راهنمای کامل دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

در میان کشورهای جهان، ترکیه راحت‌ترین فرآیند و روند ادارای را برای اعطای حق شهروندی به خارجی‌ها تدارک دیده است و اگر به دنبال دریافت پاسپورت دوم و اخذ تابعیت یک کشور دیگر هستید، هیچ روشی آسان‌تر و سریع‌تر از اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک، پیدا نخواهید کرد.

این مقاله یک راهنمای کامل درباره نحوه خرید ملک در ترکیه برای گرفتن پاسپورت این کشور است و در آن قوانین جدید اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه و مدت زمان اخذ پاسپورت دوم به صورت کامل بررسی خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای کسب اطلاعات کامل، حتما تا انتهای این مقاله همراه حامی مهاجر باشید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت و پاسپورت با خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت تحصیلی ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه است و افتخار آن را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی اقامت ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان حامی مهاجر، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس بگیرید. پاسخگوی شما هستیم!

اخذ حق شهروندی و پاسپورت با خرید ملک در ترکیه

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، در صورتی که یک ملک با ارزش بیش از 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، واجد شرایط دریافت پاسپورت ترکیه هستید و ظرف مدت کمتر از سه ماه می‌توانید حق شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

البته این فقط کلیات این برنامه است و نکات جزیی دیگری وجود دارد که باید حتما از آن مطلع باشید. قوانین اقامت و مهاجرت ترکیه طی سال‌های اخیر تغییر کرده است و حتی اگر قبلا از قوانین خرید ملک در ترکیه و اخذ پاسپورت اطلاع داشتید، توصیه می‌کنیم که مجددا قوانین جدید را در این مقاله بخوانید و از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک (قوانین جدید)

در این بخش چند قانون بسیار مهم درباره اخذ شهروندی ترکیه با خرید خانه در ترکیه بررسی خواهد شد. قانون‌هایی که در این قسمت بررسی می‌شوند، مهم‌ترین و رایج‌ترین سوالات متقاضیان گرفتن پاسپورت ترکیه هستند. بنابراین تصمیم گرفتیم، این بخش را به شکل پرسش و پاسخ آماده کنیم تا درک قوانین برای شما ساده‌تر شود.

حداقل ارزش ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه چقدر است؟

برای آنکه واجد شرایط دریافت تابعیت ترکیه باشید، طبق قانون جدید:

 • یا باید یک ملک به ارزش حداقلی 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید.
 • یا اینکه مجموع ارزش املاکی که طی یکسال در ترکیه خریداری کرده‌اید، حداقل باید 400 هزار دلار باشد.

با خرید یک ملک چند نفر می‌توانند پاسپورت ترکیه را دریافت کنند؟

با خرید یک ملک در ترکیه، صاحب خانه و همسر و فرزندان زیر 18 سال او پاسپورت ترکیه را دریافت می‌کنند. این پاسپورت ها مادام العمر هستند و حتی اگر فرزند دارای حق شهروندی، بالای 18 سال نیز شود، باز هم تابعیت ترک خود را دارا خواهد بود.

در گذشته چند خانواده می‌توانستند سرمایه خود را روی هم بگذارند، به صورت شریکی یک ملک در ترکیه خریداری کنند. در نهایت به ازای هر سهم 400 هزار دلاری، پاسپورت ترکیه اعطا می‌شد. مثلا اگر یک خانه 800 هزار دلاری خریداری می‌شد، دو خانواده می‌توانستند از طریق آن حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

اما طبق قانون جدید، با یک سند فقط یک خانواده می‌تواند پاسپورت دریافت کند و دیگر قانونی برای خرید اشتراکی خانه در ترکیه و اخذ پاسپورت برای چند خانواده وجود ندارد.

نحوه محاسبه ارزش ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه

ارزش گذاری ملک در ترکیه براساس سن بنا ، محله ، امکانات ملک و… و توسط کارشناسان رسمی ارائه انجام می‌شود. به این گزارش رسمی ارزش گذاری ملک، اکسپرتیز ریپورت گفته می‌شود. دولت ترکیه برای جلوگیری از سودجویی، دریافت گزارش اکسپرتیز را برای خرید و فروش ملک توسط خارجی‌ها، اجباری کرده است. بنابراین امکان اعلام قیمت صوری برای ملک و اخذ حق شهروندی وجود ندارد.

برای گرفتن پاسپورت ترکیه باید چه نوع ملکی بخریم؟

برای گرفتن تابعیت و حق شهروندی ترکیه هیچ محدودیتی در کاربری ملک خریداری شده توسط شما وجود ندارد و می‌توانید به این منظور ویلا، آپارتمان، مغازه، ملک تجاری و... در ترکیه بخرید. مثلا می‌توانید یک خانه و یک مغازه بخرید و اگر ارزش مجموع آن‌ها بیش از 400 هزار دلار باشد، پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد.

معمولا برای گرفتن پاسپورت ترکیه، توصیه می‌شود که از خرید زمین خودداری کنید. ولی در صورتی که قصد دارید به این منظور زمین دارای مجوز ساخت بخرید، حتما باید در کمتر از دوسال کار ساخت و ساز زمین تمام شود، وگرنه قادر به دریافت حق شهروندی نخواهید بود.

شرایط فروش ملکی که با آن شهروندی ترکیه را گرفته‌اید

طبق قانون، اگر با سند ملک حق شهروندی بگیرید تا سه سال حق فروش آن را نخواهید داشت. بعد از سه سال می‌توانید آن ملک را به طریق دلخواه خود به فروش برسانید و محدودیتی وجود نخواهد داشت. البته توجه کنید که این شرایط فقط برای اخذ پاسپورت است، چنانچه فقط قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، شرط سه سال برای آن وجود ندارد.

شرایط خرید ملک از خارجی و دریافت تابعیت ترکیه

با سند هر ملک فقط یکبار می‌توان فرآیند اخذ پاسپورت ترکیه را انجام داد. بنابراین برای دریافت تابعیت، باید ملک را از یک شهروند حقیقی یا حقوقی ترک خریداری کنید و امکان خرید از خارجی‌ها وجود ندارد. البته این شرایط فقط برای اخذ پاسپورت است و برای اخذ اقامت ترکیه می‌توانید خانه را از خارجی نیز بخرید.

برای گرفتن پاسپورت ترکیه حتما باید در ترکیه زندگی کنم؟

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب دریافت حق شهروندی ترکیه این است که بر خلاف کشورهای دیگر هیچ اجباری به زندگی در ترکیه ندارید. پاسپورت ترکیه بدون شرط حضور است، یعنی می‌توانید شهروندی این کشور را بگیرید و در یک کشور دیگر زندگی کنید. هیچ محدودیت زمانی در این رابطه وجود ندارد.

خرید قسطی ملک در ترکیه برای دریافت پاسپورت

امکان خرید ملک قسطی یا خرید از پروژه در حال ساخت برای گرفتن حق شهروندی ترکیه وجود دارد، اما تا زمانی که اقساط خود را به صورت کامل تسویه نکرده باشید، نمی‌توانید فرآیند درخواست تابعیت را شروع کنید. در ضمن پس از اتمام اقساط خود، باید از سازنده موافقتنامه دریافت کنید.

سازندگان ملک در ترکیه، الزام قانونی برای صدور موافقت نامه ندارند. بنابراین در صورت خرید اقساطی ملک برای گرفتن شهروندی ترکیه، حتما مطمئن شوید که پس از پایان اقساط می‌توانید موافقت نامه را از سازنده دریافت کنید.

 اجاره دادن ملک خریداری شده در ترکیه

خارجی ها هیچ محدودیتی برای اجاره دادن ملک خود در ترکیه ندارند. در صورتی که به هر دلیل ملکی خریده‌اید، می‌توانید آن را اجاره دهید و از آن کسب درآمد کنید.

مزایای اخذ حق شهروندی و پاسپورت ترکیه

 • فرآیند آسانی دارد و کاملا برای ایرانیان قابل انجام است.
 • ترکیه تابعیت مضاعف را قبول دارد، بنابراین همزمان می‌توانید هم شهروند ترکیه و هم شهروند یک کشور دیگر باشید.
 • می‌توانید نام و نام خانوادگی خود را در پاسپورت ترکیه تغییر دهید و تابعیت خود را با هویت دلخواه خود ایجاد کنید.
 • فرآیند بسیار سریعی دارد و بین یک تا سه ماه پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد.
 • همزمان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال شما نیز پاسپورت ترکیه صادر می‌شود.
 • همانند یک شهروند عادی ترک، می‌توانید در ترکیه به کار و تحصیل بپردازید و از حقوق شهروندی کامل بهره‌مند هستید.
 • سفر بدون ویزا به 116 کشور جهان با پاسپورت ترکیه امکان پذیر است.
 • امکان دریافت ویزای E1 و E2 آمریکا را خواهید داشت.
 • امکان دریافت آسان ویزای کاری انگلیس و ویزای مولتی کانادا و استرالیا
 • امکان تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه‌های دولتی ترکیه
 • برای دریافت پاسپورت ترکیه الزامی به زندگی در ترکیه ندارید و می‌توانید در کشورهای دیگر زندگی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله مزایای اخذ پاسپورت ترکیه را بخوانید.

مراحل اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک

چند مرحله کلی برای گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک وجود دارد. اولین مرحله این است که باید شرایط عمومی خود را بررسی کنید و متوجه شوید که آیا واجد شرایط اخذ شهروندی ترکیه هستید یا خیر.

شرایط عمومی برای اخذ شهروندی ترکیه

 • بالای 18 سال باشید. (در غیراینصورت می‌توانید زیرمجموعه پدر یا مادر پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.)
 • دارای سوابق جنایی نباشید.
 • دارای سوابق بد مهاجرتی در ترکیه نباشید.
 • دارای بیماری‌هایی همچون ایدز، هپاتیت و سل نباشید.

انجام مراحل خرید ملک در ترکیه (به طور خلاصه)

در صورتی که شرایط بالا را دارید، برای دریافت تابعیت، حتما باید مراحل خرید ملک در ترکیه را به صورت قانونی انجام دهید. در غیراینصورت نمی‌توانید فرآیند اخذ شهروندی را شروع کنید. خرید قانونی ملک در ترکیه دارای مراحل زیر است:

 • انتخاب شهر، منطقه و ملک مناسب
 • رزرو پروژه ملکی در ترکیه
 • اخذ اکسپرتیز ریپورت (گزارش رسمی ارزشیابی قیمت ملک در ترکیه )
 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه
 • انتقال پول از ایران به ترکیه برای خرید خانه
 • انجام کارهای دفاتر اسناد رسمی و سند زدن
 • به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز در ترکیه

توجه کنید که ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه، نیازی به اثبات منشا پول ندارند، ولی برای خرید قانونی ملک در ترکیه، وجه معامله باید حتما از حساب بانکی خریدار (یا نماینده قانونی او) به حساب بانکی فروشنده منتقل شود. بنابراین افتتاح حساب در ترکیه برای خرید خانه یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید.

چنانچه مراحل خرید خانه را به صورت قانونی به اتمام برسانید، اداره سند روی سند ملک خریداری شده «شرح» می‌گذارد. شرح به این معناست که خریدار این ملک تا 3 سال حق فروش آن را ندارد. پس از گذاشتن شرح، اداره سند برگه‌ای تحت عنوان اویگونلوک بلگسی (Uygunluk belge) برای اداره مهاجرت ترکیه صادر می‌کند. این برگه نشان می‌دهد که ملک خریداری شده مورد تایید بوده و خریدار می‌تواند برای دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه اقدام کند.

در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره جزییات مراحل بالا و هزینه‌های خرید ملک در ترکیه دارید، می‌توانید مقاله راهنمای کامل خرید ملک در ترکیه را بخوانید.

اقدام برای اخذ پاسپورت ترکیه

پس از اینکه مراحل بالا تمام شد، باید از اداره مهاجرت وقت بگیرید و در هنگام مراجعه، مدارک زیر را به همراه داشته باشید :

 • اصل و کپی پاسپورت والدین و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • گواهی تولد فرزندان زیر ۱۸ سال و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی استانبولی
 • گواهی ازدواج و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی استانبولی با مهر کنسولگری
 • برگه اصلی و کپی بیمه نامه سلامت از منابع معتبر

توصیه می‌کنیم که برای انجام سریع و بدون مشکل مراحل اخذ پاسپورت ترکیه، حتما از خدمات موسسه حامی مهاجر استفاده کنید. کارشناسان مجرب حامی مهاجر نه تنها برای انجام صفر تا صد مراحل خرید ملک و اخذ شهروندی ترکیه در کنار شما هستند، بلکه برای شما تور ویژه‌ای تدارک دیده‌اند و با این تور می‌توانید از تمام پروژه‌های فروش ملک دیدن کنید و با شرایط آن‌ها آشنا شوید. برای ارتباط با حامی مهاجر فقط کافی است با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

سخن پایانی

کشور ترکیه طی سال‌های اخیر به صورت مداوم در تلاش است که شرایط سریع و راحتی را برای اخذ پاسپورت این کشور در اختیار خارجی‌ها قرار دهد و همانطور که گفتیم در حال حاضر شرایط بسیار ایده‌آلی برای دریافت حق شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه وجود دارد.

اینکه تا چه مدت می‌توان پاسپورت ترکیه را با چنین شرایطی دریافت کرد، اصلا مشخص نیست. سال‌های قبل شرایط دریافت حق شهروندی از امسال راحت‌تر بود و امکان دارد که در سال‌های بعد با قوانینی روبرو باشیم که اخذ تابعیت ترکیه را سخت‌تر کند. بنابراین اگر علاقه‌مند به اخذ پاسپورت دوم هستید، توصیه می‌کنیم که این فرصت را از دست ندهید.

در مقاله بالا سعی کردیم راهنمای کاملی درباره اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک ارائه دهیم. امیدواریم توانسته باشیم آگاهی شما را در این زمینه افزایش دهیم و شما را با قوانین جدید آشنا کنیم. در صورت نیاز به مشاوره و استفاده از خدمات حامی مهاجر می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0