20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای توریستی شینگن – سفر به اروپا برای گردشگری

یکی از سوالاتی که کاربران ما در خصوص ویزای شینگن میپرسند؛ مسئله ی ماهیت این ویزا میباشد. ویزای توریستی شینگن چیست؟ هزینه ی اخذ ویزای توریستی شینگن، مدارک ویزای توریستی شینگن و مدت زمان گرفتن ویزا توریستی شینگن چقدر است؟ برای پاسخ به این سوالات، ابتدا به توضیح ماهیت ویزای توریستی شینگن میپردازیم. همراه ما باشید.

ویزای توریستی شینگن چیست؟

 ویزای توریستی شینگن، به شهروندان کشورهای ثالث اجازه می دهد؛ که حداکثر ظرف مدت 90 روز در یک دوره 6 ماهه با هدف سفر یا بازدید از اروپا یا برای لذت گردشگری وارد منطقه شینگن شوند.

 

چه کسی در هنگام مسافرت به اروپا برای گردشگری به ویزای توریستی شینگن نیاز دارد؟

شهروندان غیر اروپایی، که تمایل سفر به اروپا برای اهداف گردشگری را دارند؛ ممکن است ملزم به درخواست ویزای کوتاه مدت شینگن، تحت مشخصات "توریست" شوند. اگر تابعیت شما در لیست کشورهایی باشد که اتباع آنها به ویزای اقامت کوتاه مدت شینگن احتیاج دارند؛ باید از ویزای توریستی شینگن استفاده کنید.

انواع ویزای شینگن کدامند؟

ویزای شینگن، بسته به هدف و ماهیت سفر متقاضی تعیین می گردد. مدت اعتبار ویزا از طریق نوع ویزا تعیین خواهد شد. بنابراین، انواع ویزای شینگن تعیین کننده چگونگی و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور حوزه شینگن خواهد بود. ویزای شینگن به انواع زیر تقسیم بندی می شود:

ویزاهای اتحادیه شینگن چیست؟

این نوع ویزا، یک مجوز برای شهروندان یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن برای مدت معینی تا حداکثر 90 روز در یک دوره شش ماهه از تاریخ ورود می باشد. دارندگان این نوع ویزا، می توانند به کشورهای عضو شینگن سفر کنند. این کشورها شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس می باشند.

با توجه به هدف سفر، ویزای اتحادیه شینگن به چهار دسته (A)، (B)، (C)، (D) تقسیم میشود.

ویزای شینگن نوع A چیست؟

این دسته بندی، مخفف ویزای ترانزیت فرودگاه است؛ که به دارنده اش این اجازه را می دهد که از طریق منطقه بین المللی فرودگاه کشور شینگن بدون ورود به آن منطقه سفر کند. ویزای ترانزیت فرودگاه برای شهروندانی که از یک کشور غیر شینگن به یک کشور غیر شینگن دیگر سفر می کنند و به دلیل تغییر در پرواز مجبورند از منطقه شینگن عبور کنند؛ می باشد.

ویزای شینگن نوع B چیست؟

این نوع ویزا، مانند ویزای نوع A ویزای ترانزیت است که به مدت 5 روز اعتبار دارد. این ویزا به دارنده اش اجازه می دهد تا از طریق منطقه شینگن به مقصد نهایی خارج از منطقه شینگن سفر کند. ممکن است در سفر کاری برای سهولت بیشتر نیازمند ورود به منطقه شینگن باشید؛ در این صورت باید ویزای نوع B را دریافت نمائید.

ویزای شینگن نوع C چیست؟

این دسته بندی، به معنای ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می دهد؛ بسته به اعتبار ویزا برای مدت معینی در یک دوره خاص در منطقه شینگن زندگی کند. این دسته خاص با توجه به هدف سفر می تواند در قالب ویزاهای زیر باشد:

 • ویزای یک بار ورود
 • ویزای دو بار ورود
 • ویزای مولتی یا چند بار ورود

ویزای یک بار ورود شینگن چیست؟

این نوع ویزا، به دارنده خود اجازه می دهد تا در یک دوره زمانی معین (همانطور که در برچسب ویزا در گذرنامه اش درج شده است)، فقط یک بار وارد منطقه شینگن شود. زمانی که دارنده ویزا از محدوده شینگن خارج شود؛ دیگر نمی تواند به آنجا بازگردد. لازم به ذکر است؛ حتی اگر تعداد روزهایی که اجازه اقامت داشته اید را نگذرانده اید، پس از خروج دیگر نمی توانید به منطقه شینگن برگردید.

برخی افراد به طور اشتباه فکر می کنند؛ ویزای یک بار ورود مربوط به تعداد کشورهایی است؛ که دارنده ویزا مجاز به بازدید از آن است و این اجازه را به آنها می دهد که به یک کشور وارد شوند.

ویزای دو بار ورود شینگن چیست؟

به طور کلی، ویزای دو بار ورود مانند ویزای یک بار ورود است که در بالا درباره آن توضیح داده شد. تنها تفاوت بین این دو ویزا در این است که ویزای دو بار ورود این فرصت را به شما می دهد که پس از ترک کردن خاک شینگن، بتوانید بار دیگر به آن منطقه برگردید.

محدودیت های ورود و خروج در منطقه ی شینگن به چه معنی است؟

شما باید مراقب باشید که از تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در حوزه شینگن هستید و همچنین مدتی که می توانید این روزها را در اتحادیه اروپا بگذرانید، تجاوز نکنید. دقت داشته باشید که ویزای دو بار ورود را با تعداد کشورهایی که می توانید وارد آنها شوید اشتباه نکنید.

با در اختیار داشتن این نوع ویزا، وقتی دومین بار از منطقه شینگن خارج شوید، دیگر حق بازگشت را نخواهید داشت، حتی اگر تمام روزهای مجاز در آنجا را نگذرانده اید. با این حال، اگر بیش از یک بار ویزای دو بار ورود دریافت کرده اید و زیاد به منطقه شینگن سفر می کنید؛ همانطور که در ادامه ی مقاله توضیح داده خواهد شد؛ احتمال دریافت ویزای مولتی شینگن شما بالا می باشد.

ویزای مولتی یا چند بار ورود شینگن چیست؟

ویزای مولتی، به دارنده اش این اجازه را می دهد؛ هر تعدادی که نیاز داشته باشد از منطقه شینگن خارج شود و دوباره وارد آن منطقه شود. تنها محدودیتی که در این نوع ویزا وجود دارد؛ این است که دارنده ویزا نباید بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه در منطقه شینگن حضور داشته باشد. بر اساس تعداد دفعات سفر شما به منطقه شینگن، شما می توانید یکی از دسته بندی های ویزای مولتی زیر را انتخاب نمائید:

 • ویزای مولتی 1 ساله
 • ویزای مولتی 3 ساله
 • ویزای مولتی 5 ساله

 منظور از ویزای مولتی 1 ساله چیست؟

در صورتی که تعداد سفرهای شما به منطقه شینگن خیلی زیاد باشد؛ می توانید این ویزا را اخذ کنید. همچنین شما حداقل باید یک ویزای دوبار ورود، دریافت کرده باشید. زمانی که برای این ویزا اقدام می کنید؛ باید اثبات کنید که یک مسافر معمولی هستید و همچنین اثبات کنید چرا در آینده به این ویزا احتیاج خواهید داشت.

ویزای مولتی 1 ساله این حق را به شما می دهد که هر زمان که می خواهید وارد حوزه شینگن شوید؛ به شرطی که بیش از 90 روز در این منطقه اقامت نداشته باشید.

منظور از ویزای مولتی 3 ساله چیست؟

ویزای مولتی 3 ساله، این حق را به دارنده خود می دهد؛ تا به مدت زمان سه سال وارد منطقه شینگن شود. حتی در این حالت نیز دارنده ویزا محدود به ماندن در اتحادیه اروپا بیش از 90 روز طی یک دوره 180 روزه نیست.

هنگامی که برای ویزای مولتی 3 ساله شینگن درخواست می کنید؛  باید مدارکی ارائه کنید؛ که نشان دهد به صورت متوالی از یکی از کشورهای عضو شینگن بازدید میکنید. همچنین شما باید توضیح دهید و اثبات کنید که چرا به ویزایی با اعتبار سه ساله نیاز دارید.

منظور از ویزای مولتی 5 ساله چیست؟

این نوع ویزا، به افرادی اعطا می شود؛ که سفرهای زیادی به منطقه شینگن، بخصوص برای تجارت انجام می دهند. این ویزا به شما اجازه می دهد؛ در صورتی که قانون 90 روز در دوره 180 روزه را نقض نکنید؛ به مدت پنج سال در 26 کشور اروپا وارد شوید.

شما نیاز به اثبات محکمی دارید؛  که چرا بارها به هر یک از این کشورها سفر می کنید. علاوه بر این، شما باید شواهدی را نشان دهید؛ که چرا ویزای مولتی با اعتبار 5 سال برای شما ضروری می باشد.

منظور از ویزاهای با اعتبار محدود یا LTV چییست؟

این نوع ویزا، به شما اجازه می دهد؛ که فقط به کشور صادر کننده ویزای شینگن سفر کنید. در برخی کشورها، برای دریافت ویزای شینگن بخصوص ذکر شده اند. به غیر از این، ویزاهای با اعتبار محدود برای سایر کشورهای شینگن که پیش از این مشخص نشده اند، معتبر نمی باشد. دارنده این نوع ویزا نمی تواند از طریق هر کشور شینگنی که مقصد اصلی و نهایی نیست؛  ورود یا گذر کند.

این نوع ویزا، در موارد بسیار خاص، مانند یک دلیل بشر دوستانه یا تحت تعهدات بین المللی به عنوان یک استثنا در سیستم مشترک ویزاهای اتحادیه شینگن صادر می شود. این نوع ویزا، ممکن است برای افرادی که دارای مدارک مسافرتی معتبری نیستند و تحت شرایط اضطراری باید به منطقه شینگن سفر کنند؛ صادر می شود.

ویزای شینگن D یا ویزاهای ملی چیست؟

ویزای ملی دسته بندی D به افرادی خاص اعطا می شود و به آنها اجازه می دهد تا در یکی از کشورهای شینگن، تحصیل، اقامت دائم یا کار کنند. ویزای ملی، می تواند ویزای یک بار ورود باشد و به افرادی که نیاز به اقامت برای مدت معین و تنها با هدف صرف شده در کشور شینگن را دارند؛ اعطا شود. از طرف دیگر،  ویزای مولتی یا چند بار ورود ملی، به برخی از افراد اعطا می شود و به دارنده اش اجازه می دهد به مدت دلخواه به کشور شینگن سفر کند و همچنین بدون نیاز به ویزای اضافی در منطقه شینگن سفر کند.

شرایط اخذ ویزای مولتی شینگن چیست؟

برای به دست آوردن ویزای مولتی ملی، باید معیارهای خاصی را رعایت کنید:

 • یک برنامه دانشجویی بین المللی، برای مدت زمان بیش از یک سال، سبب دریافت ویزا می شود.
 • برای یک دانشجوی بین المللی که قرار است یک دوره کامل تحصیل را در یکی از کشورهای شینگن آغاز کند؛ ویزای یکساله به همراه فرصت تمدید صادر میشود.
 • یک کار آموزشی در یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی در هر یکی از کشورهای عضو شینگن در موضوع خود شخص و اعضای خانواده نزدیک آن.
 • یک حرفه که به دلیل تخصص خود در هر یک از کشورهای شینگن مسافرت می کند. شامل یک ورزشکار، یک هنرمند یا هر حرفه دیگر که در نوع خود، با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص میباشد.
 • موارد اضطراری، به عنوان مثال، یک وضعیت پزشکی که در یک بازه زمانی مشخص مانع می شود که فرد منطقه شینگن را ترک کند.

مدارک ویزای توریستی شینگن شامل چه مواردی میباشد؟

اگر شما نیز قصد سفر به منطقه ی شینگن را دارید و در حال حاضر، در حال آماده سازی مدارک خود هستید؛ ما در این بخش، سعی داریم تا شما را با مدارک ویزای توریستی شینگن آشنا کنیم. در این مرحله، برای اخذ ویزای توریستی شینگن ، باید مدارک زیر را ارسال کنید:

 • فرم درخواست ویزا: کاملا پر شده با اطلاعات صحیح، به صورت چاپ شده و امضا در پایان برگه.
 • دو قطعه عکس گرفته شده در سه ماه گذشته، مطابق معیارهای عکس ویزای شینگن.
 • پاسپورت معتبر و با حداقل اعتبار فراتر از سه ماه اقامت برنامه ریزی شما در شینگن.

 برای اینکه بتوانند برچسب ویزا را در پاسپورت شما درج کنند، باید حداقل دو صفحه خالی در ویزای خود داشته باشید.

 • رزرو مسیر یا برنامه سفر: سندی که شامل تاریخ و شماره پرواز است که ورود و خروج از منطقه شینگن را مشخص می کند. اطلاعاتی درباره نحوه رزرو پرواز برای برنامه ویزای توریستی دریافت کنید.
 • بیمه درمانی مسافرتی: شواهدی را درمدارک خود درج کنید که به سفارت یا کارگزاری اثبات کند؛ که شما بیمه درمانی حداقل 30000 یورویی برای کل مدت اقامت خود را تهیه کرده اید.
 • اثبات اسکان: مدارکی را درپرونده ی خود ضمیمه کنید؛ که نشانگر اقامت شما، محل و مدت زمان آن باشد. در تمام مدت، ویزای شینگن خود در همان کشور اقامت خواهید داشت. مدارکی که میتوانید در پرونده ی خود آنهارا درج کنید؛ عبارتند از:
  • رزرو هتل یا خوابگاه با نام کامل: آدرس دقیق، تلفن و پست الکترونیکی برای کل زمان در منطقه شینگن.
  • قرارداد اجاره: اگر در کشور مورد اقامت خود مکانی را اجاره کرده باشید.
  • نامه موسسه: اگر شما با یک آژانس مسافرتی سفر خواهید کرد.
 • اثبات تمکن مالی: شواهدی که نشان می دهد شما در طول اقامت در شینگن پول کافی برای تامین هزینه های خود دارید؛ را درپرونده ی خود قید کنید. به تعدادی از این موارد، در لیست زیر اشاره کرده ایم:
  • صورت حساب بانکی
  • نامه اسپانسر. وقتی شخص دیگری از سفر شما به منطقه شینگن حمایت مالی می کند. همچنین اغلب به عنوان یک سوگندنامه پشتیبانی نامیده می شود.
 • شواهد از وضعیت اشتغال
  • اگر کارمند هستید:
   • قرار داد کار
   • اجازه مرخصی از طرف کارفرما
   • اظهارنامه مالیات بر درآمد
  • اگر خویش فرما هستید:
   • یک کپی از پروانه کسب و کار شما
   • صورت حساب بانکی شرکت در 6 ماه گذشته
   • اظهارنامه مالیاتی شرکت
  • اگر دانش آموز هستید:
   • اثبات نام نویسی شما در موسسه
   • هیچ نامه اعتراضی از طرف دانشگاه نداشته باشید
 • توضیح برنامه سفر شما به اروپا. شامل هدف شما از سفر، مکانهایی که می خواهید در اروپا بازدید کنید، بازه زمانی و کلیه اطلاعات شخصی می باشد.
 • برای افراد زیر سن قانونی:
  • گواهی تولد، اثبات سرپرستی، حکم حضانت در صورت طلاق والدین، گواهی فوت والدین
  • نامه رضایت والدین شامل کپی پاسپورت والدین یا سرپرست قانونی.

 

از کجا باید درخواست ویزای توریستی شینگن را ارسال کنیم؟

شما باید فرم ویزای توریستی شینگن را در سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزای مقصد مورد نظر، در منطقه شینگن تحویل دهید.

منظور از مقصد مورد نظرچیست؟

 • وقتی که قصد بازدید از یک کشور حوزه شینگن را دارید؛ فرم خود را به سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزای آن کشور ارسال کنید.
 • وقتی که قصد بازدید بیش از دو کشور حوزه شینگن را دارید؛ فرم ویزای توریستی شینگن را در سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزای کشوری که:
  • قصد دارید روزهای بیشتری در آن سپری کنید.
  • یا در صورتی که قصد دارید به طور برابر در چند کشور اقامت کنید، فرم را باید به کشور ورودی ارسال کنید.

به نحوه تنظیم مقامت کشور صادر کننده ویزای شینگن در کشور خود توجه کنید. در کشورهای بزرگتر، ارسال ویزا از طریق حوزه های قضایی تنظیم می شود. حتما در سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزای کشور مقصد خود که تحت صلاحیت محل زندگی شما قرار دارد، درخواست کنید.

چگونه برای دریافت ویزای توریستی شینگن اقدام کنیم؟

برای تکمیل برنامه ویزای توریستی شینگن خود، مراحل زیر را دنبال نمائید:

 1. اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط ویزای توریستی شینگن هستید:با توجه به اینکه انواع مختلف ویزای شینگن وجود دارد، شما باید اطمینان حاصل کنید که آیا واجد شرایط ویزای مورد نظر خود هستید.
 2. بیابید که در کجا باید درخواست دهید.
 3. بهترین زمان برای ارائه درخواست ویزای توریستی خود را مشخص کنید.
 4. مدارک لازم برای ویزای توریستی شینگن را جمع آوری کنید.
 5. در سفارت کشور مورد نظر خود وقت مصاحبه رزرو کنید. ممکن است مجبور شوید این قرار ملاقات را بصورت آنلاین یا حضوری در سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزا انجام دهید.همچنین اگر شما به اخذ ویزای فوری نیاز داشته باشید؛ حامی مهاجر میتواند برای شما وقت مصاحبه ی فوری رزرو کند.
 6. در مصاحبه ویزا شرکت کنید.
 7. هزینه ویزای توریستی را پرداخت کنید.
 8. منتظر پاسخ درخواست ویزای توریستی خود باشید.

 

چه موقع برای ویزای توریستی شینگن اقدام کنیم؟

حداقل 15 روز قبل از سفر برنامه ریزی شده خود به منطقه شینگن، درخواست ویزای توریستی خود را ارسال کنید. این دیرترین زمانی است که شما می توانید فرم خود را ارسال کنید. از طرف دیگر، زودترین زمانی که می توانید فرم ویزای توریستی خود را ارسال کنید، سه ماه قبل از سفرتان می باشد.

 

مدت زمان گرفتن ویزای توریستی شینگن چقدر است؟

بررسی مدت زمان گرفتن ویزای توریستی شینگن از مناظر مختلفی قابل بررسی است. به طور مثال، زمان ثبت درخواست در روند اخذ ویزای شما تاثیر زیادی دارد. توافق شما با یک آژانس معتبر دراین حوزه، از دیگر عواملی ست که میتواند بر زمان گرفتن ویزای توریستی شینگن شما تاثیر گذار باشد.

بهتر است حداقل 2 هفته قبل از سفر برنامه ریزی شده برای ویزای توریستی شینگن اقدام کنید. کنسولگری سفارتخانه به طور معمول در 10 روز کاری (یا کمتر از آنچه معمولا اتفاق می افتد) پاسخ خواهد داد.

این زمان برای بررسی کلیه اسناد، مدارک و درخواست مسافران می باشد. بسته به شرایط، اگر یک اتفاق غیر عادی در پرونده ی فرد متقاضی وجود داشته باشد؛ یا یک وضعیت غیر عادی مثل شرایط سیاسی در جریان باشد؛ ممکن است زمان پردازش درخواست تا دو ماه طول بکشد.

مدت اعتبار ویزا چقدر است؟

ویزای توریستی معمولا برای اقامت بیش از 90 روز اعتبار ندارد. اگر شما به چند کشور حوزه شینگن قصد سفر دارید؛ توصیه می شود که ویزای "چند بار ورود شینگن" را در فرم درخواست پر کنید. به این ترتیب شما در زمان مجاز ویزای صادر شده می توانید وارد کشور مورد نظر شوید و هر چند بار که بخواهید آن کشور را ترک کنید.

آیا می توانم ویزای توریستی شینگن را تمدید کنم؟

ویزای توریستی شینگن فقط می تواند در موارد خاص تمدید شود؛ مانند:

 • ورود دیر به منطقه شینگن
 • دلایل انسان دوستانه
 • رخ دادن یک اتفاق ناگهانی در کشور شما (شامل درگیری، جنگ، اعتراضات شدید در سراسر کشور و ...)
 • دلایل مهم شخصی

با این حال، به یاد داشته باشید که شانس تمدید ویزای شینگن شما بسیار پایین است. به منظور تمدید ویزای توریستی شینگن به هر دلیلی که در بالا ذکر شد، درخواست شما نیاز به اثبات شدید خواهد داشت.

رفع ریجکتی ویزای شینگن

زمانی که درخواست ویزای شینگن شما توسط افسر کنسولی رد می شود؛ برخی از افراد،  نمی توانند دلیل ریجکت شدن خود را درک کنند. در صورتی که افسر کنسولی نتواند تمام اطلاعات لازم جهت تائید متقاضی را دریافت کند؛ درخواست ویزا رد خواهد شد. دلایل دیگر نیز می تواند سبب ریجکت شدن شما شود مانند این که ممکن است کنسولگری یا سفارت کشور مورد نظر اطلاعات شما را غیر قابل قبول لحاظ کند. دلایل عمده ریجکتی ویزای شینگن به صورت زیر می باشد:

 • جنایات گذشته و حال حاضر
 • اطلاعات سفر اشتباه
 • توضیحات ناکافی جهت هدف سفر و برنامه اقامت در منطقه شینگن
 • پاسپورت صدمه دیده
 • عدم اعتبار پاسپورت
 • نداشتن یا عدم اثبات برنامه سفر
 • نامه ارجاع شده نامعتبر
 • نداشتن تمکن مالی کافی
 • گواهی تولد یا ازدواج غیر قابل قبول
 • بیمه سفر نامعتبر
 • عدم ارائه اثبات اسکان

نتیجه گیری

در این مقاله، سعی داشتیم تا ویزای شینگن را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا به تعدادی از سوالات شما عزیزان پاسخ گفته باشیم. چناچه در خصوص اخذ ویزای شینگن یا نحوه ی دریافت آن سوالی دارید؛ میتوانید با کارشناسان ما در حامی مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0