حامی مهاجر را دنبال کنید

در سال 2016، میزان جمعیت پناهندگان به کشور آرژانتین 3.222 نفر تخمین زده شد. طبق آمار و ارقام، طی 26 سال گذشته این میزان در سال 1994 به بالاترین میزان خود یعنی 11.901 نفر رسید و در سال 1998 در کمترین میزان خود یعنی 2.270 نفر قرار داشت.

به چه کسی پناهنده می‌گویند؟

پناهنده کسی است که از کشور خود فرار کرده چراکه جان، امنیت یا آزادی‌اش بخاطر دلایلی مثل خشونت، مبارزه مسلحانه، تخطی از حقوق بشر یا تحت شرایط دیگری که نظم عمومی را به جد برهم می ریزد، به خطر افتاده‌است.

مهم: کسانی که به‌دنبال شرایط و یا فرصت‌های اقتصادی بهتری بوده اما به خاطر دلایلی که پیش‌تر ذکر شد مجبور به ترک کشورشان نیستند، پناهنده در نظر گرفته نمی‌شوند و درخواست آنها باید در حضور مقامات مهاجرتی ثبت شود.

چگونه در آرژانتین درخواست پناهندگی دهیم؟

قانون پناهندگی شماره 26.165 (قانون عمومی شناسایی و محافظت از پناهندگان)، کمیسیون ملی پناهندگان CONARE را ایجاد کرد. این کمیسیون نوعی آژانسی ایالتی تشکیل شده‌است از وزیران مختلف، رئیس عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR و سازمانی غیر دولتی و غیر انتفاعی (دو مورد آخر حق اظهار نظر دارند اما حق رای ندارند).

CONARE چیست؟

CONARE مسئول رسیدگی به درخواست پناهجویان و همچنین تمام جنبه‌های مربوط به دفاع از حقوق پناهندگان از جمله جستوجوی گزینه‌های محلی برای کمک و جمع‌آوری پناهندگان و پناهجویان در آرژانتین است.

مهم: اقدامات قبل از CONARE باید شخصاً انجام شوند. این اقدامات کاملاً رایگان بوده و به مداخله وکلا نیازی ندارند.

شیوه درخواست وضعیت پناهندگی در آرژانتین

در آرژانتین، بهتر است قبل ‌از هر کاری، درخواست‌نامه خود را در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین، یا داخل کشور به صورت کتبی یا شفاهی به ثبت برسانید.

 • زمانی که خارج از آرژانتین هستید، نمی‌توانید درخواست وضعیت پناهندگی دهید.
 • درخواست پناهندگی باید در مرزهای آرژانتین و یا در خاک آرژانتین صورت پذیرد.
 • فرایند کار می‌تواند توسط نزدیک‌ترین هیئت DNM به محل اقامت شما به جریان افتاده و ادامه پیدا کند.
 • تمام اطلاعاتی که ارائه کرده‌اید کاملاً محرمانه خواهند ماند و با کشور مبدا شما به اشتراک گذاشته نخواهند شد.
 • برای همراهی کودکان زیر 18 سال یا انان که از خانواده‌شان جدا شده‌اند، یک معلم خصوصی اختصاص داده خواهد شد.
 • شما حق دارید از کمک یک وکیل به صورت رایگان استفاده کنید. برای وکیل گرفتن باید با دفتر ملی مدافع عمومی  National Office of the Public Defender تماس بگیرید، یعنی جایی که برای کمک گرفتن در هر مرحله از فرایند پناهندگی یا راهنمایی گرفتن برای قانونی کردن وضعیت پناهندگی‌تان قبل از اینکه این کار توسط دفتر ملی مهاجرت صورت پذیرد می‌توانید از آنجا کمک بخواهید.

در زمان شروع درخواست پناهندگی در آرژانتین، باید مراحل زیر را طی کنید

 • فرمی که توسط مقامات دارای صلاحیت تحویل‌ شما داده خواهد شد را تکمیل کنید.
 • مدرکی ارائه دهید که هویت شما را تصدیق کند (گذرنامه، مدرک شناسایی یا موارد مشابه دیگر) و مدارک یا اطلاعاتی که از پرونده‌تان پشتیبانی کند. اگر مدرک شناسایی ندارید یا نمی‌توانید مدارک خواسته شده را ارائه دهید، باید دلیل بیاورید.
 • حداقل یک مصاحبه شخصی با کارمند دبیرخانه اجرایی CONARE خواهید داشت، که با جزئیات درباره‌ی دلایل حقیقی شما که باعث شده کشورتان را ترک کنید پرسش به‌عمل خواهد آورد. مصاحبه به زبانی انجام خواهد شد که شما متوجه شوید.
 • محل اقامت واقعی خود، یعنی جایی که تمام ارتباطات و پیغام ها و فراخوانی ها به آنجا تحویل داده می‌شوند را اطلاع دهید.
 • در طول فرایند، هرگونه تغییر احتمالی در محل اقامت خود را اطلاع دهید.

نکات ضروری در مورد پناهندگی در آرژانتین

 • درصورتی که زبان آن کشور را نمی‌دانید می‌توانید درخواست کمک از یک مترجم یا مترجم شفاهی دهید، که کاملاً رایگان خواهد بود.
 • باید تمامی اسناد و مدارکی که مربوط به دلایل شما برای ترک کشورتان هستند را ارائه دهید.
 • تحویل گواهی موقت
 • ظرف 20 ساعت کاری بعداز تحویل درخواست‌نامه برای وضعیت پناهندگی، گواهینامه‌ای دریافت خواهید کرد که شرایط، تقاضا و اقامت قانونی شما در کشور را تایید می‌کند. این گواهی موقت به شما اجازه رفت‌ و آمد آزادانه در کشور، اقامت در یک هتل یا مهمانخانه، اجازه کار و دسترسی به بهداشت همگانی و همچنین خدمات آموزشی را می‌دهد.

مهم: طبق قوانین کار موجود در کشور، گواهی موقتی که ذکر شد به شما اجازه کار قانونی می‌دهد. شما می‌توانید درخواست کد شناسایی کار ( CUIT/CUIL برای اختصارات اسپانیایی) دهید که به صورت رایگان توسط  کشور آرژانتین از طریق اداره تامین اجتماعی ملی ANSES ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که این گواهی موقت، هر 90 روز باید تمدید شود. برای آنکه گواهی موقت شما معتبر باقی بماند و از غیرقانونی شدن وضعیت مهاجرتی شما جلوگیری شود، باید قبل از ابطال این گواهی، شخصاً برای تمدید آن اقدام کنید.

تأیید درخواست پناهندگی در آرژانتین

برای پردازش اقامت موقت در کشور، یک گواهی دریافت خواهید کرد. زمانی‌که اقامت موقت گرفتید، می‌توانید برای گرفتن مدرک شناسایی ملی خود DNI که مختص خارجی‌ها است، اقدام کنید. هردو عملیات ذکر شده رایگان هستند.

عدم تأیید درخواست پناهندگی در آرژانتین

درصورتی که وضعیت پناهندگی شما تأیید نشود، حق درخواست برای تجدید نظر خواهید داشت (درخواست مصاحبه) که به صورت یک درخواست‌نامه کتبی در حضور وزیر امور داخلی خواهد بود که باید طی 10 روز کاری بعد از دریافت تصمیم‌گیریِ انجام شده درمورد پرونده‌تان آن را به ثبت برسانید. علت درخواست مصاحبه مجدد باید کاملاً توجیه شود. به عبارت دیگر، باید به‌طور کامل توضیح دهید که چرا با تصمیم CONARE موافق نیستید. اگر تصمیم وزیر امور داخله هم درمورد پرونده‌ی شما منفی باشد، حق درخواست یک مصاحبه قضایی برای تصمیم‌گیری خواهید داشت، که دراین صورت به کمک یک وکیل نیاز پیدا می‌کنید.

مهم: درصورت نهایی شدن عدم تأیید پرونده‌ی شما، مقامات مهاجرتی درباره‌ی وضعیت قانونی شما و همچنین اقامت قانونی شما در کشور تصمیم‌گیری خواهند کرد.

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه