20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای استارتاپ کانادا: راهکاری برای سرمایه‌گذاری و رشد

ویزای استارت آپ کانادا 2023؛ شرایط و هزینه

آیا ایده‌ نوآورانه‌ای برای کسب و کار خود دارید؟ اگر بتوانید از یکی از سازمان‌های مشخص شده، پشتیبانی و حمایت لازم برای ایده‌ خود را به دست آورید، می‌توانید به راحتی به کانادا مهاجرت کنید.

کانادا به مدت طولانی به عنوان مرکز نوآوری و کارآفرینی شناخته شده است و افراد با استعداد از سراسر جهان را به سمت شروع کسب و کار در این کشور جذب کرده‌اند. در سال‌های اخیر، دولت کانادا با معرفی برنامه ویزای استارت آپ کانادا (Canada’s Start-up Visa Program)، امکان راه‌اندازی کسب و کار برای کارآفرینان خارجی را با سهولت بیشتری فراهم کرده است.

این برنامه، فرصتی منحصر به‌فرد برای کارآفرینان فراهم می‌کند تا در حالی که کسب و کار خود را رشد می‌دهند و به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند، اقامت دائم در این کشور را به دست آورند.

مهاجرت به کانادا با ویزای استارت آپ، یک مسیر جذاب برای رسیدن به موفقیت در یکی از محیط‌های کاری پویا و دوستانه جهان است. در این مقاله، به بررسی برنامه ویزای Start-up کانادا خواهیم پرداخت و همچنین بررسی خواهیم کرد که چگونه می‌تواند به شما در تبدیل رویاهای کارآفرینی خود به واقعیت کمک کند.

ویزای استارت آپ کانادا چیست؟

برنامه ویزای استارتاپ کانادا، به کارآفرینان مهاجر با مهارت‌ها و پتانسیل برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا در کانادا، هدفمند می‌شود و این کسب و کارها باید:

- نوآورانه باشند

- بتوانند شغل‌هایی برای کانادایی‌ها ایجاد کنند

- بتوانند در مقابل رقبا، در سطح جهانی رقابت کنند

چه شرایطی برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا وجود دارد؟

به منظور واجد شرایط بودن برای برنامه ویزای استارتاپ، بایستی:

کسب و کاری مناسب داشته باشید.

شما باید یک کسب و کاری راه‌اندازی کنید که در زمان دریافت تعهد از سازمان مشخص شده، هر یک از متقاضیان حداقل 10% از حقوق رای‌گیری مرتبط با تمام سهام شرکت را داشته باشند و متقاضیان و سازمان مشخص شده در کل بیش از 50% از کل حقوق رای گیری مرتبط با تمام سهام شرکت را داشته باشند. تا 5 نفر می‌توانند به عنوان صاحبان درخواست ثبت نام کنند.

با این حساب، پس از دریافت اقامت دائم کانادا، شما موظف به فعالیت مداوم و فعال در مدیریت کسب و کار خود در کانادا هستید و باید بخش اساسی عملیات کسب و کار خود را نیز در کانادا انجام دهید. همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که کسب و کار شما در کانادا ثبت شده است.

با برآورده کردن این شرایط، شما می‌توانید به عنوان یک کسب و کار مناسب برای برنامه ویزای استارتاپ کانادا شناخته شوید.

شرایط ویزای استارت اپ کانادا

نامه‌ای از یک سازمان مشخص شده که شما را حمایت می‌کند، دریافت کنید.

این برنامه نیازمندی‌ای دارد که درخواست‌کنندگان باید نامه‌ای از یک سازمان مشخص شده که برای حمایت از استارتاپ‌ها تایید شده است، دریافت کنند. درخواست‌کنندگان باید با سازمان مشخص شده تماس بگیرند و آنها را قانع کنند که ایده کسب و کار آنها ارزش حمایت را دارد. هر سازمان مشخص شده نیازمندی‌های خاص خود را برای ارائه ایده کسب و کار درخواست‌کنندگان دارد، مانند ارائه برنامه کسب و کار دقیق یا ارائه ایده در جلسه حضوری.

اگر با یک سازمان مشخص شده به توافق برسید، آن سازمان نامه حمایتی (letter of support) را برای شما ارسال خواهد کرد. این نامه باید به همراه مدارک لازم به درخواست شما برای برنامه ویزای استارتاپ کانادا ارسال شود. سازمان مشخص شده همچنین یک گواهی تعهد را مستقیما به این برنامه ارسال خواهد کرد. هر دو نامه حمایتی و گواهی تعهد سازمان مشخص شده برای ارزیابی درخواست شما استفاده خواهد شد، و ممکن است برای اتخاذ تصمیم نهایی، اطلاعات کسب و کار بیشتری درخواست شود.

در صورت عدم دریافت نامه حمایتی یا عدم برآورده کردن نیازمندی‌های دیگر، درخواست شما رد خواهد شد. لذا برای پذیرش درخواست، لازم است تمامی شرایط مورد نیاز را برآورده کنید.

الزامات زبانی را برآورده کنید.

برای موفقیت در کسب و کار خود در کانادا، داشتن توانایی برقراری ارتباط و کار کردن به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان بسیار اهمیت دارد. به منظور پرداختن به این نکته، شما باید آزمون زبان را از یک مؤسسه تأیید شده بگیرید و نتایج آن را همراه درخواست خود ارائه کنید. در صورتی که نتایج آزمون زبان همراه درخواست نباشد، ما قادر به پردازش درخواست شما نخواهیم بود.

برای پاسخگویی به نیازمندی‌های زبانی، شما باید حداقل در چهار مهارت صحبت کردن، خواندن، شنیدن و نوشتن، سطح حداقل زبانی کانادایی CLB 5 را در یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید.

در صورتی که توانایی زبانی مورد نیاز را نداشته باشید، ما درخواست شما را رد خواهیم کرد. بنابراین، حتما باید از قبل برای آزمون زبان خود آماده شوید تا بتوانید در پردازش موفقیت‌آمیز درخواست خود باشید.

مبلغ تمکن مالی برای استقرار در کانادا به همراه داشته باشید.

هنگام سفر به کانادا، بایستی مبلغ کافی پول را برای تأمین نیازهای شخصی‌تان همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که دولت کانادا هیچ‌گونه کمک مالی به مهاجران جدید با ویزای شروع کار ارائه نمی‌دهد. در هنگام اقدام به درخواست، شما باید قادر باشید اثبات کنید که برای تأمین هزینه‌های خود و افراد وابسته پس از ورود به کانادا، مبلغ کافی پول در اختیار دارید. این مبلغ را نمی‌توانید از طریق قرض گرفتن از دیگران تأمین کنید.

تعداد اعضای خانواده

مبلغ تمکن مالی مورد نیاز (دلار کانادا)

1

13757

2

17127

3

21055

4

25564

5

28994

برای برنامه ویزای استارتاپ کانادا، حداقل چه مقدار سرمایه‌گذاری لازم است؟

در صورتی که سرمایه گذاری از یک صندوق سرمایه‌گذاری ونچر کانادایی (designated Canadian venture capital fund) طراحی شده باشد، باید حداقل مبلغ 200,000 دلار سرمایه‌گذاری ایمن کنید.

در صورتی که سرمایه‌گذاری از یک گروه سرمایه‌گذاری فرشته کانادایی (designated Canadian angel investor group) طراحی شده باشد، باید حداقل مبلغ 75,000 دلار سرمایه‌گذاری ایمن کنید. (این گروه شامل سرمایه‌گذاران خصوصی با سرمایه کمتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ونچر است)

حداقل سرمایه گذاری برای ویزای استارت اپ کانادا

شما نیازی به جذب سرمایه‌گذاری مالی از یک شبکه توسعه کسب و کار (business incubator) ندارید، بلکه باید در یک برنامه توسعه کسب و کار کانادایی پذیرفته شوید. (این برنامه‌ها شامل مراکز تحقیق و توسعه، دانشگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی و دولتی می‌شوند و به شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها امکاناتی مانند اجاره اتاق‌های کار، مشاوره تجاری و فنی، آموزش و دسترسی به شبکه‌های حمایتی را فراهم می‌کنند)

چقدر طول می‌کشد تا ویزای استارتاپ کانادا صادر شود؟

36 ماه، زمان پردازش درخواست از روزی که درخواست کامل شما دریافت شده است، شروع می‌شود و تا زمانی که تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد، ادامه خواهد داشت. این مدت زمان پردازش نشان می‌دهد که در 6 ماه گذشته، چه مقدار زمان برای پردازش درخواست‌های کامل نیاز بوده است. در صورتی که درخواست کامل نباشد، ممکن است به تأخیر بیافتد یا به شما برگشت داده شود.

هزینه ویزای استارت آپ کانادا چقدر است؟

بهتر است هزینه حق اقامت دائم (515 دلار کانادا) را در حال حاضر پرداخت کنید، تا از تأخیرات آینده در مسیر درخواست جلوگیری کنید. قبل از تبدیل شدن به ساکن دائم، شما موظف به پرداخت این هزینه هستید.

 

هزینه (دلار کانادا)

درخواست متقاضی
هزینه پردازش (1625 دلار) و هزینه حق اقامت دائم (515 دلار)

2140

درخواست متقاضی (بدون حق هزینه اقامت دائم)

1625

همسر یا شریک زندگی متقاضی

هزینه پردازش (850 دلار) و حق اقامت دائم (515 دلار)

1365

همسر یا شریک زندگی متقاضی (بدون حق هزینه اقامت دائم)

850

فرزند وابسته

230 دلار برای هر فرزند

بیومتریک (هر شخص)

85

بیومتریک برای هر خانواده (2 نفر یا بیشتر)

170

مراحل درخواست ویزای استارت آپ کانادا

شما باید آنلاین درخواست دهید. از تاریخ 14 اکتبر 2022، درخواست آنلاین دادن الزامی شده است.

برای شروع فرآیند درخواست، ابتدا در سایت درخواست آنلاین اقامت دائم حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد شوید. راهنمای ثبت نام (IMM 5759) به شما در تکمیل درست فرم‌ها کمک می‌کند. ارائه تمام فرم‌ها، مدارک پشتیبان، امضاها (در صورت لزوم)، نتایج آزمون زبان و اثبات پرداخت هزینه‌های پردازش الزامی است.

در صورتی که هرکدام از این موارد ارائه نشود، درخواست شما ناقص خواهد بود و ما آن را پردازش نخواهیم کرد. در صورت عدم ارائه اطلاعات دقیق و صحیح، درخواست شما ممکن است رد شود، از ورود به کانادا منع شوید و برای پنج سال از امکان درخواست ورود به کانادا برای هر دلیلی محروم شوید. بنابراین، بسیار مهم است که در درخواست خود صادق و دقیق باشید.

مراحل درخواست ویزای استارت آپ کانادا

پر کردن فرم‌های دیجیتالی

برای ارسال درخواست اقامت دائم در کانادا، باید فرم‌های دیجیتالی زیر را آنلاین پر کنید:

- فرم درخواست عمومی کانادا (IMM 0008)

- جدول A، سابقه/اظهارنامه (IMM 5669)

- اطلاعات بیشتر در مورد خانواده (IMM 5406)

- اطلاعات تکمیلی، سفرهای شما (IMM 5562)

این فرم‌ها برای خودتان و هریک از اعضای خانواده‌ای که 18 سال یا بیشتر هستند، باید آنلاین پر شوند. درخواست شما تنها پس از تکمیل کامل تمامی فرم‌ها و ارائه مدارک مورد نیاز، بررسی و برای پردازش ارسال خواهد شد.

پر کردن فرم‌های PDF

علاوه بر فرم‌های دیجیتالی، فرم‌های PDF زیر را نیز باید پر کنید و آنها را به درخواست آنلاین خود الحاق کنید. در این فرم‌ها نیازی به امضاء ندارید و به عنوان درخواست کننده اصلی، شما برای تمامی اعضای خانواده، امضای الکترونیکی برای کل درخواست را انجام خواهید داد.

- لیست مدارک (IMM 5760)

- جدول 13؛ برنامه‌های مهاجرت تجاری، کسب و کارهای نوپا (IMM 0008 SCHEDULE 13)

از لیست مدارک خود استفاده کنید تا مطمئن شوید همه فرم‌ها و مدارک لازم را در درخواست خود درج کرده‌اید. با تکمیل کامل این فرم‌ها و بارگذاری مدارک، می‌توانید درخواست خود را به صورت کامل و دقیق ارسال کنید.

بارگذاری عکس

برای هر فرد در درخواست شما، یک عکس لازم است. دستورالعمل‌های موجود در درخواست آنلاین را دنبال کرده و هر دو طرف عکس را اسکن کرده و آنها را بارگذاری کنید.

پرداخت هزینه‌ها

در بیشتر موارد، هزینه‌ها شامل موارد زیر است و باید آنلاین پرداخت کنید.

- هزینه‌های پردازش برای شما و هر کس دیگری که در درخواست خود ثبت می‌کنید.

- هزینه حق اقامت دائم (RPRF)

- هزینه‌های بیومتریک

- هزینه‌های تحت عنوان شخص ثالث

ارسال درخواست

در صورتی که چند نفر به عنوان شرکاء یک کسب و کار معتبر برای اقامت دائم درخواست داده‌اند، هیچ یک از درخواست‌ها پردازش نخواهند شد تا زمانی که تمامی آنها دریافت شوند. هر شریک کسب و کار باید درخواست خود را ارسال کند. در صورتی که یکی از اعضای تیم، دیگر درخواست اقامت دائم را ارسال نخواهد کرد، شما باید از فرم وب استفاده کنید تا به ما در اسرع وقت اطلاع دهید.

تکمیل درخواست خود قبل از ارسال درخواست خود، اطمینان حاصل کنید که به تمامی سوالات پاسخ داده‌اید و برای درخواست خود امضای الکترونیکی انجام داده‌اید. همچنین، رسید پرداخت هزینه‌های پردازش خود را ضمیمه کرده و تمامی مدارک مورد نیاز را بارگذاری کرده‌اید.

در صورتی که از طریق برنامه ویزای استارتاپ کانادا مهاجرت کنید و کسب‌وکار شما شکست خورد، چه اتفاقی می‌افتد؟

باید بگوییم که در صورت شکست کسب‌ و کار، وضعیت اقامت دائمی شما تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. در برنامه ویزای استارتاپ کانادا شناخته شده است که همه کسب‌وکارها موفق نخواهند بود و این برنامه طوری طراحی شده است که خطر شکست کسب‌وکار بین بخش عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود.

شکست استارتاپ در کانادا

به عبارت دیگر، شما به عنوان یک کارآفرین در کانادا به کمک دولت و سایر مؤسسات خصوصی، در کسب‌وکار خود پیش می‌روید. در صورتی که کسب‌وکار شکست خورد، این موضوع بر وضعیت اقامت دائمی شما تأثیر نخواهد داشت و می‌توانید اقامت خود را در کانادا حفظ کنید.

خلاصه کلام

نسل جدیدی از کسب و کارها در حال ظهور است و با توانمندی‌ها و ایده‌های خلاقانه‌شان، دنیای کار و کسب و کار را در حال تحول قرار می‌دهند. در دنیایی که فناوری و ارتباطات بسیار پیشرفته‌اند، استارت اپ‌ها به عنوان پیشگامان نوآوری و تغییر در صنایع مختلف شناخته می‌شوند. اما برای راه‌اندازی یک استارتاپ، به منابع مالی و فرصت‌های مطلوبی برای رشد و توسعه نیاز دارید.

در این راستا، ویزای استارتاپ کانادا به عنوان یک فرصت بی‌نظیر به کسب و کارهای نوپا، درخشش و پیشرفت می‌بخشد. این ویزا، به شما امکان می‌دهد که به یکی از کشورهای پویا و پیشرو در حوزه کسب و کار مهاجرت کنید و در محیطی پشتیبانی‌کننده و پویا، استارت آپ خود را راه‌اندازی کنید. همچنین، با استفاده از کانونی مناسب، می‌توانید ویزای استارتاپ کانادا را بهینه‌سازی کنید و در جستجوی منابع مالی و فرصت‌های جدید برای رشد و توسعه کسب و کار خود باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
امیر
سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
کارشناس حامی مهاجر

با تشکر از همراهیتون