20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

فرم i-765 چیست؟

فرم I-765که به درخواست مجوز کار معروف است، یکی از فرم‌های مهم و رسمی USCIS است. افرادی که به‌طور موقت برای کار به ایالات متحده می‌روند، باید از سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) مجوز کار در این کشور را دریافت کنند. به‌منظور درخواست برای مجوز کار یا به اصطلاح EAD، ابتدا باید فرم I-765 را تکمیل و به USCIS ارسال کنند.

هدف اصلی فرم I-765، ارائه یک مسیر قانونی برای اشتغال غیرمهاجران در ایالات متحده است. در صورت تایید مجوز کار، افراد می‌توانند به عنوان کارمندان موقت در شرکت‌ها، سازمان‌ها و سایر محل‌های کسب و کار مشغول به کار شوند.

برای اطلاع از مراحل تکمیل فرم I-765، هزینه‌های مورد نیاز، مدت زمان پردازش و دانلود آخرین نسخه فرم I-765، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره تخصصی و تکمیل فرم‌های سفارتی، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب حامی مهاجر تماس بگیرید.

فرم i-765 چیست؟

I-765  یکی از فرم‌های ارائه شده توسط سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) است. این فرم به عنوان "درخواست مجوز کار موقت" شناخته می‌شود و برای افرادی است که می‌خواهند در ایالات متحده به عنوان یک غیرمهاجر مشغول به کار شوند. درخواست مجوز کار موقت برای مدت زمان مشخصی صادر می‌شود و به شما امکان می‌دهد در طول این مدت به صورت قانونی در ایالات متحده کار کنید.

بدون تایید فرم I-765، نمی‌توانید مجوز کار یا به اصطلاح EAD دریافت کنید. بدون مجوز کار نیز نمی‌توانید در ایالات متحده کار کنید. هنگامی که USCIS درخواست I-765 شما را پردازش و تایید کند، کارتی برای شما صادر می‌کند که می‌توانید از آن به عنوان مدرکی برای اثبات توانایی خود برای کار در ایالات متحده استفاده کنید.

مراحل تکمیل فرم I-765  

برای تکمیل فرم I-765، ابتدا باید آخرین نسخه فرم را دانلود کنید. توجه داشته باشید که حتما آخرین نسخه فرم I-765 را دریافت کنید. پس از تکمیل فرم، آن را همراه با مدارک مورد نیاز به USCIS ارسال کنید. قبل از تکمیل فرم، حتما دستورالعمل‌های مربوط به این فرم را مطالعه کنید تا مطمئن باشید که واجد شرایط درخواست مجوز کار هستید.

دانلود فرم I-765 (آخرین نسخه 2023)

این فرم از شش قسمت تشکیل شده است که هر قسمت اطلاعات متفاوتی را می‌خواهد:

بخش 1: در بخش اول فرم، نوع درخواست مجوز کار خود را مشخص کنید. به عنوان مثال "دریافت اولین مجوز کار" یا "تمدید مجوز کار قبلی".

بخش 2: در این بخش، اطلاعات شخصی خود مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و سایر اطلاعات شناسایی را باید وارد کنید.

بخش 3: در این بخش، باید مشخص کنید که خودتان فرم را تکمیل کرده‌اید یا از یک مترجم کمک گرفته‌اید. سپس فرم را با جوهر مشکی (نه آبی) امضا کنید. توجه داشته باشید که برای امضا حتما باید از خودکار استفاده کنید.

 بخش 4: در صورتی که برای تکمیل فرم از یک مترجم کمک گرفته‌اید، این قسمت را باید امضا کند و اطلاعات خود را نیز بنویسد.

بخش 5: اگر شخص دیگری از طرف شما فرم I-765را تکمیل کند، باید این قسمت را امضا کند. اگر این شخص از طرف یک کمپانی فرم را برای شما تکمیل کرده باشد، باید اطلاعات تجاری را نیز ارائه کند. همچنین در صورتی که یک وکیل این فرم را تکمیل کرده باشد، باید فرم G-28 امضا شده را نیز همراه با فرم I-765 شما ارسال کند.

بخش 6: بخش آخر فرم، فضای اضافی برای نوشتن هرگونه اطلاعات اضافی است. در صورتی که به بیش از یک صفحه نیاز دارید، می‌توانید از قسمت 6 فرم کپی گرفته و از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که حتما هر صفحه را امضا کنید.

هزینه فرم I-765

هزینه تشکیل پرونده برای فرم I-765 در حال حاضر 410 دلار است. با این حال، باید در نظر داشته باشیدکه این مبلغ ممکن است بسته به شرایط مختلف، متفاوت باشد. همچنین، در صورتی که نیاز به انجام بایومتریک (biometrics) باشد، باید هزینه اضافی 85 دلار برای این خدمات پرداخت شود.

همچنین در زمان تکمیل فرم  I-765، بسیار مهم است که دقت کافی داشته باشید و از ورود اطلاعات صحیح اطمینان حاصل کنید. زیرا در صورتی که فرم نادرست پر شود یا توسط USCIS تایید نشود، هزینه فرم I-765 قابل استرداد نخواهد بود. بنابراین USCIS همواره توصیه می‌کند که قبل از ارسال فرم، اطلاعات را با دقت بررسی کنید.

مدت زمان پردازش فرم I-765

به‌طور کلی، حدود 2 تا 7 ماه طول می‌کشد تا خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) فرم I-765 را پردازش کند. این زمان کاملا تقریبی است و بسته به عوامل مختلف، ممکن است این زمان کمتر یا بیشتر شود. عواملی مانند شرایط متقاضی، نوع ویزا و حجم درخواست‌های دریافتی سفارت، از جمله عواملی هستند که می‌توانند بر مدت زمان پردازش تاثیر بگذارند.

دلایل رد کردن فرم I-765

درخواست مجوز کار ممکن است به دلایل متفاوتی توسط USCIS رد شود. اولین دلیل این است که اگر فرم I-765 را به درستی تکمیل نکرده یا امضا کردن آن را فراموش کرده باشید، درخواست مجوز کار شما رد خواهد شد. همچنین، اگر از شما مدارک اضافی درخواست شود و شما آن‌ها را ارسال نکنید، درخواست شما ممکن است رد شود.

دلیل دوم برای رد درخواست مجوز کار، این است که درخواست گرین کارت شما سریع‌تر از مجوز کار پردازش شده است و شما قبل از اتمام رسیدگی به درخواست مجوز کار، گرین کارت خود را دریافت کرده‌اید. این مورد در واقع یک مشکل خوب (هرچند نادر) است، زیرا هنگامی که شما گرین کارت دارید، برای کار قانونی نیازی به مجوز کار جداگانه ندارید.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد فرم I-765 و درخواست مجوز کار در ایالات متحده را در اختیار شما قرار دهیم. این فرم، یکی از فرم‌های مهم و رسمی USCIS است که به عنوان "درخواست مجوز کار موقت" شناخته می‌شود. با تکمیل درست آن و رعایت دستورالعمل‌های لازم، احتمال تایید درخواست خود را افزایش دهید. در نهایت، توصیه ما به شما این است که قبل از تکمیل و ارسال فرم I-765، به دقت مقررات و الزامات USCIS را مطالعه کنید و در صورت نیاز، از یک کارشناس مجرب استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 0