20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

یکی از مدارک مورد نیاز برای برندگان لاتاری، برگه تمکن مالی است. برنده لاتاری با ارائه این مدرک نشان می‌دهد که آنقدر دارایی دارد که بتواند بدون کمک دیگران در آمریکا زندگی کند و سربار دولت این کشور نشود.

البته این موضوع اصلا نگران کننده نیست. میزان تمکن مالی لاتاری، نسبت به روش‌های مهاجرتی دیگر بسیار پایین است و تقریبا همه برندگان لاتاری می‌توانند از عهده برآیند. در ادامه این مقاله توضیح می‌دهیم که تمکن مالی برای لاتاری چقدر است؟ از چه بانکی تمکن مالی بگیریم؟ و در صورت نداشتن تمکن مالی چه کاری باید انجام دهیم.

اگر بعد از دیدن جواب لاتاری خود، متوجه شدید که جز برندگان خوش شانس لاتاری هستید، توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام دیگر، از خدمات مشاوره برندگان لاتاری در موسسه حامی مهاجر استفاده کنید. موسسه حامی مهاجر دارای رتبه اول اخذ ویزای آمریکا در ایران است. برای ارتباط با کارشناسان مجرب ما، فقط کافی است با شماره 02191344330 تماس بگیرید.

تمکن مالی برای مهاجرت چیست؟

تمکن مالی برای مهاجرت چیست؟

یکی از مدارکی که در هنگام مهاجرت از شما درخواست می‌شود، مدرکی است که نشان از میزان دارایی‌های شما باشد. به این مدرک اصطلاحا تمکن مالی گفته می‌شود. چرا کشور مقصد برای صدور ویزا از شما برگه تمکن مالی می‌خواهد؟ به این دلیل که متوجه شود از عهده هزینه‌های زندگی در آن کشور برمی‌آیید و می‌توانید بدون مشکل زندگی کنید.

مثلا اگر بخواهید از طریق ویزای دانشجویی به آمریکا بروید، میزان تمکن مالی شما باید به حدی باشد که هم بتوانید شهریه دانشگاه را بپردازید و هم از عهده هزینه زندگی و خورد و خوراک برآیید.

اما برای برندگان لاتاری به میزان تمکن مالی کمتری نیاز است. چرا که برنده لاتاری فقط باید نشان دهد که از عهده مخارج زندگی در آمریکا برمی‌آید و مانند دانشجو احتیاجی نیست که ثابت کند از عهده مخارج دانشگاه هم برمی‌آید.

تمکن مالی برای لاتاری چقدر است؟

میزان تمکن مالی یک برنده لاتاری، معادل 125 درصد از مقدار خط فقر آمریکا است. به بیان ساده‌تر یک برنده لاتاری باید اثبات کند که میزان دارایی‌های او، 25 درصد بیشتر از میزان خط فقر در آمریکا است یا به اصطلاح عامیانه، 25 درصد بالاتر از خط فقر قرار دارد.

میزان خط فقر آمریکا، هر سال توسط موسسات رسمی محاسبه و اعلام می‌شود. این شاخص نسبت به تعداد اعضای خانواده متغیر است. در نتیجه میزان تمکن مالی برنده لاتاری نیز با توجه به تعداد اعضای خانواده او تغییر می‌کند.

تمکن مالی برای لاتاری چقدر است؟

جدول تمکن مالی برای برندگان لاتاری 2025

تعداد اعضای خانواده

میزان تمکن مالی به دلار

1 نفر

18,225

2 نفر

24,650

3 نفر

31,075

4 نفر

37,500

5 نفر

43,925

6 نفر

50,350

7 نفر

56,775

8 نفر

63,200

 

به ازای هر عضو بیشتر، 6425 دلار به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.

آیا تمکن مالی جز مدارک ضروری برندگان لاتاری است؟

برندگان لاتاری توجه کنند، برگه تمکن مالی از جمله مدارک ضروری برای هر سه سفارت آمریکا در ترکیه، ارمنستان و امارات است. در بیشتر موارد افسر این مدرک را در سفارت از شما درخواست می‌کند، اما امکان این نیز وجود دارد که این مدرک از شما خواسته نشود. در نتیجه حتما باید برگه تمکن مالی را همراه خود به سفارت آمریکا ببرید.

راه اثبات تمکن مالی برای لاتاری

شاید برای راه‌های مهاجرتی دیگر، روش‌های گوناگونی برای اثبات تمکن مالی باشد، اما تنها راه اثبات تمکن مالی برای لاتاری، برگه صورتحساب بانکی است و هیچ روش دیگری همچون ترجمه سند ملک، گواهی طلا و... برای اثبات تمکن مالی لاتاری مورد قبول نیست.

برای گرفتن تمکن مالی از بانک، مهم نیست که حساب شما ریالی است یا حساب ارزی دارید. فقط باید مقدار کافی پول در حساب بانکی شما باشد و سپس به بانک خود مراجعه کنید و تقاضای گواهی تمکن مالی نمایید. بانک تمام روال کار را در کمتر از یک ساعت انجام می‌دهد و یک گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی برای شما صادر می‌کند، که در آن موجودی حساب شما به دلار نوشته شده است.

در ضمن توجه کنید که برای تمکن مالی لاتاری، پول باید حتما در حساب برنده لاتاری باشد. در پرونده لاتاری از حساب پدر و مادر نمی‌توانید برای اثبات تمکن مالی استفاده کنید. این هم یک تفاوت دیگر تمکن مالی لاتاری با سایر روش‌های مهاجرتی است.

تمکن مالی با چه دلاری محاسبه می‌شود؟

تمکن مالی با چه دلاری محاسبه می‌شود؟

از آنجا که در ایران معمولا چند نرخ برای دلار وجود دارد، برای بیشتر افراد این پرسش به وجود می‌آید که بانک‌های ایران میزان تمکن مالی را با کدام نرخ دلار گزارش می‌کنند؟ در جواب باید بگوییم که بیشتر بانک‌های ایران، گواهی تمکن مالی را با نرخ دلار نیمایی اعلام می‌کنند، اما برخی بانک ها نیز وجود دارند که تمکن مالی را با نرخ دلار آزاد گزارش می‌کنند. در این مورد حتما با بانک خود مشورت کنید.

از کدام بانک تمکن مالی بگیرم؟

برای گرفتن تمکن مالی هیچ تفاوتی بین بانک های دولتی و خصوصی وجود ندارد. اصلا مهم نیست که بانک مورد نظر شما در لیست تحریم‌های آمریکا وجود دارد یا خیر. می‌توانید از بانک دلخواه خود تمکن مالی بگیرید و نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد.

اثبات منشا یا سورس پول در تمکن مالی لاتاری مهم است؟

در برخی روش‌های مهاجرتی، افسر پرونده از شما سوال می‌پرسد که منشا پول موجود در حساب شما چیست. افسر هنگامی این سوال را از شما می‌پرسد که میزان پول موجود در حسابتان با سن شما تناسب ندارد و همین باعث شک افسر می‌شود.

اما در تمکن مالی لاتاری، مساله اثبات منشا یا سورس پول مطرح نیست و در واقع مهم نیست که سن شما با میزان پول موجود در حسابتان تناسب دارد یا خیر. از شما صرفا یک گواهی تمکن مالی درخواست می‌شود. برای پاسخ به سوالات افسر در مصاحبه لاتاری، می‌توانید در جلسات ماک سفارتی حامی مهاجر شرکت کنید تا کارشناسان شما را در تمام زمینه‌ها راهنمایی کنند.

در صورت نداشتن تمکن مالی برای لاتاری، چه کار کنیم؟

در صورت نداشتن تمکن مالی برای لاتاری، چه کار کنیم؟

اگر به اندازه کافی پول در حساب خود ندارید و توانایی تامین آن برای گواهی تمکن مالی را هم ندارید، باید در آمریکا اسپانسر داشته باشید. اسپانسر برای یک مهاجر در واقع یک شخص حقیقی یا حقوقی است که حمایت مهاجر را قانونا به عهده می‌گیرد و به دولت ایالات متحده امریکا تعهد می‌دهد که در صورت بروز مشکلات مالی برای مهاجر، از او حمایت کند.

برنده لاتاری در حالت عادی نیاز به داشتن اسپانسر ندارد و تعداد زیادی از برندگان لاتاری هیچ آشنا یا فامیلی در آمریکا ندارند و باز هم توانسته‌اند به آمریکا مهاجرت کنند. فقط در صورتی که توانایی اثبات تمکن مالی خود را ندارید، باید یک اسپانسر در آمریکا داشته باشید که حمایت مالی از شما را برعهده گیرد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله اسپانسری برندگان لاتاری را بخوانید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 11
جلیل یوسفی
سلام و عرض ادب .من یه خانواده 3نفره هستم درصورت برنده شدن باید چقد پول بعنوان تمکن مالی تو حسابم باشه .ممنون میشم توضیح کامل بفرمایید.
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

مطابق با اطلاعات مقاله، گواهی تمکن مالی برای یک خانوادۀ سه‌نفره، برابر با 31.075 دلار آمریکاست؛

بنابراین در صورت برنده‌شدن، باید جهت اخذ این گواهی اقدام کنید.  

حسین دلیر
با سلام میتونیم مثلا پول کافی رو بریزیم به حسابمون حالا از هر طریقی که تونستیم تامینش کنیم (مثلا به صورت قرضی تا گرفتن نامه تمکن) و بعد از اینکه نامه تمکن مالی رو گرفتیم از بانک به زبان اصلی بعدش پول رو برداریم از حساب و به جایی که ازش تامین کردیم برگردونیم؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

بله. شما می‌توانید مبلغ موردنظر را به حسابتان انتقال دهید و پس از اخذ گواهی تمکن مالی، آن را به منشا اولیه بازگردانید.

نیلوفر
درود بر شما، اگر بر فرض مثال شخص من اکانت پی پال داشته باشم و داخل اکانتم ۱۸۰۰۰ دلار باشه آیا افسر مهاجرت و اداره مهاجرت آمریکا قبول میکنه؟ یا نه حتما باید گواهی بانکی از ایران باشه؟ مثلا پرینت حساب پی پال یا هر حسابی مانند پی پال(مستر کارت و ...) قبوله؟ و سوال دیگه اینکه اسپانسر ما در خارج از کشور حتما باید ساکن آمریکا باشه و اقامت آمریکارو داشته باشه؟ یا نه مثلا میتونه ساکن یه جای دیگه از دنیا باشه و حتی اقامت اونجارم نداشته باشه و بعدش مثلا نصف ۱۸۰۰۰ دلار رو ساپورتمون کنه و بقیش رو خودمون ارائه بدیم؟ ببخشید اگه پیچیده و زیاد شد سوالام.
کارشناس حامی مهاجر

سلام نیلوفر عزیز.

برای اخذ ویزای آمریکا، تنها نیاز است که گواهی تمکن مالی از بانک ارائه شود؛ بنابراین چاپ پرینت حساب و سایر موارد موردقبول سفارت نیست.

در رابطه با سوال دوم هم، بله. شخصی که اسپانسر برنده لاتاری است، حتما باید اقامت آمریکا داشته باشد.  

احمد نظری
سلام و خسته نباشید تا حالا شده افسر چیزی در مورد تمکن مالی نپرسه .بعد اگه لاتاری برنده شدیم رفتیم امریکا با از طرف دولت حمایت میشم نمیشم
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

گواهی تمکن مالی، یکی از مدارک ضروری برای اخذ ویزای آمریکاست؛ بنابراین به‌همراه‌داشتن آن الزامی است؛

اما در خصوص سوال دوم، باید بدانید دولت آمریکا از برندگان لاتاری حمایت مالی نمی‌کند؛ ولی به آن‌ها اجازه می‌دهد که مانند شهروندان خود کار کنند، درس بخوانند، حساب باز کنند، گواهینامه بگیرند و... بنابراین تمام حقوق شهروندی خود را در اختیار برندگان لاتاری می‌گذارد. اگر دوست داشتید در این مورد بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم به مقالۀ تخصصی مزایای لاتاری چیست مراجعه کنید.

سلیمان‌باادب
سلام وقت بخیر آیا امکانش هست که مبلغ تمکن مالی رو قرض بگیریم و بعد انجام کار برگردانیم؟یا نه اینکه باید اون مبلغ موقع رفتن همراهمون باشه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید 🙏
کارشناس حامی مهاجر

سلام سلیمان عزیز.

بله. شما می‌توانید مبلغ موردنیاز را از محل دیگری تامین کنید و پس از دریافت گواهی تمکن از بانک، پول را به منشا اولیۀ خود بازگردانید.

محمدجواد قدیمی
با سلام و درود آیا تاریخ صدور گواهی تمکن مالی باید نزدیک به تاریخ حضور در سفارت باشه یا ارتباطی نداره؟
کارشناس حامی مهاجر

درود محمدجواد عزیز

نامه تمکن مالی شش ماه اعتبار دارد و برای سفارت باید نامه ای که دریافت می کنید اعتبار لازم را داشته باشد .

محمد صمدی
سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم که برندگان لاتاری علاوه بر اینکه اقامت دائمی کشور آمریکا رو میگیرن و حق کار و مزایای دیگری دارند که بتوانند از پس زندگی در کشور بر آیند تمکن مالی برای چی‌نیاز هست ؟ ممنون میشم تو ضیح بدید
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود محمد عزیز&nbsp;</p> <p>در صورت برنده شدن در لاتاری شما از بدو ورود اجازه کار ،خرید و فروش، تحصیل رایگان و اقامت دائم امریکا را دریافت میکنید&nbsp;</p>
سعید
سلام.وقت بخیر در مورد جدول تمکن مالی لاتاری 2024 مثلا برای 4 نفر 37500 دلار هست.این برای چه مدت هست؟منظورم اینه که مثلا برای یکسال هست یا مدت زمان بیشتر؟
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود سعید عزیز&nbsp;</p> <p>تمکن مالی موجودی حساب بانکی شخص هست که باید به سفارت ارائه داده بشود.&nbsp;</p> <p>تمکن مالی بازه زمانی خاصی را ساپورت نمی کند.&nbsp; &nbsp;</p> <p>در صورتی که شما مبلغ مورد نیاز سفارت را 24 ساعت در حساب خود داشته باشید میتونید نامه تمکن مالی را از بانک دریافت کنید&nbsp;</p>
آیت اله امیدی
خوب اگه شرایط مالی نداشتیم چیکار کنیم
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود همراه عزیز&nbsp;</p> <p>اگر مبلغ مورد نیاز سفارت را نتوانید ارائه کنید می توانید یک شخص در امریکا را به عنوان اسپانسر معرفی کنید&nbsp;</p>
محمد جواد جوادیان
درود بر شما سال سوم هست که ثبت نام میکنم و حامی مهاجر رو به همه پیشنهاد کردم و میکنم و کاملا اعتماد دارم بهتون. به امید دیدار اونهم بزودی زود ? کاملا جامع توضیح دادید و کاملا منطقی بود?
کارشناس حامی مهاجر
<p>درود به شما محمد جواد عزیز&nbsp;</p> <p>سپاس از همراهی و اعتماد شما&nbsp;</p> <p>مفتخریم که همراهی شمارو داریم و باعث افتخارمون هست که رضایت شما رو داریم&nbsp;</p> <p>امیدواریم که خوش شانس و برنده باشید&nbsp;</p>