20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی چیست؟

تحصیل در قلب اروپا؛ تحصیل در قلب قاره آمریکا و به‌طور کلی تحصیل در خارج از مرزهای کشور، رویای شیرین هرشب افرادی‌ست که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند. قرار گرفتن بین جمعی از دانشجویان که به زبان غیرمادری صحبت می‌کنند و تحصیل در ساختمان‌هایی با معماری جدید و درنهایت مشغول شدن به کاری با درآمد بالا... چه تصورات دلچسبی!
اما در بین تمام این ابرهای فکری جذاب که آینده‌ای درخشان را به شما نشان می‌دهد، چراغی روشن و خاموش می‌شود؛ چراغی که با روشن شدنش کلمه «هزینه» دیده می‌شود! به‌راستی هزینه تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟ چقدر سنگین و غیرقابل پرداخت است؟ آیا هیچ کمک هزینه‌ای برای پرداخل شهریه دانشگاه وجود ندارد؟ 
صبر کنید! ما اینجاییم تا به شما بگوییم از هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور نترسید؛ شما برای رسیدن به مراتب بالاتر و پیشرفت تحصیلی و شغلی تلاش کنید، ما هم در حامی مهاجر، حامی شما هستیم تا دغدغه‌هایتان را کاهش دهیم. چگونه؟ با دریافت کمک هزینه‌ای به نام بورس تحصیلی!
بورسیه‌ها بهترین راه‌حل برای متقاضیانی است که برای تامین هزینه تحصیل خود به کمک نیاز دارند و بهترین راه برای افزایش شانس گرفتن بورسیه، استفاده از انواع بورسیه‌هایی است که به بهترین وجه با مشخصات خاص شما مطابقت دارند. با ما همراه باشید تا بدانید اصلا بورسیه تحصیلی یعنی چه!

بورسیه تحصیلی چیست

بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه‌های تحصیلی، به کمک‌های مالی گفته می‌شود که از سوی دانشگاه‌ها، دولت، مراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان داده شده و برخلاف وام، دانشجو نیازی به بازپرداخت آن ندارد.
بورسیه تحصیلی انواع متفاوتی دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت. لازم است بدانید مقدار بورسیه‌ها با هم متفاوت هستند، برای مثال برخی بورس‌های تحصیلی، کامل هستند و دانشگاه هیچ هزینه‌ای از دانشجو دریافت نمی‌کند. برخی دیگر نیز مقداری از شهریه را پوشش می‌دهد و  دانشجو موظف است مابقی هزینه را بسته به مقدار بورسیه تحصیلی پرداخت ‌کند. 

بورسیه تحصیلی چیست

دو مورد از رایج‌ترین انواع بورسیه، بورسیه مبتنی بر شایستگی و مبتنی بر نیاز است. اهداکننده بورس تحصیلی، معیارهای انتخاب گیرنده بورسیه را تعیین می‌کند و مشخص می‌کند که نحوه استفاده از بودجه به چه شکل است. این بودجه برای پرداخت هزینه‌های شهریه، کتاب، خوابگاه، هزینه زندگی و هزینه‌هایی که مستقیما به هزینه‌های آموزشی دانشجو از طریق دانشگاه مرتبط است، ممکن است استفاده شود. 

انواع بورسیه های تحصیلی

در مطلب بالا، دو مورد از شناخته‌شده‌ترین بورسیه‌ها معرفی شد اما جالب است بدانید بورس تحصیلی انواع بسیار گسترده‌ای دارد که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم. 

بورسیه های مبتنی بر شایستگی

این نوع بورسیه تحصیلی که Merit-based scholarships نام دارد، رایج‌ترین نوع بورسیه است و به دانشجویانی که از نظر علمی برتری دارند، اعطا می شود و دانشگاه های مختلف به برترین دانشجویان خود که شرایط عالی از نظر نمره، مقالات، شرکت در کنفرانس‌های معتبر، زبان و ... داشته باشند، کمک هزینه‌هایی تحت عنوان بورسیه تحصیلی شایستگی علمی، اعطا می‌کنند که تشویق‌کننده این افراد برای ادامه تحصیل در بالاترین سطح ممکن است.

بورسیه های مبتنی بر شایستگی

بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی را می‌توان به چهار دسته خاص تقسیم کرد:

 • بورسیه برای نتایج عالی تحصیلی

معمولا برای گرفتن این نوع بورسیه تحصیلی که AWARD هم نام دارد، شرایط تحصیلی قابل قبولی نیاز است و دانشگاه‌ها برای تمدید این نوع بورسیه تحصیلی شرایط خاصی دارند؛ مثلا معدل هر ترم دانشجو باید بالاتر از 3 (از کل 4 نمره) باشد. این بورسیه تحصیلی به همه مقطع‌ها و رشته‌های درسی تعلق می‌گیرد و گاهی‌اوقات هزینه‌های زندگی دانشجو را نیز پوشش می‌دهد تا افراد، تشویق به ادامه تحصیل شوند. 

 • بورسیه برای دستاوردهای تحقیقاتی یا RA

بورسیه‌های تحقیقاتی به دانشجویانی اختصاص داده می‌شود که توانایی استثنایی در انجام تحقیقات از خود نشان می‌دهند که اغلب منجر به یافته‌های جدید، نوآوری‌ها یا مشارکت در یک زمینه خاص می‌شود.
همچنین بورسیه‌ای برای دستیار تحقیق که به عنوان دستیار آزمایشگاه نیز خوانده می‌شود و به‌عنوان دست راست استاد در انجام تحقیقات، نگارش مقالات و ... به حساب می‌رود، مانند حقوق از سوی استاد اعطا می‌شود. 
نکته مهم درباره بورسیه تحصیلی دستیار تحقیق این است که تنها در صورت شباهت موضوع دانشجو با تخصص استاد خود، این بورسیه تحصیلی به دانشجو تعلق می‌گیرد.

 • بورسیه برای دستاوردهای هنری

این بورسیه‌ها به دانشجویانی که استعدادهای استثنایی در هنر از خود نشان داده‌اند، اعم از هنرهای تجسمی، موسیقی، رقص، تئاتر، یا سایر رشته‌های هنری، اعطا می‌شود. 

 • بورسیه برای دستاوردهای ورزشی

این بورسیه‌ها به ویژه در کشورهایی مانند ایالات‌متحده یا استرالیا، که در آن ورزش‌های کالج نقش مهمی در فرهنگ و جامعه ایفا می‌کنند، برای دانشجویانی که در ورزش سرآمد هستند، دیده می‌شود. 

بورسیه های مبتنی بر نیاز، برای دانشجویان با درآمد پایین

این نوع بورس تحصیلی که Need-based scholarships نام دارد، به دانشجویان شایسته با درآمد کم کمک می‌کند تا بدون توجه به پیشینه اقتصادی خود، در تحصیلات عالی موفق شوند.

بورسیه های مبتنی بر نیاز، برای دانشجویان با درآمد پایین

این نوع بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می‌گیرد که از خانواده‌هایی با درآمد اندک و بدون وجود تحصیلات عالی به دانشگاه‌ها آمده‌اند، اما وضعیت درسی خوبی داشته‌اند. در این موارد دانشگاه‌ها درآمد دانشجو بررسی می‌کنند و اغلب با توجه به درآمد و میزان پیشرفته بودن کشور مبدا دانشجو، بورسیه تحصیلی به این افراد ارائه خواهد شد. 

بورسیه تحصیلی برای همه دانشجویان بین المللی

تعداد فزاینده‌ای از دانشجویان برای تحصیل، خارج از کشور خود را انتخاب می‌کنند. با درک ارزش این تبادل آموزشی، بسیاری از موسسات و سازمان‌ها، بورسیه‌های تحصیلی را به‌طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.
این بورس تحصیلی خارج از کشور، باعث ترویج تبادل فرهنگی، جذب استعدادهای جهانی و تقویت روابط بین‌المللی می‌شود. 

بورسیه تحصیلی برای همه دانشجویان بین المللی

بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی 

بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی می‌تواند هزینه‌های تحصیل دانشجو را به‌طور کامل پوشش داده و حتی تمامی هزینه‌های زندگی دانشجو را نیز متقبل شوند؛ این نوع بورسیه به Full Fund معروف است. چنین بورسیه‌هایی مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار داشته و به علت تقاضای بالا برای دریافت آن‌ها، رقابت شدیدی میان دانشجویان وجود دارد.
این نوع از انواع بورسیه تحصیلی به صورت‌های مختلفی به دانشجویان تعلق می‌گیرد. نوع دیگری از بورسیه تحصیلی که Porital Fund یا بورسیه درصدی نام دارد، به صورت درصد یا پولی به دانشجو تعلق می‌گیرد و کلیه هزینه‌های دانشجو را پوشش نداده، اما کمکی به دانشجو برای فراهم کردن نیازهایش خواهد بود. 
لازم به ذکر است بورسیه‌های تحصیلی که به صورت سالانه ارائه می‌شوند و برای تمدید آنها باید درخواست مجدد داد، همگی زیر مجموعه بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی هستند.

بورسیه تحصیلی دستیار تدریس یا TA

دانشجویی که به‌عنوان دستیار تدریس انتخاب می‌شود، وظایف خاصی برعهده دارد که از جمله: نمره دادن، کمک به دانشجویان جهت برطرف کردن مشکلات درسی، تصحیح برگه‌های امتحانی و غیره است و به او Teaching assistant scholarship تعلق می‌گیرد. 

بورسیه تحصیلی دستیار تدریس 

در بسیاری از دانشگاه‌ها بر اساس نظر استاد و دانشگاه، دانشجویی که به عنوان دستیار تدریس انتخاب شده از برخی هزینه‌ها مثل شهریه دانشگاه، خوابگاه و... معاف می‌شود. در برخی از دانشگاه‌ها، علاوه‌بر شهریه‌ای که برای دانشجو پرداخت می‌شود، حقوق نیز به او داده می‌شود که دانشجو می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را پرداخت کند.
نکته مهم بورسیه تحصیلی دستیار تدریس این است که این بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و به‌خصوص به دانشجویان دکتری تعلق می‌گیرد و دانشجویان مقطع کارشناسی نباید انتظار دریافت این بورسیه تحصیلی را داشته باشند. 
مواردی که در بالا توضیح دادیم، انواع اصلی بورسیه‌ها برای دانشجویان هستند؛ اما بورسیه‌ها را نیز می‌توان بر اساس یک تمرکز خاص طبقه‌بندی کرد؛ مانند بورسیه تحصیلی موارد خاص پزشکی، بورسیه تحصیلی مناطق خاص و بورسیه تحصیلی مهارت‌های خاص. در عین‌حال، به خاطر داشته باشید که دسته‌های زیر با مواردی که قبلاً مورد بحث قرار گرفته‌اند، در هم آمیخته می‌شوند.
موارد خاص پزشکی: این نوع بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می‌گیرد که معلولیت جسمانی یا مشکل سلامتی حادی داشته باشند.
مناطق خاص: این نوع بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که از مناطقی با شرایط خاص، مثلا مناطق جنگی آمده‌اند. برخی از کشورهای آفریقایی و همینطور کشورهای جنگ‌زده خاورمیانه مثل افغانستان، عراق و سوریه شامل این بورسیه تحصیلی هستند.

انواع بورسیه تحصیلی توسط موسسه اعطا کننده

در نهایت، اجازه دهید بورسیه‌ها را از نقطه نظر اینکه چه کسی به متقاضیان اعطا می‌کند، نگاه کنیم. همه بورسیه‌هایی که در مورد آنها صحبت کردیم، در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند. با این حال، بیشترین تعداد بورسیه‌ها یا توسط دانشگاه یا دولت اعطا می‌شود.
بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه ها
معیارهایی که دانشگاه‌ها بر اساس آن بورسیه ارائه می‌کنند، معمولاً بر اساس برتری علمی، سطح تحصیل، محدودیت سنی (دانشجویان باید زیر سن خاصی باشند)، ملیت، برنامه تحصیلی و درآمد است.
بورسیه های ارائه شده توسط دولت
معمولاً دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دولتی دریافت می‌کنند، از پرداخت شهریه معاف هستند؛ مانند بورسیه استانی ایتالیا
به ندرت، ممکن است بورسیه‌هایی را نیز پیدا کنید که توسط نهادهای زیر اعطا می‌شوند:

 • سازمان‌های غیردولتی (NGO) و غیرانتفاعی
 • انجمن‌های حرفه‌ای و صنفی
 • شرکت‌ها و مشاغل
 • گروه‌های اجتماعی و مدنی
 • سازمان‌های مذهبی
 • پایه‌ها
 • سازمان‌های نظامی و دفاعی
 • اشخاص حقیقی
 • اتحادیه‌های کارگری
 • گروه‌های فرهنگی یا قومی
 • سازمان‌های ورزشی

انواع بورسیه تحصیلی بر اساس میزان بودجه ارائه شده

همه بورسیه‌هایی که تا به حال در مورد آنها صحبت کردیم، صرف‌نظر از اینکه چه کسی آنها را اعطا می‌کند، می‌تواند هزینه‌های تحصیل و سایر هزینه‌ها را به‌طور کامل یا جزئی پوشش دهد.

انواع بورسیه تحصیلی بر اساس میزان بودجه ارائه شده

اینها انواع رایج هستند:
بورسیه‌های تحصیلی کامل: این بورسیه‌ها کل شهریه را برای مدت یک دوره، پوشش می‌دهند.
بورسیه‌های جزئی: فقط بخشی از شهریه پرداخت می‌شود که می‌تواند مبلغ ثابت یا درصدی از کل هزینه باشد.
بورسیه‌های تجدیدپذیر: این بورسیه‌ها سالانه اعطا می‌شوند، مشروط بر اینکه دانشجو استانداردهای لازم را حفظ کند.
کمک هزینه یکباره یا fellow ship: کمک مالی واحدی که برای یک سال یا دوره تحصیلی خاص اعطا می‌شود.

چه کسانی بورسیه تحصیلی می گیرند؟

شاید فکر کنید درخواست برای بورسیه تحصیلی به دلیل شرایط رقابتی که وجود دارد، کاری بی‌ارزش است، اما کسانی بوده‌اند که در این رقابت‌ها برنده شده‌اند. 

چه کسانی بورسیه تحصیلی می گیرند

اگر شرایط بورسیه تحصیلی، مرتبط با موضوع تحصیل شما باشد، شانس دریافت بورسیه برایتان بالا می‌رود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای درخواست بورسیه تحصیلی خود باید به آن توجه داشته باشید این است که دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید. اگر معیارها با شرایط شما مطابقت ندارد، درخواست ندهید و توصیه می‌کنیم که پس از پایان مراحل ثبت‌نام برای بورسیه، از فرم ثبت‌نام خود پرینت بگیرید و تا اعلام نتایج آن را نزد خود نگهدارید.
در ادامه شرایط دریافت برخی از انواع بورسیه را توضیح داده‌ایم.
معیارهای واجد شرایط بودن بورسیه شایستگی محور (نتایج عالی تحصیلی) عبارت‌اند از:

 • میانگین نمرات (GPA) نباید کمتر از حد تعیین شده باشد.
 • حداقل نمرات برای آزمون‌های استاندارد مانند SAT، ACT، GRE، یا GMAT اهمیت دارد. 
 • دستاوردهای دوره‌خاص، برای بورسیه‌های موضوعی خاص در نظر گرفته می‌شوند. 

توصیه کلیدی: روی نمرات خود تمرکز کنید و آنها را تا حد امکان بالا نگه دارید.
معیارهای رایج برای واجد شرایط بودن بورسیه دستاوردهای تحقیقاتی عبارت‌اند از:

 • پروژه‌های تحقیقاتی یا انتشارات اصلی
 • شرکت در مسابقات پژوهشی معتبر
 • توصیه‌های مربیان یا متخصصان در این زمینه

توصیه کلیدی: همه چیز را با حفظ سوابق کامل تحقیق خود، از جمله یافته‌ها، روش‌شناسی‌ها و پیامدها، مستند کنید.
معیارهای رایج برای واجد شرایط بودن بورسیه دستاوردهای هنری عبارت‌اند از:

 • نمونه کارهای سابق شما
 • شرکت در نمایشگاه‌ها، مسابقات یا اجراها
 • توصیه‌های معلمان، مربیان یا متخصصان در جامعه هنری

توصیه کلیدی: نمونه کارهای شما برای این نوع بورس تحصیلی بسیار ارزشمند است، این ابزار اصلی شما برای به نمایش گذاشتن استعدادتان است. پس مطمئن شوید که متنوع، با کیفیت و به‌روز هستند.
معیارهای رایج برای واجد شرایط بودن بورسیه دستاوردهای ورزشی عبارت‌اند از:

 • عملکرد فوق‌العاده در یک ورزش خاص
 • شرکت در رویدادهای ملی یا بین‌المللی
 • توصیه‌های مربیان یا مقامات ورزشی مربوطه

بورسیه دستاوردهای ورزشی

توصیه کلیدی: ویدیویی که مهارت‌ها و دستاوردهای شما را نشان می‌دهد، می‌تواند برای بسیاری از ورزش‌ها حیاتی باشد.
معیارهای رایج برای واجد شرایط بودن بورسیه دانشجویان با درآمد پایین:

 • در حالی‌که نشان دادن درآمد کم یک شرط اجباری است، این بورسیه‌ها اغلب از یک عامل انتخاب دوم استفاده می‌کنند که معمولاً یکی از دسته‌بندی‌های مبتنی بر شایستگی است.

توصیه کلیدی: در انگیزه نامه خود، روی تأثیر بزرگ‌تری که تحصیل شما می‌تواند بر جامعه شما داشته باشد، تمرکز کنید.
معیارهای رایج برای واجد شرایط بودن بورسیه دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از:

 • دانشجوی بین‌المللی بودن یک شرط اجباری است.
 • تسلط به زبان، در صورتی که دوره به یک زبان خارجی باشد که با آزمون‌هایی مانند آیلتس، تافل یا معادل آن نشان داده شود.
 • توصیه نامه: ارجاعات معلمان، مربیان یا متخصصان که پتانسیل شما را تأیید می‌کنند، می‌تواند بسیار مهم باشد.

توصیه کلیدی: تمام الزامات بورس تحصیلی را بررسی کنید، نه‌تنها جنبه بین‌المللی! سپس برای مواردی که مناسب‌ترین آنها هستید، درخواست دهید.
طبق آمار، 60 درصد مبلغ مربوط به بورسیه تحصیلی بین ماه‌های فوریه و آپریل پرداخت می‌شود. بنابراین، شما باید حداقل چند ماه قبل از این ماه‌ها، برای ثبت‌نام درخواست بورسیه تحصیلی اقدام نمائید. مسئله مهم این است که شما همیشه باید اطلاعات و مدارک خواسته شده در مورد بورسیه تحصیلی را قبل از پایان مهلت ثبت‌نام ارائه دهید.

مزایا و معایب بورسیه تحصیلی

همانطور که گفته شد، دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی را از بین ببرد و بخش زیادی از هزینه شهریه یا حتی هزینه زندگی را پرداخت کند. در جدول زیر مزایا و معایب انواع بورسیه را نیز می‌بینید.

مزایای دریافت بورس تحصیلی

معایب دریافت بورس تحصیلی

کمک مالی برای کاهش هزینه‌های تحصیل

فرایند برنامه زمان‌بر

قدردانی از دانشجویان پرتلاش

رقابت بسیار

فرصت شرکت در کنفرانس‌های بزرگ

محدودیت‌های واجد شرایط بودن

کاهش بدهی وام دانشجویی

ایجاد استرس

سخن پایانی 
بورسیه تحصیلی، بار بزرگی از دوش متقاضیان مهاجرت تحصیلی برمی‌دارد و مقداری یا تمام شهریه را پرداخت می‌کند. همچنین در فول فاند آمریکا، تمامی هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی افراد پرداخت می‌شود؛ اما دریافت این فول فاند مستلزم داشتن شرایط درسی فوق‌العاده است. 
حامی مهاجر مفتخر است که برای بیش از نیمی از دانشجویان اعزامی خود به کشورهای آمریکا، ایتالیا و ترکیه، فاند، بورسیه و اسکالرشیپ دریافت کرده است؛ مانند بورسیه دولتی ترکیه. برای دریافت اطلاعات بیشتر و شرکت در مشاوره تخصصی، با شماره 02148000957 تماس گرفته تا کارشناسان ما مطابق با شرایط شخصی خودتان، راهنمایی لازم را به‌عمل آورند. 

سوالات متداول درباره انواع بورسیه تحصیلی 

سوالات پرتکرار در ادامه پاسخ داده شده‌اند. شما هم اگر سوال دیگری دارید، با شماره بالا تماس بگیرید تا در قسمت دیدگاه برایمان بنویسید. 

مزایا بورسیه شدن در خارج از کشور چیست؟

بورسیه باعث می‌شود تا دانشجویان به‌سراغ وام دانشجویی یا همان Loan نروند؛ زیرا وام نیاز به بازپرداخت دارد اما بورسیه کمک‌هزینه‌ای است که بازپرداخت ندارد. بورسیه رقابت بین دانشجوها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود دانشجویان برای دریافت آن، بهترین خود را نشان دهند و تلاش زیادی کنند. همچنین بورسیه مانند تشویق، باعث افزایش انگیزه دانشجویان می‌شود و اینگونه حتی کسانی که شرایط تحصیل در خارج از کشور را ندارند، به آرزوی خود می‌رسند. 

تفاوت بورسیه و اپلای چیست؟

بورسیه و اپلای دو موضوع کاملا جدا از یکدیگر هستند. بورسیه تحصیلی به‌معنای کمک هزینه مالی است که به دانشجویان اعطا شده تا هزینه‌های تحصیل خود را راحت‌تر پرداخت کنند و انواع آن نیز در متن مقاله توضیح داده شد. معمولا دریافت بورسیه بعد از اپلای صورت می‌گیرد و اپلای به‌معنی درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر است. 

فرق فلوشیپ با بورسیه چیست؟

در لغت Fellowship به‎‌معنی کمک هزینه تحصیلی و Scholarship به‌معنی بورسیه تحصیلی است. فلوشیپ عموماً برای دانشجویان باتجربه‌تر است و اینطور نیست که حتما به‌صورت هزینه و نقدی باشد. فلوشیپ در هر دانشگاهی متفاوت است و دانشگاه در زمان اعطای آن، نوع و سقف آن را مشخص می‌کند. برای مثال ممکن است فلوشیپ اجازه ار تحقیقاتی باشد که در زمان تحصیل داده می‌شود اما حمایت مالی صورت نگیرد. بورسیه‌ها معمولا بر اساس شایستگی و گاهی‌اوقات مبتنی بر نیاز هستند و به‌صورت هزینه‌ای پرداخت می‌شود. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0