20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

درآمد در فرانسه چقدر است؟

درآمد در فرانسه؛ حداقل دستمزد و معرفی بهترین مشاغل 2024

قصد سفر و مهاجرت به فرانسه را دارید؟ یا نه نیروی متخصص هستید و قصد دارید در فرانسه کار مناسب خود پیدا کنید؟ حتی گرفتن پروژه‌های دورکاری از یکی از شرکت‌های بین‌المللی این کشور نیز بهانه خوبی برای خواندن این مقاله است. چون اطلاعات لازم و دقیقی از وضعیت درآمد فرانسه را در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را با شرایط کار و مهمترین مشاغل پردرآمد این کشور آشنا می‌کند.

هدف از نگارش این مقاله کمک به شمایی است که با هر هدفی قصد زندگی و کسب درآمد در کشور فرانسه دارید. ما حواسمان است که همان اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم که نیاز دارید. بعد از مطالعه نوشته پیش‌رو، اگر تصمیم‌تان برای مهاجرت جدی‌ست، می‌توانید روی کمک ما در حامی مهاجر حساب کنید. مهاجرت به فرانسه نکته‌هایی دارد که کارشناسان ما خوب آنها را بلدند. پس تماس بگیرید و از مرحله تصمیم به مرحله تحقق رویا بروید.

نگاهی کلی به فاکتورهای اصلی میزان درآمد در فرانسه

به‌طورکلی درآمد فرانسه به طور سالیانه پس از کسر 49.4 درصد مالیات، 28799 دلار و متوسط درآمد ناخالص سالیانه فرانسه 39800 یورو و متوسط درآمد خالص آن 42908 یورو است. همانطور که در مقاله اقتصاد فرانسه ذکر کردیم، فرانسه سومین اقتصاد اروپا محسوب میشود و حدود یک پنجم درآمد ناخالص آن متعلق به این کشور است. بنابراین دور از ذهن نیست که فرانسه در جدول میانگین درآمد در کشورهای مختلف جایگاه 25 را از نظر میزان درآمد داشته باشد.

علاوه‌بر این، سطح درآمد به‌طور مداوم در حال افزایش است. در سال 2016، میانگین دستمزد سالانه 35856 یورو بوده که نشان‌دهنده افزایش نزدیک به 4000 یورو در میانگین حقوق است.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که درآمد براساس عوامل مختلفی متفاوت است. یکی از آنها اندازه شرکت است. به‌عنوان مثال، متوسط حقوق 2439 یورو در ماه برای شرکت‌هایی با کمتر از ده کارمند قابل اعمال است. درحالی‌که در شرکت‌هایی با 500 کارمند یا بیشتر، متوسط حقوق 3376 یورو دارد.
حقوق ناخالص به دستمزد قبل از مالیات، بیمه و سایر کسورات اجباری اشاره دارد. پس از کسر همه این موارد، حقوق خالص همان چیزی است که کارمندان دریافت می‌کنند. 

حداقل حقوق در فرانسه

وضعیت حقوق و دستمزد برای مهاجران کشور فرانسه چگونه است؟

مطابق با آمارهای منتشر شده از جانب وزارت کشور فرانسه، در سال 2023 تعداد شاغلین مهاجر 10 به 2 بوده است. یعنی از هر 10 نفر شاغل دست‌کم 2 نفر مهاجر هستند. همچنین از 3 میلیون نیروی کار خارجی 2 میلیون نفر به کشورهای آسیایی و آفریقایی تعلق دارند.
 ازآنجایی‌که در سالهای اخیر تقاضا برای جذب نیروی کار در فرانسه افزایش پیدا کرده، تعداد مهاجرت نیروی متخصص به این کشور نیز رو به رشد بوده است. بنابراین بیش از 58 درصد از مهاجران در مشاغل حرفه‌ای و تخصصی مشغول به کار هستند.

شغل های پردرآمد در فرانسه

میانگین دستمزد سالانه در 86 حرفه متعلق به چهار بخش اصلی است. این چهاربخش شامل امور مالی و حسابداری، دیجیتال و فناوری، منابع انسانی، مشاغل حقوقی و مالیاتی و پشتیبانی تخصصی است. برخی از مشاغل به دلیل افزایش میانگین دستمزدها تا 90 درصد در طی یک سال، به طور قابل توجهی از سایر مشاغل متمایز هستند.

شغل
 
متوسط درآمد سالیانه
 
اعضای هیئت مدیره
 
€ 250,000
 
پزشک
 
€ 118,000
 
واسطه (دلال)
 
€ 115,000
 
مدیر شرکت
 
€ 115,000
 
مامورین خدمات شهری
 
€ 103,000
 
خلبان هواپیما
 
€ 88,000
 
مشاور مالی
 
€ 75,000
 
وکیل
 
€ 74,000
 
افسر پلیس
 
€ 74,000
 
مدیر بازاریابی
 
€ 72,000
 


مشاغل مرتبط با رشته پزشکی

پزشک یا پزشک بودن در هر کشوری شغلی قابل احترام و پرسود محسوب می‌شود. در فرانسه هم همینطور است. دانشجویان پزشکی که می‌خواهند در فرانسه کار کنند قطعا مشکلی بابت کار و درآمد نخواند داشت. چون پردرآمدترین شغل در کشور است و میانگین حقوق آن در سال تقریباً 133220 یورو است.

حرفه وکالت در کشور فرانسه

گزینه بعدی برای کسانی است که می‌خواهند در حوزه حقوقی فرانسه کار کنند و با شغل وکالت درآمد داشته باشند. این حرفه بسیار پردرآمد محسوب می‌شود و میانگین حقوق سالانه آن حدود 107960 یورو است.
با این حال، یک هشدار وجود دارد. برای وکالت در فرانسه باید به زبان این کشور مسلط باشید. بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در یک کلاس زبان فرانسوی ثبت نام کنید!

خلبانی شغلی سخت اما پردرآمد

اگر پرواز در میان ابرها رویای مادام العمر شما بوده، می توانید آن را در فرانسه به واقعیت تبدیل کنید. این کشور یکی از قوی‌ترین بازیگران در صنعت هواپیمایی جهان است و توسط ایرباس یک شرکت چند ملیتی هوافضا پشتیبانی می‌شود.
خلبانان‌ یکی از پردرآمدترین افراد حرفه‌ای در کشور فرانسه هستند. اما به‌راحتی نمی‌توان وارد مشاغل هوانوردی شد. شما باید گواهینامه معتبر و دانش عملی کافی داشته باشید. اگر برای یک مسیر سخت اما آینده‌دار آماده‌اید پس شروع کنید. همان اول کار تقریباً 80300 یورو در سال درآمد خواهید داشت.

شغل خلبانی در کشور فرانسه

متخصصان مراقبت های بهداشتی

صنعت پزشکی فرانسه، تنوع بسیار زیادی دارد. بنابراین غیر از پزشکان و پرستاران افراد زیادی این فرصت را خواهند داشت که در این صنعت مشغول به کار شوند. برخی از این مشاغل پردرآمد در بخش مراقبت‌های بهداشتی شامل متخصصان فنی در آزمایشگاه‌ها، داروسازان، درمانگران و غیره است.
درحالی‌که تبدیل شدن به یک درمانگر یا داروساز به سطح خاصی از تخصص نیاز دارد، تنها با چند سال آموزش و کسب تجربه می‌توانید در برخی از بخش‌های درمانی مشغول به کار شوید و به‌طور میانگین 74000 یورو حقوق دریافت کنید.

شغل مدیر بانک در فرانسه

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که از اعداد و ارقام لذت می‌برید؟  دوست دارید که عدد و رقم بخشی از حرفه و شغل‌تان باشد. اگر بله، مدیر بانک بودن برای شما مناسب است! این نقش مستلزم یک کار اساسی برای رسیدگی به مبالغ هنگفت پول است. برای همین است که حقوق پردرآمدی دارد که می تواند بین 62000 تا 180000 یورو باشد.

حرفه‌ های مرتبط با مشاغل مدیریت

مدیر عامل بودن یک شرکت شغلی بسیار معتبر است. اگر همین نقش را در فرانسه به دست آورید، از آن درآمد خوبی خواهید داشت. دستمزد یک مدیر عامل معمولا بین 58600 یورو تا 168000 یورو است. البته که مسئولیت کل شرکت بر دوش شما خواهد بود و برای همین است که یک شغل پردرآمد در فرانسه محسوب می‌شود.

استاد کالج یا دانشگاه

دانشگاه‌ها و مدارس فرانسه در سراسر جهان مشهورند. این دانشگاه‌ها و مدارس به طور مداوم به دنبال جذب اساتید توانمند هستند. علاقه‌مندان به اشتراک‌گذاری دانش و پیشبرد چشم انداز تحقیقاتی خود می‌توانند به این مراکز عالی مراجعه کنند. این شغل حدود 47000 یورو تا 134000 یورو درآمد دارد.

مشاغل پردرآمد فرانسه

مهندس صنایع

بخش صنعتی فرانسه در بین بازیگران اصلی جهان بسیار محبوب و مشهور است. این کشور در صنعت متالورژی و مهندسی پیشرو است و مشاغلی را در زمینه‌‎های مهندسی معدن و مهندسی عمران ارائه می‌دهد. شما همچنین می‌توانید به عنوان متخصص تحقیق و توسعه به بسیاری از شرکت‌های برتر بپیوندید. اگر خوب کار کنید و دانش و مهارت به‌روزی داشته باشید، حدود 45900 یورو دریافت خواهید کرد.

مدرس زبان انگلیسی در مدارس بین‌المللی فرانسه

مدارس در فرانسه به دلیل جهانی بودن همیشه به دنبال معلمان انگلیسی زبان هستند. علاوه‌بر کار در بخش آموزش، شما همچنین می‌توانید یک معلم خصوصی باشید که زبان را به بومیان آموزش می‌دهد. متوسط حقوق برای چنین مشاغل آموزشی حدود 42500 یورو است.

حقوق یک کارگر در فرانسه

چندین فرصت شغلی در فرانسه حول محور نیروی کار ماهر می‌چرخد. برق‌کارها، لوله‌کش‌ها، سقف‌سازان، مربیان یوگا و مربیان بهداشت از این قبیل نمونه‌ها هستند. این مشاغل ممکن است جایگاه شغلی بالایی نداشته باشند اما قطعا دستمزد آنها به اندازه‌ای زیاد است که ثبات مالی را فراهم کند. به عنوان نیروی کار ماهر، شما به طور متوسط 42000 یورو حقوق دریافت خواهید کرد.

کارگران ماهر در فرانسه

شغل های کم درآمد فرانسه

مشاغلی کمترین درآمد را دارند، که 15 دلار یا کمتر در ساعت دستمزد دریافت می‌گیرند. این مشاغل شامل کارگران فست فود، سرویس‌دهندگان رستوران و بارمن، کارکنان مراقبت از کودکان، معلمان پیش‌دبستانی، کارمندان هتل، مراقبت‌ از سالمندان و توان‌یابان در خانه، صندوقدار فروشگاه‌های مواد غذایی و غیره است. 
حداقل دستمزد فرانسه را SMIC می‌گویند که  1540 یورو در ماه برای کارمندان و کارگران تمام وقت  و 10.15 یورو در ساعت است. این حداقل دستمزد با کسر مالیات و سایر کسورات به مبلغ 1219 یورو در ماه و 803 یورو در ماه می‌رسد. بنابراین مشاغلی که کم درآمد هستند عموما همین حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند. 
به خاطر داشته باشید که سیستم تامین اجتماعی فرانسه بسیار سخاوتمندانه است. بنابراین اگر شخصی SMIC را دریافت کند احتمالاً واجد شرایط دریافت کمک‌های مسکن است. به‌علاوه، هزینه‌ مراقبت‌های بهداشتی در فرانسه نسبتاً پایین است و بسته به موقعیت بین 60 تا 100٪ پوشش داده می‌شود.

میزان درآمد در فرانسه براساس میزان تحصیلات

کارفرمایان فرانسوی با توجه به سطح تحصیلات نیروی کار خود، میانگین درآمد تعیین می‌کنند. به‌این‌صورت که افراد دارای سطح تحصیلات بالاتر، حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. حتی اگر سطح تجربه ثابت بماند.

میزان درآمد افراد تحصیل کرده در فرانسه
در اینجا ما سعی کرده‌ایم درصد افزایش حقوق را  بر اساس سطح تحصیلات نشان دهیم:

سطح تحصیلات

درصد افزایش حقوق (باتوجه به مدرک)

دیپلم

17 درصد بالاتر از افراد فاقد مدرک دیپلم

لیسانس

24 درصد بالاتر از افراد دارای مدرک دیپلم

فوق لیسانس

29 درصد بالاتر از افراد دارای مدرک فوق‌لیسانس

دکتری

23 درصد بالاتر از افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد

میزان درآمد در فرانسه براساس شهر

میانگین حقوق در فرانسه بر اساس شهر محل زندگی متفاوت است. به‌عنوان مثال شهر پاریس و شهرهای نیس و کن پردرآمدترین شهرهای این کشور به‌شمار می‌آید. چون مقر بسیاری از شرکت‌های ملی و بین‌المللی مانند فورد و کوکاکولا هستند که میانگین دستمزد بالاتری دارند. شهر لیون نیز به‌دلیل داشتن بانک یورونیوز و LCL، حقوق‌‎های جذابی دارد.

نرخ بیکاری در فرانسه چقدر است؟

نرخ بیکاری در فرانسه در سه ماهه سوم سال 2023 به 7.4 درصد افزایش یافت. این درحالی‌ست که نرخ بیکاری در سه ماه نخست امسال 7.2 درصد بوده است.
بنابراین نرخ بیکاری به بالاترین سطح خود در مقایسه با سه ماهه دوم سال 2022 رسیده است و تعداد بیکاران با افزایش 78 هزار نفری به 2.3 میلیون نفر رسید.
نرخ بیکاری برای افراد 15 تا 24 سال با 0.7 واحد درصد افزایش به 17.6 درصد رسید. درحالی‌که این نرخ برای افراد 25 تا 49 ساله با 0.2 درصد افزایش به 6.7 درصد رسید.
بیکاری مردان با 0.1 واحد افزایش به 7.4 درصد و بیکاری زنان با 0.3 واحد افزایش به 7.4 درصد رسیده است. در‌همین حال، درصد افراد شاغل از 73.9 درصد به 73.8 درصد کاهش یافت.

نرخ تورم در فرانسه چقدر است؟

رشد اقتصادی فرانسه در سال 2023 تغییر چندانی نسبت به سال قبل نداشته است. همچنین رشد متوسطی برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود. چراکه نرخ تورم همچنان بالاست و شرایط مالی ناشی از پاندمی کرونا همچنان شرایط دشوارتری را به ساکنان این کشور تحمیل خواهد کرد.
البته با افزایش مصرف و رونق بازار و کاهش تدریجی نرخ تورم، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در افق پیش‌بینی به آرامی افزایش یابد. اما انتظارات تورمی یک ساله مدیران کسب‌و‌کار ثابت بوده و انتظار می‌رود که طی 3-5 سال آینده نرخ تورم به 2.5 درصد کاهش ‌یابد.

تعداد افراد شاغل در فرانسه

تعداد افراد شاغل در فرانسه در سه ماهه دوم سال 2023 از 30323.40 هزار نفر در سه ماهه اول سال 2023 به 30411.10 هزار نفر افزایش یافت.
از سال 2008، نرخ اشتغال حدود 64 و 68 درصد بوده است. این درحالیست که در سال 2022، این نرخ تقریبا بدون تغییر مانده است و به 68.1 درصد رسیده است. در سال 2022، بالاترین نرخ اشتغال در میان فرانسویان 25 تا 54 ساله بود. همچنین در گروه سنی "55-64 سال"، نرخ اشتغال به 56.9 درصد کاهش یافت.

سن بازنشستگی در فرانسه چقدر است؟

در سال 2023، قانونی در فرانسه به تصویب رسید که سن بازنشستگی را از 62 سال به 64 سال افزایش می‌دهد. البته به‌شرطی که فرد بازنشسته حداقل 43 سال کار کرده باشد. این قانون از 1 سپتامبر 2023 در فرانسه لازم الاجرا شده است و بر روی متولدین 1 سپتامبر 1961 یا بعد از آن تأثیر می‌گذارد. آنها همچنین مشمول تسریع در تعداد سه ماهه مورد نیاز برای دریافت مستمری خود بدون تخفیف خواهند بود. در نهایت، گزینه بازنشستگی پیش از موعد، شامل افرادی می‌شود که می‌توانند شواهدی مبنی بر پرداخت تعداد معینی از حق بیمه از سه ماهه قبل از سن 21 سالگی ارائه دهند.

سن بازنشستگی در فرانسه

میانگین هزینه زندگی در فرانسه

خلاصه هزینه زندگی در فرانسه به اینگونه است: یک خانواده چهار نفره به‌صورت ماهانه تقریبا 3600.6 دلار (3287.9 یورو) هزینه می‌کند. البته این مبلغ بدون احتساب اجاره خانه است. همچنین هزینه‌های ماهانه یک فرد مجرد بدون هزینه اجاره خانه 1010.5 دلار (922.7 یورو) تخمین زده می‌شود.
مهم است به خاطر داشته باشید که این فقط یک عدد تخمینی است و هزینه واقعی زندگی شما در فرانسه بسته به موقعیت مکانی، نیازهای خاص و سبک زندگی، ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. به‌عنوان مثال، اگر در پاریس زندگی می‌کنید، میانگین هزینه زندگی می‌تواند تا 2200 یورو در ماه افزایش یابد. زیرا پاریس در رتبه دوم گران‌ترین شهر جهان قرار گرفته است. به‌طور کلی، در اتحادیه اروپا کشور فرانسه در لیست یکی از گرانترین کشورها قرار دارد. در نهایت باید گفت که هزینه زندگی در فرانسه به طور متوسط 9.7 درصد کمتر از ایالات متحده آمریکا است.

خلاصه کلام

 

با میزان درآمد در فرانسه آشنا شدید؟ حالا دیگر می‌دانید که مشاغل پردرآمد و پرپول چه مشاغلی هستند و چه مشاغلی حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند؟ پس اگر تخصص‌تان در لیست بهترین‌های فرانسه قرار دارد، دست بجنبانید! نگران هزینه‌ها نباشید. اگر در کارتان موفق باشید و درآمد خوبی کسب کنید، می‌توانید بهترین زندگی را داشته باشید.

ما در موسسه حامی مهاجر همراه خوبی برایتان هستیم. مشاوره تخصصی ارائه می‌دهیم، وقت سفارت می‌گیریم، راهنمایی‌های حقوقی ارائه می‌دهیم، برنامه سفر می‌چینیم و در نهایت ویزای شینگن فرانسه را به دست‌تان می‌رسانیم. علاوه‌بر این، کلی خدمات دیگر هم داریم که تنها با یک تلفن از آنها مطلع خواهید شد. پس با شماره 0214800957 تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره میزان درآمد در فرانسه

ممکن است بعد از خواندن این مقاله سوالاتی برایتان پیش آید که در متن به آن اشاره نشده است. ما در این قسمت سعی کرده‌ایم سوالات پرتکرار را مطرح کرده و پاسخ آنها بدهیم.

حقوق خوب در فرانسه چقدر است؟

درآمد حدود 3200 یورو در ماه درآمد خوبی برای افراد است. همچنین یک خانواده سه نفره اگر 5600 یورو درآمد داشته باشد امکان داشتن یک سطح زندگی مناسب را دارد. این مبلغ هزینه زندگی را پوشش می‌دهد و شما این امکان را خواهید داشت که هزینه‌های اولیه خود مانند مسکن، غذا، حمل و نقل و فعالیت‌های تفریحی را تامین کنید.

آیا زندگی در فرانسه ارزان است؟

خیر ارزان نیست. زیرا متوسط حقوق یک فرانسوی بالاتر از اکثر کشورهای اروپایی است. به‌عنوان مثال، در سال 2022 متوسط حقوق در فرانسه 2340 یورو در ماه بود. معمولاً میانگین حقوق متناسب با میانگین هزینه زندگی شهر تغییر می‌کند.

هزینه اجاره خانه در فرانسه چقدر است؟

متوسط اجاره بها در پاریس برای یک آپارتمان مبله یک خوابه حدود 35.50 یورو در هر متر مربع است. بنابراین، برای یک اقامتگاه مبله 1 خوابه از 30 متر مربع تا 70 متر مربع، اجاره بین 1300 € - 3000 € در ماه است.

آیا پیدا کردن شغل در پاریس سخت است؟

یافتن شغل در پاریس برای خارجی‌هایی که فرانسوی صحبت نمی کنند بسیار سخت است. برای به حداکثر رساندن شانس خود، باید یا مقداری زبان فرانسه یاد بگیرید یا به شرکت‌های بین‌المللی، صنایعی که کمبود نیروی کار دارند یا صنایع محبوب مهاجران مانند گردشگری یا فناوری اطلاعات مراجعه کنید.

چه میزان درآمدی برای زندگی در پاریس مناسب است؟

حقوق سالانه 67919 یورو یا 5660 یورو در ماه می‌تواند یک سبک زندگی راحت را در پاریس فراهم کند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 2 | کل دیدگاه های تایید شده: 0