در مقایسه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس هزینه های بسیار بالایی برای زندگی دارد ، اما همچنین میزان نسبتاً بالایی از حقوق و مزایا را نیز دارد. بیشتر نظرسنجی ها تخمین می زنند که حقوق برای کارگران ماهر و غیر ماهر در سوئیس به طور کلی دو یا سه برابر بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است. طبق یک مطالعه مقایسه ای بین المللی که توسط UBS در سال 2000 انجام شد، شهرهای زوریخ و ژنو دو شهر با بیشترین درآمد ناخالص در جهان، برای انواع حرفه ها هستند.

شرایط اشتغال در سوئیس تا حد زیادی به قوانین، قرارداد کارمند و شرایط عمومی کارفرما بستگی دارد. همچنین اتباع خارجی تحت شرایط کار همان شهروندان سوئیس مشغول به کار هستند. این بدان معناست که حقوق، مزایا و شرایط کار در سوئیس از بهترین ها در جهان است. در بعضی از صنایع موافقت نامه های عمومی کار وجود دارد که یک کنوانسیون کتبی بین یک یا چند کارفرما یا اتحادیه کارفرمایان و اتحادیه های کارگری است. این شامل مقررات در مورد روابط بین کارفرمایان و کارمندان و همچنین مواردی است که طرف های قرارداد را هدایت می کند. طبق قوانین سوئیس، برای تمام مشاغل حتی برای کار پاره وقت نیز باید بین کارمند و کارفرما قرارداد امضا شود. کارمندان استخدام شده برای کار در سوئیس توسط شرکت ها و سازمان های خارجی (غیر سوئیسی) ممکن است شرایط بهتری (از جمله حقوق بالاتر) نسبت به کسانی که توسط کارفرمایان سوئیسی استخدام می شوند، ارائه شود.

قرارداد کار شما ممکن است شامل موارد زیر باشد

 • تاریخی که کار شروع می شود و برای چه کسی انجام می شود.
 • عنوان شغلی شما
 • نام بخش و مدیر شما
 • وظایف اصلی شما
 • نحوه ارتباط بخش شما با سایر بخش ها
 • محل کار شما
 • جزئیات حقوق و دستمزد شما و هرگونه افزایش توافقی

شرایط کار در سوئیس

 • حقوق معمولاً در پایان ماه با کسر کلیه کمک های مالی تأمین اجتماعی پرداخت می شود. طبق قانون سوئیس حقوق پرداخت شده به كاركنان باید به صورت نقدی پرداخت شود. میانگین حقوق از 2200 تا 4200 فرانک در هر ماه برای کارگران غیر ماهر و از 2800 تا 5300 فرانک در ماه برای کارمندان ماهر است. در بیشتر موارد، حقوق و دستمزد قابل مذاکره است و وظیفه شما این است که اطمینان حاصل کنید که حقوق لازم را برای مدارک و تجربه خود دریافت می کنید.
 • در اکثر شرکت های سوئیسی، ساعات کار هفتگی عادی بین 40 تا 44 ساعت است.
 • برای محافظت از سلامت کارمندان، طبق قانون بیش از دو ساعت در روز اضافه کاری ممنوع است. اضافی ساعات کار همیشه باید با حق بیمه اضافی 25٪ جبران شود.
 • عهد کارفرمایان برای تأمین محل کار سالم و ایمن
 • بهداشت و ایمنی شغلی در سوئیس اساساً بر دو قانون استوار است: قانون کار و قانون بیمه حوادث. قانون کار تصریح می کند: کارفرما باید کلیه اقدامات لازم را برای حفظ و بهبود حفاظت از سلامت و اطمینان از سلامت جسمی و روانی کارگران انجام دهد. قانون بیمه حوادث شامل مقررات جبران خسارت و پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی است.
 • قانون سوئیس حق مرخصی برای کارگران را تضمین می کند. در قانون چهار هفته برای کارگران و کارآموزان بالای 20 سال و پنج هفته برای کارگران و کارآموزان تا 20 سال در نظر گرفته شده است.

ویزا و مجوز کار

قبل از تهیه برنامه برای زندگی یا کار در سوئیس ، باید از داشتن گذرنامه معتبر (همراه ویزا در صورت لزوم) و مستندات مناسب برای اخذ مجوز اقامت اطمینان حاصل کنید.

در حال حاضر دو دسته متمایز از خارجی ها وجود دارند که در سوئیس زندگی و کار می کنند: شهروندان اتحادیه اروپا و تجارت آزاد اروپا و شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای آنها اخذ مجوزهای کاری و یا اقامت دشوارتر است. این خارجی ها برای ورود به سوئیس، چه به عنوان بازدید کننده و چه برای هر منظور دیگری نیاز به ویزا دارند. اگر شهروند یک کشور غیر اتحادیه اروپایی هستید که به کار در سوئیس علاقه‌مندید، در صورت پذیرش، درخواست شما برای تأیید به دبیرخانه امور خارجه مهاجرت ارسال می شود.

شرایط اشتغال اتباع کشورهای غیر اروپایی

 • اشخاص زمانی پذیرفته می شوند که به نفع اقتصاد عمومی سوئیس باشد.
 • اتباع کشورهای ثالث فقط در صورتی استخدام می شوند که کسی با صلاحیت معادل آن در سوئیس پیدا نشود.
 • فقط مدیران، متخصصان و سایر کارگران واجد شرایط پذیرش می شوند. "کارگران واجد شرایط" در درجه اول دارندگان مدارک تحصیلات عالی (یعنی از دانشگاه یا دانشگاه علوم کاربردی) هستند که همچنین دارای تخصص فنی خاص و چندین سال تجربه حرفه ای هستند. همچنین معیارهای توانایی تطبیق با یک محیط جدید شغلی و اجتماعی، مهارت های زبانی و سن نیز مورد توجه است.

به عنوان یک خارجی که در سوئیس مشغول به کار است، در صورت از دست دادن شغل خود یا اینکه قرارداد کار شما منقضی شده باشد، نیازی نیست فوراً سوئیس را ترک کنید. در صورت داشتن مجوز اقامت کوتاه معتبر، ممکن است حداکثر شش ماه در سوئیس بمانید. این به شما فرصت می دهد شغل دیگری پیدا کنید.

مزایای بیکاری در سوئیس

برای کسانی که در سوئیس زندگی می کنند، یعنی دارای مجوز اقامت معتبر سوئیس هستند، حق دریافت مزایای بیکاری را خواهند داشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3