20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نحوه استعلام و چگونگی تشخیص ویزای جعلی شینگن

اگر متقاضی اخذ ویزای شینگن هستید، باید بدانید که نحوه استعلام ویزای شینگن چگونه است؟ استعلام ویزا به زبان ساده امکانی است که به وسیله آن می‌توانید متوجه اصلی بودن یا جعلی بودن ویزای خود شوید. در نتیجه باید بدانید که لیبل جعلی ویزای شینگن چه ویژگی‌هایی دارد و یا ویزای شینگن جعلی به چه شکل است.

روش مرسوم برای تشخیص ویزای اصلی این است که سفارت به شما یک کد رهگیری می‌دهد تا اصالت ویزای خود را استعلام کنید. شما باید این کد رهگیری را همراه با ویزا از کارگزاری‌ها یا اشخاصی تحویل بگیرید که اخذ ویزای خود را به آن‌ها سپرده‌اید. با وارد کردن این کد در سایت‌هایی که توضیح خواهیم داد، می‌توانید از اصالت ویزای خود مطلع شوید. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله چگونگی تشخیص ویزای جعلی شینگن را بررسی کنیم.

موسسه حامی مهاجر به عنوان کارگزار رسمی ویزا در ایران، خدماتی از قبیل اخذ ویزای شینگن، اخذ وقت سفارت، چیدمان مدارک، پرداخت هزینه‌های سفارت، مشاوره رایگان در خصوص ویزای شینگن را به شما ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید با خط مستقیم 02148406 با کارشناسان حامی‌ مهاجر تماس بگیرید.

نمونه ویزای شنگن و اطلاعات موجود در آن

ویزای جعلی شینگن به چه شکل است؟

اگر به افرادی اعتماد کنید که شرایط لازم برای اخذ ویزای شینگن را ندارند باید منتظر عواقب ارائه مدارک غیرواقعی یا جعلی باشید. مسلما قوانین سختی برای افراد سودجو در نظر گرفته شده است؛ همچنین برای افرادی که از مدارک تقلبی استفاده می‌کنند. این ممکن است دردسرهای بزرگی در بدو ورود به کشورهای شینگن برای شما به عنوان یک مسافر خارجی ایجاد کند. بنابراین پیشنهاد مسلم ما این است که هرگز پرونده خود را به موسسات فاقد صلاحیت و بدون مجوز نسپارید.  

اما اگر فرآیند ویزای شما توسط موسسات نامعتبر انجام شده است، حتما قبل از سفر اصالت ویزای خود را بررسی کنید. گذشته از این موضوع حق شماست که بتوانید اصالت ویزای خود را بررسی کنید. با کدهای رهگیری می‌توانید پیگیری کنید که ویزا کی به دست شما خواهد رسید؟ اما قبل از معرفی سایت‌ها ما به شاخصه‌های جعلی بودن ویزا، یا شاخصه‌هایی می‌پردازیم که اگر یک ویزا نداشته باشد، جعلی است.

هرگونه علامت نامرسوم در مواردی که در ادامه مرور می‌کنیم بر روی ویزا نشانه جعلی بودن ویزا است. شناسه‌ها، لیبل‌ها یا ماشین‌نویسی‌ها باید مطابقت کامل با توضیحات ما داشته باشند، وگرنه ویزای شما فیک یا تقلبی است. ارائه این ویزا می‌تواند عواقبی مانند محرومیت چند ساله، ثبت در سوابق تقاضای درخواست و حتی حبس را داشته باشد.

هولوگرام بالای عکس ویزا

در سمت چپ و در بالای عکس ویزای شینگن یک هولوگرام درخشان وجود دارد. شکل کره جهان بر روی این هولوگرام مشخص است. این هولوگرام نشانه اصالت ویزا است و نباید هیچ خدشه‌ای بر آن وارد شده باشد. هرگونه دفرمگی در این هولوگرام یعنی ویزای شما تقلبی است.

تشخیص ویزای شینگن معتبر از جعلی

برچسب ویزای شینگن

سمت راست هولوگرام در بالای ویزای شینگن، یک برچسب است. عموما در این برچسب به زبان انگلیسی یا زبان کشوری که قصد سفر به آن را دارید، کلمه ویزا نوشته شده است.  تمام حروف این کلمات با حرف بزرگ نوشته شده است. مثلا در ویزای فرانسه VISA، در ویزای اسپانیا VISADO، در ویزای ایتالیا VISTO و در ویزای آلمان VISUM نوشته شده است. این برچسب برجسته است و اگر انگشتان خود را بر روی آن بکشید، براحتی  برآمدگی را حس می‌کنید.

برچسب ویزای شینگن

شماره سریال ویزای شینگن

سمت راست برچسب، یعنی بالا و راست ویزای شینگن یک کد وجود دارد. این کد سریال ویزای شما به حساب می‌آید و همیشه 9 رقم است و در هیچ دو ویزایی یکسان نیست.

شماره سریال ویزای شینگن

کشور صادرکننده – کشورهای معتبر

نام اختصاری کشوری که سفارت آن برای شما ویزا صادر کرده است، سمت راست و بالای ویزا، با حروف بزرگ و رنگ طلایی نوشته شده است. در همان ردیف ذکر شده است که شما می‌توانید در منطقه شنگن تردد کنید؛ یا کشورهایی ذکر شده‌اند که شما می‌توانید در آن‌ها تردد داشته باشید. منطقه شنگن نیز با حروف بزرگ و به زبان کشور صادرکننده ویزا ذکر شده است. اگر ویزای شما محدودیت تردد داشته باشد، نام کشورها با علامت اختصاری ثبت می‌شود.

نام اختصاری کشورهای حوزه شنگن

نام اختصاری کشورها مطابق جدول زیر است.

چکCZE-

آلمانD-

دانمارک DK-

فنلاندFIN-

یونانGR-

مجارستانH-

لیتوانیLT-

لتونیLVA-

مالتM-

سوئدS-

اسلواکیSK-

اسلوونیSVN-

اتریشA-

بلژیکB-

سوئیسCH-

اسپانیاE-

استونیEST-

فرانسهF-

ایتالیاI-

ایسلندIS-

لوکزامبورگL-

نروژN-

هلندNL-

پرتغالP-

ماشین‌نویسی اطلاعات ویزا

در قسمت پایین ویزای شینگن، یک سری اعداد یا کدهای پشت سرهم وجود دارند که ساده‌ترین راه برای تشخیص اصل یا جعلی بودن ویزا است. چون این فونت در تمام ویزاهای شینگن یک شکل است. حروف و اعداد آن بزرگ و ماشین‌نویسی شده است. در زمینه آن نام کشور صادرکننده ویزا درج شده و یک شکل مرسوم غیرقابل کپی‌برداری دارد. در واقع یکسری کد پشت سرهم هستند که هرکدام اطلاعات خاصی را نشان می‌دهند.

ماشین‌نویسی اطلاعات ویزا

جعل این آیتم‌ها در ویزا سخت است چون یا ماشین‌نویسی می‌شوند، یا برجسته هستند، یا مانند هولوگرام با ظرافت طراحی و چاپ شده است و کمتر کسی می‌تواند آن را بدون خدشه کپی کند. اما می‌توانید حساسیت بیشتری به خرج دهید؛ مثلا اینکه تمام ویزا با یک فونت صادر می‌شود. هر اطلاعاتی محل خاصی دارد و هر جابه‌جائی در ویزا می‌تواند علامت جعلی بودن آن باشد.

نحوه استعلام ویزای شینگن

در آنچه تاکنون خواندید، بررسی کردیم که چه علائمی در ویزا باید باشد و اگر این علائم خدشه یا دفرمگی داشته باشد، یا اطلاعات ناموثق داشته باشد و یا اطلاعات جابه‌جا درج شده باشند، حتما ویزای شما نامعتبر و جعلی است.

 اکنون می‌خواهیم به مسیرهایی بپردازیم که سفارت کشورها در اختیار شما قرار داده‌اند تا اصالت ویزای خود را بررسی کنید. یعنی بعضی از سفارت‌هایی که ویزای شینگن صادر می‌کنند، دارای یک یا چند درگاه اینترنتی یا پیامکی هستند که از آن طریق می‌توانید اصالت ویزای خود را بررسی کنید. این درگاه‌ها به شما امکان می‌دهند اصل یا جعلی بودن ویزای خود را چک کنید و به شما امکان می‌دهند که زمان صدور ویزا را پیگیری کنید.

همچنین، فرمی که برای درخواست ویزا پر می‌کنید یا موسسات از طرف شما تکمیل می‌کنند، دارای گزینه اطلاع‌رسانی پیامکی است. بنابراین اگر خدمات پیگیری از طریق پیامک را انتخاب کرده باشید، صدور ویزا و پیامک‌های رهگیری برای شما ارسال می‌شود. البته برای شماره‌ای که در فرم ذکر شده باشد. همین انتخاب را برای ایمیل خود دارید. می‌توانید با کد رهگیری یا مشخصات شخصی وارد درگاه‌هایی شوید که در ادامه ذکر می‌شود.

استعلام ویزای شینگن بلژیک

سایت VFS GLOBAL  برای استعلام ویزا از طرف سفارت کشور بلژیک اعلام شده است. پس از اینکه اقدامات مربوط به درخواست ویزای شینگن را انجام می‌دهید، این سفارت یک کد رهگیری به شما می‌دهد که به وسیله آن می‌توانید پرتال خود را در سایت VFS باز کنید. سریال و مشخصات ویزای خود را با اطلاعات درج شده در پرتال مطابقت دهید. مهم‌ترین مشخصه سریال ویزای شما است و همانطور که در بالا اشاره شد این شماره نمی‌تواند تکراری باشد.

این سایت به شما امکان می‌دهد که روند پرونده خود را پیگیری کنید؛ یعنی زمانی که ویزا به دست شما خواهد رسید. همچنین می‌توانید بفهمید که پرونده شما پذیرفته یا ریفیوز شده است؛ آیا باید منتظر صدور ویزا بمانید یا لازم است اقدامات مربوط به رفع ریجکتی را انجام دهید.

استعلام ویزای شینگن جمهوری چک

سفارت جمهوری چک نیز برای استعلام ویزا،  VFS را به رسمیت شناخته است. اما اگر آدرس ایمیل معتبری به این سفارت بدهید؛ جواب درخواست و اطلاعات مربوط به ویزا برای شما ارسال می‌شود. قبل از ارائه درخواست به سفارت چک یک آدرس ایمیل معتبر بسازید و سعی کنید آن را مرتب چک کنید.

استعلام ویزای شینگن نروژ

VFS با کمی تفاوت به سفارت نروژ نیز خدمات ارائه می‌دهد. برای بررسی وضعیت پرونده و استعلام ویزای نروژ باید بر روی گزینه  Tracking link کلیک کنید. این لینک شما را به درگاه رهگیری ویزا هدایت می‌کند. با وارد کردن شماره ارجاع، نام خانوادگی و حروف امنیتی نوشته شده بر روی سایت به پرتابل شخصی خود وارد می‌شوید. همچنین از طریق پیامک نتیجه درخواست برای متقاضی صادر می‌‎شود. برای پیگیری ویزای کشورهای یونان، مجارستان، هلند و دانمارک نیز این مسیر قابل استفاده است.

استعلام ویزای شینگن ایتالیا

سفارت یونان برای پیگیری ویزا سایت www.ckgsir.com را معرفی کرده است. متقاضی با وارد کردن تاریخ تولد ، شمارع ارجاع ویزا و شماره فرم پرونده ویزای خود می‌تواند وارد سایت شود و در این سایت روند پرونده و اصالت ویزای خود را استعلام کند.

استعلام ویزای شینگن آلمان

درگاه اینترنتی ویزا متریک، محلی برای ارائه درخواست وقت سفارت آلمان و استعلام روند پرونده ویزا و اصالت ویزا است. می‌توانید با ورود به درگاه  www.visametric.com  و وارد کردن شماره گذرنامه، بارکد ویزا وارد پرتابل شخصی خود ‌شوید و درخواست و اصالت ویزا را بررسی‌کنید.

استعلام ویزای شینگن فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای مهم در منطقه شنگن است و یکی از مهم‌ترین سفارت‌ها برای ایرانی‌هایی است که تقاضای سفر به منطقه شنگن را دارند. اگر از این سفارت ویزا تقاضا کرده‌اید، می‌توانید با نصب نرم‌افزار INFOVISA مراحل صدور ویزای خود را پیگیری کنید و از اصالت آن مطلع شوید. همچنین سفارت فرانسه نرم‌افزارهای  VFS و TLS را برای سفارت ارائه داده‌اند. برای ورود به سامانه باید اطلاعات شخصی و کد رهگیری پرونده را وارد کنید.

اگر از ویزای شنگن استفاده نکنیم چه می‌شود؟

اگر ویزای شنگن دریافت کنید می‌توانید به مدت 90 روز در منطقه شنگن تردد کنید. ممکن است به دلایل مختلف مالی، کاری، بیماری، خانوادگی یا ... نتوانید از این موقعیت استفاده کنید. یعنی علی رغم اینکه ویزا صادر شده، شخص شما از سفر صرف‌نظر ‌کنید. در این زمان مشکلی پیش نمی‌آید جز اینکه هزینه‌هایی که برای اخذ ویزا و تهیه مدارک صرف کرده‌اید به هدر می‌روند. مثلا هزینه‌های ترجمه مدارک می‌تواند چشم‌گیر باشد.

مشکل اصلی زمانی پیش می‌آید که دوباره برای دریافت ویزای شنگن اقدام می‌کنید. حتی اگر از سفارتی غیر از سفارتی که از آن ویزا گرفته بودید اقدام کنید، باید توضیح کامل و قانع‌کننده‌ای ارائه دهید که چرا علی رغم داشتن ویزا از سفر صرف‌نظر کرده‌اید؟ اگر نتوانید دلیلی منطقی ارائه دهید، احتمال ریجکت شما بالا می‌رود. این حساسیت در مورد ویزای بلندمدت بیشتر است؛ پس اگر ویزای شینگن بلند مدت دارید، حداقل یکبار از آن استفاده کنید. اگر این کار را انجام ندهید، سفارت برای بار دوم به شما ویزای بلندمدت نخواهد داد.

از اهداف مهم سفارت‌ها در صدور ویزا، کسب درآمد برای کشورشان است و صدور این ویزاها سهمیه‌بندی و محدودیت دارد. وقتی شما ویزا می‌گیرید و سفر نمی‌روید؛ سفارت سودی از صدور ویزا نمی‌برد. بنابراین دلیلی برای صدور مجدد ویزا برای شما ندارد. شما جای کسی را گرفته‌اید که می‌توانست چند صد یورو سرمایه به آن کشور وارد کند. پس باید آن‌ها را متقاعد کنید که چرا به سفر نرفتید و این اتفاق تکرار نمی‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله توضیح دادیم که چگونه می‌توانید ویزای جعلی را تشخیص دهید. همچنین خطراتی را که ویزای جعلی برای شما ایجاد می‌کند، شرح دادیم. نکته مهم این است که هیچ یک از کسانی که برای ویزای شما اقدام کرده‌اند، همسفر شما نیستند تا مورد پیگیری پلیس کشوری قرار گیرد که شما به آن سفر می‌کنید. پس بدیهی است که شخص شما باید پاسخگوی اعتمادی باشد که به افرادی کرده‌ است که صلاحیت آن‌ها تایید نشده بود.

حداقل کاری که می‌توانید بکنید، مراجعه به کارشناسان معتبر کارگزاری‌های رسمی است تا اصالت ویزای شما را تایید کنند. البته اگر فرصت پیدا نکرده باشید که از کارگزاری‌های رسمی درخواست ویزای شینگن را ارسال کنید. اگر شما وکالت پرونده ویزای شینگن را موسسات معتبر بسپارید؛ نتیجه بهتر در زمان کوتاه‌تر حاصل می‌شود. اگر وکالت پرونده ویزا خود را به افراد نامعتبر سپرده‌اید، حتما از طریق کانال‌هایی که توضیح دادیم، بررسی کنید که ویزای شما اصالت داشته باشد.

موسسه حامی مهاجر به عنوان کارگزار رسمی ویزا در ایران، خدماتی از قبیل اخذ ویزای شینگن، اخذ وقت سفارت، چیدمان مدارک، پرداخت هزینه‌های سفارت، مشاوره رایگان در خصوص ویزای شینگن را به شما ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید با خط مستقیم 02148406 با کارشناسان حامی‌ مهاجر تماس بگیرید

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0