بمبئی ( مومبای )، یکی از شهر های پرجمعیت کشور هند است، که نام آن در زبان هندی به معنای ساحل خوب تعبیر می‌شود. این نام را پرتغالی‌ها بر روی آن نهادند، البته بعدها نام آن به مومبای (برگرفته شده از نام یکی از خدایان زن هندی) تغییر کرد اما در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران همچنان این شهر را با نام بمبئی می‌شناسند. مومبای به اندازۀ سایر شهرهای بزرگ دنیا، جاذبه‌ گردشگری و وسایل حمل و نقل عمومی کارآمد ندارد ولی فرهنگ متفاوت و تنوع بی‌نظیر این شهر، بدون تردید توجهتان را جلب می‌کند. بندر بمبئی، بزرگترین مرکز تولید پارچه های پنبه ای و فیلم های سینمايی شبه قاره هند است و از این رو به بالیود نیز شهرت دارد.
بمبئی پایتخت تجاری هند است که در غرب این کشور قرار دارد. به این شهر همیشه بیدار می‌گویند که هیچ وقت نمی‌خوابد و همواره شلوغ است. بعضی از جشنواره های هندی مانند گونش چاتورتی، روز نارگیل، گودی پادوا و ... در بمبئی برگزار می‌شود. ماه‌های نوامبر تا مارس بدون شک بهترین زمان سفر به این شهر محسوب می‌شوند و پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که می‌توانید ماه‌های جولای و آگوست را فراموش کنید.

جاهای دیدنی بمبئی

کلیسای کوه مریم

کلیسا کوه مریم یکی از کلیساهای کاتولیک و یکی از دیدنی های هند است، این کلیسا به مریم مقدس در بمبئی اختصاص داده شده است که در سال 1640 ساخته می‌شود، درسال 1730ویران و در سال 1761 مورد بازسازی قرار می‌گیرد. معماری بیرونی و داخلی کلیسا الهام گرفته از سبک معماری انگلیسی است. این کلیسا به دلیل قرار‌گیری برروی تپه‌ای که مشرف به دریای عرب است، در ارتفاع 80 متر بالاتر از سطح دریا است. مردم بر این باورند که این کلیسا توانایی باورنکردنی در شفای بیماران دارد و هرروزه تعداد زیادی زاهد در اینجا گرد هم می‌آیند. بعضی دیگر از مردم هند براین باورند که کسانی که به صورت صادقانه در کلیسای کوه مریم دعا و عبادت کنند، اغلبِ خواسته‌هایشان برآورده می‌شود. همچنین مردم هند بر این باورند که مریم مقدس در این کلیسا قدرت کمک به مسیحیان و البته غیرمسحیان را نیز دارد. در نمایشگاه باندرا یا عید و جشن کوه مریم، که در همین کلیسا به مدت یک هفته در ماه سپتامبر برگزار می‌گردد، تعداد بیشماری از مردم برای دیدن این جشن و کلیسا به اینجا می‌آیند.
 

موزه ویکتوریا

موزه ویکتوریا، که اکنون نام آن به موزه دکتر Bhau Daji Lad تغییر کرده یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های بمبئی است. موزه ویکتوریا در جنوب شهر بمبئی و در منطقه توریستی کولابا قرار دارد که در ردیف مکان های پرتردد کشور هندوستان محسوب می شود. مجموعۀ وسیعی از آثار هنری معاصر و سایر آثار فرهنگی و میراث تاریخی در این موزه به نمایش درآمده است. این موزه یکی از جاذبه‌هایی است که همه‌ گردشگران مومبای حتماً باید از آن دیدن کنند.
 

پایانه چاتراپاتی

پایانه چاتراپاتی شیواجی در بمبئی که قبلا با نام پایانه ویکتوریا شناخته می‌شده است، یک نمونه برجسته از احیای معماری به سبک گوتیک متعلق به زمان ملکه ویکتوریا در هند و ترکیب آن با معماری سنتی هندی است. این ساختمان که توسط معمار انگلیسی فردریک ویلیام استیونز، طراحی شده است، تبدیل به یکی از بزرگترین پایانه‌های بازرگانی بین المللی در هند شد. گنبد سنگی جالب آن، برج‌ها و قوس‌های نوک تیز و نقشه غیرعادی زمین آن بسیار به معماری کاخ‌های سنتی هند شباهت دارد. این بنا یک نمونه برجسته از کنارهم قرار گرفتن دو فرهنگ است؛ معماران انگلیسی با هنرمندان هندی دست به کار شدند تا با کمک گرفتن از سنت معماری هندی، یک سبک جدید و منحصربفرد را در بمبئی اجرا کنند.
 

غارهای الفانتا

غارهای الفانتا یکی دیگر از جاهای دیدنی هند است که دربندر بمبئی و در 10 کیلومتری شهر بمبئی در آب‌های دریای عمان قرار گرفته‌اند و مجموعه غارهای کنده‌کاری شده با اشکال و صورت‌های خدایان و بزرگان هند است. این جزیره از دو دسته غار تشکیل شده که دسته اول، ۵ غار متعلق به آیین هندو و دسته دوم ۲ غار متعلق به بودایی است. غارهای هندو، همه کنده‌کاری شده و حاوی مجسمه‌هایی همچون مجسمه‌ی شیوا - یکی از خدایان هندو - و خدایان دیگر است. این کنده‌کاری‌ها که به قرن‌های 5 تا 8 میلادی بازمی‌گردند بر روی سنگ بازالت صورت پذیرفته‌اند. تا سال ۱۵۳۴ نام این جزیره گاراپوری ومحل عبادت هندوها محسوب می شده  تا اینکه ازاین تاریخ به بعد پرتغالی‌ها نام این جزیره را که در ورودی آن مجسمه بزرگ فیل قرار داده شده را الفانتا گذاشتند. این مجسمه  امروزه در حیاط موزه بائوداجی نگه داشته می‌شود.
 

گذرگاه دریایی مارین درایو

 گذرگاه مارین درایو که اسم رسمی آن Netaji Subhash Chandra Bose Road است به طول 3 کیلومتر می‌باشد. شش خط جاده که از بتن ساخته شده است از جنوب تا شمال بمبئی را بهم متصل کرده است و تشکیل یک خلیج طبیعی را داده است. این جاده سی C شکل منطقه تجاری نریمان را به معبد بَبولنِس وصل می‌کند و در پایین تپه مالابار قرار گرفته است. مردم دنیا اینجا را به اسم گذرگاه دریایی مارین درایو می‌شناسند و در میان مردم محلی به نام سُناپور شناخته می‌شود. این گذرگاه به اسم گردنبند ملکه نیز شهرت دارد، چرا که شب هنگام  وقتی چراغ های خیابان و جاده ها که به صورت زیبا جاسازی شده اند، روشن می‌شود شبیه یک رشته مراوید می‌شود که کاملا به گردنبند ملکه شباهت دارد. این گذرگاه که واقعا زیبا است و بسیار سوژه عکاسان ملل مختلف قرار گرفته است میزبان رویدادهای مهم همانند فستیوال فرانسوی، رژه بین المللی ناوگان دریایی، نمایشگاه هوایی IAF و ماروتن بوده است.
 
 
از دیگر جاهای دیدنی بمبئی می‌توان دیپارک ملی سانجی گاندی، معبد بابولنس، دروازه هند، موزه پرنس ویلز، پارک آبی واتر کینگدم، مسجد مغول، کلیسای افغانی بمبئی و حوض بانگانگا را نام برد.

غذاهای خیابانی بمبئی

سفر به بمبئی بدون امتحان کردن غذاهای متنوع هندی، کامل نمی‌شود. در این شهر بزرگ، غذاهای خیابانی زیادی تهیه می‌شود که محبوبیت زیادی دارند. هم اهالی شهر و هم گردشگران، از این غذاهای خیابانی استقبال می‌کنند.

میسال پاو

اگر به بمبئی سفر کنید و میسال پاو را امتحان نکنید، سفرتان را ناقص به اتمام رسانده‌اید. این غذا را به عنوان صبحانه، اسنک یا حتی یک وعده غذای کامل سرو می‌کنند. از مواد تشکیل دهندۀ این غذا می‌توان لوبیا، سیب زمینی، پیاز، لیمو و جعفری را نام برد.

بل پوری

این غذا یکی از غذاهایی است که شبیه آن را هیچ جای دیگر دنیا پیدا نمی‌کنید. این اسنک لذیذ با برنج، انواع سبزیجات از جمله سیب زمینی، مقدار زیادی پیاز و انواع چاشنی‌های متنوع تهیه می‌شود. هر ساحلی در بمبئی که سر بزنید می‌توانید این غذای لذیذ  را پیدا کنید. تعادلی که بین طعم‌های مختلف شیرینی، شوری، ترشی و تندی در این غذا ایجاد شده، به همراه بافت متفاوتی که دارد، باعث شده بسیار محبوب باشد. چه اهالی شهر چه گردشگران، از خوردن این غذا لذت می‌برند.

سو پوری

برای تهیۀ آن، پوری، نوعی نان هندی را با موادی مثل پیاز، سیب زمینی، انواع چاشنی تمر هندی، چیلی و سیر پر می‌کنند. این غذا با مواد مختلفی طعم‌دار می‌شود گاهی از انبۀ خام برای طعم ‌دادن به آن استفاده می‌کنند. گاهی لیمو و چات ماسالا را به عنوان طعم‌دهنده در این غذا به کار می‌برند.

راگدا پاتیس

این غذا یک فست‌فود خیابانی مشهور است. برای تهیۀ آن لوبیای سفید را خیس می‌کنند. آن را می‌پزند و با پیاز، گوجه و انواع ادویه پوره‌ای از آن تهیه می‌کنند که سرخ می‌شود و بسیار لذیذ است. از چاشنی‌های تند، جعفری و پیاز برای طعم دادن به این غذا استفاده می‌کنند.
 

کاندا باتاتا پوها

کاندا به معنای پیاز و باتاتا به معنای سیب‌زمینی است. انتخاب عالی به عنوان صبحانه یا میان‌وعده است.برای طعم دادن به آن از ادویه‌های مختلف و لیمو استفاده می‌کنند. غذای لذیذی که حتما باید امتحان کنید.

سابودانا وادا

این غذا را با نام ساگو وادا نیز می‌شناسند. معمولاً آن را با چاشنی جعفری تازه سرو می‌کنند . نوعی اسنک لذیذ و عالی است که در سراسر بمبئی به راحتی پیدا می‌شود. مادۀ اصلی تشکیل‌دهندۀ آن سیب‌زمینی است و ادویه‌جات زیاد  مخصوصی دارد.

کاندا باجی

این غذا، فریتر پیاز است که در روزهای بارانی همراه با یک فنجان چای یا قهوه، طرفداران زیادی دارد. این فریتر ترد را با آرد مخصوص، انواع ادویه و مقدار زیادی پیاز، تهیه می‌کنند. ترکیب تردی و بافت نرم داخل این غذا، آن را به یکی از غذاهای دوست‌داشتنی و محبوب خیابانی در هند تبدیل کرده است. خوردن این غذا در فصل بارانی مانسون بسیار رواج دارد.

مراکز خرید بمبئی

با سر بر آوردن مرکز خریدهای جدید در بمبئی، تب خرید در این شهر بالا گرفته است. بیش‌تر مرکز خریدها، چیزی بیش از یک مقصد خرید هستند. وجود غذاخوری‌های بزرگ، بازی‌های مختلف و همچنین محیط‌های سرگرمی در این مراکز، اوقات خوشی را برای مردم به ارمغان می‌آورند. متاسفانه بیش‌تر فروشگاه‌های بزرگ بمبئی خارج از حومه شهر قرار دارند. این مسئله بازدید از این مراکز را برای برخی افراد مشکل کرده است.
  • های استریت فینکس یا خیابان اصلی سیمرغ
  • فینکس مارکت سیتی
  • مرکَز خرید آر سیتی
  • مَرکز خرید اینفینیت یا بی‌نهایت
  • مرکز خَرید اوبروی
  • مرکَز خَرید رگولیلا
  • مرکَز خرید کراسرودز 
  • مَرکز خرید وی
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0