50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای مکزیک

مکزیک کشوریست واقع در آمریکای شمالی و پایتخت آن شهر مکزیکوسیتی می باشد. زبان رسمی ساکنین و مردم این شهر اسپانیایی(زبان اول)، انگلیسی(زبان دوم) و فرانسوی(زبان سوم) است.  مسافرین و متقاضیان سفر به مکزیک در زمینه های مختلف قبل از ورود خود به خاک کشور مکزیک ملزم به داشتن ویزای مکزیک هستند. سفارت مکزیک در ایران تنها برای درخواست‌هایی ویزا صادر می‌کند که هدف سفر، فعالیت‌هایی باشد که بابت انجام آن‌ها پولی دریافت نمی‌شود، مانند: توریستی، جلسات کاری، کنفرانس‌ها و... . برای ویزای کاری مکزیک، اسپانسر کاری در مکزیک باید برای شما در یکی از نزدیک‌ترین موسسات مهاجرت اقدام کند.

انواع مجوزهای مهاجر

دو نوع مجوز مهاجرت به مکزیک وجود دارد.
  • مجوزهای غیر مهاجر
  • مجوزهای مهاجر

ویزای مکزیک (ویزاهای غیرمهاجر)

برای افرادی است که به منظور به خصوصی قصد دارند از مکزیک بازدید کنند و سپس بازگردند.

ویزیتانت

مجوز ویزیتانت مخصوص بازدیدکنندگانی است که معمولاً به صورت توریستی یا به منظور کسب و کار و تجارت در مدت زمانی کوتاه (۶ ماه یا کمتر) به مکزیک سفر می­کنند. ویزای ویزیتانت هنگام ورود فرد به مکزیک و پس از تکمیل کردن فرم مهاجر چندگانه (FMM) صادر می­شود. این فرم­ها در فرودگاه­ها و همچنین در بنادر ورودی موجود هستند. مجوز ویزیتانت حداکثر ۱۸۰ روز اعتبار داشته و غیرقابل تمدید است. پس از تاریخ انقضای مجوز ناگزیر به ترک این کشور هستید. هزینۀ لازم برای اخذ این مجوز ۲۲ دلار است. در برخی شرایط ویژه مجوز ویزیتانت با مجوز اقامتی قابل تعویض است.

ویزای اقامت موقت

این نوع ویزای مکزیک مخصوص افرادی است که به مدت بیش از ۶ ماه و کمتر از ۴ سال قصد اقامت در مکزیک را دارند. ویزای اقامت موقت یک مجوز طولانی مدت قابل تمدید است (بیش از ۶ ماه) و دارندۀ آن می­تواند به صورت اقامت موقت غیرمهاجر در این کشور زندگی کند. این ویزا با اعتبار ۱ ساله صادر می­شود و به صورت ۲،۱ و ۳ ساله قابل تمدید است (حداکثر ۴ سال). دارنده­ این ویزا به صورت اختیاری می­تواند در این کشور کار کند و امکان ورود و خروج نامحدود برای او وجود دارد. به عبارت دیگر دارندۀ این ویزا می­تواند تحت مقررات و شرایط ذکر شده در ویزا به مدت حداکثر ۴ سال در مکزیک زندگی کند. طبق مقررات ویزای اقامت موقت شما اجازه دارید فقط برخی فعالیت­های به خصوص سودآور و غیرسودآور را براساس نوع دسته­بندی ویزای خود انجام دهید. معیار اصلی مراجع قانونی مکزیک جهت صدور ویزای اقامت موقت این است که متقاضی دارای بودجۀ کافی برای زندگی در مکزیک باشد یا ثابت کند که درآمدی ثابت دارد.
درخواست اخذ مجوز اقامت موقت
امکان صدور ویزای اقامت موقت در خاک مکزیک وجود ندارد و شما مستلزم هستید که در کنسولگری یا سفارت مکزیک در خارج از کشور یا به عبارتی در کشور مبدأ خود درخواست بدهید. هنگامی که درخواست می­دهید، کنسولگری کارت مجوز اقامت موقت را صادر نمی­کند؛ بلکه مراجع کنسولگری درخواست را بررسی کرده و پیش­تائید می­نمایند، سپس یک برچسب ویزا در گذرنامه­ی شما قرار می­دهند. هنگام ورود به مکزیک باید ظرف ۳۰ روز به دفتر مهاجرت محلی مراجعه کرده و ویزای اقامت موقت خود را (مهر گذرنامه) با مجوز اقامت موقت (یک کارت پلاستیکی) تعویض نمایید.
 

ویزای مکزیک (ویزاهای مهاجر)

ویزاهای اقامت دائم برای آن دسته از اتباع خارجی صادر می­شود که قصد دارند طولانی مدت در مکزیک زندگی کنند (بیش از ۶ ماه) و قصد دارند به صورت دائمی و نامحدود در مکزیک سکونت گزینند.

ویزای اقامت دائم

ویزای اقامت دائم مخصوص افرادی است که به دنبال اخذ اقامت دائم در مکزیک هستند یا افرادی که قصد اخذ تابعیت مکزیکی را دارند. در صورتی که یکی از شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائم را دارا باشید دیگر نیازی نیست که ابتدا اقامت موقت دریافت کنید و بعد اقامت دائم را اخذ نمایید. جهت درخواست برای ویزای اقامت دائم متقاضی باید دارای یکی از شرایط زیر باشد:
  • بستگان خانوادگی نزدیک در مکزیک داشته باشد
  • اعلام بازنشستگی کند و ثابت نماید که دارای درآمد کافی ماهانه است
  • دارای ۴ سال متوالی اقامت موقت باشد
  • دارای ۲ سال متوالی اقامت موقت باشد، در صورتی که ویزای موقت او از طریق ازدواج با یک تبعه­ مکزیکی یا یک اقامت دائم خارجی صادر شده باشد یا از حداقل امتیاز سیستم امتیازبندی برخوردار باشد؛
  • به دلایل بشردوستانه یا از طریق پناهندگی سیاسی اقامت را اخذ کند.
اگر قصد شما اخذ اقامت طولانی مدت در مکزیک است یا می­خواهید تابعیت مکزیکی اخذ نمایید، باید برای ویزای اقامت دائم درخواست بدهید. پس اخذ اقامت یک کارت پلاستیکی دریافت خواهید نمود که شبیه گواهینامه­ رانندگی است. با این کارت می­توانید در مرزهای مکزیک عبور و مرور کنید.
 

افراد واجد شرایط دریافت ویزای مکزیک

بازنشستگان/ افراد مستقل

چنانچه می­خواهید در فعالیت­های غیرسودآور مشارکت کنید (یعنی قصد ندارید در مکزیک کسب درآمد نمایید) و خارج از کشور بودجۀ خود را دریافت می­کنید (حقوق مستمری یا سایر سرمایه­گذاری­ها و منابع درآمد)، می­توانید برای ویزای اقامت دائم مکزیک درخواست بدهید؛ البته اگر درآمد و دارایی­های شما از شرایط لازم و معیارهای مالی برخوردار باشند.

سرمایه­ گذاران

چنانچه قصد سرمایه­گذاری در مکزیک را دارید می­توانید مجوز اقامت این کشور را دریافت کنید. شما می­توانید در صنعت یا خدمات سرمایه­گذاری کنید و باید میزان سرمایه­گذاری با حداقل مبلغ تعیین شده برابری کند.

متخصصین حرفه­ ای

اگر شما یک متخصص حرفه­ای و ماهر هستید می­توانید مدارک خود را برای تائید به کنسولگری مکزیک در کشور مبدأ خود فرستاده و درخواست ویزای مکزیک (ویزای مهاجرتی جهت سکونت در مکزیک) بدهید؛ به این ترتیب می­توانید درخواست اخذ اقامت مکزیک بدهید.

کارشناسان علمی یا فنی

چنانچه شما یک دانشمند یا تکنسین ماهر هستید، کشور مکزیک نوعی از ویزا را ارائه می­دهد که شما را قادر می­سازد تحت حمایت یک شرکت خارجی در مکزیک کار و زندگی کنید (این شرکت می­تواند شرکت خودتان نیز باشد). شرکت باید تمام درآمد و هزینه­های شما را ضمن اقامت‌تان در مکزیک پوشش دهد.

افراد برجسته

جهت درخواست برای این ویزای مکزیک متقاضی باید فردی با موقعیت ملی یا بین­المللی شناخته شده باشد یا یک شخص برجسته نظیر دانشمند، محقق، اومانیست، هنرمند، ورزشکار یا روزنامه­نگار باشد. هر پرونده به صورت جداگانه بررسی شده و ورود فرد تحت اختیار وزارت کشور قرار دارد.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 13 | کل دیدگاه های تایید شده: 0