سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 30 ژانویه 2020 ویروس نوظهور COVID-19  را یک معضل جهانی معرفی کرد. دولت کانادا نیز در پی کمک به شهروندان کانادایی مستقر چین کمک هایی روانه این کشور کرده است.

در همین زمان، به علت شیوع ویروس کرونا دولت کانادا خدمت رسانی به افرادی که اقامت دائمی کانادا را دارند و یا تبعه خارجی در کانادا محسوب می شوند را قطع کرده است. این قطع خدمات رسانی برای افرادی که در طی پروسه اخذ ویزای کانادا هستند و یا دارای اقامت موقت کانادا بوده اند محسوس تر است.

بنابراین، اقدامات ویژه IRCC که در تاریخ 7 فوریه 2020 به منظور رسیدگی به تعدادی از مقرراتی که بر ساکنان دائم و اتباع خارجی چینی ایجاد شده بود، برای اتباع خارجی ایرانی و کره جنوبی نیز اعمال می شود.

وضعیت متقاضیانی که پرونده شهروندی و مهاجرت آن ها در حال اجرا بوده است

بسته شدن دفاتر

در حال حاضر دفاتر IRCC تا اطلاعات ثانویه بسته می باشند و هیچ گونه  خدمات صدور ویزا را در شهرهای هنگ کنگ و چین انجام نمی دهد و تنها امور برخی از افراد خاص را پیگیری می کنند.

دفاتر IRCC به جز دو کشور نامبرده شده فعالیت خود را به طور معمول در سایر کشورها انجام می دهد.

بررسی وضعیت متقاضیان

بخاطر داشته باشید که ویزای هیچ متقاضی بنا به دلایل غیر قانونی ریجکت نخواهد شد. IRCC وضعیت تمامی متقاضیان خارج از مرزی را که در حال سپری کردن مراحل اخذ ویزای خود بوده اند را از طریق سیستم داخلی Domestic Network پی گیری خواهد کرد. ممکن است این پروسه کمی زمان بر باشد.

درخواست مدارک جدید

در حال حاظر دفاتر مهاجرتی کانادا آزاد هستند هرگونه مدرکی را از جانب متقاضیان ایرانی، چینی و کره جنوبی جهت پیشروی در وضعیت مهاجرت و اقامت از آنها درخواست نمایند. این مدراک می تواند شامل گواهی پلیس، اطلاعات بیومتریک، معاینات پزشکی و هر مدرک دیگری باشد. همچنین

  • چنانچه ماموران سفارت درخواست مدرک جدید را داده باشند متقاضیان تا ظرف 90 روز فرصت دارند تا آن را تهیه کنند
  • اگر درخواست برای جمع آوری مدارک جدید به متقاضی ارسال گردد اما وی قادر به تهیه آن در طی 90 روز نباشد مامور سفارت می تواند 90 روز دیگر به متقاضی مهلت دهد
  • توجه داشته باشید که مدت زمان تکمیل راهنمای بیومتریک 30 روزه است و شما موظف هستید تا مدت زمان 30 روزه اطلاعات مورد نظر را ثبت نمایید. اما با این وجود دفاتر مهاجرتی کانادا موظف هستند تا 90 روز برای دریافت اسناد بیومتریک (در صورت درخواست) از جانب متقاضی صبر کنند

شرایط ایرانیان برای اقامت موقت در کانادا

با توجه به محدودیت های کنونی شهروندان ایرانی دسترسی به دفاتر مهاجرتی و مراکز صدور ویزای کانادا را نخواهند داشت، و قادر به ثبت اطلاعات بیومتریک، آزمایشات پزشکی، مصاحبه و ... نخواهند بود. البته شهروندان ایرانی می توانند از طریق فرم آنلاین درخواست ویزای خود را ارسال نمایند.

درخواست سفر فوری به کانادا

شهروندان ایرانی که خواهان سفر به کانادا و اقامت موقت در این کشور هستند، باید از طریق فرم آنلاین درخواست خود را به IRCC برسانند.

توجه داشته باشید که در این فرم سوالی مبنی بر "آیا پروسه درخواست شما توسط دفتری در خارج از کانادا صورت میگیرد؟" پرسیده شده است. شهروندان ایرانی باید گزینه خیر را انتخاب نمایند.

متقاضیانی که درخواست سفر فوری در خارج از ایران را می دهند، تنها در موارد خاص باید از طریق سفارت کانادا واقع در آنکارا با IRCC ارتباط برقرار کنند.

شرایط ایرانیان دارای اقامت دائم  کانادا

ایرانیانی که دارای اقامت دائم آمریکا هستند، نیازمند RPTD خواهند شد. شهروندان ایرانی برای درخواست می توانند از طریق فرم آنلاین با دپارتمان IRCC ارتباط برقرار کنند.

متقاضیانی که خارج از کانادا ساکن هستند باید در سوال "آیا درخواست شما از طریق یک دفتر خارج از کانادا پیگیری می شود؟" گزینه Yes را انتخاب کنند و سپس گزینه ترکیه – آنکارا را علامت بزنند.

از شهروندان ایرانی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند، خواسته می شود تا درخواست خود را مستقیما از طریق یک پیک به سفارت برسانند.

تائید درخواست اقامت دائم متقاضیان

متقاضیان اقامت دائمی که دارای تائیدیه اقامت دائم کانادا (COPR) هستند و همچنین دارندگان ویزای اقامت دائم کانادا (PRV) باید از طریق فرم آنلاین، IRCC را از عدم تکمیل بودن مدارک خود اگاه سازند و نمی توانند به کانادا سفر کنند.

COPR  و PRV  دارای اعتبار

جهت کاش دادن تعداد کنسلی های COPR و PRV ها، متقاضیانی که قادر به سفر نیستند باید یادداشتی مبنی بر تاریخ انقضای COPR و PRV خود به IRCC ارسال نمایند. در این IRCC به متقاضیان این اطلاع را میدهد که آن ها قادر خواهند بود قبل از انقضای PRV و CORP خود به کانادا سفر کنند.

CORP و PRV منقضی شده

اگر متقاضی از طریق فرم وب به IRCC اطلاع دهد که به دلیل انقضا CORP و PRV قادر به سفر نیستند، یا این که حتی قبل از انقضا نیز قادر به سفر نبوده اند، افسران درخواست متقاضیان را بار دیگر در طی 90 روز آتی مورد بررسی قرار خواهند داد.

سیستم Domestic Networks

سیستم Domestic Networks روند درخواست اقامت دائم متقاضیانی که در کانادا حضور دارند و همچنین وابستگی هایی در کشور چین، ایران و کره جنوبی دارند (مانند همسر و فرزند) را به طور عادی مورد بررسی قرار خواهد داد. اگرچه به دلیل شرایط حاکم، امکان وقفه در روند درخواست وجود خواهد داشت. اما درخواست اقامت دائم متقاضیانی که متعلقات و وابستگی خاصی به کشور خود (ایران، چین، کره جنوبی) ندارند را تا اطلاعات ثانویه صادر نخواهد کرد.

توجه داشته باشید که دسترسی به درخواست اقامت کانادا متوقف نشده است و در جریان است. پرونده هایی که به دلیل نبود هرگونه سند و مدرکی ناقص هستند در سیستم حفظ شده و تا مدت زمان 90 روز بررسی می شوند.

همچنین متقاضیان اقامت دائم کانادا بنابر بخش 10 آیین نامه مهاجرت و حمایت از پناهندگان  (IRPR)  روال عادی خود را سپری خواهند کرد.

عدم تکمیل مدارک

چنانچه متقاضان  قادر به تکمیل مدارک خود نبوده اند، باید در درخواست خود ذکر نمایند که علت تکمیل نبودن مدارک اختلال ایجاد شده در خدمات رسانی به سبب شیوع ویروس کرونا بوده است. در این صورت متقضایان تا 90 روز دیگر برای تکمیل نمودن مدارک خود وقت خواهد داشت. همچنین اگر متقاضی نتواند در ظرف 60 روز مدارک خود را تکمیل نماید مهلت تحویل مدارک وی تا 90 روز دیگر نیز تمدید خواهد شد.

چنانچه  مدارک شما به غیر از دلیل ذکر شده کامل نباشد این امکان وجود دارد که درخواست شما ریجکت شود و البته هزینه های پرداختی به حساب شما برگردانده شود.

متقاضیان اخذ شهروندی کانادا

دستورالعمل برای متقاضیان شهروندی کانادا که رویدادهایی مانند آزمون سطح‌ دانش، مصاحبه‌ها، جلسات دادرسی و یا مراسم سوگند را از دست داده‌اند:

IRCC موظف شده است تا هنگام بازگشت دوباره این دسته از متقاضیان، در یک بازه زمانی منطقی برنامه ریزی مجددی صورت بگیرد به نحوی که روند درخواست شهروندی آن ها متحمل تاخیر نشود.

ارسال مدارک:

چنانچه متقاضیان به دفاتر محلی اطلاع دهند که از سه کشور چین، کره جنوبی و ایران بازگشته اند؛ افسران موظف هستند 30 روز دیگر مدارک آن ها را به IRCC ارسال نمایند.

درخواست برای فرم های نظارت پزشکی:

ماموران در پیروی از این درخواست به متقاضیان ۴۵ روز دیگر برای بازگشت به کانادا زمان خواهند داد.

افرادی که دارای اقامت دائمی کانادا هستند و به محض بازگشت از چین، ایران و یا کره جنوبی خواهان دریافت شهروندی کانادا می باشند:

مهم ترین امر برای دریافت شهروندی، سکونت در کانادا و سپری کردن شرط حضور در این کشور است.

وضعیت دارندگان ویزای موقت کانادا که خواهان بازگشت به کشور مبدا هستند

 اتباع خارجی که در کانادا هستند و وضعیت اقامت موقت آن‌ها در شرف  انقضا است می توانند درخواست تمدید اقامت خود را ارسال نمایند تا شاید  بتوانند وضعیت اقامت موقتی خود را در کانادا حفظ کنند. براساس دستورالعمل‌های فعلی، متقاضیان باید به صورت آنلاین درخواست دهند و باید همه الزامات از جمله هزینه‌های مربوطه را برآورده کنند.

آیا این دسته از متقاضیان می توانند در کانادا اقامت داشته باشند؟

داراندگان اقامت موقت کانادا که پروسه تمدید اقامت خود طی می کنند، تا زمان صدور رای می توانند در کانادا اقامت داشته باشند.

بخاطر داشته باشید:

  • هیچ معافیت مالیاتی برای درخواست اقامت موقت یا تمدید وجود ندارد
  • اتباعی که خواهان تمدید اقامت خود هستند باید هزینه های مربوطه را پرداخت نمایند

در صورتی که شما موفق تمدید اقامت خود نشوید:

  • پرونده شما به جلسه دادرسی ارجاع داده می شود
  • صدور حکم خروج متقاضی صادر می شود
  • اجازه ابقا متقاضی در کانادا صادر می شود
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0