نگارش و تهیه و تنظیم پورتفولیو برای اپلای و مهاجرت

نگارش و تهیه پورتفولیو برای اپلای و مهاجرت

یکی از مهم‌ترین مراحلی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید پشت‌سر بگذارند، آماده‌سازی مدارکی است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی خارج‌ازکشور از آن‌ها درخواست می‌کنند. از جمله این مدارک، می‌توان به پورتفولیو اشاره کرد که نوعی رزومه محسوب می‌شود و برای برخی موسسات آموزشی اهمیت بسیار زیادی دارد.

به همین خاطر، در این مقاله قصد داریم به صحبت در خصوص همین مدرک بپردازیم و ببینیم که پورتفولیو چیست. ضمنا قصد داریم در خصوص اهمیت و هدف تهیه پورتفولیو نیز حرف بزنیم و نکات ساخت پورتفولیو مناسب را مطرح کنیم.

پس از آن نیز می‌گوییم چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند تا مشخص شود که کارایی پورتفولیو برای مهاجرت و نیز اهمیت پورتفولیو برای اپلای به چه صورت است. در نهایت نیز مبحث انجام پورتفولیو را پیش می‌کشیم تا ببینیم که هزینه طراحی پورتفولیو به چه صورت است. همراهمان باشید.

ضمنا، در این میان لازم‌به‌ذکر است ما در موسسه حامی مهاجر، افتخار این را داریم که در زمینه مهاجرت تحصیلی، به مراجعین خود خدماتی تخصصی ارائه می‌دهیم. از جمله این خدمات، می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد: نگارش انگیزه نامه (SOP)، نگارش رزومه تحصیلی (CV)، نگارش نامه هدف (LOI) و... جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو یا همان رزومه تصویری، گونه‌ای از رزومه است که افراد در آن تلاش می‌کنند آثار برجسته خود را به نمایش بگذراند و ضمن انجام این کار، به معرفی سلایق فکری و شیوه کاری خود نیز بپردازند. همچنین پورتفولیو می‌تواند شامل دستاوردهای علمی‌تحصیلی فرد نیز باشد.

پورتفولیو چیست؟

البته بد نیست بدانید که در دنیای اقتصاد، اصطلاح پورتفولیو به سرمایه شخص یا موسسه مالی اطلاق می‌شود؛ اما همان‌طور که گفتیم، در خارج از این حیطه پورتفولیو مدرکی است که افراد باید برای اخذ پذیرش برخی از دانشگاه‌ها ارائه کنند.

مطلب دیگر این است که برخلاف تصور عموم، احتیاجی به ارائه پورتفولیو برای تمام رشته‌های تحصیلی نیست. بلکه تنها تعدادی از رشته‌های مرتبط با هنر و معماری، نیازمند این مدرک هستند. با این حال، متقاضیان باید بدانند که اهمیت پورتفولیو بسیار زیاد است.

تا آنجا که برخی از مراکز آموزشی به‌هنگام بررسی شرایط متقاضیان، بیشترین تمرکزشان بر روی پورتفولیو آنان است و توجه کمتری به نمرات یا رزومه علمی آن‌ها دارند. در ادامه، به اهمیت و هدف از تهیه پورتفولیو می‌پردازیم.

هدف از تهیه پورتفولیو چیست؟

چنان‌که پیش از این گفتیم، پورتفولیو برای نمایش آثار و معرفی طرز کار افراد طراحی می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف در تهیه پورتفولیو، نشان‌دادن همین سبک کاری و به نمایش گذاشتن توانایی‌های فرد است.

به این صورت که افراد با تنظیم آثار خود از گذشته تا به امروز، مسیر تکامل و همچنین ویژگی‌های مثبت و منفی‌شان را به‌نمایش می‌گذارند تا مسئولین دانشگاه بتوانند ضمن بررسی رزومه و سوابق تحصیلی متقاضیان، مهارت‌های اجرایی آنان را نیز ارزیابی کنند.

با این وجود، یکی از نکات مهمی که در تهیه پورتفولیو وجود دارد، چینش صحیح این آثار در کنار یکدیگر است. به‌نحوی که دورنمای کلی پورتفولیو بتواند تاثیر خوشایندی بر مخاطبان بگذارد. در بخش بعدی، بیشتر در این خصوص صحبت می‌کنیم.

در این بین، باید این نکته را نیز بیان کنیم که هدف از تهیه پورتفولیو می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، ممکن است قصد یک هنرمند از تنظیم پورتفولیو، دریافت سفارشات کاری یا آشنایی جامعه با آثار وی باشد. به هر ترتیب، مقصود این است که هدف از تهیه پورتفولیو تنها به مسائل تحصیلی محدود نمی‌شود.

با این وجود، هدف از تهیه پورتفولیو برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی این است که بتوانند نظر اساتید مربوطه را جلب کنند و از این طریق، پذیرش دانشگاه ایدئالشان را دریافت کنند. به همین خاطر باید بگوییم که اهمیت پورتفولیو در اعتباری است که برخی از مراکز علمی‌آموزشی برای این مدرک قائل هستند. به‌نحوی که تعدادی از آن‌ها، بیشتر به‌واسطه کیفیت پورتفولیوی دانشجویان، اقدام به پذیرش آن‌ها می‌کنند.

نکات ساخت پورتفولیو

تا اینجا دانستیم که پورتفولیو و هدف از تهیه پورتفولیو چیست. بنابراین اکنون بهتر است به بایدها و نبایدها در ساخت پورتفولیو بپردازیم و ببینیم که پراهمیت‌ترین نکات ساخت پورتفولیو، کدام مواردند:

 • شیوه تنظیم پورتفولیو، نشان‌دهنده خط فکری افراد است. بنابراین چینش آثار باید به‌گونه‌ای باشد تا ضمن اثرگذاری، مخاطب را با ذهنیت طراح آشنا کند.
 • در نسخه نهایی پورتفولیو، نباید هیچ‌گونه پراکندگی دیده شود. زیرا در غیر این صورت، نه‌تنها تمرکز مخاطبان به‌هم می‌خورد و دچار پرش ذهنی می‌شوند، بلکه از اعتبار کاری طراح نیز می‌کاهد.
 • پورتفولیو، یک رزومه معمولی نیست. بلکه قصه‌ای است که زندگی کاری طراح را روایت می‌کند. بنابراین در انتخاب آثار باید به‌گونه‌ای عمل شود که این داستان، به‌صورتی یکپارچه و دل‌پسند بازگو شود.
 • ارائه توضیحات را فراموش نکنید! شرح روند کار، بیان انگیزه‌های ساخت اثر، ذکر تکنیک‌ها و... از جمله مواردی هستند که می‌توانند به پورتفولیو روحی تازه ببخشند و به جذابیت آن بیفزایند.
 • و...

نکات مهم برای تنظیم پورتفولیو

بدیهی است که علاوه بر این موارد، نکات دیگری نیز در ساخت پورتفولیو وجود دارد. نکاتی که ریزه‌کاری‌های فراوانی دارند و استفاده از آن‌ها، نیازمند تخصص و تجربه کافی است. ضمن اینکه به‌کاربردن آن‌ها بسیار ضروری است و اگر جز این باشد، ممکن است شانس افراد برای دریافت پذیرش تحصیلی از بین برود.

بنابراین کمک‌گرفتن از متخصصانی که در زمینه مهاجرت تحصیلی فعالیت می‌کنند، معقول‌ترین اقدام در چنین شرایطی است. گفتنی است کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر، با داشتن تجربه‌ای طولانی‌مدت در زمینه تدوین پورتفولیو، همواره می‌کوشند در تنظیم این رزومه به شیوه‌ای عمل کنند که دانشجویان شانس خوبی برای جلب‌توجه اساتید خود داشته باشند و بتوانند پذیرش دانشگاه ایدئال خود را دریافت کنند.

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات تنظیم پورتفولیو حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، هم‌اکنون با شماره 02148000957 تماس حاصل کنید.

چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند؟

چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند؟

پیش از این گفتیم که ارائه پورتفولیو برای تمام رشته‌های دانشگاهی ضروری نیست. بلکه تنها تعدادی از این رشته‌ها به پورتفولیو نیاز دارند. آنچه در ادامه آمده، برخی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی هستند که به تنظیم پورتفولیو احتیاج دارند:

 • رشته طراحی لباس
 • رشته طراحی داخلی
 • رشته طراحی صنعتی
 • رشته طراحی جواهرات
 • رشته معماری
 • رشته گرافیک
 • رشته عکاسی
 • رشته نقاشی
 • رشته موسیقی
 • رشته انیمیشن (پویانمایی)
 • رشته بازی‌سازی
 • رشته کارگردانی
 • رشته بازیگری
 • رشته تئاتر

پورتفولیو برای مهاجرت

گفتیم که پورتفولیو یکی از مهم‌ترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی است و سپس، در خصوص اهمیت طراحی اصولی و تنظیم مناسب آن صحبت کردیم. اما در این میان باید بدانیم که اهمیت پورتفولیو برای مهاجرت، تنها به معرفی سبک کاری متقاضی محدود نمی‌شود.

پورتفولیو برای مهاجرت

بلکه این مدرک، سندی است که نشان‌دهنده خلاقیت شخصی فرد، روش او در مدیریت اوضاع، تسلط وی در مواقع بحرانی، توانایی‌اش در حل مسئله و... است. بنابراین می‌توان گفت که آماده‌سازی پورتفولیو برای مهاجرت، تنها به‌منزله تنظیم یک مدرک معمولی نیست. بلکه پورتفولیو برای مهاجرت، مانند گواهی‌نامه‌ایست که بیانگر قدرت اجرایی فرد است.

پورتفولیو برای اپلای

هنگامی که در خصوص اهداف تهیه پورتفولیو صحبت می‌کردیم، چندین بار گفتیم که اهمیت پورتفولیو برای اپلای، بسیار زیاد است. به‌نحوی که دانشجویان مجبورند برای اخذ پذیرش در برخی رشته‌ها، این مدرک را به بهترین شکل ممکن آماده کنند.

اما نکته‌ای که در رابطه با روند آماده‌سازی پورتفولیو برای اپلای وجود دارد، این است که در برخی رشته‌ها، نمی‌توان پورتفولیو را به‌صورت فیزیکی یا به‌شکل یک فایل pdf آماده کرد. مثلا در خصوص رشته‌هایی نظیر رشته کارگردانی، رشته بازیگری، رشته تئاتر، رشته موسیقی و... افراد نمی‌توانند نمونه‌آثار خود را در قالب یک مدرک فیزیکی آماده کنند.

بلکه در چنین شرایطی، متقاضیان باید بنا به نظر استاد و دانشگاه مقصدشان، یا فایل دیجیتالی اثر را برای ایشان ارسال کنند یا در وبسایتی تعیین‌شده، نمونه‌کار خود را بارگزاری کنند. به این ترتیب می‌توان گفت که تحت هر شرایطی، باید آماده‌سازی پورتفولیو برای اپلای در برخی رشته‌های خاص صورت بگیرد تا شانس افراد برای دریافت پذیرش تحصیلی حفظ شود.

انجام پورتفولیو

چنان که گفتیم، انجام پورتفولیو به دقت و ظرافت خاصی نیاز دارد. زیرا به‌نوعی شناسنامه کاری شخص محسوب می‌شود و نشان‌دهنده توانایی‌های وی است. بنابراین هرکسی که قصد انجام پورتفولیو را دارد، ابتدا باید تجربه‌ای نسبی در این زمینه به‌دست بیاورد و سپس با کمک‌گرفتن از راهنمایی‌های متخصصان، اقدام به ساخت پورتفولیو کند.

انجام پورتفولیو

بر همین اساس، کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر همواره آماده‌اند تا با تجربه و تخصص خود به کمک افراد بیایند و آنان را در ساخت و انجام پورتفولیو اصولی یاری کنند. شما می‌توانید برای برخورداری از این خدمات، هم‌اکنون با کارشناسان ما در مجموعه حامی مهاجر ارتباط بگیرید.

هزینه طراحی پورتفولیو

پس از آنکه با چیستی پورتفولیو آشنا شدیم و تمام نکات لازم را در خصوص آن بیان کردیم، در پایان باید به هزینه طراحی پورتفولیو نیز بپردازیم. منتهی نکته قابل‌توجه این است که هزینه طراحی چنین مدرکی، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

از جمله اینکه پورتفولیو قرار است برای کدام دانشگاه آماده شود، اساتید آن دانشگاه چه انتظاراتی دارند، کیفیت آثار شخص به چه صورت است، زمان باقی‌مانده برای تکیمل پورتفولیو چقدر است، هدف از تهیه پورتفولیو چیست و...

بنابراین مشخص است که نمی‌توان هزینه‌ای دقیق برای طراحی پورتفولیو مطرح کرد. بلکه این مبلغ، بنا به نوع خدمت و شرایط ویژه هر شخص تعیین می‌شود. با این حال، چنانچه می‌خواهید در خصوص هزینه طراحی پورتفولیو بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که در خصوص یکی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای اپلای، یعنی پورتفولیو صحبت کنیم و تمامی مسائل پیرامون آن را موردبحث قرار دهیم. به همین خاطر، ابتدا به این پرسش پاسخ دادیم که پورتفولیو چیست و در ادامه به هدف از تهیه پورتفولیو پرداختیم.

سپس، چند نمونه از نکات ساخت پورتفولیو تاثیرگذار را ذکر کردیم و گفتیم که چه رشته هایی به پورتفولیو نیاز دارند. پس از آن نیز به اهمیت پورتفولیو برای مهاجرت و همچنین ضرورت پورتفولیو برای اپلای پرداختیم تا با اشاره به شیوه انجام پورتفولیو، در رابطه با هزینه طراحی پورتفولیو نیز صحبت کنیم.

بنابراین مبحث تهیه و تنظیم پورتفولیو را از تمامی جهات بررسی کردیم و به سوالات احتمالی آن پاسخ دادیم. با این حال، اگر همچنان سوال بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، پرسش خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول درباره پورتفولیو

پورتفولیو از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

به‌طور کلی، یک پورتفولیو اصولی از چند بخش تشکیل شده است که به این ترتیب‌اند:

 • بیان مشخصات فردی
 • ارائه رزومه‌ای کوتاه از سوابق و فعالیت‌های شخص
 • ارائه تصاویر از آثار برجسته شخص
 • به‌نمایش گذاشتن اتودهای نهایی
 • ذکر توضیحاتی در خصوص هر اثر

در تنظیم پورتفولیو، اولویت با کدام آثار است؟

به‌طور کلی، بهتر است که آثار ضعیف یا متوسط در پورتفولیو قرار نگیرند. همچنین در صورت وجود چندین اثر برجسته، توصیه می‌شود که تصاویر برخی از آنان در بخش آغازین و تصاویر تعدادی دیگر در بخش انتهایی پورتفولیو قرار بگیرد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0