20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

pr کانادا ( اقامت دائم) چیست؟

کسانی که از کشور خود برای زندگی و کار به کشور دیگری مهاجرت می‌کنند، باید برای اخذ اقامت دائم کشور مقصد اقدام نمایند. کشور کانادا نیز این این قاعده مستثنی نیست و افرادی که به این کشور مهاجرت کرده‌اند و قصد سکونت دائم در این کشور را دارند، باید اقامت دائم کانادا یا اصطلاحا PR کانادا را دریافت نمایند.

پی آر کانادا مخصوص مهاجرین غیرکانادایی است که در این کشور سکونت دائم دارند. افراد کانادایی و کسانی که به طور موقت در کشور کانادا سکونت دارند، شامل دریافت کارت پی آر کانادا نمی‌شوند. به طور مثال افرادی که از طریق ویزای تحصیلی، ویزای کاری و یا ویزای توریستی کانادا به این کشور سفر کرده‌اند، نمی‌توانند پی آر کانادا را دریافت نمایند و باید پس از پایان تحصیل یا کار، کشور کانادا را ترک نمایند و به کشور خود بازگردند.

البته از طریق روش‌های دیگر می‌توانند جهت دریافت اقامت دائم کانادا اقدام نمایند که در ادامه به آن اشاره شده است اما برای اطلاع دقیق از این روش‌ها می‌توانید به مقالات مرتبط در این زمینه به سایت  مؤسسه حامی مهاجر مراجعه نمایید. در این مقاله قصد داریم به بررسی جزئی دریافت PR کانادا بپردازیم. پیش از هر مقدمه‌ای باید بدانیم که PR کانادا چیست و شرایط گرفتن پی آر کانادا  و نحوه گرفتن PR کانادا به چه صورت است. مزایای پی آر کانادا چیست و دارند کارت PR کانادا چگونه می‌توانند از امتیاز PR کانادا استفاده نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر  با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید. 

PR کانادا چیست؟

PR کانادا (Permanent Residents) مجوزی است که از طرف دولت کانادا برای مهاجرین غیرکانادایی صادر می‌شود و به موجب این مجوز به آنها اجازه اقامت دائم در این کشور داده می‌شود. در واقع دارنده کارت PR کانادا، ساکن دائمی کانادا محسوب می‌شود اما شهروند کانادا نیست.

افرادی که برای تحصیل یا برای اشتغال به کانادا مهاجرت کرده‌اند، به صورت موقت در کانادا ساکن هستند و نمی‌توانند پی آر کانادا را در اختیار داشته باشند زیرا که شرایط گرفتن PR کانادا را ندارند و بعد از اتمام کار یا تحصیل خود، موظف به ترک کشور کانادا هستند. کسانی که از طریق پناهندگی برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده‌اند و ساکن کانادا هستند، شرایط گرفتن پی آر کانادا رادارند ولی پیش از آن باید از طریق اداره پناهندگی، پناهنده بودن آنها تأیید و سپس برای گرفتن PR کانادا اقدام کنند تا بتوانند از امتیاز PR کانادا استفاده نمایند.

شرایط گرفتن پی آر کانادا

همانطور که بیان شد، PR یعنی اقامت دائم کانادا، پس باید اقامت دائم کانادا را داشته باشید تا کارت PR را دریافت کنید. روش های مختلفی برای دریافت اقامت کانادا وجود دارد، در ادامه روش هایی که منتهی به گرفتن اقامت دائم کانادا و سپس صدور کارت پی آر کانادا می‌شود، می پردازیم.

برای شروع روند دریافت PR کانادا باید برای تشکیل پرونده و ثبت اطلاعات از طریق نزدیک‌ترین کنسولگری یا سفارت کانادا اقدام نمایید. به دلیل عدم وجود رابطه دیپلماتیک، کشور کانادا هیچ سفارت یا کنسولگری داخل ایران ندارد و متقضیان برای پیش بردن پرونده خود باید به سفارت یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند.

بهترین و نزدیک‌ترین سفارت‌هایی که ایرانیان می‌توانند به آنها مراجعه کنند، سفارت کانادا در آنکارا و استانبول ترکیه، ایروان در ارمنستان و ابوظبی در امارات متحده عربی است که بیشتر متقاضیان به دلیل به صرفه بودن در وقت و هزینه کشور ترکیه را انتخاب می‌نمایند.

مؤسسه حامی مهاجر با دریافت وقت فوری سفارت کانادا در استانبول و ترکیه این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌کنند که روند سریع‌تری را در پیش‌برد پرونده خود داشته باشند. برای کسب اطلاع از گرفتن وقت فوری سفارت در استانبول و آنکارا می‌توانید به مقاله وقت سفارت کانادا مراجعه نمایید و یا با کارشناسان ما با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.

برای تشکیل پرونده در سفارت و اقدام برای دریافت پی آر کانادا باید مدارکی را به سفارت ارائه نمایید که در زیر به آنها اشاره شده است.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن PR کانادا

جهت اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا ، بایستی تمامی مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید:

 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • تکمیل و ارسال درخواست ویزای اقامت دائم
 • پرداخت هزینه درخواست
 • انجام مصاحبه با نمایندگان امور مهاجرت

علاوه براین، بسته به نوع درخواست شما، ممکن است مدارک زیر هم مورد نیاز قرار گیرد:

 • اصل و کپی و ترجمه رسمی مدارک پشتیبان درخواست که شامل مدرک تحصیلی، گواهی و دیپلم مهارت، مدارک هویتی، نامه اسپانسرشیپ و اطلاعات اقوام می‌باشد.
 • بودجه مالی کافی برای پشتیبانی از متقاضی در بازه زمانی اولیه کانادا
 • آزمون ارزیابی مهارت
 • نتایج آزمون های زبان (مدرک زبان)
 • اثبات وضعیت پناهندگی
 • پرداخت هزینه های جانبی
 • سایر مدارک و آزمون ها و آزمایشات

مزایای PR کانادا

افرادی که موفق به دریافت پی آر کانادا می شوند، از مزایای خوبی برخوردار هستند. مهمترین مزایایی که می‌توان با داشتن پی آر کانادا از آن بهره‌مند شد شامل موارد زیر می‌شود:

 1. می توانید از بیشترین حقوق شهروندی از جمله پوشش خدمات درمانی و بهداشتی استفاده کنید.
 2. می توانید هر نقطه ای از کانادا را برای زندگی، کار و یا تحصیل انتخاب کنید.
 3. می توانید برای تابعیت کانادا اقدام نمایید.
 4. شما تحت حمایت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی این کشور قرار می گیرید. به این صورت که شما موظف به پرداخت مالیات و احترام به قوانین کشور کانادا در همه موارد هستید.

اما در کنار امتیازات PR کانادا، کارهایی هم وجود دارد که دارندگان کارت پی آر کانادا نمی‌توانند آنها را انجام دهند که شامل رأی دادن، کاندید شدن برای امور سیاسی و کار کردن در برخی از مشاغل که از نظر امنیتی در سطح بسیار بالایی قرار دارند، می‌شود.

روش گرفتن پی آر کانادا

برای اخذ اقامت دائم کانادا با توجه به شرایطی که دارید، روش‌های متفاوتی وجود دارد که می‌توان از طریق آنها به پی آر کانادا دست پیدا کرد. 5 روش گرفتن PR کانادا عبارتند از:

 1. اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای گرفتن اقامت دائم کانادا است که از 3 زیر مجموعه برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)، برنامه معاملات ماهر فدرال (FSTP) و کلاس تجربه کانادایی (CEC) تشکیل شده است.

شما اگر نیروی کار ماهری هستید (در یک یا چند شغل توانایی بالایی دارید) می توانید از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال اقدام نمایید. این برنامه توسط دولت کانادا برای تشویق نیروی کار ماهر و توانمند و اقامت آنها در این کشور صورت گرفته است. برای اینکه در این برنامه واجد شرایط قرار بگیرید، باید حداقل نمره 67 از 100 را دریافت نمایید. برای کسب این نمره شما طبق فاکتورهایی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار، توانایی زبان، سازگاری و اشتغال برنامه ریزی شده (پیشنهاد کاری از سمت کارفرما) سنجیده می شوید.

این فاکتور ها طبق جدول زیر امتیازبندی می شوند:

معیار سنجش

حداکثر امتیاز

مهارت های زبان

28

تحصیلات

25

سابقه کار

15

سن

12

اشتغال برنامه ریزی شده

10

سازگاری

10

برای کسب اطلاع دقیق از حداقل امتیاز و سایت ویزای اکسپرس اینتری به مقاله مرتبط در این زمینه مراجعه نمایید.

2- مهاجرت تجاری

این برنامه برای افرادی است که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری یا ایجاد اشتغال در کانادا هستند. برای این کار متقاضی باید سرمایه کافی و تجربه مدیریتی بالایی داشته باشد. سرمایه‌گذاران بسیاری از این طریق برای اقامت و مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند. دولت برای این نوع مهاجرت، افراد را به 3 گروه سرمایه گذاران، کارآفرینان و گروه خود اشتغال تقسیم بندی کرده است.

3- مهاجرت خانوادگی

افرادی که مقیم دائم یا شهروند کانادا هستند می‌توانند اقوام و بستگان درجه 1 خود را جهت دریافت PR کانادا حمایت کنند. به این معنی که از امتیاز PR کانادای خود جهت مهاجرت بستگان خود و دریافت اقامت دائم آنها استفاده نمایند.این افراد شامل همسر، فرزند، کودک وابسته یا فرزند خوانده، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ می‎باشند.

4- مهاجرت کلاس تجربه کانادایی

این برنامه مخصوص کارکنان و دانشجویان خارجی است که به طور موقت در کانادا اقامت دارند و می‌خواهند هنگامی که اقامت موقت آنها به پایان رسید، جهت اقامت دائم اقدام نمایند. برای این برنامه متقاضیان باید دارای شرایطی باشند تا از این طریق بتوانند برای اخذ ویزای دائم کانادا اقدام نمایند.

حداقل شرایطی که برای دریافت ویزا از این طریق را باید داشته باشید، شامل موارد زیر است:

 • 1 سال سابقه کار (به صورت پاره وقت یا تمام وقت) در 3 سال گذشته
 • دارای سابقه کاری  قانونی و با مجوز باشید.
 • نمی توانید برای کار یا زندگی کِبِک را انتخاب کند.
 • باید مسلط به زبان باشید.

5- طرح گزینش‌های استانی کانادا

کانادا نزدیک به 80 برنامه استانی یا PNP  را ارائه می‌دهد که به استان‌های کانادا این امکان را می‌دهد که برای رفع کمبود نیروی کار و یا ایجاد مشاغل نیازهای مهاجرتی خود را برطرف سازند و سالانه تعداد معینی متقاضی مهاجرت کاری یا اقتصادی را برای اقامت دائم انتخاب کنند.

در ماه نوامبر سال 2020 برنامه های مهاجرت استانی کانادا، متقاضیان مهاجرت را یک گام دیگر به جلو راند. برنامه مهاجرت استانی یا PNP که ابتدا در سال 1998 با هدف آوردن 200 نفر به کانادا آغاز به کار کرد و اکنون سالانه 80 هزار مهاجر جدید را به کانادا وارد می‌کند. حداقل 3744 نفر متقاضی مهاجرت در ماه نوامبر از طریق برنامه مهاجرت استانی دعوتنامه دریافت کردند.

زمان پردازش برای دریافت پی آر کانادا

زمان رسیدگی به نوع درخواست یا برنامه مهاجرتی که درخواست کرده اید، بستگی دارد. زمان پردازش بر اساس درخواست های دریافت شده برای هر برنامه مهاجرتی متفاوت است. میانگین زمان پردازش بسته به نوع برنامه بین 6 تا 12 ماه است.

عوامل وجود دارند که بر زمان پردازش پرونده مؤثر هستند و این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • زمان بر بودن پردازش درخواست شما توسط اداره مهاجرت
 • زمانی که برای تأیید اطلاعات ارسال شده توسط شما اختصاص داده می شود
 • و زمان پاسخگویی وقتی است که تمامی اطلاعات خواسته شده توسط شما به ثبت رسیده باشد.

دریافت کنندگان PR کانادا

دولت کانادا هر ساله به تعدادی از مهاجرینی که به این کشور سفر می کنند، اقامت دائم کانادا را می‌دهد که این تعداد در هر سال متفاوت است. در سال های اخیر دولت کانادا به عناوین مختلف و با هدف پیشرفت کشور اقدام به جذب تعداد زیادی از مهاجرین نموده است. در جدول زیر تعداد افرادی که اقامت دائم کانادا را در سال های مختلف دریافت کرده یا قرار است دریافت کنند، مشاهده می کنید.

تعداد کسانی که اقامت دائم گرفته اند

سال

320000

2018

341000

2019

341000

2020

351000

2021

361000

2022

سخن پایانی

همه ساله افراد زیادی با هدف‌های مختلف نظیر تحصیلی و کاری اقدام به مهاجرت به کشورهای مختلف می‌کنند. کشور کانادا یکی از مطلوب‌ترین مقصدها برای کسانی است که قصد مهاجرت دائم به این کشور را دارند. دولت کانادا نیز برای پیشرفت کشور خود در سال‌های اخیر از طریق برنامه‌های مختلف اقدام به جذب تعداد بالای نیروهای ماهر نموده است و این بهترین فرصت برای کسانی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. کسانی که واجد شرایط برای مهاجرت به این کشور باشند، می‌توانند در مدت زمان کوتاهی ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.

موسسه حامی مهاجر با تجربه و تخصص بالای خود پرونده‌های موفق بسیاری را در این زمینه داشته است. حامی مهاجر این امکان را به شما می‌دهد که با دریافت مشاوره و بررسی دقیق شرایط خود توسط کارشناس مجرب این مجموعه، سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه را برای مهاجرت به کشور کانادا انتخاب نمایید.

برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در حوزه کانادا می‌توانید از طریق وبسایت حامی مهاجر اقدام نمایید و یا با شماره 02148406 تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

 1. برای حفظ اقامت دائم خود باید چه کنیم؟

برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود، باید در طول 5 سال جاری حداقل 730 روز در کانادا بوده باشید.

برای پیگیری زمان حضور خود در کانادا می توانید از روش های مختلفی مثل پرسیدن از افسر کانادا هنگام ورود به کشور استفاده کنید.

 1. چه مواردی باعث از دست دادن اقامت دائم کانادا می شود؟

با اتمام تاریخ انقضای پی آر کانادا، شما وضعیت اقامت دائم خود را از دست نمی‌دهید ولی از طریق موارد زیر این وضعیت را از دست خواهید داد:

 • اینکه توسط یک قاضی بعد از تحقیق و بررسی و تجدید نظر به این نتیجه برسد که شما دیگر مقیم کانادا نباشید.
 • اینکه شما به صورت داوطلبانه از وضعیت اقامت دائم خود انصراف دهید.
 • اینکه دستور حذف اقامت علیه شما صادر شده و لازم الاجرا باشد.
 • و اینکه شما شهروند کانادا شده باشید.

اگر شما تعهدات لازم را نادیده بگیرید، تا زمانی که تصمیم رسمی درباره شما گرفته نشود، شما می‎توانید از پی آر خود استفاده کنید.

 1. چه کسانی می توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند؟

هر شخصی مجاز به ارائه درخواست برای اقامت دائم کانادا می باشد، اما فقط افراد واجد شرایط پذیرفته می‌شوند. ارائه هر گونه درخواست بدون داشتن اطلاعات کافی و شرایط لازم ثمره‌ای نخواهد داشت حتی ممکن است باعث ریجکت شدن شما نیز بشود.

مشاورین و کارشناسان با تجربه ما در حامی مهاجر با بررسی اطلاعات شما خواهند گفت که آیا شما شرایط دریافت اقامت دائم را دارید یا خیر و در صورت واجد شرایط بودن، به شما کمک می کنند تا روند سریع تر و مطمئن تری برای دریافت ویزا داشته باشید.

 1. واجدین شرایط اقامت دائم کانادا، بر چه اساس و معیاری بررسی می‌شوند؟

معیارهای اصلی که متقاضین بر اساس آنها بررسی می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • سن
 • تحصیلات
 • تسلط به زبان رسمی
 • زبان رسمی دوم
 • سابقه کار
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0