50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تاییدیه WES چیست ؟

WES چیست؟ ارسال الکترونیکی مدارک به WES

همانطور که می‌دانید شیوه ارزیابی و نظام نمره دهی در کانادا و آمریکا با ایران متفاوت است، بنابراین با معادل‌سازی نمرات، میزان مهارت‌های تحصیلی شما بهتر مشخص می‌شود. سازمان WES یک شرکت خصوصی است که وظیفه معادل سازی مدارک تحصیلی را مطابق با سیستم آموزشی آمریکا و کانادا انجام می‌دهد. فقط کافیست مدارک خود را به این سازمان ارسال کنید. البته برخی از دانشگاه‌های ایران این کار را برای شما انجام می‌دهند، ولی برخی دیگر فقط پاکت مهر و موم شده مدارک را تحویل‌تان می‌دهند تا خودتان فرایند ارسال را انجام دهید.

در چنین مواردی که نیاز به ارسال مدارک دانشگاهی به خارج از کشور دارید، می‌توانید از خدمات کوریر استفاده کنید. در این مقاله به صورت کامل نحوه دریافت گواهی وس (WES) را توضیح می‌دهیم و راهکاری نیز برای ارسال مدارک به خارج از کشور، معرفی خواهیم کرد.

همه چیز در مورد WES

WES یا World Education Services یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که در کشورهای مختلف، از جمله کانادا و ایالات متحده، فعالیت می‌کند. این سازمان با ارزیابی مدارک تحصیلی افراد از سراسر دنیا، امکان ادامه تحصیل و یا کاریابی در کشورهای میزبان را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

وس چیست

هدف از گرفتن تاییدیه وس چیست ؟

هدف اصلی از گرفتن تاییدیه WES، ارائه یک گواهی بین‌المللی است که میزان تحصیلات و تجربیات شغلی فرد را مشخص کند. این گواهی به دانشگاه‌ها، کارفرمایان و دستگاه‌های دولتی کمک می‌کند تا بهتر بتوانند از توانایی‌ها و سوابق فردی که می‌خواهند به کشورشان بیایند، اطمینان حاصل کنند.

معمولا از افرادی که قصد کار در کانادا یا آمریکا را دارند، درخواست می‌شود که تاییدیه وس را دریافت کنند و کد آن را در فرم‌های مربوطه تکمیل کنند. گاهی برای پذیرش گرفتن از برخی دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا نیز، احتیاج به گرفتن گواهی وس خواهید داشت.

در روش‌های مهاجرتی که  تاییدیه WES مورد نیاز است، معمولا این نکته در فرم‌های مهاجرتی یا درخواست‌های کارفرما گفته می‌شود. بنابراین احتیاج نیست که از قبل برای گرفتن گواهی wes اقدام کنید و پیشنهاد می‌کنیم که منتظر شوید تا آن را از شما درخواست کنند.

سازمان WES در واقع چه کاری انجام می‌دهد؟

سازمان WES از طریق ارزیابی مدارک تحصیلی افراد، با تبدیل اطلاعات آن‌ها به استانداردهای محلی کشورهای میزبان، به رقابت عادلانه و برابر بین دانش‌آموختگان داخلی و بین‌المللی کمک می‌کند. این سازمان با ارزیابی دقیق مدارک و تطبیق آن‌ها با معیارهای محلی، باعث می‌شود که فرصت‌های شغلی و تحصیلی به‌طور منصفانه بین افراد تقسیم شود.

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، سیستم ارزشیابی و نمره دهی در آمریکا و کانادا با ایران متفاوت است. بنابراین بدون تاییدیه وس، سازمان ها و شرکت های فعال در این کشورها متوجه میزان قابلیت های شما نخواهند شد و درک نخواهند کرد که قادر به مقایسه مهارت ها و نمرات شما با یک شخص دیگر نخواهند بود.

چطور تاییدیه WES را بگیریم؟

برای گرفتن وس، باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله 1: به وبسایت WES مراجعه کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

مرحله 2: درخواست ارزیابی مدارک خود را ثبت کنید.

مرحله 3: مدارک لازم را بر اساس دستورالعمل‌های WES به آن‌ها ارسال کنید. (این کار به چند روش امکان‌پذیر است که در بخش‌های بعدی آن را توضیح می‌دهیم.)

مرحله 4: هزینه ارزیابی را پرداخت کنید.

مرحله 5: منتظر بمانید تا WES مدارک شما را بررسی و گزارش ارزیابی را صادر کند.

مرحله 6: پس از صدور گزارش، شما می‌توانید از آن برای ادامه تحصیل یا کاریابی در کشورهای میزبان استفاده کنید.

چگونه تاییدیه وس بگیریم

کدام مدارک دانشگاهی را باید به وس ارسال کنیم؟

بعد از ثبت نام، باید مدارک تحصیلی خود را به WES ارسال کنید. این مدارک شامل کپی مدرک تحصیلی، ریزنمرات و ترجمه رسمی آن‌ها به زبان انگلیسی است. همچنین باید فرم درخواست تاییدیه تحصیلی را نیز تکمیل کنید.

نحوه ارسال مدارک دانشگاهی به وس

ارسال مدارک به WES از چند راه امکان پذیر است که در این بخش تمام این راه‌ها را توضیح خواهیم داد :

ارسال الکترونیکی مدارک به WES

برخی از دانشگاههای ایران، به سیستم وس وصل هستند و امکان ارسال الکترونیکی مدارک به WES را دارند. در چنین مواقعی احتیاج به ارسال مدارک به WES نیست و کار ارسال توسط دانشگاه و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

ارسال فیزیکی مدارک به wes

درصورتی‌که دانشگاه شما امکان ارسال الکترونیکی مدارک به wes را ندارد، از آن‌ها تقاضا کنید که مدارک شما را به صورت فیزیکی ارسال کنند. معمولا در چنین مواقعی دانشگاه ترجمه انگلیسی مدارک را از شما تحویل می‌گیرد و به همراه کپی اصل مدارک به خارج از کشور ارسال می‌کند.

اما برخی از دانشگاه‌های ایران، مسئولیت ارسال مدارک به خارج از کشور را برعهده شخص شما قرار می‌دهند. در چنین مواقعی باید مدارکتان در یک پاکت مهر و موم شده از دانشگاه تحویل بگیرید. توجه کنید که بر روی پاکت، باید نام و نشان دانشگاه وجود داشته باشد و پاکت به صورت کامل توسط دانشگاه مهر و موم شده باشد.

بعد از اینکه این پاکت را از دانشگاه تحویل گرفتید، باید آن را به آدرس سازمان وس در آمریکا یا کانادا ارسال کنید. توجه کنید هنگام ارسال مدرک به خارج از کشور، باید شماره پرونده‌ای که از سایت وس دریافت کرده‌اید، بر روی پاکت بنویسید تا مشخص شود که این مدارک مربوط به چه پرونده ای است.

برای ارسال مدارک دانشگاهی خود به خارج از کشور، می‌توانید از خدمات کوریر سرویس حامی مهاجر استفاده کنید. فقط کافی است با شماره 02149078 تماس بگیرید.

هزینه گرفتن تاییدیه WES چقدر است؟

هزینه گرفتن تاییدیه WES بسته به نوع خدماتی که درخواست می‌کنید و کشوری که قصد دارید در آن اقامت کنید، متفاوت است. به طور کلی، هزینه‌ی ارزیابی مدارک تحصیلی در حدود 100 تا 200 دلار است. همچنین، بسته به نیازهای خاص شما، ممکن است هزینه‌های اضافی برای خدمات فوری، ارسال مدارک یا ترجمه‌ رسمی آن‌ها پرداخت کنید.

یک نکته مهم در صرفه جویی هزینه ها این است که تفاوتی ندارد که چند مدرک برای وس ارسال می‌کنید، هزینه بررسی تمام مدارک یکسان است. بنابراین بهتر است که تا جایی که امکان دارد، مدارک بیشتری را برای آن‌ها ارسال کنید.

هزینه وس

مدت زمان صدور گواهی وس چقدر است؟

در نهایت، برای گرفتن تاییدیه تحصیلی WES باید صبور باشید، زیرا ممکن است بررسی مدارک و صدور تاییدیه تا چند هفته طول بکشد. اما معمولا اگر تمام کارها را انجام دهید و مدارک شما به دست وس برسد. ارزیابی این مدارک و صدور تاییدیه در حدود یک هفته انجام خواهد شد.

مدت زمان اعتبار تاییدیه وس چقدر است؟

تاییدیه سازمان WES به مدت پنج سال از تاریخ صدور اعتبار دارد و می‌توان در آینده نیز از آن استفاده کرد و یا آن را تمدید کرد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که WES تمامی توانایی‌ها و استعدادهای کاری و اداری شما را بررسی نمی‌کند و هدف آن این است که ارزش مدارک شما را بررسی کند و آن را با استانداردهای آمریکا و کانادا معادل سازی کند.

تاییدیه وس شامل چه مواردی است؟

بعد از اینکه مدارک شما توسط WES بررسی شد، یک تاییدیه تحصیلی برای شما صادر خواهد شد. این تاییدیه شامل اطلاعاتی مانند نام دانشگاه، نام مدرک تحصیلی، تعداد واحدهای درسی و معدل شما است. این تاییدیه به‌عنوان یک مدرک رسمی شناخته می‌شود و می‌تواند برای ادامه تحصیل، کار و مهاجرت به کشورهای دیگر استفاده شود.

همچنین، باید به یاد داشته باشید که پرداخت هزینه درخواست تاییدیه تحصیلی WES به هیچ‌وجه تضمینی برای قبولی تحصیلات شما در کشورهای دیگر نیست و سازمان وس تنها یک مستند رسمی از تحصیلات شما ارائه می‌دهد.

آیا برندگان لاتاری نیاز به تاییدیه Wes دارند؟

هنگامی‌که یک برنده لاتاری برای مصاحبه ویزا به سفارت آمریکا مراجعه می‌کند، باید اصل مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه آن‌ها به همراه داشته باشد. برای برخی از برندگان لاتاری این سوال پیش می‌آید که آیا نیازی گرفتن تاییدیه وس یا معادل سازی نمرات خود با سیستم آموزشی آمریکا دارند؟

در جواب باید بگوییم که هیچ الزامی برای این کار نیست و برنده لاتاری فقط لازم است که اصل و ترجمه مدرک تحصیلی خود را به همراه داشته باشد. البته اگر تاییدیه وس را نیز برای مدارک تحصیلی خود بگیرید، این قضیه تاثیر مثبتی بر روی دیدگاه افسر پرونده دارد.

افسر پرونده با مشاهده تاییدیه وس، به خوبی متوجه میزان ارزش مدرک تحصیلی شما خواهد شد. بنابراین اگر قصد دارید به اندازه کافی برای شانس خود هزینه کنید، توصیه می‌کنیم که تاییدیه وس را برای مدارک تحصیلی خود بگیرید. گواهی وس هم اصل بودن مدرک تحصیلی شما را تضمین می‌کند و هم اینکه ارزش آن را به خوبی نشان می‌دهد.

آیا برای تحصیل در آمریکا یا کانادا به ارزیابی Wes نیاز داریم؟

گرفتن پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، بدون گرفتن وس نیز امکان پذیر است. اما کمیته ادمیشن برخی از دانشگاه‌ها، از متقاضیان تقاضا می‌کنند که مدارک تحصیلی خود را به تایید سازمان وس برسانند. بنابراین این موضوع کاملا به دانشگاهی بستگی دارد که قصد دریافت پذیرش از آن را دارید.

ارزیابی WES

چگونه از استعلام وس استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از گواهی وس، بستگی به نهادی دارد که آن را از شما درخواست کرده است. مثلا اگر بخواهید از گواهی wes در پروسه اکسپرس اینتری کانادا استفاده کنید، فقط کافی است که کد تاییدیه دریافت شده از وس را در فرم مربوطه تکمیل کنید.

اما برخی از سازمان‌ها نیز وجود دارند که گواهی فیزیکی وس را از شما طلب می‌کنند، در چنین شرایطی می‌توانید هنگام ثبت نام در وس، از این سازمان تقاضا کنید که اصل گواهی را به آدرس آن سازمان پست کند.

ارسال مدارک دانشگاه آزاد به WES چگونه است؟

فرقی نمی‌کند در کدام واحد دانشگاه آزاد درس خوانده‌اید. به‌هرحال برای ارسال مدارک به سازمان WES باید در دانشگاه پرونده تشکیل دهید. این فرایند حضوری انجام می‌شود و پس از آن می‌توانید مدارک مورد نیاز را به آدرس [email protected] ایمیل کنید. مراحلی جداگانه برای ارزیابی مدارک WES  وجود دارد و دانشگاه آزاد برای آنکه از صحت مدارک مطمئن شود معمولا 2 تا 3 روز را صرف ارزیابی مدارک می‌کند. اگر مشکلی وجود نداشت، دانشگاه مدارک و ریزنمرات را برای سایت وس ارسال خواهد کرد.

سخن پایانی

به انتهای مقاله رسیدیم. حالا دیگر می‌دانید که برای گرفتن تاییدیه وس باید مدارک خود را به این سازمان ارسال کنید. همچنین به‌صورت کامل نحوه دریافت گواهی وس (WES) را توضیح دادیم و راهکاری نیز برای ارسال مدارک به خارج از کشور، معرفی کردیم.

موسسه حامی مهاجر ارائه دهنده انواع پیکاپ ویزا، کارگو و ارسال بار به خارج از کشور است. در صورت نیاز به ارسال مدارک به خارج از کشور می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با حامی مهاجر تماس بگیرید.

سوالات متداول در زمینه دریافت تاییدیه WES

در این بخش به سوالات پرتکرار در زمینه تاییدیه وس می‌پردازیم. شاید پرسش شما هم در میان‌شان باشد، اگر نبود می‌توانید از قسمت نظرات همین مقاله استفاده کرده و سوال خود را مطرح کنید.

سایت WES چیست ؟

سایت WES  به آدرس www.wes.org است.

ارزیابی WES چند سال اعتبار دارد؟

پنج سال.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0