20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تابعیت آمریکا در انتظار شماست!

شهروندی آمریکا؛ 4 راه برای احساس تعلق

در سرزمین فرصت، رویا و تنوع، ایالات متحده آمریکا با وعده آینده‌ای بهتر، میلیون‌ها نفر را به سوی خود جذب می‌کند. برای کسانی که در مرزهای آن به دنیا می‌آیند، شهروندی آمریکا حق تولدی آنان است، اما برای بسیاری دیگر در سراسر جهان، سیتیزن آمریکایی هدفی بلندپروازانه است - یک نشانه امید، نمادی از شروعی تازه و فرصتی برای متعلق شدن به یک ملتی که بر پایه آزادی و برابری ساخته شده است.

اما چگونه می‌توان تابعیت آمریکا را بدست آورد؟ در این مقاله، به بررسی برخی از مسیرهای رایج برای تبدیل شدن به شهروند آمریکا، از تابعیت تا شهروندی به دلیل تولد و همه چیز در میان، خواهیم پرداخت.

آغازی نو در آمریکا: استفاده از فرصت‌های شهروندی آمریکا!

 

اگر یک شهروند خارجی هستید که به دنبال سکونت در آمریکا هستید یا فقط به شیوه‌های اخذ شهروندی کنجکاوید، ادامه مطلب را بخوانید تا راه‌های مختلفی را کشف کنید که می‌تواند به شما کمک کند تا شهروند آمریکایی شوید.

 

مسیر اخذ شهروندی در ایالات متحده از طریق اقامت دائم (دارنده گرین کارت) می گذرد!

 

راه‌های اخذ شهروندی آمریکا

چهار روش اصلی برای تبدیل شدن به شهروند آمریکا وجود دارد: از طریق تابعیت، ازدواج با یک شهروند آمریکایی، داشتن والدین شهروند آمریکایی و خدمت در نیروهای مسلح. برای دریافت شهروندی، باید گرین کارت آمریکا داشته باشید و شرایط مشخصی را برآورده کنید.

مقیم دائمی با 5 سال سابقه

"تابعیت" به معنای حق شهروندی است که به یک فرد غیرشهروندی که در آمریکا به دنیا نیامده، با اراده خود، امکان می‌دهد تا شهروند ایالات متحده شود. راه معمول و پرکاربرد برای به دست آوردن سیتیزن آمریکا، داشتن اقامت دائمی قانونی (LPR) برای حداقل پنج سال است.

قبل از اینکه برای تابعیت درخواست دهید، باید شرایط ویژه‌ای را برآورده کنید. با توجه به شرایط شخصی شما، شرایط متفاوتی برای‌تان اعمال می‌شود.

برای واجد شرایط بودن و درخواست تابعیت براساس اقامت دائم قانونی برای حداقل پنج سال، باید:

♦ هنگام ارسال فرم N-400، یعنی فرم درخواست تابعیت، حداقل 18 سال سن داشته باشید.

♦ نشان دهید که حداقل پنج سال به طور قانونی به عنوان مقیم دائمی در آمریکا اقامت داشته‌اید.

♦ حداقل پنج سال قبل از تاریخ ارسال فرم N-400، به صورت مداوم و پیوسته در ایالات متحده زندگی کرده باشید.

♦ نشان دهید که حداقل 30 ماه از پنج سال قبل از تاریخ ارسال فرم N-400، به طور فیزیکی در ایالات متحده حضور داشته‌اید.

♦ نشان دهید که حداقل سه ماه در یکی از ایالت‌ها یا مناطق USCIS که صلاحیت قضایی محل سکونت شما را دارد، زندگی کرده‌اید. اگر دانش‌آموز هستید و از نظر مالی به والدین خود وابسته هستید، می‌توانید برای تابعیت در منطقه‌ای که به مدرسه می‌روید یا جایی که خانواده شما زندگی می‌کند، درخواست دهید.

♦ نشان دهید که شخصی با خلق و خوی نیکو هستید و حداقل پنج سال قبل از تاریخ ارسال فرم N-400، یک شخص با خلق و خوی نیکو بوده‌اید؛

♦ علاقه خود را به اصول و مبانی قانون اساسی ایالات متحده را نشان دهید.

♦ توانایی خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی در سطح پایه را دارا باشید.

♦دانش و درکی از اصول و مبانی تاریخ، دولت ایالات متحده داشته باشید.

♦ به ایالات متحده سوگند وفاداری دهید.

ازدواج با یک شهروند آمریکایی

شما می‌توانید به عنوان همسر یک شهروند آمریکایی نیز تبعیت از ایالات متحده را پیدا کنید. برای واجد شرایط بودن برای تابعیت تحت بخش ۳۱۹ (الف) از قانون مهاجرت و شهروندی آمریکا، باید به شرایط زیر دست یابید:

-- در زمان ارسال فرم N-400 برای تابعیت، حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

-- حداقل سه سال قبل از تاریخ ارسال فرم N-400، به طور قانونی مقیم دائم ایالات متحده باشید.
-- شما باید در طول سه سال نزدیک به تاریخ ارسال درخواست و در حین بررسی آن، در یک اتحاد زناشویی با همسر شهروند آمریکایی خود زندگی کرده و تعهد به یکدیگر داشته باشید.

-- باید حداقل سه ماه در یکی از ایالت‌ها یا مناطق USCIS که صلاحیت قضایی محل سکونت شما را پوشش داده باشد، سکونت داشته باشید.

-- حداقل سه سال پیش از تاریخ ارسال درخواست، به عنوان مقیم دائمی و قانونی در ایالات متحده سکونت دائمی داشته باشید.

-- باید بدون وقفه، از تاریخ ارسال درخواست تا تاریخ تبعیت، در ایالات متحده سکونت داشته باشید.

-- حداقل ۱۸ ماه از سه سال پیش از تاریخ ارسال درخواست، در ایالات متحده حضور فیزیکی داشته باشید.

-- برای اخذ تابعیت آمریکا، باید بتوانید به خوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید، بخوانید و بنویسید و همچنین باید دانشی از تاریخچه، اصول و شکل دولت ایالات متحده (که به عنوان شهروندی مدنی نیز شناخته می‌شود) داشته باشید.

-- همچنین باید حداقل سه سال بلافاصله قبل از تاریخ ارسال فرم N-400 و تا زمانی که سوگند وفاداری را به آمریکا ادا می‌کنید، فردی با اخلاقیات خوب، پایبند به اصول قانون اساسی و با نگرشی مثبت نسبت به نظم و خوشبختی ایالات متحده باشید.

ازدواج با یک شهروند آمریکایی

همسران شهروندان آمریکایی مشغول به کار در خارج از کشور

اگر همسر شما شهروند آمریکایی است و توسط دولت آمریکا، از جمله نیروهای مسلح یا یک کارفرمای دیگر واجد شرایط استخدام شده است و در زمان ارسال فرم N-400 شما برای حداقل یک سال در خارج از کشور مستقر خواهد شد، شما می‌توانید برای اخذ تابعیت آمریکا با استفاده از بخش 319(b) از قانون مهاجرت و شهروندی آمریکا، واجد شرایط باشید.

کارفرمایان واجد شرایط می‌توانند یکی از موارد زیر باشند:

> برخی مؤسسات آمریکایی تحقیقاتی

> شرکت‌ها و شرکت‌های آمریکایی فعال در توسعه بازرگانی و تجارت خارجی

> برخی سازمان‌های بین‌المللی عمومی

> برخی مذاهب و سازمان‌های مبتنی بر مذهب یا مأموریت مذهبی

به طور کلی، در زمان مصاحبه و مراسم اخذ تابعیت، شما باید با ورود قانونی برای اقامت دائم در ایالات متحده حضور داشته باشید و بایستی به تمامی الزامات فوق‌الذکر، به استثنای مواردی که در زیر ذکر خواهد شد، پایبند باشید.

> هیچ مدت زمان خاصی به عنوان دارنده اقامت دائم (LPR) مورد نیاز نیست (اما باید به طور قانونی برای اقامت دائم وارد ایالات متحده شده باشید).

> هیچ مدت زمان مشخصی برای اقامت مداوم یا حضور فیزیکی در ایالات متحده نیازی نیست.

> هیچ مدت زمان مشخصی از پیوند زناشویی مورد نیاز نیست؛ با این حال، شما و همسر شهروند آمریکایی خود باید از زمان ارسال فرم N-400 تا زمان تابعیت‌سازی در یک ازدواج قانونی باشید.

همچنین باید ثابت کنید که پس از دریافت تابعیت آمریکا، قصد دارید همراه با همسر شهروند آمریکایی‌تان در خارج از ایالات متحده زندگی کنید و بلافاصله پس از پایان استخدام همسرتان در خارج از ایالات متحده، قصد دارید در ایالات متحده اقامت کنید.

اخذ شهروندی آمریکا از طریق خدمت سربازی

اگر در نیروهای مسلح ایالات متحده خدمت می‌کنید یا خدمت کرده‌اید و قصد دریافت تابعیت آمریکا را دارید، ممکن است برای شما امکان درخواست تابعیت آمریکا با استفاده از بندهای ویژه قانون اهمیت مهاجرت و تابعیت (INA) وجود داشته باشد.

اگر تمامی شرایط بخش 328 یا 329 از قانون اهمیت مهاجرت و تابعیت (INA) را برآورده می‌کنید، می‌توانید با تکمیل فرم N-400، درخواست تابعیت را طبق بخش مربوطه ارسال کنید. برای درخواست تابعیت بر اساس بخش 328 یا 329 از INA، هزینه‌ای برای شما وجود ندارد. به عنوان عضو فعلی یا سابق نیروهای مسلح، برخی از شرایط دیگر برای درخواست تابعیت برای شما لازم نیست که برآورده شود.

برای اثبات واجد شرایط بودن براساس بخش 328 از قانون اهمیت مهاجرت و تابعیت (INA)، باید:

♦ حداقل 18 سال سن داشته باشید؛

♦ حداقل یک سال به صورت شایسته در هر زمانی در نیروهای مسلح ایالات متحده خدمت کرده باشید.

♦ اگر در حال حاضر خدمت می‌کنید، فرم کامل شده N-426، درخواست گواهی خدمت نظامی یا دریایی (بسته به نوع خدمت شما) را همراه با فرم N-400 خود ارائه کنید.

اگر دیگر خدمت نمی‌کنید، کپی فتوکپی از فرم DD-214، گواهی از ترک خدمت فعال، فرم NGB-22، گزارش ملی از ترک خدمت و سوابق خدمت خود را به همراه سایر سند ترک خدمت رسمی برای تمام دوره‌های خدمتتان ارائه دهید.

♦ لازم است ثابت کنید که در صورت ترک خدمت، با شرایط شایسته ترک خدمت مواجه شده‌اید.

♦ در زمان مصاحبه اخذ شهروندی، باید دارای اقامت دائمی معتبر باشید.

♦ برخی شرایط اقامت و حضور فیزیکی خاص باید برآورده شود.

♦ باید توانایی خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را داشته باشید، مگر اینکه معافیت یا استثناءی برای شما تعیین شده باشد.

♦ باید دانش تاریخ و دولت‌مداری آمریکا را نشان دهید، مگر اینکه معافیت برای شما تعیین شده باشد.

♦ باید حداقل پنج سال قبل از تاریخ ارسال فرم N-400 تا روز تابعیت‌سازی، خلق و خوی شایسته‌ای نشان دهید.

♦ باید به اصول قانون اساسی آمریکا پایبند بوده و در تمام دوره‌های مربوطه طبق قانون، به نظم و خوشبختی ایالات متحده علاقه‌مند باشید، مگر اینکه برای شما معافیت تعیین شده باشد.

فرزند یک شهروند آمریکایی

برای کسب تابعیت از طریق والدین آمریکایی، دو راه وجود دارد: کسب تابعیت در زمان تولد و کسب تابعیت پس از تولد ولی پیش از سن ۱۸ سالگی. کنگره قوانینی را تصویب کرده است که تعیین می‌کند چگونه والد آمریکایی (یا والدین) تابعیت را به فرزندانی که خارج از ایالات متحده به دنیا آمده‌اند منتقل می‌کنند.

افرادی که می‌توانند برای کسب تابعیت از طریق والدین آمریکایی واجد شرایط باشند:

قانون موجود در زمان تولد، تعیین می‌کند که آیا فردی که خارج از ایالات متحده به دنیا آمده و والدینش یک یا دو شهروند ایالات متحده هستند، از زمان تولد به عنوان یک شهروند ایالات متحده تلقی می‌شود یا خیر. به طور کلی، این قوانین نیازمندی‌هایی را مطرح می‌کنند که حداقل یکی از والدین باید شهروند آمریکایی باشد و والدین آمریکایی باید برای یک دوره‌ای در ایالات متحده زندگی کرده باشند.

علاوه بر این، کودکانی که خارج از کشور به دنیا می‌آیند، ممکن است پس از تولد تابعیت آمریکا را کسب کنند. برای کسب اطلاعات در مورد نیازمندی‌ها و شرایط ویژه در دوره‌های زمانی مشخص، به کتابچه راهنمایی USCIS، جلد 12، بخش H، کودکان شهروندان آمریکایی مراجعه کنید.

از دست دادن شهروندی آمریکا

چگونه ممکن است شهروندی آمریکایی خود را از دست بدهید؟

در موارد خاصی ممکن است شهروندی آمریکایی خود را از دست دهید، از جمله:

-- شرکت در انتخابات یک کشور خارجی به عنوان نامزد (با شرایط خاصی)

-- خدمت در نیروی نظامی یک کشور خارجی (با شرایط خاصی)

-- درخواست شهروندی یک کشور خارجی با هدف صرفنظر از شهروندی آمریکا

-- ارتکاب جرم خیانت علیه ایالات متحده

-- سیتیزن شیپ شده‌اید و به دلیل ارتکاب برخی جرم‌ها با خطر از دست دادن تابعیت مواجه هستید.

آیا تعداد دفعاتی که می‌توان برای اخذ سیتیزن شیپ آمریکا درخواست دهید، محدود است؟

تعداد درخواست‌های اخذ تابعیت که می‌توانید ارائه دهید، محدود نیست، اما باید برای هر فرم N-400 هزینه ارسال آن را به اداره پرداخت کنید.

آزمون شهروندی آمریکا چگونه برگزار می‌شود؟

آزمون شهروندی آمریکا، دانش متقاضیانی که در حال تبدیل گرین کارت به شهروندی هستند را در زمینه دولت، تاریخ و جغرافیای ایالات متحده بررسی می‌کند. این آزمون به صورت شفاهی در مصاحبه شهروندی آمریکا برگزار می‌شود.

همچنین آزمون شامل 100 سوال است و در طی مصاحبه، افسر مهاجرت 10 سوال را از متقاضی می‌پرسد. برای قبولی در آزمون مدنی، متقاضی باید حداقل 6 سوال را به درستی پاسخ دهد.

خلاصه کلام

تبدیل شدن به شهروند آمریکایی، رویایی است که با رعایت شرایط لازم، بدست می‌آید. همانطور که در این مقاله خواندید، 4 راه برای تبدیل شدن به شهروند آمریکایی وجود دارد. بنابراین، با توجه به شرایط شما، می‌توانید از یکی از این راه‌ها استفاده کنید و زندگی خود را در ایالات متحده آغاز کنید.

اما بدون درنظر گرفتن روشی که انتخاب می‌کنید، یک چیز مطمئن است: تبدیل شدن به شهروند آمریکایی، راهی قابل احترام و با تاثیر برای شرکت کامل در زمینه آزادی و شجاعت است. بنابراین، اگر آماده شروع این سفر هستید، تردید نکنید و امروز اولین قدم را بردارید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0