50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نحوه تمدید ویزای شینگن

چگونگی تمدید ویزای شینگن؛ تمدید ویزای توریستی اروپا

از سوالات و نگرانی‌های اصلی افراد دارنده ویزای شینگن به خصوص در زمان اقامت و سفر، این است که آیا امکان تمدید ویزا وجود دارد؟ تحت چه شرایطی می‌توان ویزای شینگن را تمدید کرد؟ چگونه باید برای تمدید این ویزا اقدام کرد؟ و سوالات دیگر. فرقی ندارد که شما مسافر هستید یا قصد اشتغال دارید، یا حتی ممکن است برای معالجه به کشور منطقه شینگن سفر کرده باشید. در هر صورت پس از اتمام مدت زمان ویزا طبق قوانین شنگن، باید منطقه را ترک کنید، مگر اینکه ویزا را با دلایل قابل قبول تمدید کنید.

در این مطلب ابتدا در مورد قوانین، اعتبار و سپس شرایط تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت صحبت می‌کنیم. دلایل قابل قبول برای درخواست تمدید ویزای شینگن را عنوان کرده و مراحل و چگونگی تمدید آن را توضیح می‌دهیم. هزینه برای درخواست تمدید و مدت زمان انتظار آن را نیز بیان می‌کنیم. در انتها نیز به سوالات متداول شما عزیزان پاسخ می‌دهیم.

تمدید انواع ویزای شینگن

به‌طور کلی، تمدید ویزا بر اساس مدت اقامت به دو نوع کوتاه و بلند تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

تمدید اقامت کوتاه مدت شینگن

اعتبار ویزاهای کوتاه مدت شینگن یکبار ورود و دوبار ورود معمولا 90 روز طی 6 ماه است. ممکن است به دلایل مختلفی قصد سفر به کشورهای منطقه شینگن را داشته باشید. قطعا اگر برای اولین بار ویزای شینگن را دریافت کرده‌اید، تمایل زیادی به سفر به اکثر کشورهای منطقه شینگن خواهید داشت و ممکن است به این نتیجه برسید که 90 روز برای شما کافی نیست!

حتی ممکن است شما به دلایل پزشکی، تجاری یا کاری وارد کشور عضو شینگن شده باشید و در زمان اقامتتان مجبور به ماندن در آن کشور به مدت بیش از 90 روز باشید. البته نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که تمدید ویزای شینگن به راحتی نیست و شما باید دلایل قابل قبول و جدی برای درخواست خود داشته باشید، در غیر این صورت درخواست شما پذیرفته نخواهد شد. در بخش اعتبار ویزای شنگن در مورد تعداد اجازه ورود در ویزای کوتاه مدت توضیح می‌دهیم.

تمدید اقامت بلند مدت شینگن

ماهیت تمدید ویزای بلند مدت با ویزای کوتاه مدت شنگن متفاوت است. اگر در حال تحصیل در کشور منطقه شینگن بوده یا در این کشور شاغل هستید، باید ویزای خود را در زمان نزدیک به اتمام اعتبار تمدید کنید. دقت کنید که کشورهای شینگن ممکن است ویزای ملی (ویزای شینگن نوع D) را با اعتبار متفاوتی با توجه به شرایط شما صادر کنند و معمولا مشکلی بابت تمدید ویزا وجود نخواهد داشت.

اعتبار ویزای شینگن

اعتبار ویزای شینگن

اعتبار ویزای شینگن کوتاه مدت از قانون 90/180 تبعیت می‌کند. یعنی در هر 6 ماه، به مدت 90 روز می‌توانید در منطقه شینگن حضور داشته باشید. البته ویزای شما می‌تواند یکبار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود باشد. تعداد اجازه ورود شما به منطقه شنگن در ویزا به شرح زیر است:

1- ویزای شینگن یکبار ورود: اعتبار این ویزا 90 روز در طی 6 ماه زمان است. طی 6 ماه زمان اعتبار ویزا، شما یکبار اجازه دارید وارد منطقه شینگن شوید و حتی اگر 90 روز کامل اقامت نداشته باشید و از این منطقه خارج شوید، ویزای شما باطل شده و برای ورود دوباره باید اقدام به دریافت ویزا کنید.

2- ویزای شینگن دوبار ورود: در این حالت شما می‌توانید در مدت اعتبار 90 روز طی 6 ماه، دو بار وارد حوزه شنگن شوید و پس از خروج برای بار دوم، ویزای شما باطل می‌شود.

3- ویزای شینگن چندبار ورود یا مولتی: با داشتن این ویزا، شما با رعایت قانون 90 روز طی هر 6 ماه می‌توانید در مدت اعتبار ویزا هرچند باری که می‌خواهید وارد منطقه شینگن شوید. این ویزا با اعتبار یکساله، سه‌ساله و پنج‌ساله صادر می‌شود.

برای تمام ویزاهای کوتاه مدت شینگن با اعتبارهای گفته شده، امکان تمدید اعتبار ویزا هنگام حضور شما در منطقه شینگن (با رعایت قانون) وجود دارد، فقط باید دلیل محکم و قابل پذیرش ارائه دهید که چرا باید بیش از زمان اعتبار در منطقه بمانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع ویزای شینگن را مطالعه کنید.

شرایط تمدید ویزای شینگن

  • ورود دیر به منطقه
  • دلایل ناگهانی یا فورس ماژور
  • دلایل انسان دوستانه
  • دلایل شخصی مهم

ورود دیرهنگام به منطقه شنگن (Late Entry)

اگر ویزای شینگن کوتاه مدت یکبار ورود دارید و از تاریخ شروع اعتبار با فاصله چندین روز وارد منطقه شینگن شدید، می‌توانید به این علت درخواست تمدید ویزا دهید. در این صورت مدت زمان لازم به اعتبار ویزای شما افزوده می‌شود. برای مثال اگر ویزا در تاریخ 1 ژوئن معتبر شده باشد و شما در تاریخ 15 ژوئن وارد منطقه شوید، در این صورت پس از درخواست تمدید ویزا، دو هفته به اعتبار ویزا شما افزوده می‌شود.

دلایل ناگهانی و موارد اضطراری (Force Majeure)

اگر قبل از اتمام اعتبار ویزا شما اتفاق ناگهانی یا غیر قابل پیش‌بینی رخ دهد، مثل جنگ یا اعتراضات شدید در کشور خودتان، شرایط حاد آب و هوایی، زلزله، بلایای طبیعی و سایر اتفاقات، در این صورت شما می‌توانید به مدت چند هفته یا تا زمان اتمام وضعیت اضطراری در کشور خودتان، ویزای خود را تمدید کنید. البته در صورتی که همچنان شرایط تغییر نکرد، باید برای صدور دوباره ویزای کوتاه مدت اقدام کنید.

دلایل انسان دوستانه (Humanitarian Reasons)

سیاست‌ها و قوانین شنگن امکان تمدید ویزا کوتاه مدت را به منظور جلوگیری یا مقابله با مشکلات برای اتباع کشورهای جهان سوم ممکن ساخته است. اگر نیاز دارید برای ادامه درمان خود، شرکت در مراسم خاکسپاری (بعد از مرگ ناگهانی عضو خانواده)، یا برای یکی از نزدیکان شما که نوعی مشکلات را پست سر می‌گذارد و ... در یکی از کشورهای منطقه شنگن بمانید، با ارائه دلیل و مدرک می‌توانید از این طریق یعنی دلایل انسان دوستانه ویزا را تمدید کنید.

دلایل مهم شخصی (Important Personal Reasons)

استفاده از این روش برای تمدید ویزا دارای ریسک است، اما اگر راه حل دیگری ندارید، بد نیست این راه را امتحان کنید. اگر کار نیمه تمامی در کشور منطقه شینگن دارید، برای مثال مراسم ازدواج برنامه‌ریزی نشده‌ای از طرف آشنایان خود دارید، درخواست خود را اعلام کنید، مسئولان مربوطه در اداره مهاجرت تصمیم می‌گیرند که شما می‌توانید در منطقه شینگن بیشتر بمانید یا خیر.

تمدید ویزای شینگن

نحوه درخواست برای تمدید ویزای شینگن

اگر می‌خواهید ویزای خود را تمدید کنید و مدت بیشتری در منطقه شنگن بمانید، خود را برای فرایند آن آماده کنید. درخواست تمدید ویزای شینگن کمی با درخواست صدور در حالت عادی متفاوت است. در ابتدا باید دلیل قانع‌کننده خود را بیابید. مدارک برای درخواست تمدید را همراه مدارک نشان‌دهنده دلیلتان آماده کنید و به سفارت ارائه دهید. همچنین باید بدانید که به کجا و در چه زمانی برای درخواست خود مراجعه کنید.

زمان مناسب برای درخواست تمدید ویزا

توجه به اعتبار ویزای شنگن بسیار ضروری است. بنابراین وظیفه اصلی شما این است که حواستان به تاریخ اعتبار ویزا باشد و درخواست خود را حتما قبل از انقضای آن اعلام کنید، در غیر این صورت درخواست شما به سرعت رد می‌شود. معمولا توصیه می‌شود زودتر از یک هفته مانده به اتمام اعتبار ویزا برای تمدید آن اقدام کنید.

کجا باید برای تمدید ویزای شینگن اقدام کنیم؟

این موضوع بستگی دارد به کشوری که در آن قصد دارید برای تمدید ویزا درخواست ارسال کنید. نکته مهم این است که بعد از پذیرش درخواست تمدید ویزا، شما باید در کشوری که درخواست را پر کردید بمانید و نمی‌توانید از آن خارج شده و به سایر کشورهای شنگن بروید.

مدارک تمدید ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزای شینگن

معمولا برای تمدید ویزای شنگن، مدارک کمتری را نسبت به حالت عادی صدور ویزا از شما درخواست می‌کنند. البته با این حال ممکن است شرایط شما بررسی شود و مدارک اضافه‌تری مورد نیاز باشد.

1- پاسپورت معتبر، که باید ویزای شنگن فعلی شما را داشته باشد.

2- فرم درخواست برای تمدید ویزای شینگن کوتاه مدت، تکمیل و امضا شده

3- یک قطعه عکس مطابق با معیارهای قوانین ویزا

4- تمکن مالی برای مدت زمان اضافه شده به اعتبار ویزای شما

5- بیمه مسافرتی معتبر، با پوشش کل کشورهای منطقه شنگن و برای روزهای اضافه‌تری که قرار است در کشور مقصد بمانید.

6- تمام مدارک مبنی بر دلیل شما برای درخواست تمدید ویزا

پس از آماده سازی مدارک درخواست تمدید ویزا

بعد از آن‌که مدارک را آماده کردید، برای تعیین قرار مصاحبه آنلاین در مراجع مهاجرت اقدام کنید. البته در برخی کشورهای عضو شینگن شاید نیازی به مصاحبه نباشد. بهتر است در این مورد از مراجع کشور مورد نظر اطلاعات کسب کنید. فقط توجه کنید که این مصاحبه تعیین‌کننده امکان یا عدم امکان تمدید ویزای شما است.

مدت زمان پردازش برای تمدید ویزا

تمدید ویزای شما ممکن است چند روز طول بکشد و گاهی ممکن است تا یک ماه نیز ادامه داشته باشد. بستگی به کشور، نوع ویزا و شرایط شما دارد. تا زمان انجام تمدید ویزا، شما می‌توانید در کشور مقصد حضور داشته باشید، اما نباید از آنجا خارج شوید و به سایر کشورهای شینگن سفر کنید. بعد از تکمیل فرایند، اگر تمدید ویزا شما پذیرفته شد، تا مدت زمان تعیین شده می‌توانید اقامت داشته باشید، اگر ویزا تمدید نشد، باید ظرف دو روز کشور مقصد و منطقه شینگن را ترک کنید.

تمدید ویزای شینگن فرانسه

در کشور فرانسه مانند بسیاری از کشورهای توافق نامه شنگن تنها برای ویزای شینگن نوع C امکان درخواست تمدید وجود دارد. برای تمدید ویزا در کشور فرانسه، به سامانه اینترنتی مربوطه مراجعه کنید و درخواست تمدید خود را ثبت کنید. شما باید برای تکمیل فرایند درخواست خود، به وزارتخانه مراجعه کنید.

مدارک لازم برای تمدید ویزا در کشور فرانسه تقریبا همان مواردی است که در بخش مدارک گفتیم. مگر آنکه با توجه به شرایطتان، مدارک اضافه‌تری از شما درخواست شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ویزای شینگن فرانسه را مطالعه کنید.

هزینه ویزای شینگن

هزینه تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن

قیمت تمدید ویزای شینگن با هزینه صدور این ویزا در حالت عادی که قبل از ورود به منطقه برای آن اقدام کردید متفاوت است. بسته به دلیل شما برای درخواست تمدید ویزا، همچنین اینکه برای اولین بار درخواست می‌کنید یا برای دومین بار، مشخص می‌شود که مشمول پرداخت هزینه می‌شوید یا خیر.

نکته مهم این است که مثل درخواست صدور ویزا در حالت عادی، اگر درخواست تمدید ویزای شما رد شود، معمولا هزینه شما بازگردانده نخواهد شد.

تمدید ویزای کوتاه مدت شنگن برای بار اول

اگر برای بار اول قرار است ویزای خود را تمدید کنید و یکی از دلایل "دلایل ناگهانی" یا "دلایل انسان دوستانه" را ارائه می‌دهید، احتمالا نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. اما اگر یکی از دلایل "دلایل مهم شخصی" یا "ورود دیر هنگام" را برای تمدید ویزا دارید، باید حدود 30 یورو بابت آن پرداخت کنید.

تمدید ویزای کوتاه مدت شنگن برای بار دوم

اگر برای دومین بار قصد تمدید ویزای خود را دارید و واقعا زمان بیشتری باید در کشور مقصد بمانید، با هر دلیلی که ارائه دهید، باید هزینه پرداخت کنید. بسته به اینکه در چه گروه سنی قرار داشته باشید، هزینه تمدید ویزا مشخص خواهد شد.

  • هزینه تمدید ویزای کودکان: 30 یورو
  • هزینه تمدید ویزای بزرگسالان: 60 یورو

سخن پایانی

اگر قصد تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن را دارید، باید دلیل قانع‌کننده و قابل‌قبول ارائه دهید. در این مقاله به این پرداختیم که چه دلایلی برای درخواست تمدید ویزای شنگن قابل ارائه هستند، همچنین درباره اعتبار ویزای شنگن صحبت کردیم. مراحل تمدید ویزا را توضیح دادیم و سپس هزینه درخواست آن را عنوان کردیم. در انتها به سوالات متداول شما عزیزان پاسخ خواهیم داد.

در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه اخذ ویزای شینگن یا تمدید آن دارید، از طریق شماره تماس 02148000957 با کارشناسان مجرب موسسه حامی مهاجر در ارتباط باشید. مشاوره ویزای توریستی شینگن در حامی مهاجر رایگان است.

سوالات متداول درباره تمدید ویزای شینگن

در این بخش می‌توانید، پرسش‌های پرتکرار درباره تمدید ویزا شینگن را مشاهده کنید. چنانچه سوال یا نظری داشتید، آن را در انتهای صفحه، بخش دیدگاه‌ها، مطرح کنید. 

آیا بدون درخواست تمدید ویزا می‌توانم بیشتر در منطقه شینگن بمانم؟

خیر، در صورتی که برای تمدید ویزا قبل از اتمام اعتبار درخواست ندهید، باید منطقه شنگن را ترک کنید، در غیر این صورت از لحاظ قانونی جریمه یا مجازات شده و سابقه سفر بدی برای شما ثبت خواهد شد.

اعتبار ویزای شینگن تمام شده، آیا می‌توان برای تمدید ویزا درخواست داد؟

خیر، اگر ویزا منقضی شده، شما نمی‌توانید در کشور مقصد حضور داشته باشید و ویزا را تمدید کنید. باید به کشور خود بازگردید و دوباره برای صدور آن اقدام کنید.

هزینه تمدید ویزای توریستی شنگن چقدر است؟

در بخش هزینه تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن به این موضوع پرداخته‌ایم.

شرایط تمدید ویزای شینگن چگونه است؟

شما باید دلیل قابل قبول برای تمدید ویزا داشته باشید و با ارائه مدارک محکم به مراجع شرایط خود را ثابت کنید. همچنین ممکن است برای درخواست تمدید از شما هزینه دریافت کنند یا دریافت نکنند، بستگی به شرایط شما دارد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0