20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نحوه نوشتن انواع نامه هدف (LOI)

نگارش نامه هدف (letter of intent)؛ نحوه نوشتن و هزینه آن

اگر هدف شما مهاجرت و یا تحصیل در خارج از کشور است، حتما اسم نامه هدف (LOI) را شنیده‌اید. این نامه برای فرایند دریافت برخی ویزاها به ویژه ویزای تحصیلی از جمله مدارک ضروری و سرنوشت‌ساز است. برای دریافت پذیرش تحصیلی، در بسیاری از موارد، دانشگاه از شما نامه هدف (Letter Of Intent) را درخواست می‌کند. همچنین برای دریافت ویزای توریستی نیز کاربرد دارد.

موسسه حامی مهاجر، شرکت متخصص در زمینه مهاجرت و اخذ انواع ویزا، خدمات مختلفی در زمینه تنظیم مدارک و نگارش انگیزه نامه برای اپلای جهت درخواست ویزای تحصیلی است. برای کسب اطلاعات در این زمینه حتما با شماره 02148000957 با حامی مهاجر تماس بگیرید. در ادامه همراه ما باشید.

letter of intent چیست؟

به‌طورکلی، نامه هدف (Letter Of Intent) یک نامه رسمی بوده و درباره دلایل و علاقه فرد نسبت به سفر به کشور مقصد یا تحصیل در دانشگاه مدنظر و علت انتخاب رشته تحصیلی موردنظر توضیحاتی ارائه می‌دهد. در این نامه توانایی‌ها و نقاط قوت فرد متقاضی برای رشته تحصیلی و دانشگاه مربوطه مشخص خواهد شد و فرد نشان می‌دهد که گزینه خوب و مناسبی برای تحصیل در آن دانشگاه است. همچنین برای گردشگرانی که قصد سفر به کشورهای اروپایی، آمریکا یا کانادا را دارند، یک نوع انگیزه نامه به‌شمار می‌آید.

نامه هدف چیست؟

در ادامه به بررسی انواع نامه هدف از سفر و نحوه نگارش آن اشاره می‌کنیم.

انواع نامه هدف

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، نامه هدف تحصیلی بیشتر به توضیح توانایی‌های علمی و تحصیلی اختصاص دارد و هدف از ادامه تحصیل را برای دانشگاه مربوطه به‌طور کامل مشخص می‌کند. اما نامه هدف توریستی بیشتر به توضیح اهداف و انگیزه سفر اشاره دارد و مدت زمان و برنامه سفر را در آن مشخص می‌کند. بنابراین انواع نامه هدف loi به ترتیب زیر است:

 • دریافت پذیرش تحصیلی
 • اخذ ویزای توریستی (به خصوص برای کشور کانادا)

نامه هدف تحصیلی

در برخی دانشگاه‌ها به عناوین متفاوتی شناخته می‌شود که برخی از رایج‌ترین آنها عبارتند از : Statement of intention ، Letter of intent است. در این نامه باید دلایلی که شما را تشویق به تحصیل در کشور مقصد می‌کند را بیاورید. همچنین انتظارات‌تان از رشته مورد نظر چیست و چرا این دانشگاه را انتخاب کرده‌اید؟ در ادامه نیز باید اهداف بلندمدت بعد از فارغ‌التحصیلی را بیان کنید.

هنگام نگارش این نامه نکات مهمی باید رعایت شوند، در غیر این صورت درخواست پذیرش شما از طرف دانشگاه موردنظر رد خواهد شد. بنابراین در کنار جمع‌آوری مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی باید به نوع نگارش متن نامه LOI برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر توجه کنید. پس موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • نام و نام خانوادگی متقاضی پذیرش تحصیلی
 • آدرس کامل و شماره تماس
 • تاریخ نگارش نامه
 • نام کمیته یا مسئول پذیرش دانشگاه
 • نام دانشگاه موردنظر
 • آدرس کامل دانشگاه
 • اعلام هدف و علاقه متقاضی از درخواست پذیرش در رشته تحصیلی و دانشگاه
 • آخرین وضعیت و مدرک تحصیلی
 • اعلام توانایی‌ها و شایستگی‌های لازم برای اخذ پذیرش از طرف دانشگاه
 • بیان دلایل انتخاب دانشگاه و دوره یا مقطع تحصیلی مورد نظر

انواع نامه هدف از سفر

نامه هدف توریستی

برای سفرهای توریستی، مدارک گوناگونی وجود دارد؛ مثلا برای سفر به حوزۀ شینگن، اطلاع از نحوه نوشتن کاورلتر بسیار کمکمان می‌کند. حالا در خصوص این نوع نامه هدف (loi)، باید بدانید به هدف سفر از کشور مقصد اشاره دارد. برنامه‌های سفر در آن به‌طور کامل توضیح داده شده و مشخصات محل اقامت نیز در آن ذکر شده است. این جزئی از فرایند دریافت ویزای توریستی به‌شمار می‌آید و باید به‌طور کامل انگیزه سفر در آن شرح داده شود. از جمله مدارکی که برای درخواست ویزا مانند ویزای توریستی کانادا و ویزای شینگن باید اقدام کنید، نگارش نامه هدف از سفر برای این منظور است. معمولا این نامه (Purpose of Travel Letter) باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • اطلاعات و مشخصات شما
 • انگیزه شما برای سفر به کشور مورد نظر (تفریح، تجارت، درمان و یا ...)
 • دلیل انتخاب کشور مقصد
 • تاریخ رفت و برگشت، برنامه سفر، محل اقامت
 • وضعیت تمکن مالی یا دریافت حمایت مالی (اسپانسری)
 • دلایل و اثبات بازگشت از آن کشور بعد از سفر
 • گزارش پزشکی
 • سایر مدارک مثل اطلاعات هویتی، کارت واکسن، دعوت‌نامه و ...

البته بسته به شرایط ممکن است برخی موارد از اهمیت بیشتر یا کمتری برخوردار باشد. در این مورد حتما از کارشناسان مجرب حامی مهاجر اطلاعات کسب کنید.

نحوه نگارش نامه هدف

معمولا بسته به مقطع و رشته تحصیلی نحوه نگارش و متن نامه هدف تنظیم می‌شود. برای نگارش این نامه ترتیب اطلاعات، روان بودن متن و نحوه صحیح نوشتن اطلاعات و حقایق از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین توصیه می‌شود برای نوشتن آن به موسسه متخصص و با تجربه در این زمینه مراجعه کنید تا این مدرک مهم و حیاتی بدون نگرانی برای شما تهیه شود.

نگارش نامه هدف

نکات مهم نگارش نامه هدف

همانطور که گفتیم، درصورتی که نکات و ساختار صحیح این نامه رعایت نشود، شانس دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی یا دریافت ویزای توریستی شما از بین می‌رود. در نگارش نامه LOI نکات مهم زیر رعایت شود:

 • متن نامه هدف حدودا تا 800 کلمه باید باشد. همچنین معمولا نباید بیشتر از یک صفحه باشد، مگر در برخی شرایط و در صورت لزوم.
 • متن این نامه باید ساختار مشخصی داشته باشد. رنگ و فونت نوشته نامه LOI باید رعایت شود.
 • نامه هدف نامه‌ای رسمی بوده و نباید از کلمات محاوره‌ای و خودمانی در متن این نامه استفاده شود.
 • پاراگراف‌های متن به صورت منظم و با رعایت قوانین نگارشی باشد.
 • تحت هیچ شرایطی درباره سوابق تحصیلی، مدارک و توانایی‌ها و تجربیات متقاضی اطلاعات غلط وارد نشود.
 • حتما بعد از نوشتن متن نامه برای اولین بار، به دنبال ارتقای آن بوده و در صورت لزوم آن را اصلاح نمایید.

بسیاری از نکات دیگر در این مورد وجود دارد که باید با توجه به شرایط شما بررسی و رعایت شود. ما در این بخش به چند مورد از آن اشاره کردیم.

تفاوت انگیزه نامه (SOP) و نامه هدف (LOI)

اگر مقاله نگارش انگیزه نامه (SOP) را در سایت مطالعه کرده باشید، می‌دانید که انگیزه‌نامه نیز مانند نامه هدف از جمله نامه‌های مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی است. در کل شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو نامه به شرح زیر است:

1- هردو نامه درباره هدف از تحصیل و نتیجه‌ای که فرد از تحصیل خود در دانشگاه مورد نظر کسب خواهد کرد بیان می‌کنند.

2- شاید این دو نامه شباهت زیادی به یکدیگر داشته باشند، اما نامه هدف نامه‌ای رسمی است و انگیزه نامه ساختار نامه اداری و رسمی ندارد.

3- در نگارش انگیزه نامه، خلاقیت مورد مهمی بوده اما در نامه هدف، به دلیل ساختار رسمی آن، نیازی به نوشتن خلاق درباره اهداف زندگی نیست.

4- در نامه هدف مواردی مانند تمکن مالی نیز ممکن است نوشته شود. اما برای نگارش انگیزه نامه معمولا این نوع اطلاعات جایی ندارد.

تفاوت نامه هدف با انگیزه نامه

هزینه نگارش نامه هدف (LOI)

هزینه انجام نگارش این نامه و همچنین تصحیح آن بستگی به شرایط شما، رشته و دانشگاه مورد نظر یا شرایط سفر شما به کشور مقصد دارد. نکته مهم، سپردن تهیه این مدرک مهم به یک موسسه و کارگزار رسمی، متخصص و باتجربه است تا خیال شما بابت این مرحله از تهیه مدارک دریافت ویزا راحت باشد. برای دریافت اطلاعات و هزینه نوشتن نامه LOI حتما از طریق شماره 02148000957 با موسسه حامی مهاجر تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره نامه هدف (Letter of Intent) صحبت کرده، موارد مهم قابل ذکر در متن این نامه را عنوان کردیم. سپس نکات مهم و هزینه انجام نگارش را توضیح دادیم. در نهایت نیز به سوالات متداول پاسخ می‌دهیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت متخصص و با تجربه در زمینه خدمات اخذ انواع ویزای آمریکا مثل ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای کانادا، ثبت نام لاتاری آمریکا و مشاوره لاتاری گرین کارت آمریکا و نیز اخذ ویزای شینگن است. برای دریافت اطلاعات و مشاوره در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا با شماره 02148000957 با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول درباره نگارش نامه هدف

اینکه آیا نامه هدف جزء مدارک الزام آور برای مهاجرت تحصیلی یا ویزای توریستی است یا خیر؟ یا نحوه نگارش آن چگونه است باید به چه مواردی در آن اشاره کرد؟ از جمله سوالاتی است که دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل و مسافران به کانادا و سایر کشورها می‌پرسند.

آیا نگارش نامه هدف برای دریافت پذیرش تحصیلی لازم است؟

بله، برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی نیاز به نوشتن نامه LOI دارید.

متن نامه هدف چقدر باید باشد؟

معمولا متن این نامه باید بین 400 تا 800 کلمه و نهایتا یک صفحه باشد.

اهمیت نامه هدف چقدراست؟

نگارش این نامه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و سرنوشت‌ساز است. در صورتی که نامه شما مناسب و کاربردی نباشد، شانس دریافت پذیرش تحصیلی را از دست می‌دهید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0