سفر کردن به 26 کشور مختلف اروپایی تنها با دریافت یک ویزا، بدون نیاز به هزینه های مازاد و ارائه دادن مدراک دیگر پس از ورود به هر کشور و همچنین امکان سفر به سایر کشورهای خارج از این منطقه که ویزای شینگن برای آن ها معتبراست، همگی سبب شده اند تا همواره ویزای شینگن یکی از هیجان برانگیزترین ویزاها باشد. اگرچه پروسه اخذ این ویزا کار چندان راحتی نخواهد بود. زیرا شما ملزم به جمع آوری مدارکی خواهید شد که از وجود بسیاری از آن ها بی خبر بوده اید. و باید این مدارک را بدون کوچک ترین ایرادی به ثبت برسانید. گاهی اوقات وقوع کوچک ترین اشتباهات در پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن منجر به ریجکتی آن می شود.

نامه اسپانسری

یکی دیگر از مدارکی که ممکن است شما ملزم به تهیه آن شوید نامه اسپانسری است. بخصوص هنگامی که شخص دیگری قرار است مخراج سفر، اقامت و سایر هزینه های مرتبط با امرار معاش شما را در کشور(های) شینگن متقبل شود. در این مطلب به طور اجمالی توضیح خواهیم داد که چه مواردی در پیرامون این نامه باید بدانید، چگونه آن را بنویسید و مدارک لازم جهت ارسال آن به سفارت خانه یا کنسولگری چیست.

نامه اسپانسری ویزای شینگن چیست؟

نامه اسپانسری ویزا سندی است که متقاضی باید همراه با سایر مدارک درخواست ویزا به مامور سفارت خانه یا کنسولگری در حین مصاحبه خود ارائه دهد. به طور معمول این نامه در مواردی مورد نیاز است که متقاضی خواهان پرداخت هزینه های مربوط به سفر خود نباشد و در ازای آن اسپانسری هزینه های سفر، خوراک، اقامت و ... وی را تحت پوشش قرار دهد. این نامه باید توسط اسپانسر نوشته شود و اسپانسر نیز باید ارتباط خود با متقاضی را توضیح دهد و هزینه های احتمالی وی را بر عهده بگیرد. همچنین جهت اعتبار داشتن نامه اسپانسری، این نامه باید هویت اسپانسر را تائید کند و به همراه سندی که مقدار کمک هزینه در آن مشخص شده است ضمیمه شود.

چگونه یک نامه اسپانسری بنویسیم؟

نوشتن نامه اسپانسری ویزای شینگن پروسه سختی ندارد. به ویژه زمانی که شما تجربه نوشتن نامه اسپانسری چه برای ویزای شینگن چه برای کشورهای دیگر را داشته باشید. نامه اسپانسری باید به طور واضح و مختصر نوشته شود. همین طور باید تمام اطلاعات لازم مانند، هویت اسپانسر، هزینه های در نظر گرفته شده برای متقاضی و ارتباط میان متقاضی و اسپانسر ذکر شود. توجه داشته باشید که تمامی اطلاعات درج شده در نامه باید مستند و قابل اثبات باشد. بنابراین از نوشتن اطلاعاتی که قادر به تهیه سند آن نیستید امتناع کنید.

ساختار یک نامه اسپانسری چگونه است؟

این نامه خطاب به ماموران کنسولگری است و بهتر است با واژه “Dear sir / Madam” آغاز شود. خودتان را معرفی کنید و پس از آن سایر جزییات مربوط به خود مانند، محل زندگی، و کاری که به آن مشغول هستید را بنویسید و سپس توضیح دهید این نامه را برای چه کسی و به چه علت می نویسید. بعد از آن به شرح هزینه هایی که جهت پوشش متقاضی در نظر دارید بپردازید و چگونگی پرداخت آن را بیان کنید. تاریخی که سفر متقاضی شروع می شود را ذکر کنید. و در صورتی که مکانی جهت اقامت متقاضی در کشور  شینگن مد نظرتان است به آن اشاره کرده و ادرس آن را یادداشت کنید.

ذکر توضیحات اضافی 

اگر شما به عنوان اسپانسر قرار است زمانی را با متقاضی سپری کنید، بهتر است محلی که در آن هم دیگر را ملاقات می کنید را ذکر کنید ( یک پاراگراف کوتاه برای این امر کفایت می کند). هنگام ارسال کردن نامه، ضمیمه کردن مدارک مطالب نوشته شده را فراموش نکنید. در پایان نامه آن را امضا کرده و تاریخی که آن را نوشته اید یادداشت فرمایید.

نکاتی پیرامون نوشتن نامه اسپانسری برای متقاضیان ویزای شینگن

عمل کردن به مطالبی که در فوق توضیح داده شده است امری ساده به نظر می رسد؛ و همینطور نیز می باشد، به شرطی که شما از آن چه که یک مامور کنسولگری از نامه اسپانسری انتظار دارد آگاه باشید. زیرا بسیاری از افراد در نوشتن این نامه مرتکب به اشتباهات کوچکی می شوند که پیامد آن ها در هنگام اخذ ویزای متقاضی شکل پیدا می کند. علی رغم تمام راهنمایی های گفته شده، توصیه می شود که هنگام نوشتن نامه اسپانسری نکات زیر را نظر داشته باشید.

نامه را خیلی شخصی نکنید

یکی از موارد واجب در نوشتن نامه اسپانسری ارتباط میان شما (به عنوان اسپانسر) و شخص متقاضی است. از نوشتن عباراتی چون: این شخص برای من اهمیت زیادی دارد، تمایل ملاقات این فرد را دارم یا برای او دلتنگ خواهم شد" پرهیز کنید چرا که مامور کنسولگری اهمیتی به این موضوعات نمی دهد و تنها نکته حائز اهمیت، اطمینان یافتن او از تحت پوشش قرار دادن هزینه های مرتبط با سفر متقاضی توسط شما است. به علاوه این کار سبب طولانی تر شدن نامه می شود و شما باید اکیدا از این اتفاق جلوگیری نمایید.

نامه را بیش از حد طولانی نکنید

سعی داشته باشید تا نامه را کوتاه و واضح بنویسید. ماموران کنسولگری زمان و علاقه ای به خواندن نامه های بیش از 2 صفحه ندارند. آن هم در صورتی که می توان تمام اطلاعات مورد نیاز را در چند پاراگراف خلاصه کرد. نکته دیگری که نباید آن را فراموش کرد، درج کردن شغل و آدرس محل سکونت خود است. همچنین با درج نمودن شماره همراه و ایمیل خود در نامه می توانید مطمئن شوید که اگر کنسولگری نیازی به تصدیق اطلاعات داشت، بتواند با شما در ارتباط باشد.

از نوشتن جزییات نامرتبط خودداری کنید

همان طور که گفته شد لازم است تا دلیل تحت پوشش قرار دادن هزینه های متقاضی را توضیح دهید و ارتباط خود را با متقاضی ویزا شرح دهید. اما توصیه می شود تا در این امر زیاده روی نکنید و اطلاعات نامرتبطی همچون، شرح تمام جزئیات قرار ملاقات خود یا ... را در نامه اسپانسری ننویسید. این جزییات تاثیری در روند پذیرش نامه شما نخواهد داشت. تنها توضیح دهید چه مقدار هزینه را برای پوشش متقاضی در نظر گرفته اید. و متقاضی با هزینه های در نظر گرفته شده قادر به پرداخت چه مواردی خواهد بود.

مدارک مورد نیاز نامه اسپانسری ویزای شینگن

تمام مواردی که شما در نامه اسپانسری نوشته اید و مدعی آن شده اید، در صورت عدم اثبات وضعیت خود فاقد اعتبار و ارزش خواهد بود. مدارک مورد نیاز جهت تایید نامه اسپانسری عبارتند از:

  • یک کپی از شناسنامه یا پاسپورت خود
  • اثبات وضعیت مالی خود از طریق نشان دادن قرارداد کاری یا حساب بانکی خود
  • به اثبات رساندن محل سکونت خود یا مکان اجاره شده به همراه ادرس آن
  • ارائه برنامه سفر و محلی که با متقاضی قرار ملاقات تعیین کرده اید (در صورتی که خواهان ملاقات با وی باشید).
  • در صورتی که اسپانسر خواهان ملاقات با متقاضی باشد و چند روزی جهت ملاقات به متقاضی ملحق شود، هزینه اضافی باید در نظر گرفته شود.

تفاوت بین نامه اسپانسری شینگن و دعوتنامه شینگن

شاید از خیلی جهت این دو امر شبیه به یک دیگر باشند اما این طور نیست. به طور اجمالی در دو بند زیر به تفاوت میان این دو نامه خواهیم پرداخت.

دعوتنامه شینگن

این نامه به وسیله شخصی نوشته می شود که خود در کشوری عضو شینگن سکونت دارد و برای متقاضی ویزای شینگن دعتونامه ای ارسال می کند تا وی در منزل خود اقامت داشته باشد. این دسته از افراد ملزم به پرداخت مخارج متقاضی نمی باشند و در عوض محلی جهت سکونت به آن ها ارائه می دهند. در این نامه باید مشخصات میزبان و مهمان به همراه نام خانودادگی آن دو، تاریخ تولد شغل و همچنین ارتباط میان آن دو ذکر شود.

نامه اسپانسری شینگن

این نامه توسط اسپانسری نوشته می شود که لزومی بر سکونت وی در یکی از کشورهای شینگن نخواهد بود و همچنین الزامی به همراهی کردن متقاضی در طول سفر بر وی نمی باشد. در این مورد، اسپانسر موظف است تا تمامی مخارج متقاضی نظیر، بلیط سفر، امرار معاش و سایر هزینه های روزانه او را برعهده بگیرد.

محل ارسال نامه اسپانسری ویزای شینگن

پس از نوشتن نامه توسط اسپانسر و امضا کردن آن، وی نامه را به همراه سایر متلقات به متقاضی واگذار می کند. این نامه می تواند به صورت کپی شده نیز ارسال شود اما توصیه می گردد متقاضی نامه اصلی را به همراه داشته باشد. سپس متقاضی باید نامه و سایر مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای شینگن را در وقت ملاقات خود به کنسولگری یا سفارت خانه ارسال نماید.

برای اطلاع از نحوه اخذ ویزای شنگن، مقاله اخذ ویزای شینگن را مطالعه فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0