20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای کامل دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه با خرید ملک (قوانین جدید)

دیگر کمتر کسی است که نداند، امکان دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک وجود دارد. آنها که آهنربای فرصت‌ها هستند زودتر از همه دست به کار شدند و حالا هم یک ملک در کشوری نزدیک به اروپا دارند و هم یک پاسپورت دوم در دستانشان است. البته هنوز دیر نشده و این ماهی همچنان تازه است. اگر جزو ایرانیان مشتاق به مهاجرت باشید و بدتان نمی‌آید که تابعیت دوم کشوری دیگر را به‌دست بیاورید از این قافله عقب نمانید. ترکیه می‌تواند سکوی پرتاب‌ شما باشد. یک راه میانبر برای رسیدن به دنیای تجربه‌های تازه!

باور کنید که هیچ روشی آسان‌تر و سریع‌تر از اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک، پیدا نخواهید کرد. برای همین دست به‌کار شدیم و مطلب پیش‌رو را برایتان نوشتیم تا نقشه راه دستتان بیاید.

این مقاله یک راهنمای کامل درباره نحوه خرید ملک در ترکیه برای گرفتن پاسپورت این کشور است و در آن قوانین جدید اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه و مدت زمان اخذ پاسپورت دوم به صورت کامل بررسی خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای کسب اطلاعات کامل، حتما تا انتهای این مقاله همراه حامی مهاجر باشید.

دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک

اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه بگوییم، در‌صورتی‌که یک ملک با ارزش بیش از 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، واجد شرایط دریافت پاسپورت ترکیه هستید و ظرف مدت کمتر از سه ماه می‌توانید حق شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

البته این فقط کلیات این برنامه است و نکات جزیی دیگری وجود دارد که باید حتما از آن مطلع باشید. قوانین اقامت و مهاجرت ترکیه طی سال‌های اخیر تغییر کرده است و حتی اگر قبلا از قوانین خرید ملک در ترکیه و اخذ پاسپورت اطلاع داشتید، توصیه می‌کنیم که مجددا قوانین جدید را در این مقاله بخوانید و از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

بیشتر بخوانید: با پاسپورت ترکیه به کدام کشورها میتوان سفر کرد

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک (قوانین جدید)

در این بخش چند قانون بسیار مهم در این باره بررسی خواهد شد. اخذ تابعیت ترکیه با خرید ملک یک سری شرایط عمومی و یک سری شرایط اختصاصی دارد. در اینجا به چند شرط عمومی اشاره می‌کنیم:

 • بالای 18 سال باشید. (در غیراینصورت می‌توانید زیرمجموعه پدر یا مادر پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.)
 • دارای سوابق جنایی نباشید.
 • دارای سوابق بد مهاجرتی در ترکیه نباشید.
 • دارای بیماری‌هایی همچون ایدز، هپاتیت و سل نباشید.

سایر شرایط نیز در تصویر زیر نمایش داده شده است:

شرایط اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک

حداقل ارزش ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه

برای آنکه واجد شرایط دریافت تابعیت ترکیه باشید، طبق قانون جدید:

 • یا باید یک ملک به ارزش حداقلی 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید.
 • یا اینکه مجموع ارزش املاکی که طی یکسال در ترکیه خریداری کرده‌اید، حداقل باید 400 هزار دلار باشد.

نحوه محاسبه ارزش ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه براساس سن بنا، محله، امکانات ملک و… توسط کارشناسان رسمی انجام می‌گیرد. به این گزارش رسمی ارزش‌گذاری ملک، اکسپرتیز ریپورت گفته می‌شود. دولت ترکیه برای جلوگیری از سودجویی، دریافت گزارش اکسپرتیز را برای خرید و فروش ملک توسط خارجی‌ها، اجباری کرده است. بنابراین امکان اعلام قیمت صوری برای ملک و اخذ حق شهروندی وجود ندارد.

نوع سرمایه گذاری ملکی برای اخذ پاسپورت ترکیه

برای گرفتن تابعیت و حق شهروندی ترکیه هیچ محدودیتی در کاربری ملک خریداری شده توسط شما وجود ندارد و می‌توانید به این منظور ویلا، آپارتمان، مغازه، ملک تجاری و... در ترکیه بخرید. مثلا می‌توانید یک خانه و یک مغازه بخرید و اگر ارزش مجموع آن‌ها بیش از 400 هزار دلار باشد، پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد.

معمولا برای گرفتن پاسپورت ترکیه، توصیه می‌شود که از خرید زمین خودداری کنید. ولی در صورتی که قصد دارید به این منظور زمین دارای مجوز ساخت بخرید، حتما باید در کمتر از دوسال کار ساخت و ساز زمین تمام شود، وگرنه قادر به دریافت حق شهروندی نخواهید بود.

انواع سرمایه گذاری ملکی در ترکیه

شرط نفروختن ملک خریداری شده در ترکیه

طبق قانون، اگر با سند ملک حق شهروندی بگیرید تا سه سال حق فروش آن را نخواهید داشت. بعد از سه سال می‌توانید آن ملک را به طریق دلخواه خود به فروش برسانید و محدودیتی وجود نخواهد داشت. البته توجه کنید که این شرایط فقط برای اخذ پاسپورت است، چنانچه فقط قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، شرط سه سال برای آن وجود ندارد.

شرط خرید ملک از مالکان ترک

با سند هر ملک فقط یکبار می‌توان فرآیند اخذ پاسپورت ترکیه را انجام داد. بنابراین برای دریافت تابعیت، باید ملک را از یک شهروند حقیقی یا حقوقی ترک خریداری کنید و امکان خرید از خارجی‌ها وجود ندارد. البته این شرایط فقط برای اخذ پاسپورت است و برای اخذ اقامت ترکیه می‌توانید خانه را از خارجی نیز بخرید.

شرط زندگی در ترکیه برای خرید ملک

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب دریافت حق شهروندی ترکیه این است که بر خلاف کشورهای دیگر هیچ اجباری به زندگی در ترکیه ندارید. پاسپورت ترکیه بدون شرط حضور است، یعنی می‌توانید شهروندی این کشور را بگیرید و در یک کشور دیگر زندگی کنید. هیچ محدودیت زمانی در این رابطه وجود ندارد.

شرایط خرید قسطی ملک برای شهروندی ترکیه

امکان خرید ملک قسطی یا خرید از پروژه در حال ساخت برای گرفتن حق شهروندی ترکیه وجود دارد، اما تا زمانی که اقساط خود را به صورت کامل تسویه نکرده باشید، نمی‌توانید فرآیند درخواست تابعیت را شروع کنید. در ضمن پس از اتمام اقساط خود، باید از سازنده موافقتنامه دریافت کنید.

سازندگان ملک در ترکیه، الزام قانونی برای صدور موافقت نامه ندارند. بنابراین در صورت خرید اقساطی ملک برای گرفتن شهروندی ترکیه، حتما مطمئن شوید که پس از پایان اقساط می‌توانید موافقت نامه را از سازنده دریافت کنید.

خرید قسطی ملک در ترکیه

شرط اجاره ملک برای دریافت تابعیت ترکیه

خارجی ها هیچ محدودیتی برای اجاره دادن ملک خود در ترکیه ندارند. در صورتی که به هر دلیل ملکی خریده‌اید، می‌توانید آن را اجاره دهید و از آن کسب درآمد کنید.

مراحل اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

برای دریافت تابعیت ترکیه با خرید ملک باید ابتدا فرایند خرید ملک را انجام دهید. با همان شرایطی که در قسمت‌های قبلی برای شما توضیح دادیم. پس از آنکه خرید خانه را انجام دادید، در نهایت مراحل دریافت پاسپورت ترکیه شروع می‌شود. بنابراین این مراحل به دو بخش تقسیم می‌شود که هر دو بخش را در ادامه شرح می‌دهیم.

مراحل خرید ملک در ترکیه

انتخاب ملک در ترکیه

حتما باید مراحل خرید ملک در ترکیه را به‌صورت کاملا قانونی انجام دهید. در غیر این صورت نمی‌توانید فرآیند اخذ شهروندی را شروع کنید. خرید قانونی ملک در ترکیه دارای مراحل زیر است:

مرحله 1

انتخاب شهر، منطقه و ملک مناسب

مرحله 2

رزرو پروژه ملکی در ترکیه

مرحله 3

اخذ اکسپرتیز ریپورت (گزارش رسمی ارزشیابی قیمت ملک در ترکیه )

مرحله 4

افتتاح حساب بانکی در ترکیه

مرحله 5

انتقال پول از ایران به ترکیه

مرحله 6

انجام کارهای دفاتر اسناد رسمی و سند زدن

مرحله 7

به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز در ترکیه

توجه کنید که ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه، نیازی به اثبات منشا پول ندارند، ولی برای خرید قانونی ملک در ترکیه، وجه معامله باید حتما از حساب بانکی خریدار (یا نماینده قانونی او) به حساب بانکی فروشنده منتقل شود. بنابراین افتتاح حساب در ترکیه برای خرید خانه یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید.

چنانچه مراحل خرید خانه را به صورت قانونی به اتمام برسانید، اداره سند روی سند ملک خریداری شده «شرح» می‌گذارد. شرح به این معناست که خریدار این ملک تا 3 سال حق فروش آن را ندارد. پس از گذاشتن شرح، اداره سند برگه‌ای تحت عنوان اویگونلوک بلگسی (Uygunluk belge) برای اداره مهاجرت ترکیه صادر می‌کند. این برگه نشان می‌دهد که ملک خریداری شده مورد تایید بوده و خریدار می‌تواند برای دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه اقدام کند.

در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره جزییات مراحل بالا و هزینه‌های خرید ملک در ترکیه دارید، می‌توانید مقاله راهنمای کامل خرید ملک در ترکیه را بخوانید. پس از این مرحله و نوبت به آماده‌سازی مدارک مورد نیاز می‌رسد و بس از آن می‌توانید برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

اقدام برای گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک

پس از اینکه مراحل بالا تمام شد، باید از اداره مهاجرت وقت بگیرید و در هنگام مراجعه، مدارک زیر را به همراه داشته باشید :

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت ترکیه

اینکه مدارک را درست و دقیق آماده‌سازی کنید و مرحله به مرحله فرایند خرید ملک را مطابق با قانون پیش‌بروید، موضوعی‌ست که بسیاری نگران آن هستند. از شما چه پنهان، بسیاری به‌دلیل نا آگاهی نسبت به قوانین جدید و فرایندهای کاری متحمل مشکلات جبران‌ناپذیر شده‌اند. چون سرمایه شما درگیر می‌شود و اصلا جای تعلل و اشتباه نیست!

چه باید کرد؟ توصیه می‌کنیم که برای انجام سریع و بدون مشکل مراحل خرید ملک و اخذ پاسپورت ترکیه، حتما از خدمات موسسه حامی مهاجر استفاده کنید. ما یک تور ویژه برایتان دیده‌ایم که در آن می‌توانید از تمام پروژه‌های فروش ملک در ترکیه دیدن کنید. تماس از شما، صفر تا صد کار با ما! 

شماره تماس حامی مهاجر:  02148000957

مزایای اخذ حق شهروندی و پاسپورت ترکیه

شاید باورش غیرممکن باشد، اما اگر موفق به دریافت حق شهروندی ترکیه شوید از مزایای قابل توجهی بهره‌مند خواهید شد. درواقع ارزش پاسپورت ترکیه به مواردی خلاصه می‌شود که برخی از مهمترین آنها به ترتیب زیر است: 

 • فرآیند آسانی دارد و کاملا برای ایرانیان قابل انجام است.
 • ترکیه تابعیت مضاعف را قبول دارد، بنابراین همزمان می‌توانید هم شهروند ترکیه و هم شهروند یک کشور دیگر باشید.
 • می‌توانید نام و نام خانوادگی خود را در پاسپورت ترکیه تغییر دهید و تابعیت خود را با هویت دلخواه خود ایجاد کنید.
 • فرآیند بسیار سریعی دارد و بین یک تا سه ماه پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد.
 • همزمان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال شما نیز پاسپورت ترکیه صادر می‌شود.
 • همانند یک شهروند عادی ترک، می‌توانید در ترکیه به کار و تحصیل بپردازید و از حقوق شهروندی کامل بهره‌مند هستید.
 • سفر بدون ویزا به 116 کشور جهان با پاسپورت ترکیه امکان پذیر است.
 • امکان دریافت ویزای E1 و ویزای E2 آمریکا را خواهید داشت.
 • امکان دریافت آسان ویزای کاری انگلیس و ویزای مولتی کانادا و استرالیا
 • امکان تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه‌های دولتی ترکیه
 • برای دریافت پاسپورت ترکیه الزامی به زندگی در ترکیه ندارید و می‌توانید در کشورهای دیگر زندگی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله مزایای اخذ پاسپورت ترکیه را بخوانید.

سخن پایانی

کشور ترکیه طی سال‌های اخیر به صورت مداوم در تلاش است که شرایط سریع و راحتی را برای اخذ پاسپورت این کشور در اختیار خارجی‌ها قرار دهد. همه‌ چیز به قوانین بر می‌گردد، اینکه تا چه مدت امکان اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک را دارید، اصلا مشخص نیست. چه بخواهید از طریق خرید ملک به ترکیه مهاجرت کنید چه از طریق ثبت شرکت در ترکیه ؛ توصیه می‌کنیم تا دیر نشده این فرصت را از دست ندهید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه با خرید ملک، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه است و این افتخار را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی اقامت ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان حامی مهاجر، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید. پاسخگوی شما هستیم!

سوالات پرتکرار راجع‌به تابعیت ترکیه با خرید ملک

شما برای خرید ملک قطعا از افراد زیادی پرس‌و‌جو می‌کنید. حالا اگر بخواهید سرمایه خود را به کشور دیگری ببرید و یک ملک بخرید چه؟ قطعا سوالاتتان دو برابر می‌شود. بخشی از مهمترین‌ سوالات را در اینجا مطرح کرده‌ایم.

آیا می توانم برای دریافت شهروندی ترکیه چند ملک خریداری کنم؟

بله. می‌توانید حداکثر سه ملک خریداری کنید و برای دریافت پاسپورت درخواست دهید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که نباید تعداد املاک خریداری شما بیشتر از 30 هکتار باشد.

آیا در صورت خرید سهام ملک، می توانم برای شهروندی استثنایی ترکیه اقدام کنم؟

خیر. در قانون آمده است که خریداری ملک اشتراکی در ترکیه حق شهروندی را برای مهاجران ایجاد نمی‌کند. چون سند باید به نام یک نفر باشد.

آیا در صورت خرید ملک با وام رهنی می توانم برای تابعیت اقدام کنم؟

بله. پس از پرداخت اقساط و درست زمانی‌که سند به نام‌تان زده شد، می‌توانید برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

آیا فروشنده ملک در اخذ تابعیت اثرگذار است؟

بله. در شرایط عمومی دریافت تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک آمده است که باید فروشند ملک یک فرد ترک باشد.

هزینه خرید ملک را چگونه جا به جا کنیم؟

تا چند سال گذشته روش‌های مختلفی برای جا به جایی پول از ایران به ترکیه وجود داشت. امروز نیز همچنان می‌توان از طریق صرافی یا راه‌های میانبر دیگری استفاده کرد که قطعا چالش‌های خود را دارد. بنابراین بسیاری از طریق موسسات معتبری که کار پرداخت ارزی را انجام می‌دهند اقدام می‌کنند. اگر از خدمات خرید ملک در ترکیه موسسه حامی مهاجر استفاده کنید ما به شما بهترین راهکار را برای انتقال سرمایه‌تان ارائه می‌دهیم. کافیست تماس بگیرید: 02148000957

با خرید یک ملک چند نفر می‌توانند پاسپورت ترکیه را دریافت کنند؟

در گذشته چند خانواده می‌توانستند سرمایه خود را روی هم بگذارند، به صورت شریکی یک ملک در ترکیه خریداری کنند. در نهایت به ازای هر سهم 400 هزار دلاری، پاسپورت ترکیه اعطا می‌شد. مثلا اگر یک خانه 800 هزار دلاری خریداری می‌شد، دو خانواده می‌توانستند از طریق آن حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند. اما طبق قانون جدید، با یک سند فقط یک خانواده می‌تواند پاسپورت دریافت کند و دیگر قانونی برای خرید اشتراکی خانه در ترکیه و اخذ پاسپورت برای چند خانواده وجود ندارد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
سارا
من برای دریافت پاسپورت در ترکیه میخواهم از طریق خرید ملک اقدام کنم. چه شرایطی داره؟ آیا هر موقع که بخوام میتونم اونو بفروشم ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز؛

به‌طور خلاصه، در صورتی که یک ملک با ارزش بیش از 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، واجد شرایط دریافت پاسپورت ترکیه هستید و ظرف مدت کمتر از سه ماه می‌توانید حق شهروندی ترکیه را دریافت کنید. جزئیات این قانون در مقاله آمده است.