حامی مهاجر را دنبال کنید

در این مقاله قصد داریم راجع به انواع ویزای آمریکا صحبت کنیم. آمریکا جز کشورهای مهاجرپذیر است، بنابراین انواع زیادی از ویزاهای گوناگون را برای متقاضیان سفر و مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است.

انواع ویزای ایالات متحده آمریکا به دو دسته کلی ویزای مهاجرتی آمریکا و ویزای غیر مهاجرتی آمریکا تقسیم می‌شوند. به عنوان متقاضی ویزا باید درک كنید كه با توجه به شرایطتتان باید برای دریافت چه نوع ویزایی درخواست دهید چرا که درخواست اشتباه ویزا، می‌تواند شما را در معرض ریسک رد شدن درخواست ویزا قرار دهد.

در این مقاله ضمن بررسی چیستی هر دسته، به معرفی انواع ویزای مهاجرتی آمریکا و انواع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا خواهیم پرداخت و به این شکل مباحثی از ویزاهای زیر مجموعه این دسته‌ها نیز همچون چیستی ویزای تحصیلی آمریکا و انواع ویزای تحصیلی امریکا ، چیستی ویزای کاری آمریکا و انواع ویزای کاری آمریکا ، ویزای خانوادگی آمریکا و ... مورد بررسی خواهند گرفت.

موسسه حامی مهاجر متخصص در امور اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا است. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان موسسه حامی مهاجر می‌توانید با شماره 02148406 ( خط ویژه ) تماس حاصل فرمایید.

ویزای مهاجرتی آمریکا

ویزای مهاجرتی یا IV ( Immigrant Visa ) ویزاهایی هستند که همانند نامشان برای اهداف مهاجرتی دریافت می‌شوند. هدف از این نوع ویزاها دریافت اقامت دائم آمریکا یا گرین کارت است و متقاضی این دسته از ویزای آمریکا به دنبال زندگی طولانی مدت در کشور آمریکا است. فرد دارنده ویزای مهاجرتی آمریکا به محض ورود به آمریکا گرین کارت دریافت می‌کند.

انواع ویزای مهاجرتی آمریکا

به صورت کلی ویزاهای مهاجرتی آمریکا را می‌توان به سه زیر مجموعه ویزاهای نسبت خانوادگی یا Family-Based ، ویزاهای بر پایه اشتغال یا Employment-Based و ویزاهای مهاجرتی متفرقه تقسیم‌بندی کرد. در ادامه درباره هر زیر مجموعه توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

ویزای خانوادگی

ویزای خانوادگی برای اشخاصی صادر می‌شود که نسبت‌های فامیلی با شهروندان آمریکایی یا دارندگان گرین کارت آمریکا (دارنده اقامت دائم) دارند؛ این افراد در صورت داشتن شرایط جدول زیر، واجد صلاحیت دریافت ویزای خانوادگی هستند. از آنجا که این ویزا از نوع مهاجرتی است، اشخاص دارنده این ویزا به محض ورود گرین کارت آمریکا دریافت می‌کنند.

نام ویزا

نسبت شخص درخواست کننده ویزا
با فرد مقیم در آمریکا

وضعیت اقامتی شخص مقیم آمریکا

شرایط فرد درخواست کننده

IR2

فرزند

شهروند

مجرد و زیر 21 سال

F1

فرزند

شهروند

مجرد و بالای 21 سال

F3

فرزند

شهروند

متاهل و سن اهمیتی ندارد

F2B

فرزند

دارنده گرین کارت آمریکا

مجرد و زیر 21 سال

F4

برادر یا خواهر

شهروند

-

IR5 

پدر یا مادر

شهروند

-

CR1

همسر

شهروند

-

F2A

همسر

دارنده گرین کارت آمریکا

-

K-1

نامزد

شهروند

-


  اگر درک جدول بالا برای شما سخت است می‌توانید با خواندن سه مثال زیر، نحوه استفاده از جدول را به خوبی متوجه شوید.

مثال 1 : اگر والدین شما شهروند آمریکا هستند و شما بالای 21 سال دارید اما ازدواج نکردید می‌توانید ویزای F1  آمریکا را درخواست دهید.

مثال 2 :  اگر فرزندان شما شهروند آمریکا هستند، می‌توانید ویزای IR5 دریافت کنید.

مثال 3 :  اگر زیر 21 سال هستید و تاکنون ازدواج نکردید و پدر یا مادر یا هر دو آنها گرین کارت آمریکا دارند، می‌توانید درخواست ویزای F2B آمریکا بدهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت با ویزاهای خانوادگی و آشنایی با تمام انواع آن، می‌توانید مقاله ویزاهای خانوادگی آمریکا را بخوانید.

ازدواج با یک شهروند آمریکا : در صورت ازدواج با فردی که شهروند آمریکا باشد، به شما ویزای CR1 تعلق می‌گیرد و به محض ورود به آمریکا، می‌توانید گرین کارت خود را دریافت نمایید.

ازدواج با دارنده گرین کارت آمریکا : در صورت ازدواج با فردی که دارنده گرین کارت آمریکا باشد، به شما ویزای F2A تخصیص می‌یابد و باز هم پس از ورود به آمریکا می‌توانید گرین کارت دریافت نمایید. در صورت احتیاج به اطلاعات بیشتر از شرایط این ویزا می‌توانید مقاله مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج F2A را بخوانید.

ویزای نامزدی یا K-1 در واقع در دسته ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا قرار دارد، اما به دلیل ماهیت مهاجرتی آن، می‌توان آن را در دسته ویزاهای مهاجرتی نیز جای داد. این نوع ویزا برای اشخاصی مناسب است که هنوز با یک شهروند آمریکا ازدواج نکرده‌اند، اما با فردی قرار گذاشته‌اند که پس از ورود به آمریکا با او ازدواج نمایند.

برای این افراد ویزای نامزدی یا K-1  صادر می‌شود و پس از ازدواج، می‌توانند گرین کارت آمریکا دریافت کنند. مدت اعتبار ویزای نامزدی 90 روز است و در صورت عدم ازدواج در این مدت، به هیچ وجه قابل تمدید نیست. می‌توانید برای خواندن مطالب بیشتر درباره این مورد، مقاله ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا  K-1 را بخوانید.

ویزای کاری آمریکا

گروه ویزای کاری آمریکا که با نام ویزای مبتنی بر اشتغال ( Employment Based Visas ) نیز شناخته می‌شوند، ویزاهایی هستند که به منظور ورود افراد موثر در زمینه‌های کاری، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی صادر می‌شوند. انواع ویزای کاری آمریکا شامل موارد زیر می‌شوند :

ویزای نخبگان یا E1 آمریکا

ویزای نخبگان مخصوص افرادی است که دارای مقام‌های بسیار بالای جهانی در زمینه هنر و ورزش هستند. (مثلا دارنده مدال المپیک هستند یا جایزه اسکار دریافت کرده‌اند.) این افراد برای دریافت ویزای آمریکا نیازمند هیچ شرایط دیگری نیستند و حتی برای دریافت ویزا نیاز به کارفرما یا اسپانسر ندارند.

دانشمندان و محققان برجسته بین‌المللی و مدیران بزرگ بین‌المللی نیز می‌توانند از شرایط این ویزا استفاده کنند، اما بر خلاف نخبگان ورزشی و هنری، نیازمند موسسه‌ای هستند که در آمریکا خواهان آن‌ها باشد و اسپانسری آنان را برعهده گرفته و حامیشان باشد. برای آشنایی بیشتر با این نوع ویزا، می‌توانید مقاله ویزای  E1  آمریکا را بخوانید و برای آشنایی با اسپانسر و حامی، مقاله اسپانسر برای اقامت آمریکا را بخوانید.

ویزای کاری E2 و E3 آمریکا

یکی دیگر از انواع ویزای کاری آمریکا هستند. این نوع ویزاها نسبت به ویزای E1 شرایط مهارتی آسان‌تری دارند، ولی پذیرش و صدور این نوع ویزاها سخت‌تر صورت می‌پذیرد. برای دریافت ویزاهای  E2 و E3 باید ابتدا از یک کارفرمای آمریکای پیشنهاد کار یا جاب آفر داشته باشید. در صورتی با درخواست ویزای شما موافقت می‌شود که کارفرمای شما مدت زیادی برای موقعیت شغلی مورد نظر خود درخواست نیروی کار داشته باشد و هیچ فرد آمریکایی واجد شرایط برای انجام آن کار وجود نداشته باشد. همانطور که می‌بینید شرایط برای اخذ این ویزا بسیار سخت است. برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد این ویزاهای کاری آمریکا می‌توانید به مقاله ویزای کاری E2 آمریکا  یا مقاله ویزای کاری E3 آمریکا مراجعه فرمایید.

ویزای E4 آمریکا

یک نوع ویژه از انواع ویزای کاری آمریکا هستند که فقط برای گروه خاصی از مهاجران می‌باشد. این نوع ویزاها معمولا برای نیروهای کار مذهبی و یا عراقی‌ها و افغانستانی‌هایی صادر می‌شود که به دولت و ارتش آمریکا خدمات ارزنده‌ای انجام داده‌اند. بنابراین این نوع ویزاها شامل ایرانیان نمی‌شود. در صورت علاقه برای آشنایی با این نوع از ویزاهای کاری آمریکا، می‌توانید مقاله ویزای E4 آمریکا را بخوانید.

ویزای کاری آمریکا (برای گروه‌های خاص)

SD, SR

نیروی کار مذهبی

SI

مترجمان / مترجمان عراقی و افغان

SQ

عراقی هایی که برای دولت آمریكا كار كردند

 

ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی آمریکا

شما به وسیله سرمایه گذاری و ایجاد کارآفرینی در آمریکا می‌توانید این ویزا را دریافت نمایید. مقدار سرمایه‌گذاری برای دریافت این نوع ویزا، در سال‌های اخیر افزایش یافته است. در حال حاضر برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا، باید حداقل 900000 دلار در ایالات و مناطق محروم و یا دارای نرخ بیکاری بالا (مناطق هدف) و یا حداقل یک میلیون و هشتصد هزار دلار در مناطق توسعه یافته و دارای نرخ بیکاری پایین (خارج از مناطق هدف)، سرمایه گذاری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و نحوه دریافت این ویزا، می‌توانید مقاله ویزای سرمایه گذاری E5 آمریکا را بخوانید.

انواع ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی آمریکا

کلاسه ویزا

توضیح ویزا

C5

کارآفرینی خارج از محدوده‌های هدف

T5

کارآفرینی در محدوده‌های روستایی/یا با نرخ بیکاری بالا (محدوده‌های هدف)

R5

برنامه آزمایشی سرمایه گذاری خارج از محدوده هدف

I5

برنامه آزمایشی سرمایه گذاری در محدوده هدف

سایر انواع ویزای مهاجرتی آمریکا

یک دسته دیگر از انواع ویزای مهاجرتی آمریکا وجود دارد، که تشابهی با ویزاهای خانوادگی آمریکا یا ویزای کاری آمریکا ندارند. به دلیل همین تفاوت این نوع ویزاها را در دسته سایر یا متفرقه دسته‌بندی می‌کنند و شامل موارد زیر است.

ویزای لاتاری گرین کارت یا DV

لاتاری گرین کارت آمریکا که به اختصار با نام لاتاری شناخته می‌شود، برنامه‌ای برای حفظ تنوع نژادی در ایالات متحده آمریکا است. در این برنامه قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا، هرساله 55000 ویزا به صورت تصادفی از طریق قرعه کشی بین متقاضیان مهاجرت به آمریکا توزیع می‌شود. این قرعه کشی در سال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا درج شد و پس از آن هرساله سهمیه 55000 ویزای مهاجرتی را به خود اختصاص داد.

فقط افراد تولد یافته در کشورهای معین مجاز به شرکت در برنامه لاتاری هستند و مردم برخی از کشورها همچون چون و بریتانیا و... که قبلا مهاجرت‌های زیادی را به آمریکا داشته‌اند، مجاز به شرکت در لاتاری نیستند. خوشبختانه متولدین کشور ایران نیز جز افراد مجاز شرکت در لاتاری گرین کارت آمریکا هستند. توجه کنید که معیار ثبت نام در لاتاری محل تولد شخص ثبت نام کننده است و کشور محل سکونت و تابعیت او ملاک نمی‌باشد.

اخذ ویزای لاتاری احتیاج به شانس دارد و شاید هر کس شانس برنده شدن آن را نداشته باشد، به همین دلیل شاید یک روش معمول برای مهاجرت به آمریکا نباشد. برای آشنایی بیشتر با لاتاری گرین کارت آمریکا و نحوه ثبت‌نام در آن می‌توانید مقاله لاتاری گرین کارت آمریکا چیست را بخوانید.

ویزای بازگشت فرد مقیم یا SB

برخلاف تفکر عموم مردم، اقامت دائم آمریکا و یا همان گرین کارت، کاملا مانند داشتن پاسپورت و یا حق شهروندی آمریکا نیست. یکی از تفاوت‌های بزرگ دارنده گرین کارت آمریکا و شهروند آمریکا این است که گرین کارت آمریکا اعتباری 10 ساله دارد که پس از این مدت باید تمدید شود، اما حق شهروندی آمریکا احتیاج به تمدید ندارد.

یکی دیگر از تفاوت‌ها این است که چنانچه فرد دارنده گرین کارت به مدت بیش از یکسال از آمریکا خارج شود، برای ورود مجدد به آمریکا نیازمند دریافت ویزای بازگشت فرد مقیم یا ویزای SB آمریکاست. این موضوع در حالی است که در وضعیت عادی و خروج‌های کمتر از 6 ماه، دارنده گرین کارت برای ورود مجدد به آمریکا نیازی به اخذ ویزا ندارد و همانند یک شهروند آمریکاست.

بنابراین ویزای SB آمریکا، فقط برای فردی صادر می‌شود که دارنده گرین کارت است و به مدت بیش از یک سال از آمریکا خارج شده است. به همین جهت این ویزا فقط در شرایط خاص صادر می‌شود و برای عموم افراد کاربردی ندارد.

 جدول ویزاهای مهاجرتی آمریکا

در این قسمت می‌توانید خلاصه تمام مطالب گفته شده در مورد انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا را در یک جدول مشاهده کنید. همچنین در این جدول تعداد بیشتر و کامل‌تری از انواع ویزای مهاجرتی را مشاهده خواهید کرد که به علت کم بودن توضیحات و کم کاربرد آن‌ها، ترجیح داده شده که فقط در این جدول آورده شوند. برای خواندن اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به آمریکا و راه‌های دریافت اقامت دائم آمریکا، می‌توانید مقاله روش های مهاجرت به آمریکا را مطالعه نمایید.

کلاسه ویزا

انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا

زیر مجموعه ویزاهای خانوادگی

IR1 , CR1

همسر یک شهروند آمریکا

K-3

ویزای همسر یک شهروند ایالات متحده منتظر تعیین تکلیف درخواست مهاجرت  I-130 است.

K-1

کسی که قصد ازدواج با یکی از شهروندان آمریکا را دارد و در واقع نامزد اوست

IR3, IH3, IR4 , IH4

فرزند خواندگی توسط شهروندان ایالات متحده آمریکا

IR2, CR2, IR5, F1, F3, F4

داشتن نسبت خانوادگی با شهروندان ایالات متحده آمریکا

F2A, F2B

داشتن نسبت خانوادگی با دارندگان اقامت دائم آمریکا

زیر مجموعه ویزاهای کاری و اشتغال آفرینی

E1

E2


 E3, EW3


C5, T5, R5, I5


S

مهاجران کاری که شامل گروه‌های زیر هستند:

·         نیروی کار نخبه [اول]

·         حرفه ای هایی که دارای مدارک پیشرفته و افراد دارای توانایی استثنایی هستند [دوم]

·         افراد حرفه ای و دیگر کارگران [سوم]

·         اشتغال زایی / سرمایه گذاران [پنجم]

·         مهاجران خاص [چهارم]

(عبارت داخل کروشه اولویت آن‌ها را نشان می‌دهد)

SD, SR

نیروی کار مذهبی

SI

مترجمان / مترجمان عراقی و افغان

SQ

عراقی‌هایی که به دولت و ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند

SQ

افغانستانی‌هایی که به دولت و ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند

سایر ویزاها

DV

ویزای گرین کارت آمریکا یا لاتاری

SB

ویزای بازگشت فرد مقیم (دارای اقامت آمریکا)


ویزای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزای غیرمهاجرتی آمریکا یا NIV (Non Immigrant Visa) برای سفرهای کوتاه مدت به کشور آمریکا یا دریافت اقامت موقت آمریکا برای گذراندن یک دوره از زندگی (مانند تحصیل در آمریکا) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این نوع از ویزاها حتی اگر به شما اجازه کار در آمریکا هم داده شود، اقامت شما از نوع موقت است و حق اقامت دائم در آمریکا را نخواهید داشت. البته راه‌هایی هم وجود دارد که می‌توان با این نوع ویزاها اقامت دائم آمریکا را نیز دریافت کرد که در صورت علاقه به دانستن آن می‌توانید مقاله اخذ اقامت دائم آمریکا  را بخوانید.

انواع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا انواع بسیار زیادی دارد، برخی از آن‌ها فقط برای کاربردهای بسیار محدود و در ذیل توافق‌نامه‌های خاصی صادر می‌شوند. بنابراین در این قسمت قصد داریم فقط ویزاهای غیر مهاجرتی پر کاربرد و قابل استفاده برای عموم افراد را توضیح دهیم و برای ویزاهای کم کاربرد، فقط به لیست کردن آن‌ها در جدول آخر این مقاله بسنده خواهیم کرد. بنابراین انواع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا شامل موارد زیر هستند :

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا که با نام ویزای دانشجویی آمریکا نیز شناخته می‌شود، همانطور که از نامش پیداست، مجوزی است که به واسطه آن می‌توانید برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های آمریکا، وارد کشور آمریکا شده و تا اتمام دوره تحصیلی خود در این کشور اقامت موقت داشته باشید.

یکی از شرایط اصلی و مهم برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا، دریافت پذیرش از یکی از موسسات آموزشی معتبر در آمریکا است. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بدون نوشتن یک CV خوب و بدون داشتن مدرک زبان، کار سختی است، اما از این بابت ناامید نباشید. شما می‌توانید با خواندن مقاله‌های تحصیل در آمریکا و چگونه یک CV بی نقص بنویسم، اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید و در صورت نیاز به مشاوره‌های تخصصی بیشتر و یا احتیاج به کمک در زمینه پذیرش بدون مدرک زبان از دانشگاه‌های آمریکا، می‌توانید به وسیله شماره 02148406 ( خط ویژه ) با مشاورین باتجربه موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

در انواع ویزای ایالات متحده آمریکا، ویزای تحصیلی تنها ویزایی است که طی سال‌های اخیر مشمول هیچ محدودیتی نشده است. ویزای دانشجویی آمریکا در سه نوع F ، M و J صادر می‌شوند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

به طور کلی برای ویزاهای دانشجویی آمریکا سه نوع  F ، M و J وجود دارد، عددی نیز که مقابل حروف این نوع از ویزاها می‌آید، نشانگر نسبت فرد استفاده‌کننده از ویزاست. چنانچه ویزا برای خود استفاده کننده از خدمات تحصیلی صادر شده باشد، عدد 1 مقابل حرف ویزای تحصیلی قرار می‌گیرد (به طور مثال F1) و ویزای وابستگان همراه شخص اصلی (همچون همسر و فرزند) نیز عدد 2 مقابل حرف ویزای تحصیلی قرار می‌گیرد (به طور مثال F2).

ویزای تحصیلی F آمریکا

معروف‌ترین و بهترین ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F است، دانشجویانی که متاهل هستند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 21 سال ویزای F2 اخذ کنند تا بتوانند در آمریکا اقامت داشته باشند. برای اخذ این ویزا درخواست کننده بایستی پس از اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر در آمریکا و دریافت فرم I-20 از آن‌ها، نسبت به تشکیل پرونده برای اخذ ویزای تحصیلی و تکمیل فرم DS-160 اقدام نماید. می‌توانید تمام مطالب مربوط به چیستی و مراحل مربوط به دریافت این نوع ویزا را در مقاله اخذ ویزای تحصیلی F1 آمریکا بخوانید.

ویزای تحصیلی M آمریکا

 از نظر شرایط می‌توان گفت ویزای تحصیلی M مانند F می‌باشد. تفاوتی که ویزای تحصیلی M با ویزای F دارد در این است که ویزای M تنها برای برخی از رشته های فنی و حرفه‌ای می باشد و در سایر موارد مانند دریافت اقامت همسر و فرزند زیر 21 سال دقیقا مثل ویزای F می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ویزای تحصیلی M1 آمریکا را مطالعه کنید.

ویزای تحصیلی J آمریکا

ویزای تحصیلی J مخصوص فرصت‌های مطالعاتی است. اشخاصی متقاضی این ویزا هستند که می‌خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی J بر اساس طول دوره متغیر است. دارنده ویزای تحصیلی J بایستی پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام کند.

ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی متداول‌ترین ویزای آمریکاست و در دو نوع B1 و B2 صادر می‌شود. هدف از صدور ویزای توریستی آمریکا، فقط گردشگری نیست، بلکه این ویزا برای مقاصد توریستی، دیدار خانواده، درمانی و تجاری صادر می‌شود. شما با داشتن این ویزا شش ماه زمان خواهید داشت که از تمام ایالت‌های کشور آمریکا بازدید کنید.

عموما ویزایی که برای امور گردشگری صادر می‌شود B2 است. ویزاهای B1 نیز عموما برای اهداف تجاری کوتاه مدت، درمان و ورزش صادر می‌شوند. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد ویزای توریستی آمریکا، می‌توانید مقاله ویزای توریستی B2 آمریکا را بخوانید.

جدول ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

همانطور که پیش‌تر گفتیم، سایر ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا چندان پرکاربرد نیستند، بنابراین ترجیح دادیم که فقط به آوردن نام آن‌ها در جدول زیر بسنده کنیم. این جدول، تمام ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا را به صورت جامع و کامل پوشش می‌دهد. برای فهم بیشتر این جدول حتما توضیحات زیر آن را نیز بخوانید.

موارد مورد نیاز
قبل از درخواست ویزا

دسته ویزا

هدف سفر

(NA)

B-1

ورزشکار، آماتور یا حرفه‌ای (فقط برای کسب جایزه)

DOL

E-3

تخصص حرفه‌ای استرالیا

(NA)

BCC

کارت گذرگاه مرزی: مکزیک

(NA)

B-1

برای سفر و بازدید تجاری

(USCIS)

CW-1

کارگر انتقالی  CNMI

(NA)

D

خدمه هواپیما

(NA)

A

دیپلمات یا مقام دولت خارجی

(NA)

B-1

کارگر خانه یا پرستار بچه - باید همراه یک کارفرمای خارجی باشد

(NA)

G1-G5, NATO

کارمند یک سازمان بین المللی مشخص یا ناتو

USCIS

O

اتباع خارجی با توانایی فوق العاده در علوم، هنر، آموزش، تجارت یا ورزش

DOL

H-1B1 شیلی
H-1B1 سنگاپور

توافق نامه کاری تجارت آزاد (FTA)  : شیلی، سنگاپور

USCIS

Q

بازدیدکننده فرهنگی

USCIS

L

مسافرت برای نقل و انتقالات شرکت

(NA)

B-2

سفر برای درمان پزشکی

(NA)

I

رسانه، روزنامه نگار

(NA)

TN/TD

ورود کارگر حرفه‌ای تحت توافقنامه NAFTA : مکزیک، کانادا

USCIS

P

ورزشکار، هنرمند، سرگرمی

SEVIS

J , H-1B

پزشک

SEVIS

J

استاد، محقق، معلم (برای اهداف تحقیقاتی)

USCIS

R

نیروی کار مذهبی

DOL

 سپس

 USCIS

H1B

مشاغل تخصصی در زمینه هایی که نیاز به دانش بسیار تخصصی دارند

SEVIS

F, M

تحصیل در آمریکا

DOL

 سپس

 USCIS

H-2A

کارگر موقت کشاورزی

DOL

 سپس

 USCIS

H-2B

کارگری موقت خدمات دیگر یا نیروی کار موقت که کار فصلی انجام می‌دهد.

(NA)

B-2

گردشگری، تعطیلات

USCIS

H-3

آموزش در برنامه‌ای که در درجه اول برای اشتغال نیست

(NA)

E

سرمایه گذار ، معامله‌گر

(NA)

C

عبور از کشور آمریکا

USCIS

U

قربانی فعالیت جنایی

USCIS

T

قربانی قاچاق انسان

(NA)

V

ویزای غیر مهاجرتی (V) برای همسر و فرزندان یک مقیم دائم قانونی  (LPR)

(NA)

 

تمدید ویزاهای ایالات متحده - A ، G  و ناتو

مخفف اختصارات به کار رفته در جدول به چه معناست

قبل از درخواست ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده به اتمام رساندن فرآیند‌های نوشته شده در مقابل هر ویزا الزامی است.

  • :DOL کارفرمای شما در آمریکا باید قبل از تشکیل پرونده شما در USCIS ، از وزارت کار ایالات متحده آمریکا مجوز کار خارجی دریافت کند.
  •  :USCISتأییدیه درخواست یا درخواست شهروندی ایالات متحده و خدمات مهاجرت آمریكا (USCIS) (درخواست یا برنامه مورد نیاز، بستگی به دسته ویزایی دارد كه قصد دارید برای آن اقدام كنید)
  •  :SEVISتشکیل پرونده در سیستم اطلاعات بازدید کنندگان دانشجویی و ارز  (SEVIS)و گرفتن تاییدیه.
  •  :(NA)قبل از درخواست ویزا ، نیازی به تشکیل پرونده و استعلام از دیگر سازمان‌های دولتی ایالات متحده آمریکا نیست.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا تمام انواع ویزای آمریکا را مورد بررسی کامل و جامع قرار دهیم. لازم به ذکر است که فقط برخی از ویزاهای بیان شده در این مقاله مناسب ایرانیان است و ما در این مقاله تمرکز بیشتری بر روی آن‌ها گذاشته و سعی کردیم آن‌ها را بیشتر برای شما توضیح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم به افزایش اطلاعات و آگاهی شما در حوزه انواع ویزای آمریکا کمک کرده باشیم.

چنانچه به خدمات موسسه حامی مهاجر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ، اخذ ویزای توریستی آمریکا و مشاوره در زمینه مهاجرت به آمریکا نیاز داشتید، می‌توانید با شماره 02148406 ( خط ویژه ) تماس حاصل فرمایید.

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه