50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای توریستی رومانی

رومانی درشمال شبه جزیره بالکان در سواحل غربی دریای سیاه قرار دارد. این کشور از  زیبایی و تنوع طبیعی و یک میراث فرهنگی غنی بهره مند است. بخارست پایتخت سیاسی رومانی است. این کشور در قرن نوزدهم میلادی تا مدت‌ها در تصرف عثمانی‌ها بود، که بعدها توانست استقلال خود را کسب کند. در زمینه توریسم، رومانی پتانسیل‌های خارق العاده‌ای در جذب گردشگران دارد. ویزای توریستی رومانی از نوع ویزای اقامت کوتاه و برمبنای دعوت نامه (از طرف فرد یا شرکت) می‌باشد.

شرایط عمومی ویزای توریستی رومانی

ویزای توریستی رومانی برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان غیر اتحادیه اروپا شرایط متفاوتی دارد.

شهروندان اتحادیه اروپا

در هنگام ورود به رومانی شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند و داشتن یک کارت شناسایی ملی برای ورود به رومانی کافی است. از این رو شهروندان بسیاری از کشورهای جهان می توانند پس از ورود به رومانی بدون نیاز به ویزا در این کشور تردد داشته باشند. این افراد از داشتن روادید کوتاه مدت برای سفر به رومانی معاف می باشند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

 کشورهایی که نیاز به ویزا دارند بیشتر از آفریقا، خاورمیانه و آسیا می باشند. با توجه به قوانین و مقررات اتحادیه اروپا  از تاریخ 18 اکتبر 2013 ، متقاضیان کشور ثالث (غیر اتحادیه اروپا) در یک دوره ویزای 180 روزه می‌توانند حداکثر 90 روز به عنوان توریست و گردشگرحضور داشته باشند و  از حق اقامت کوتاه مدت بهره‌مند شوند و به این منظور باید یک سند سفر معتبر که برای کشور رومانی به رسمیت شناخته شود ارائه دهند. همچنین پاسپورت و گذر نامه فرد باید تا 3 ماه بعد از خروج از خاک رومانی دارای اعتبار باشد.
 
 

انواع ویزای توریستی رومانی

ویزای گردشگری

ویزای اقامت کوتاه برای اهداف گردشگری (C/TU): این نوع ویزا برای شهروندان ملل کشور ثالث صادر می شود که خواستار سفر به رومانی جهت گردشگری می باشند.

ویزای بازدید

ویزای کوتاه مدت برای اهداف بازدید (C/VV): این نوع ویزای کوتاه مدت برای شهروندان ملل کشور ثالث (غیر اتحادیه اروپا) صادر می شود که علاقه مند به سفر به رومانی جهت دیدارهای خصوصی، بنا به دعوت از طرف شهروندان رومانی و یا شهروندان کشور ثالث که دارای مجوز اقامت رومانیایی معتبر هستند.

تمدید ویزای توریستی رومانی

ویزای توریستی یک ویزای کوتاه مدت از نوع ویزای نوع C می‌باشد که امکان تمدید یا تبدیل و تغییر آن بسیار دشوار است و متقاضیان برای تمدید آن باید یک بار خاک این کشور را ترک نمایند و از کشور خارج از کشور رومانی درخواست مجدد خود را ارائه نمایند. بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی یک کسب و کار و یا یک شرکت جدید را در رومانی دارند و یا به عنوان درمان یک بیماری به رومانی ورود پیدا می‌کنند باید در نظر داشته باشند که پس از انقضای ویزای‌شان مجاز به اقامت در رومانی و یا در اروپا نمی‌باشند، مگر با دلایل بسیار محکم پسند بتوانند ویزای خود را تا یک مدت محدودی تمدید سازند.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی رومانی

 • پاسپورت معتبر حداقل سه ماه بیشتر از دوره اقامت مورد نظر
 • کپی کارت شناسایی
 •  2 تا عکس رنگی با پس زمینه سفید
 • فرم درخواست ویزای کاملا پرشده
 • نامه گواهی اشتغال
 • رزرو بلیط دو سره به رومانی
 • بیمه پزشکی معتبر در رومانی، که پوشش دهنده یک روز بیشتر فراتر از دوره اقامت مورد انتظار بوده و ارزش آن کمتر از €50000 EUR نباشد (اصل و کپی)
 • مدرک ابزارهای مالی در مقدار EUR 50 در روز برای کل مدت، اما نه کمتر از EUR 500 یا معادل در ارز قابل تبدیل
 • مدرک خانه به عنوان ضامن (برای ویزای گردشگری)
 • مدرک اطمینان از وجود خانه میزبان (برای ویزای بازدید)
 • یک دعوت نامه موثق و معتبر از میزبان، که بیانگر آن باشد که آنها مخارج برگشتن به میهن را پوشش می دهند، و شهروند با ملیت کشور ثالث دعوت شده رومانی را تا زمان انقضای  حق اقامت اعطایی توسط ویزا ترک نمی کند (برای ویزای بازدید)

 

دعوت نامه

شیوه دعوت در ویزای توریستی رومانی می‌تواند به تبعیت از شرکت‌های توریستی رومانیایی باشد و به صورت انفرادی، برای هر فرد خارجی دعوتنامه صادر شود. اما در ویزای بازدید، شیوه دعوت می‌تواند به تبعیت از سبک شهروندان رومانیایی، یا توسط خارجی‌ها، دارندگان مجوز اقامت رومانی معتبر باشد.

دلایل رد کردن ویزای توریستی رومانی

 • عدم توانایی مالی
 • پاسپورت نامعتبر
 • عدم قبولی اسناد و مدارک مالی اعلام شده توسط افسران ویزا
 • سوابق کیفری
 • عدم برخورداری از بیمه مسافرتی
 • عدم ارائۀ نامه یا مدرکی برای اقامت شخص در این مدت محدود

نکته

با ویزای توریستی رومانی متقاضی اجازه اقامت کوتاه مدت در کشور رومانی و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را خواهد داشت. اگر از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن مجوز اقامت دارید بدون نیاز به یک ویزا می توانید به رومانی سفر کنید اما باید خاطر نشان کرد که این سفر شما نباید بیشتر از بین ۵ الی ۱۰ روز باشد و همچنین دلیل مناسبی برای سفرتان باید داشته باشید. درخواست صدور ویزای توریستی رومانی می‌بایست حدود ۳ ماه قبل از سفر به این کشور به سفارت و کنسولگری ارائه گردد. داشتن ویزای توریستی کشور رومانی سبب میگردد تا اخذ و دریافت ویزای توریستی سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای متقاضی سهل‌الوصول شود. دارندگان ویزای توریستی رومانی حق کار کردن در این کشور را ندارد مگر در شرایط خاص که از خود اداره مهاجرت درمانی این اجازه به او اعطا شود.
دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 6 | کل دیدگاه های تایید شده: 0