قطر کشوری کوچک در خاورمیانه و حاشیه ی خلیج فارس و ثروتمندترین کشور جهان می‌باشد که ایرانی های زیادی به دنبال اقامت قطر می باشند. قطر مرز زمینی با عربستان سعودی و مرز آبی با ایران، کویت، عراق، بحرین و امارات دارد. این کشور حدودا 2,600,000 نفر جمعیت دارد که بخش عمده ای از آن را مهاجرانی تشکیل می‌دهند که اقامت قطر را دریافت نموده اند. زبان رسمی آن عربی و پایتخت قطر دوحه می باشد. از مهمترین شهر های قطر می توان به  دوحه ، الخور ، الوکره ، الریان و الذخیره اشاره کرد .مهمترین رخداد این کشور میزبانی جام جهانی 2022 خواهد بود که موجب درخواست اقامت قطر تا چند سال آینده خواهد شد.

درآمد های قطر

شغل اصلی و درآمد مردم قطر ماهیگیری و فروش مروارید بوده است ولی امروزه با وجود منابع گازی و نفتی قطر به یک کشور مدرن و صاحب تکونولوژی تبدیل شده است به گونه ای که لقب ثروتمند ترین کشور جهان را به خود اختصاص داده است و اکثر درآمد های آن از طریق منابع نفتی و گازی می باشد. همچنین می توان به فرودگاه بین المللی حمد اشاره کرد که پنجمین فرودگاه بزرگ جهان می باشد که به یک درگاه انتقال مسافر بین المللی تبدیل شده است و به تمام فرودگاه های مهم جهان پرواز مستقیم دارد و همین امر موجب کسب درآمد می باشد.

معرفی شهر ها و مناطق قطر

شهر الدوحه

این شهر پایتخت قطر است و جمعیت آن حدود 1 ملیون نفر می باشد. شهر الدوحه توسط خلیج فارس احاطه شده است و دلیل نامگذاری آن نیز به همین دلیل می باشد. فرودگاه بین المللی حمد نیز در این شهر قرار دارد.

منطقه الشمال

این شهر در شمال کشور قطر واقع شده است و مردم آن به دلیل مجاورت با خلیج فارس به صید ماهی و مروارید مشغول هستند. این شهر حدود 8000 نفر جمعیت دارد و فاصله آن تا پایتخت 100 کیلومتر است.

منطقه الخور

این شهر در شمال شرقی قطر قرار گرفته است و شغل مردم آن کشاورزی می باشد که البته امروزه این شهر به سمت تکنولوژی کشیده شده است و مرکز استخراج نفت و برج سازی قطر می باشد.در این شهر چند پارک و یک موزه نیز وجود دارد.

منطقه ام صلال

نام گذاری این شهر به دلیل وجود صخره های بسیار می باشد. این منطقه ، قطب صنعتی قطر می باشد و 25 کیلومتر با پایتخت فاصله دارد و جمعیت آن نیز 90 هزار نفر است.

منطقه الضعاین

شهر لوسیل در این منطقه واقع شده و 50 هزار نفر جمعیت دارد. در این منطقه از قطر برج ها و ساختمان های چشمگیری وجود دارد که می توانید از نمای دور نیز آن ها را مشاهده کنید.

منطقه الریان

شرقی ترین قسمت قطر می باشد و 15 کیلوتر با قطر فاصله دارد. این منطقه مرکز دانشگاهی و فرهنگی قطر می باشد و پارک علم و فناوری قطر در این منطقه واقع شده است.

منطقه الوکره

الوکره به معنای آشیانه پرندگان می باشد. این بخش 300 هزار نفر جمعیت دارد و یکی از قطب های صنعتی قطر نیز در این بخش واقع شده است. منطقه خور العدید و بندر حمد در این منطقه واقع شده است.

منطقه الشحانیه

این منطقه قطب استخراج نفت و گاز قطر می باشد و حدود 200 هزار نفر جمعیت دارد و در این منطقه فعالیت های مربوط به دامپروری و کشاورزی نیز انجام می شود.

شهر های قطر

اجاره و خرید ملک در قطر

در این کشور اجاره خانه ها همانند ایران به صورت یک ساله می باشد و پرداخت آن ماهیانه ، صورت می گیرد و امکان رهن وجود ندارد. واحد های مسکونی ، اداری و تجاری مختلفی وجود دارد که با توجه به نیازتان می توانید اجاره کنید و هیچ ممانعتی وجود ندارد و بیشتر مهاجران در شهر دوحه مستقر هستند. اجاره ها نیز میانگین از ماهانه 2500 تا 20000 ریال قطر می باشد. خرید ملک نیز دارای شرایط خاصی است و افراد خارجی باید در شهرک های مشخص شده ملک خریداری کنند.برای اقدام در این مورد باید کارت اقامت و کارت بانکی کشور قطر را داشته باشید. یک سوم مبلغ را در ابتدا و بقیه ان را به صورت قسطی می توانید پرداخت کنید.

خرید خودرو در قطر

در این کشور هر خودرو ای که مدنظر داشته باشید با هر برند و مارکی می توانید به راحتی خریداری کنید. همچنین می توانید از تسهیلات و وام های بانکی قطر نیز در این مورد استفاده نمایید.در این مورد نیز باید 20 درصد آن را نقد و بقیه را اقساطی بپردازید. بیمه خودرو نیز از سمت کمپانی تا 1 سال رایگان می باشد. بعد از خرید خودرو می توانید برای دریافت پلاک سفید و یا زرشکی ، که برای خودرو های شخصی می باشد ، اقدام کنید.

ارتباطات در قطر

اپراتور های تلفن ثابت و همراه و اینترنت قطر دو شرکت اوردو و ودافون می باشد که می توانید اقدام به دریافت سیم کارت و اینترنت پرسرعت تا سرعت 200 مگابایت بر ثانیه نمایید. شما با داشتن کارت اقامت می توانید سیم کارت و دیگر خدمات این اپراتور ها را دریافت نمایید.

گواهینامه رانندگی در قطر

تمامی افرادی که کارت اقامت قطر را دارند می توانند با داشتن گواهینامه بین المللی خود در این کشور رانندگی کنند. شما می توانید با گذراندن تست های پزشکی ، گواهینامه خود را به گواهینامه قطر که 5 سال اعتبار دارد ، تبدیل کنید.

هزینه های زندگی در قطر

در قطر با توجه به وارداتی بودن اکثر کالاها اعم از خوردنی پوشیدنی و سایر کالا های موجود ، قیمت ها بالا تر از حد انتظار  می باشد و همین امر باعث افزایش هزینه های زندگی می شود. تعرفه هر متر مکعب آب شهری 10 ریال قطر و هر کیلو وات برق مصرفی0.25 ریال قطر می باشد. قیمت هر قرص نان 500 گرمی 2 دلار ، برنج 2 دلار ، بطری آب 1.5 دلار و 1 لیتر شیر 2.5 دلار می باشد. افراد می توانند در این کشور اقدام به دریافت ویزای کار در قطر نمایند.

تعطیلات رسمی قطر

با توجه به این که قطر یک کشور مسلمان نشین می باشد طبق قانون رسمی دولت قطر روز های جمعه و شنبه تعطیل رسمی بوده و تعطیلات دیگر تقویمی قطر شامل تعطیلات اول ژانویه (سال نو میلادی) ، روز ملی ورزش ، عید فطر عید قربان و روز ملی قطر می باشد.

جام جهانی 2022 در قطر

qatar-2022

جام جهانی فوتبال 2022 قطر (FIFA WORLD CUP QATAR 2022) در آبان ۱۴۰۱ در شهر دوحه کشور قطر برگزار می گردد و این اولین جام جهانی است گه در منطقه خاورمیانه برگزار می شود. با توجه به این که آمریکا، کره جنوبی ، ژاپن و استرالیا هم برای میزبانی جام جهانی فوتبال اعلام آمادگی کرده بودند فیفا قطر را برای میزبانی انتخاب کرد. قوی ترین رقیب قطر برای میزبانی استرالیا بود و همگان باتوجه به وسعت کم قطر و شرایط نامطلوب آب و هوایی شانس استرالیا برای میزبانی را بیشتر می‌دانستند اما قطر با توجه به قدرت و نفوذی که داشت توانست این امتیاز را برای خود کسب کند و موفق شود  امتیاز جام جهانی را بگیرد. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0