20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
اقدامات لازم در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه

تصور اینکه با اشتیاق فراوان برای سفر هیجان‌انگیز تفریحی یا حتی یک سفر کاری آماده شده‌اید و تمامی لوازم موردنیازتان را در چمدان زیبای خود قرار داده‌اید اما هنگام پرواز چمدان گم شود، بسیار استرس‌آور است؛ همچنین زمانی که با خوشحالی و انرژی بالا از سفر برگشته‌اید و منتظر دریافت چمدان و برگشت به خانه و استراحت هستید اما چمدانتان نمی‌رسد! نگران نباشید و در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات موردنیاز برای این اتفاق را بدانید. 
 اگر چمدان شما گم شد، خوشبختانه اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای بازگرداندن چمدان خود و دریافت خسارت گم شدن چمدان در فرودگاه، انجام دهید. ممکن است ایرلاین شما (و هر بیمه‌نامه‌ای که دارید)، هزینه‌های روزانه جهت جایگزینی وسایل گم شده موجود در چمدان را به شما پرداخت کند، اما اقدام فوری برای پیدا شدن چمدانتان ضروری است.

باربری چمدان در فرودگاه

در این مقاله، ابتدا راه‌های پیشگیری از گم شدن چمدان را آورده‎‌‌ایم و سپس مراحل ارائه گزارش در خصوص گم شدن چمدان در فرودگاه؛ زیرا طبق گزارش سایت رسمی SITA (شرکت فناوری اطلاعات چندملیتی که خدمات فناوری را به صنعت حمل‌ونقل هوایی ارائه می‌دهد) است، در هرصورت این اتفاق ممکن است در پی خطای انسانی یا نرسیدن به‌موقع به زمان چک چمدان‌ها بیفتد، پس بهتر است بدانید در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه چه باید کرد؟ 

راه های پیشگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه امام 

توصیه می‌شود راه‌های زیر را برای تمامی سفرهایتان انجام دهید تا با خیال راحت چمدان خود را به باربری فرودگاه تحویل دهید. 

 • در هنگام خرید، چمدان مناسب و متفاوتی انتخاب کنید که با اکثر چمدان‌های دیگر فرق کند یا از یک جسم متفاوت مانند ربان یا برچسب روی چمدان استفاده کنید که در صورت مشابه بودن با چمدان فردی دیگر، قابل شناسایی باشد. 
 • در حد امکان چمدان دستی و سبک با خود ببرید. 
 • چمدان خود را بیش از حد پر نکنید (این مورد می‌تواند باعث فشار زیاد و در نهایت آسیب چمدان شود یا در فرایند بار اضافی برود).
 • اجسام با ارزش مانند طلا، پول نقد، لپ‌تاپ یا دوربین را در کیف کوچکی، همراه خود نگه دارید. همچنین لوازم آرایشی یا دیگر وسایل مایع مانند شامپو را محکم بسته‌بندی کنید تا آسیبی به لوازم دیگر نزند.
 • نام و شماره تلفن خود را در چمدان قرار دهید تا در صورت پیدا شدن توسط شخصی دیگر، اطلاعات ارتباط با شما را داشته باشد. 
 • سعی کنید به موقع در فرودگاه حضور داشته باشید تا به زمان چک چمدان‌ها برسید، زیرا بررسی‌های لحظه آخری می‌تواند احتمال ایجاد مشکل را بیشتر کند. 
 • فهرستی از محتویات داخل چمدانتان داشته باشید یا از آن عکس بگیرید تا در صورت گم شدن، بتوانید با سند، از شرکت هواپیمایی غرامت دریافت کنید. 
 • چمدانتان را قفل کنید تا احتمال سرقت آن کم شود.
 • بیمه مسافرتی مناسبی بگیرید که در صورت عدم پرداخت خسارت از سمت شرکت هواپیمایی، پوشش کافی برای چمدان یا دیگر وسایل خود داشته باشید. 
 • تا حد امکان سعی کنید پروازهای بدون توقف را رزرو کنید. 

خسارت گم شدن چمدان در فرودگاه

در صورت گم شدن چمدانتان، با حفظ خونسردی و آرامش، گزارش گم شدن چمدان در فرودگاه را می‌دهید و پس از اطلاع‌رسانی، فرمی به نام (PIR Property Irregularity Report) که مربوط به خسارت و مفقودی است، پر می‌کنید. در این فرم شما اطلاعات شخصی مانند نام و نا‌م‌خانوادگی، جزییات پرواز، شماره بار و خصوصیات ظاهری چمدان را باید بنویسید. در نظر داشته باشید که شما تنها 7 روز فرصت دارید تا گزارش گم شدن چمدان را بدهید. 

خشارت گم شدن چمدان در فرودگاه

همانطور که در بالاتر اشاره شد، داشتن عکس از چمدان و ضمیمه کردن آن در فرم PIR، به شما در روند پیدا شدن آن کمک می‌کند. 
در نهایت اگر چمدان شما پیدا نشد، با توجه به شرایط هر ایرلاین، ممکن است بیمه مسافرتی شما جبران این اتفاق را کند و هزینه‌هایی را به شما بپردازد. البته اگر سهل‌انگاری از طرف مسافر باشد، این هزینه خسارت به شما تعلف نمی‌گیرد. 
معمولا بین 1 الی 2 روز با پیگیری‌های ایرلاین، بار شما پیدا می‌شود؛ دقت داشته باشید که شما می‌توانید برای هر روز خسارتی از آنها دریافت کنید. بسیاری از خطوط هوایی روزانه تا 50 دلار را به مدت پنج روز به شما بازپرداخت می‌کنند. این هزینه‌ها می‌تواند شامل لباس، لوازم بهداشتی و کابل تلفن همراه باشد. در صورت امکان، سعی کنید توضیح مختصری در مورد آنچه که شرکت هواپیمایی آن را "خرید معقول" می‌داند، دریافت کنید.
برای مثال خط هوایی Delta Air Lines امکان "بازپرداخت هزینه های معقول" را به طور کلی 50 دلار در روز برای پنج روز اول شما دارد.
البته در نظر داشته باشید خطوط هوایی معمولا رسیدهای اصلی خریدتان را از شما می‌خواهند، بنابراین شما فقط می‌توانید هزینه لوازم ضروری و معقول را به‌عنوان خسارت دریافت کنید. خوشبختانه، وسایلی مانند یک دست لباس برای تعویض، مسواک، خمیر دندان و دئودورانت معمولا معقول در نظر گرفته می‌شوند و هزینه آن به شما بازپرداخت خواهد شد.

اقدامات لازم در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه

قبل از هر اقدامی، اطمینان حاصل کنید که چمدان شما واقعا گم شده است یا خیر؛ یعنی با حفظ آرامش، ابتدا از عدم تاخیر رسیدن بار مطمئن شوید؛ زیرا ممکن است چمدان‌ها جایابی شده باشند اما تا پرواز بعدی به تاخیر بیفتد.

اقدامات لازم در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه

سپس نقاط دیگر فرودگاه را بررسی کنید، برای مثال محل تحویل چمدان‌های اطرافتان را نیز چک کنید. اگر زمان زیادی گذشت و چمدان مسافران دیگر رسید اما بار شما نبود، سپس اقدامات زیر را انجام دهید: 

 • خیلی سریع با شرکت هواپیمایی‌تان تماس بگیرید: اولین کاری که باید انجام دهید، صحبت با نماینده شرکت هواپیمایی‌تان است و تا قبل از انجام این موضوع، فرودگاه را ترک نکنید. هر گونه فرم شرکت هواپیمایی مانند فرم PIR که در بالا ذکر شد را تا زمانی که در فرودگاه هستید، تکمیل کنید.

ایرلاین باید شماره‌ای را به شما دهد که بتوانید با آن تماس بگیرید و آپدیت وضعیت چمدان خود را بدانید. همچنین برخی ایرلاین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا وضعیت چمدان‌ها را در برنامه‌هایشان ببینید تا خیالتان راحت باشد چمدان شما گم نشده است و فقط با تاخیر می‌رسد.

 • درخواست تحویل به منزل یا محل اقامت خود را بدهید: اطلاعات تماس خود را حتما بدهید تا شرکت هواپیمایی بتواند با شما تماس بگیرد. اکثر خطوط هوایی، چمدان شما را به محض پیدا شدن، به منزل یا هتل شما تحویل می‌دهند.
 • درخواست بازپرداخت هزینه چمدان چک شده: برخی از خطوط هوایی پس از اینکه چمدان شما حداقل 12 ساعت تاخیر داشته باشد، خسارت چمدان گم شده را به شما می‌دهند؛ یعنی اگر ادعا کنید وسایل ضروری شما در چمدان بوده و هرچه سریع‌تر به آنها نیاز دارید، شرکت هواپیمایی از شما می‌خواهد که این درخواست را ارسال کنید. سپس می‌توانید آن را خریده و خسارتش را دریافت کنید. 

به همین دلیل می‌گوییم که زمان مهم است. اطلاع‌رسانی فوری به شرکت هواپیمایی به این معنی است که ساعت دریافت هرگونه بازپرداخت، زودتر شروع می‌شود.

 • چگونگی ارسال درخواست وسایل ضروری و دریافت خسارت آن: همانطور که گفتیم برخی از خطوط هوایی به شما اجازه می‌دهند پس از گم شدن چمدان‌هایتان برای بیش از 24 ساعت، واجد شرایط دریافت غرامت شوید. در این زمان، فرم درخواست بار شرکت هواپیمایی را ارسال کنید. این فرم ارزش محتویات از دست رفته شما و هر گونه هزینه جانبی را می‌خواهد.

شما باید فهرستی از اقلام بسته بندی شده و ارزش تقریبی آنها به دلار را فهرست کنید. شرکت هواپیمایی از این اطلاعات جهت تعیین غرامت شما برای اقلام گم شده و آسیب‌دیده استفاده می‌کند.
پس همانطور که در بالاتر گفتیم، بهتر است عکس‌هایی از چمدان خود داشته باشید. به این ترتیب، می‌توانید تصاویری برای تأیید ادعای خود ارائه دهید. همچنین یادتان باشد حتما کپی فرم PIR، تگ چمدان و بلیط را تا زمان پیدا شدن چمدان داشته باشید. 

آسیب دیدن چمدان در فرودگاه

 •  بیمه مسافرتی و مطالبات بیمه صاحب‌خانه را در نظر بگیرید: بهتر است یک بیمه‌نامه مسافرتی مستقل داشته باشید که چمدان‌های گم شده یا تاخیری شما را پوشش دهد.
 •  چمدان را از نظر آسیب بررسی کنید: زمانی که ایرلاین چمدان شما را پیدا کرد، حتما آن را از نظر آسیب‌دیدگی به طور کامل بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که شرکت هواپیمایی پیشنهاد تعمیر یا تعویض چمدان شما را بدهد.

برای فرآیند تعمیر باید فرم دیگری ارسال کنید. همچنین ممکن است شرکت هواپیمایی برای چمدان و محتویات آسیب‌دیده، اصل مدرک خرید را درخواست کند. اگر کالا را به صورت آنلاین خریداری کرده‌اید، می‌توانید به راحتی یک کپی از رسید خرید خود را برای ارسال ادعا چاپ کنید.
ایده خوبی است که از وسایل آسیب‌دیده خود قبل از ارسال آنها برای تعمیر عکس بگیرید. شرکت هواپیمایی ممکن است از شما بخواهد که هنگام ارسال ادعا نیز عکس ارسال کنید.

 • به دنبال موارد گم شده باشید: علاوه بر بازرسی چمدان برای آسیب‌دیدگی یا لباس کثیف، حتما چک کنید که تمامی وسایل شما در چمدان باشند. ممکن است لازم باشد با فرودگاه تماس بگیرید تا ببینید آیا کالایی مطابق با توضیحات شما در اختیار دارند یا خیر. در غیر این صورت، ممکن است بتوانید از شرکت هواپیمایی یا بیمه‌نامه دیگری برای این موارد غرامت دریافت کنید.

سخن نهایی 
موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شرایط پیگیری چمدان گم شده، در ایرلاین‌های داخلی و خارجی مشابه هم است؛ یعنی اقدامات لازم برای پیگیری چمدان گم شده در فوردگاه امام با گم شدن چمدان در فرودگاه ترکیه یا ترکیش‌ایر تفاوت خاصی ندارد.
اگر شرکت هواپیمایی از پیگیری بار شما طفره رفت و به دلایل متفاوت، آن را عقب انداخت، با دانستن جزئیات مربوط به آن ایرلاین که از قبل از سفر بهتر است بخوانید، می‌توانید کار خود را به درستی پیش برده و با آنها برخورد کنید. 
حال که برای چمدان‌های خود اطلاعات لازم را کسب کرده‌اید و آماده سفر هستید، می‌توانید از طریق تماس با شماره 02148000957 بلیط پرواز خود را با حامی مهاجر رزرو کرده و بی حد و مرز به هرکجای جهان ( آمریکا، حوزه شینگن، ترکیه، دبی و غیره) سفر کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0