50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
فرم I-90 ؛ دلیل تکمیل فرم، نحوه ارسال و زمان انتظار آن

اگر به عنوان یک مهاجر دائمی به آمریکا وارد شده‌اید (از طریق لاتاری، ازدواج، خانوادگی و ...)، شما بعد از مدتی گرین کارت آمریکا را دریافت خواهید کرد. گرین کارت از طریق روش‌های مختلف مهاجرت به آمریکا، به افراد داده می‌شود تا وضعیت اقامت آنها را مشخص کند. 
مدت اعتبار این گرین کارت معمولا 10 سال است و باید قبل از منقضی شدن یا در صورت تغییراتی مانند تعویض نام، تمدید شود. در نظر داشته باشید گرین کارتی که از طریق ازدواج یا کارآفرینی است، معمولا تا 2 سال اعتبار دارد. در این مقاله به نحوه تمدید گرین‌کارت می‌پردازیم.

برای تمدید گرین کارت آمریکا چه اقدامی باید انجام شود؟

برای تمدید گرین کارت باید فرم I-90 تکمیل شود؛ این فرم درخواست رسمی برای جایگزینی کارت اقامت دائم یا همان گرین کارت است و برای دریافت مجدد گرین کارت منقضی شده یا دریافت جایگزینی برای گرین کارت گمشده، دزدیده شده یا آسیب دیده استفاده می‌شود.
در این مقاله تمام اطلاعاتی که باید در مورد فرم مدنظر بدانید، از جمله اینکه چه کسی باید پرونده را تشکیل دهد، چگونه و کجا باید پرونده را تشکیل دهد و بعد از تشکیل پرونده چه اتفاقی می افتد، را می‌خوانید.

چه کسی باید فرم I-90 را ارسال کند؟

اگر مقیم دائمی قانونی هستید که گرین کارت 10 ساله شما منقضی شده است یا برای شش ماه آینده تاریخ انقضا دارد، باید این فرم را ارسال کنید؛ همچنین اگر گرین کارت گم شده، دزدیده شده، آسیب دیده یا از بین رفته، باید از طریق تکمیل همین فرم اقدام کنید. 
علاوه بر این، اگر از زمانی که USCIS (خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده) گرین کارت شما را صادر کرده است، نام یا سایر اطلاعات بیوگرافی خود را به طور قانونی تغییر داده‌اید، باید فرم I-90 را ارسال کنید. ساکنان دائمی که به 14 سالگی خود رسیده اند و در نهایت در حال ثبت نام برای کارت هستند نیز باید همین فرم را تکمیل کنند.

چه کسی نیازی به ارسال فرم I-90 ندارد؟

اگر شما مقیم دائم مشروط هستید، می‌توانید به جای تکمیل فرم I-90، گرین کارت خود را با یک گرین کارت «دائمی» که برای دوره های 10 ساله قابل تمدید معتبر است، جایگزین کنید. شما می توانید این کار را با "حذف شرایط" در گرین کارت خود انجام دهید. اگر گرین کارت ازدواج مشروط دارید، فرم I-751 یا درخواست حذف شرایط اقامت را پر می کنید. اگر به دلیل سرمایه گذاری در یک کسب و کار در ایالات متحده دارای گرین کارت هستید، به جای آن فرم I-829 یا درخواست سرمایه گذار برای حذف شرایط وضعیت اقامت دائم را تکمیل می‌کنید.

 تکمیل فرم I-90 به چه صورت باید انجام شود؟

شما باید فرم را به طور کامل و دقیق پر کنید، زیرا اشتباهات می توانند باعث تاخیر و رد شدن شوند.

نحوه تکمیل فرم i-90

بخش 1: اطلاعات درباره شما
قسمت 1 فرم I-90 از شما اطلاعات بیوگرافی شخصی شما را می خواهد. این شامل نام، تاریخ تولد، آدرس پستی، آدرس فیزیکی، کشور تولد، نام والدین و جنسیت شما خواهد بود.
این بخش همچنین شماره حساب آنلاین خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) شما را درخواست می‌کند.
مورد بخش 14 از شما می پرسد که چگونه گرین کارت دریافت کرده اید. در اینجا، باید کد سه کاراکتری مهاجر موجود در گرین کارت فعلی خود را در بخش «رده» وارد کنید.
بخش 2: نوع برنامه
برای نوع برنامه، باید شماره موردی را انتخاب کنید که نشان می‌دهد شما یک مقیم دائم، مسافر یا مقیم مشروط هستید. توجه داشته باشید که اگر مقیم مشروط هستید، نباید فرم I-90 را تکمیل کنید. در عوض، باید فرم I-751 یا فرم I-829 که در بالاتر توضیح داده شد را تکمیل کنید.
بسته به وضعیت مهاجرتی که مشخص کرده‌اید، فرم شما را به بخش A یا B هدایت می‌کند که دلایل شما را برای درخواست کارت جدید می خواهد.
بخش 3: پردازش اطلاعات
مورد 1 از بخش 3 می‌پرسد که در ابتدا برای گرین کارت کجا ثبت نام کرده اید. شما باید یک سفارت، کنسولگری یا دفتر USCIS را در اینجا نشان دهید.
مورد 2 از شما می‌پرسد که USCIS یا سفارت یا کنسولگری محلی ایالات متحده در کجا درخواست گرین کارت شما را تأیید کرده است. در بیشتر موارد، باید مانند مورد 1 پاسخ دهید.
مورد 3 از شما می‌پرسد که قصد دارید کجا زندگی کنید و بندر ورودی ایالات متحده که به آن وارد شده‌اید کجاست.
بخش 4: اسکان برای افراد دارای معلولیت 
بخش 4 برای کسانی است که دارای معلولیت یا سایر اختلالات هستند که برای تکمیل فرآیند درخواست فرم I-90 به کمک نیاز دارند. برای مثال، اگر در قرار ملاقات بیومتریک خود به صندلی چرخدار نیاز دارید، می‌توانید این را در بخش 4 نشان دهید.
بخش‌های 5-7: بیانیه متقاضی، اطلاعات تماس، گواهینامه و امضا
هنگام تکمیل بخش های 5-7، باید بدانید که در حال امضای یک سند قانونی هستید. اگر برای تکمیل فرم به کمک نیاز داشتید، باید مشخص کنید که از مترجم یا وکیل برای کمک استفاده کرده‌اید. این افراد همچنین باید فرم را امضا کرده و اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند.
بخش 8: اطلاعات تکمیلی
بخش 8 به شما این امکان را می‌دهد که از فضای اضافی برای پاسخ دادن به سؤالات بخش‌های قبلی فرم‌ها استفاده کنید.
حتی اگر پس از استفاده از فضای اطلاعات اضافی، همچنان به فضای بیشتری برای پاسخ دادن به سؤالات نیاز دارید، می‌توانید برگه‌های جداگانه‌ای را برای ادامه پاسخ‌دهی پیوست کنید. شما باید نام A-Number خود را در بالای هر برگه ذکر کنید. هنگام پاسخ دادن به هر سوال باید شماره صفحه، شماره قسمت و شماره مورد را مشخص کنید. همچنین باید هر برگه را امضا کرده و تاریخ آن را برای USCIS در نظر بگیرید.

چه مدارکی را باید با فرم I-90 ارسال کنید؟

مدارکی که باید با فرم ارسال کنید، به دلیل شما برای درخواست گرین کارت جدید بستگی دارد. شما باید حتماً یک کپی از گرین کارت خود را به عنوان سند پشتیبان وارد کنید، مگر اینکه یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند:

  • هرگز گرین کارت خود را از خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) دریافت نکردید.
  • گرین کارت شما گم شده، دزدیده شده، آسیب دیده یا از بین رفته است.

برای برخی افراد، مانند «کارگران ویژه کشاورزی»، USCIS به طور خودکار وضعیت مهاجرت شما را به دارنده گرین کارت تبدیل می‌کند.
ارسال فتوکپی از مدارک پشتیبان اشکالی ندارد. شما نباید هیچ مدرک اصلی را ارسال کنید مگر اینکه از شما خواسته شود. اگر هر یک از مدارک پشتیبان شما در اصل به زبان انگلیسی نیست، باید ترجمه تایید شده هر یک از این اسناد را همراه با فرم I-90 خود دریافت و ارسال کنید.

هزینه پر کردن فرم I-90 چقدر است؟

در حال حاضر، هزینه تشکیل پرونده برای فرم، 455 دلار است. اکثر متقاضیان همچنین باید 85 دلار هزینه قرار ملاقات بیومتریک بپردازند که هزینه کل را به 540 دلار می‌رساند. این هزینه‌ها غیر قابل استرداد هستند.
نحوه پرداخت هزینه بایگانی فرم I-90 بستگی به این دارد که آیا از طریق پست یا آنلاین ارسال کرده اید:
اگر از طریق پست ثبت نام کرده‌اید، می‌توانید هزینه را از طریق حواله یا چکی به U.S. (وزارت امنیت داخلی) ارسال کنید. شما باید نام کامل بخش را بنویسید و از هیچ اختصاری استفاده نکنید. در صورت تکمیل فرم G-1450 یا مجوز تراکنش‌های کارت اعتباری، می‌توانید از طریق کارت اعتباری پرداخت کنید. البته ممکن است به صورت نقدی نتوانید پرداخت کنید.
ااگر به صورت آنلاین ثبت نام کرده اید، باید به صورت الکترونیکی در وب سایت Pay.gov پرداخت کنید.

فرم I-90 را به صورت آنلاین ارسال باید کرد یا از طریق پست؟

اینکه فرم را به صورت آنلاین یا از طریق پست ارسال کنید به وضعیت شما بستگی دارد. شما می‌توانید فرم I-90 را به صورت آنلاین یا از طریق پست با استفاده از یک فرم کاغذی ارسال کنید.

Form I-90

آیا می توان از خارج از ایالات متحده پرونده کرد؟

شما نمی توانید فرم I-90 را از خارج از ایالات متحده ارسال کنید. اگر کمتر از یک سال از آمریکا دور بوده‌اید و گرین کارت منقضی شده دارید، معمولاً می‌توانید برای بازگشت به ایالات متحده با مجوز ورود مجدد سوار هواپیما شوید. اما، اگر بیش از یک سال است که از ایالات متحده دور بوده ‌ید و در خارج از کشور زندگی می‌کنید، ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست داده باشید. 
اگر به دلایلی خارج از کنترل شما در خارج از کشور ماندید، می توانید واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرتی اقامت مجدد (SB-1) باشید که وضعیت اقامت دائم شما را بازگرداند. اگر گرین کارت خود را گم کردید یا شخصی کارت شما را بدزدد، برای بازگشت به ایالات متحده باید مدارک موقت دریافت کنید. در بیشتر موارد، باید فرم I-131A یا درخواست سند سفر (اسناد حامل) را ارسال کنید.

پس از ارسال فرم I-90 چه اتفاقی می افتد؟

پس از اینکه خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) فرم درخواست تمدید یا جایگزینی گرین کارت شما را دریافت کرد، هر گونه به‌روزرسانی را از طریق پست و در حساب آنلاین USCIS شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
به‌روزرسانی‌های رایج عبارتند از:

  • نامه تاییدیه‌ای مبنی بر اینکه USCIS درخواست شما را دریافت کرده و پذیرفته است؛ به این اطلاعیه رسید می‌گویند.
  • نامه قرار ملاقات بیومتریک که معمولاً یک تا دو هفته پس از دریافت درخواست شما توسط USCIS ارسال می‌شود. این نامه زمان و مکان قرار ملاقات بیومتریک شما را مشخص می‌کند، جایی که USCIS اثر انگشت، عکس و امضای شما را جمع‌آوری می‌کند.
  • گاهی اوقات USCIS برای بررسی درخواست شما به شواهد یا اسناد اضافی نیاز دارد. اگر RFE (نامه درخواست مدرک) دریافت کردید، باید پاسخ دهید و مطالب درخواستی را در مهلت مقرر در نامه ارسال کنید.
  • نامه تصمیم گیری که شما را از تایید یا رد فرم I-90 مطلع می‌کند؛ هنگامی که USCIS تمام اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای پردازش درخواست شما را در اختیار داشته باشد، ممکن است درخواست شما را تایید کند. در صورت تایید، باید گرین کارت جدید خود را بین 1 ماه تا 1 سال برای تمدید و 5 تا 14 ماه برای جایگزینی دریافت کنید. دوره انتظار خاص شما به شرایط، مکان و حجم پرونده دفتر USCIS بستگی دارد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0