20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم؟

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی (هزینه ها و شرایط)

اگر تجربه سفر طولانی داشته‌اید، حتما جاده‌های سرسبز و هیجان‌انگیز کشورهای مختلف دنیا شما را برای رانندگی وسوسه کرده است. اصلا یکی از لذت‌های سفر ماجراجویانه کشف جاده‌های ناشناخته است. خصوصا در اروپا که با داشتن ویزای شینگن مشکلی بابت سفر به بسیاری از کشورهای زیبای این قاره را نخواهید داشت. البته اگر گواهینامه بین‌المللی رانندگی در دستانتان باشد.

پس بهتر است بعد از اینکه کارهای ویزای خود را انجام دادید، برای تبدیل گواهینامه ملی رانندگی به گواهینامه بین‌المللی دست به کار شوید. کار سختی نیست، بسیار راحت‌تر از آنچه که فکر می‌کنید است. فقط باید مراحل و اصول آن را بدانید و تا دیر نشده فکری به حالش کنید!

مطلب پیش‌رو برای شما نوشته شده، آن را بخوانید تا بدانید چطور و چگونه اقدام کنید!

گرفتن گواهینامه بین ‌المللی رانندگی

بیایید اول از نام آن شروع کنیم. به‌صورت اختصاری به IDP معروف است. مخفف عبارت International Driving Permit که به زبان فارسی همان گواهینامه رانندگی بین المللی معنا می‌دهد. کسانی‌که برای دریافت این گواهینامه اقدام می‌کنند، درنهایت، به یک دفترچه یا کارت رانندگی می‌رسند که توسط مراجع رسمی کشورهای مختلف صادر می‌شود.

حالا که با ریشه اسمی آن آشنا شدیم، نوبت به معرفی و چرایی وجود آن می‌رسد. می‌دانید که شما با گواهینامه ملی رانندگی خود فقط می‌توانید در داخل کشور رانندگی کنید. اگر به‌هر دلیلی قصد اجاره اتومبیل در خارج از کشور داشته باشید، باید برای بین‌المللی کردن گواهینامه خود اقدام کنید. موارد زیر ویژگی‌ها و مزایای گواهینامه بین‌المللی را نشان می‌دهد:

  • در سراسر جهان شناخته شده است.
  • به 12 زبان ترجمه شده است.
  • تا 3 سال اعتبار دارد.
  • محدودیت رانندگی در خارج از کشور ندارد.

مرجع صدور گواهینامه رانندگی بین المللی کجاست؟

سازمان جهانی اتومبیلرانی، نهاد رسمی صدور این گواهینامه است. در زمان نگارش این مقاله 196 کشور عضو این سازمان جهانی هستند. همگی آنها فرایند بین المللی کردن گواهینامه رانندگی ملی را انجام می‌دهند و تمامی گواهینامه‌های بین‌المللی که توسط سایر کشورها صادر شده است را قبول دارند. بنابراین اگر به فهرست بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان نگاه کنید، جایی وجود ندارد که این مجوز را مورد قبول قرار ندهند. 

در کشور ما نیز کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مرجع رسمی صدور گواهی نامه بین‌المللی است. بنابراین شما می‌توانید به راحتی با مراجعه به این کانونIDP خود را دریافت کنید.

مرجع صدور گواهینامه بین المللی در ایران

مدارک مورد نیاز برای گواهینامه بین المللی

اولین و مهمترین مدرک برای درخواست گواهی نامه بین المللی، گواهینامه ملی رانندگی است. همچنین باید حتما پاسپورت معتبر داشته باشید وگرنه به شما اجازه صدور درخواست نمی‌دهند. سایر مدارک نیز در ادامه آمده است:

  • اصل گواهینامه ملی رانندگی جمهوری اسلامی ایران
  • عکس پرسنلی 4*3
  • گواهینامه ملی رانندگی قبلی
  • اصل و کپی پاسپورت
  • فرم تکمیل شده درخواست گواهینامه
  • پرداخت هزینه

توجه داشته باشید که اصل گواهینامه ملی رانندگی باید حداقل یک ماه اعتبار داشته باشد. این مدت اعتبار برای درخواست گواهی نامه بین‌المللی یکساله است. اگر بخواهید برای دریافت گواهینامه بین‌المللی 3 ساله اقدام کنید، لازم است گواهینامه ملی‌تان حداقل 3 سال اعتبار داشته باشد. همچنین عکس پرسنلی برای خانم‌ها باید با حجاب اسلامی باشد.

نحوه بین المللی کردن گواهینامه رانندگی ایران

همانطور در بخش قبلی گفتیم، شما بدون داشتن گواهینامه ملی رانندگی و پاسپورت واجد شرایط این گواهینامه نیستید. چون دریافت آن بدون کلاس آموزشی و آزمون‌های تئوری و عملی  انجام می‌شود. بنابراین پیش‌فرض این است که فرد کاملا به مهارت‌های رانندگی وارد باشد.

در مورد چرایی داشتن پاسپورت هم، مشخص است. چون این مدرک برای کسانی‌ست که قصد سفر به خارج کشور را دارند. اگر قرار نیست سفر خارجی داشته باشید پس نیازی به دریافت گواهی نامه رانندگی بین‌ المللی هم نخواهید داشت.

ثبت نام آنلاین گواهینامه بین المللی

چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم؟

تمای روندهای اخذ گواهینامه بین المللی به دو شکل حضوری و اینترنتی انجام می‌شود. مشخص است که آسان‌ترین راه استفاده از خدمات آنلاین ثبت‌نام است. برای این کار باید به سایت صدور آنلاین مجوز رانندگی مراجعه کرده تا ظرف مدت 7 روز کاری گواهینامه خود را بگیرید.

حالا ثبت‌نام حضوری در چه مواقعی به کار می‌آید؟ در مواقعی که برای دریافت این مجوز بین‌المللی رانندگی عجله دارید. زمان زیادی تا سفرتان باقی نماده و میخواهید ظرف مدت یک روز مدرک خود را دریافت کنید. برای این کار باید به نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در شهر تهران مراجعه کنید. این نمایندگی‌ها در خیابان آزادی، خیابان فیاض بخش و خیابان خرمشهر قرار دارند و در این لینک آدرس و مشخصات‌شان آمده است.

ثبت‌ نام آنلاین مجوز بین المللی رانندگی

برای استفاده از خدمات غیر حضوری ثبت‎‌نام، لازم است به سامانه idp.taci.ir مراجعه کنید. بهتر است قبل از شروع مراحل حتما مدارک لازم را آماده کرده و اسکن هرکدام را داشته باشید.

اگر قبلا در این وبسایت عضویت نداشته‌اید، لازم است گزینه ثبت‌نام را انتخاب کنید. بعد از ورود اطلاعات ضروری حساب کاربری تشکیل شده و شما از طریق آن می‌توانید تمامی مراحل ثبت‌نام آنلاین خود را انجام دهید. برای کسانی‌که قبلا عضو وبسایت بوده‌اند، نیاز است با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز عبور خود وارد صفحه ثبت‌نام شوند.

حالا که وارد سامانه ثبت‌نام شده‌اید، نوبت به مطالعه قوانین و مقررات کانون جهانگردی و اتومبیلرانی می‌شود. پس از آن می‌توانید گزینه خرید را انتخاب کنید. مرحله بعدی تکمیل فرم ثبت‌نام است. اطلاعات خود را وارد کرده و مدارک مورد نیاز را آپلود نمائید.

درنهایت، وارد صفحه پرداخت هزینه ثبت‌نام می‌رسید. پس از اتمام مراحل پرداخت یک کد پیگیری برای‌تان نشان داده می‌شود. حتما آن را یادداشت کرده تا بتوانید از روند صدور گواهینامه خود مطلع شوید.

تمدید گواهینامه رانندگی بین المللی

اول از همه باید بدانید که گواهینامه بین‌المللی رانندگی به دو نوع یک ساله و سه ساله صادر می‌شود. بسیاری این تصور را دارند که مانند گواهینامه ملی رانندگی می‌توانند آن را تمدید کنند. اما تصور اشتباهی است. این گواهینامه قابلیت تمدید ندارد و پس از اتمام مدت اعتبار بایستی تمامی مراحلی که در قسمت قبل گفته‌ایم را انجام دهید.

تمدید گواهینامه بین المللی

جمع بندی

قبل از سفر و قبل از اقدام برای دریافت گواهی نامه رانندگی بین ‌المللی، حتما مطمئن شوید که این مدرک در کشور مقصد مورد قبول است. همچنین حواستان باشد که باید مقررات و خط قرمزهای رانندگی در کشور مقصد را بدانید و رعایت کنید. مثلا کشور چین این مجوز را به رسمیت نمی‌شناسد و کشور امارات فقط با شرط خودروی اجاره‌ای آن را قبول دارد.

در این مطلب با اصول، مدارک و نحوه ثبت‌نام گواهینامه بین‌المللی آشنا شدیم. همچنین اگر مسافر آمریکا هستید باید با اصول تبدیل گواهینامه ایرانی به آمریکایی آشنا شوید.

موسسه بزرگ و نام آشنای حامی مهاجر در فهرست بهترین شرکت های مهاجرتی قرار دارد. می‌توانید به ما اعتماد کنید و تمامی فرایند مهاجرت به کشورهای به اروپا آمریکا یا کانادا را به ما بسپارید. کافیست با شماره 02148000957 تماس بگیرید. 

سوالات متداول در زمینه گرفتن گواهینامه بین المللی رانندگی

وقتی کسی چیزی درباره گواهی نامه رانندگی بین المللی نداند، مطمئنا سوالات زیادی برایش ایجاد می‌شود. سعی می‌کند با استفاده از اطلاعات فضای مجازی پاسخی سریع برای هرکدام دریافت کند. اینجا ما تلاش کرده‌ایم پرتکرارترین‌ها را بیاوریم و همه را یکجا جمع‌آوری کنیم. به سوالات پاسخ‌های کوتاه و مفید می‌دهیم و سعی می‌کنیم شما را به مقصودتان برسانیم.

گواهینامه بین المللی چند سال اعتبار دارد؟

این گواهینامه هم به‌صورت 1 ساله صادر می‌شود و هم 3 ساله است. بستگی به این دارد که گواهینامه ملی رانندگی‌تان چقدر معختبر است.

چگونه باید گواهینامه بین المللی را تمدید کرد؟

امکان تمدید این گواهینامه وجود ندارد. اگر مدت اعتبار آن به اتمام رسید باید تمامی مراحل درخواست را مجددا تکرار کنید.

گواهینامه بین المللی در چه کشورهایی اعتبار دارد؟

196 کشور دنیا عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند. بنابراین در این کشورها مجوز بین‌المللی رانندگی معتبر است و امکان صدور آن را دارند.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه ملی رانندگی و پاسپورت معتبر جزء مدارک اصلی هستند. همچنین باید عکس 3 در 4 پرسنلی و رسمی ارائه دهید و فرم ثبت نام را تکمیل نمائید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0