20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نگاهی به میانگین درآمد در کشورهای مختلف جهان

میانگین درآمد در کشورهای مختلف چقدر است؟

ممکن است به فکر شروع فصل جدیدی از زندگی خود در یک کشور اروپایی، آمریکا یا کانادا باشید. اگر درست می‌گوئیم پس لازم است این مقاله را بخوانید.
مهاجرت آسان نیست. چون همزمان باید به چندین عامل فکر کنید. آنها را بایکدیگر مقایسه کرده و بهترین تصمیم را بگیرید. یکی از مهمترین‌ها میزان درآمد است که مستقیما روی کیفیت زندگی تاثیر می‎‌گذارد. شما باید بدانید که تخصص‌تان در هر کشوری چه میزان درآمدی دارد. همچنین نرخ مالیات بر درآمد هر کشوری چقدر است.
اگر این موارد دغدغه ذهنی‌تان است، پس درست آمده‌اید! با ما همراه باشید تا میزان درآمد کشورهای مختلف را بررسی کنیم و کمترین و بیشترین درآمد را معرفی کنیم.

کدام کشور بالاترین دستمزد را در جهان دارد؟

در اینجا ما قصد داریم درآمد برخی از ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان را مقایسه کنیم. کشورهایی در جهان وجود دارند که بیشترین دستمزد را به کارگران پرداخت می‌کنند. بالاترین دستمزد را در جهان کشورهای اروپایی پرداخت می‌کنند. در ضمن، کشور ایالات متحده آمریکا نیز در جایگاه ششم جدول میانگین حقوق در کشورهای مختلف جهان قرار دارد. 
مطابق با داده‌های آماری با توجه به متوسط حقوق در کشورهای مختلف، کشور موناکو بالاترین دستمزد در جهان را دارد. همچنین پایین‌ ترین دستمزد در جهان متعلق به کشور افغانستان است. علاوه‌بر این، کشورهای نروژ، لوکزامبورگ، سوئیس، ایرلند و آمریکا به‌ترتیب در جایگاه سوم تا ششم جدول حقوق ماهیانه در کشورهای جهان قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است که کشور کانادا رتبه بیستم را دارد.

بررسی میزان حقوق در کشورهای مختلف اروپایی و معرفی برترین ها

در این قسمت نگاهی دقیق به کشورهای اروپایی انداختیم که بیشترین حقوق و دستمزد را به کارمندان خود می‌دهند. مقررات کارمندان اتحادیه اروپا از نظر حق اطلاعات، قوانین ضد تبعیض و امنیت شغلی بسیار قوی است. با این‌حال، وقتی صحبت از حقوق و دستمزد به میان می‌آید، بسته به تعدادی از عوامل مانند قوانین، تورم و موارد دیگر، هنوز تغییرات قابل توجهی وجود دارد.
مطابق آمار، کشورهای ایسلند (73,642 یورو)، لوکزامبورگ (72,529 یورو)، سوئیس (67,605 یورو)، بلژیک (63,758 یورو) و دانمارک (59,405 یورو) بیشترین پرداخت را در سال 2022 داشتند. درحالی‌که کمترین پرداخت کنندگان یونان (24,067 یورو)، اسلواکی (24,067 یورو) بودند.

کشور

میزان حقوق خالص ماهانه

میزان حقوق پس از کسر مالیات

سوئیس

6571

5414

دانمارک

6196

3914

نروژ

5195

3795

لوکزامبورگ

5143

3573

ایسلند

4739

3221

اتریش

4540

3104

ایرلند

4049

3041

آلمان

4168

2970

فرانسه

4130

2791

سوئد

4156

2770

متوسط هزینه ساعتی نیروی کار در اتحادیه اروپا 30.5 یورو است. همچنین میانگین حقوق سالانه برای کارمندان مجرد بدون فرزند 26136 یورو تعیین شده است. علاوه‌بر این، زوج‌های شاغل با دو فرزند به طور متوسط سالانه 55573 یورو درآمد دارند.
شکاف دستمزد تعدیل نشده جنسیتی در سال 2021 در حدود 12.7 درصد برآورد شده است. بیشترین شکاف در کشور استونی با 20.5 درصد و کمترین شکاف مربوط به لوکزامبورگ با 0.2 است. لازم به ذکر است که طبق گزارش کمیسیون اروپا، شکاف دستمزد در سال 2023 در حدود 13 درصد افزایش یافته است. همچنین اگر می‌خواهید درباره کشور فرانسه و وضعیت درآمدی آن بیشتر بدانید بهتر است مقاله نگاهی به میانگین درآمد در کشورهای مختلف جهان را مطالعه کنید.

نرخ توم در اتحادیه اروپا چقدر است؟

تورم عامل کلیدی در بررسی وضعیت درآمدی و قدرت خرید مردم است. بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا در چند سال گذشته شاهد تورم بالا بوده‌اند. این عمدتاً به دلیل همه‌گیری کرونا و شوک‌های قیمتی ناشی از آن بوده است.
درواقع تورم بالا حقوق و دستمزدها را از بین می‌برد و هزینه زندگی را افزایش می‌دهد. رشد دستمزدها اغلب با سرعت افزایش قیمت‌ها مطابقت ندارد و تا حدودی تأثیر افزایش حقوق را تضعیف می‌کند.
نمودار زیر نرخ تورم را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بررسی کرده است:

نرخ تورم در اتحادیه اروپا

نرخ مالیات بر درآمد در کشورهای اروپایی چقدر است؟

نرخ‌ مالیات بر درآمد می‌‎تواند نقش بزرگی در دستمزدهای واقعی داشته باشد. همچنین بر میزان قدرت خرید کارگران و کارمندان تاثیرگذار است. از این گذشته، عاملی کلیدی بر میزان تاثیرگذاری اقدامات مرتبط با کاهش شفاف درآمدی و افزایش حقوق و پاداش‌ها به‌شمار می‌آید. نمودار زیر میزان مالیات بر درآمد را در کشورهای اروپایی نشان می‌دهد:

نرخ مالیات بر درآمد در اروپا

چه مشاغلی بیشترین درآمد را در اروپا دارند؟

به طور معمول مشاغلی که بیشترین درآمد را در اروپا دارند، مربوط به بخش‌های مالی، بیمه، برق، معدن، فناوری اطلاعات، خرده‌فروشی و آموزش می‌شوند. در سوی دیگر طیف، بخش‌هایی که کمترین درآمد را دارند، قرار می‌گیرند که شامل پشتیبانی اداری، مهمان‌نوازی و ساخت‌وساز هستند.

مقایسه متوسط درآمد کشورهای اروپایی با میزان درآمد در آمریکا

ایالات متحده و اروپا دو منطقه‌ای هستند که از نظر اقتصادی، توسعه یافته‌ترین مناطق جهان محسوب می‌شوند. آنها طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی و حقوق و دستمزد را برای کارگران و کارمندان ارائه می‌دهند. با این‌حال، تفاوت‌های قابل توجهی نیز در دستمزد و مزایای ارائه شده در دو منطقه وجود دارد.
به‌طور‌کلی، دستمزدها در ایالات متحده بیشتر از اروپا است. به این دلیل که هزینه زندگی در آمریکا معمولاً بالاتر از کشورهای اروپایی است. بنابراین افراد مجبورند برای حفظ استاندارد زندگی خود پول بیشتری به دست آورند.
بااین‌حال، تفاوت‌های حقوقی قابل توجهی نیز در هر منطقه وجود دارد. متوسط درآمد کشور آمریکا در مراکز شهری بزرگ مانند نیویورک، لس آنجلس و سانفرانسیسکو بیشتر است. درحالی‌که ممکن است این شاخص در شهرهای کوچک‌تر و مناطق روستایی کمتر باشد.

مقایسه میانگین درآمد در اروپا و آمریکا

در اروپا، دستمزدها در کشورهایی با اقتصاد قوی مانند آلمان، بریتانیا و هلند بیشتر است. اما ممکن است در کشورهایی با اقتصاد ضعیف‌تر کمتر باشد.
تفاوت دیگر آمریکا و اروپا در نحوه تعیین حقوق است. در ایالات متحده، میزان حقوق و دستمزد اغلب براساس آمار تقاضای شغل از جانب کارفرما و تعداد نیروی کار متخصص تعیین می‌شود. پس اگر کارفرما بخواهد بهترین افراد را استخدام کند باید به آنها حقوق بیشتری بدهد.
قوانین حداقل دستمزد در اروپا براساس قراردادهای چانه‌زنی جمعی بین اتحادیه‌ها و کارفرمایان تعیین می‌شود. در نتیجه، دستمزدها در اروپا قابل پیش‌بینی‌تر و پایدارتر هستند. اما قطعا به اندازه دستمزدهای ایالات متحده نیست.
علاوه‌بر تفاوت‌های درآمدی، مزایای ارائه شده به کارگران در ایالات متحده و اروپا نیز بایکدیگر فرق می‌کند. در آمریکا، کارمندان می‌توانند طیف گسترده‌ای از مزایا را مانند بیمه درمانی، برنامه‌های بازنشستگی و مرخصی با حقوق دریافت کنند. اما تعداد مرخصی‌ها و نوع آن محدود است. این‌درحالیست که در اروپا، کارگران گزینه‌های بیشتری برای استفاده از مرخصی باحقوق دارند. آنها می‌توانند به مرخصی‌های طولانی‌تر با حقوق بروند. همچنین امکان استفاده از مرخصی والدین نیز وجود دارد.
جدول زیر میزان درآمد سالانه کشورهای اروپایی و آمریکا را در مشاغل مرتبط با فناوری و مدیریت محصول بررسی کرده است:

مقایسه درآمد سالانه در مشاغل مختلف (به دلار)

نام شغل

اروپا

ایالات متحده آمریکا

مدیریت محصول

90000

132000

مدیریت تضمین کیفیت

83000

102000

علوم داده

73000

97000

توسعه دهنده نرم‌افزار

63000

89000

مهندس توسعه

62000

97000

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، میزان درآمد حوزه فناوری بین اروپا و آمریکا متفاوت است. همین تفاوت باعث شده است که بسیاری از شرکت‌های آمریکایی دفتر خود را در کشورهای اروپایی تاسیس کنند.
در نقش‌های مرتبط با فناوری، کارمندان آمریکایی تقریباً ۴۰ درصد بیشتر از همتایان اروپایی خود درآمد دارند. همچنین مهندسان DevOps در ایالات متحده 60 درصد بیشتر از اروپا درآمد دارند و مدیران محصول که 45 درصد بیشتر دستمزد می‌گیرند.

درآمد ماهانه در آمریکا چقدر است؟

متوسط درآمد سالانه ایالات متحده 74,738 دلار است. هرچند سیستم مالیاتی گسترده‌ای دارد اما پیشرفت شغلی در آن بسیار است. برخی از بهترین مشاغل که حقوق و پتانسیل رشد شغلی بالایی دارند، شامل توسعه دهنده نرم‌افزار، پزشک، پرستار، تحلیلگر امنیت اطلاعات و مدیر مالی است.
طبق آمار اداره آمار کار ایالات متحده، متوسط حقوق یک کارمند در آمریکا در سه ماهه دوم سال 2023 و به‌صورت هفتگی 1101 دلار بوده است. در همین سال مردان دستمزد سالانه‌ای معادل با 61،412 دلار دریافت می‌کردند و زنان 51،931 دلار درآمد داشتند.
حداقل حقوق ماهانه در آمریکا 4، 479 دلار است. همچنین نرخ تورم 4 درصد افزایش پیدا کرده است. این درحالیست که هزینه زندگی برای یک نفر 1003 دلار تخمین زده می‌شود و یک خانواده 4 نفره بایستی دست‌کم 3574 دلار برای گذران زندگی خرج کند.

نگاهی به میانگین حقوق ماهیانه در کانادا

اخیرا کشور کانادا درمیان ایرانیان مقصد محبوب مهاجرت شده است. چون اقتصاد موفقی دارد و تقاضا برای جذب نیروی کار در این کشور زیاد است. نرخ بیکاری 5 درصدی دارد و علی‌رغم آب‌وهوای بسیار سرد، مهاجران زیادی رویای کار و زندگی در آن را دارند.
منابع آماری در کانادا میانگین درآمد در کانادا را 54،630 دلار کانادا تخمین زده‌اند. بنابراین هر شهروند کانادا تقریبا 4،552 دلار دستمزد ماهانه می‌گیرد و تقریبا 2 هزار دلار برای زندگی هزینه می‌کند.

میانگین درآمد در کانادا
کارگران بخش صنعت، معدن و استخراج نفت و گاز 2242 دلار در هفته دریافت می‌کنند که بالاترین دستمزد هفتگی در میان سایر مشاغل است. همچنین در سالهای اخیر بخش هنر، سرگرمی و تفریح بیشترین افزایش حقوق را تجربه کرده‌اند.
درنهایت، نوناووت با متوسط حقوق سالانه 87355 دلار در سال 2022 عنوان پردرآمدترین استان کانادا را از آن خود کرده است. همچنین استان نیوبرانزویک کمترین درآمد را در میان سایر مناطق این کشور داشته است.
در سال 2020، متوسط درآمد سالمندان کانادایی 65 سال و بالاتر 32000 دلار بود. با این حال، گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تقریباً 2 میلیون سالمند ساکن کانادا با درآمد سالانه کمتر از 17000 دلار زندگی می‌کنند.
تحقیقات نشان می‌دهد که افراد معمولاً در سنین 45 تا 54 سالگی بیشترین درآمد را در کانادا دارند. درحالی‌که میانگین درآمد سالانه آنها 66968 دلار است، افراد در گروه سنی 25 تا 34 سال تقریباً 45953 دلار در سال دستمزد دریافت می‌کنند.

میزان درآمد در ترکیه چقدر است؟

میانگین دستمزد در ترکیه در سال 2023 حدود 94000 لیر (TRY) بود. این مبلغ تقریباً برابر با 4872 دلار آمریکا است. همچنین متوسط درآمد در ترکیه به‌صورت ماهانه حدود 7830 لیر معادل 405.86 دلار است که این میزان شامل مزایای کارکنان مانند کمک هزینه، بیمه پزشکی و حمل و نقل می‌شود.
یک خانواده یک نفره باید به‌طور ماهانه در حدود 13،300 لیر یا 490 دلار برای هزینه زندگی در ترکیه پرداخت کنند. این مبلغ بدون احتساب اجاره خانه است و برای یک خانواده 4 نفره تقریبا 47000 لیر برای گذران زندگی تخمین زده می‌شود.
یکی دیگر از معیارهایی که در ارزیابی وضعیت درآمدی یک کشور در نظر گرفته می‌شود، نرخ تورم و نرخ بیکاری است. چون میزان حقوق و دستمزد براساس نرخ تورم تعیین شده و نرخ بیکاری شرایط بازار کار را مشخص می‌کند. درحال‌حاضر نرخ تورم ترکیه 61.36 درصد است و در سال 2022 نرخ بیکاری آن معادل با 10.03 درصد بوده است.

درآمد ماهانه در انگلیس چقدر است؟

طبق آخرین آمار، متوسط حقوق ماهیانه بریتانیا 1950 پوند است. همچنین از سال 2022، حداقل حقوق ناخالص در این کشور 15.65 پوند در ساعت بوده است.
میزان حقوق کارگر در انگلیس از 15576 پوند تا 58140 پوند در سال متغیر است و شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا می‌شود. متوسط حقوق 29700 پوند در سال است. به این معنی که 50٪ از جمعیت انگلیس کمتر از 29700 پوند در سال درآمد دارند، درحالی‌که باقی نیروی کار، بیشتر از میانگین حقوق می‌گیرند.
بالاترین افزایش حقوق برای کارمندان تمام وقت مربوط به کسانی است که در بخش واردکنندگان و صادرکنندگان کار می‌کنند. پس از آن افسران پلیس قرار دارند. جدول زیر مشاغلی که بیشتری رشد درآمدی را داشته‌اند را نمایش می‌دهد:

نام شغل

درصد افزایش درآمد

وارکنندگان و صادرکنندگان

27.8

افسران پلیس

21.7

مشاغل مرتبط با فروش و بازاریابی

21

مشاغل اداری

20.7

رانندگان ماشین‌آلات سنگین

15.8

کارکنان پست

15.2

باغبانی و کشاورزی

14.1

مشاغلی که بالاترین میانگین حقوق را در بریتانیا دارند، مدیران ارشد اجرایی و مقامات ارشد، متخصصان حقوقی و مدیر فروش و بازاریابی هستند.

درآمد ماهیانه در آلمان چقدر است؟

متوسط دستمزد ناخالص در آلمان برای سال 2023 حدود 43842 یورو در سال است. البته این میزان پس از کسر مالیات بر درآمد 28680 یورو تخمین زده می‌شود. درآمد خالص ماهانه 2500 تا 3500 یورو است که با توجه به هزینه‌های زندگی، حقوق مناسبی به‌شمار می‌آید.
درآمد خالص با حقوق ناخالص متفاوت است. در آلمان، مالیات و سهم تامین اجتماعی حدود 35٪ - 50٪ از حقوق یک کارمند را تشکیل می‌دهد. این به این معنی است که با حقوق سالانه 50000 یورو، حدود 30800 یورو در سال یا 2560 یورو در ماه دریافت می‌کنید.
حداقل دستمزد آلمان در حال حاضر 12 یورو در ساعت است که قرار است بر اساس حقوق کار در آلمان در سال 2024 به 12.41 یورو در ساعت افزایش یابد. نرخ بیکاری در این کشور 5.7 درصد است و نرخ تورم 3.80 درصد بوده است.

میانگین درآمد در کانادا

میانگین حقوق و دستمزد مردم کشور اتریش

متوسط حقوق ناخالص سالانه در اتریش ۵۲۶۶۵ یورو مشخص شده است. بنابراین بسیاری از مردم اتریش به‌طور ماهانه در حدود ۴۳۸۸ یورو دریافت می‌کنند. این میزان پس از کسر مالیات به عدد 35961 یورو در سال و 2996 یورو در ماه می‌رسد.
دولت اتریش هیچ نقشی در تعیین حداقل دستمزد ندارد. چراکه همه این فرایند از طریق قراردادهای چانه‌زنی جمعی (CBA) بین اتحادیه‌های کارگری و انجمن‌های کارفرمایان تعیین می‌شود. مقدار دقیق بر اساس عواملی مانند نوع صنعت، شغل، سن، تجربه و منطقه متفاوت است.

متوسط حقوق ماهانه در استرالیا

محدوده حقوق ماهانه در استرالیا می‌تواند از 1917 تا 33750 دلار باشد. این مقادیر بر اساس برآوردهای متوسط است و حداقل و حداکثر دستمزد واقعی در استرالیا را منعکس نمی‌کند. درواقع متوسط حقوق ماهانه در کشور استرالیا در سال 2023 در حدود 7570 دلار استرالیا (AUD) است.
گزارش اداره آمار استرالیا بیان می‌کند که حداقل حقوق ساعتی 21.38 دلار استرالیا برای کارگران پاره وقت و تمام وقت تعیین شده است. این کمترین مبلغی است که کارفرما باید به طور قانونی به یک کارگر استرالیایی پرداخت کند.
طبق گزارش اداره آمار استرالیا، میانگین درآمد مشاغل در استرالیا در سال گذشته 3.5 درصد افزایش یافته است. البته کارمندان این کشور ممکن است انتظار افزایش دستمزد متوسط 8% را در هر شانزده ماه یا بیشتر داشته باشند.
خلاصه کلام
در این مقاله با بالاترین حقوق کارگر در جهان آشنا شدید. همچنین حالا دیگر می‌دانید بیشترین میانگین درآمد در کشورهای مختلف چقدر است و سیستم حقوق در کشورهای مختلف چگونه است.
ما این محتوا را با این هدف نوشته‌ایم که شما را در تصمیم‌گیری درباره مهاجرت کاری راهنمایی کنیم. چون میزان درآمد مهمترین عامل در کیفیت زندگی و شغلی افراد دارد. اگر هم نیاز به راهنمایی بیشتری دارید بازهم می‌توانید روی ما حساب کنید. شماره تماس موسسه حامی مهاجر :


سوالات متداول درباره میانگین درآمد در کشورهای مختلف

کدام کشور بالاترین میانگین درآمد را دارد؟

بیشترین درآمد در سراسر جهان در موناکو به دست می‌آید. کمترین بودجه سرانه در افغانستان وجود دارد. در همچنین ایالات متحده آمریکا با درآمد متوسط 76370 دلار در رتبه هفتم قرار دارد.

متوسط درآمد ماهانه در دنیا چقدر است؟

متوسط حقوق در جهان 1480 دلار در ماه و 18000 دلار در سال است.

کشورهایی که درآمد و حقوق و دستمزد کمتری دارند، در کجای دنیا واقع شده‌اند؟

این کشورها بیشتر در قاره آفریقا و آسیا واقع شده‌اند.

فقیرترین کشور اروپایی چه نام دارد؟

ده کشور فقیر اروپا بر اساس سرانه تولید ناخالص ملی شامل اوکراین، مولداوی، آلبانی، جمهوری مقدونیه، بوسنی و هرزگوین، بلاروس، صربستان، مونته نگرو، بلغارستان و روسیه می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
ناشناس
عالیه