درخواست معافیت و ابلاغ ریاست جمهوری 9645 ترامپ

در این مقاله توضیحاتی شفاف در مورد درخواست معافیت و نحوه دریافت معافیت و البته امکان دریافت معافیت از حکم ترامپ خواهیم داد.

ابلاغ ریاست جمهوری 9645 چیست

بعد از اینکه ترامپ سکان ریاست جمهوری را در اختیار گرفت اقدام به صدور ابلاغیه های ممنوعیت ورود چند کشور به آمریکا را کرد که در تمام این ابلاغیه ها ایران یکی از پایه های ثابت موضوع ممنوعیت بود. حکم بن (Ban   ) اول و حکم بن دوم با دعوای حقوقی چند ایالت از ایالات متحده با کاخ سفید به پایان رسید و آخرین ابلاغ ممنوعیت که موسوم به ابلاغ 9645 یا PP9645 بود در تاریخ 4 دسامبر 2017 به حکم دادگاه عالی آمریکا لازم الاجرا اعلام شد. در مقالات مرتبط در باره دعواهای حقوقی و تاریخچه ممنوعیت ها به تفصیل صحبت کردیم که در این مقاله از آن به اختصار عبور میکنیم.
 

موضوع ابلاغ 9645 یا بن سوم ترامپ

ساده است. به هیچ یک از متولدین کشور ایران ویزا ندهید. صدور تمام انواع ویزا غیر از ویزاهای تحصیلی برای ایرانیان ممنوع شد. لاتاری، سرمایه گذاری، شغلی، ازدواج، نامزدی و هر نوع ویزای دیگری غیر از ویزاهای تحصیلی ممنوعیت صدور پیدا کرد.

زمان انقضای ابلاغ بن سوم یا PP9645

هر ابلاغی باید یک تاریخ انقضا داشته باشد. اما این ابلاغ بدون تاریخ انقضا صادر شد که البته به همین دلیل دادگاه های ایالتی به این ابلاغ حمله کردند و آن را غیر قانونی دانستند. البته این فقط یکی از دلایل غیر قانونی دانستن ابلاغ بوده است.

دعوای حقوقی ترامپ و هاوایی

در حال حاضر که این مقاله نگاشته میشود، دادگاه هاوایی این ابلاغ را مغایر قانون ملیت و مهاجرت آمریکا دانسته و آن را غیر قانونی اعلام کرده است. سپس ابلاغ را متوقف کرد. اما کاخ سفید به دادگاه عالی شکایت کرد و توانست موقتا دستور اجرای ابلاغ ممنوعیت 9645 را از دادگاه عالی دریافت کند. تا پایان ماه جون 2018 دادگاه عالی در مورد اینکه ایا واقعا این حکم مغایر قانون ملیت و مهاجرت است اظهار نظر میکند و در صورتی که این حکم مغایر قانون ملیت و مهاجرت باشد، لغو خواهد شد و تمام آثار آن از بین خواهد رفت. یعنی هرکسی که به واسطه این ابلاغ از دریافت ویزا بازمانده است، میتواند تقاضای ویزا را مجدد انجام دهد.

دعوای حقوقی ترامپ و مریلند

در حال حاضر که این مقاله نگاشته میشود دادگاه مریلند این ابلاغ را مغایر قانون اساسی آمریکا دانسته و آن را غیر قانونی اعلام کرده است. مریلند به همراهی هاوایی به این ابلاغ از دو جهت قانون اساسی و قانون ملیت و مهاجرت حمله کرده اند و دادگاه عالی در این رابطه حکم نهایی را صادر خواهد کرد. در صورت لغو ابلاغ ممنوعیت تمامی آثار آن از بین خواهد رفت.

معافیت از ابلاغ 9645

هر ممنوعیتی یک معافیت نیز دارد. همیشه عده ای از حکم ها معاف میشوند. در مورد ممنوعیت حکم ورود ایرانیان به آمریکا نیز این مورد صادق است. مطابق متن حکم که در سایت کاخ سفید نیز در دسترس است، هرکس بتواند اثبات کند اولا در صورت عدم دریافت ویزا دچار سختی شدید خواهد شد و ثانیا برای امنیت ملی آمریکا مضر نیست و ثالثا برای منافع آمریکا مفید است میتواند مشمول معافیت شود.
 
نه مثال در متن ابلاغ برای دریافت معافیت آمده است که در بخش های دیگر این وبسایت آنهارا بررسی کردیم.

زمان و روال دریافت معافیت از ابلاغ ریاست جمهوری 9645 آمریکا

با توجه به اینکه افسر کنسولی اختیار برای صدور معافیت ندارد، درخواست معافیت باید به واشنگتون ارسال شود. شما درخواست معافیت را به افسر کنسولی تسلیم میکنید و در صورتی که افسر صلاح ببیند، درخواست شمارا به واشنگتون ارجاع میدهد و در صورت صدور معافیت شما ویزا دریافت خواهید کرد. با توجه به مکاتباتی که با کاخ سفید و سفارت های آمریکا در انکارا، ابوظبی و ایروان داشتیم، مدت زمان صدور معافیت از یک تا شش ماه اعلام شد.

تکلیف حکم ممنوعیت 9645

وضعیت این حکم تا انتهای ماه جون 2018 معین خواهد شد و در صورتی که غیر قانونی شناخته شود به طور کامل لغو میشود. در صورتی که بخشی از ان غیر قانونی باشد احتمال تغییرات یا اضافه کردن شرایط معافیت از حکم وجود دارد. اگر این ابلاغ مغایر قانون نباشد تنها کسی که میتواند آن را باطل یا لغو کند شخص رئیس جمهور است که با توجه به وضعیت سیاسی آمریکا هر لحظه احتمال هر تغییری یا صدور هر حکم جدیدی در مورد ایرانیان هست.

سوالات متداول بن سوم

آیا جاب کانترکت یا قرارداد شغلی باعث معافیت میشود؟
قطعا خیر، کافیست متن ابلاغ ریاست جمهوری 9645 را مطالعه کنید. تا کنون کسی نتوانسته با قرارداد شغلی معافیت بگیرد. نکته اینجاست که قرارداد شغلی در فرمان ممنوعیت دوم باعث معافیت میشد که به آن بونافاید میگفتند. اما امروز در شرایط فعلی ارزشی ندارد. اگر کسی مدعی صدور معافیت با قرارداد شغلی شد یا ندانسته خطا میکند یا دانسته کلاهبرداری.
 
آیا پذیرش دانشگاه باعث معافیت میشود؟
قطعا خیر، این مورد نیز در بن دوم یا ممنوعیت دوم باعث معافیت میشد البته آنهم با شرایطی خاص. موسسه حامی مهاجر با اخذ پذیرش تحصیلی در طول بن دوم بسیار موفق به دریافت معافیت شد. اما داشتن پذیرش تحصیلی باعث صدور معافیت از بن سوم نیست.
 
آیا داشتن خانواده در آمریکا باعث معافیت است؟
یکی از مثال های معافیت رابطه خانوادگی نزدیک در آمریکاست. به صراحت بیان شده است که اگر پدر یا مادر یا فرزند زیر 21 سال یا همسر شما در خاک آمریکا شهروند یا LPR باشد یا به هر ویزای قانونی وارد خاک آمریکا شده باشد، شما مجاز به درخواست معافیت هستید. برادر و خواهر در آمریکا به شما کمکی نمیکند. البته اخباری از سفارت آمریکا در ابوظبی داشتیم که برای کسانی که برادر یا خواهر در آمریکا داشته اند درخواست صدور معافیت کرده اند اما تا این لحظه معافیتی از برادری یا خواهری صادر نشده است.
 
آیا سرمایه گذاری در آمریکا باعث صدور معافیت خواهد شد؟
در صورتی که قبل از این حکم وارد آمریکا شده اید و سرمایه گذاری کردید و این حکم به شما و سرمایه تان آسیب میرساند شما مشمول معافیت هستید.
 
آیا در طول حکم ممنوعیت میتوانیم برای سرمایه گذاری در آمریکا اقدام کنیم؟
برای دریافت معافیت از طریق سرمایه گزاری باید وارد خاک آمریکا شوید و اقدام به سرمایه گذاری کنید. در حال حاضر ویزا برای ورود به خاک آمریکا برای ایرانیان از هیچ طریقی جز تحصیلی صادر نمیشود.
 
آیا اگر همسر یا فرزند زیر 21 سالم از طریق ویزای تحصیلی وارد آمریکا شود میتوان درخواست معافیت داد؟
از نظر متن حکم این تئوری ممکن به نظر میرسد اما ساده نیست.
 
آیا اگر در خاک آمریکا مصاحبه کنم امکان معافیت دارم؟
در صورتی که درخاک ایالات متحده در اداره مهاجرت مصاحبه انجام دهید از این ابلاغ معاف هستید.
 
آیا اگر تابعیت کشوری دیگر یا اقامت کشوری دیگر را داشته باشم از حک معاف میشوم؟
تنها در صورتی که PR کانادا یا شهروند کانادا باشید و در خاک کانادا مصاحبه کنید از این ممنوعیت معاف خواهید بود. شهروندی یا اقامت کشور های دیگر کمکی به شما نمیکند.
 
در همایشی مهاجرتی در تهران گفته شد با کمک وکیل فدرال میتوانید از معافیت استفاده کنید. آیا صحت دارد؟
به توجه به اخبار رسیده، این همایش یک شانتاژ تبلیغاتی و تنها یک نمایش بوده است. هیچ وکیلی در رابطه با معافیت نمیتواند به شما کمک کند. اگر کسی مدعی دریافت معافیت شد از ایشان نمونه ویزای صادر شده در زمان حکم ممنوعیت را بخواهید. البته ممکن است بگویند که به دلیل امنیتی نمیتوانند ویزای مشتریان را به شما نمایش دهند. مراقب کلاهبردارانی که ادعا میکنند مشاور رسمی مهاجرت در آمریکا هستند یا وکیل فدرال هستند یا وکیل مهاجرت هستند باشید. اینها میدانند شما نمیدانید چطور از ایشان در آمریکا شکایت کنید. پس با ارامش کلاه شمارا برخواهند داشت.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0