20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

حقوق شما موقع بازداشت در هنگام ورود به آمریکا

اینجا حامی مهاجر است؛ مرجع مقاله درباره مهاجرت

آیا می‌دانید حتی اگر ویزای معتبر داشته باشید، بازداشت در هنگام ورود به آمریکا می‌تواند شما را تهدید کند؟ زیرا دولت آمریکا قوانین سخت و پیچیده‌ای برای ورود به خاک این کشور وضع کرده است. گاهی ممکن است ندانستن کوچکترین نکته شما را دچار دردسر بزرگی کند.
اینکه چه کسانی بیشتر در معرض بازداشت قرار دارند و چه اقداماتی بایستی برای جلوگیری از بروز این اتفاق انجام شود، موضوع این مقاله است. همچنین بعد از خواندن این نوشته به حقوق خود در زمان بازداشت آگاه خواهید شد و با روند قانونی آن آشنا می‌شوید.
اگر قصد سفر به آمریکا را دارید، حامی مهاجر می‌تواند در این مسیر کمک‌تان کند. این شرکت دارای رتبه اول اخذ انواع ویزای آمریکا در ایران است. فقط کافی است که با شماره 02148406 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان حامی مهاجر بهره مند شوید. پاسخگوی شما هستیم.

چه کسانی بیشتر در معرض بازداشت در هنگام ورود به آمریکا قرار دارند؟

مهاجرین غیر قانونی و دارندگان ویزای F1 (ویزای تحصیلی آمریکا) و J1 (ویزای تحصیلی فرصت مطالعاتی) بیشتر در معرض بازداشت در هنگام ورود به آمریکا هستند. اگرچه در هنگام دستگیری، تمامی افراد از حقوق پایه‌ای مشابه شهروندان آمریکایی برخوردار هستند. امّا برای دارندگان ویزای غیر مهاجرتی، کمی حساسیت بیشتری وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید مقاله انواع ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی آمریکا را مطالعه بفرمائید.
ورود غیر قانونی به آمریکا نیز دستگیری را در پی خواهد داشت. بنابراین حتی اگر قصد پناهندگی دارید نیز بایستی خود را آماده بازداشت کنید.

چگونه از بازداشت در هنگام ورود به آمریکا جلوگیری کنیم؟

دلایل زیادی برای بازداشت در هنگام ورود به آمریکا وجود دارد. ممکن است برخی افراد به‌دلیل عدم آگاهی گرفتار این ماجرا شوند. ما در اینجا نکاتی درباره پیشگیری از دستگیری برایتان فهرست کرده‌ایم:

قبل از سفر به آمریکا از وکلای مهاجرت مشورت بگیرید

قوانین مهاجرت کمی پیچیده است. بنابراین مشورت با وکیل مهاجرت را جزو کارهای اصلی‌تان قبل از سفر به‌آمریکا قرار دهید. چراکه این کار می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات، پیشگیری کند.
کسانی که شامل موارد زیر می‌شوند حتما باید پیش از سفر به آمریکا با وکیل مهاجرتی مشورت کنند:
-    اگر سابقه سکونت در یکی از کشورهای خاورمیانه را دارید.
-    اگر در یکی از رشته‌های کامپیوتری (نرم افزار و سخت افزار) تحصیل کرده‌اید و سابقه کار دارید.
-    اگر با شرکتی همکاری کرده‌اید که مستقیم یا غیر مستقیم توسط دولت آمریکا تحریم شده باشد.

ما در حامی مهاجر می‌توانند بهترین کارشناسان حقوقی را در اختیارتان قرار خواهیم داد و مقدمات سفری ایمن به آمریکا را برایتان فراهم خواهیم کرد. متقاضیان زیادی به تجربه کارشناسان ما در این زمینه اعتماد کرده‌اند. برای شنیدن تجربه مشتریان می‌توانید، قسمت ویدئو رضایت مشتریان را در سایت حامی مهاجر مشاهده کنید.

در بدو ورود به خاک آمریکا به سوالات افسران مرزی پاسخ دقیق دهید

به‌عنوان یک مهاجر باید خود را برای سوالات مجریان قانون در بدو ورود به آمریکا آماده کنید. سوالات ممکن است درباره وضعیت مهاجرت، اعضای خانواده، میزان شغل و درآمد باشد. 
پاسخ صحیح به‌این پرسش‌ها می‌تواند مدت زمان بازپرسی را کاهش دهد. همچنین این اطمینان را به‌مجری قانون می‌دهد که مجوز لازم را برای ورود به آمریکا دارید. در حالی که سکوت، ممکن است منجر به بازداشت شود.

مدارک مهاجرتی را با خود به همراه داشته باشید

کسی‌که از کشور دیگری وارد خاک آمریکا می‌شود، همواره در معرض بازرسی مجریان قانونی قرار دارد. بنابراین همیشه مدارک مهاجرتی خود را همراه داشته باشید. اگر مدرک ندارید، می‌توانید تنها در صورت داشتن وکیل به ‌سوالات پلیس پاسخ دهید.

از حمل وسایل ممنوعه به داخل خاک آمریکا خودداری کنید

حتما قبل از سفر درباره وسایلی که ورود آن به آمریکا ممنوع است، مطلع باشید. این اقلام شامل: سلاح سرد و گرم، الکل، مواد مخدر، دانه میوه و گیاه، پوست و خز حیوانات، طلا و جواهرات و غیره است. توجه داشته باشید حمل برخی از اقلام مانند سلاح سرد و گرم و مواد مخدر، جرم محسوب می‌شود و بازداشت در پی دارد.

نکاتی که باید موقع بازداشت در هنگام ورود به آمریکا رعایت کنیم

بازداشت در هنگام ورود به آمریکا پروتکل مشخصی دارد. اما بسیاری به‌دلیل عدم آگاهی نسبت‌ به‌حقوق قانونی خود عمدتا دچار مشکل می‌شوند.
توجه داشته باشید اگر در محل کار، خیابان، ایست بازرسی یا خانه بازداشت شدید، معمولاً از حقوق قانونی مشابه شهروندان آمریکا برخوردار هستید. اما بازداشت‌هایی که در مرز و یا فرودگاه صورت می‌گیرد، مطابق با قانون مهاجرت آمریکا هستند.
در هنگام بازداشت در آمریکا توسط پلیس مهاجرت، ضمن حفظ خونسردی این موارد را به‌یاد داشته باشید:

 • بازداشت در هنگام ورود به آمریکا تنها به‌دلایل قانونی امکان پذیر است. بنابراین مجری قانون این اختیار را ندارد دستور بازداشت را بر اساس جنسیت، نژاد و مذهب صادر کند.
 • برای پاسخ به‌سوالاتی که مربوط به وضعیت مهاجرت است، نیازی به‌داشتن وکیل نیست. اما اگر سوالاتی خارج از این موضوع مطرح شد، می‌توانید با حضور وکیل پاسخ دهید.
 • سکوت حق شماست. می‌توانید ادامه بازپرسی را به‌شرط داشتن وکیل موکول کنید.
 • به‌هیچ عنوان درباره وضعیت مهاجرت خود دروغ نگوئید. زیرا این کار جرم محسوب می‌شود و وضعیت را پیچیده‌تر خواهد کرد.
 • درخواست مشاوره با یک وکیل مهاجرت دهید. قوانین مهاجرت پیچیده هستند و شما نمی‌توانید به‌تنهایی از خود دفاع کنید.
 • هیچ مدرکی را بدون مشورت با وکیل خود امضا نکنید.
 • با خانواده، دوستان و همکاران خود تماس بگیرید و آنها را از وضعیت پیش‌آمده مطلع کنید.
 • نام و شماره افسر پرونده خود را به‌یاد داشته باشید.
 • این حق را دارید که درخواست دهید فرم‌ها را به‌زبانی که‌ به‌آن مسلط هستید در اختیارتان قرار دهند.  همچنین می‌توانید کپی اسناد را در اختیار داشته باشید.
 • به‌عنوان یک ایرانی باید بدانید که ممکن است سوالات در مورد خانواده، حساب بانکی، اموال و حتی دوستان و آشنایان باشد. زیرا ایران توسط آمریکا تحریم شده است.
 • در طول فرایند بازرسی، ماموران به‌وسایل الکترونیکی و ایمیل شما دسترسی خواهند داشت. امتناع از ارائه پسورد می‌تواند منجر به ضبط وسایل الکترونیکی‌ شود.

رویه‌های رایج بازداشت در هنگام ورود به آمریکا

مانند سایر کشورها، پلیس آمریکا اگر به‌موردی مشکوک شود برای بازپرسی و حتی بازداشت اقدام خواهد کرد. به‌خصوص مهاجرین و شهروندان غیر مقیم ممکن است بیشتر در معرض چنین اتفاقی قرارگیرند. همچنین در بدو ورود به‌خاک آمریکا بازپرسی‎‌های چند ساعته، بسیار محتمل است.
در ادامه، رویه‌های رایج بازداشت در آمریکا در هنگام ورود به‌این کشور را توضیح دادیم:


بررسی مجور ورود توسط ماموران گمرک

همه مسافران ورودی به‌خاک آمریکا توسط ماموران، بازرسی می‌شوند. شما نیز از این امر مستثنی نیستید. در این مرحله ماموران گمرک، مجوز ورود شما را بررسی خواهند کرد. سپس سوالاتی درخصوص وضعیت مهاجرت و نوع ویزا از شما می‌پرسند. در ادامه تمامی اطلاعاتی که از پیش ارائه داده‌اید را با پاسخ‌هایتان مقایسه خواهند کرد.


انتقال به مکان جداگانه در صورت وجود ابهام در اطلاعات شخصی مسافر

برای ماموران گمرک آمریکا، صداقت و صحت اطلاعات اهمیت بالایی دارد. بنابراین اگر در حین پرسش و پاسخ، نکته مبهمی برای ماموران گمرک ایجاد شود، کارتان سخت خواهد شد. دراین‌صورت آنها این اختیار را دارند شما را به‌مکان جداگانه‌ای منتقل کنند.


بازرسی ثانویه

بازرسی ثانویه به معنای بازداشت شما نیست. اما باید خود را برای معطلی چند ساعته آماده کنید. در طی بازرسی ثانویه، ماموران مرزی و گمرک، سوالاتی می‌پرسند که شامل اطلاعات شخصی، بیومتریک و سوابق است. همچنین کیف‌ها و لوازم الکترونیکی‌ را بازرسی خواهند کرد. در نهایت اگر نکات مبهم و یا مغایر قانون پیدا کنند، فرایند بازداشت آغاز می‌شود.


نگهداری فرد در بازداشتگاه CBP

محل نگهداری افرادی که در هنگام ورود به خاک آمریکا بازداشت می‌شوند، بازداشتگاه‌های CBP است. این بازداشتگاه‌ها در تمامی گذرگاه‌های مرزی زمینی، دریایی و هوایی وجود دارند. همچنین به‌عنوان بازداشتگاه موقت از آن استفاده می‌کنند.

مدت زمان بازداشت در هنگام ورود به آمریکا چقدر است؟

طبق قانون، نهاد CBP نمی‌تواند بیشتر از 72 ساعت، فرد را در بازداشتگاه موقت نگهداری کند. البته رویه‌های قانونی مختلفی درباره این موضوع وجود دارد که با توجه به‌شرایط فرد متغیر است. برخی از افراد کمتر از یک ماه در بازداشت به‌سر می‌برند اما مواردی پیش آمده است که فرد بیشتر از دو الی سه ماه نگهداری شده است. بنابراین میانگین مدت دستگیری ممکن است متفاوت باشد.

دلایل شایع بازداشت در هنگام ورود به آمریکا

دلایل مختلفی در رابطه با بازداشت در هنگام ورود به آمریکا وجود دارد. بسیاری از افرادی که برای پناهندگی وارد خاک این کشور می‌شوند، برای رسیدگی به درخواست‌شان بازداشت می‌شوند. همچنین کسانی که درگیر فعالیت غیر قانونی مانند نقض قوانین تحریم آمریکا باشند نیز در معرض دستگیری قرار دارند.
استفاده از پاسپورت و ویزای تقلبی نیز تبعات سنگینی به‌همراه دارد. علاوه بر این، اگر متهم به دروغگویی شوید نیز تا روشن شدن حقیقت در بازداشت به‌سر می‌برید.

بازداشت در هنگام ورود به آمریکا توسط چه نهادی صورت می‌گیرد؟

بازداشت در هنگام ورود به آمریکا توسط ماموران گمرک و گشت مرزی (CBP) و ماموران اداره مهاجرت (ICE) صورت می‌گیرد. این ماموران اختیار لازم را دارند که مدارک و چمدان‌ها را بررسی کنند. همچنین درصورت مشاهده موارد مشکوک، اقدام به‌بازداشت نمایند.
توجه داشته باشید که در حین اقامت نیز هر مأمور اجرای قانون می‌تواند از شما در مورد وضعیت مهاجرت، خانواده، سؤالاتی بپرسد. بنابراین این موضوع تنها شامل پلیس مهاجرت نمی‌شود. بلکه پلیس محلی، ایالتی و ماموران فدرال نیز این اختیار دارند که وضعیت اقامت‌تان را بررسی کنند.

تاثیرات بازداشت در هنگام ورود به آمریکا بر وضعیت مهاجرت

بدترین اتفاقی که می‌تواند برای یک مهاجر بیفتد، بازداشت در هنگام ورود به آمریکا است. در واقع، بزرگترین نگرانی یک تبعه غیر آمریکایی، مدت بازداشت یا میزان جریمه نیست. بلکه به‌خطر افتادن وضعیت مهاجرتی شخص است.
اگر شهروند آمریکا نیستید و جرمی در هنگام ورود به ‌آمریکا مرتکب شدید، خطر اخراج وجود دارد. حتی بازداشت بدون محکومیت نیز در وضعیت مهاجرتی شما مشکل ایجاد خواهد کرد. زیرا برای شهروند دائمی شدن در آمریکا باید ویژگی‌های اخلاقی مناسبی داشته باشید. بازداشت حتی اگر به صورت موقت هم باشد، نکته منفی در پرونده اخلاقی‌تان خواهد داشت.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0