50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

فرم  i-485 برنامه ثبت نام اقامت دائم یا تنظیم وضعیت

فرم  I-485 چیست؟ حامی مهاجر

فرآیند مهاجرت و ورود به یک کشور، یکی از مراحل حیاتی و چالش‌برانگیز برای افراد است که به دنبال بهبود شرایط زندگی یا شروع زندگی جدید هستند. در این راستا، فرم‌ها و اسناد مختلفی وجود دارند که مهاجران باید با آنها آشنا شوند.
یکی از این اسناد مهم، فرم I-485 است که نقش حیاتی در فرآیند تغییر وضعیت از ویزای غیرمهاجر آمریکا به مهاجر را ایفا می‌کند. در این مقاله، به بررسی این فرم اساسی و نحوه اجرای آن پرداخته خواهد شد.

فرم I-485 چیست؟

بعضی از شهروندان خارجی که به‌طور فیزیکی در ایالات متحده حضور دارند، ممکن است از فرم I-485، که درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت اقامت است، برای درخواست گرین کارت استفاده کنند. تنها افرادی که شایستگی دریافت گرین کارت دارند و برخی از شرایط اضافی را نیز برآورده می‌کنند، می‌توانند وضعیت خود را به اقامت دائم تغییر دهند.

فرم I-485 چیست

مزیت اصلی تعدیل وضعیت در مقایسه با پردازش کنسولی این است که متقاضی ممکن است در حالی که منتظر دریافت گرین کارت است، در آمریکا بماند. به‌طورکلی، متقاضیان حتی ممکن است شماره تامین اجتماعی  خود را دریافت کنند، در یک محیط کاری در ایالات متحده فعالیت کنند و همچنین پس از تکمیل یا ارائه برخی از اطلاعات اضافی در فرم‌های مربوطه، اجازه مسافرت به سایر مناطق یا کشورها را نیز دریافت کنند.
فرم I-485 همچنین می‌تواند برای انواع دیگر برنامه‌های گرین کارت مفید باشد. از آنجایی که هدف فرم I-485 تنظیم وضعیت شما است، اگر قبلاً با ویزای معتبر وارد ایالات متحده شده‌اید و اکنون واجد شرایط درخواست گرین کارت هستید، می‌توانید از آن استفاده کنید. 
همچنین اگر یکی از اعضای خانواده‌تان مانند همسر یا والدین (درصورتی‌که زیر 21 سال و مجرد باشید)، شهروند آمریکا باشند، از طریق این فرم می‌توانید درخواست اقامت دائم و در نهایت دریافت گرین کارت را بدهید. 

الزامات موردنیاز برای ثبت فرم  I-485  

برای ثبت فرم  I-485، متقاضی باید 3 مورد اساسی را داشته باشد. صلاحیت درخواست اقامت دائم به شرح زیر است: 
از نظر فیزیکی در ایالات‌متحده حضور داشته باشید.
در فرآیند تنظیم وضعیت، یکی از شرایط اساسی این است که متقاضی باید در مرزهای ایالات متحده حضور داشته باشد و کل فرآیند تنظیم وضعیت را نیز باید از داخل مرزهای ایالات متحده انجام دهد.
به صورت قانونی وارد آمریکا شده باشد.
ورود قانونی به معنای این است که شما از طریق یکی از ویزاهای تحصیلی، کاری، نامزدی، اسپانسرشیپ و غیره در آمریکا حضور یافته باشد؛ یعنی با مدارک معتبر به ایالات متحده وارد شده‌ باشد و با افسر مهاجرت ایالات متحده مصاحبه انجام داده باشد که افسر ورودش را به ایالات متحده تأیید کرده است. نکته مثبت اینجاست که حتی اگر متقاضی با ویزای معتبر وارد شده باشد ولی آن ویزا بعداً منقضی شده باشد، همچنان به عنوان ورود مشروع در نظر گرفته می‌شود.
یک ویزای مهاجرتی فوری در اختیار داشته باشد.
اگر یکی از بستگان شما شهروند ایالات متحده باشند، می‌توانید به همراه درخواست I-130 فرم I-485 را پر کنید. به این معناست که برای این دسته افراد، همیشه یک ویزا در دسترس است؛ اما افرادی که تحت دسته‌های دیگر مهاجرتی (Family Preference) قرار دارند باید اطمینان حاصل کنند که ویزای مهاجرتی برای آن‌ها در دسترس است. 

الزامات موردنیاز برای ثبت فرم  I-485  

منظور از "ویزای مهاجرتی فوری" این است که برای متقاضی، امکان درخواست و دریافت ویزای مهاجرتی به‌صورت فوری وجود دارد و نیازی به انتظار طولانی برای دریافت ویزا نیست.

زمان پردازش فرم  I-485 

زمانی که شما فرم I-485 را برای درخواست تنظیم وضعیت مهاجرتی مبتنی بر خانواده می‌دهید، زمان لازم برای پردازش معمولا بین 12.5 تا 20.5 ماه است. این اطلاعات توسط اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) به‌طور منظم به‌روزرسانی می‌شوند.
همچنین مدت زمانی که از پر کردن فرم I-485 تا گرفتن گرین کارت طول می‌کشد، بسته به شرایط شما می‌تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد.

زمان پردازش فرم  I-485 

بعضی از عواملی که بر این فرآیند تأثیر می‌گذارند، شامل صلاحیت شما برای تغییر وضعیت مهاجرتی می‌شود. اگر شما از طریق یک فرآیند مبتنی بر خانواده درخواست دهید، رابطه‌تان با شهروند ایالات متحده که به نیابت از شما درخواست داده است نیز بر مدت زمان مورد نیاز برای انجام مراحل، تاثیرگذار است. 
یک عامل دیگر که بر زمان تبدیل I-485 به گرین کارت تأثیر می‌گذارد، این است که به کدام مرکز خدمات اداره مهاجرتی و شهروندی آمریکا (USCIS) درخواست داده‌اید.

هزینه تکمیل فرم I-485

مجموع هزینه‌های USCIS برای فرم I-485 در حال حاضر 1,225 دلار است (1,140 دلار هزینه بایگانی به‌علاوه 85 دلار هزینه بیومتریک).
هزینه بیومتریک برای کودکان زیر 14 سال و بزرگسالان بالای 78 سال دریافت نمی‌شود. علاوه‌براین، برای متقاضیان زیر 14 سال و ثبت‌نام با درخواست I-485 حداقل یکی از والدین، تنها با 750 دلار می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند. 

برای تشکیل پرونده با فرم I-485 به چه اسناد پشتیبانی نیاز دارم؟

برای اثبات اینکه واجد شرایط گرین کارت آمریکا هستید، باید مدارک پشتیبان تهیه کنید که شامل موارد زیر باشد:

  • مدرکی مبنی بر اینکه متقاضی پس از ورود به ایالات متحده ویزای معتبر داشته است. کپی از مدارک مربوط به اخذ ویزا آمریکا و سوابق سفر I-94 باید به عنوان مدرک در پرونده شما باشد.
  • اثبات ملیت متقاضی (کپی شناسنامه و پاسپورت خارجی)
  • مدرکی مبنی بر توانایی مالی اسپانسر برای حمایت از متقاضی (کپی از اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال و فیش حقوقی که همراه با سوگندنامه پشتیبانی ثبت شده است)
  • اثبات عدم ارتکاب به جرم، در صورتی که متقاضی درخواست گرین کارت تا به حال دستگیر شده باشد، کپی گواهی شده از پرونده دادگاه برای نشان دادن عدم محکومیت الزامی‌ست.
  • نتایج معاینه پزشکی مهاجرت (با استفاده از ابزار find a doctor می‌توانید پزشک مورد تایید USCIS را در منطقه خود پیدا کنید)

هدف اسناد پشتیبان شما تحقق دو هدف است. اول، آنها باید ثابت کنند که حامی دارای اقامت دائم ایالات متحده یا وضعیت شهروندی ایالات متحده است. دوم، باید ثابت شود با شخصی که از درخواست گرین کارت شما حمایت مالی می‌کند، رابطه صمیمانه وجود دارد.

برای تشکیل پرونده با فرم I-485 به چه اسناد پشتیبانی نیاز دارم؟

هر سند پشتیبانی که به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده ارسال می‌کنید، باید به زبان انگلیسی باشد. USCIS دارای الزامات ترجمه خاصی است. بر این اساس، شما باید یک ترجمه انگلیسی تایید شده از مدارک مهاجرت خود را دریافت کنید.

فرم I-485 را کجا ارسال کنم؟

هنگامی که تمام فرم‌های خود را تکمیل کردید، اسناد پشتیبانی را جمع‌آوری و هزینه‌های پرونده را پرداخت کردید، باید تمامی مدارک را در یک فایل، به USCIS ارسال کنید. بهتر است از تمام اسنادی که ارسال می‌کنید، کپی تهیه کنید. هرگز نسخه‌های اصلی را به USCIS ارسال نکنید؛ زیرا ممکن است آنها را پس نگیرید.
شما می‌توانید فرم I-485 را به صورت آنلاین یا از طریق پست ارسال کنید. برای ارسال فرم خود به صورت آنلاین، باید یک حساب MyUSCIS در وب سایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده ایجاد کنید. سپس می‌توانید تمام به‌روز‌رسانی‌های برنامه خود را از طریق شماره ثبت‌نام (a-number) مشاهده کنید. 
اگر آنها را به USCIS پست کنید، نحوه ارسالتان بیشتر بستگی به محل زندگی شما و سرویس پستی که برای ارسال درخواست استفاده می‌کنید، دارد.
سخن پایانی
پس دانستید که تنظیم وضعیت اقامت شما فرایندی است که می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم آمریکا را بدهید و درنهایت همان گرین کارت معروف آمریکا را به دست آورید. این فرایند درحالی‌که در آمریکا هستید، قابل انجام است و برای انجامش تکمیل فرم I-485 نیاز است. 
برای اطلاع از شرایط مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان، می‌توانید جلسه مشاوره تخصصی با کارشناسان حامی مهاجر داشته باشید. شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره، با شماره 02148000957 تماس بگیرید. 

سوالات متداول درباره فرم I-485

در ادامه به برخی سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده می‌شود. درصورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید از طریق شماره 02148000957 تماس گرفته یا در کامنت‌ها برایمان بنویسید.

اگر مدارک مورد نیاز برای فرم I-485 را نداشته باشم چه می شود؟

اگر مدرک هویتی مورد نیاز در دسترس نباشد، می‌توانید اسناد جایگزین را ارسال کنید. این اسناد جایگزین شواهد ثانویه نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، اگر شناسنامه اصلی خود را گم کرده‌اید، باید سندی را ارائه دهید که جایگزین شناسنامه شود. دولت ایالات متحده شواهد ثانویه خاصی را می پذیرد. 
شما می‌توانید نامه رسمی از کشور خود دریافت کنید؛ مبنی بر اینکه اصل سند مورد نیاز در دسترس نیست. چنین اسنادی باید شامل سوابق مدرسه یا سوابق سرشماری باشد که تاریخ تولد، محل تولد و نام والدین شما را نشان دهد.

تفاوت بین فرم I-485 و فرم I-130 چیست؟

اگر به یکی از بستگان خود کمک می‌کنید تا برای گرین کارت درخواست کنند، فرم I-485 (درخواست برای تنظیم وضعیت) دومین مرحله در فرآیند کارت سبز خانواده محور پس از ارسال فرم I-130 (دادخواست برای بستگان بیگانه) است. اگر همسر، والدین یا فرزند مجرد زیر 21 سال یک شهروند ایالات متحده هستید، می‌توانید این دو فرم را به طور همزمان ارسال کنید.

آیا می توانم فرم I-485 را از خارج از ایالات متحده ارسال کنم؟

همسر یا خویشاوند شما باید از نظر فیزیکی در ایالات متحده باشد تا فرم I-485 را ارسال کند. اگر آنها خارج از ایالات متحده هستند، ممکن است واجد شرایط درخواست با استفاده از پردازش کنسولی باشند.

آیا می توانم زمانی که I-485 من در حال رسیدگی است، سفر کنم؟

بله، شما باید فرم I-131 (درخواست برای سند سفر) را پر کنید. اگر بدون این فرم سفر کنید، USCIS ممکن است این برداشت را داشته باشد که از درخواست I-485 خود منصرف شده‌اید.
گاهی اوقات، می‌توانید فرم I-131 و فرم I-765 (درخواست مجوز استخدام) را با هم و همراه با درخواست I-485 خود یا حتی پس از آن ارسال کنید. USCIS در این صورت اجازه کار و سفر ترکیبی را به شما می‌دهد.

اگر درخواست I-485 من رد شود چه کاری باید انجام دهم؟

فرم I-485 را می‌توان به هر دلیلی رد کرد. گاهی ممکن است به دلیل نبود برخی از مدارک مورد نیاز رد شود. اگر I-485 شما رد شود، ممکن است بتوانید درخواست تجدید نظر کنید. همچنین می‌توانید مجددا درخواست دهید. 

چه زمانی باید فرم I-485 را پر کنم؟

اگر برای گرین کارت مبتنی بر ازدواج درخواست می‌کنید، می‌توانید فرم I-485 را همزمان با ارسال فرم I-130 همسر شهروند ایالات متحده، پر کنید. همچنین اگر یکی از بستگان فوری شهروند ایالات متحده هستید که فرم I-130 را از طرف شما تکمیل می‌کند، می‌توانید این کار را انجام دهید، برای مثال، اگر والدین متقاضی هستید، یا فرزند مجرد آنها هستید و کمتر از 21 سال دارید. 

I-485J چیست؟

اگر فرم I-485 را برای تنظیم وضعیت اقامت خود از طریق پیشنهاد اشتغال ارائه داده‌اید اما مایل به تغییر شغل هستید و درصورتی‌که شغل جدید مدنظرتان مشابه باشد، ممکن است واجد شرایط برای درخواست تنظیم وضعیت از طریق شغل جدید خود باشید.
برای درخواست با قابلیت جابجایی شغل، می‌توانید فرم I-485 Supplement J را ارسال کنید، که هم شما و هم کارفرمای جدیدتان را ملزم به ارسال اطلاعات می‌کند. شما باید این فرم را در همان مکانی که فرم I-485 را ثبت کرده‌اید، ثبت کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 3 | کل دیدگاه های تایید شده: 0