50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ویزای کار آمریکا EB2 شرایط دریافت و مدارک مورد‌ نیاز

ویزای کار آمریکا EB2 : شرایط دریافت و مدارک مورد نیاز

از جمله ویزای کار آمریکا با اولویت بالا برای اتباع خارجی، ویزای کار آمریکا EB2 است. اگر جزء افرادی هستید که در یک زمینه حرفه‌ای یا تخصصی مدرک با درجات بالا و پیشرفته داشته، یا فردی هستید که توانایی‌های استثنایی دارید، می‌توانید برای دریافت ویزای EB2 آمریکا اقدام کنید.

شما برای دریافت این نوع ویزا نیاز به دریافت جاب آفر یا پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای آمریکایی دارید.

ضمنا امکان اخذ گرین کارت از طریق NIW (همان ویزای EB2) و دریافت اقامت دائم هم وجود دارد. در نتیجه از اکثر امتیازات شهروندان آمریکا از جمله افتتاح حساب، سفر آزادانه بین ایالت‌های این کشور و خدمات تامین اجتماعی بهره‌مند خواهید بود.

البته برای این منظور باید علاوه بر شرایط اولیه که ذکر کردیم، معیارهای گفته شده برای صلاحیت دریافت ویزای EB2 آمریکا را داشته باشید.

در این مقاله درباره ویزای کار آمریکا EB2 صحبت می‌کنیم. معیارها و شرایط لازم برای صلاحیت دریافت این ویزا را عنوان کرده و هزینه دریافت ویزای کار آمریکا و مدارک لازم را بیان می‌کنیم.

همچنین درباره تفاوت ویزای EB1 و EB2 توضیح داده و در نهایت به سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم.

موسسه حامی مهاجر، با تجربه و سابقه درخشان در زمینه اخذ انواع ویزای کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا، ترکیه و ویزای شینگن مفتخر است تا خدمات با کیفیت و مطمئن را به شما عزیزان ارائه دهد.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا، با کارشناسان ما از طریق شماره 02148000957 تماس بگیرید.

ویزای EB2 آمریکا چیست؟

ویزای EB2 یا ویزای NIW، یک ویزای کاری و از نوع مهاجرتی برای اتباع خارج از کشور آمریکا بوده و منظور از EB2، عبارت Employment-Based Immigration: Second Preference است. این عبارت در لغت به معنی مهاجرت کاری با اولویت دوم است.

البته در یک مقاله درباره ویزای کار EB1 آمریکا توضیح داده‌ایم. ویزای EB1 آمریکا، ویزای کاری و مهاجرتی با اولویت اول است. در بخش دیگری از این مقاله به تفاوت این دو ویزا می‌پردازیم.

برای اینکه بتوانید جهت اخذ ویزای EB2 آمریکا اقدام کنید، باید در یکی از دو گروه افراد تعریف شده قرار بگیرید:

 • دارای مدرک تخصصی و پیشرفته (حداقل مدرک لیسانس یا کارشناسی به بالا) در زمینه تخصصی خود باشید. (Advanced Degree)
 • دارای توانایی استثنایی در یک زمینه مثل علم، هنر یا کسب‌و‌کار باشید. (Exceptional Ability)

در کنار آن باید معیارها یا مدارک لازم برای اثبات صلاحیت دریافت این ویزا را فراهم کنید.

در ادامه مقاله به این می‌پردازیم که شرایط دریافت ویزای کار آمریکا EB2 چیست؟

شرایط دریافت ویزای EB2 آمریکا

شرایط دریافت ویزای NIW را با توجه به دو گروه افراد گفته شده بیان می‌کنیم. توجه کنید که برای هر دو گروه، ارائه گواهی استخدام (Labor Certification) الزامی است. در این مقاله درباره گواهی اشتغال یا استخدام نیز توضیح می‌دهیم.

شرایط دریافت ویزای EB2 آمریکا با مدرک تخصصی یا پیشرفته

اگر در زمینه کاری خود مدرک تخصصی و پیشرفته دارید، برای دریافت این ویزا، باید موقعیت شغلی که برای آن اقدام می‌کنید، این مدرک پیشرفته را از شما درخواست کند.

- مدرک شما حداقل باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از موسسات آموزشی یا دانشگاه‌های آمریکا یا معادل آن از دانشگاه‌های خارج از آمریکا باشد. البته دقت کنید اگر مدرک لیسانس (کارشناسی) از دانشگاه خارج از آمریکا داشته باشید، در کنار آن باید حداقل 5 سال سابقه کار متوالی نیز داشته باشید.

- اگر برای موقعیت شغلی شما نیاز به مدرک دکتری هست نیز باید مدرک تحصیلی دکترا یا معادل آن از دانشگاه‌های خارج از آمریکا را داشته باشید.

- بنابراین هر اسنادی را که به صورت رسمی نشان دهد شما در آمریکا یا خارج از آمریکا در مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکترا مدرک دریافت کردید، باید برای بررسی صلاحیت ارائه دهید. همچنین گواهی اشتغال نیز از مدارک مهم است.

در کنار آن‌ها گواهی از کارفرمای سابق یا فعلی که سابقه کار متوالی شما را به مدت 5 سال ثابت کند، مورد نیاز است. (برای دارندگان مدرک کارشناسی)

شرایط دریافت ویزای EB2 آمریکا برای افراد با توانایی استثنایی

آدمک متفاوت، توانایی استثنایی

- اگر جزء افراد با توانایی‌ها و مهارت‌های استثنایی هستید، برای اثبات آن، باید مدرک یا درجه‌ای از تخصص با سطح بسیار بالاتر از حد معمول در زمینه‌های علوم، هنر و کسب‌و‌کار را ارائه دهید.

- باید برای دریافت گواهی اشتغال درخواست دهید و درخواست شما مورد تایید باشد. (در ادامه درباره گواهی کار توضیح می‌دهیم)

برای اثبات صلاحیت اخذ ویزای NIW آمریکا (Exceptional Ability)، باید حداقل سه مورد از معیارهای زیر را داشته باشید:

1- اسناد مبنی بر دریافت مدرک، لیسانس، گواهی تحصیل و جایزه (تندیس) از دانشگاه، کالج، مدرسه، ثبت اختراع و هر موسسه آموزشی مربوط به زمینه تخصصی شما.

2- نامه از کارفرماهای سابق یا فعلی که سابقه کار تمام وقت شما را به مدت 10 سال در زمینه تخصصی شما اثبات کند.

3- هر سند و مدرکی مبنی بر فعالیت شما در زمینه تخصصی

3- سند حقوق یا درآمد شما از کار در زمینه تخصصی که نشان دهنده توانایی استثنایی شما باشد.

4- عضویت در انجمن(های) تخصصی در زمینه کاری خود.

5- سند یا مدرک برای شناختن دستاوردها و مشارکت‌های مهم در زمینه کاری خود از طرف همتایان شما، نهادهای دولتی و سازمان‌های تخصصی یا تجاری.

6- هر مدرک دیگری که در زمینه تخصصی شما بوده و کمک کننده باشد.

صدور گواهینامه اشتغال دائم برای ویزای EB2 آمریکا

اگر برای اخذ ویزای کار آمریکا EB2 اقدام می‌کنید، معمولا کارفرما باید برای دریافت گواهی اشتغال دائم (Permanent Employment Certification) از اداره و وزارت کار آمریکا (Department of Labor) درخواست دهد. درخواست او نیز باید تایید شود و تاییدیه آن همراه درخواست ویزای EB2 باشد.

در واقع کارفرمای آمریکایی با درخواست این گواهی ثابت می‌کند که شما جای یک فرد واجد شرایط در آمریکا را برای موقعیت شغلی موردنظر نگرفته‌اید.

برای این کار، کارفرمایی که پیشنهاد کاری به شما داده است، باید فرم ETA Form 9089 را از طرف شما تکمیل کند (برای شغل‌هایی غیر از زمینه ورزشی). این فرم برای درخواست گواهی اشتغال فرد متقاضی ویزای مهاجرت کاری است.

معمولا کارفرمای آمریکایی در فرایند درخواست ویزا باید ثابت کند که توانایی پرداخت دستمزد شما را تا پایان قرارداد و ویزای EB2 دارد.

تکمیل فرم I-140 برای درخواست ویزای EB2 آمریکا

فرم I-140 برای درخواست ویزای کار برای کارکنان اتباع خارجی کاربرد دارد. برای درخواست ویزای EB2 آمریکا نیز از همین فرم استفاده می‌شود.

برای تکمیل این فرم، در اکثر موارد کارفرمای آمریکایی است که باید اقدام کند. در برخی موارد شخص سوم یا خود شما به عنوان متقاضی ویزا نیز می‌توانید این فرم را تکمیل نمایید.

هزینه مربوط به تکمیل فرم I-140، 700 دلار بوده و بر عهده کارفرمای آمریکایی است.

درخواست ویزا برای خانواده دارندگان ویزای EB2 آمریکا

خانواده دارندگان ویزا کار آمریکا EB2

پس از آن که فرم درخواست شما یعنی I-140 تایید شد، می‌توانید برای دریافت ویزای همراهان خود (همسر و فرزند مجرد زیر 21 سال) اقدام نمایید. ویزاهای مورد نظر برای همسر و برای فرزند (مجرد زیر 21 سال) به ترتیب ویزای E-21 و ویزای E-22 است.

البته همسر دارنده ویزای EB2، با داشتن ویزای E-21 در صورت دریافت اجازه کار در آمریکا می‌تواند به صورت تمام وقت مشغول به کار شود.

مدارک مورد نیاز ویزای EB2 NIW آمریکا

بعد از اینکه شرایط و معیارهای صلاحیت دریافت ویزای کار آمریکا EB2 را گفتیم، در این بخش در مورد مدارک لازم برای دریافت این ویزا را عنوان می‌کنیم. البته مدارکی که در زیر بیان می‌کنیم، علاوه بر اسناد و مدارک لازم برای اثبات صلاحیت است.

توجه کنید که برای درخواست ویزای EB2 آمریکا، علاوه بر فرم I-140 و فرم ETA Form 9089، باید فرم DS-260 را نیز تکمیل کنید. این فرم در فرایند درخواست ویزاهای مهاجرتی استفاده می‌شود.

مدارک لازم برای ویزای EB2:

 • پاسپورت معتبر حداقل تا 6 ماه پس از ورود شما به آمریکا
 • عکس مناسب پاسپورت براساس استاندارد کشور آمریکا
 • تکمیل فرم ETA Form 9089 (تکمیل توسط کارفرما)
 • تکمیل فرم I-140 (در اکثر موارد تکمیل توسط کارفرما)
 • تکمیل فرم DS-260
 • برگه تاییدیه (Confirmation Page) از تمام سه فرم گفته شده برای این ویزا
 • تاییدیه از آزمایش‌های پزشکی و واکسیناسیون (مدیکال آمریکا)
 • گواهی اشتغال (Labor Certification)
 • مدارک شناسایی و سند ازدواج
 • هر اسناد و مدارکی دیگری که به شما اعلام شود.

مدارک شما باید به زبان انگلیسی باشد، پس اگر مدارک شما به این زبان نیست، باید آن را ترجمه کنید.

هزینه دریافت ویزای کار آمریکا EB2

هزینه ویزای کار آمریکا EB2

برخی هزینه‌های فرایند دریافت ویزای EB2 آمریکا در جدول زیر آمده است. البته فرم ETA Form 9089 هزینه‌ای ندارد.

نوع کارمزد

هزینه

(دلار آمریکا)

تکمیل فرم ETA Form 9089

بدون هزینه

تکمیل و بررسی فرم I-140

700

تکمیل فرم DS-260

برای اطلاع از هزینه با موسسه تماس حاصل فرمایید

معاینات پزشکی یا مدیکال آمریکا

270 (هزینه پایه)

واکسیناسیون

20-200

انگشت‌نگاری

85

 

در کنار این هزینه‌ها، هزینه‌های دیگری از جمله برای ترجمه مدارک نیز وجود دارد.

تفاوت ویزای EB1 و EB2

ویزاهای مهاجرتی کاری EB1 و EB2 به ترتیب با اولویت اول و دوم هستند. اگر مقاله ویزای نخبگان آمریکا (EB1) را مطالعه کرده باشید می‌دانید که ویزای EB1 برای افراد در یکی از سه گروه زیر با اثبات صلاحیت صادر می‌شود:

 • افراد با توانایی خارق‌العاده (Extraordinary Ability)
 • پژوهشگران و اساتید برجسته (Outstanding Professors and Researchers)
 • افرادی که در سه سال گذشته سابقه مدیریت سازمان در خارج از آمریکا را حداقل به مدت یک سال داشته‌اند. (Certain Multinational manager or executive)

جهت اثبات صلاحیت برای دریافت ویزای EB1 این افراد باید در سطح ملی یا بین‌المللی فعالیتشان شناخته شده باشد و با اسناد، مدارک و شواهد ثابت کنند که یکی از این ویژگی‌ها را دارند.

ممکن است بپرسید این دو ویزا دقیقا چه تفاوتی با هم دارند؟

ویزای نخبگان آمریکا NIW

برای دریافت ویزای EB1 آمریکا، شرایط سخت‌گیرانه‌تری نسبت به ویزای EB2 آمریکا جهت اثبات صلاحیت دارید. معیارهای گفته شده برای ویزای EB1، نشان می‌دهد این ویزا برای افراد برجسته‌تر و سطح بسیار بالاتری از توانایی، تجربه و تخصص صادر می‌شود.

شما با داشتن مدرک کارشناسی، ارشد یا دکترا (به خصوص ارشد و دکتری) و حداقل 5 سال سابقه کار پیوسته امکان اقدام برای ویزای EB2 آمریکا را خواهید داشت که طبعا شرایط آسان‌تری نسبت به ویزای EB1 دارد.

اگر شما توانایی سطح بالاتر از معمول در زمینه فعالیت خود داشته باشید، برای دریافت ویزای EB1 مدارک سطح بالاتر و دستاوردهای بزرگ‌تر و شناخته‌شده‌تری نسبت به ویزای EB2 NIW لازم است.

شناخته شدن دستاوردها

ویزای EB1 علاوه‌بر اسناد، مدارک و دستاورد بیشتر و سطح بالاتر، از جمله معیارهای مهم آن شناخته شدن در سطح ملی یا بین‌المللی بوده و باید آن را اثبات کرد.

جاب آفر یا پیشنهاد کاری

اگر در زمینه تخصصی خود توانایی‌های استثنائی و یا خارق‌العاده داشته باشید، برای دریافت ویزای EB1 با قرار گیری در گروه افراد "Extraordinary Ability" نیازی به جاب آفر یا پیشنهاد کاری از سمت کارفرمای آمریکایی نیستید. اما با مشمول شدن در گروه "Exceptional Ability" باید کارفرمای آمریکایی به شما پیشنهاد کاری داده باشد.

برای افراد سایر گروه‌ها در ویزاهای EB1 و EB2 نیز معمولا باید پیشنهاد کاری داشته باشید.

مدت زمان انتظار برای دریافت ویزا

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای EB2 آمریکا

از آنجا که شرایط برای دریافت ویزای EB1 سخت‌تر است، معمولا افراد کمتری در یک مدت زمان مشخص برای این ویزا می‌توانند اقدام کنند. بنابراین معمولا ویزای EB1 در مدت زمان کمتری نسبت به ویزای EB2 NIW صادر می‌شود.

سخن پایانی

ویزای کار آمریکا برای ایرانیان از جمله ویزاهای مهم جهت مهاجرت به این کشور است. در این مقاله درباره ویزای مهاجرت به آمریکا EB2 یعنی مهاجرت کاری با اولویت دوم صحبت کردیم. شرایط، مدارک و هزینه‌های لازم برای دریافت این ویزا را توضیح دادیم. همچنین تفاوت ویزای EB1 و EB2 را بیان کردیم. در انتها نیز به سوالات متدوال درباره ویزای کار آمریکا EB2 پاسخ می‌دهیم.

حامی مهاجر، موسسه معتبر و با تجربه در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا، خدمات مختلفی از جمله دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، ترکیه و ویزای شنگن ارائه می‌دهد.

برای دریافت مشاوره تخصصی و بهره‌مندی از خدمات مطمئن ما، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب حامی مهاجر در تماس باشید.

سوالات متداول درباره ویزای کار آمریکا EB2

ویزای EB2 آمریکا چیست؟

ویزای EB2 آمریکا، یک ویزای مهاجرت کاری با اولویت بالاست. شما باید دارای شرایط لازم باشید و برای اخذ این ویزا، صلاحیت خود را ثابت کنید. در این مقاله درباره شرایط دریافت ویزای EB2 گفته‌ایم.

مزایای دریافت ویزای EB2 چیست؟

شما با دریافت این ویزا، گرین کارت NIW یا اقامت دائم آمریکا را دریافت خواهید کرد. همچنین در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید خانواده خود (همسر و فرزند مجرد زیر 21 سال) را همراه خود به آمریکا ببرید.

آیا برای اخذ ویزای کار آمریکا EB2 نیاز به پیشنهاد کاری هست؟

بله، برای اخذ ویزای EB2 آمریکا باید جاب آفر یا پیشنهاد کاری از طرف کارفرما در آمریکا دریافت کنید.

ویزای EB2 آمریکا چه تفاوتی با ویزای EB1 دارد؟

در کل ویزای EB1 دارای شرایط و معیارهای سخت‌گیرانه‌تری است. شما به عنوان شخص برجسته در زمینه فعالیت خود باید اسناد و دستاوردهای سطح بالاتر و شناخته‌شده‌تری نسبت به ویزای EB2 داشته باشید.

آیا با داشتن ویزای EB2 می‌توانم خانواده‌ام را هم با خود به آمریکا ببرم؟

بله، در صورتی که فرم I-140 شما تایید شود، می‌توانید برای دریافت ویزا برای خانواده (E-21 برای همسر و E-22 برای فرزند مجرد زیر 21 سال) اقدام نمایید. درباره فرمI-140 نیز در این مقاله توضیح دادیم.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 1
Seyed alialnagh Tabatabaeiseyfi
من پتنت ایلتس و در رشته آسانسور ۲۰ سال سابقه کار دارم امکان ویزا برای من هست