20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تجربه هیجان انگیز شرکت در یورو 2024 با دریافت ویزای شینگن آلمان

ویزای شینگن آلمان؛ ویزای آلمان برای یورو 2024

سفر به قلب قاره کهن، بزرگ‌ترین اقتصاد ملی اروپا و چهارمین کشور قدرتمند جهان، با دریافت ویزای شینگن آلمان! آلمان با داشتن معماری رنگارنگ و قدیمی، طبیعتی بکر و دست‌نخورده، کاخ و قلعه‌های تاریخی، غذاها و نوشیدنی‌های ناب، صنعت و اقتصاد قوی همیشه یکی از برترین مقاصد جهان برای گردشگران و تجار بوده است. 
ممکن است با فکر کردن به آلمان، اولین کلمه‌ای که چراغش در ذهنتان روشن می‌شود، هیتلر یا دیوار برلین باشد؛ اما باید بدانید این کشور با داشتن اقتصاد قوی و امنیت بالا، آرامش محض را برای تمام افرادی که به خاکش قدم می‌گذارند، به ارمغان می‌آورد. پس برای خوردن نان و سوسیس آلمان که در دنیا شهرت دارد، آماده شوید. در آلمان به سوسیس Wurts می‌گویند که از گوشت خوک، گاو یا گوساله در کنار نان‌هایی سفید و شیرین با دانه و مزه‌های مختلف، در کنار نوشینی سرو می‌شود. 

ویزای آلمان برای رقابت های یورو 2024

پس اگر برای کار، سفر یا تجارت به مدت کمتر از 3 ماه قصد سفر به آلمان را دارید، با ما همراه شوید. به نظرتان برای سفر به آلمان، ویزای شینگن نوع C نیاز است یا نوع D؟ در این مقاله به اعتبار و انواع Germany Schengen Visa پرداخته و درباره مدارک لازم اخذ این ویزا صحبت می‌کنیم. همچنین مشاوره تخصصی رایگان می‌توانید با کارشناسان حامی مهاجر داشته باشید. 

ویزای شینگن آلمان چیست؟

برای ورود به آلمان، نیاز به ویزا شنگن آلمان دارید! با داشتن این ویزا شما می‌توانید به سایر کشورهای شنگن هم سفر کنید، منتها باید ورودتان به منطقه شنگن از آلمان باشد. دریافت ویزای شینگن با حامی مهاجر، به‌راحتی و با کمترین زمان ممکن برایتان انجام می‌شود. 

ویزای شنگن المان برای اتباع کشورهایی صادر می‌شود که در منطقه شینگن نیستند. این ویزا با توجه به هدف از ورود به آلمان انواع مختلفی دارد، اما به طور کلی به ویزای کوتاه مدت و ویزای بلند مدت تقسیم می‌شود.

اعتبار ویزای کوتاه مدت آلمان

اعتبار ویزای آلمان طبق قوانین شنگن بر اساس هدف، زمان اعتبار و تعداد اجازه ورود تعیین می‌شود. در این بخش اعتبار ویزای کوتاه مدت آلمان (ویزای تایپ C آلمان) را طبقه بندی می‌کنیم. در نظر داشته باشید که ویزای کوتاه مدت از قانون 90/180 تبعیت می‌کند. یعنی جمعا در طول 6 ماه (180 روز) می‌توانید 90 روز در آلمان و منطقه شنگن حضور داشته باشید.

اعتبار ویزای کوتاه مدت شینگن آلمان

ویزای کوتاه مدت یکبار ورود

این ویزا به ویزای سینگل نیز معروف بوده و اعتبار آن مانند ویزای کوتاه‌مدت، 90 روز طی 6 ماه زمان مشخص است. اگر این ویزا را دریافت کنید، بعد از خروج از حوزه شینگن، ویزای شما منقضی می‌شود و دیگر اجازه ورود با آن را ندارید، حتی اگر 90 روز کامل در منطقه اقامت نداشته باشید. بنابراین جهت ورود دوباره درخواست ویزای شینگن آلمان دهید. 

ویزای کوتاه مدت دوبار ورود

اعتبار این ویزا مانند ویزای سینگل 90 روز طی 6 ماه است، اما تفاوت آن این است که شما دوبار می‌توانید وارد منطقه شنگن شوید. پس از خروج از منطقه برای بار دوم، حتی اگر اقامت شما 90 روز نشده باشد، ویزای شما منقضی خواهد شد.

ویزای کوتاه مدت چندبار ورود (ویزای مولتی آلمان)

با اخذ ویزای مولتی شینگن آلمان شما می‌توانید هرچندباری که می‌خواهید واردکشور آلمان و منطقه شنگن شوید؛ به شرط اینکه در هر 6 ماه، بیش از 90 روز در منطقه نمانید. این ویزا به صورت اعتبار یکساله، سه‌ساله و پنج‌ساله صادر می‌شود. دریافت ویزای مولتی به خصوص با اعتبار پنج سال می‌تواند کمک زیادی به گرفتن اقامت دائم کند.

ویزای بلند مدت آلمان

اگر قصد تحصیل یا کار را در کشور آلمان دارید، باید ویزای نوعd  آلمان که ویزای بلند مدت است را دریافت کنید. در واقع ویزای تحصیلی آلمان و ویزای کاری آلمان از جمله ویزای بلند مدت (ویزای ملی کشورهای شنگن) محسوب می‌شوند. در کل تعداد اجازه ورود در این نوع ویزا نیز به سه دسته یکبار ورود، دوبار ورود و مولتی تقسیم می‌شود.

ویزای بلندمدت آلمان

اعتبار این ویزا از 90 روز تا یکسال است. در واقع با توجه به هدف شما از دریافت ویزای D آلمان، این ویزا با اعتبار بین 90 روز تا یکسال صادر می‌شود. 
همچنین قانون 90/180 برای ویزای بلند مدت به کار برده نمی‌شود و می‌توانید به طور مستمر تا پایان اعتبار ویزا در آلمان بمانید. البته این محدودیت برای سفر به سایر کشورهای شینگن وجود دارد؛ یعنی شما طی هر 6 ماه، حداکثر تا 90 روز می‌توانید از آلمان خارج شوید و به سایر کشورهای حوزه شنگن بروید، بعد از 90 روز دوباره باید به کشور آلمان بازگردید.

کدام اتباع دارای معافیت ویزای شینگن آلمان هستند؟

اتباع کشورهایی که نام آن‌ها در جدول زیر آمده است، نیازی به دریافت ویزای شنگن و مراجعه به سفارت ویزای شینگن برای ورود به کشور آلمان ندارند. البته برای اکثر این کشورها محدودیت‌هایی وجود دارد. مهمترین آن این است که طبق قانون 90/180 آن‌ها نمی‌توانند بیشتر از 90 روز در هر 6 ماه در آلمان اقامت داشته باشند.

آرژانتین

استرالیا

کانادا

قبرس

برزیل

کلمبیا

ژاپن

مکزیک

مالزی

کره جنوبی

گرجستان

انگلستان

رومانی

تایوان

امارات متحده عربی

سنگاپور

صربستان

پرو

مدارک لازم برای سفارت آلمان ویزای شینگن 

مدارکی که در این بخش عنوان می‌کنیم، عمومی بوده و علاوه بر آن‌ها، در بخش انواع ویزای شنگن براساس هدف، به مدارک اختصاصی هرکدام نیز می‌پردازیم. توجه داشته باشید که مدارک لازم برای ویزای شینگن سفارت آلمان حتما باید به زبان خواسته شده (چه انگلیسی و چه آلمانی) ترجمه شود. عکس نمونه فرم پر شده ویزای شینگن آلمان را در اینجا می‌توانید ببینید. 

نمونه فرم ویزای شینگن آلمان

 • تکمیل و امضا فرم درخواست ویزای شنگن آلمان (کوتاه‌مدت یا بلندمدت)
 • تکمیل و امضا اظهارنامه که با امضا کردن این فرم، شما تایید می‌کنید تمام اطلاعات لازم را به صورت صحیح ارائه می‌دهید. (این فرم را باید از سفارت آلمان در کشور خودتان دریافت کنید)
 • ارائه دو قطعه عکس مناسب پاسپورت که حداکثر برای سه ماه گذشته باشد
 • داشتن پاسپورت معتبر با اعتبار تا 3 ماه بعد از تاریخ برگشت از آلمان. همچنین پاسپورت شما نباید قدیمی‌تر از 10 سال باشد و حداقل دو صفحه خالی برای درج ویزا داشته باشد
 • همراه داشتن کپی ویزاهای قبلی (درصورت وجود)
 • ارائه برنامه سفر از جمله رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • ارائه مدارک اثبات تمکن مالی که نشان دهد توانایی مالی کافی در طول مدت زمان اقامتتان در کشور آلمان دارید. تمکن مالی فعلی در آلمان، مبلغ 45 یورو به ازای یک روز اقامت است. البته می‌توانید برای ارائه تمکن مالی از دریافت حمایت مالی از فردی به عنوان اسپانسر (حامی مالی) نیز کمک بگیرید. حامی مالی شما باید بتواند توانایی حمایت مالی از شما را به سفارت اثبات کند.
 • اثبات وضعیت اقامت در آلمان، مانند تاییدیه رزرو هتل
 • ارائه کاورلتر که باید در این نامه دلیل و هدف خود را از سفر به آلمان بنویسید. همچنین بیان کنید که چند روز قصد دارید اقامت داشته باشید
 • تاییدیه پرداخت هزینه ویزای شینگن المان 
 • ارائه مدارک وضعیت مدنی، از جمله شناسنامه خود، وضعیت تاهل و سند ازدواج، شناسنامه و مدرک مبنی بر تولد فرزند (در صورتی که صاحب فرزند هستید)
 • داشتن بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30,000 یورو برای تمامی مناطق شینگن. توجه کنید که این بیمه را از شرکت معتبر بگیرید

شرایط اخذ ویزای شینگن آلمان 

شرایط گرفتن ویزای شینگن آلمان در برخی موارد ممکن است متفاوت باشد، برای مثال برای افراد شاغل استخدامی اجازه کارفرما برای ترک کار و سفر به آلمان و درصورت خوداشتغالی مجوز کسب‌وکار و اظهارنامه مالیاتی نیاز است، برای فرد بازنشسته صورت‌حساب بازنشستگی 6 ماه اخیر لازم است، برای دانشجو یا دانش‌آموزان گواهی عدم اعتراض مدرسه یا دانشگاه از عدم حضور متقاضی الزامی است. 
همچنین شرایط ویزای شینگن آلمان برای افراد زیر 18 سال به این صورت است که اجازه والدین به صورت کتبی حتما باید باشد. 

انواع ویزای کوتاه مدت آلمان

همانطور که گفتیم صدور ویزای شینگن آلمان چه کوتاه مدت و چه بلند مدت، بستگی به هدف شما دارد.

انواع ویزای کوتاه مدت آلمان

در این بخش در مورد انواع ویزای کوتاه مدت و مابقی مدارک موردنیاز برای ویزای شینگن آلمان می‌پردازیم:

ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان

 ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی برای زمانی صادر می‌شود که شما قصد دارید به کشوری خارج از منطقه شنگن بروید و باید در یکی از فرودگاه‌های کشور آلمان پرواز خود را تغییر دهید. 

ویزای توریستی آلمان

 ویزای شینگن تایپ C، به ویزای توریستی آلمان نیز معروف است. اگر قصد گذراندن تعطیلات خود را در کشور آلمان دارید، برای فرم ویزای شینگن المان را برای ویزای شینگن نوع C پر کنید.

ویزای شنگن آلمان برای بازدید از خویشاوندان

اگر می‌خواهید با هدف بازدید از خویشاوندان خود به کشور آلمان سفر کنید، باید برای ویزای شینگن C اقدام کنید. برای این هدف باید از طرف خانواده خود دعوتنامه داشته باشید. 

ویزای تجاری آلمان

 اگر قرار است برای انجام پروژه‌های کاری یا تجاری، بستن قرارداد و یا شرکت در جلسات کاری، وارد کشور آلمان شوید، برای دریافت ویزای شینگن آلمان اقدام کنید. مدارک اختصاصی لازم برای دریافت این ویزا موارد زیر است:

 • ارائه نوشته‌ای مبنی بر مشخصات و شرایط کلی محل کار شما
 • گواهی عدم مخالفت از طرف کارفرما برای ورود به کشور آلمان
 • دعوتنامه از طرف همتای خارجی برای تشکیل جلسات و غیره

ویزای درمانی آلمان

اگر برای درمان یا ادامه معالجه نیاز است به بیمارستانی در کشور آلمان مراجعه کنید، باید برای ویزای شینگن C با هدف درمان اقدام کنید. 

ویزای درمانی آلمان

توجه داشته باشید که دلیلتان قانع کننده باشد و درمان شما در کشور مقصدتان امکان‌پذیر نباشد. بنابراین باید مدارکی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه درمان، نامه از طرف پزشک معالج هم در کشور خودتان و هم در آلمان و نامه تاییدیه پذیرش در بیمارستان آلمان را داشته باشید. 
نکته مهم دیگر این است که اگر درمان و بستری شما بیش از 90 روز طول می‌کشد، باید برای ویزای شینگن بلند مدت (ویزای ملی) آلمان اقدام کنید.

ویزای شینگن آلمان برای تحصیل کوتاه‌مدت یا کارآموزی

اگر با رعایت شرایط، قصد گذراندن برنامه تحصیلی یا تمرینی خاص یا کارآموزی خود را در کشور آلمان دارید و مدت زمان برنامه شما زیر 90 روز است، می‌توانید برای ویزای شینگن C اقدام کنید. اگر تحصیل یا کارآموزی شما بیش از 90 روز طول می‌کشد، باید برای ویزای شینگن D اقدام کنید که مناسب ویزای تحصیلی آلمان است. 
شما باید مدارکی مبنی بر ثبت‌نام در موسسه‌ای در آلمان و نامه‌ای از طرف موسسه فعلیتان که نشان دهد مخالفتی با گذراندن دوره آموزشی شما در آلمان ندارند، داشته باشید. 

انواع ویزای بلند مدت آلمان

اگر هدفتان از ورود به کشور آلمان برای مدت بیش از 90 روز است، باید برای ویزای شینگن آلمان نوع D (ویزای ملی آلمان) درخواست دهید. توجه کنید اگر ویزای ملی آلمان را دریافت کرده‌اید و باید آن را تمدید کنید، معمولا برای گرفتن اجازه اقامت نیز باید اقدام کنید.

انواع ویزای بلند مدت آلمان

وقت سفارت آلمان برای ویزای شینگن 

شما باید برای ارائه مدارک خود و احراز هویت از طریق انگشت‌نگاری، به دفتر وک آلمان در تهران مراجعه کنید. دفتر VAC کشور آلمان، ویزامتریک شینگن آلمان نام دارد که به‌نوعی نماینده سفارت آلمان در ایران است، درواقع تصمیم به صدور یا عدم صدور ویزا برعهده سفارت‌خانه است و دفتر وک مدارک را جمع‌آوری و ارسال می‌کند. شما می‌توانید از طریق تماس، وقت سفارت آلمان ویزای شینگن را رزرو کنید. 

وقت سفارت آلمان برای ویزای شینگن

بهتر است حداکثر 3 ماه قبل و حداقل 3 هفته قبل از تاریخ سفرتان، وقت سفارت گرفته و مدارک لازم جهت ویزای شینگن آلمان را همراه خود در روز تعیین شده ببرید تا افسر باتوجه به مدارک و شواهد تصمیم به صدور یا عدم صدور ویزای شما بگیرد. 
موارد زیر، مراحل درخواست و دریافت ویزای توریستی آلمان است. حال به سراغ مراحل اخذ ویزای شینگن توریستی آلمان می‌رویم:

 1. فرم درخواست ویزا را به دقت و با حساسیت پر کنید. 2 برگ از این فرم را پرینت بگیرید و هردو را امضا نمایید.
 2. هزینه درخواست ویزای شنگن را پرداخت کنید و برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید و رسید یا تاییدیه آن را همراه خود داشته باشید.
 3. تمامی مدارک خواسته شده را بررسی کرده و آن‌ها را آماده کنید. توجه کنید که مدارک شما به زبان خواسته شده (چه انگلیسی و چه آلمانی) ترجمه شده باشد.
 4. مدارک خود را به سفارت تحویل داده و در صورت لزوم مصاحبه انجام دهید.
 5. فرایند انگشت نگاری را انجام دهید.
 6. ویزا را دریافت کنید.

هزینه ویزای شینگن آلمان

هزینه ویزای شینگن کوتاه مدت یا ویزای شینگن C در آلمان مانند سایر کشورهای عضو منطقه بوده اما هزینه ویزای شینگن D در این کشور ممکن است متفاوت باشد. توجه کنید که موارد گفته شده، هزینه سفارت است و سایر هزینه‌ها مثل ترجمه مدارک، کارگزاری و مالیات را هم باید درنظر داشته باشید.

نوع ویزای آلمان

هزینه ویزا

(یورو)

ویزای شینگن نوع C

افراد بالای 12 سال: 80 یورو

کودکان از 6 تا 12 سال: 40 یورو

کودکان زیر 6 سال: رایگان

ویزای شینگن نوع D (تحصیلی و کاری)

75 یورو

سخن پایانی
پس دانستید که مدارک لازم جهت ویزای شینگن آلمان چه مواردی است و حتی اگر استخدام شرکتی هم نباشید، با داشتن مجوز کسب‌وکار خود می‌توانید به سرزمین اقتصاد دنیا سفر کنید. همچین هزینه ویزای شنگن آلمان برایتان به تفیکیک سن ذکر شد. 
برای دریافت ویزای شینگن آلمان فوری، همین حالا با حامی مهاجر تماس گرفته تا از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید؛ تلفن تماس موسسه 02148000957. حامی مهاجر، بی حد و مرز در کنار شماست تا قدم به هر سرزمینی در جای‌جای کره زمین بگذارید و تجربه‌های به‌یاد ماندنی کسب کنید. همچنین حامی مهاجر می‌تواند برای شرایط تحصیل در آلمان، با توجه به شرایط شخصی شما، راهنمایی لازم را به‌عمل آورد. 

سوالات متداول درباره ویزای شینگن آلمان

در ادامه برخی سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده شده که شما هم می‌توانید در صورت داشتن سوال، در کامنت‌ها برایمان بنویسید تا در اسرع‌وقت پاسخگویتان باشیم. 

دریافت ویزای شینگن آلمان چقدر طول می‌کشد؟

معمولا بعد از درخواست شما، حدقل دو هفته زمان می‌برد تا ویزا صادر شود. البته گاهی تا یک یا دو ماه نیز ممکن است ادامه داشته باشد. بستگی به پرونده شما دارد.

آیا می‌توانم با ویزای شنگن آلمان به کشورهای فرانسه یا اسپانیا سفر کنم؟

بله، اگر ویزای شینگن آلمان را داشته باشید، می‌توانید به تمام کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کنید. البته ورودتان باید اول به کشور آلمان باشد.

ویزای شنگن مولتی 5 ساله آلمان کدام است؟

این ویزا، ویزای شینگن نوع C با زمان اعتبار 5 ساله و با اجازه چندین بار ورود و خروج است. البته باید قانون 90/180 را رعایت کنید. یعنی در طول این 5 سال زمان، شما در هر 6 ماه، تا 90 روز می‌توانید در آلمان و منطقه شینگن بمانید.

برای دریافت فرم درخواست ویزای شنگن آلمان به کجا مراجعه کنم؟ 

برای این کار باید به دفتر وک آلمان که ویزامتریک نام دارد و در تهران واقع شده است، مراجعه کنید تا مدارک و فرم درخواست ویزای خود را تحویل داده و بیومتریک را انجام دهید. 

چک لیست ویزای شینگن آلمان شامل چه مدارکی است؟ 

در مقاله به‌طور کامل مدارک موردنیاز ویزای شینگن آلمان توضیح داده شده است. برای مثال شما به پاسپورت با حداقل 2 صفحه خالی و 3 ماه اعتبار پس از خروجتان از آلمان، 2 قطعه عکس پاسپورتی مربوط به حداکثر 3 ماه گذشته، تمکن مالی مناسب، نامه هدف از سفر واضح و مدارک مدنی نیاز دارید. 

چگونه ویزای آلمان بگیرم؟ 

 • فرم درخواست ویزا را به دقت و با حساسیت پر کنید. 
 • هزینه درخواست ویزای شنگن را پرداخت کنید و برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید.
 • تمامی مدارک خواسته شده را بررسی کرده و آن‌ها را آماده کنید. توجه کنید که مدارک شما به زبان خواسته شده (چه انگلیسی و چه آلمانی) ترجمه شده باشد.
 • مدارک خود را به سفارت تحویل داده و در صورت لزوم مصاحبه انجام دهید.
 • فرایند انگشت نگاری را انجام دهید و در نهایت در صورت مثبت بودن نظر افسر، ویزا را دریافت کنید. 

شرایط تمدید ویزای شینگن آلمان چگونه است؟ 

برای اطلاع از شرایط تمدید ویزای شینگن آلمان، روی کلمه مربوط بزنید تا مقاله تخصصی حامی مهاجر را بخوانید. 

مدارک لازم برای ویزای آلمان با دعوتنامه چیست؟ 

 • دعوتنامه از میزبان شما در آلمان به همراه پاسپورت و مجوز اقامت (در صورت داشتن اقامت دائم)
 • مدارکی که نسبت و ارتباط شما را با میزبان ثابت می‌کند
 • اگر میزبان شما، تمام هزینه‌های شما را بر عهده می‌گیرد، باید فرمی به نام نامه تعهد را که در زبانی آلمانی به آن Verpflichtungserklärung گفته می‌شود، تکمیل و امضا کند. این فرم را می‌توان از مراجع مورد تایید و مربوط به اداره مهاجرت آلمان تهیه کرد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
سروش حاجبی
سلام یعنی الانی من که استرالیا زندگ میکنم نیاز ندارم ویزای شینگن بگیرم؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

چنان‌که در ضمن مطلب نیز بیان کردیم، این تنها «اتباع» استرالیا، کانادا و... هستند که نیازی به دریافت ویزای شینگن آلمان ندارند؛ بنابراین اگر شما نیز پاسپورت استرالیا را دریافت کرده و جزء تبعۀ این کشور محسوب می‌شود، احتیاجی به اخذ ویزا ندارید.