50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

ایالت مونتانا

ایالت مونتانا؛ شرایط زندگی، تحصیل، کار و نکات جالب

سفر به آمریکا و یا حتی فراتر از آن یعنی مهاجرت به آمریکا، می‌تواند برای هر فردی لذت‌بخش باشد. به خصوص اگر شرایط اخذ ویزا توریستی آمریکا را بدانید، به راحتی می‌توانید برای سفر خود به یکی از ایالت‌های جذاب ایالات متحده، برنامه‌ریزی کنید. 
در این مقاله قصد داریم یکی از 50 ایالات آمریکا، به نام "ایالت مونتانا" را بررسی کنیم. ایالتی که نام مستعار "دولت گنج" را گرفته و دارای حدودا  1 میلیون و 100 هزار نفر جمعیت است. پایتخت این ایالت "هلنا" نام دارد و بزرگ‌ترین شهر آن نیز "بیلینگز" است.
نام مونتانا از کلمه اسپانیایی montaña گرفته شده که تقریباً به معنای "کوهستانی" است. این نامگذاری به دلیل وجود کوه‌های بسیار زیاد در این ایالت است. (حداقل 300 قله با ارتفاع بیش از 9600 فوت)
همچنین نام مستعار این ایالت که در بالاتر ذکر شد، به این دلیل است که ذخایر طلا و نقره در اوایل دهه 1800 از کوه‌های مونتانا استخراج شد و باعث شد نام ایالت گنج، به مونتانا اختصاص داده شود.

نکات جالب درباره ایالت مونتانا

 • از مونتانایی‌های مشهور می‌توان به گری کوپر بازیگر، بدلکار موتور سیکلت ایول نایول و ژانت رنکین، اولین زنی که تا به حال به کنگره ایالات متحده انتخاب شد، اشاره کرد.
 • ویرجینیا سیتی یک شهر معدنی طلاست که هنوز شبیه دهه 1800 است. در این شهر می‌توانید نمایش‌های قرن نوزدهمی را ببینید، در کل شهر کالسکه‌گردی کنید و حتی فروشگاه‌هایی را که دارای اقلام صد ساله به نمایش گذاشته شده‌اند، بررسی کنید!
 • ورودی اصلی پارک ملی یلوستون - اولین پارک ملی جهان - در گاردینر، مونتانا است و در سال 1903 ساخته شد.
 • مونتانا تنها ایالت با سیستم‌های رودخانه‌ای است که به خلیج هادسون، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک می‌ریزد.
 • دریاچه فلت هد که بیش از 10000 سال پیش توسط یخچال‌های طبیعی حک شده است، بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین بین رودخانه می‌سی‌سی‌پی و اقیانوس آرام است. طول آن 28 مایل، عرض آن بین 5 تا 15 مایل است و نزدیک به 200 مایل مربع را در بر می‌گیرد.
 • بخش گاومیش کوهان‌دار ملی در سال 1908 در غرب مونتانا تأسیس شد تا از انقراض گاومیش کوهان‌دار وحشی محافظت کند. علاوه بر گوزن، آهو، بز کوهی، خرس و سایر حیوانات، تقریبا 500 گاومیش کوهان‌دار امریکایی در پناهگاه حیات‌وحش زندگی می‌کنند.
 • اولین پارک بین‌المللی صلح در جهان در سال 1932 با ترکیب پارک ملی گلاسیر در مونتانا و پارک ملی دریاچه‌های واترتون در آلبرتای کانادا ایجاد شد. در سال 1995، یونسکو این دو پارک را به دلیل گونه‌های متنوع و فراوان گیاهی و حیات‌وحش و مناظر بی‌نظیرشان در فهرست میراث جهانی مشترک قرار داد.

دریاچه ایالت مونتانا

 • سردترین دما در 48 ایالت مجاور که تاکنون ثبت شده 70- درجه فارنهایت در گذرگاه راجرز طی روز 20 ژانویه 1954 بوده است. در ژانویه 1972، شهر لوما با ثبت رکورد ملی، بیشترین تغییر دما را در یک دوره 24 ساعته شکست. این دما صعود 103 درجه ای از -54 درجه فارنهایت به 49 درجه فارنهایت بود.
 • یازده بخش قبیله‌ای در هفت منطقه رزرو شده سرخپوستان در مونتانا زندگی می‌کنند. دوازدهمین قبیله به نام Little Shell Band of Chippewa، داخل ایالت بدون سرزمین خود زندگی می‌کند.
 • معادن بزرگ طلا و نقره مونتانا باعث ایجاد نام مستعار آن، دولت گنج و شعار دولتی آن «Oro y Plata» (به اسپانیایی است و معنی «طلا و نقره» دارد) شد.

تاریخچه ایالت مونتانا 

اولین مردم حداقل 12600 سال پیش به منطقه‌ای که اکنون مونتانا است، آمدند. هزاران سال بعد قبایل بومی آمریکا از جمله کرو، شاین، بلک فیت و کالیسپل در این سرزمین زندگی می‌کردند.

تاریخچه ایالت مونتانا

این سرزمین تا حد زیادی توسط بیگانگان ناشناخته باقی ماند تا اینکه بیش از 50 سال بعد، مهاجران این سرزمین در مونتانا طلا پیدا کردند و مردم به سرعت در جستجوی ثروت خود به این ایالت آمدند. با جمعیت و ارزش معدنی که به تازگی در حال گسترش است، این زمین در سال 1864 به عنوان یک قلمرو در ایالات متحده تبدیل شده بود و درنهایت سال 1889 به یک ایالت تبدیل شد.
قبایل بومی آمریکا که در این سرزمین زندگی می‌کردند، احساس می‌کردند که مهاجران به شیوه زندگی آنها دست درازی می‌کنند. در سال 1876 قبایل لاکوتا سیوکس، شاین و آراپهو با هم متحد شدند تا سرزمین خود را پس بگیرند و ارتش ایالات متحده را در نبرد لیتل بیگورن در سال 1876 شکست دادند.
با این حال بسیاری از قبایل بومی آمریکا هنوز در مونتانا زندگی می‌کنند، از جمله Blackfeet، Crow و Cheyenne.

ایالت مونتانا در کجا قرار دارد؟

مونتانا از شمال با کانادا، از شرق با داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی، از جنوب با وایومینگ و آیداهو و همچنین از غرب نیز با آیداهو همسایه است.

ایالت مونتانا کجاست

این ایالت به دلیل داشتن دو منطقه جغرافیایی بسیار متفاوت، شناخته شده است. منطقه کوه راکی دو پنجم غربی ایالت را در بر می‌گیرد. این مکان پارک ملی گلاسیر نام دارد که دارای یخچال‌های طبیعی 7000 ساله است. این منطقه همچنین قله گرانیت را داراست که بالاترین نقطه ایالت را می‌توان از آنجا دید. 
منطقه دشت بزرگ، در سراسر سه پنجم شرقی مونتانا دیده می‌شود. این زمین دارای چمن‌زار پر از تپه‌ها، دره‌های رودخانه‌ای و مزارع غلات است. در اینجا می‌توانید دشت‌های بزرگ بدلندز را ببینید، منطقه‌ای که صخره‌های رنگارنگ و عجیبی دارد.

آب‌وهوای ایالت مونتانا

آب‌وهوای بیشتر دشت‌های بزرگ مونتانا نیمه خشک، با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. میانگین بارندگی سالانه اندک است، حدود 330 میلی متر. دشت‌ها در معرض چرخه‌های خشکسالی و به دنبال آن دوره‌هایی از بارندگی‌های شدید و سیل هستند.
کل بارش برف کم است، اگرچه یخبندان بیش از 200 روز از سال رخ می‌دهد. شینوک، باد گرم زمستانی که در دشت‌های نزدیک دامنه کوه‌های راکی می‌وزد، به طور دوره‌ای سرمای شدید را قطع می‌کند؛ یعنی میانگین دمای ژانویه در حدود -8 درجه سانتیگراد، است که مونتانا به آن بدنام شد.

همچنین می‌توانید مقاله "ایالت‌های آمریکا" را نیز بخوانید و راجع‌به سایر ایالت‌های این کشور اطلاعات کسب کنید. 

در کوه راکی مونتانا چندین آب‌وهوای مختلف وجود دارد که یکی بر روی دیگری در مناطق ارتفاعی مرتب شده‌اند. آب‌وهوای پایین‌ترین منطقه (کف دره‌های خشک)، شبیه آب‌وهوای مونتانای شرقی است. آب‌وهوای مناطق دیگر با ارتفاع بیشتر به تدریج خنک‌تر، مرطوب‌تر و برفی‌تر می‌شود.

ترکیب جمعیت ایالت مونتانا

امروزه اکثر ساکنان مونتانا اجداد خود را به کشورهای غربی، شمالی و تا حدی اروپای شرقی می‌دانند. (عمدتاً بریتانیای کبیر، ایرلند، آلمان، فرانسه، هلند، کشورهای اسکاندیناوی، شمال ایتالیا، روسیه، کرواسی و لهستان)
مونتانا دارای هفت منطقه برای سرخپوستان است و بومیان آمریکا بیش از یک دهم کل جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند. نزدیک به دو سوم آنها در این مناطق و بقیه در شهرهای نزدیک، به ویژه میسولا، گریت فالز و بیلینگز زندگی می‌کنند.

ترکیب جمعیت ایالت مونتانا

آمریکایی‌های آفریقایی تبار فقط بخش کوچکی از جمعیت مونتانا را تشکیل می‌دهند. آسیایی‌ها حضور تاریخی طولانی در مونتانا، به ویژه در منطقه معدنی اطراف بوته داشته‌اند، اما امروزه تعداد کمی از آنها باقی مانده‌اند.
جمعیت اسپانیایی تبارها که زمانی عمدتاً فصلی بودند، در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم به میزان قابل توجهی افزایش یافت، اگرچه اسپانیایی‌ها هنوز تنها بخش کوچکی از جمعیت ایالت را تشکیل می‌دهند.
حدود نیمی از ساکنان مونتانا به گروه‌های مذهبی سازمان‌یافته وابسته هستند. کلیسای کاتولیک رومی بزرگ‌ترین فرقه واحد است، اما پروتستانیسم در کل دارای بیشترین تعداد طرفداران است. همچنین تعداد کمتری از مورمون‌ها، بودایی‌ها، پیروان باورهای سنتی بومیان آمریکا، مسلمانان، یهودیان و غیره وجود دارد.
همچنین بسیاری از بومیان آمریکا به کاتولیک رومی روی آوردند. در بخش شمالی مونتانا، در امتداد مرز کانادا، آلمانی‌ها مستقر شدند. در حال حاضر چندین ده از جوامع آنها باقی مانده و آلمانی به طور گسترده در این مناطق صحبت می‌شود.

میانگین سنی جمعیت ایالت مونتانا چقدر است؟

جمعیت مونتانا تا حدودی مسن‌تر از میانگین ملی است که عمدتا به دلیل کمبود فرصت‌های حرفه‌ای برای جوانان و تعداد زیادی از بازنشستگان در ایالت است.
در اواخر قرن 20 و اوایل قرن 21، ایالت رشد جمعیتی بیشتری را نسبت به میانگین ملی داشت، به ویژه در مناطق جنوب مرکزی و غربی. این رشد تا حد زیادی به دلیل مهاجرت داخلی بود. در آن دوره مونتانا تعداد زیادی از افراد مرفه خارج از ایالت را جذب کرد که خانه‌های دوم خود را آنجا ساختند.

حیات‌وحش ایالت مونتانا

حیات‌وحش مونتانا بسیار متنوع است. کوه‌های آن محل زندگی خرس‌های گریزلی و سیاه، گوسفندان بزرگ، گرگ‌های خاکستری و گاومیش کوهان دار هستند. حیواناتی که در دشت‌ها زندگی می‌کنند، عبارت‌اند از خرچنگ، کایوت و گورکن.
عقاب‌های طاس، عقاب‌های طلایی، پرندگان سیاه بال قرمز و پرندگان آبی کوهستانی در سراسر آسمان مونتانا اوج می‌گیرند. خزندگانی مانند مارمولک، تمساح، اسکینکس و افعی‌های سمی نیز در این منطقه وجود دارند. دوزیستانی مانند قورباغه‌های کر، سمندرهای غول پیکر و نیوت‌ها را هم می‌توان در مونتانا مشاهده کرد.

حیات وحش ایالت مونتانا

حال به بخش زیبای این ایالت برویم؛ یعنی طبیعتی بکر و بی‌نظیر! با عبور از کوهستان و رسیدن به دشت، زندگی گیاهان به طرز چشمگیری تغییر می‌کند. کوه‌های راکی دارای جنگل‌های صنوبر وکاج هستند.
گل‌های این ایالت شامل رز وودز، گل دوقلو و شکوفه‌ای زرد مانند دیزی به نام آرنیکا است. در دشت‌ها بیشتر گیاهان را علف‌ها و درختچه‌ها تشکیل می‌دهند؛ مانند گیاه خاردار دشتی.

منابع طبیعی ایالت مونتانا 

برترین منابع طبیعی مونتانا زمانی مس، طلا، نقره و یاقوت کبود بودند. مردم هنوز هم سنگ‌ها و فلزات گرانبها را در اینجا استخراج می‌کنند، اما اکنون، یکی از ارزشمندترین منابع ایالت، نفت است. این ایالت همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده تالک در جهان است، یعنی همان ماده معدنی مورد استفاده در لوازم آرایشی.

تحصیل در ایالت مونتانا

سطح تحصیلات در این ایالت تا حدودی بالاتر از میانگین کشوری است. بیش از چهار پنجم ساکنان ایالت از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند.سیستم آموزش عالی ایالتی در سال 1893 منشور شد. پردیس اصلی دانشگاه ایالتی مونتانا (MSU) در بوزمن است. پردیس‌های دیگر در Billings، Havre و Great Falls واقع شده‌اند. دانشگاه مونتانا (UM) نیز در شهر میسولا قرار دارد.

دانشگاه ایالتی مونتانا

در سیستم‌های MSU و UM چندین کالج فناوری، از جمله کالج فناوری مونتانا از دانشگاه مونتانا (تاسیس‌شده در سال 1900؛ کالج سابق علوم معدنی و فناوری مونتانا)، در Butte وجود دارد. همچنین تعدادی کالج خصوصی وابسته به کلیسا، کالج‌های قبیله‌ای، کالج‌های محلی و مدارس فنی و حرفه‌ای دولتی پس از دبیرستان وجود دارد.

فرهنگ و جشنواره های مردم ایالت مونتانا 

 • بیشتر فعالیت‌های هنری در شهرهای دارای کالج‌ها و دانشگاه‌ها انجام می‌شود که تعدادی از آنها علاوه بر ارائه آثار اعضای هیئت علمی و دانشجویان، از بازدید اساتید و هنرمندان حرفه‌ای حمایت می‌کنند. چندین شهر دارای ارکسترهای سمفونیک هستند که شامل برخی از نوازندگان حرفه‌ای می‌شود.
 • مؤسسه هنرهای مونتانا، که در سال 1948 تأسیس شد، یک سازمان مردمی است که تمرین‌کنندگان مختلف را از طریق نشریات، جشنواره‌های سالانه و نمایشگاه‌های مسافرتی به هم پیوند می‌دهد. شورای هنر مونتانا، ده‌ها سازمان فرهنگی محلی، عمدتاً برای موسیقی، نمایش، رقص، ادبیات و هنرهای تجسمی را از لحاظ مالی تأمین می‌کند. 
 • نویسندگانی که در مونتانا زندگی کرده‌اند، عبارت‌اند از: ایوان دوگ رمان نویس، نویسنده والاس استگنر، آنیک اسمیت، ویلیام کیترج، ریک باس، دیر مک نامر، نورمن مکلین، ریچارد هوگو، دیوید کوامن، جیم هریسون، توماس مک گوان و جیمز ولش.
 • لیگ مینور بیسبال حضور چشمگیری در مونتانا داشته است، با تیم هایی که در بیلینگز، گریت فالز و هلنا حداقل از دهه 1970 و اخیرا در میسولا مستقر هستند. دانشگاه ایالتی مونتانا و دانشگاه مونتانا در کنفرانس بزرگ آسمان انجمن ملی ورزشکاران با یکدیگر رقابت می‌کنند. در میان ورزشکاران برجسته از مونتانا می‌توان به ایول نایول جسور و بازیکن بیسبال لیگ برتر دیو مک نالی اشاره کرد.

ورزش در ایالت مونتانا

 • چندین قبیله بومی آمریکا مراسم رقص سنتی برگزار می‌کنند که افراد خارجی از آنها استقبال می‌کنند. در Red Lodge یک جشنواره سالانه نه روزه ملل، که برای کاهش تنش‌ها بین معدنچیان زغال سنگ از گروه‌های قومی مختلف اروپایی ایجاد شده که به یک سنت تبدیل شده است.
 • انجمن تاریخی مونتانا یک موزه، گالری هنری و کتابخانه تخصصی در هلنا دارد. C.M. موزه راسل، در گریت فالز، در آثار هنرمند گاوچران چارلز ماریون راسل تخصص دارد. Billings محل موزه هنر یلوستون و موزه شهرستان یلوستون است. موزه کوچک و عالی دشت هند در غرب براونینگ واقع شده است. بسیاری از جوامع، گالری‌های هنری و موزه‌های کوچک با علایق تاریخی محلی را پرورش می‌دهند.
 • مکان‌هایی برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تفریحی در فضای باز شامل پارک ملی گلاسیر و جنگل‌های ملی بسیاری است که در سراسر ایالت پراکنده شده‌اند. مکان‌های دارای اهمیت تاریخی یا فرهنگی عبارت‌اند از: میدان نبرد ملی بیگ هول، بنای یادبود ملی میدان نبرد کوچک بیگورن و فورت بنتون، یک پست تجاری سابق.

وضعیت اشتغال و اقتصاد ایالت مونتانا 

 • اقتصاد مونتانا تحت سلطه بخش اولیه (کشاورزی، جنگلداری، معدن و تولید انرژی) و خدمات است. حدود یک سوم نیروی کار ایالتی در بخش خدمات شاغل هستند. Billings، Great Falls، Missoula و Butte مراکز خدمات منطقه‌ای اصلی این ایالت هستند و گردشگری به بخش مهمی از اقتصاد مونتانا تبدیل شده است که به شدت درحال ترویج است.
 • صنعت تفریحات در فضای باز اهمیت پیدا کرده است و برخی از صنایع با فناوری پیشرفته به دولت رسیده‌اند.
 • متاسفانه درآمد سرانه به مراتب کمتر از میانگین ملی است و فقر در چندین بخش از ایالت، به ویژه در مناطق رزرو شده هند، دیده می‌شود.

کار در ایالت مونتانا

 • گاو گوشتی، گوسفند، غلات، چغندر قند، سیب زمینی و میوه در مزارع آبی دره‌های وسیع و خشک کوه راکی مونتانا و در دره‌های حفر شده دشت‌های بزرگ مونتانا تولید می‌شوند.
 • گندم و جو در مزارع بزرگ غلات دیم در سراسر دو منطقه عمده غلات و به صورت تکه‌ای در جاهای دیگر کشت می‌شوند. بیشتر قسمت‌های دیگر ایالت مرتع است و در صنعت دامپروری برای تولید گاو و گوسفند استفاده می‌شود.
 • چوب بری و تولید محصولات جنگلی برای غرب مونتانا حیاتی است. از حدود 13 میلیون هکتار جنگل تجاری، حدود نیمی از آن متعلق به دولت‌های فدرال و ایالتی است. محصولات جنگلی سومین صنعت بزرگ مونتانا را تشکیل می‌دهند. صنعت جنگلداری شامل ساخت تخته سه لا و محصولات خمیر و کاغذ است.
 • زغال سنگ یکی از منابع معدنی مهم مونتانا است. همراه با نفت و گاز طبیعی، زغال سنگ از سنگ‌های جوان و نرم دشت بزرگ مونتانا استخراج می‌شود. نیروگاه های حرارتی زغال سنگ در Colstrip و Billings واقع شده اند.
 • طلا، مس، پلاتین، تالک، فسفات، ورمیکولیت، یاقوت کبود، گارنت و سایر مواد معدنی از سنگ‌های قدیمی و سخت کوه راکی مونتانا و مناطق دورافتاده کوه، استخراج می‌شوند. همانطور که گفته شد مونتانا یکی از تولیدکنندگان برتر تالک در ایالات متحده است.
 • نفت در مقادیر تجاری در Elk Basin طی سال 1915 کشف شد. میادین Elk Basin، Kevin-Sunburst و Cut Bank برای چندین سال منجر به تولید نفت و گاز طبیعی شدند. حوضه بزرگ Williston در سال 1951 توسعه یافت، اما میدان Bell Creek در شهرستان Powder River بیشترین بازدهی را داشته است.
 • منابع آب فوق العاده مونتانا برای تولید برق آبی و استفاده در سایر بخش‌های اقتصاد فراهم می‌کند. حدود یک سوم برق این ایالت توسط آب تولید می‌شود. رواناب از سمت‌های جنگلی کوه‌های راکی و مناطق دورتر، آب‌های زیرزمینی را شارژ می‌کند، دریاچه‌ها و مخازن را پر می‌کند و جریان رودخانه‌های بزرگ را تولید می‌کند. چندین سد بزرگ، نیروگاه و مخازن وجود دارد که عمدتاً در کوه‌های شمال غربی مونتانا جمع شده‌اند.
 • صنایع تولیدی و فرآوری تنها حدود یک بیستم تولید ناخالص داخلی مونتانا را تشکیل می‌دهند. بسته‌بندی گوشت، آسیاب آرد و تصفیه شکر در بین صنایع این ایالت انجام می‌شود، اما بیشتر محصولات مزرعه و دامداری خارج از ایالت فرآوری می‌شوند.

سخن پایانی 
در این مقاله تمامی جوانب گردش در ایالت مونتانا یا حتی انتخاب آن به عنوان ایالت مدنظر زندگی پس از مهاجرت به آمریکا، توضیح داده شد. 
تصمیم برای مهاجرت به ایالت مونتانا یا ورود به عنوان گردشگر به این منطقه، برعهده شماست و باید بررسی کنید که آیا می‌توانید با توجه به شرایط آب‌وهوایی، اقتصاد، ترکیب جمعیت، وضعیت کار و غیره که در مقاله اشاره شد، در این ایالت آمریکا زندگی کنید یا خیر!
اگر هرگونه سوالی راجع‌به تحصیل در آمریکا در دانشگاه ایالتی مونتانا یا ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا داشتید، می‌توانید با شماره 02148000957 تماس گرفته و با کارشناسان مجرب حامی مهاجر مشورت کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0