20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

راهنمای ساخت پورتفولیو | معماری، گرافیک و...

پورتفولیو چیست؟؛ تهیه پورتفولیو برای اپلای و مهاجرت

یکی از مهم‌ترین مراحلی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید پشت‌سر بگذارند، آماده‌سازی مدارکی است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی خارج‌ازکشور از آن‌ها درخواست می‌کنند. از جمله این مدارک، می‌توان به پورتفولیو اشاره کرد که نوعی رزومه محسوب می‌شود و برای برخی موسسات آموزشی اهمیت بسیار زیادی دارد.

به همین خاطر، در این مقاله قصد داریم به صحبت در خصوص همین مدرک بپردازیم و ببینیم که پورتفولیو چیست. ضمنا قصد داریم در خصوص اهمیت و هدف تهیه پورتفولیو نیز حرف بزنیم و نکات ساخت پورتفولیو مناسب را مطرح کنیم.

پس از آن نیز می‌گوییم چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند تا مشخص شود که کارایی پورتفولیو برای مهاجرت و نیز اهمیت پورتفولیو برای اپلای به چه صورت است. در نهایت نیز مبحث انجام پورتفولیو را پیش می‌کشیم تا ببینیم که هزینه طراحی پورتفولیو به چه صورت است. همراهمان باشید.

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو یا همان رزومه تصویری، نوعی رزومه است که به‌وسیلۀ آن، افراد تلاش می‌کنند آثار برجستۀ خود را به نمایش بگذارند و ضمن انجام این کار، سلایق فکری و شیوه کاری خود را نیز معرفی کنند. ضمنا پورتفولیو می‌تواند دستاوردهای علمی‌تحصیلی فرد را هم در دل خود جا بدهد.

پورتفولیو چیست؟

البته شاید بد نباشد بدانید در دنیای اقتصاد، اصطلاح پورتفولیو به مجموع سرمایۀ یک شخص یا موسسۀ مالی اطلاق می‌شود؛ منتها همان‌طور که گفتیم، در اصطلاح رایج، پورتفولیو به سندی گفته می‌شود که دانشجویان باید برای اخذ پذیرش از برخی دانشگاه‌ها ارائه کنند.

مطلب دیگر این است که برخلاف تصور عموم، تمامی رشته‌ها احتیاجی به پورتفولیو تحصیلی ندارند. بلکه تنها تعدادی از رشته‌ها نیازمند این مدرک‌اند؛ مثلا احتمالا اصطلاح پورتفولیو معماری یا پورتفولیو طراحی لباس را شنیده باشید. خوب ماجرا این است که معمولا، رشته‌هایی از همین قبیل به نمونه پورتفولیو نیاز دارند.

تا آنجا که برخی از مراکز آموزشی به‌هنگام بررسی شرایط متقاضیان، بیشترین تمرکزشان بر روی پورتفولیو آنان است و توجه کمتری به نمرات یا رزومه علمی آن‌ها دارند. در ادامه، به اهمیت و هدف از تهیه پورتفولیو می‌پردازیم.

هدف از تهیه portfolio چیست؟

چنان‌که پیش از این گفتیم، چه قرار به تهیه پورتفولیو معماری باشد چه ساخت پورتفولیو گرافیک، هدف از آماده‌سازی این مدرک، نمایش آثار و طرز فکر افراد است؛ بنابراین مهم است که در تهیۀ آن، بتوانیم توانایی‌های خود را به‌شکل اصولی نشان بدهیم؛ زیرا به‌نوعی یک نمونه رزومه تحصیلی هنری محسوب می‌شود.

حالا یکی از نکات اصلی در این خصوص چیست؟ اینکه بتوانیم چینش صحیحی برای آثار خود در نظر بگیریم. طوری که مثلا در یک نگاه کلی به پورتفولیو گرافیک ما، مخاطبان احساس خوشایندی از آن بگیرند. گفتنی است در بخش بعدی، بیشتر راجع‌به همین موضوع صحبت می‌کنیم.

اما اینجا، باید بدانیم که هدف از تهیه پورتفولیو می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، ممکن است قصد یک هنرمند از طراحی پورتفولیو معماری، دریافت سفارشات کاری یا آشنایی جامعه با آثارش باشد. یعنی منظور این است هدف از تهیه پورتفولیو تنها مسائل تحصیلی نیست.

با این وجود، هدف از تهیه پورتفولیو برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی این است که بتوانند نظر اساتید مربوطه را جلب کنند و از این طریق، پذیرش دانشگاه ایدئالشان را دریافت کنند. پس اگر مثلا یکی بپرسد هدف از ساخت پورتفولیو هنری چیست، می‌توانیم بگوییم اهمیت این سند به اعتباری برمی‌گردد که برخی مراکز علمی‌آموزشی برای آن قائل هستند.

پورتفولیو برای مهاجرت

گفتیم که پورتفولیو یکی از مهم‌ترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی است و سپس، در خصوص اهمیت طراحی اصولی و تنظیم مناسب آن صحبت کردیم. اما در این میان باید بدانیم که اهمیت پورتفولیو برای مهاجرت، تنها به معرفی سبک کاری متقاضی محدود نمی‌شود.

پورتفولیو برای مهاجرت

بلکه این مدرک، سندی است که نشان‌دهنده خلاقیت شخصی فرد، روش او در مدیریت اوضاع، تسلط وی در مواقع بحرانی، توانایی‌اش در حل مسئله و... است. بنابراین می‌توان گفت که آماده‌سازی پورتفولیو برای مهاجرت، تنها به‌منزله تنظیم یک مدرک معمولی نیست. بلکه پورتفولیو برای مهاجرت، مانند گواهی‌نامه‌ایست که بیانگر قدرت اجرایی فرد است.

پورتفولیو برای اپلای

وقتی راجع‌به اهداف تهیه پورتفولیو صحبت می‌کردیم، چند بار گفتیم که درست مثل نوشتن کاور لتر برای اپلای، عملی مثل تنظیم پورتفولیو معماری برای اپلای یا اصلا ساخت پورتفولیو طراحی لباس برای اپلای، بسیار مهم است؛ 

اما نکته‌ای که در رابطه با روند آماده‌سازی portfolio وجود دارد، این است که در برخی رشته‌ها نمی‌توانیم پورتفولیو را به‌صورت فیزیکی یا به‌شکل یک فایل pdf آماده کنیم. مثلا در خصوص رشته‌هایی نظیر کارگردانی، بازیگری، تئاتر، موسیقی و... نمی‌شود نمونۀ آثار خود را در قالب یک مدرک فیزیکی آماده کنیم.

بلکه در چنین شرایطی، باید بنا به نظر استاد مربوطه یا فایل دیجیتالی اثر را برای ایشان ارسال کنیم یا در وبسایتی تعیین‌شده، نمونه‌کار خود را بارگذاری کنیم. در هر صورت مقصود این است که آماده‌سازی پورتفولیو برای اپلای باید حتما صورت بگیرد.

ساختار پورتفولیو

بگذارید این مورد را خیلی زود جمع‌وجور کنیم تا در بخش بعد، به نکات مهم در ساخت پورتفولیو بپردازیم؛

پس این شما و این، بخش‌های اصلی ساختار پورتفولیو:

  • بیان مشخصات فردی
  • ارائه رزومه‌ای کوتاه از سوابق و فعالیت‌های شخص
  • ارائه تصاویر از آثار برجسته شخص
  • به‌نمایش گذاشتن اتودهای نهایی
  • ذکر توضیحاتی در خصوص هر اثر

نکات ساخت پورتفولیو

تا اینجا دانستیم که پورتفولیو و هدف از تهیه پورتفولیو چیست. بنابراین اکنون بهتر است به بایدها و نبایدها در ساخت پورتفولیو بپردازیم و ببینیم که پراهمیت‌ترین نکات ساخت پورتفولیو، کدام مواردند:

  • شیوۀ تنظیم پورتفولیو، نشان‌دهندۀ خط فکری افراد است. بنابراین چینش آثار در نمونه پورتفولیو معماری یا باقی رشته‌ها، باید به‌گونه‌ای باشد تا ضمن اثرگذاری، مخاطب را با ذهنیت طراح آشنا کند.
  • در نسخه نهایی پورتفولیو، نباید هیچ‌گونه پراکندگی دیده شود. زیرا در غیر این صورت، نه‌تنها تمرکز مخاطبان به‌هم می‌خورد، بلکه از اعتبار کاری طراح نیز می‌کاهد.
  • ارائه توضیحات را فراموش نکنید! شرح روند کار، بیان انگیزه‌های ساخت اثر، ذکر تکنیک‌ها و... از جمله مواردی هستند که می‌توانند به پورتفولیو روحی تازه ببخشند و به جذابیت آن بیفزایند.
  • و...

نکات مهم برای تنظیم پورتفولیو

بدیهی است که علاوه بر این موارد، نکات دیگری نیز در ساخت پورتفولیو وجود دارد. نکاتی که ریزه‌کاری‌های فراوانی دارند و استفاده از آن‌ها، نیازمند تخصص و تجربه کافی است. ضمن اینکه به‌کاربردن آن‌ها بسیار ضروری است و اگر جز این باشد، ممکن است شانس افراد برای دریافت پذیرش تحصیلی از بین برود.

بنابراین کمک‌گرفتن از متخصصانی که در زمینه مهاجرت تحصیلی فعالیت می‌کنند، معقول‌ترین اقدام در چنین شرایطی است. گفتنی است کارشناسان ما در موسسه اعزام دانشجوی حامی مهاجر، بی آنکه ادعا کنند بهترین موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشورند، همواره می‌کوشند در تنظیم این سند به شیوه‌ای عمل کنند که دانشجویان شانس خوبی برای جلب‌توجه اساتید خود داشته باشند.

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات تنظیم پورتفولیو حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، هم‌اکنون با شماره 02148000957 تماس حاصل کنید.

چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند؟

پیش از این گفتیم که ارائه پورتفولیو برای تمام رشته‌های دانشگاهی ضروری نیست. بلکه تنها تعدادی از این رشته‌ها به پورتفولیو نیاز دارند. آنچه در ادامه آمده، برخی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی هستند که به تنظیم پورتفولیو احتیاج دارند.

چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند؟

پورتفولیو معماری

از همان لحظۀ اول که صحبت دربارۀ پورتفولیو را آغاز کردیم، پورتفولیوی معماری موضوع بحثمان بودیم. حالا ماجرا اینجاست که هرچند مباحثی درخصوص خرید پورتفولیو معماری یا نرم افزار ساخت پورتفولیو معماری مطرح می‌شود، بهترین نمونۀ این مدرک، مدرکی شخصی‌سازی‌شده است؛

زیرا تنها در این صورت است که می‌توان تمام نقاط قوت خود را به‌تصویر کشید و مطلوب‌ترین نتیجه را کسب کرد.

پورتفولیو طراحی لباس

پورتفولیو طراحی لباس چیست؟ به‌مانند قبل، اثری است که نشان می‌دهد شما به‌عنوان هنرجوی این رشته، به چه سبکی از طراحی علاقه‌مندید و اصلا شیوۀ کارتان چیست؛ بنابراین مهم است که در ساخت پورتفولیو طراحی لباس، از تجربۀ متخصصان این عرصه کمک بگیرید.

پورتفولیو گرافیک

معلوم است دیگر! مگر می‌شود دستی بر آتش گرافیک داشته باشید و از شما پورتفولیو نخواهند؟!

حالا برای تهیه این سند باید چه کرد؟ هم می‌توان از نمونه پورتفولیو گرافیک موجود در اینترنت استفاده کرد و هم با کمک متخصصان واحد اعزام دانشجوی حامی مهاجر، پورتفولیویی اصولی و شخصی‌سازی‌شده تنظیم کرد.

پورتفولیو عکاسی

مگر عکاسان هم پورتفولیو می‌خواهند؟! معلوم است که بله! چون دانشگاهی که قرار است شما را به‌عنوان یک هنرجوی عکاسی بپذیرد، قبل از آشنایی با خودتان، می‌خواهد بداند زاویه‌دیدتان نسبت به زندگی چگونه است. پس بر همگان واضح و مبرهن است که تحصیل عکاسی نیازمند portfolio است.  

انجام پورتفولیو

چنان که گفتیم، انجام پورتفولیو به دقت و ظرافت خاصی نیاز دارد. زیرا به‌نوعی شناسنامه کاری شخص محسوب می‌شود و نشان‌دهنده توانایی‌های وی است. بنابراین هرکسی که قصد انجام پورتفولیو را دارد، ابتدا باید تجربه‌ای نسبی در این زمینه به‌دست بیاورد و سپس با کمک‌گرفتن از راهنمایی‌های متخصصان، اقدام به ساخت پورتفولیو کند.

انجام پورتفولیو

بر همین اساس، کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر همواره آماده‌اند تا با تجربه و تخصص خود به کمک افراد بیایند و آنان را در ساخت و انجام پورتفولیو اصولی یاری کنند. شما می‌توانید برای برخورداری از این خدمات، هم‌اکنون با کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر ارتباط بگیرید.

هزینه طراحی پورتفولیو

پس از آنکه با چیستی پورتفولیو آشنا شدیم و تمام نکات لازم را در خصوص آن بیان کردیم، در پایان باید به هزینه طراحی پورتفولیو نیز بپردازیم. منتهی نکته قابل‌توجه این است که هزینه طراحی چنین مدرکی، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

از جمله اینکه پورتفولیو قرار است برای کدام دانشگاه آماده شود، اساتید آن دانشگاه چه انتظاراتی دارند، کیفیت آثار شخص به چه صورت است، زمان باقی‌مانده برای تکیمل پورتفولیو چقدر است، هدف از تهیه پورتفولیو چیست و...

بنابراین مشخص است که نمی‌توان هزینه‌ای دقیق برای طراحی پورتفولیو مطرح کرد. بلکه این مبلغ، بنا به نوع خدمت و شرایط ویژه هر شخص تعیین می‌شود. با این حال، چنانچه می‌خواهید در خصوص هزینه طراحی پورتفولیو بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

در همین خصوص بخوانید: انگیزه نامه برای بورسیه

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که در خصوص یکی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای اپلای، یعنی پورتفولیو صحبت کنیم و تمامی مسائل پیرامون آن را موردبحث قرار دهیم. به همین خاطر، ابتدا به این پرسش پاسخ دادیم که پورتفولیو چیست و در ادامه به هدف از تهیه پورتفولیو پرداختیم.

سپس، چند نمونه از نکات ساخت پورتفولیو تاثیرگذار را ذکر کردیم و گفتیم که چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند. پس از آن نیز به اهمیت پورتفولیو برای مهاجرت و همچنین ضرورت پورتفولیو برای اپلای پرداختیم تا با اشاره به شیوه انجام پورتفولیو، در رابطه با هزینه طراحی پورتفولیو نیز صحبت کنیم.

بنابراین مبحث تهیه و تنظیم پورتفولیو را از تمامی جهات بررسی کردیم و به سوالات احتمالی آن پاسخ دادیم. با این حال، اگر همچنان سوال بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، پرسش خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول درباره پورتفولیو

پورتفولیو هنری چیست؟

چنان‌که در ضمن مقاله نیز توضیح دادیم، گاه هدف از تهیۀ پورتفولیو، نمایش بهترین آثار یک هنرمند است که به آن پورتفولیو هنری می‌گویند.

تفاوت پورتفولیو و رزومه در چیست؟

آنچه به اسم رزومه می‌شناسیم، عموما همان CV است که بیشتر به‌شکل نوشتاری آماده می‌شود؛ اما پورتفولیو، گونۀ تصویری‌شده‌ای از رزومه است.

در تنظیم پورتفولیو، اولویت با کدام آثار است؟

به‌طور کلی، بهتر است که آثار ضعیف یا متوسط در پورتفولیو قرار نگیرند. همچنین در صورت وجود چندین اثر برجسته، توصیه می‌شود که تصاویر برخی از آنان در بخش آغازین و تصاویر تعدادی دیگر در بخش انتهایی پورتفولیو قرار بگیرد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0