20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
نوشتن Essay در سریع ترین زمان

همین‌جا بایستید‍! می‌خواهیم یک سوال مهم بپرسیم. آن هم اینکه هرچند الان قدم‌رنجه کرده‌اید و راهی این مقاله شده‌اید، اصلا تا حالا دربارۀ نگارش Essay چیزی به گوشتان خورده؟ یعنی می‌دانید چیست، چه کاربردی دارد و اهمیتش برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی چقدر است؟

نه! نیازی نیست نگران باشید! چون اگر جواب هر سه سوال را هم نمی‌دانید، ما اینجاییم که راجع‌به همین موضوع حرف بزنیم؛ این‌طور که قرار است بگوییم Essay چیست و آن را چطور باید نوشت که با خواندنش، مسئول هر دانشگاهی سر کِیف بیاید و با درخواست پذیرشمان موافقت کند!

همراهمان باشید ببینیم ماجرا از چه قرار است.

Essay چیست؟

اگر در لغت‌نامه‌ها دنبال معنای Essay بگردیم، می‌بینیم که نوشته‌اند این عبارت معادل کلماتی مانند «مقاله، انشاء و تالیف» است؛ اما خوب راستش را که بخواهید، تمام این عبارات با هم فرق دارند! البته ما نمی‌خواهیم دربارۀ همۀ تفاوت‌ها صحبت کنیم؛ اما برای اینکه موضوعمان شفاف‌تر شود، در بخش بعد بین Essay و مقاله مقایسۀ کوچکی انجام می‌دهیم.

esaay چییست

منتها تا اینجا، فعلا باید بدانیم دقیق‌ترین عبارتی که در زبان فارسی Essay را توضیح می‌دهد، واژۀ «جُستار» است. حالا یعنی چه؟ یعنی Essay نوشته‌ای است که در طی آن، نویسنده موضوع ازپیش‌مشخص‌شده‌ای را به زبان خودش توضیح می‌دهد و برای جاانداختن مطلب، از استدلال‌های شخصی استفاده می‌کند؛

پس اگر می‌پرسید Essayچیست، باید بگوییم این سند بیش از اینکه یک مدرک علمی باشد، یک فایل شخصی‌سازی‌شده است که برخی توانایی‌های نویسنده را نشان می‌دهد؛ اما خوب کدام توانایی‌ها را؟ جستار چه فرقی با مقاله دارد؟ بگذارید بررسی‌اش کنیم.

تفاوت Essay با مقاله

تفاوت مقاله و essay

راستش را بخواهید، ما در بخش قبلی مهم‌ترین تفاوت Essay با مقاله را بیان کردیم. یعنی چه؟ یعنی همین‌که گفتیم Essay چیزی بیشتر از یک نوشتۀ دانش‌محور است، فرق اصلی‌اش با مقاله بود؛ زیرا اگر بخواهیم مقاله را تعریف کنیم، می‌گوییم «پژوهشی است که به‌شکل خودخواسته یا سفارشی، یک موضوع خاص را بررسی می‌کند و توانایی علمی‌تحقیقاتی پژوهشگر را نشان می‌دهد»؛

اما واقعیت این است که نحوه نوشتن Essay متفاوت است؛ یعنی برخلاف مقاله، دانشجویان نقشی در تعیین موضوع بحث ندارند؛ بلکه کتاب، مقاله یا منبع موردتحقیق را خود دانشگاه معرفی می‌کند. سپس دانشجویان موظف‌اند آن را مطالعه کرده و نکات مهمش را در قالب نوشته‌ای شخصی‌سازی‌شده تنظیم کنند.

ضمنا تفاوت Essay با مقاله، در هدف این دو هم نمایان است! به این صورت که در نوشتنEssay، تمرکز بر روی نشان‌دادن توان علمی فرد نیست. بلکه مسئولین دانشگاه می‌خواهند سایر توانایی‌های شخص مانند قوۀ درک مطلب، توانایی انتقال پیام، سطح نگارشی فرد و... را بررسی کنند؛

بنابراین در یک جمع‌بندی کلی می‌توانیم بگوییم مقاله، نوشته‌ای است که اهمیت پژوهشی دارد؛ اما Essay، نوشته‌ای است که برای محک‌زدن توانایی‌های ادراکی دانشجو طراحی می‌شود؛ پس موقع نوشتن آن، بسیار مهم است که تمام اصول‌وفنون نگارش انگلیسی را رعایت کنیم و هرآنچه هست را به‌درست‌ترین شکل ممکن منتقل کنیم؛

چون تنها در این صورت است که می‌توانیم شایستگی‌هایمان را اثبات کنیم و به مسئولین دانشگاه مقصد بقبولانیم دانشجویی جامع‌الشرایطیم! ضمنا اگر خودمان بر نگارش انگلیسی تسلط نداشتیم، بهتر است حتما از متخصصانی کمک بگیریم که ضمن چیرگی بر این زبان، با مسائل دانشگاهی نیز آشنایی دارند؛

اما خوب از کجا چنین کسی پیدا کنیم؟ بگذارید در قسمت بعدی مفصل توضیح بدهیم!

درخواست نگارش Essay

تنظیم essay در حامی مهاجر

اگر در این سال‌ها مبحث مهاجرت تحصیلی را دنبال کرده باشید، احتمالا می‌دانید که مدت‌هاست یکی از شاخه‌های اصلی فعالیت ما در مجموعۀ حامی مهاجر، همین بحث اعزام دانشجوست. طوری که هرساله، به بسیاری از دانشجویانمان کمک می‌کنیم روهایشان را در آغوش بکشند!

حالا نکته اینجاست که در خلال همین فعالیت‌ها، دیدیم دغدغۀ تعدادی از مراجعینمان همین موضوع مدارک لازم برای اپلای دانشگاه است؛ لذا برای برطرف‌کردن این دل‌نگرانی‌ها، تصمیم گرفتیم خدمات جداگانه‌ای را تدارک ببینیم تا هرکس خواست، بتواند امور نگارشی خود را بی‌دل‌واپسی به متخصصان نگارشی حامی مهاجر بسپارد؛

پس اگر در موقعیتی هستید که باید کار نگارش جستار خود را فوری انجام دهید یا اگر فکر می‌کنید تسلطتان کافی برای نوشتن این سند را ندارید، نیازی نیست خودخوری کنید! ما اینجاییم! تنها کافی است این موضوع را از طریق شمارۀ 02148000957 به همکاران ما اطلاع بدهید تا ایشان، در اسرع وقت کار نگارش Essay شما را آغاز کنند.

ضمنا این را هم نه به‌عنوان تعریف‌ازخود، بلکه به‌عنوان تضمین کارمان می‌گوییم که تمامی خدمات نگارشی‌مان، از تنظیم CV و SOP گرفته تا گفتن از هدف سفر و نگارش کاور لتر، تماما شخصی‌سازی‌شده و بر اساس پروندۀ شماست؛

پس در حامی مهاجر، هیچ خبری از قالب‌های آماده و پر از ایراد نیست! کارشناسان واحد نگارش، همه‌چیز را به‌صورت اختصاصی می‌نویسند.

کاربرد Essay چیست؟

پیش از این، هنگامی که داشتیم تفات مقاله و جستار را بیان می‌کردیم، دربارۀ کاربرد Essay به‌طور کامل صحبت کردیم؛ مثلا گفتیم که جستار، بیشتر برای نشان‌دادن توانایی‌های نگارشی‌ادراکی است و جنبۀ علمی‌اش کم‌رنگ‌تر است؛

اما اگر این موضوع را کنار بگذاریم و از دید دیگری به ماجرا نگاه کنیم، می‌توانیم کاربرد Essay را در دو زیرشاخه بررسی کنیم؛ یکی تاثیرش در اپلای و یکی هم اثرش در آزمون‌های زبان. صبر کنید ببینیم جریان چیست.

اهمیت Essay برای تحصیل در خارج

خوب این را که گفتیم! Essay یا جستار، نوشته‌ای است که توضیحاتی دربارۀ یک کتاب یا مقاله ارائه می‌دهد؛ لذا در نگارش آن، نویسنده باید لحن خودش را به‌کار بگیرد و از استدلال‌های شخصی استفاده کند. حالا چرا؟

به همان دلایلی که گفتیم! یعنی چون جستار وسیله‌ای است برای اثبات قابلیت‌های نوشتاری و توانایی انتقال مطلب، باید به‌دست مسئولین دانشگاه برسد تا آن‌ها در خصوص درخواست پذیرشمان قاطعانه‌تر تصمیم بگیرند. این از این! برویم سراغ بعدی.

اهمیت essay برای اپلای

اهمیت Essay برای تافل و آیلتس

احتمالا شما هم شنیده‌اید که از دلیل اهمیت Essay برای تافل و آیلتس حرف می‌زنند؛ اما بگذارید همین‌جا، یک‌بار برای همیشه تکلیف این موضوع را روشن کنیم! آن هم اینکه منظور از Essay در آزمون‌های زبان، آن نوشته‌ای است  که هر متقاضی باید در جلسۀ امتحان بنویسد؛ پس مربوط به بخش «Writing» آزمون آیلتس یا تافل است؛

اما آن جستاری که ما درباره‌اش حرف می‌زنیم، اصلا ربطی به امتحان زبان ندارد؛ چون نمی‌شود وسط آزمون آیلتس یا تافل، از دیگران کمک گرفت که! بلکه منظور ما از نگارش Essay، همان جستاری است که دانشگاه از دانشجویانش درخواست می‌کند؛

پس دوباره تکرار می‌کنیم! دلیل اهمیت Essay برای تافل و آیلتس موضوع متفاوتی است و اصلا به بحث ما ارتباط ندارید! طوری که اگر از سایر موضوعات مثل اهمیت انگیزه نامه یا SOP برای اپلای صحبت کنیم، به‌مراتب به مبحث اصلی نزدیک‌تر می‌شویم!

ساختار Essay چگونه است؟

مانند هر نوشتۀ دیگری، برای نوشتنEssay باید از مقدمه و موخره و تنۀ اصلی استفاده کنیم؛ اما دیگر اینکه حجم هر کدام از این 3 بخش چقدر است و چه مواردی را باید در ضمن آن‌ها مطرح کرد، کاملا به منابع موردتحقیق بستگی دارد؛

زیرا به‌عنوان مثال، شیوۀ استخراج مطلب از کتابی که دربارۀ فیزیک کوانتوم است و هزاران فرمول دارد، با نحوۀ یادداشت‌برداری از منابع پزشکی فرق دارد؛ پس هرچند ساختار Essay ثابت است، نحوۀ نگارشش منبع‌به‌منبع فرق می‌کند.

به همین خاطر است که تلاش ما در مجموعۀ حامی مهاجر، کمک‌گرفتن از متخصصانی بوده که در زمینه‌های گوناگون علمی تعلیم دیده‌اند و می‌دانند به فراخور هر موضوع، کدام نحوه نگارش Essay را به‌کار بگیرند.

مزیت نگارش essay با حامی مهاجر

نوشتن essay به انگلیسی

مورد دیگری که در خصوص ساختار essay باید بدانیم، این است که اکثر دانشگاه‌های مطرح جهان می‌خواهند نوشتن essay به انگلیسی صورت بگیرد تا توانایی‌مان را در به‌کارگیری زبان علم دنیا بسنجند؛

بنابراین باید حواسمان باشد که اگر می‌خواهیم خودمان وظیفۀ خطیر جستارنویسی را به سرانجام برسانیم، با اصول و قواعد نگارشی آن آشنا باشیم؛ زیرا اگر قرار است همه‌چیز به خیر و خوشی تمام شود، باید مطالعه در خصوص جسنتار و آموزش نوشتن essay را در دستور کارمان قرار بدهیم!

نمونه Essay

حالا که تمامی این توضیحات را دربارۀ جستار خوانده‌اید، احتمالا سوالتان این است که آیا نمونه Essay آماده‌ای وجود دارد؟ جواب آن تقریبا مشخص است: بله! اما سوال مهم‌تر این است که آیا این قالب‌های آماده می‌توانند رضایت مسئولین دانشگاه مدنظر را جلب کنند؟

اگر حقیقت را بخواهید، نه! چون استادانی که این سند را بررسی می‌کنند، فقط یک Essay که به دستشان نمی‌رسد! بلکه ممکن است روزانه ده‌ها جستار را بررسی کنند. خوب در چنین حالتی، مشخصا می‌دانند کدام جستار ساختگی است و کدام نه؛

بنابراین توصیۀ ما به تمام کسانی که می‌خواهند نگارش Essay خود را آغاز کنند این است که حتی اگر نمی‌خواهند از کارشناسان این امر کمک بگیرند، هرگز از نمونه Essay آماده هم استفاده نکنند؛ زیرا این کار، فرقی با نابودکردن شانسشان ندارد!

نگارش Essay چقدر زمان میبره؟

این سوال، دقیقا به همان‌اندازه‌ای کلی و پیچیده است که بپرسیم «زندگی چیست»! حالا دلیلش چیست؟ اینکه منبع را ما مشخص نمی‌کنیم؛ بنابراین وقتی اطلاعی از حجم منبع، میزان سختی‌اش، حساسیت موضوعش و... نداریم، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای نوشتنEssay تعیین کنیم.

زمان نگارش essay

تازه گذشته از این، مدت‌زمان لازم برای نوشتن جستار، دانشگاه‌به‌دانشگاه هم متفاوت است؛ مثلا فرض کنید دانشگاهی از ما خواسته دربارۀ فلان‌کتاب ریاضی محض جستاری تهیه کنیم. در همین حال، دانشگاه دیگری هم می‌خواهد که راجع‌به فلان‌نمایشنامۀ شکسپر یک Essay بنویسیم.

خوب در این حالت، نگارش کدام‌یکی زمان بیشتری می‌خواهد؟ مشخصا تنظیم Essay ریاضی زمان بیشتری می‌برد دیگر! علاوه بر این، گاهی ممکن است خود دانشگاه هم چهارچوبی برای تنظیم این سند ارائه کند. خوب بدیهی است در چنین حالتی کار کندتر (و چه بسا سخت‌تر) پیش می‌رود؛ پس به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانیم یک بازۀ ازپیش‌تعیین‌شده برای تهیۀ Essay بیان کنیم.

با این حال، بهترین کار برای اطلاع از این بازۀ زمانی همین است که با کارشناسان واحد نگارش حامی مهاجر ارتباط بگیریم و موقعیت خود را مستقیما با آن‌ها در میان بگذاریم. در چنین شرایطی است که همکاران ما خواهند گفت نگارش هر جستار، تقریبا چقدر زمان می‌برد. تلفن: 02148000957

  • اصل حرفمان چه بود؟!

اینکه جستار یا Essay، از آن‌دست اسنادی است که شایستگی‌های گوناگون دانشجویان را محک می‌زند؛ پس در نگارش آن باید به‌شدت وسواس‌گونه عمل کنیم و حواسمان به تمامی قواعد نگارش انگلیسی باشد. تازه! باید بتوانیم نکات دانه‌درشت مبحثمان را هم به واضح‌ترین شکل ممکن بیان کنیم.

خوب حالا اگر خودمان موقعیتش را نداشتیم که جستارنویسی کنیم چه؟ باید دست‌روی‌دست بگذاریم تا شانسمان برای اخذ پذیرش از بین برود؟! معلوم است که نه! اصلا گفتیم کارشناسان ما در واحد نگارشی حامی مهاجر اینجا هستند که چنین اتفاقی نیفتد! پس نگران نباشید. نمی‌گذاریم خطری شانستان را تهدید کند!

به‌خصوص که شیوۀ کارمان هم ساده است. این‌طور که تنها کافی است با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید و ماجرا را با همکاران ما مطرح کنید. دیگر از آنجا به‌بعد، ماییم که امور مربوط به نگارش Essay شما را پیش خواهیم برد. در ضمن خیالتان هم راحت! در هر مرحله، پاسخگویتان هستیم و موارد لازم را به اطلاعتان خواهیم رساند.

حامی مهاجر، بی‌حدومرز!

سوالات متداول درباره نوشتن Essay

بسیار خوب! دیگر حرفی نمانده جز پاسخ به چند سوال پرتکرار. پس برویم ببینیم ماجرا از چه قرار است!

essayچیست؟

چنان‌که در ضمن مطلب هم توضیح دادیم، جستار یا essay نوشته‌ای است که در طی آن، نویسنده موضوع ازپیش‌مشخصی را به شیوۀ خودش بیان می‌کند و در این راه، از  استدلال‌های شخصی کمک می‌گیرد.

آیا استفاده از یک نمونه essay برای دانشگاه می‌تواند کاربردی باشد؟

راستش را بخواهید، نه! چون مسئولین دانشگاه مقصد، با این الگوها و نمونه‌های آماده آشنایی دارند؛ بنابراین به‌کاربردن این نمونه essay برای دانشگاه هیچ تاثیری در اخذ پذیرش نخواهد داشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
منصور
سلام شما سفارش essay جداگانه هم میگیرید؟
کارشناس حامی مهاجر

همراه عزیز حامی مهاجر سلام

بله شما برای سفارش essay می‌توانید با همکاران ما در واحد نگارش ارتباط بگیرید. شماره موسسه: 02148000957