20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

شهروندی آمریکا: راهنمای جامع مرحله به مرحله

10 گام برای دریافت تابعیت کشور آمریکا و شرایط اخذ آن

برای بسیاری از مهاجرانی که به دنبال زندگی بهتر به ایالات متحده می‌آیند، شهروند آمریکایی‌شدن یک رویاست. این موضوع فراگیری کامل در دموکراسی کشور، قابلیت رأی دادن در انتخابات و احساس تعلق و امنیت را ارائه می‌دهد.

به‌هر حال، رسیدن به شهروندی آمریکا آسان نیست و نیاز به گذراندن چندین مرحله و رعایت الزامات سخت دارد. در این مقاله، فرآیند دریافت شهروندی آمریکا از معیارهای اعتبار اولیه تا آزمون تابعیت شهروندی را بررسی می‌کنیم و تمام اطلاعات لازم برای کمک به شما برای رسیدن به هدف شهروندی آمریکا را ارائه خواهیم داد.

مراحل دریافت شهروندی آمریکا

بسیاری از افراد به‌دلیل حقوق و مزایای جدیدی که با آن همراه است، تمایل دارند تا شهروند آمریکا شوند. در این بخش، 10 مرحله ضروری برای اخذ شهروندی آمریکا شرح داده شده است. اگر این مراحل را دنبال کنید، اخذ تابعیت آمریکا می‌تواند در دسترس شما باشد.

مرحله 1: بررسی واجد شرایط بودن برای شهروندی آمریکا

قبل از اینکه به فکر تبدیل به شهروند آمریکا بیفتید، باید بررسی کنید که آیا واجد شرایط برای شهروندی هستید یا خیر. اداره مهاجرت آمریکا (USCIS) معیارهایی برای تعیین واجد شرایط بودن برای شهروندی تعیین کرده است.

اگر در آمریکا به دنیا آمده‌اید یا در خارج از آمریکا و والدین‌تان شهروند آمریکا هستند، به‌طور خودکار شما شهروند آمریکا هستید. اگر یکی از والدین شما شهروند آمریکا باشد یا تابعیت آنان به‌صورت قانونی صادر شده باشد، باید فرم N-600 یا فرم N-600K را پر کنید. فرم N-600 برای درخواست گواهی شهروندی و فرم N-600K برای درخواست تابعیت و صدور گواهی استفاده می‌شود.

اگر شرایط بالا را ندارید و می‌خواهید برای تابعیت آمریکا درخواست دهید، باید شرایط زیر را برآورده کنید:

گرین کارت معتبر داشته باشید تا ثابت کنید که یک ساکن دائمی قانونی هستید.

به مدت حداقل سه سال همسر یک شهروند آمریکایی باشید.

در نیروهای مسلح آمریکا خدمت کرده باشید.

اگر شما ....

و حداقل بصورت فیزیکی در آمریکا زندگی کرده‌اید ...

می‌توانید برای تابعیت اقدام کنید ...

دارنده گرین کارت بدون شرایط خاص

2.5 سال

بعد از 5 سال

دارنده گرین کارت که با شهروند آمریکا ازدواج کرده است

1.5 سال

بعد از 3 سال

همسر بیوه یا مرد بیوه‌ شهروند آمریکایی مرده در حین خدمت در نیروهای نظامی

لازم نیست

هر زمان

دارنده گرین کارت با حداقل یک سال خدمت نظامی در دوران صلح

لازم نیست

در حین انجام وظیفه یا ظرف مدت 6 ماه پس از جدایی افتخاری از سربازی

دارنده گرین کارت با کمتر از 1 سال خدمت سربازی در زمان صلح

2.5 سال

بعد 5 سال

دارنده گرین کارت با حداقل یک سال خدمت نظامی در دوران صلح و ترخیص افتخاری در 6 ماه گذشته

2.5 سال

بعد 5 سال

عضو نیروهای مسلح و حداقل یک دوره خدمت نظامی در دوران جنگی (با یا بدون گرین کارت)

لازم نیست

هر زمان

مرحله 2: تکمیل فرم N-400

پس از بررسی واجد شرایط بودن برای شهروندی، باید فرم N-400 یا فرم درخواست تبدیل به شهروندی را که توسط USCIS ارائه شده است، تکمیل کنید.

این فرم از شما مشخصات شخصی، جزئیات گذشته‌ (شامل محل اقامت و اطلاعات والدین)، سوابق شغلی (هر دو گذشته و حال)، تحصیلات، زمانی که در طول دوره‌ گرین کارت خود خارج از آمریکا بوده‌اید، تاریخچه‌ ازدواج و اطلاعات درباره همسر و فرزندان‌تان (اگر وجود دارد) را درخواست می‌کند.

به یاد داشته باشید که نسخه جدیدتر و به‌روز شده‌ فرم N-400 را از وبسایت USCIS دانلود کنید و به تمام سوالاتی که به شما مربوط است، پاسخ دهید. فرم‌های ناتمام معمولا با تأخیر و رد شدن مواجه می‌شوند.

مرحله 3: دو عکس آماده کنید

دو عکس جدید از خودتان بگیرید و با فرم N-400 ارسال کنید. این عکس‌ها باید به‌تازگی گرفته شده باشند (بهتر است در طول یک هفته و حداکثر 30 روز پیش) و باید با ویژگی‌های فعلی چهره‌ شما مانند مو، ریش، سبیل و غیره مطابقت داشته باشند. صورت‌تان در عکس باید از چین تا بالای سر به‌وضوح دیده شود و سر شما نباید با پوشیدن چیزی (به‌جز به دلایل مذهبی) مخفی شود.

علاوه بر این، عکس‌ها باید دارای اندازه پاسپورت با ابعاد استاندارد آمریکایی 2 در 2 اینچ یا 5 در 5 سانتی‌متر باشند. همچنین می‌توانند رنگی کامل یا سیاه و سفید با پس‌زمینه روشن یا سفید باشند.

مرحله 4: اسناد را کپی کنید.

همراه با فرم N-400 باید چندین سند ارائه دهید. همه این اسناد باید کپی شده باشند و نباید از نسخه‌های اصلی استفاده کنید، زیرا شما آن‌ها را به‌وسیله پست ارسال خواهید کرد و احتمال وقوع گم شدن یا از بین رفتن آن‌ها در این فرآیند وجود دارد.

مرحله چهارم برای اخذ شهروندی آمریکا

با این حال، باید در هنگام مصاحبه، اسناد اصلی خود را برای اهداف تأییدیه به همراه داشته باشید. اسناد اصلی مورد نیاز شامل کپی گرین کارت آمریکا (هم روی و هم پشت)، پاسپورت، ویزا، شناسنامه و غیره است. اگر اسناد به زبانی غیر از انگلیسی هستند، باید آن‌ها را ابتدا ترجمه کنید و کپی ترجمه شده را ارائه دهید.

مرحله 5: پکیج درخواست خود را ارسال کنید

پس از پر کردن فرم N-400 و جمع‌آوری همه اسناد، زمان آن رسیده است که آن‌ها را به دفتر USCIS ارسال کنید. هنگام ارسال، مطمئن شوید که آدرس درست را وارد کرده‌اید. همچنین باید هزینه دریافت شهروندی آمریکا‌ حدود 725 دلار را پرداخت کنید که شامل 640 دلار هزینه پردازش برنامه و 85 دلار‌ تایید بیومتریک است. برای پرداخت هزینه می‌توانید چک بنویسید یا یک حواله‌ی پولی صادر کنید.

مرحله 6: اثر انگشت گرفتن

کارشناسان مربوطه در USCIS درخواست، اسناد ارسالی و چک شما را بررسی می‌کنند. پس از اینکه همه چیز درست قرار گرفت و درخواست شما پذیرفته شد، برای تأیید اثر انگشت به یک دفتر مشخص شده در USCIS دعوت خواهید شد.

برای اینکه پیشینه کیفری‌تان بررسی شود، باید اثر انگشت‌هایتان را ارائه دهید. این اطلاعات توسط نهادهای امنیتی مختلف آمریکا برای بررسی پیشینه کیفری‌تان استفاده می‌شود. اگر در پیشینه کیفری‌تان جرمی جدی وجود داشته باشد، درخواست شما به‌طور فوری رد خواهد شد. اگر جرمی کوچک وجود داشته باشد، ممکن است درخواست شما به تاخیر بیفتد، اما احتمالا پذیرفته خواهد شد.

در هنگام مراجعه به مرکز اثر انگشت‌گیری، باید اسناد اصلی خود را به همراه داشته باشید.

مرحله 7: حضور در مصاحبه تابعیت

پس از جلسه اثر انگشت، برنامه‌ریزی مصاحبه با USCIS برای‌تان انجام می‌شود و در آن چندین سوال مطرح می‌شود. زمان، محل و تاریخ مصاحبه به شما اطلاع داده خواهد شد. هنگام حضور در مصاحبه، توصیه می‌شود حداقل 30 دقیقه قبل از زمان مقرر در دفتر مشخص شده حاضر شوید.

برخی از مراحل مصاحبه، شبیه به ادامه‌ی جلسه‌ اثر انگشت است. مصاحبه‌گران در این مرحله، آخرین بار فرم N-400 را بررسی کرده و به صورت شفاهی پاسخ‌های شما را بازبینی می‌کنند. همچنین، در این مرحله، شخصیت، اخلاقیات، نگرش شما نسبت به قوانین و سیاست‌های آمریکا و پذیرش شما از سوگند گرفتن بررسی می‌شود.

توصیه می‌شود تمامی سوالات را با واقعیت و با توجه به پاسخ‌هایی که در فرم داده‌اید پاسخ دهید.

مرحله 8: شرکت در آزمون زبان انگلیسی و مدنی آمریکا

در این مرحله، کارکنان USCIS توانایی شما در درک، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را بررسی می‌کنند. این موضوع تأثیر مستقیمی بر فرایند درخواست شما ندارد، اما برای مقامات مهم است.

آزمون تاریخ و فرهنگ آمریکا (مدنی) نیز بسیار مهم است و شما در آن به سوالاتی در مورد قوانین و مقررات آمریکا، از جمله پرداخت مالیات و قوانین رانندگی، پاسخ می‌دهید.

بنابراین، قبل از حضور در مصاحبه، مهم است که با خواندن چند کتاب در این زمینه و ساختن پایه دانش خود درباره قوانین آمریکا، به مطالعه بپردازید. و این پایان فرآیند درخواست شما خواهد بود.

مرحله 9: انتظار برای تصمیم‌گیری

پس از مصاحبه، مقامات USCIS بر اساس اطلاعاتی که شما در مصاحبه ارائه داده‌اید و سوالاتی که در آن پاسخ داده‌اید، تصمیم خود را درباره تایید یا عدم تایید شهروندی می‌گیرند. در این مرحله، 3 حالت ممکن است رخ دهد.

اول، ممکن است درخواست‌تان تایید شده و شما شهروند آمریکا شوید.

دوم، ممکن است درخواست شما رد شده و پس از انقضای ویزای، باید از کشور خارج شوید.

سوم، ممکن است پرونده شما ادامه یابد و مقامات USCIS از شما برای دریافت اطلاعات بیشتر یا برگزاری چند جلسه دیگر، درخواست کنند.

مرحله 10: سوگند یاد کردن

اگر درخواست‌تان پذیرفته شود، باید در مراسمی حضور داشته باشید و به ایالات متحده وفاداری خود را قسم بخورید. مراسم سوگند توسط USCIS یا یک قاضی برگزار می‌شود. در برخی مناطق USCIS، دادگاه صلاحیت انحصاری برگزاری این مراسم‌ها را دارد.

پس از این، گواهی تابعیت خود را دریافت خواهید کرد که به این معنی است که شما رسما یک شهروند ایالات متحده هستید.

شرایط دریافت شهروندی آمریکا

بعد از گرفتن گرین کارت، شما باید به مدت 3 یا 5 سال صبر کنید (مگر اینکه بر اساس خدمات نظامی واجدشرایط باشید) و همچنین شرایط زیر را نیز برآورده کنید تا بتوانید به فرآیند شهروندی ایالات متحده ادامه دهید:

شرایط دریافت شهروندی آمریکا

>> حداقل 18 سال سن داشته باشید.

>> در طول دوره انتظار سه یا پنج ساله، شما نباید به مدت شش ماه یا بیشتر خارج از ایالات متحده سفر کرده باشید.

>> شما باید حداقل سه ماه در ایالتی که قصد دارید در آن شهروندی درخواست کنید، زندگی کرده باشید.

>> برای شهروندی ایالات متحده، شما باید از شخصیت اخلاقی خوب برخوردار باشید و هیچ گونه جرم خاصی (مانند قتل، بازی‌های قمار غیرقانونی) در پرونده خود نداشته باشید، همچنین در مصاحبه تبعیت شهروندی دروغ نگویید. تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا شما این شرط را برآورده می کنید یا خیر، توسط دولت برای هر مورد به‌صورت جداگانه اتخاذ می‌شود.

>> باید آزمون تابعیت شهروندی دو بخشی را با موفقیت گذرانید: بخش اول شامل آزمون زبان انگلیسی (شامل مهارت‌های خواندن، نوشتن و صحبت کردن) و بخش دوم شامل آزمون مدنی آمریکا (شامل دانش تاریخ ایالات متحده و دولت) است.

>> شما باید آماده باشید در صورت لزوم، در نیروهای مسلح یا خدمت شهروندی دولتی ایالات متحده شرکت کنید.

>> اگر شما مرد بوده و بین 18 تا 25 سال سن داشته باشید و در ایالات متحده زندگی کرده باشید، باید با سیستم خدمت انتخابی ثبت نام کنید.

>> شما باید حاضر باشید قانون اساسی ایالات متحده را دفاع کنید.

آیا برنده لاتاری واجد شرایط دریافت شهروندی آمریکا است؟

برنده‌شدن در لاتاری به‌معنی این نیست که فرد به‌طور خودکار گرین کارت دریافت کرده است. به‌عبارت دیگر، فرد باید همچنان از طریق فرآیند معمول درخواست خود را ارائه داده و تمامی شرایط واجد شده برای دریافت گرین کارت یا شهروندی را برآورده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه " لاتاری گرین کارت آمریکا" مراجعه کنید.

زمان پردازش درخواست برای تابعیت آمریکا چقدر است؟

زمان پردازش درخواست برای تابعیت (N-400) در حال حاضر 10 ماه است. اما باتوجه به ایالتی که در آن سکونت دارید این زمان ممکن است تغییر کند.

به‌عنوان مثال زمان پردازش در شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا 9 ماه و نیم، واشنگتن DC پایتخت آمریکا در ایالت کلمبیا 8 ماه و نیم، شهر بویز در ایالت آیداهو حدود 7 ماه است.

خلاصه کلام

رسیدن به شهروندی آمریکا یک سفر تحول‌آفرین است که شامل آرزوها، چالش‌ها و پاداش‌های عمیق است. از طریق یک سری مراحل با دقت طراحی شده، افرادی از پیشینه‌های مختلف می‌توانند جایگاه خود را در بخشی از این کشور بزرگ پیدا کنند.

از تعیین اولیه تصمیم برای شروع این مسیر تا سوگند وفاداری نهایی، فرآیند شهروند آمریکایی‌شدن، شاهد ارزش‌ها و اصولی است که پایه‌های ایالات متحده را تشکیل می‌دهند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0