50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ ویزای k2 آمریکا – راهنمای کامل

به عنوان شهروند ایالات متحده، شما می توانید شریک خود را با قصد ازدواج یا نامزدی از طریق ویزای K1 به خاک آمریکا بیاورید. اما اگر نامزد شما یک فرزند داشته باشد که نیاز به ورود به ایالات متحده را داشته باشد، فرزند به ویزای K2 جداگانه ای نیاز دارد.

شما می توانید با خواندن این مقاله اطلاعات مربوط به صلاحیت، مدارک مورد نیاز، زمان پردازش و مراحل مصاحبه ویزای K2 را کسب کنید.

ویزای K2 چیست؟

اداره مهاجرت ایالات متحده اجازه می دهد تا فرزندان مجرد زیر 21 سال، با استفاده از مزیت ویزای K1 بتوانند با والدین خود به آمریکا مهاجرت کنند. ویزای K2، یک ویزای غیر مهاجرتی است که می تواند توسط فرزندان یک نامزد دارای ویزای K1 برای ورود به خاک ایالات متحده تا زمانی که ویزای مهاجرتی برای آنها صادر شود، استفاده شود. از آنجا که فرزند وضعیت مهاجرت خود را از طریق والدین به دست می آورد، این نوع ویزا به عنوان ویزای مشتق شناخته می شود.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای K2 هستند؟

برای واجد شرایط بودن ویزای K2، متقاضی باید فرزند دارنده ویزای K1 باشد. متقاضی باید مجرد و کمتر از 21 سال سن داشته باشد. به عبارت دیگر، یکی از والدین باید شهروند آمریکایی باشد که قصد ازدواج با یک خارجی را دارد و والد خارجی باید ویزای تائید شده K1 را داشته باشد.

لطفا توجه داشته باشید که ویزای K2 وضعیت یک مهاجر را نشان نمی دهد. پس از ازدواج رسمی، فرزندان نامزد می توانند برای ثبت وضعیت اقامت دائم آمریکا (با استفاده از فرم I - 485) درخواست تغییر وضعیت ویزا دهند.

 

چه مدارکی برای ویزای K2 لازم است؟

همانطور که در بالا گفته شد، ویزای K2 ویزای مشتقی است که از طریق ویزای K1 والدین اعطا می شود. به همین دلیل اجباری است که نام های فرزندان را در دادخواست I – 129F (دادخواست برای نامزد بیگانه) درج کنید.

جدا از آن، متقاضی موظف است مدارک ذیل را برای اخذ ویزای K2 تهیه کند:

  • فرم DS-160 به درستی پر شده باشد (به صورت آنلاین ارسال شود).
  • پاسپورت
  • کپی گواهی تولد
  • تکمیل فرم I – 134
  • گواهی پشتیبانی از خود یا اسناد حمایت مالی اسپانسر
  • عکس در اندازه پاسپورت (6 در 4)
  • نتیجه معاینه پزشکی (از پزشک معتبر سفارت)

دارندگان ویزای K2 چه امتیازاتی را کسب می کنند؟

ویزای K2 علاوه بر اینکه به شما امکان می دهد با والدین خود در ایالات متحده زندگی کنید، مزایای دیگری نیز به همراه دارد. متقاضی می تواند پس از ازدواج رسمی بین شهروند آمریکایی و نامزد بیگانه درخواست وضعیت اقامت دائم را داشته باشد. متقاضی مجاز به تحصیل در آمریکا است و همچنین وی می تواند با ارسال فرم (I - 765) درخواست مجوز کار داشته باشد.

چه محدودیتی برای دارندگان ویزای K2 وجود دارد؟

پس از اخذ ویزای K2، شما مجاز به تغییر وضعیت غیر مهاجرتی دیگری نخواهید بود. در صورت وجود هر گونه تخلف قبلی از سوی متقاضی، از ورود وی به ایالات متحده جلوگیری خواهد شد.

مصاحبه ویزای K2

آخرین مرحله برای اعطای ویزای K2، حضور در مصاحبه در کنسولگری یا سفارت ایالات متحده است. پس از درخواست پتیشن برای نامزد بیگانه (فرم F-129F) که توسط والدین شهروند ایالات متحده ارسال شده و توسط USCIS تائید شده است، برای ادامه مراحل به مرکز ملی ویزا (NVC) ارسال می شود. مرکز ملی متعاقبا آن را به سفارتخانه یا کنسولگری آمریکا که نزدیک به محل سکونت متقاضی می باشد، می فرستد.

هنگامی که سفارت یا کنسولگری پتیشن تائید شده را از مرکز ملی ویزا دریافت می کند، مکاتباتی را برای زمان بندی مصاحبه ویزا به متقاضی ارسال می کند. پس از دریافت مکاتبات می توانید مصاحبه ویزا را در یک تاریخ مناسب در وب سایت رسمی برنامه ریزی کنید.

 

دریافت ویزای K2 چقدر هزینه دارد؟

ساختار کلی هزینه ویزای K2 به سه بخش تقسیم می شود. فرم تشکیل پرونده I – 129F، هزینه های بایومتریک و هزینه سفارت. در زیر هزینه های جاری برای هر یک از این سه دسته ذکر شده است:

  • I – 129F تشکیل پرونده : 535 دلار
  • هزینه های سفارت: 265 دلار
  • هزینه های بایومتریک (در صورت نیاز): 85 دلار

شرایط خاص

لطفا توجه داشته باشید که هزینه های سفارت می تواند در کشورهای مختلف متفاوت باشد. شهروندان کشورهای خاص از پرداخت این هزینه معاف هستند. بنابراین با سفارت ایالات متحده در کشور خود در تماس باشید تا مبلغ دقیق پرداختی را بدانید. با توجه به اینکه سفارت آمریکا در کشور ما وجود ندارد، شما باید با سفارت های آمریکا در آنکارا، ایروان یا ابوظبی تماس بگیرید.

لطفا توجه داشته باشید که متقاضی موظف به پرداخت آنلاین نیست. هزینه ویزا معمولا در روز مصاحبه توسط صندوقدار در سفارت آمریکا یا کنسولگری جمع آوری می شود.

زمان پردازش ویزای K2

در مورد پردازش ویزای K2 هیچ بازه زمانی مشخص رسمی وجود ندارد. زمان پردازش معمولا به حجم کار و در دسترس بودن کارکنان در مرکز خدمات مربوطه بستگی دارد. به طور متوسط، تمامی مراحل، از جمله تصویب فرم I – 129F توسط USCIS و NVC بین چهار تا شش ماه زمان خواهد برد.

ویزای K2 چه مدت دوام دارد؟

دارنده ویزای K2 مجاز به ماندن در ایالت متحده به عنوان یک غیر مهاجر به مدت حداکثر 90 روز می باشد. اگر ازدواج بین شهروند ایالات متحده و نامزد بیگانه در مدت 90 روز صورت نپذیرد، فرد دارنده ویزای K2 باید ظرف مدت 30 روز خاک ایالات متحده را ترک کند. به عبارت دیگر، اعتبار ویزای K2 مدت 120 روز (30+90) است، متقاضی می تواند در این مدت زمان دادخواستی برای اقامت دائم ارائه دهد.

آیا وضعیت ویزای K2 قابل تمدید است؟

خیر، وضعیت ویزای K2 قابل تمدید نیست. همچنین در هنگامی که ویزای K2 را در اختیار دارید مجاز به تغییر وضعیت ویزای غیر مهاجرتی دیگری نیستید. اگر ازدواج والدین در مدت 90 روز از پذیرش متقاضی در ایالات متحده آمریکا اتفاق نیفتد، متقاضی باید خاک آمریکا را ترک کند.

سوالات متداول ویزای K2

دستورالعمل مصاحبه ویزای K2 در وب سایت سفارت ایالات متحده موجود است. مطمئن شوید که آن بخش را نیز مطالعه کنید. علاوه بر این، در اینجا چند سوال متداول مطرح می شود تا خود را بهتر برای مصاحبه آماده کنید.

آیا دارنده ویزای K2 می تواند در آمریکا به مدرسه برود؟

بله، دارندگان ویزای K2 مجاز به تحصیل در ایالات متحده هستند.

آیا دارنده ویزای K2 می تواند در آمریکا مشغول به کار شود؟

بله، دارندگان ویزای K2 می توانند پس از اخذ مجوز اشتغال، مشغول به کار قانونی در ایالات متحده شوند. یک پتیشن برای مجوز اشتغال (فرم I - 765) اجباری است و باید به USCIS ارسال شود.

آیا دارنده ویزای K2 می تواند برای تنظیم وضعیت اقدام کند؟

پس از ازدواج شهروند آمریکایی با نامزد بیگانه که دارای ویزای K1 است، اجازه اقدام به تنظیم وضعیت داده می شود.

نتیجه گیری

ویزای K2 به یک نامزد بیگانه که دارنده ویزای K1 است اجازه می دهد فرزند خود را به ایالات متحده بیاورد. فرزند باید مجرد و زیر 21 سال سن داشته باشد تا برای دریافت ویزای K2 اقدام نماید. سفارت ایالات متحده معمولا حدود 4 تا 6 ماه طول می کشد تا ویزای K2 را پردازش کند.

اعتبار ویزای K2 به مدت 90 روز است که طی آن متقاضی باید درخواست مهاجرت (وضعیت اقامت دائم) ارائه دهد. دارندگان ویزای K2 مجاز به ادامه تحصیل و همچنین اشتغال در ایالات متحده هستند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره ویزای آمریکا، پیشنهاد می کنیم مقاله اخذ ویزای آمریکا را مطالعه فرمایید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0