم با ویزای شنگن نوع C، به بیش از یک کشور در منطقه شنگن سفر کنم؟

بله، البته باید برنامه سفر خود را مشخصا به سفارت بیان کنید و تعیین کنید که در چه کشوری بیشترین اقامت را خواهید داشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0