20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ ویزای شینگن 2023

 

با داشتن ویزای شینگن شما می‌توانید به 27 کشورهای اروپایی در منطقه شنگن سفر کنید. برای اخذ این ویزا ابتدا بهتر است برخی مفاهیم و شرایط را درباره آن بدانید تا با آگاهی بیشتر در این راستا قدم بردارید. اگر از اتباع کشورهای خارج از منطقه شینگن هستید، باید برای ورود به کشورهای این منطقه ویزا دریافت کنید. البته استثنائاتی برای برخی کشورها در بعضی شرایط وجود دارد.

در این مقاله به ویزای شنگن می‌پردازیم. در ابتدا چیستی منطقه و ویزای شینگن را بیان می‌کنیم، کشورهای عضو این منطقه را عنوان کرده و شرایط و مراحل اخذ ویزا را توضیح می‌دهیم. سپس در مورد انواع این ویزا صحبت کرده و نمونه ویزای صادر شده را نشان می‌دهیم. در انتها نیز به سوالات متداول شما عزیزان پاسخ می‌دهیم.

حامی مهاجر، موسسه مهاجرتی با تجربه و معتبر، مفتخر است تا در مسیر سفر و ورود شما به کشور های عضو شینگن، خدمات مطمئن و با کیفیت ارائه دهد. در ضمن مشاوره تخصصی ویزای توریستی شنگن در حامی مهاجر رایگان است. با ما از طریق شماره 02148000957 در تماس باشید.

اخذ ویزای شینگن با حامی مهاجر

ویزای شینگن چیست؟

اتباع اکثر کشورهای خارج از منطقه شینگن باید برای ورود به این منطقه، ویزای شینگن (Schengen Visa) اخذ کنند. توافق نامه شینگن با هدف حذف کنترل مرزی ابتدا توسط 5 کشور (فرانسه، آلمان، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ) امضا شد و از آن پس سایر اعضای این توافق نامه به تدریج اضافه شدند. در حال حاضر آخرین کشوری که به این منطقه به صورت رسمی اضافه شده است، کشور کرواسی است.

 بسته به اینکه ویزای شما کوتاه مدت است یا بلند مدت، شما باید شرایط لازم را داشته باشید، همچنین طبق قوانین ویزای شینگن عمل کنید تا سابقه سفر بدی برای شما ثبت نشود. در ادامه مقاله درباره انواع ویزای شینگن نیز صحبت خواهیم کرد. توجه داشته باشید شرایط شما از جمله هدف، میزان تمکن مالی، سابقه سفر و اخذ ویزا و تابعیت، اعتبار ویزای شنگن را تعیین می‌کند.

مزایای دریافت ویزای شینگن

 • امکان سفر به بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا و ... با دریافت یک ویزا
 • نداشتن کنترل مرزی در مرز کشور های عضو شینگن برای رفت وآمد (به جز در برخی شرایط)
 • ایجاد سابقه سفر خوب و تسهیل دریافت ویزای کشورهای دیگر مثل کانادا
 • در صورت اخذ ویزای مولتی شینگن، امکان دریافت اقامت دائم کشور مقصد در منطقه شینگن بسیار بیشتر خواهد شد

کشورهای عضو منطقه شینگن

کشورهای زیر عضو منطقه شینگن هستند. برای اطلاع از تاریخ امضای توافق نامه شنگن و عضویت رسمی این کشورها به مقاله درباره منطقه شینگن مراجعه کنید. در ضمن دو کشور بلغارستان و رومانی نیز تقریبا تمام معیارهای لازم را کسب کرده و در انتظار پیوستن به این توافق نامه هستند.

بلژیک

فرانسه

آلمان

هلند

ایتالیا

لوکزامبورگ

اسپانیا

یونان

پرتقال

فنلاند

اتریش

دانمارک

نروژ

ایسلند

سوئد

مجارستان

استونی

جمهوری چک

مالت

لیتوانی

لتونی

اسلوونی

اسلواکی

لهستان

کرواسی (از سال 2023)

لیختن اشتاین

سوئیس

این مقاله را هم بخوانید: شرایط اخذ ویزای شینگن فرانسه 2023

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

برای تعیین نوع و اعتبار ویزای شینگن شما، هدف از ورود به کشورهای منطقه شینگن، مدت زمان اقامت مورد نظر و شرایطتان مثل تابعیت، تمکن مالی و ... مورد بررسی قرار می‌گیرند. انواع ویزای شنگن موارد زیر هستند:

 • ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی
 • ویزای شینگن نوع C + ویزای شینگن نوع B (ویزای تایپ B امروزه زیرمجموعه ویزای تایپ C قرار گرفته است)
 • ویزای شینگن نوع D یا ویزای ملی کشورهای شنگن
 • ویزای محدود شینگن یا LTV

ویزای شنگن فرودگاهی (Airport Schengen Visa) برای زمانی صادر می‌شود که شما قصد دارید به کشوری خارج از منطقه شینگن بروید و برای اینکار باید در یکی از فرودگاه‌های کشور منطقه شینگن پرواز خود را عوض کنید. توجه کنید که تا زمان پرواز بعدی خود از منطقه ترانزیت بین المللی نباید خارج شوید.

ویزای شینگن C، ویزای کوتاه مدت بوده و به ویزای توریستی شینگن نیز معروف است. اما شما می‌توانید با هدف درمان، تشکیل جلسات کاری یا تجاری و شرکت در دوره آموزشی در مدت کمتر از 90 روز نیز این ویزا را دریافت کنید. برای اطلاع از شرایط و اعتبار این ویزا به مقاله ویزای شینگن نوع C مراجعه کنید.

ویزای شینگن نوع D یا National Visa، در واقع ویزای ملی کشورهای منطقه شینگن بوده و با داشتن آن می‌توانید به کار، تحصیل و یا زندگی در کشور این منطقه بپردازید. برای مثال اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید برای ویزای تحصیلی آلمان که همان ویزای شینگن D با هدف تحصیل است، اقدام کنید.

ویزای شینگن محدود یا Limited Territorial Visa برای زمانی صادر می‌شود که شما به علت خاصی مثل دلایل بشردوستانه و به صورت فوری باید وارد کشور منطقه شینگن شوید و صدور ویزای استاندارد شینگن در مدت زمان لازم امکان‌پذیر نباشد. توجه کنید که در صورت اخذ این ویزا شما فقط می‌توانید به کشور یا کشورهای محدود و مشخص وارد شوید و نمی‌توانید به سایر کشورهای این منطقه سفر کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن

مواردی که در زیر عنوان کردیم، مدارک عمومی برای برای اخذ ویزای شینگن هستند. بر اساس هدف و وضعیت اشتغال شما نیز مدارک دیگری را نیز از شما می‌خواهند. علاوه بر آن ممکن است برای شرایط شخص شما نیاز باشد تا مدارک اضافه‌تری به سفارت تحویل دهید. برای مشاهده مدارک لازم به طور کامل به مقاله ویزای شینگن مراجعه کنید.

 • فرم درخواست ویزا (تکمیل و امضا شود)
 • 2 قطعه عکس مناسب پاسپورت (حداکثر برای سه ماه گذشته)
 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل سه ماه بعد از خروج شما از منطقه شینگن
 •  برنامه سفر و وضعیت رفت و برگشت شما، مثل رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت
 • تاییدیه یا رسید خرید بیمه مسافرتی کل منطقه شینگن با حداقل پوشش 30,000 یورو
 • مدرک اثبات وضعیت اسکان در طول اقامت شما در کشور مقصد مثل رزرو هتل
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • تاییدیه پرداخت هزینه درخواست ویزا به سفارت
 • مدارک وضعیت مدنی مثل شناسنامه، سند ازدواج، شناسنامه و مدارک تولد فرزند و ...

شرایط تمکن مالی برای اخذ ویزای شینگن چیست؟

شما باید توانایی مالی را برای مدت زمان اقامت خود در کشور منطقه شینگن داشته باشید و آن را به سفارت اثبات کنید. میزان تمکن مالی بستگی به کشوری از منطقه شنگن دارد که قصد اقامت را در آنجا دارید. یعنی کشور مقصد با توجه به شرایط خود این مبلغ را مشخص می‌کند. برای اثبات تمکن مالی می‌توانید یکی از سه راه زیر را در پیش گیرید.

1- اگر خودتان توانایی ارائه کل تمکن مالی را دارید، صورت وضعیت حساب بانکی که پول کافی را برای مدت زمان اقامتتان دارد، به سفارت تحویل دهید.

2- اگر توانایی مالی برای میزان تعیین شده را ندارید، می‌توانید از کسی که توانایی مالی کافی برای حمایت از شما را دارد، بدون نیاز به داشتن اقامت یا شهروندی آن کشور، حمایت مالی دریافت کنید. به این صورت که او خود را اسپانسر شما معرفی کند و تمکن مالی ارائه دهد.

3- می‌توانید بخشی از تمکن مالی را خودتان ارائه دهید و برای باقی مبلغ از اسپانسر یا حامی مالی کمک بگیرید، در این صورت هردو برای تمکن مالی باید مدارک لازم را ارائه دهید.

ممکن است این سوال مطرح شود که تمکن مالی برای کشور مقصد در شینگن چگونه تعیین می‌شود؟ این میزان در واقع حداقل مبلغ هزینه گذران یک روز در کشور مقصد است. برای مثال اگر شما تصمیم دارید به مدت 10 روز در منطقه شینگن اقامت داشته باشید، باید مبلغ تمکن مالی را برای این ده روز محاسبه کنید.

مراحل درخواست ویزای شینگن

اولین و مهمترین مرحله برای دریافت این ویزا، آگاهی از شرایط و تعیین هدف شما از ورود و سفر به کشور مقصد در منطقه شنگن است. بهتر است درباره شرایط و چگونگی دریافت ویزا با توجه به شرایط خودتان و حتی تعیین شانس دریافت ویزا با کارشناس مجرب مشورت داشته باشید.

در قدم بعدی، فرم درخواست ویزا را تکمیل و امضا کنید. مدارک لازم برای درخواست ویزا با توجه به شرایط، هدف و ماهیت ویزای شما، همچنین برنامه سفری که دارید، باید آماده‌سازی شود. همچنین برای ترجمه رسمی مدارک خود به زبان خواسته شده اقدام کنید. بعد از آن باید برای تعیین وقت سفارت درخواست ارسال کنید و هزینه درخواست ویزا را پرداخت کنید و رسید آن را همراه خود داشته باشید.

بعد از مشخص شدن وقت سفارت، در روز تعیین شده همراه با مدارک خود به سفارت کشور مقصد مراجعه کرده و مراحل درخواست ویزا را طی کنید.

شرایط تمدید ویزای شینگن چیست؟

هزینه ویزای شینگن در سال 2023

هزینه ویزای شینگن

طبیعتا بررسی و دانستن هزینه‌های لازم در مسیر دریافت ویزای شینگن و ورود به کشور مقصد، از جمله موارد ضروری است. هزینه‌های آماده‌سازی و ترجمه مدارک، هزینه ثبت درخواست ویزا، هزینه بلیط رفت و برگشت و... . توجه کنید که میزان تمکن مالی را هم باید در نظر داشته باشید، چون باید به سفارت ثابت کنید میزان کافی پول همراه خواهید داشت. در زیر هزینه درخواست ویزا به سفارت آمده است. نکته مهم این است که سعی کنید بیشتر از مبالغ و هزینه‌های ذکر شده همراه خود داشته باشید تا در شرایطی خاص بتوانید در مراحل درخواست ویزا و سفر به کشور مقصد، از پس مخارج برآیید.

 • هزینه درخواست ویزای شینگن برای افراد بالا 12 سال: 80 یورو
 • هزینه ویزا برای کودکان بین 6 تا 12 سال: 40 یورو
 • هزینه ویزا برای کودکان زیر 6 سال: رایگان
 • هزینه ویزا برای دارندگان پاسپورت دیپلماتیک و اعضای خانواده مقیم اروپا: رایگان

مشاوره برای دریافت ویزای شینگن

همانطور که گفتیم، مشاوره تخصصی با کارشناس مجرب مهمترین قدم برای گرفتن ویزای شینگن است، مخصوصا اگر از قبل تجربه دریافت این ویزا را نداشته باشید. یکی از موارد مهم در اخذ این ویزا، تعیین هدف و بررسی شرایط شماست. با مشاوره مطمئن، متوجه می‌شوید که آیا در حال حاضر شرایط دریافت ویزای شینگن را دارید؟ قصد تحصیل یا کار را در کشور منطقه شینگن دارید، یا با هدف تفریح و گردشگری می‌خواهید به آنجا سفر کنید؟ کدام کشور با شرایط شما راحت‌تر برای شما ویزای شنگن صادر می‌کند؟

نکته مثبت در موسسه حامی مهاجر، رایگان بودن مشاوره و تعیین شانس ویزای توریستی و کوتاه مدت شینگن است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و خدمات ویزای شینگن و کسب اطلاعات بیشتر، از طریق شماره 02148000957 با ما تماس بگیرید.

نکاتی درباره مصاحبه ویزای شنگن

مصاحبه ویزای شینگن

وقتی برای تعیین وقت سفارت اقدام کردید و زمان مراجعه شما به سفارت تعیین شد، باید تمامی مدارک لازم را آماده کنید و به سفارت تحویل دهید. معمولا برای دریافت ویزای شینگن مصاحبه‌ای انجام نمی‌شود ولی گاهی و با توجه به شرایط شما ممکن است نیاز باشد تا با افسر مهاجرتی مصاحبه داشته باشید.

معمولا بعد از تحویل مدارک به سفارت و احتمالا انجام مصاحبه، دو هفته طول می‌کشد تا ویزای شما در صورت تایید صادر شود. البته در برخی شرایط ممکن است مدت انتظار تا 60 روز نیز ادامه داشته باشد. بنابراین با آگاهی از شرایط و برنامه خود، در زمان مناسب برای درخواست صدور ویزای شنگن اقدام کنید.

سوالاتی که ممکن است در زمان مصاحبه از شما بپرسند، می‌تواند درباره وضعیت تاهل شما باشد، وضعیت شغلی شما و همسرتان، دلیل درخواست مدت زمان اقامت شما، اینکه آیا فرزند دارید، آیا از آشنایان و خانواده شما در کشور منطقه شینگن زندگی می‌کنند؟ همچنین از شما درباره تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه‌ها می‌پرسند. نکته خیلی مهم این است که باید ثابت کنید بعد از سفر یا اتمام تحصیل، در کشور مقصد نخواهید ماند و به کشور خود باز خواهید گشت.

نمونه ویزای شینگن

سخن پایانی

ویزای شینگن، امکان سفر را به بسیاری از کشورهای اروپایی بدون نیاز به اخذ ویزای جداگانه برای کشور های عضو شینگن فراهم می‌کند. در این مقاله به ویزا شنگن پرداختیم و در مورد مزایای دریافت این ویزا صحبت کردیم. شرایط و مدارک لازم برای اخذ این ویزا را گفتیم و نکاتی را راجع به مصاحبه سفارت ذکر کردیم. در انتها به سوالات متدوال شما عزیزان پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول درباره ویزای شینگن

آیا ویزای شینگن مصاحبه دارد؟

معمولا برای اخذ این ویزا نیازی به مصاحبه نیست. اما ممکن است با توجه به شرایط لازم باشد تا با افسر مهاجرتی در سفارت مصاحبه داشته باشید.

مصاحبه ویزای شنگن به چه زبانی است؟

مصاحبه سفارت در ایران به زبان فارسی است و نگرانی بابت زبان خارجی برای مصاحبه نداشته باشید.

برای اخذ ویزای شنگن، مدارک خود را به چه زبانی باید ترجمه کنیم؟

معمولا از شما درخواست می‌شود مدارک خود را یا به زبان انگلیسی ترجمه کنید و یا به زبان رسمی کشور مقصد.

با گرفتن ویزای شینگن آلمان می‌توانم به کشور فرانسه سفر کنم؟

بله، اما ورود شما به منطقه شینگن باید از کشوری باشد که از آنجا ویزا دریافت کردید. یعنی ابتدا باید وارد کشور آلمان شوید و بعد از آن به فرانسه سفر کنید. برای مطالعه مراحل اخذ ویزای شینگن آلمان به این مقاله مراجعه کنید.

آیا برای این ویزا حتما باید سابقه سفر داشته باشیم؟

سابقه سفر برای اخذ این ویزا بسیار مهم است، اما بسیاری از مشتریان موسسه حامی مهاجر بدون سابقه سفر ویزای شنگن را گرفتند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3
رضامیرزانژاد
من بعدازسفربه ترکیه به یک دفترهواپیمایی درشهرخودم ساری رفتم وتورروسیه سنت پطرزبورگ ‌فنلاندودانمارک راگرفتم بعدادیدم مهرشینگن نیزدرویزامن خورده الان ۶سال گذشته ومن پاسپورت جدیدگرفتم که مهرشینگن ندارد.آیانیازبه درخواست مجدددارم یاسابقه من باقی مانده است؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. اگر به کشورهای عضو شنگن سفر کرده باشید، سابقه سفر شما در سیستم باقی خواهد ماند، اما بهتر است برای اثبات ادعای خود، پاسپورت قبلی خود را نیز همراه داشته باشید.

محمد صادقی
برای مرد مجرد ۲۴ ساله شینگن راحت داده میشود؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام. وقت بخیر. مشاوره ویزای شنگن در موسسه حامی مهاجر کاملا رایگان است. برای دریافت مشاوره و بررسی شانس دریافت ویزای شنگن، فقط کافی است با شماره 02149078 تماس بگیرید.

عابدیان زهرا
منظور از سوابق بیمه تامین اجتماعی چیست و از کجا باید تهیه کرد ؟
کارشناس حامی مهاجر

<p>درود همراه عزیز&nbsp;</p> <p>ارائه سوابق بیمه ثابت می کند&nbsp;که شخص متقاضی در کشور خود دارای شغل و تحت پوشش بیمه هست .&nbsp;</p> <p>برای دریافت سوابق بیمه باید از تامین اجتماعی پیگیری کنید&nbsp;</p>