20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

کاورلتر چیست؟ - نحوه نوشتن کاورلتر برای مهاجرت

کاورلتر چیست؟ - نحوه نوشتن کاورلتر

کاور لتر (CL) یا نامه پوششی، سند مهمی است که جهت دریافت ویزای توریستی، باید در کنار سایر مدارک به سفارت مورد نظر تحویل دهید. این نامه همچنین برای ارسال رزومه به شرکت‌های خارجی نیز استفاده می‌شود.

درست همان‌طور که نوشتن انگیزه نامه حساس است و به وقت و دقت نیاز دارد، تهیه کاور لتر نیز چنین است. به‌طور خلاصه، Cover Letter نامه‌ای کوتاه و رسمی برای معرفی خود است که درباره مواردی مثل علایق و دلایل سفر به کشور مقصد حرف می‌زند؛

البته ممکن است به‌نظر برسد این نامه با انگیزه نامه، نامه هدف و بیانیه شخصی یکسان است؛ منتها حقیقت این است که در کنار شباهت‌ها، این اسناد تفاوت‌های مهمی هم با یکدیگر دارند و کاربردشان به‌خصوص است.

در این مقاله قرار است به معرفی کاورلتر (Cover Letter) بپردازیم و راجع‌به اهمیتش، نوع نگارش آن و نقش نگارش کاور لتر برای اپلای و مهاجرت صحبت کنیم. همراهمان باشی.

کاور لتر چیست؟

راستش را بخواهید، عدۀ زیادی گمان می‌کنند کاور لتر یا نامه پوششی، همان نامۀ هدف از سفر است. خوب درست هم فکر می‌کنند! یعنی چه؟ یعنی نامه پوششی (CL) و نامه هدف از سفر به کانادا جفتشان یک کارکرد دارند.

این‌طور که هر دو از مدارک بسیار حیاتی برای دریافت ویزای توریستی هستند و تا حدی می‌توان گفت هستۀ اصلی پرونده متقاضی را تشکیل می‌دهند؛ زیرا دربارۀ مواردی مثل علل سفر به آن سرزمین، سوابق شغلی‌تحصیلی و... اطلاعات می‌دهند؛ اما خوب با وجود این شباهت‌ها، چرا دو اسم مختلف دارند؟

علتش تنها در کشورهایی خلاصه می‌شود که قرار است ویزایشان را بگیریم! منظورمان این است که اگر می‌خواهیم ویزای توریستی کانادا را دریافت کنیم، حتما و قطعا به نامۀ هدف از ورود به این کشور نیاز داریم؛ اما زمانی که مقصدمان یکی از کشورهای حوزه شینگن است، باید نامه پوششی تنظیم کنیم؛

البته از آنجایی که شباهت این دو سند بسیار زیاد است، معمولا اکثر مردم این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. به همین خاطر است که امروزه، عباراتی مانند «کاور لتر برای ویزای توریستی کانادا» یا «نامه هدف از سفر شینگن» نیز رایج شده است.

اهمیت کاور لتر یا نامه پوششی

ببینید! اگر بخواهیم در یک جمله اهمیت کاور لتر یا نامه پوششی را نشان بدهیم، باید بگوییم «اصلا هدف از ارائۀ مدارک گوناگون، تا حد زیادی این است که اطلاعات موجود در Cover Letter را پوشش دهند»!

حالا چرا چنین اتفاقی افتاده؟ به این خاطر که برخلاف ویزاهای آمریکا، ما چه بخواهیم ویزای شنگن را دریافت کنیم و چه ویزای توریستی کانادا را، نیازی نیست با افسر سفارتی مصاحبه کنیم؛

اما در عوض، باید آنچه افسر می‌خواهد بداند را شسته‌رفته بنویسیم و در یک سند مکتوب تحویلش بدهیم؛ زیرا وجود چنین نامه‌ای است که تا حد زیادی ذهن افسر را روشن کرده و تصمیمش را در رابطه با صدور ویزای ما قطعی می‌کند؛

منتها در این بین، یک خطر بزرگ وجود دارد. آن هم اینکه برای نگارش کاور لتر هرگز، هرگز و هرگز نباید از قالب‌های آماده استفاده کنیم؛ چون افسری که قرار است نامه پوششی ما را بررسی کند، روزانه هزاران نمونه کاور لتر آماده را دیده؛ پس اگر نامه پوششی ما هم یکی از آن هزاران مورد باشد، دیگر محتوای نامه‌مان برایش ارزشی نخواهد داشت و بر روی پرونده‌مان فکر نخواهد کرد.

اهمیت کاور لتر یا نامه پوششی

حالا چاره چیست؟ تنظیم نامه پوششی به‌شکل کاملا اختصاصی و شخصی‌سازی‌شده. خوب اگر خودمان به زبان انگلیسی مسلط نبودیم چه؟ جای نگرانی نیست! زیرا همکاران ما در واحد نگارش حامی مهاجر، این مشکل را برطرف کرده‌اند.

چگونه‌اش را در بخش بعد می‌گوییم.

نحوه نوشتن کاور لتر

در خصوص نحوه نوشتن کاور لتر یا نامه پوششی در حامی مهاجر، باید این نکته را بدانید که نامه پوششی هیچ دو نفری مشابه یکدیگر نخواهد بود! علتش چیست؟ اینکه وقتی می‌خواهید کار نگارش نامه پوششی خود را به ما بسپارید، همکارانمان سوالاتی را از شما خواهند پرسید که کاملا روشن‌گر علایق، سلایق، دلایل و حتی لحن رفتاری شماست؛

بنابراین وقتی کار به نحوه نوشتن کاور لتر برای اپلای یا ویزای توریستی می‌رسد، متخصصان ما نامۀ هر شخص را به‌شکل کاملا اختصاصی تنظیم می‌کنند. طوری که بین عادت‌های رفتاری فرد و مفاد نامه‌اش، تطابق حداکثری وجود داشته باشد؛ زیرا در این صورت است که افسر، نوشته‌هایمان را پذیرفته و مجوز ویزایمان را صادر می‌کند.

اما خوب ما چند نوع نامه پوششی داریم؟ بگذارید بررسی‌شان کنیم.

انواع نگارش کاور لتر

شاید انواع نگارش کاور لتر، سوال شما هم باشد!

ببینید! همچنان‌که بالاتر هم گفتیم، آنچه به‌عنوان کاور لتر کانادا مطرح می‌شود، نامۀ هدف از ورود به این کشور است؛ منتها از آنجا که بین مردم جا افتاده، چاره‌ای نیست! ما هم نگارش نامه پوششی کانادا را یکی از انواع نگارش کاور لتر حساب می‌کنیم.

نوع دیگر Cover Letter، همانی است که اصل‌وبنای صحبت‌هایمان است؛ یعنی کاور لتر توریستی؛ ولی این پایان ماجرا نیست! زیرا ما چند نوع نامه پوششی دیگر نیز داریم؛ مثل چه؟ مثل این چند موردی که در ادامه می‌بینید:

  • نامه پوششی برای درخواست شغلی (Application cover letter) یا همان کاور لتر رزومه؛
  • نامه پوششی برای جست‌وجوی شغل (prospecting cover letter) یا همان کاور لتر برای استخدام؛
  • نامه پوششی مالی (Financial Cover Letter) یا همان نوشتن کاور لتر برای دانشگاه که از جمله مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی است.

منتها این موارد ربطی به موضوع بحث ما ندارند و درون‌مایه‌شان فرق دارد. با این وجود، بیایید در خصوص مورد آخر، یعنی کاور لتر مالی، کمی بیشتر حرف بزنیم. بخش بعد در همین خصوص است.

نگارش کاور لتر برای اپلای و مهاجرت

راستش را بخواهید، آن نامه‌ای که ما تحت‌عنوان نامه پوششی می‌شناسیم، صرفا برای ویزاهای توریستی است و اصلا نقشی در اپلای و مهاجرت ایفا نمی‌کند؛ ولی خوب چرا گاهی حرف از نگارش کاور لتر برای اپلای و مهاجرت می‌شود؟

علتش این است که دانشجویان برای اینکه بتوانند ویزای تحصیلی خود را اخذ کنند، باید نوعی نامه پوششی را تنظیم کنند که به کاور لتر مالی (Financial Cover Letter) شهرت دارد. حالا محتوای این سند چیست؟

نامه‌ای است که به سفارت یا کنسولگری کشور مقصد اعطا می‌شود تا به‌واسطۀ آن، وضعیت مالی مناسب خود را به مسئولان آن سرزمین نشان دهید؛ زیرا دولت‌مردان سرزمین مقصد باید مطمئن شوند که شما به‌عنوان یک دانشجو، تا حد زیادی می‌توانید هزینه‌های حضور خود را در این سرزمین را تامین کنید؛

لذا در چنین شرایطی است که مبحث نگارش کاور لتر برای اپلای و مهاجرت بر سر زبان‌ها میفتد. حال آنکه این Cover Letter، قصه‌اش جداست و هیچ دخلی به نگارش نامه پوششی کانادا یا شینگن ندارد.

در همین راستا بخوانید: استادی پلن کانادا چیست؟

کاور لتر برای ویزای دانشجویی و پذیرش تحصیلی

ساختار و قالب کاور لتر

شاید شنیده باشید که می‌گویند ساختار و قالب کاور لتر ازپیش‌تعیین‌شده است. این‌طور که فقط لازم است شما آن قالب ثابت را تهیه کرده و محتوای دل‌خواه خود را پیاده‌سازی کنید.

بسیار خوب! بگذارید همین‌جا، بی حرف اضافه به شما بگوییم که این اتفاق، یعنی نابودی شانس خود! زیرا پیش‌تر هم گفتیم که هر افسر سفارتی، تا دلتان بخواهد از این قالب‌های آماده دیده و هیچ اهمیتی برای آن‌ها قائل نیست!

این در حالی است که همکاران ما در واحد نگارش حامی مهاجر، تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا ساختار و قالب کاور لتر به‌صورت اختصاصی تنظیم شود و در این میان، هیچ خبری هم از چهارچوب‌های ثابت و خانه‌ویران‌کن نباشد!

نکات مهم در نوشتن کاور لتر تحصیلی

اگر خودتان می‌خواهید کاور لترتان را بنویسید، بد نیست نیم‌نگاهی به نکات گفته‌شده بیندازید؛ زیرا حسابی کمکتان خواهد کرد!

  • بهتر است لحن نامه پوششی رسمی باشد.
  • در نگارش کاور لتر بهتر است از خلاقیت خود استفاده کنید.
  • سعی کنید واضح صحبت کنید و از تکرار مطالب دوری کنید.
  • تلاش کنید طول Cover Letter خود را مطابق با استاندارهای نگارش این سند تنظیم کنید.
  • پس از نگارش کاور لتر، مجددا متن خود را برای اصلاح ایرادهای نگارشی‌ویرایشی بازبینی کنید.

هزینه نگارش کاور لتر

واقعیت این است که هزینه نگارش کاور لتر تا حد زیادی به شرایط شما بستگی دارد. منتها به‌شکل کلی، محدوده هزینه تنظیم این نامه می‌تواند بین 15 تا 75 دلار متغیر باشد؛ زیرا مسلما انتخاب موسسه و کارشناس خبره برای نگارش نامه پوششی می‌تواند نرخ نگارش این نامه را تغییر دهد. شما می‌توانید برای استعلام نرخ دقیق تنظیم Cover Letter، با همکاران ما تماس بگیرید.

  • خلاصه کنیم!

گفتیم که عمدتا، مردم کاور لتر و نامه هدف از سفر را یکی می‌دانند. با این حال، هرچند این دو شباهت‌های زیادی دارند، کارکردشان فرق دارد. حالا دیگر اینکه فرقشان چیست، خود نامه پوششی برای چه هدفی تنظیم می‌شود، نحوه نوشتنش به چه صورت است و اصلا چند نوع نامه پوششی داریم را در ضمن مطلب گفته‌ایم.

بنابراین فکر می‌کنیم تا آنجا که لازم بود، مبحث کاور لتر را بررسی کردیم. از اینجا به‌بعد، منتظر شماییم و نظراتتان. اگر حرفی یا سوالی بود، هم در بخش دیدگاه‌ها پذیرایتانیم و هم از طریق شماره‌تماس 02148000957 پاسختان را خواهیم داد.

پاسخ به سوالات متداول درباره نگارش کاور لتر

دیگر همه‌چیز را گفته‌ایم. فقط مانده چند سوال پرتکرار درباره نامه پوششی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

منظور از نامه پوششی یا کاور لتر چیست؟

از جمله مدارک بسیار مهم برای دریافت ویزای توریستی کانادا و شینگن است. طوری که در حکم پایه‌واساس پرونده عمل می‌کند و اطلاعات مختلفی را دربارۀ متقاضی بازگو می‌کند.

آیا برای دریافت پذیرش تحصیلی نیاز به نگارش کاور لتر است؟

برای اخذ پذیرش تحصیلی، شما تنها به کاور لتر مالی نیاز دارید؛ بنابراین خبری از آن کاور لتر نیست که بیانگر دلایل شما برای ورود به کشور مقصد است.

طول کاور لتر چند کلمه باید باشد؟

کاور لتر باید کوتاه باشد؛ یعنی تقریبا بین 250 تا 400 کلمه یا نهایتا یک صفحه. با این حال چنین فرمولی، یک «باید» نیست!

ساختار نامه پوششی چگونه است؟

به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان یک قالب آماده برای Cover Letter تعیین کرد. با این حال، بهتر است که لحنش رسمی و دور از مباحث تکراری باشد.

نمونه کاور لتر تحصیلی را از کجا می‌توان مشاهده کرد؟

چنانچه دوست دارید بدانید صورت مناسب یک نمونه کاور لتر برای اپلای چگونه تنظیم شده، تنها کافی است با همکاران ما تماس بگیرید تا ایشان راهنمایی‌تان کنند.

تفاوت کاور لتر و انگیزه نامه چیست؟

به‌صورت کلی، هر دو کارکرد نسبتا مشابهی دارند؛ منتها آنچه به‌عنوان نمونه کاور لتر تحصیلی شناخته می‌شود، در حقیقت همان انگیزه نامه است؛ چرا که کاور لتر برای ویزای توریستی آماده می‌شود اما نحوه نوشتن انگیزه نامه کاملا مطابق با درخواست‌های تحصیلی است.

کاور لتر برای اپلای چیست؟

کاور لتر عموما برای درخواست‌های توریستی است. با این حال آنچه به‌عنوان نمونه کاور لتر تحصیلی نامیده می‌شود، در حقیقت کاور لتر مالی است که نشان‌دهندۀ استطاعت مالی دانشجوست.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0