20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

فرم DS-5535 چیست و چطور آن را تکمیل کنیم؟

فرم DS-5535 چیست و چطور آن را تکمیل کنیم؟

مهاجرت به آمریکا، رویای شیرین هر فردی در جهان! 
اگر شما هم در تصمیم‌گیری برای اقدام مهاجرت به آمریکا هستید، لازم است فرم‌هایی که باید تکمیل کنید را بشناسید. در این مقاله به بررسی یکی از فرم‌های لازم که "فرم DS-5535" نام دارد، می‌پردازیم. ضمنا در نظر داشته باشید شما می‌توانید برای دریافت وقت فوری سفارت آمریکا از کشورهایی مانند آنکارا، ایروان، امارات، باکو و غیره، با حامی مهاجر از طریق شماره تماس 02148000957 در تماس باشید. 
تقریبا در تمامی روش‌های مهاجرت به آمریکا، به خصوص بعد از برنده شدن در لاتاری، نیاز به تکمیل فرم DS-5535 برای ایرانیان وجود دارد. 
وزارت امور خارجه ایالات متحده از فرم ds 5535 به عنوان بخشی از فرآیند کنسولی برای در اختیار داشتن اطلاعات کامل و صادقانه متقاضیان ویزا، استفاده می‌کند. این پرسشنامه با هدف کمک به افسران کنسولی در تعیین اینکه آیا متقاضی یک تهدید امنیتی بالقوه است یا خیر، در نظر گرفته می‌شود. 

فرم DS-5535 چیست؟

فرم DS-5535 یک نوع فرم امنیتی است که مربوط به اطلاعات فردی و شخصی است که سفارت آمریکا از متقاضیان هر نوع ویزایی درخواست میکنند.
در واقع سوالات تکمیلی DS-5535 برای متقاضیان ویزا یک فرم یا پرسشنامه داخلی است که اطلاعات بیشتری را می‌خواهد. DS-5535 ممکن است برای متقاضیان ویزای غیر مهاجرتی و مهاجرتی اعمال شود. پس از احساس نیاز به این فرم، ویزای ایالات متحده در ابتدا مطابق با بخش 221 (g) قانون مهاجرت و ملیت (INA)، رد می‌شود و تحت بررسی امنیتی بیشتر به یک فرآیند به اصطلاح اداری ارائه می‌شود.

فرم DS-5535 چیست؟


متقاضیان در این فرم باید هرگونه اطلاعات مفقودی یا اضافی که شامل اطلاعات شبکه‌های اجتماعی، سفرهای ایرانیان، جزئیات مشاغل و محل زندگی و سایر اطلاعات خصوصی است، ارائه دهند. سفارت این اطلاعات را طی فرم DS-5535 از متقاضی دریافت میکند.
افسران کنسولی ایالات متحده، معمولا مستقیما در روز مصاحبه تصمیم می‌گیرند که کدام متقاضی باید DS-5535 را تکمیل کند. اغلب، اطلاعات گمشده در مورد درخواست در طول مصاحبه توسط افسر کنسولی ایالات متحده به دست می‌آید یا از متقاضی خواسته می‌شود اطلاعات بیشتری ارائه دهد.
برخلاف فرم‌های DS-160 یا DS-260، فرم DS-5535 به‌طور خودکار و اجباری برای همه متقاضیان الزامی نیست.
اولین بار این فرم به صورت PDF از سوی سفارت آنکارا ارائه شد، بسیاری از برندگان لاتاری تصور می‌کردند فقط سفارت آنکارا این فرم را تقاضا می‌کند؛ اما پس از مدتی سفارت‌های دیگر نیز این فرم را درخواست کردند.
پس از اینکه برندگان لاتاری این فرم را در فرمت PDF تکمیل و ارسال می‌کردند، پیام خطایی می‌آمد که باید در فرمت DOCX تهیه و ارسال شود. در نهایت بعد از چند روز سفارت نسخه DOCX این فرم را منتشر کرد که قابل ویرایش و تکمیل در نرم افزار MS WORD بود.

چرا فرم DS-5535 برای ایرانیان اجباری شد؟

پس از حکم‌های ترامپ مبنی بر عدم اجازه ورود ایرانیان یا ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا و لغو پی‌درپی حکم‌های ترامپ از طرف دادگاه‌های ایالات متحده، وزارت امور خارجه آمریکا در 17 مارس 2017 ابلاغی جدید صادر کرد که طی آن ابلاغ، افسر سفارت، حق دارد از ایرانیان، اطلاعاتی بیش از اطلاعات متعارف را درخواست کند. 

اجباری شدن فرم DS-5535 برای ایرانیان


مطمئنا می‌توان پیوند مستقیمی با فرمان اجرایی تعلیق شده رئیس جمهور سابق ترامپ در 27 ژانویه 2017 مشاهده کرد. همانند قانون بهبود برنامه لغو روادید و پیشگیری از سفر تروریستی در سال 2015، تمرکز بر شهروندان (دوتابعیتی) کشورهای زیر است:
•    عراق
•    ایران
•    یمن
•    لیبی
•    کره شمالی
•    سومالی
•    سودان
•    سوریه
سایر ملیت‌ها نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند، مانند روسیه یا چین. علاوه بر این، سفرهای قبلی به کشورهایی که برای ایالات متحده مشکل زا هستند، می‌تواند به غربالگری امنیتی اضافی منجر شود.
DS-5535 در ابتدا قرار بود برای یک دوره شش ماهه اجرا شود و منحصرا در فرآیند درخواست کنسولی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، استفاده از DS-5535 برای سه سال دیگر تمدید شد و بنابراین برای بازیابی اطلاعات اضافی مورد استفاده قرار گرفت.
در زمان جو بایدن، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده، مقامات مسئول ایالات متحده فرم DS-5535 را از نظر سودمندی یا کارایی در طول یک مرحله انتقالی 120 روزه بررسی کرده بودند. فرم DS-5535 اکنون می تواند به عنوان یک پرسشنامه آنلاین پر شود و به احتمال زیاد در آینده نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کدام سفارت‌ها فرم DS-5535 را می‌خواهند؟

تقاضای این فرم از تمام ایرانیان در هر سفارتی، چه سفارت‌هایی که فارسی مصاحبه می‌کنند (‌ابوظبی، آنکارا، ایروان) و چه سفارت‌هایی که امکان مصاحبه فارسی در آنها وجود ندارد، بر حسب نظر افسر سفارت آمریکا ممکن است. لازم به ذکر است شما می‌توانید برای دریافت تورهای سفارتی و انگشت‌نگاری آمریکا، از خدمات حامی مهاجر بهره‌مند شوید. 
با توجه به تجربه کوتاهی که از زمان ایجاد این فرم تا کنون به وجود آمده است، معمولا از افراد بزرگسال (adult) این فرم درخواست می‌شود. هر سه سفارت آمریکا در آنکارا، ایروان و ابوظبی، فرم DS-5535 را از متقاضیان درخواست کرده‌اند؛ این یعنی در هریک از سفارت‌های آمریکا و هر کجای دنیا که مراجعه کنید احتمال درخواست DS-5535 از شما وجود دارد.

فرم DS-5535 چه زمانی باید تکمیل شود؟

قرار نیست همه این فرم را تکمیل کنند، تنها از کسانی که تقاضای تکمیل فرم شده است انتظار تکمیل فرم DS-5535 خواهد بود.
برندگان لاتاری که به سفارت رفته‌اند، در صورتی که نیاز به تکمیل فرم DS-5535 باشد، از دو طریق ایمیل و تقاضای مکتوب چاپ شده روی کاغذ سفید، می‌توانند آن را تکمیل کنند. این فرم را نمی‌توانید قبل از مصاحبه آماده کنید و با خود به سفارت ببرید. در صورت نیاز به تکمیل آن، حتما باید از طریق اعلام شده در سفارت آن را ارسال کنید.
فرم DS-5535 باید به صورت آنلاین تکمیل شود. هریک از سفارت‌ها برای سال مالی خود، فرمت مورد نیازشان را درخواست می‌کنند. دستورالعمل در ایمیل دریافتی در روز قرار مصاحبه، برای شما ارسال خواهد شد که شامل کد QR و لینک وب‌سایت است تا متقاضی درخواست را پاسخ ‌دهد.
از طریق این کد QR یا با وارد کردن لینک وب‌‌‌‌‌‌‌سایت، متقاضیان ویزا مستقیما به ناوبری ویزا منتقل می‌شوند و می‌توانند دانلود فرم ds-5535 را انجام دهند. در اینجا اطلاعات مفقود، به صورت آنلاین وارد می‌شود.
به گفته مقامات ایالات متحده، زمان تخمینی مورد نیاز برای تکمیل DS-5535 تقریبا 60 دقیقه است.

اطلاعات فرم DS-5535

در فرم DS-5535 باید اطلاعات زیر به درستی وارد شوند: 
•    اطلاعات پاسپورت‌های قدیمی
•    تمامی سفرهای خارجی
•    مشخصات خواهرها و برادر‌های شما
•    اطلاعات محل زندگی در 15 سال گذشته
•    لیست تمام شماره تلفن‌های شما
•    لیست تمام شبکه‌های اجتماعی شما
•    تمام ایمیل‌های متقاضی ویزا
توجه کنید که اطلاعات شبکه‌های اجتماعی باید با ارائه نام کاربری لیست شود، نه با ارائه نام و نام خانوادگی! ضمنا شبکه‌های اجتماعی با اپلیکیشن‌های ارتباطی تفاوت دارد. شبکه‌های اجتماعی یعنی توییتر، فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام، لینکدین، آستامبل آپون، رد ایت، پینترست و غیره؛ اما اپلیکیشن‌های ارتباطی گوشی‌های هوشمند یعنی تلگرام، وایبر، واتس اپ، وی چت و غیره.

زمان انتظار برای دریافت پاسخ درباره فرم DS-5535

متأسفانه، زمان پردازش فرم ds 5535 ممکن است چندین هفته و گاهی ماه‌ها طول بکشد و می‌تواند باعث تاخیر قابل توجهی در روند درخواست شود. متقاضیان می‌توانند اطلاعات مربوط به وضعیت پردازش درخواست را در وب سایت وزارت خارجه ایالات متحده کسب کنند. 

زمان انتظار برای دریافت پاسخ درباره فرم DS-5535


در صورت تایید درخواست ویزا، از متقاضی خواسته می‌شود تا پاسپورت خود را برای صدور ویزا به کنسولگری آمریکا ارسال کند. در نظر داشته باشید متقاضیان ویزا همیشه به طور خودکار، از رد شدن ویزا مطلع نمی‌شوند و باید خودشان وضعیت را در سایت وزارت خارجه چک کنند.

عدم ارسال فرم DS-5535

در صورت عدم ارسال فرم، پرونده شما وارد پروسه اداری نخواهد شد. برای شروع روند AP باید این فرم ارسال شود.

خدمات حامی مهاجر در خصوص فرم DS-5535 

پروسه تکمیل این فرم باید به درستی و با دقت انجام شود تا نتیجه مطلوبی داشته باشد. در صورت تمایل برای از بین بردن ریسک و تکمیل صحیح فرم DS-5535، می‌توانید پس از دریافت ایمیل از سمت سفارت، روند کار را به کارشناسان مجرب حامی مهاجر بسپارید 
شما می‌توانید با شماره 02148000957 تماس گرفته و طی هماهنگی برای مراجعه حضوری یا تکمیل غیر حضوری از خدمات موسسه حامی مهاجر استفاده کنید. ضمنا در صورتی که خودتان این فرم را تکمیل کردید، می‌توانید برای اطمینان از درستی فرم، از کارشناسان ارشد موسسه حامی مهاجر تاییدیه فرم را دریافت کنید.

جمع‌بندی 
دریافت ایمیل برای تکمیل فرم DS-5535، برای تمامی ایرانیان می‌تواند اتفاق بیفتد؛ پس در صورت مشاهده این ایمیل پس از مصاحبه خود، اصلا نگران نشوید. همانطور که در مقاله گفته شد، فقط کافی‌ست این فرم امنیتی با صداقت و به درستی تکمیل شود تا مجدد بررسی‌های لازم درخواست متقاضی جهت مهاجرت به آمریکا انجام شود. 
حامی مهاجر، در تکمیل تمامی فرم‌های مربوط به آمریکا فعالیت دارد. شما می‌توانید با مراجعه به مقاله "فرم‌های سفارت آمریکا در حامی مهاجر" به طور کامل از خدمات ما مطلع شوید. 
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 33 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
حنیف عزیزی
سلام ع. چرا فورمds5535. وقت زیاد می‌گیرد به پروس. سوال آیا وقت نهای پروسس ای فورم معلوم است؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز،

چون این یک فرم امنیتی محسوب می‌شود، بنابراین اطلاعات بیشتر و جزئی‌تری را باید وارد کنید. همچنین این فرم به‌صورت آنلایل باید تکمیل شود و تنها 60 دقیقه فرصت دارید تا اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.