کیملیک ترکیه: روند و شرایط گرفتن کیملیک کارت + هزینه

کارت اقامت ترکیه یا کیملیک ترکیه مجوزی است که با اخذ آن اجازه اقامت بیشتر از 3 ماه در ترکیه را خواهید داشت. همانطور که می‌دانید شهروندان ایرانی می‌توانند بدون ویزا وارد کشور ترکیه شوند و بدون نیاز به هیچ مجوزی سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشند؛ اما چنانچه شخصی بخواهد بیش از سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشد، باید حتما کارت کیملیک ترکیه را دریافت کند. در این مقاله قصد داریم درباره چیستی کیملیک ترکیه ، شرایط گرفتن کیملیک کارت ترکیه ، نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه ، هزینه اخذ کیملیک کارت ترکیه ، مدارک مورد نیاز برای اخذ کیملیک ترکیه و چگونگی تمدید کارت کیملیک ترکیه توضیحاتی کاملی را ارائه کنیم.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه ، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه (سریع و تضمینی)  ، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه است و افتخار آن را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی و با کمترین هزینه، کیلملیک ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورتی که به خدمات حامی مهاجر در زمینه اخذ اقامت و کیملیک ترکیه نیاز دارید، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

کیملیک کارت یا کارت اقامت ترکیه

کیملیک کارت ترکیه یا کارت اقامت ترکیه چیست ؟

کیملیک در ترکی به معنای هویت است و هر شهروند ترکیه یک کیملیک کارت یا T.C.kimlik kart دارد که همانند کارت ملی ایرانیان است و اطلاعات هویتی شهروندان ترکیه بر روی آن درج شده است. ایرانیان و خارجی هایی که قصد اقامت بیش از سه ماه در ترکیه را دارند، حتما باید مجوز اقامت ترکیه را اخذ کنند. این مجوز اقامت در قالب یک کارت اقامتی در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. به این کارت کیملیک اتباع خارجی یا کارت اقامت ترکیه نیز می‌گویند.

کیملیک کارت اتباع خارجی از زمان عبدالحمید برای خارجیانی که قصد اقامت در ترکیه را دارند، صادر می‌شود. اطلاعاتی که بر روی کیملیک کارت درج می‌شود، شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و محل اقامت فرد خارجی است. مهم ترین اطلاعاتی که بر روی این کارت درج می‌شود، شماره کیملیک کارت یا کیملیک نامبر است که برای اتباع خارجی با عدد 99 شروع می‌شود.

نمونه کیملیک کارت ترکیه (کیملیک کارت های جدید)

این شماره همانند کد ملی در ایران است و فرد دارای اقامت ترکیه به منظور استفاده از خدمات دولت الکترونیک و یا انجام کارهای دیگر به شماره کیملیک خود نیاز خواهد داشت. در پشت کیملیک کارت نیز اطلاعاتی همچون تاریخ صدور و تاریخ انقضا کیملیک درج می‌شود. افرادی که اقامت ترکیه را اخذ می‌کنند، باید حتما حواسشان به تاریخ اتمام اعتبار کیملیک خود باشد و قبل از تمام شدن تاریخ اعتبار نسبت به تمدید کیملیک کارت خود اقدام نمایند. در تصویر زیر نمونه ای از کیملیک کارت ترکیه را مشاهده می‌کنید.

شرایط گرفتن کیملیک کارت ترکیه

اصلی ترین شرط برای اخذ کارت اقامت ترکیه یا کیملیک کارت این است که بتوانید اقامت ترکیه را اخذ نمایید. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد نحوه اخذ اقامت ترکیه، می‌توانید مقاله بررسی کامل بهترین راه های اخذ اقامت ترکیه را بخوانید.

شرایط اخذ کیملیک ترکیه

اقامت ترکیه معمولا یکساله است و یک فرد خارجی با راه های ساده ای همچون اجاره خانه در ترکیه، خرید ملک در ترکیه، تحصیل در ترکیه و ... می‌تواند اقامت ترکیه را اخذ کند. در صورتی که شرایط اقامت در ترکیه را نداشته باشید، از نظر اداره مهاجرت شرایط گرفتن کیملیک کارت ترکیه را نیز نخواهید داشت و شانس دریافت کیملیک بسیار پایین خواهد بود.

یکی دیگر از شرایط گرفتن کیملیک کارت ترکیه نیز این است که حتما باید برای خود بیمه سلامتی خریداری کرده باشید و هیچ عمل خلاف قوانین مهاجرتی ترکیه مرتکب نشده باشید. عمل خلاف قوانین مهاجرتی ترکیه لزوما به معنی انجام جرم نیست و اگر یک شخص خارجی بدون داشتن مجوز کار ترکیه یا چالیشما ایزین در ترکیه کار کند، مرتکب عمل خلاف قوانین مهاجرتی شده است و نمی‌تواند کیملیک کارت دریافت کند. یکی دیگر از امور خلاف قوانین مهاجرتی این است که در زمان مناسب برای دریافت کیملیک اقدام نکنید و این کار را پس از اتمام مهلت قانونی اقامت در ترکیه انجام دهید.

نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه

توجه کنید که برای اخذ کیملیک ترکیه حتما باید در ترکیه حضور داشته باشید، چرا که برخی از مراحل اداری اخذ کیملیک به حضور شما نیاز دارد و به صورت غیرحضوری نمی‌توان این مراحل را انجام داد. در این قسمت مراحل اخذ کیملیک کارت ترکیه را به صورت گام به گام برای شما شرح خواهیم داد.

مرحله اول : خرید بیمه درمانی در ترکیه

اولین مرحله برای دریافت کارت کیملیک خرید یکی از بیمه های درمانی ترکیه است، چرا که در هنگام تکمیل فرم درخواست کیملیک (فرم راندوو) باید اطلاعات بیمه درمانی خود را نیز در آن وارد کنید. خرید بیمه درمانی در ترکیه به آسانی امکانپذیر است. درباره هزینه خرید بیمه درمانی در ترکیه در قسمت های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

مرحله دوم : تکمیل فرم درخواست کیملیک یا فرم راندوو

تکمیل فرم درخواست کیملیک یا فرم راندوو

اتباع خارجی حتی اگر یک روز بیشتر از مهلت مقرر در ترکیه اقامت داشته باشند، باید فرم راندوو را تکمیل کنند. بنابراین دومین مرحله برای دریافت کیملیک، تکمیل فرم راندوو بر روی سایت مهاجرت ترکیه است. متقاضیان اخذ کارت اقامت ترکیه باید فرم راندوو را به دقت تکمیل کنند و در قسمتی که مربوط به شغل است نباید چیزی بنویسند.

چرا که بر طبق قوانین مهاجرتی، کار در ترکیه بدون داشتن مجوز کار در ترکیه (چالیشما ایزین) ممنوع است و اگر در هنگام تکمیل فرم راندوو مشخص شود که بدون مجوز در ترکیه کار کرده‌اید، با درخواست اقامت ترکیه مخالفت خواهد شد. پس از تکمیل کردن فرم درخواست کیملیک، زمان مراجعه تان به اداره مهاجرت ترکیه به شما اطلاع داده خواهد شد.

مرحله سوم : دریافت کد مالیاتی ترکیه یا ورگی نومرسی

دریافت کد مالیاتی ترکیه یا ورگی نومرسی

برای باز کردن حساب بانکی و یا انجام هر کار اداری دیگر در ترکیه نیاز به دریافت کد مالیاتی ترکیه یا ورگی نومرسی دارید. بنابراین برای دریافت کیملیک نیز باید کد مالیاتی دریافت کنید، چرا که در هنگام مراجعه حضوری برای مصاحبه کیملیک کارت به این کد نیاز خواهید داشت.

مرحله چهارم : مهر کردن اجاره نامه توسط دفاتر نوتر ترکیه

مهر کردن اجاره نامه توسط دفاتر نوتر ترکیه

اجاره خانه در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت ترکیه است. دفاتر نوتر همان دفاتر ثبت اسناد رسمی در ایران هستند. چنانچه برای دریافت اقامت در ترکیه خانه اجاره کرده‌اید، باید حتما اجاره نامه خود را در دفاتر نوتر ترکیه مهر کنید. به این کار نوتر کردن اسناد و مدارک نیز می‌گویند، بنابراین اگر در جایی شنیدید که باید مدارک یا اجاره نامه خود را نوتر کنید، به این معناست که باید به دفاتر اسناد رسمی (نوتر) ترکیه مراجعه کنید و مدارک یا اجاره نامه شما در این دفاتر مهر شوند.

مرحله پنجم : پرداخت هزینه های اداری کیملیک کارت  

برای دریافت کیملیک کارت باید هزینه های اداری مربوط به آن را پرداخت کرده و رسید دریافت کنید. درباره هزینه های اخذ کیملیک کارت در ادامه مقاله به صورت کامل توضیح خواهیم داد، ولی به صورت کلی هزینه اداری اخذ کارت اقامت ترکیه، شامل پرداخت حق خاک ترکیه و پرداخت هزینه صدور کیملیک کارت می‌شود.

مرحله ششم : شرکت در مصاحبه اقامت ترکیه

شرکت در مصاحبه اقامت ترکیه

پس از تکمیل فرم راندوو ، زمان مراجعه حضوری شما به اداره مهاجرت ترکیه به شما اعلام خواهد شد. شما باید در زمان تعیین شده با مدارک مورد نیاز در اداره مهاجرت ترکیه حاضر شوید و مراحل اداری تشکیل پرونده خود را انجام دهید.

موسسه حامی مهاجر می‌تواند تمام مراحل اخذ کیملیک کارت ترکیه را در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه برای شما انجام دهد. در صورتی که قصد اخذ کیملیک ترکیه در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه را دارید، می‌توانید به وسیله شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت کیملیک ترکیه

برای آنکه کارهای اداری اخذ کیملیک ترکیه در سریع ترین زمان انجام شود، بهتر است تمام مدارک مورد نیاز برای دریافت کیملیک کارت با خود به همراه داشته باشید. در صورتی که پرونده شما ناقص باشد، امکان بروز تاخیر و حتی رد شدن درخواست شما وجود دارد. مهم ترین مدارک برای گرفتن کیملیک ترکیه شامل موارد زیر است :

 • پاسپورت معتبر دارای مهر ورود به داخل خاک ترکیه
 • یک کپی رنگی از فرم پر شده درخواست اقامت موقت (فرم راندوو)
 • شماره مالیاتی ( ورگی نومرسی )
 • یک کپی رنگی از بیمه‌نامه
 • چهار قطعه عکس 6*4
 • اصل اجاره نامه یا گواهی اثبات اقامت که به مهر دفاتر نوتر رسیده باشند (فقط در صورتی که از طریق اجاره خانه در ترکیه قصد اخذ اقامت داشته باشید. )
 • رسید پرداخت هزینه های مربوط به دریافت کیملیک کارت (حق خاک و هزینه صدور کیملیک)

شرایط جدید اقامت ترکیه

در گذشته برای دریافت کیملیک ترکیه نیاز به طی مراحل اداری بیشتر و ارائه مدارک زیادتری بود. به طور نمونه برای دریافت اقامت ترکیه باید مدارکی همچون گواهی تمکن مالی، گواهی عدم سو پیشینه و حتی مدرک حضانت فرزند ارائه می‎کردید. آماده سازی تمام این مدارک مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی بود.
در شرایط جدید اقامت ترکیه، تمام روندها و مدارک اضافی حذف شده اند و اخذ کیملیک ترکیه در زمان سریع‌تری امکان‌پذیر خواهد بود. به صورت کلی سیاست دولت ترکیه بر این است که شرایط اقامت در این کشور را ساده‌تر کند و همین عامل باعث شده است تا با وضع شرایط جدید اقامت ترکیه، اخذ کیملیک را نسبت به گذشته ساده تر و کم هزینه تر نماید.

هزینه اخذ کیملیک کارت ترکیه

هزینه اخذ کیملیک کارت ترکیه

همانطور که در قسمت مراحل اخذ کیملیک کارت خواندید، برای دریافت کارت اقامت ترکیه نیاز به مراجعه به اخذ مدارک متفاوتی است که هر کدام هزینه های مربوط به خود را دارد. سعی کرده ایم که در جدول زیر تمام هزینه های اخذ کیملیک کارت ترکیه را به صورت خلاصه بیان کنیم.

توجه داشته باشید که هزینه های عنوان شده در جدول زیر برای اخذ یک کارت کیملیک می‌باشد و چنانچه قصد اخذ کیملیک برای خانواده خود را دارید، باید برای اخذ کارت هر کدام از اعضای خانواده هزینه جداگانه پرداخت نمایید.

هزینه اخذ کیملیک کارت ترکیه

نوع خدمت

هزینه (به ازای هر کارت کیملیک)

هزینه نوتر کردن مدارک

80 تا 100 لیر ترکیه (به ازای هر نفر از اعضای خانواده)

هزینه خاک ترکیه (برای افراد بالای 18 سال)

حدود 80 دلار

هزینه خاک ترکیه (برای افراد زیر 18 سال)

حدود 70 دلار

هزینه بیمه درمانی یکساله

بین 100 تا 550 لیر ترکیه ( در ادامه به صورت جزیی بررسی می‌شود)

هزینه روش های اخذ اقامت ترکیه

ارزانترین روش 5000 لیر است. (با توجه به نوع روش متفاوت است.)

هزینه بیمه درمانی یکساله در ترکیه

همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم، برای اخذ اقامت ترکیه نیاز به خرید بیمه درمانی در ترکیه دارید. هزینه بیمه درمانی یکساله ترکیه با توجه به سن اشخاص متفاوت است. در جدول زیر می‌توانید هزینه بیمه درمانی یکساله در ترکیه را با توجه به سن اشخاص مشاهده کنید.

محدوده سنی

هزینه بیمه درمانی یکساله در ترکیه

18 تا 25 سال

100 لیر ترکیه

26 تا 35 سال

140 لیر ترکیه

36 تا 45 سال

160 لیر ترکیه

46 تا 50 سال

230 لیر ترکیه

51 تا 55 سال

260 لیر ترکیه

56 تا 60 سال

350 لیر ترکیه

61 تا 65 سال

550 لیر ترکیه

در صورت نیاز به مطالعه مطالب بیشتر می‌توانید مقاله هزینه های زندگی در ترکیه را بخوانید.

مدت زمان دریافت کیملیک ترکیه

مدت زمان دریافت کیملیک ترکیه

معمولا در شرایط عادی پس از ارسال فرم راندوو، برای 10 الی 15 روز بعد به شما وقت تحویل مدارک داده می‌شود، پس از تحویل مدارک نیز حدود 10 روز طول می‌کشد تا مدارک شما بررسی شده و کارت کیملیک برای شما صادر شود. بنابراین مدت زمان دریافت کارت اقامت ترکیه یا همان کیملیک کارت در حدود 30 روز به طول می‌انجامد.

در صورتی که مدت زمان دریافت کیملیک ترکیه برای شما زیاد است و نیاز به اخذ سریع کیملیک ترکیه دارید، می‌توانید ضمن تماس با شماره 02148000957 از مشاوره کارشناسان حامی مهاجر در این زمینه بهره مند شوید.

تمدید کیملیک ترکیه

کارت کیملیک ترکیه معمولا یکسال اعتبار دارد، چنانچه مدت اعتبار کیملیک شما رو به پایان است باید قبل از تمام شدن آن نسبت به تمدید کیملیک کارت اقدام نمایید. معمولا نمی‌توان به همان روش اولیه برای تمدید کیملیک اقدام کرد. به عنوان نمونه اگر با اجاره خانه در ترکیه کیملیک خود را دریافت کرده اید، برای تمدید کارت اقامت خود نمی‌توانید به وسیله تمدید اجاره خانه اقدام کنید و باید یک شیوه دیگر برای اخذ اقامت ترکیه را امتحان کنید.

اقدامات لازم در هنگام مفقود شدن کیملیک کارت

فرآیند صدور مجدد کیلمیک کارت هم زمان بر است و هم هزینه دارد، بنابراین در نگهداری از آن نهایت سعی و تلاش خود را انجام دهید، اما اگر کارت کیملیک خود را گم کردید باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در هر شهری که کارت کیملیک ترکیه را گم کرده‌اید، به اداره پلیس همان شهر مراجعه کنید.
 2. به برگه نفوس نیاز خواهید داشت. این همان برگه‌ای است که در اداره نفوس مسکن ترکیه ثبت کرده‌اید. اگر این کار را قبلا انجام نداده‌اید، کارت کیملیک یکی از اعضای خانواده را به همراه اجاره‌نامه منزل به اداره نفوس مسکن ببرید. در آنجا به شما برگه ثبت آدرس می‌دهند.
 3. برگه ثبت آدرس گرفته شده از مرحله قبل را به همراه گزارشی که اداره پلیس به شما می‌دهد به همراه کپی پاسپورت معتبر و یک قطعه عکس از افراد خانواده، به اداره مهاجرت تحویل ‌دهید. در هر شهری که هستید به اداره مهاجرت همان شهر مراجعه کنید.
 4. مدارک و درخواست شما مبنی بر مفقودی کارت کیملیک ترکیه در اداره مهاجرت بررسی می‌شود. در این مرحله شما باید مبلغی هزینه را به حساب اداره واریز کنید.
 5. حال فیش پرداختی مرحله قبل و مدارک جمع‌آوری شده را به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید.

سخن پایانی

کارت اقامت ترکیه یا کیملیک کارت مجوزی است که با داشتن آن اجازه اقامت بیش از سه ماه در ترکیه را خواهید داشت. اگر بدون داشتن کیملیک کارت در ترکیه اقامت طولانی مدت بیش از سه ماه داشته باشید، عمل خلاف قوانین مهاجرتی مرتکب شده‌اید و از کشور ترکیه اخراج خواهید شد. در این مطلب سعی شد اطلاعاتی درباره چیستی کیملیک کارت، شرایط اخذ کیملیک، مراحل اخذ کیملیک ترکیه و هزینه دریافت کیملیک ترکیه بیان شود. امیدواریم توانسته باشیم آگاهی شما را در این زمینه افزایش دهیم.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه ، اخذ اقامت سریع برای تزریق واکسن کرونا در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه است و افتخار آن را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی و با کمترین هزینه، کیلملیک ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورتی که به خدمات حامی مهاجر در زمینه اخذ اقامت و کیملیک ترکیه نیاز دارید، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه کیملیک ترکیه

اقامت در ترکیه پس از اتمام اعتبار کیملیک کارت چه مجازاتی در پی دارد؟   

اگر اعتبار کارت کیملیک شما تمام شود و شما داخل خاک ترکیه باشید، یا مشمول پرداخت جریمه خواهید بود، یا دیپورت می‌شوید که 1 تا 5 سال حق ورود دوباره به خاک ترکیه را نخواهید داشت.

اگر هنگام مراجعه پستچی در منزل نباشیم، چه بر سر کیملیک کارت ما می‌آید؟

اگر آدرس داده شده اشتباهی باشد یا شما در زمان مراجعه کارمندان پست در خانه نباشید، می‌توانید با داشتن کد و پاسپورت به دفاتر pttترکیه یا مرکز ارسال مرسوله پستی مراجعه کنید و کارت کیملیک خود را دریافت کنید.

سریع ترین و کم هزینه ترین روش برای دریافت کارت اقامت ترکیه یا کیملیک کارت چیست؟

با استفاده از خدمات موسسه حامی مهاجر می‌توانید در سریع ترین زمان ممکن و فقط با پرداخت 5000 لیر، کیملیک کارت ترکیه را اخذ نمایید. در صورت نیاز می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1
نبی الله رحمانی
میخام کملیک ترکیه را دریافت کنم