20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری: بررسی کامل (express entry)

اکسپرس اینتری کانادا (  Express Entry) بر خلاف باور بسیاری از افراد، یک برنامه و روش مهاجرتی نیست، بلکه سیستمی برای آسان کردن و سرعت بخشیدن روند مهاجرت به کانادا از طریق انواع برنامه های مهاجرت کاری کانادا است. هدف این مقاله توضیح کامل همه چیز در مورد اکسپرس انتری کانادا است.

در این مطلب ابتدا توضیح می‌دهیم که اکسپرس اینتری کانادا چیست ، سپس به بیان شرایط و مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا ، مراحل ثبت نام در اکسپرس اینتری ، امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا، بررسی نحوه امتیازبندی سیستم اکسپرس اینتری یا CRS ، حداقل امتیاز اکسپرس اینتری برای دریافت ITA کانادا ، توضیح لیست ناک (NOC) یا شغل های موردنیاز اکسپرس اینتری کانادا و هزینه های اکسپرس اینتری کانادا خواهیم پرداخت. در انتها نیز آمار پذیرش اکسپرس انتری در سال های گذشته و آخرین امتیاز پذیرش شده در اکسپرس اینتری را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و به سوالات متداول در زمینه اکسپرس اینتری پاسخ خواهیم داد.

موسسه حامی مهاجر متخصص اموری همچون مشاوره و ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا ، اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی کانادا ، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

همه چیز در مورد اکسپرس اینتری کانادا ( Express Entry )

سیستم اکسپرس اینتری کانادا ( Express Entry ) از ابتدای سال 2015 برای آسان تر کردن و سرعت بخشیدن به روند مهاجرت کاری به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا راه اندازی شد. همانطور که گفتیم خود اکسپرس انتری یک برنامه مهاجرتی محسوب نمی‌شود. اکسپرس اینتری در واقع یک سیستم است که اطلاعات افراد متقاضی مهاجرت کاری به کانادا را در یک استخر انتظار یا Pool جمع آوری می‌کند.

کارفرمایان یا دولت کانادا در یک بازه زمانی معین (معمولا هر دو هفته یکبار) مشخصات افرادی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را تکمیل کرده‌اند، بررسی می‌کند و در هر دوره انتخاب یا draw به تعدادی از متقاضیان، ITA یا همان دعوتنامه می‌دهد که برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. مدت زمانی که از زمان دریافت دعوتنامه تا اخذ اقامت دائم کانادا به طول می‌انجامد حداکثر شش ماه به طول می‌انجامد، به همین دلیل است که به این سیستم، اکسپرس انتری یا سیستم ورود سریع به کانادا می‌گویند.

متقاضیانی که اطلاعات خود را در استخر انتظار اکسپرس اینتری ثبت می‌کنند، از طریق یک سیستم امتیازبندی که CRS نام دارد، امتیازدهی می‌شوند. امتیاز CRS نقش مهمی در انتخاب شدن متقاضی دارد، معمولا در هر دوره انتخاب یا draw اکسپرس اینتری کانادا، افرادی از استخر انتظار انتخاب می‌شوند که دارای امتیاز CRS بالا باشند. البته این موضوع به آن معنا نیست که شانسی برای متقاضیان دارای امتیاز پایین وجود ندارد و امکان انتخاب آن‌ها نیز همواره وجود خواهد داشت.

سامان دادن برنامه های مهاجرت کاری کانادا در اکسپرس انتری

به طور کلی می‌توان گفت که برای مهاجرت شغلی به کانادا چهار برنامه اصلی وجود دارد که شامل برنامه های زیر است :

نیروی کار متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا  ( Federal Skilled Worker Program )

هدف دولت کانادا از اجرای این برنامه، جذب افراد متخصص و با تحصیلات آکادمیک بالاست که برای اقتصاد و پیشرفت کانادا سودمند هستند. دولت فدرال کانادا به این ترتیب شغل ها و تخصص های مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. لیست شغل های مورد نیاز در کشور کانادا به صورت پیوسته در لیستی به نام ناک (NOC) به روزرسانی و بر اساس اهمیت رتبه بندی می‌شود. در ادامه بیشتر درباره درباره لیست ناک توضیح خواهیم داد.

نیروهای فنی متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا ( Federal Skilled Trade Program )

کانادا علاوه بر نیروی کار با تحصیلات آکادمیک، به نیروهای فنی متخصص هم نیاز دارد. به همین منظور دولت فدرال کانادا برنامه ای برای جذب نیروی فنی متخصص مورد نیاز ترتیب داده است که لیست شغل های فنی مورد نیاز هم به صورت پیوسته در لیست ناک کانادا به روز رسانی می‌شود.

برنامه تجربه کار کانادایی یا CEC ( Canadian Experience Class )

این برنامه بیشتر برای افرادی است که برای مدت زمانی اقامت موقت کانادا را داشته و سابقه کار و زندگی در کانادا را دارند. در این صورت گفته می‌شود که این افراد تجربه کار کانادایی دارند و می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی یا همان CEC به منظور اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. این برنامه بسیار مناسب دانشجویانی است که برای تحصیل به کانادا آمده اند و می‌توانند به این روش اقامت موقت خود در کانادا را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند. استفاده از این برنامه نیاز به داشتن تجربه زندگی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه و همچنین داشتن سابقه کار در کانادا دارد.

برنامه گزینش استانی کانادا یا PNP ( Provincial Nominee Program )

ایالت های کانادا توافق نامه‌ هایی با دولت کانادا دارند و می‌توانند به صورت مستقل برای جذب نیروی کار مورد نیاز خود اقدام نمایند. چنانچه شما بتوانید با ثبت نام اطلاعات خود در بانک شغلی ایالت های مختلف کانادا پذیرش شغلی دریافت کنید، می‌توانید از طریق برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. توجه داشته باشید که هر ایالت کانادا نیروها خاصی را نیاز دارد و به همین دلیل پس از پذیرش کاری در یکی از استان های کانادا شاید قادر به تغییر استان محل کار خود نباشید.

اکسپرس انتری سیستم مهاجرت به کانادا را کاملا تغییر داد و برنامه های مهاجرت شغلی به کانادا را ساماندهی کرد. پیش از راه اندازی این سیستم، بسیاری از مهاجران واجد شرایط مدت زیادی در انتظار بررسی و تایید پرونده خود می‌ماندند و روند ورود آن‌ها به کانادا بسیار کند پیش می‌رفت؛ اما در حال حاضر و با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری متقاضیانی که تخصص آن‌ها مورد نیاز کانادا باشد، به سرعت و آسانی هر چه تمام‌تر گزینش می‌شوند و در سریع‌ترین زمان پس از دریافت دعوتنامه می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند.

شرایط و مدارک لازم اکسپرس اینتری کانادا

همانطور که گفتیم متقاضیانی که در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام می‌کنند، به وسیله سیستم امتیازدهی CRS رتبه بندی شده و رتبه های بالا شانس بیشتری برای دریافت دعوت نامه دارند. حداقل امتیاز لازم برای آنکه در سیستم اکسپرس اینتری شانسی برای پذیرش داشته باشید، 75 امتیاز است. بنابراین برای داشتن حداقل 75 امتیاز باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

 • داشتن مدرک زبان معتبر : شما باید مدرک معتبر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی داشته باشید. آزمون‌هایی همچون تافل، آیلتس، CLB و TEF در کانادا مورد قبول و دارای اعتبار هستند.
 • داشتن سابقه کار : چنانچه شما متقاضی شغلی در کانادا هستید، باید برای آن شغل سابقه کار معتبر ارائه دهید. چنانچه سابقه کار شما در کانادا باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود.
 • داشتن تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا : چنانچه بتوانید از سیستم اکسپرس اینتری دعوت نامه بگیرید، باید تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا را نیز داشته باشید، در ادامه مقاله درباره میزان این تمکن مالی توضیح خواهیم داد.
 • داشتن تحصیلات کافی : شما باید تحصیلات کافی در زمینه تخصص کاری خود باشید و یا مدرک فنی معتبر داشته باشید.
 • داشتن سن مناسب : شما باید در سن مناسب کار باشید، معمولا افراد با سن زیر 34 سال شانس بیشتری برای پذیرش دارند.  

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا (CRS)

متقاضیان اکسپرس اینتری، از طریق یک چارچوب امتیازدهی به نام Comprehensive Ranking System یا به اختصار CRS امتیاز دریافت کرده و رتبه بندی می‌شوند. سقف امتیازات CRS 1200 است که از این 1200 امتیاز 500 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی تعلق می گیرد. اگر متقاضی اکسپرس اینتری کانادا متاهل باشد 460 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی و 40 امتیاز به فاکتورهای فردی همسر او تعلق می‌گیرد.

عوامل مهم در این امتیازدهی شامل موارد زیر است :

 • سن
 • نمره آزمون های معتبر زبان
 • میزان سابقه کاری در کانادا یا خارج از کانادا
 • داشتن پذیرش کاری از ایالت های کانادا
 • داشتن خواهر یا برادر مقیم در کانادا

امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا

گفتنی است که میزان امتیاز لازم برای انتخاب شدن در اکسپرس انتری کانادا یا بهتر است بگویم امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا، در هر دوره انتخاب متفاوت است و در هر دوره انتخاب حداقل امتیاز اکسپرس اینتری متفاوت است. بنابراین نمی‌توان امتیاز ثابتی را برای حداقل امتیاز اکسپرس اینتری معرفی کرد و مبنای دقیقی برای امتیاز لازم برای اکسپرس انتری کانادا تعیین کرد. در جدول زیر می‌توانید اطلاعات دقیقی از دوره های انتخاب (Draw) اخیر اکسپرس اینتری مشاهده کنید. همانطور که می‌بینید علاوه بر اینکه حداقل امتیاز اکسپرس اینتری در هر دوره متفاوت است، حتی ممکن است نوع برنامه مهاجرتی در نظر گرفته شده در یک دوره انتخاب با دیگری متفاوت باشد. به طور مثال در یک دوره انتخاب فقط بین متقاضیان PNP انجام شود و در دوره دیگر انتخاب بین متقاضیان برنامه مهاجرتی CEC صورت گیرد.

نوع برنامه مهاجرتی

حداقل امتیاز CRS در نظر گرفته شده

تعداد متقاضیان انتخاب شده

( ITA های صادر شده )

تاریخ برگزاریDraw

شماره دوره انتخاب
( Draw )

PNP

739

671

8 مارس 2021

177

CEC

75

27332

13فوریه 2021

176

PNP

720

654

10فوریه 2021

175

CEC

454

4626

21 ژانویه 2021

174

PNP

741

374

20 ژانویه 2021

173

CEC

461

4750

7 ژانویه 2021

172

PNP

813

250

6 ژانویه 2021

171

همه برنامه ها

468

5000

23 دسامبر 2020

170

همه برنامه ها

469

5000

9 دسامبر 2020

169

همه برنامه ها

469

5000

25 نوامبر 2020

168

همه برنامه ها

472

5000

18 نوامبر 2020

167

همه برنامه ها

478

4500

5 نوامبر 2020

165

 

جدول نحوه امتیاز دهی CRS در سیستم اکسپرس اینتری

در جدول های زیر نحوه امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا برای متقاضیان مجرد و متاهل به تفکیک مشخصه های مهم امتیازبندی، لیست شده است و در زیر هر جدول نیز اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی امتیاز دادن به هر فاکتور نیز بیان شده است.

حداکثر میزان امتیاز CRS

(برای افراد متاهل)

حداکثر میزان امتیاز CRS

(برای افراد مجرد)

مشخصه ها

100

110

سن

140

150

سطح تحصیلات

150

160

میزان تسلط بر زبان های رسمی کانادا

70

80

تجربه کار در کانادا

نحوه امتیاز به فاکتورهای سرمایه انسانی در اکسپرس اینتری

نحوه امتیازدهی به سن در اکسپرس اینتری

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، حداکثر میزان امتیاز  CRS برای سن 110 امتیاز است. چنانچه سن شما زیر 17 سال و یا بالای 49 سال باشد، هیچ امتیازی از مشخصه سن دریافت نخواهید کرد و در مشخصه سن امتیاز صفر برای شما در نظر گرفته می‌شود. بیشترین میزان امتیاز سنی اکسپرس انتری به متقاضیانی داده می‌شود که سنشان در بازه بین 20 تا 29 سال است.

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات در اکسپرس اینتری

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، حداکثر میزان امتیاز CRS برای سطح تحصیلات 150 امتیاز است. جزییات امتیازدهی اکسپرس انتری به سطح تحصیلات نیز به شیوه زیر است :

 • تحصیلات کمتر از دوره متوسطه : امتیازی تعلق نمی‌گیرد. ( 0 امتیاز )
 • تحصیلات معادل اتمام دوره متوسطه : 30 امتیاز
 • داشتن گواهینامه یک سال تحصیل پس از دبیرستان : 90 امتیاز
 • داشتن گواهینامه دو سال تحصیل پس از دبیرستان (فوق دیپلم) : 98
 • داشتن گواهینامه سه سال تحصیل یا بیشتر پس از دبیرستان (لیسانس) : 120
 • داشتن دو یا چند گواهینامه تحصیل پس از دبیرستان که یکی از آن‌ها بیشتر از سه سال باشد : 128 امتیاز.
 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا مدرک مهارت کاری معادل آن : 135 امتیاز.
 • مدرک تحصیلی دکترا : 150 امتیاز.

نحوه امتیازدهی به مدرک زبان در اکسپرس اینتری

آزمون های معتبر ، مهارت های زبانی متقاضی را در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن مورد ارزیابی قرار می‌دهند. چنانچه در هر بخش از این آزمون ها نمره کامل کسب کرده باشید، 34 امتیاز به ازای هر بخش به شما اختصاص می‌یابد، که با داشتن تسلط کامل بر همه بخش ها می‌توانید 136 امتیاز کسب کنید.

چنانچه به زبان دوم کانادایی ها (یعنی فرانسه) نیز تسلط داشته باشید، به ازای نمره کامل هر بخش از مهارت های زبان دوم، 6 امتیاز دریافت خواهید کرد و با داشتن نمره کامل در همه بخش های مهارتی زبان دوم، می‌توانید 24 امتیاز نیز به این شکل دریافت کنید. بنابراین با تسلط بر زبان انگلیسی و زبان فرانسه می‌توانید حداکثر 160 امتیاز CRS کسب کنید. 

نحوه امتیازدهی به تجربه کار کانادا در اکسپرس اینتری

داشتن سابقه کار در کشور کانادا هم در امتیازدهی CRS تاثیر دارد و می‌تواند حداکثر تا 80 امتیاز به متقاضی اضافه کند. جزییات امتیازدهی اکسپرس انتری به سابقه کار در کانادا به شیوه زیر است :

 • سابقه کار کمتر از یکسال: هیچ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. (0 امتیاز)
 • یکسال سابقه کار در کانادا : 40 امتیاز.
 • 2 سال سابقه کار در کانادا : 53 امتیاز.
 • 3 سال سابقه کار در کانادا : 64 امتیاز.
 • 4 سال سابقه کار در کانادا : 72 امتیاز.
 • 5 سال سابقه کار در کانادا : 80 امتیاز.

نحوه امتیاز به فاکتورهای همسر در اکسپرس اینتری ( برای افراد متاهل )

حداکثر میزان امتیاز CRS

مشخصه ها

10

سطح تحصیلات همسر

20

میزان تسلط همسر بر زبان های رسمی کانادا

10

سابقه کار کانادای همسر

40

مجموع امتیازات قابل کسب توسط همسر

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات همسر در اکسپرس اینتری

چنانچه متاهل باشید، در هنگام امتیازدهی CRS به فاکتورهای نیروی انسانی همسرتان نیز امتیازاتی تعلق می‌گیرد، مجموع این امتیازات حداکثر 40 امتیاز است. گفتنی است که به این ترتیب امتیازات مربوط به فاکتورهای نیروی انسانی متقاضی متاهل، بیشتر از متقاضی مجرد نخواهد شد و هر دو جمعا می‌توانند حداکثر  500 امتیاز از بخش فاکتورهای نیروی انسانی دریافت کنند.

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات همسر در اکسپرس اینتری به شرح زیر است :

با توجه به سطح تحصیلات همسر شما، امتیازی از 0 تا 10 به او تعلق  می‌گیرد. چنانچه همسر شما داری مدرک فوق لیسانس یا دکترا باشد، امتیاز 10 را کسب می‌کند و چنانچه مدرک او پایین تر باشد، امتیاز کمتری به او تعلق می‌گیرد.

نحوه امتیازدهی به تسلط همسر بر زبان در اکسپرس اینتری

در امتیازدهی CRS برای تسلط همسر شما بر زبان های رسمی کانادا حداکثر 20 امتیاز در نظر گرفته می‌شود. به ازای نمره هر مهارت زبانی همسرتان ( خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن ) پنج امتیاز به او تعلق می‌گیرد و اگر همسر شما بر همه این مهارت ها مسلط باشد، می‌تواند 20 امتیاز در نظر گرفته شده را کسب کند.

نحوه امتیازدهی به سابقه کار کانادای همسر در اکسپرس اینتری

حداکثر امتیاز CRS که به سابقه کار همسر شما در کانادا داده می‌شود، 10 امتیاز است. که به شکل زیر اختصاص داده می‌شود :

 • سابقه کار کمتر از یکسال همسر : هیچ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. (0 امتیاز)
 • یکسال سابقه کار همسر در کانادا : 5 امتیاز.
 • 2 سال سابقه کار همسر در کانادا : 7 امتیاز.
 • 3 سال سابقه کار همسر در کانادا : 8 امتیاز.
 • 4 سال سابقه کار همسر در کانادا : 9 امتیاز.
 • 5 سال سابقه کار همسر در کانادا : 10 امتیاز.

نحوه امتیاز به توانایی های انتقال مهارت در اکسپرس اینتری

حداکثر امتیاز به ازای هر مشخصه

تحصیلات

50

تسلط قوی بر زبان های رسمی کانادا و مدرک تحصیلی بالاتر از دبیرستان

50

با سابقه کار در کانادا و مدرک تحصیلی بالاتر از دبیرستان

حداکثر امتیاز به ازای هر مشخصه

داشتن سابقه کار در خارج از کشور

50

تسلط قوی بر زبان های رسمی کانادا (CLB سطح هفت یا بالاتر) و
داشتن سابقه کار در خارج از کشور

50

داشتن سابقه کار در کانادا و تجربه کار در خارج از کشور

 

حداکثر امتیاز به ازای هر مشخصه

گواهی های صلاحیت فنی و حرفه ای
( برای کسانی که متقاضی مشاغل فنی هستند)

50

تسلط قوی بر زبان های رسمی کانادا و
داشتن گواهی صلاحیت فنی و حرفه ای

نحوه دریافت امتیاز اضافه در اکسپرس اینتری

حداکثر امتیاز به ازای هر فاکتور

نوع فاکتور

15

داشتن برادر یا خواهر مقیم در کانادا
(شهروند کانادا یا دارای اقامت دائم)

30

داشتن مهارت های زبان فرانسه

30

تحصیل در کانادا در مقاطع پس از دبیرستان

200

داشتن دعوت نامه کاری

600

داشتن پذیرش از برنامه گزینش استانی کانادا (PNP)

 

در قوانین جدید اکسپرس اینتری ، امتیازی نیز برای داشتن خواهر یا بردار مقیم در کانادا در نظر گرفته شد و کسانی که این ویژگی را داشته باشند، 15 امتیاز اضافه دریافت می‌کنند. گفتنی است که تعداد خواهر و برادر مقیم در کانادا اهمیتی ندارد. یکی دیگر از امتیازات که در قوانین جدید اکسپرس اینتری اضافه شد، ارزش گذاشتن به دانشجویان خارجی بود که در کانادا تحصیل کرده اند و برای آن‌ها 30 امتیاز اضافه در نظر گرفته شد.

مهم‌ترین امتیاز اضافه ای که برای متقاضیان اکسپرس انتری وجود دارد، امتیاز داشتن پذیرش کاری از برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP است. چنانچه شخصی بتواند از یکی از استان های کانادا دعوت نامه کاری دریافت کند، 600 امتیاز CRS در سامانه اکسپرس انتری به او تعلق می‌گیرد. این امتیاز اضافه به اندازه ای زیاد است که شانس انتخاب فرد در اکسپرس اینتری و دریافت ITA را به نزدیک صد در صد می‌رساند. چرا که همانطور که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد، میانگین امتیاز کسانی که در Draw های اخیر اکسپرس اینتری انتخاب شده‌اند، حدود 480 امتیار است.

بیشتر بدانید: نحوه تحصیل در کانادا

مراحل ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا ( گام به گام)

شما برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری باید چند مرحله کلی را طی کنید، در ادامه هر مرحله را به صورت کامل توضیح داده‌ایم :

مرحله اول : بررسی واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری

اولین کاری که برای ثبت نام اکسپرس اینتری کاناد باید انجام دهید، این است که شرایط خود را بررسی کنید و تخمین بزنید که شانس قبولی شما چقدر است. در قسمت قبل سیستم امتیازبندی CRS اکسپرس اینتری کانادا به صورت کامل توضیح داده شد و شما می‌توانید به کمک آن امتیاز خود را به دست آورید و شانس قبولی خود را با توجه به سابقه Drawهای قبلی تخمین بزنید. در صورتی که خود را واجد شرایط امتیاز کافی می‌دانید، برای مراحل بعدی اقدام کنید. در صورتی که برای محاسبه شانس قبولی خود در اکسپرس انتری دچار مشکل هستید، می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

 مرحله دوم : ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری

چنانچه خود را واجد شرایط ثبت نام در اکسپرس اینتری دانستید؛ باید اقدام به ایجاد پروفایل در سامانه اکسپرس اینتری نمایید و اطلاعات خود را درون آن وارد نمایید. اطلاعاتی که در فرم ثبت نام اکسپرس اینتری از شما خواسته می‌شود، شامل موارد زیر است :

 • اطلاعات هویتی
 • اطلاعات تماس
 • ارائه جزییات و تاریخچه دقیق تحصیلی
 • ارائه جزییات دقیق از سوابق کاری
 • میزان تسلط بر زبان های رسمی کانادا
 • سن
 • شانس سازگاری با زندگی کانادایی
 • روابط فامیلی
 • اطلاعات و مشخصات همسر (در صورت تاهل)
 • مشخصات وابستگانی که شامل پرونده شما می‌شوند. (مثل فرزندان زیر 21 سال)

برای اینکه فرم های ثبت نام اکسپرس انتری را به آسانی و با موفقیت تکمیل نمایید. مدارک زیر را از قبل آماده داشته باشید :

 • پاسپورت و مدارک مسافرتی
 • عنوان و کد شغلی که بهترین تعریف از تجربه کاری شما باشد. (در ادامه درباره کد شغل ها توضیح خواهیم داد. )
 • نتایج تست های زبان
 • نتایج ارزیابی مدارک تحصیلی خارجی (در صورت نیاز)
 • کپی دعوتنامه کاری از یک کارفرمای کانادایی ( در صورت داشتن دعوتنامه کاری)

در هنگام ثبت اطلاعات از شما مدرکی درخواست نمی‌شود؛ اما فراموش نکنید که حتما اطلاعات صحیح ارائه دهید. چنانچه بعدا مشخص شود که اطلاعات دروغین در این زمینه ارائه داده اید، امکان دارد به مدت 5 سال از دریافت و تقاضای هرگونه ویزای کانادا منع شوید.

مرحله سوم : نحوه انتخاب مهاجر در سیستم اکسپرس اینتری

پس از آنکه پروفایل خود را بر روی اکسپرس اینتری ایجاد کردید. اطلاعات شما در یک استخر انتظار یا Pool ثبت می‌شود و بر حسب سیستم امتیاز بندی CRS که پیش تر توضیح دادیم، برای شما امتیازی تعیین خواهد شد. با دریافت امتیاز اکسپرس اینتری نسبت به افراد دیگر موجود در این استخر انتظار رتبه بندی خواهید شد. هر دو الی سه هفته یکبار در طی یک فرآیند که به آن Draw یا دوره انتخاب می‌گویند، لیستی از افراد موجود در این استخر انتظار انتخاب می‌شوند و برای آن‌ها  ITAصادر خواهد شد.

ITA کوتاه شده عبارت Invitation to Apply می‌باشد و در واقع دعوتنامه ای است که متقاضیان اکسپرس اینتری با داشتن آن می‌توانند به منظور ورود به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. چنانچه امتیاز بالاتری داشته باشید و در استخر انتظار رتبه بهتری نسبت به سایرین داشته باشید، شانس انتخاب شما در Draw ها و صدور ITA بالا خواهد بود. در ادامه این متن درباره مقدار امتیاز مورد نیاز برای انتخاب شدن در Draw های اکسپرس اینتری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

هر پروفایلی که شما بر روی اکسپرس اینتری ایجاد می‌کنید، به مدت یکسال معتبر خواهد بود، پس از گذشت یکسال پروفایل اکسپرس اینتری شما منقضی شده و نام شما از استخر انتظار کنار گذاشته خواهد شد. چنانچه به مدت بیشتر از یکسال انتخاب نشدید، باید مجددا یک پروفایل جدید بر روی سایت اکسپرس انتری بسازید و مشخصات خود را مجددا وارد Pool  اکسپرس اینتری نمایید.

دیگر خدمات ما: اخذ ویزای توریستی کانادا

مرحله نهایی : دریافت ITA اکسپرس اینتری و ورود به کانادا

چنانچه شما در یکی از Draw های اکسپرس انتری انتخاب شوید، برای شما ITA یا همان دعوتنامه صادر می‌شود و باید ظرف مدت حداکثر 60 الی 90 روز مراحل اداری استفاده از این دعوتنامه و ورود به کشور کانادا را انجام دهید. این مراحل اداری شامل کارهای همچون رفتن به سفارت کانادا، انجام تست های پزشکی (مرحله مدیکال) ، انگشت نگاری، دریافت گواهی سوپیشینه و کارهای دیگر است.

پس از دریافت دعوتنامه چنانچه تمام مراحل اداری را با موفقیت پشت سر بگذرانید، فقط ظرف مدت 6 ماه می‌توانید اقامت دائم کشور کانادا را اخذ نمایید. به دلیل همین سرعت اخذ اقامت، به این روش اکسپرس اینتری یا ورود سریع به کانادا می‌گویند.

رتبه بندی مهارت های کاری در اکسپرس اینتری ( لیست NOC یا ناک )

داشتن تجربه کاری در شغل هایی که بیشتر مورد نیاز کشور کانادا می‌باشد منجر به دریافت پذیرش از برنامه استانی کانادا (PNP) خواهد شد، و داشتن این پذیرش 600 امتیاز CRS به دنبال خواهد داشت که شانس انتخاب شما در اکسپرس انتری را تقریبا تا صد در صد بالا خواهد برد. اطلاع یافتن از شغل های مورد نیاز کشور کانادا از طریق یک لیست رتبه بندی شغلی امکان پذیر است که به صورت دوره ای به روز رسانی می‌شود.

این لیست National Occupational Classification یا به اختصار NOC نام دارد. لیست ناک ( NOC ) کانادا مجموعه ای از شغل های مورد نیاز کشور کانادا است که این شغل ها به ترتیب اهمیتی که دارند در پنج دسته مهارتی 0 ، A ، B ، C و D رتبه بندی شده اند. در لیست شغلی ناک هر مهارت کاری کد مخصوص به خود را دارد که در ادامه بیشتر در مورد کدبندی لیست ناک صحبت خواهیم کرد؛ اما دسته بندی لیست ناک کانادا شامل کاربردهای زیر است :

 • اگر شما خواهان مهاجرت به کانادا با روش اکسپرس اینتری هستید، مهارت شغلی شما باید در دسته 0  ، A یا B لیست ناک کانادا قرار داشته باشد.
 • اگر شما خواهان مهاجرت به کانادا با برنامه آزمایشی آتلانیک هستید، باید تجارب کاری شما در دسته 0  ، A ، B یا  C لیست ناک کانادا قرار داشته باشد.
 • اگر مهارت کاری شما در سطح C یا D باشد ، شما فقط می‌توانید از برنامه گزینش استانی کانادا استفاده کنید یا آنکه فقط اجازه دارید به مدت دو سال در کانادا کار کنید.

بنابراین قبل از اقدام به منظور ایجاد پروفایل در اکسپرس اینتری کانادا، آگاهی از جایگاه شغلی در لیست NOC کانادا بسیار مهم است، چرا که به این وسیله تخمین شانس قبولی در اکسپرس اینتری کانادا به صورت دقیق تری امکان پذیر خواهد بود.

بیشتر بدانید: اقامت خود حمایتی پرتغال

توضیح کدهای تخصص کاری در لیست ناک کانادا

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، مشاغل موجود در لیست ناک کانادا در پنج گروه شغلی  0 ، A ، B ، C و D رتبه بندی شده اند. در این قسمت قصد داریم به صورت دقیق تری در مورد هر گروه و کدبندی آن های صحبت کنیم.

گروه شغلی 0 در لیست ناک کانادا

این گروه شامل ضروری ترین و مورد نیازترین شغل های کشور کاناداست که شامل مهارت هایی همچون شغل های مدیریتی، مدیریت رستوران، مدیریت معدن، ناخدای کشتی ماهیگیری و ... می‌شود. کد شغل های موجود در این دسته با 0 شروع می‌شود. به عنوان مثال ده شغل از این دسته عبارتند از :

عنوان شغل

کد شغل در لیست NOC کانادا

قانونگذاران

0011

مدیران ارشد دولت و مقامات

0012

مدیران ارشد - خدمات مالی ، ارتباطی و سایر خدمات کسب و کار

0013

مدیران ارشد - سازمان های بهداشت و درمان و خدمات اجتماعی

0014

مدیران ارشد - تجارت ، پخش و سایر خدمات

0015

مدیران ارشد - ساخت و ساز ، حمل و نقل ، تولید و تاسیسات

0016

مدیران مالی

0111

مدیران منابع انسانی

0112

مدیران خرید

0113

سایر مدیران خدمات اداری

0114

گروه شغلی A در لیست ناک کانادا

این گروه شامل شغل های تخصصی است که اغلب به مدرک دانشگاهی نیاز دارند و شغل هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی، معماری و ... را شامل می‌شود. کد شغل های موجود در این دسته با اعداد 1 تا پنج شروع می‌شود. به عنوان مثال ده شغل از این دسته عبارتند از :

عنوان شغل

کد شغل در لیست NOC کانادا

حسابرسان مالی و حسابداران

1111

تحلیلگران مالی و سرمایه گذاری

1112

فیزیکدانان و ستاره شناسان

2111

شیمی دان

2112

هماهنگ کننده ها و سرپرستان پرستاری

3011

پرستاران و پرستاران روانپزشکی

3012

استادان و مدرسین دانشگاه

4011

دستیار آموزش و تحقیقات متوسطه

4012

کتابداران

5111

حفظ آثار باستانی و موزه دار

5112

گروه شغلی B در لیست ناک کانادا

این شامل مهارت های فنی و تکنیکی است که عموما نیاز به گذراندن دوره های تخصصی فنی در کالج ها و یا سایر موسسات آموزش فنی و حرفه ای دارند و شامل شغل هایی همچون آشپزی، لوله کشی، برق کاری و ... می‌شود. کد شغل های موجود در این دسته با اعداد 1 تا 9 شروع می‌شود. به عنوان مثال چند شغل از این دسته عبارتند از :

عنوان شغل

کد شغل در لیست NOC کانادا

سوپروایزرها ، کارمندان عادی و کارمندان پشتیبانی اداری

1211

تکنسین های زمین شناسی و معدنی

2212

تکنسین های آزمایشگاه پزشکی

3211

مربیان معلولین

4215

عکاسان

5221

نمایندگان بیمه و کارگزاران

6231

قصاب

6331

نانوا

6332

خیاطان، طراحان لباس و دباغان

6342

آرایشگران

6341

سازنده های ابزار و قالب

7232

ماهیگیران

8262

سوپروایزرهای مشغول در صنایع نفتی، گاز، شیمیایی و آب و برق

9212

گروه شغلی C در لیست ناک کانادا

این گروه شامل مشاغل متوسطی همچون رانندگان ماشین سنگین است که کار آن ها نیاز به تحصیلات متوسطه و گذراندن یک دوره آموزشی دارد. کد شغل های موجود در این دسته با اعداد 1 تا 9 شروع می‌شود. به عنوان مثال چند شغل از این دسته عبارتند از :

عنوان شغل

کد شغل در لیست NOC کانادا

کارمندان امور اداری

1415

کارمندان ورود داده

1422

متصدیان بانکی ، بیمه ای و مالی

1434

همیار پرستار و همکاران خدمات بیمار

3413

ارائه دهندگان مراقبت از کودک در خانه

4411

کارمند پذیرش هتل

6525

رانندگان کامیون ترانزیت

7511

رانندگان تاکسی و لیموزین

7513

کارگران ساده مزارع

8431

اپراتورهای تشکیل بتن ، خاک رس و سنگ

9414

گروه شغلی D در لیست ناک کانادا

این گروه شامل شغل هایی همچون برداشت میوه، خدمات نظافتی و ... است که احتیاج به تخصص و تحصیلات خاصی ندارد و می‌توان چگونگی کار را در حین انجام آن آموخت. کد شغل های موجود در این دسته با اعداد 6 تا 9 شروع می‌شود. به عنوان مثال چند شغل این دسته عبارتند از :

عنوان شغل

کد شغل در لیست NOC کانادا

صندوق دار

6611

خشکشویی

6741

کارگران برداشت محصول

8611

کارگران چوب بری و جنگل کاری

8616

کارگران فرآوری نساجی

9616

هزینه ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا

ثبت نام و ایجاد پروفایل بر روی سایت اکپسرس اینتری رایگان است و هزینه ای ندارد؛ اما در صورت گرفتن دعوتنامه اکسپرس اینتری، نیاز به تشکیل پرونده و پرداخت کارمزدهای آن و پرداخت هزینه هایی همچون تست های پزشکی ، ارزیابی مدارک تحصیلی و ثبت اطلاعات بیومتریک خواهید بود، که هزینه آن ها را در ادامه بیان خواهیم کرد.

دیگر خدمات حامی مهاجر: اخذ ویزای تحصیلی کانادا

میزان تمکن مالی اکسپرس اینتری

در صورت دریافت ITA برای ورود به کانادا نیاز به اثبات تمکن مالی دارید، میزان تمکن مالی اکسپرس اینتری را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

میزان تمکن مالی

 ( به دلار کانادا )

تعداد

 اعضای خانواده

12,960

1

16,135

2

19,836

3

24,083

4

27,315

5

30,806

6

34,299

7

کارمزدها و هزینه اکسپرس اینتری

نوع کارمزد

میزان کارمزد ( به دلار کانادا )

کارمزد بررسی پرونده بدون کارمزد صدور حق اقامت دائم

825

کارمزد صدور حق اقامت دائم

500

کارمزد بررسی پرونده به علاوه صدور حق اقامت دائم

1,325

کارمزد بررسی پرونده همسر به علاوه صدور حق اقامت دائم

1,325

کارمزدهای اضافی به ازای هر فرزند

225

کارمزد تست های پزشکی برای بزرگسالان

450

کارمزد تست های پزشکی برای کودکان

250

انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

85

میانگین هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی

200

 

آمار پذیرش اکسپرس انتری و حداقل امتیاز اکسپرس اینتری

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، در هر دوره انتخاب تعداد پذیرش های اکسپرس اینتری تقریبا با هم برابر بوده است و به صورت میانگین حداقل امتیاز اکسپرس اینتری برای انتخاب متقاضیان، 450 بوده است، اما در دوره اخیری که در ماه فوریه سال 2021 برگزار شد، ناگهان روند عوض شد و برای 23772 نفر با حداقل امتیاز اکسپرس انتری 75 دعوتنامه صادر شد. به صورت کلی گفته شد که کانادا برای تمام کسانی که سابقه کار کانادایی داشتند، دعوتنامه صادر کرده است.

بنابراین مزیت تحصیل در کانادا در دریافت پذیرش از اکسپرس اینتری نمود پیدا می‌کند. شما در کنار تحصیل در کانادا می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید و حتی پس از فارغ التحصیلی نیز می‌توانید یکسال در کانادا کار کنید. این سابقه کار و تحصیل در کانادا می‌تواند شرایط مناسبی را برای استفاده از برنامه مهاجرتی تجربه کار کانادایی یا  CECبه وجود آورد و شانس شما را برای پذیرش در اکسپرس اینتری بالا ببرد. به همین دلیل تحصیل در کانادا را نیز می‌توان یکی از راه های اخذ اقامت دائم کانادا به حساب آورد. برای آشنایی بیشتر با چگونگی تحصیل در کانادا می‌توانید مقاله تحصیل در کانادا را بخوانید.

 

در جدول زیر نیز می‌توانید تعداد ITA هایی را که در سال های اخیر برای متقاضیان اکسپرس اینتری صادر شده است، مشاهده کنید. همانطور که می‌بینید تعداد این دعوتنامه های کاری در هر سال افزایش داشته و که نشان از روند صعودی نیاز کانادا به نیروی کار است. بنابراین با توجه به Draw  فوریه 2021 افرادی که امتیاز کمی در اکسپرس اینتری دارند نیز می‌توانند به دریافت ITA امیدوار باشند.

سال

تعداد ITA صادر شده سالانه

2015

31063

2016

33782

2017

86022

2018

89800

2019

85300

2020

107950

دیگر خدمات حامی مهاجر: ویزای مولتی کانادا

مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا با اکسپرس اینتری

سریع‌ترین راه اخذ اقامت دائم کانادا اکسپرس اینتری است. همانطور که گفتیم یکی از دلایلی که به این روش ورود سریع به کانادا می‌گویند، این موضوع است که در صورت دریافت ITA ، پروسه اخذ اقامت دائم با اکسپرس انتری حداکثر 6 ماه به طول خواهد انجامید.

سخن پایانی

کانادا کشوری است که نیاز روز افزونی به نیروی کار مهاجر دارد و با توجه به آمار سال‌های قبل اکثر این نیروهای کار از طریق اکسپرس اینتری انتخاب شده و به کانادا راه یافته اند. درست است که اکسپرس اینتری سریع‌ترین راه مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم است، اما فراموش نکنید که سیستم امتیازبندی CRS متقاضیانی را واجد صلاحیت تشخیص می‌دهد که دو عامل کلیدی تجربه کاری در کانادا و مدرک زبان معتبر داشته باشند. بنابراین متقاضیانی که قبلا تجربه کار و زندگی در کانادا را داشته باشند، موقعیت بسیار خوبی برای استفاده از این سیستم را دارند.

در این وضعیت است که ارزش تحصیل در کانادا بیشتر مشخص می‌شود، چرا که با تحصیل در کانادا، در کنار استفاده از سیستم آموزشی معتبر و سطح بالای کانادا می‌توان کار کرد و تجربه زندگی کانادایی به دست آورد. موضوعی که در ادامه می‌توان به وسیله آن از طریق برنامه مهاجرتی CEC و اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را به دست آورد. بنابراین تحصیل در کانادا یکی از بهترین گزینه های برای فراهم آوردن شرایط لازم در اکسپرس اینتری است و نباید از آن غافل بود. در صورتی که تمایل دارید با روش های دیگر مهاجرت به آمریکا نیز آشنا شوید، می‌توانید مقاله روش های مهاجرت به کانادا  را بخوانید.

موسسه حامی مهاجر متخصص اموری همچون مشاوره و ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا ، اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا ، اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت شرکت در کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره 02148406 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه اکسپرس اینتری کانادا

زمان لازم برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا چقدر است ؟

جواب : متقاضیانی که از اکسپرس انتری  ITA دریافت می‌کنند، باید حداکثر ظرف مدت 60 روز کارهای اداری و دریافت ویزای خود را به اتمام برسانند و وارد کشور کانادا شوند.

تخصص های لازم برای اکسپرس اینتری کانادا چیست ؟

جواب : برای آنکه بتوانید امتیاز لازم در اکسپرس انتری کانادا را کسب کنید، باید دارای مدرک زبان معتبر باشید و دارای تجربه کاری در زمینه کارهای مورد نیاز دولت کانادا باشید. برای آنکه بدانید کدام مشاغل بیشتر مورد توجه دولت کاناداست، می‌توانید لیست ناک کانادا را بررسی کنید.

حداقل امتیاز لازم برای قبولی در اکسپرس اینتری چقدر است ؟

جواب : حداقل امتیاز لازم برای قبولی در اکسپرس انتری در هر دوره انتخاب با دیگری متفاوت است. با اینکه میانگین حداقل امتیاز لازم اکسپرس اینتری 450 الی 480 است، اما در دوره اخیر شاهد بودیم که حداقل امتیاز اکسپرس انتری 75 در نظر گرفته شد و برای بیش از 23000 نفر دعوتنامه صادر شد. بنابراین هیچکس نباید به فرض داشتن امتیاز پایین ناامید باشد.

مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا با اکسپرس اینتری چقدر است؟

جواب : بسیار سریع است و حداکثر شش ماه به طول می‌انجامد.

بهترین روش قبولی در اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

جواب : بهترین روش اخذ پذیرش در اکسپرس اینتری این است که در کانادا تحصیل کنید و در کنار استفاده از امکانات آموزشی کار کرده و تجربه زندگی کانادایی خود را کامل کنید. در این صورت شانس بسیار بالایی برای قبولی در اکسپرس اینتری کانادا خواهید داشت.

آیا همه استان های کانادا نیروی کار خود را از اکسپرس اینتری جذب می‌کنند؟

جواب : خیر. در حال حاضر استان کبک کانادا برای جذب نیروی کاری خود از سیستم اکسپرس انتری استفاده نمی‌کند و نیروی کاری مورد نیاز را از طریق برنامه های اختصاصی خود جذب می‌کند.

برای ثبت نام در سایت اکسپرس اینتری کانادا محدودیت زمانی وجود دارد؟

جواب : خیر. در حال حاضر هیچ محدودیت زمانی در سایت اکسپرس اینتری کانادا وجود ندارد و متقاضیان در هر زمان می‌توانند با مراجعه به سایت اکسپرس انتری، نسبت به ایجاد پروفایل در این سیستم اقدام نمایند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0