20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

جشنواره‌ های مکزیک

مکزیک، با نام رسمی ایالات متحده مکزیک، کشوری است که در بخش جنوبی آمریکای شمالی قرار دارد. مکزیک از شمال با ایالات متحده آمریکا، از جنوب و غرب با اقیانوس آرام، از جنوب شرقی با گواتمالا، بلیز و دریای کارائیپ همسایه است. پایتخت این کشور نیز مکزیکو سیتی است. مکزیک کشوری ثروتمند و تاریخی است که نه تنها به خاطر طعم های بی‌نظیر لاتینی معروف است، بلکه به دلیل سرگرمی‌ های بسیار و جشنواره های متفاوت و بسیارش که به صورت سالانه برگزار می‌شوند هم شهرت دارد. مکزیک بیش از 113 میلیون نفر جمعیت دارد که آن را به یازدهمین کشور پرجمعیت جهان تبدیل می‌کند.

برنده‌ جایزه نوبل و نویسنده‌ مکزیکی، اوکتاویو پاز (Octavio paz)، می‌گوید: هنر برپایی جشن و جشنواره در هرجایی به جز مکزیک دست کم گرفته می‌شود.

این که هیچ جای دیگر مانند مکزیک جشنواره برگزار نمی‌کند، حقیقتی غیر قابل انکار است. در ادامه چند مورد از تماشایی ترین و جذاب ترین جشنواره‌ های مکزیک را که هرساله در این کشور برگزار می‌شوند را برسی خواهیم کرد.

جشنواره Candelaria

 

در اوایل ماه فوریه هزاران نفر برای جشن گرفتن کاندلاریا (Candlemas) به معنای عید تطهیر حضرت مریم، به شهر رودخانه ‌ای و استعماری Tlacotalpan هجوم می ‌آورند. در این جشن مذهبی تصویری باشکوه از حضرت مریم را به سمت پایین رودخانه شناور می‌کنند. اگرچه برای بسیاری فستیوال موسیقی همزمان Son Jarocho، سرو صدایی سه روزه که نمایانگر موسیقی سنتی سبک Veracruz است، جذاب تر می نماید.

جشنواره بین المللی فیلم مورلیا

 

جشنواره فیلم مورلیا در اواسط اکتبر شهر را زنده می‌کند. این جشنواره به عنوان سکوی پرتابی برای مستند سازان و آثار داستانی به حساب می‌آید. این برنامه از نگاه نسل فیلم سازان نسل جدید به جامعه مکزیکی می‌نگرد. کافه ‌های متوحش در پیاده روها با فعالیت‌ مردم در میدان اصلی پر از سرو صدا می‌شوند. یعنی جایی که جمعیت شبانه برای نمایش فیلم روی پرده در فضای باز یا وقایع فرهنگی دیگر گرد هم جمع می‌شوند.

جشنواره روز مردگان | Dia de Muertos

 

هرساله در تاریخ اول و دوم نوامبر این جشن سنتی برای ادای احترام به مردگان برگزار می‌شود چرا که مردم آنجا اعتقاد دارند که مردگان در این روز زنده می‌شوند. این جشنواره سنتی رنگارنگ است که عمیقاً در فرهنگ بومی ریشه دارد. در این روز مردم صورت های خود را به شکل مردگان درمی ‌آورند. در پایان مراسم زمان عزاداری و به یادآوردن مردگان هم هست اما مهمترین چیز در این مراسم جشن گرفتن و تکریم مردگان است. چراکه از دید مکزیکی ‌ها مرگ بیشتر دلیلی برای جشن است تا عزاداری و روح افراد پس از مرگ در Patzcuaro، مدینه فاضله مردگان، نگهداری می‌شوند.

کارناوال در Veracruz و Mazatlan

 

مکزیک همه ساله میزبان جشن های کارناوالی بسیاری است که شامل رژه‌ های پرجمعیت، اجراهای رقص، موسیقی زنده و البته مهمانی های بزرگ می‌شود. این رویداد نه روزه در Veracruz، بزرگ ترین کارناوال مکزیکی، معمولاً در ماه مارس برگزار می‌شود، یعنی درست زمانی که جشن و سرور در سواحل اقیانوس آرام Mazatlan آغاز می‌شود. یا می‌توانید با موسیقی سالسا در Veracruz پایکوبی کنید و یا به سمت بند موسیقی‌ های Mazatlan بپیوندید.

جشنواره گولاگوتزا | Guelaguetza

 

جشنواره‌ گولاگوتزا در شهر اوکساکا نمایانگر موسیقی و رقص فولکلور محلی است که سنتی را که برای قرن ‌ها حفظ شده را زنده نگه داشته است. این جشنواره در ماه جولای برگزار می‌شود و بیشتر وقایع هم در یک آمفی تئاتر بزرگ که در بالای یک تپه است رخ می‌دهد. برای تجربه ‌ای صمیمانه ‌تر، بسیاری از شهرهای اطراف نسخه‌ های کوچک تری از همین جشنواره را میزبانی می‌کنند.

جشنواره های ماه اکتبر | Fiestas de Octubre

 

جای تعجب نیست اگر چیزی درباره‌ گوادالاجارا شنیده باشید، و به رقص ماریاچی، تکیلا یا به فرهنگ کابوی مکزیکی مربوط ‌شود. خوشحال خواهید شد اگر بدانید که این شهر دارای یک جنبه‌ غیر سنتی و معاصر نیز هست. گوادالاجارا به عنوان یک صحنه مستقل و پر جنب و جوش موسیقی و هنری شناخته می‌شود و به همه اجازه میدهد که در ماه اکتبر از برنامه ‌های هنری مدرن و موسیقی‌ های راک جایگزین لذت ببرند.

 جشنواره مهمانی سانتا سسیلیا | Firsta de Santa Cecilia

 

در روز 22 نوامبر، گردهمایی بسیار ویژه ‌ای در میدان معروف ماریاچی مکزیک صورت می‌گیرد تا ادای احترامی باشد برای سسیلیای مقدس، حامی نوازندگان. ماریاچیس به همراه سایر نوازندگانی از شمال مکزیک و خلیج ایالت واراکروز، برای کنسرت و مهمانی در فضای باز به همراه پایکوبی، نوشیدنی و موسیقی به سمت پلازا گاریبالدی حرکت می‌کنند.

جشنواره موریسما | Morisma

 

به عنوان بخشی از جشنواره موریسما، که معمولاً در اواخر آگوست برگزار می‌شود، یک جنگ همه جانبه در خیابان های زاکاتاکا فوران می‌کند. درواقع این یک جنگ مسخره است که بین 2000 شرکت کننده مسیحی و مور در اسپانیای قدیم صورت می‌گیرد.

جشنواره آتش بازی

 

این جشنواره‌ ملی نه روزه‌ سالانه از اواسط قرن نوزدهم در مکزیک برگزار می‌شود و اغلب بیش از 100000 نفر در آن شرکت می‌کنند. این جشنواره رویدادی است برای ترویج سنت تولید و استفاده از آتش بازی. این جشن به افتخار خدای جان، قدیس حامی سازندگان آتش، آغاز می‌شود. جشنواره ملی مدرن آتش بازی از سال 1989 آغاز شد و شامل مسابقات آتش بازی می‌شود، اما رویداد اصلی دویدن گاوهاست که تعداد زیادی چارچوب‌ های گاو مانند در امتداد خیابان ‌های تالتپک گردانده می‌شوند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0