20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
تغییر نام خانوادگی در گرین کارت مبتنی بر ازدواج (هزینه و مراحل)

داشتن نام‌خانوادگی جداگانه، نشان‌دهنده استقلال فردی و شخصیتی است؛ اما در برخی جوامع، نام‌خانوادگی خانم‌ها پس از ازدواج تغییر می‌کند.
طبق قانونی در نظام حقوقی آمریکا تا دهه هفتاد، نام خانم بعد از ازدواج، به نام همسرش تغییر پیدا می‌کرد. از دهه هفتاد به بعد، دولت آمریکا پذیرفت که به اجبار نباید این مسئله انجام شود و هرکس بخواهد می‌تواند نامش را به نام همسرش تغییر دهد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.
در صورت ازدواج در آمریکا، می‌توانید تصمیم‌گیری کنید که می‌خواهید نام‌خانوادگی‌تان به نام‌خانوادگی همسرتان تغییر کند یا خیر! درحالی‌که این مسئله معمولا در آمریکا انجام می‌شود اما در نهایت این کاملا تصمیمی شخصی است. حتی شما می‌توانید هردو نام خانوادگی را با هم ثبت کنید، یعنی استفاده از نام‌خانوادگی خودتان خط تیره نام‌خانوادگی همسرتان.
اگر تصمیم به تغییر نام خانوادگی خود بگیرید، این تغییر به طور رسمی در سند ازدواج شما ثبت می‌شود. طبق این قانون تغییر نام بدون نیاز به حکم جداگانه دادگاه، به سادگی قابل انجام است. 
زمانی که درخواست گرین کارت از طریق ازدواج می‌کنید و متوجه می‌شوید که نام خانوادگی جدید شما با نام خانوادگی موجود در پاسپورت یا سایر مدارک شناسایی شما مطابقت ندارد، با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوید.
حالا سوال اصلی این است: آیا باید درخواست گرین کارت را با نام قبلی خود ارسال کنید یا با نام ازدواج جدید خود؟

ضمنا شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل راجع‌به گرین کارت آمریکا به مقاله "گرین کارت آمریکا چیست؟" مراجعه کنید.

مزایا و معایب تغییر نام خانوادگی پس از ازدواج در گرین کارت

از مزایای تغییر نام‌خانوادگی می‌توان به این موارد اشاره کرد: 
آسان‌تر شدن اثبات متاهلی در سفر، آسان‌تر شدن تغییر نام فرزندان، سهولت در اثبات متاهلی در صورت بستری شدن همسر در بیمارستان.
اما از معایب این تغییرات می‌توان به این چند مورد اشاره کرد: 
امکان گران بودن مراحل تغییر اسناد، زمان بر بودن جایگزینی مدارک مهاجرتی، امکان ایجاد دشواری برای حرفه‌هایی که با نام قبلی خود شغلی ایجاد کرده‌اند.

زمان مناسب تغییر نام‌ خانوادگی

در حالی که بسیاری از افراد توصیه می‌کنند تا زمان درخواست شهروندی، برای تغییر نام خود صبر کنید، تغییر نام را می‌توان زودتر در فرآیند مهاجرت انجام داد. تا زمانی که آماده تغییر نام خود در مدارک مهاجرت خود نباشید، نام خود را به طور قانونی تغییر ندهید تا بتوانید با مقررات USCIS مطابقت دهید. پس از اینکه طبق قانون ایالتی به طور قانونی این تغییر را انجام دادید، واجد شرایط درخواست گرین کارت یا تابعیت تحت نام قانونی جدید خود هستید و تمامی مدارک دیگر خود مانند گواهینامه،کارت تامین اجتماعی و ... با نام جدیدتان صادر می‌شود.

زمان مناسب برای تغییر نام خانوادگی در گرین کارت مبتنی بر ازدواج

بسته به اینکه درخواست در کدام مرحله از فرآیند مهاجرت قرار دارد، باید تصمیم بگیرید کدام فرم را برای درخواست ارسال کنید:

 • قبل از دریافت گرین کارت یا شهروندی و در هنگام تشکیل پرونده برای گرین‌کارت، با تکمیل فرم N-400 درخواست تغییر نام‌خانوادگی خود را ثبت می‌کنند.
 • کسانی که پس از دریافت گرین کارت یا شهروندی تصمیم به تغییر نام می‌گیرند، می‌توانند با ثبت نام برای جایگزینی کارت، برای تغییر نام خود اقدام کنند. این حالت با تکمیل فرم I-90 (درخواست جایگزینی کارت اقامت دائم) انجام می‌شود. 
 • افرادی که سیتیزن آمریکا هستند و تصمیم دارند نام خود را پس از اعطای گواهی شهروندی یا تابعیت تغییر دهند، راهی برای انجام این کار وجود دارد. با پرداخت هزینه و تکمیل فرم N-565 درخواست خود را ثبت می‍کنند. 

در ادامه هر سه مورد را به طور دقیق بررسی می‌کنیم تا با مراحل ثبت آن آشنا شویم.

تغییر نام در هنگام تشکیل پرونده برای گرین کارت

هنگام ثبت‌نام برای گرین‌کارت ازدواج، می‌توانید نام خود را به طور همزمان تغییر دهید، البته تا زمانی که مدرک کافی و رسمی برای ازدواج خود داشته باشید. از آنجایی که شما در ابتدا با نام جدید خود برای اقامت دائم ثبت نام می‌کنید، نیاز به پرداخت هیچ هزینه اضافی در این مورد ندارید.
اگر مقیم دائم قانونی (دارنده گرین‌کارت) بخواهد 3 یا 5 سال صبر کند تا برای شهروندی ایالات متحده واجد شرایط شود، می‌تواند نام خود را هنگام درخواست شهروندی ایالات متحده تغییر دهد. انجام این کار همزمان با درخواست N-400 آنهاست و هیچ هزینه اضافی ندارد. 
در فرم N-400 قسمت اول، سوال D، به طور خاص برای تغییر نام شما در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید شما باید این کار را در USCIS (خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده) انجام دهید و در هر ایالت، ممکن است قوانین باهم متفاوت باشند. 

تغییر نام خانوادگی پس از دریافت گرین کارت

بسیاری از متقاضیان قبل از درخواست اقامت دائم نام خود را تغییر نمی‌دهند و پس از درخواست، می‌توانند با پر کردن فرم I-90، درخواست جایگزینی کارت اقامت دائم، این کار را انجام دهند. همچنین می‌توان از این روش برای تغییر نام در گرین کارت فعلی نیز استفاده کرد. این فرم را می‌توان به صورت آنلاین یا از طریق پست به USCIS ارسال کرد. 

تغغیر نام خانوادگی پس از دریافت گرین کارت

میانگین زمان انتظار تخمینی برای پردازش فرم I-90 تقریباً 6 تا 11 ماه است. در صورت تایید درخواست شما برای تغییر نام، گرین کارت جدید برای شما ارسال خواهد شد. با این حال، اگر USCIS اطلاعات بیشتری از شما بخواهد، ممکن است لازم باشد برای مصاحبه به دفتر USCIS بروید یا اسناد اضافی را ارائه دهید.
بر خلاف برخی از گزینه‌های دیگر، تغییر نام در گرین‌کارت با این روش دارای برخی هزینه‌های تشکیل پرونده است. این هزینه‌ها شامل چند مورد می‌شود: هزینه بایگانی (455 دلار) و هزینه بیومتریک (85 دلار).
برای اطلاع از به روز رسانی وضعیت هنگامی که فرم I-90 خود را پر کردید، می توانید به حساب آنلاین خود دسترسی پیدا کنید. اگر به صورت آنلاین فایل کنید، خودتان یک حساب آنلاین ایجاد خواهید کرد و اگر روی کاغذ پرونده کنید، USCIS اسناد را به صورت آنلاین اسکن می‌کند و حساب آنلاین برای شما ایجاد می‌کند. پس از اینکه USCIS حساب آنلاین شما را ایجاد کرد، دستورالعمل‌هایی برای شما ارسال می‌کند که چگونه می‌توانید به حساب آنلاین USCIS خود دسترسی پیدا کنید و به روز رسانی های وضعیت را مشاهده کنید.

تغییر نام خانوادگی پس از اعطای شهروندی آمریکا

اگربعد از دریافت شهروندی آمریکا، قصد تغییر نام خانوادگی خود را داشتید، برای درخواست باید فرم N-565 (درخواست برای جایگزینی تابعیت)، را پر کرده و ارسال کنید. این کار نیاز به پرداخت هزینه درخواست و همچنین سایر هزینه‌های مربوط به تغییر نام شما در پاسپورت ایالات متحده و سایر اسناد رسمی دارد.

تغییر نام خانوادگی پس از دریافت سیتیزنی آمریکا

برای تغییر نام خانوادگی در فرم N-565 باید قسمت 5 را پر کنید. همچنین باید اصل سند خود و یک کپی از گواهی ازدواج و یک کپی از مدرکی مبنی بر تغییر نام شما از نظر قانونی به نام ازدواج جدید وارد کنید.
هزینه این درخواست حدودا 555 دلار و در حال حاضر، متوسط زمان انتظار برای پذیرش این فرم 6-8 ماه است.

مدارک لازم برای تغییر نام‌خانوادگی در گرین کارت مبتنی بر ازدواج

 • مدارک تغییر نام قانونی
 • تاریخ تولد و آدرس پستی
 • کپی گرین کارت فعلی شما
 • همراه داشتن هزینه (درصورت داشتن هزینه برای درخواست)
 • نام دقیق (همانطور که در گرین کارت نشان داده شده است)
 • اسناد قانونی تغییر نام (باید در مرجع مدنی مناسب ثبت شده باشد)
 • 2 عکس مشابه پاسپورتی
 • مدارک تغییر وضعیت تأهل (کپی سند ازدواج)
 • فیلد نام شما در کارت اقامت نمی‌تواند نام‌هایی بیش از 18 کاراکتر را در خود جای دهد.

توجه داشته باشید که در ایالات متحده، قوانین تغییر نام در سند ازدواج بسته به ایالت ممکن است متفاوت باشد. برخی از ایالت‌ها اجازه تغییر نام را مستقیماً در گواهی ازدواج می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است به فرآیندهای قانونی اضافی مانند ارائه دادخواست برای تغییر نام در دادگاه نیاز داشته باشند. بنابراین، رجوع به دستورالعمل‌ها و قوانین خاص ایالت مورد نظر برای اطلاعات دقیق مهم است.

شرایط لازم برای تغییر نام خانوادگی در گرین کارت 

 • سازمان‌های دولتی نمی‌توانند نام‌های خط خطی را در خود جای دهند. نام شما به سادگی به عنوان نام خانوادگی 1 نام خانوادگی 2 (نام خانوادگی 1-نام خانوادگی 2) ظاهر می‌شود.
 • سازمان‌های دولتی نمی‌توانند علائم تاکیدی را روی حروفی که ممکن است در زبان مادری شما باشند، وارد کنند.

ملاحظات سفر
هنگام سفر با گرین کارت تازه صادر شده، داشتن یک کپی از گواهی ازدواج به همراه پاسپورت بسیار مهم است، به خصوص اگر در پاسپورت همچنان نام قبلی شما باشد. با این کار هر گونه اختلاف بین پاسپورت و گرین کارت شما برطرف می‌شود.

سخن پایانی
تغییر نام شما ممکن است فرآیندی طولانی، خسته کننده و پرهزینه باشد! اما با خواندن این مقاله خیالتان راحت شد که این تغییر نام‌خانوادگی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد، همچنین می‌توانید چه قبل از درخواست گرین‌کارت و چه بعد از درخواست و با داشتن گرین‌کارت، برای تغییر نام از طریق USCIS اقدام کنید. 
یادتان باشد هنگام ارائه مدارک دال بر تغییر نام قانونی، فتوکپی سند تغییر نام شما کافی نیست. سندی که ارائه می‌کنید باید به طور رسمی در مرجع مدنی مناسب ثبت شود. اگر آن را ندارید، باید یک کپی ثبت شده از سند تغییر نام خود را درخواست کنید. یعنی علاوه بر نسخه اصلی ثبت شده، باید این کپی را برای سوابق شخصی خود نگه دارید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0