کشور: هلند
پایتخت: آمستردام                                                                           
وسعت: 41848 کیلومترمربع
جمعیت: 17.08 میلیون نفر
زبان رسمی: هلندی
پول رایج: یورو
مهم‌ترین شهرهای هلند: لاهه، روتردام، اتروخت
کد تلفن: 0031

موقعیت و جغرافیا

هلند کشوری کوچک در شمال غربی اروپا است و با بیش از 17 میلیون نفر جمعیت در منطقه‌ای که فقط 41848 کیلومترمربع وسعت دارد کشوری پرجمعیت بشمار میرود. پایتخت هلند آمستردام است که فقط یکی از شهرهای مهم و جذاب این کشور است و لاهه، روتردام، و اتروخت از دیگر شهرهای مهم آن هستند. هلند از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با انگلستان همسایه است. نزدیک 20 درصد از مساحت هلند را آب تشکیل میدهد. در واقع این کشور یک دلتای سرسبز است که رودخانه‌هایی مانند راین از میان آن می‌گذرد. در هلند هیچ کوهی وجود ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور  به۳۲۲ متر می‌رسد. بخش‌های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه‌های سرسبز تشکیل می‌دهد و دریاچه‌ها، نهرها، و جنگل‌های طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می‌شود. هلند کشور آسیاب‌های بادی، گل لاله، دوچرخه، و پنیر است. علاوه بر این هنرمندان هلند نیز یکی دیگر از عوامل شهرت این کشور هستند زیرا هنرمندان بسیاری مانند ونگوک و رامبراند در این کشور زندگی می‌کرده‌اند.

آب و هوا

هلند سرزمینی است پر باران با زمستان‌های طولانی و تابستان‌های کوتاه و ملایم. فصل زمستان در هلند بسیار سرد، یخبندان، و پربارش است اما تابستان‌های متعادل‌تری دارد. بادهای تند بویژه در مناطق ساحلی از ویژگی‌های جوی هلند است و سیلاب‌های موسمی تهدیدی همیشگی اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک به حساب می‌آیند.

دین

ساختار حکومتی هلند به گونه‌ای است که آزادی مذهب را تضمین میکند. دین اکثر جمعیت هلند مسیحی پروتستانی است، حدود ۳۳% کاتولیک و ۳۹% مردم هیچ مذهبی ندارند و جمعیت مسلمانان این کشور به یک میلیون نفر میرسد. در هلند کلیسا و دولت از هم جدا هستند و هیچگونه دین رسمی در این کشور وجود ندارد. حدودا ۸% مردم هلند از فرقه‌های ایدئولوژیک بوده و ۴۱% طرفدار هیچ فرقه‌ای نیستند.

زبان

زبان هلندی زبان رسمی هلند است. هلندی یکی از شاخه‌های زبان آلمانی محسوب می‌شود و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. بعضی از کلمات این زبان نیز از زبان فرانسه در دوره تسلط فرانسوی‌ها به هلند گرفته شده است. زبان هلندی به جز کشور هلند، در استان‌های شمالی بلژیک نیز بکار میرود.

اقتصاد

هلند اولین کشور در پرورش و تجارتِ گُل در جهان است. همچنین دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود. همچنین کشتی‌سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هستند. کشور هلند علیرغم کوچک بودن، سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارند. بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل در اختیار هلند است. این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل شهرت داردفعالیت آن در زمینهٔ استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ایران است. هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی‌ست و حتی بخشی از آن را صادر می‌کند. از شرکت‌های بزرگ هلندی می‌توان به فیلیپس (صنایع الکترونیک) و هاینکن اشاره کرد.

شهرهای مهم

هلند شهرهای زیادی دارد که مورد علاقه و توجه گردشگران است. در زیر 10تا از مهم‌ترین شهرهای هلند را معرفی میکنیم:
  • آمستردام: معماری چشمگیر، کانال‌های زیبا، موزه‌ها، و رفتارهای آزادی‌خواهانه
  • آرنهم: شهری سرسبز در کنار رود راین، دارای مراکز و عمارت‌های قدیمی، و رویدادهای فرهنگی
  • دلفت: شهر تاریخی ناشناخته با سرامیک‌های آبی و سفید جهانی
  • گرونینگن: شهری دانشجویی با فضای آرام و شب زنده دار
  • لاهه: پایتخت قضایی جهان، شهر حکومت و خانواده سلطنتی
  • آیندهوون: پنجمین شهر بزرگ هلند، بازاری اروپایی، گردشگر اندک، شهری مناسب برای تجربه فرهنگ هلندی
  • ماستریخت: شهر قرون وسطایی مستحکم، نشان‌دهنده فرهنگ، سبک، و معماری جنوب.
  • نایخمن: قدیمی‌ترین شهر هلند، مشهور به دلیل راهپیمایی، سیاست چپ‌گرایانه، و جمعیت دانشجویی بزرگ
  • روتردام: معماری مدرن، شب زنده داری، صحنه هنری پویا، و بزرگ‌ترین بندر اروپا
  • اوترخت: مرکز تاریخی، فروشگاه‌های عتیقه، و خانه ریتولد شرودر
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0