20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای تمکن مالی لاتاری آمریکا

برنده شدن کافی نیست! هرساله هزاران نفر در قرعه‌کشی لاتاری آمریکا برنده می‌شوند، اما فقط تعداد محدودی ویزا دریافت خواهند کرد. چه اتفاقی می‌افتد که یک برنده لاتاری موفق به مهاجرت نمی‌شود؟ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما فعلا ما در این مقاله می‌خواهیم فقط به یکی از آنها اشاره کنیم؛ و آن چیست؟ تمکن مالی لاتاری آمریکا

برندگان قرعه‌کشی لاتاری باید ثابت کنند که توانایی لازم را برای مهاجرت به ایالات متحده دارند. باید سفارت را مطمئن کنند که بار اضافی بر دوش‌های دولت آمریکا نمی‌گذارند؛ به کمک‌های دولتی متکی نیستند و می‌توانند تا زمان پیدا کردن شغل، هزینه زندگی خود را پرداخت کنند. بگذارید در یک جمله خلاصه‌اش کنیم!

برندگان این قرعه‌کشی جهانی باید تمکن مالی لازم را داشته باشند.

برای همین باید به‌دنبال جواب این سوال باشید که میزان تمکن مالی برای لاتاری چقدر است؟ اگر حوصله کنید و این مقاله را تا انتها بخوانید، جوابش را می‌گیرید.

تمکن مالی برای مهاجرت چیست؟

یکی از مدارکی که در هنگام مهاجرت از شما درخواست می‌شود، مدرکی است که نشان از میزان دارایی‌های شما باشد. به این مدرک اصطلاحا تمکن مالی گفته می‌شود. چرا کشور مقصد برای صدور ویزا از شما برگه تمکن مالی می‌خواهد؟ به این دلیل که متوجه شود از عهده هزینه‌های زندگی در آن کشور برمی‌آیید و می‌توانید بدون مشکل زندگی کنید.

مثلا اگر بخواهید از طریق ویزای دانشجویی آمریکا مهاجرت کنید، میزان تمکن مالی شما باید به حدی باشد که هم بتوانید شهریه دانشگاه را بپردازید و هم از عهده هزینه زندگی و خورد و خوراک برآیید.

اما برای برندگان لاتاری به میزان تمکن مالی کمتری نیاز است. چرا که برنده لاتاری فقط باید نشان دهد که از عهده مخارج زندگی در آمریکا برمی‌آید و مانند دانشجو احتیاجی نیست که ثابت کند از عهده مخارج دانشگاه هم برمی‌آید. بنابراین تمکن مالی لاتاری آمریکا در مقایسه با سایر ویزاها و انواع روش‌های مهاجرتی متفاوت است.

تمکن مالی برای مهاجرت

تمکن مالی برای لاتاری چقدر است؟

میزان تمکن مالی برای لاتاری، معادل 25 درصد از مقدار خط فقر آمریکا است. به بیان ساده‌تر یک برنده لاتاری باید اثبات کند که میزان دارایی‌های او، 25 درصد بیشتر از میزان خط فقر در آمریکا است یا به اصطلاح عامیانه، 25 درصد بالاتر از خط فقر قرار دارد.

میزان خط فقر آمریکا، هر سال توسط موسسات رسمی محاسبه و اعلام می‌شود. این شاخص نسبت به تعداد اعضای خانواده متغیر است. در نتیجه میزان تمکن مالی لاتاری 2025 با توجه به میزان خط فقر سالانه و تعداد اعضای خانواده محاسبه می‌شود.

تمکن مالی لاتاری

جدول تمکن مالی لاتاری 2025

گواهی تمکن مالی می‌تواند شامل درآمد، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری یا شواهدی از سایر دارایی‌هایی باشد که ممکن است داشته باشید. اگر شواهدی که ارائه می‌کنید کافی نباشد، ممکن است افسر از شما بخواهد که حامی مالی خود را در کشور آمریکا معرفی کنید.

نگران نباشید! می‌توانید برای گرفتن گواهی تمکن مالی از حساب بانکی خود استفاده کرده و به اندازه کافی پول در حساب واریز کنید. در این صورت به‌راحتی از بانک‌تان گواهی تمکن مالی دریافت کرده و آن را به سفارت تحویل دهید.

تعداد اعضای خانواده

میزان تمکن مالی به دلار

1 نفر

18,225

2 نفر

24,650

3 نفر

31,075

4 نفر

37,500

5 نفر

43,925

6 نفر

50,350

7 نفر

56,775

8 نفر

63,200

 

به ازای هر عضو بیشتر، 6425 دلار به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.

آیا تمکن مالی جز مدارک ضروری برندگان لاتاری است؟

برندگان لاتاری توجه کنند، برگه تمکن مالی از جمله مدارک ضروری برای هر سه سفارت آمریکا در ترکیه، ارمنستان و امارات است. در بیشتر موارد افسر این مدرک را در سفارت از شما درخواست می‌کند، اما امکان این نیز وجود دارد که این مدرک از شما خواسته نشود. در نتیجه حتما باید برگه تمکن مالی را همراه خود به سفارت آمریکا ببرید.

راه اثبات تمکن مالی برای لاتاری

شاید برای راه‌های مهاجرتی دیگر، روش‌های گوناگونی برای اثبات تمکن مالی باشد، اما تنها راه اثبات میزان تمکن مالی برای برندگان لاتاری، برگه صورتحساب بانکی است و هیچ روش دیگری همچون ترجمه سند ملک، گواهی طلا و... برای اثبات تمکن مالی لاتاری مورد قبول نیست.

برای گرفتن تمکن مالی از بانک، مهم نیست که حساب شما ریالی است یا حساب ارزی دارید. فقط باید مقدار کافی پول در حساب بانکی شما باشد و سپس به بانک خود مراجعه کنید و تقاضای گواهی تمکن مالی نمایید. بانک تمام روال کار را در کمتر از یک ساعت انجام می‌دهد و یک گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی برای شما صادر می‌کند، که در آن موجودی حساب شما به دلار نوشته شده است.

در ضمن توجه کنید که برای تمکن مالی در لاتاری، پول باید حتما در حساب برنده لاتاری باشد. در پرونده لاتاری از حساب پدر و مادر نمی‌توانید برای اثبات تمکن مالی استفاده کنید. این هم یک تفاوت دیگر تمکن مالی لاتاری با سایر روش‌های مهاجرتی است.

تمکن مالی با چه دلاری محاسبه می‌شود؟

از آنجا که در ایران معمولا چند نرخ برای دلار وجود دارد، برای بیشتر افراد این پرسش به وجود می‌آید که بانک‌های ایران میزان تمکن مالی را با کدام نرخ دلار گزارش می‌کنند؟ در جواب باید بگوییم که بیشتر بانک‌های ایران، گواهی تمکن مالی را با نرخ دلار نیمایی اعلام می‌کنند، اما برخی بانک ها نیز وجود دارند که تمکن مالی را با نرخ دلار آزاد گزارش می‌کنند. در این مورد حتما با بانک خود مشورت کنید.

میزان تمکن مالی به دلار

از کدام بانک تمکن مالی بگیرم؟

برای گرفتن تمکن مالی هیچ تفاوتی بین بانک‌های دولتی و خصوصی وجود ندارد. اصلا مهم نیست که بانک مورد نظر شما در لیست تحریم‌های آمریکا وجود دارد یا خیر. می‌توانید از بانک دلخواه خود تمکن مالی بگیرید و نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد.

اثبات منشا یا سورس پول در تمکن مالی لاتاری مهم است؟

در برخی روش‌های مهاجرتی، افسر پرونده از شما سوال می‌پرسد که منشا پول موجود در حساب شما چیست. افسر هنگامی این سوال را از شما می‌پرسد که میزان پول موجود در حسابتان با سن شما تناسب ندارد و همین باعث شک افسر می‌شود.

اما در تمکن مالی لاتاری، مساله اثبات منشا یا سورس پول مطرح نیست و در واقع مهم نیست که سن شما با میزان پول موجود در حسابتان تناسب دارد یا خیر. از شما صرفا یک گواهی تمکن مالی درخواست می‌شود. برای پاسخ به سوالات افسر در مصاحبه لاتاری، می‌توانید در جلسات ماک سفارتی حامی مهاجر شرکت کنید تا کارشناسان شما را در تمام زمینه‌ها راهنمایی کنند.

در صورت نداشتن تمکن مالی برای لاتاری، چه کار کنیم؟

اگر به اندازه کافی پول در حساب خود ندارید و توانایی تامین آن برای گواهی تمکن مالی را هم ندارید، باید در آمریکا اسپانسر داشته باشید. اسپانسر برای یک مهاجر در واقع یک شخص حقیقی یا حقوقی است که حمایت مهاجر را قانونا به عهده می‌گیرد و به دولت ایالات متحده امریکا تعهد می‌دهد که در صورت بروز مشکلات مالی برای مهاجر، از او حمایت کند.

برنده لاتاری در حالت عادی نیاز به داشتن اسپانسر ندارد و تعداد زیادی از برندگان لاتاری هیچ آشنا یا فامیلی در آمریکا ندارند و باز هم توانسته‌اند به آمریکا مهاجرت کنند. فقط در صورتی که توانایی اثبات تمکن مالی خود را ندارید، باید یک اسپانسر در آمریکا داشته باشید که حمایت مالی از شما را برعهده گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله چگونه اسپانسر لاتاری پیدا کنیم را بخوانید.

نداشتن تمکن ماالی لاتاری

سخن پایانی

خیلی مهم است که قبل از شروع فرایند دریافت ویزای خود، بدانید که میزان تمکن مالی برای لاتاری آمریکا چقدر است تا اقدامات لازم را به موقع انجام دهید و معطل جمع‌آوری مدارک نمانید. اینجا درباره میزان تمکن مالی برای برندگان لاتاری صحبت کردیم و تبعات نداشتن آن را توضیح دادیم. راه‌های دریافت گواهی تمکن مالی را معرفی کرده و هر اطلاعاتی که لازم است را در اختیارتان قرار دادیم. 

اگر بعد از دیدن جواب لاتاری خود، متوجه شدید که جز برندگان خوش شانس لاتاری هستید، توصیه می‌کنیم که قبل از هرگونه اقدام دیگر، از خدمات مشاوره برندگان لاتاری در موسسه حامی مهاجر استفاده کنید.

این موسسه بهترین کارگزار مهاجرتی در کشور است و رتبه اول را در اخذ ویزای آمریکا در ایران دارد. برای ارتباط با کارشناسان مجرب ما، فقط کافی است با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره تمکن مالی لاتاری 2025

نوبت به سوالات متداول رسیده است. د راینجا قصدمان این است که پرتکرارترین پرسش‌هایی که از سوی برندگان لاتاری و در خصوص میزان تمکن مالی مطرح می‌شود را بیاوریم و پاسخ‌های مختصر و مفید به هر کدام دهیم.

طریقه اثبات تمکن مالی لاتاری چگونه است؟

فقط باید مقدار کافی، پول در حساب بانکی شما باشد و سپس به بانک خود مراجعه کنید و تقاضای گواهی تمکن مالی نمایید. بانک تمام روال کار را در کمتر از یک ساعت انجام می‌دهد و یک گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی برای شما صادر می‌کند که در آن موجودی حساب شما به دلار نوشته شده است.

در صورت عدم ارائه گواهی تمکن مالی چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر نتوانید به مامور سفارت ثابت کنید که تمکن مالی لازم را دارید، لازم است یک حامی مالی را در خاک آمریکا معرفی کرده و فرم مربوطه را توسط اسپانسر خود مهر و امضاء کنید.

تعداد افراد خانواده در میزان تمکن مالی لاتاری آمریکا تاثیر دارد؟

بله. به تعداد اعضای خانواده شما باید بتوانید حامی مالی آنها در مدت اقامت در خاک آمریکا شوید. بنابراین میزان تمکن مالی لاتاری با افزایش تعداد افراد تکفل بیشتر می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 43 | کل دیدگاه های تایید شده: 17
اویس حسنوند
سلام ببخشید یک سوال داشتم ار کسی تمکن مالی نداشت حامی مهاجر می تواند برای او تمکن مالی کمک کند ؟
کارشناس حامی مهاجر

همراه عزیز حامی مهاجر سلام

خیر در این خصوص خدماتی نداریم اما برای راهنمایی دررابطه‌با تمکن‌مالی می‌توانید با موسسه در ارتباط باشید تا کارشناسان پاسخگوی شما باشند. 

نرگس
سلام.برای گرفتن تمکن مالی اون مبلغ چندوقت نیازه که توحسابمون باشه؟
کارشناس حامی مهاجر

همراه عزیز حامی مهاجر سلام

این مورد در اکثر مواقع بستگی به بانک شما دارد؛ به‌طور کلی معمولا 24 تا 48 ساعت کافی‌ست. 

حسین
این تمکن ها بسته به ایالت محاسبه میشه ؟
کارشناس حامی مهاجر

همراه عزیز حامی مهاجر سلام

خیر؛ مقدار تمکن مالی عددی ثابت است و به ایالت انتخابی شما بستگی ندارد. 

مصطفی
سلام ، شنیدم سفارت آمریکا بعضی وقت ها برای لاتاری هم گردش حساب میخواد ، خوب ما میتونیم پول تمکن مالی از یکی قرض بگیریم و بعد از صدور گواهی تمکن پول رو برگردونیم به طرف ، حالا اگه گردش حساب بخواد مثلا ۶ ماهه یا ۳ ماهه اون موقع چی کار کنیم؟ این طوری مشخص،نمیشه؟ مشکلی پیش نمیاد؟
کارشناس حامی مهاجر

همراه عزیز حامی مهاجر سلام

این مورد کاملا بستگی به سفارت دارد؛ سال گذشته سفارت آنکارا ارائه گردش حساب را الزامی اعلام کرد اما در لاتاری 2024 نیازی به ارائه گردش حساب نبوده و تنها داشتن تمکن مالی کافی‌ست. در این صورت سفارت دسترسی به چک کردن حساب ندارد و می‌توان وجه را در مدت زمان محدودی در حساب نگه داشت. 

مرتضی
سلام آیا تمکن مالی یعنی مدت زمان دارد مثلا باید مدت یک سال پول در حساب ما بوده باشد
کارشناس حامی مهاجر

همراه عزیز حامی مهاجر سلام

خیر؛ نیازی به مدت زمان طولانی نیست و معمولا زمانی که وجه در حساب شما باشد، 24 الی 48 ساعت برای دریافت تمکن مالی کافی است؛ البته این زمان بستگی به بانک شما نیز دارد و ممکن است کم یا زیادتر بشود.