20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

نگاهی به مراحل، ویژگی‌ها و قیمت کارگو

کارگو چیست؟ (مراحل، کالاهای مجاز و هزینه ها)

اولین زمانی که انسان تصمیم گرفت وسیله نقلیه باری بسازد به چه فکر می‌کرد؟ چه اتفاقی افتاد که وسایل باربری، دوره به دوره بزرگ و غول‌پیکرتر شدند؟ پاسخ هرچه باشد یک بخش‌اش قطعا به گسترده‌تر شدن نیازها و افزایش ارتباطات برمی‌گردد.

حالا انسان امروز در متن دنیای اینترنشنال زندگی می‌کند و نه‌تنها خودش مهاجرت می‌کند بلکه حتی اسباب و وسایلش نیز در سفرند. رد پای آن را می‌توان در کشتی‌های باری دریاها، سوت قطارهای باری و جاده‌های مملو از تریلی‌ها و کامیون‌ها دید. دیگر هواپیماها تنها به جابه‌جایی مسافر اختصاص ندارد. قسمت بار آنها پر است از بسته‌های گمرکی حجیم که از شهری به شهر دیگر، از کشوری به کشور دیگر و از قاره‌ای به قاره دیگر می‌روند.

مطلب پیش‌رو را نوشته‌ایم که یک مفهوم مهم دیگر را در حوزه حمل‌ونقل معرفی کنیم.

“cargo” سابقه‌ای دیرینه در حوزه ارسال و دریافت کالا از جغرافیایی به جغرافیای دیگر دارد اما ممکن است برای‌تان جدید باشد. به چه کارتان می‌آید؟

شاید بخواهید به یکی از بستگان خود باری را ارسال کنید که نه در چمدان جا می‌شود و نه می‌توان همراه مسافر کرد. اصلا ممکن است خودتان قصد مهاجرت داشته باشید و نمی‌توانید از وسیله‌ای دل بکنید و آن را جا بگذارید. پس همراه‌مان باشید تا بیشتر و بهتر این مفهوم را بشناسید.

کارگو چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر وسیله‌ای که از طریق کامیون، هواپیما یا کشتی از نقطه‌ای به نقطه دیگر ارسال می‌شود را cargo می‌گویند. این واژه ریشه اسپانیایی دارد و مفهوم بار را در زبان فارسی منتقل می‌کند. همچنین به ارسال حیوان خانگی با هواپیما نیز اشاره دارد. به‌همین دلیل است که در زمان انتقال پت خود از طریق هر وسیله حمل‌ونقلی از چنین اصطلاحی استفاده می‌شود.

البته جالب است بدانید که در سال 1650 این واژه تنها به‌معنای بارگیری بار در کشتی معنا می‌شد. اما به مرور تعاریف مختلفی به آن اضافه شد و این مفهوم در حوزه حمل‌ونقل گسترش پیدا کرد. به‌طوریکه امروزه هر کشوری از این کلمه برداشت خاص خود را دارد. به‌همین دلیل است که بسیاری در معنای این اصطلاح دچار سردرگمی می‌شوند و تفاوت آن با دیگر روش‌های حمل‌ونقل برای‌شان چندان روشن نیست.

به شما حق می‌دهیم! دنیای حمل‌ونقل پر است از این تناقض‌ها و ما سعی داریم این کلاف درهم پیچیده را از هم باز کنیم.

 تصور کنید که شما صاحب یک بار هستید. باری که در اختیار دارید امکان ارسال از طریق هواپیمای مسافربری ندارد. یا اگر هم داشته باشد نیاز به دریافت مجوزهای لازم و بارنامه است. محموله هوایی حجیم که cargo می‌شود جدای از بار مسافری محاسبه خواهد شد و نیازمند برچسب گمرکی و تکمیل فرم‌های مربوطه است.

امکان ارسال بار با کارگو به‌صورت شخصی وجود دارد. اما با به شما توصیه می‌کنیم که حتما این کار را به شرکت‌های فورواردر یا سایر شرکت‌های حمل‌ونقل بسپارید. اگر هم می‌خواهید بدانید که شرکت‌های فورواردر چیست؟ شما را به مقاله حمل ‌و نقل بین‌المللی ارجاع می‌دهیم. در این مقاله از سیر تا پیاز حوزه باربری بین‌المللی را توضیح داده‌ایم.

انواع ارسال بار با کارگو

شرکت های کارگو معمولا در سه زمینه حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی فعالیت دارند. انتخاب هرکدام از این روش‌ها را به کارشناسان این حوزه بسپارید. البته که محدودیت‌های هزینه هم باید در نظر بگیرید تا بهترین روش ارسال را انتخاب کنید. ادامه این بخش را به مرور و معرفی هرکدام از روش‌های حمل بار یا کالا اختصاص داده‌ایم.

کارگو دریایی

از آغاز تمدن، این روش جای خود را در حمل‌ونقل کالا باز کرد. برای همین است که قوانینی محکم دارد و تقریبا همه‌چیز در این حوزه روشن است. حتی اگر شمایلی مدرن داشته باشد و فرسنگ‌ها از شکل گذشته خود دور شده باشد.

ارسال بار با این روش آن هم از مسیر دریایی امن و مطمئن است. به‌خصوص در کشور ایران که سابقه طولانی و دیرینه‌ای در کشتیرانی دارد و حتی رودها و دریاچه‌هایش نیز قابل تردد برای لنج‌ها و کشتی‌های باری است. شاید در ذهن‌تان این سوال به‌وجود بیاید که کدام رود و دریاچه؟ راه دوری نرویم همین دریای خزر که درواقع بزرگترین دریاچه دنیاست و از ساحلش می‌توانید کشتی‌های غول‌پیکر زیادی را ببینید. همچنین در جنوب نیز رود کارون خودنمایی می‌کند که اگرچه در گذشته کشتی باری از آن می‌گذشته اما امروز محل تردد لنج‌های باری است. این روش حمل‌ونقل نیازمند دریافت سند شیپینگ اوردر است که مقدمات و الزاماتی دارد. 

کارگو دریایی

کارگو هوایی

بسیار در ایران کاربرد دارد و جزو سریعترین روش‌های حمل‌ونقل است. گاهی با فریت بار به خارج از کشور اشتباه گرفته می‌شود اما با آن متفاوت است. البته اصلا کم هزینه نیست. اما اگر بارتان ارزشمند است و زمان برای‌تان در اولویت اول قرار دارد، ارزش پرداخت این هزینه را دارد.

برای پاسخ به سوال کارگو هواپیما چیست و موارد پرکاربرد آن بگذارید یک مثال بزنیم.

فرض کنید کسی را در کانادا، آمریکا یا حتی اروپا دارید که می‌خواهید مواد غذایی خاصی را به او برسانید. قطعا نمی‌توانید از طریق کشتی ارسال کنید، امکان استفاده از حمل‌ونقل زمینی هم که وجود ندارد. چون این مواد تاریخ انقضاء دارند و باید فریز شده ارسال شود. پس چه باید کنید؟ تنها راه استفاده از cargo هواپیما است. این موضوع در مورد ارسال پت نیز صادق است. چون زمان در اولویت اول قرار دارد.

تعداد خطوط cargo هوایی از تعداد پروازهای مسافربری به مراتب بیشتر است. حتی بسیاری از برندهای معتبر هواپیمایی جهان در ابتدا شرکت حمل و نقل کارگو بوده‌اند. پس از آن فعالیت خود را در خطوط هواپیمایی مسافربری آغاز کردند. حالا اگر کالایتان سنگین وزرن و در حجم زیاد باشد چه؟ به‌خصوص اگر مسافت کوتاهی تا نقطه تحویل وجود داشته باشد.

کارگو زمینی

این هم جزء قدیمی‌های حمل‌ونقل کالا است. از گذشته تا امروز خود را به روز کرده است و حالا از تکنولوژی‌های برتر برای ساخت کانتینرهای قابل حمل در کامیون و تریلی استفاده می‌کند.

اگر کالای‌تان تقریبا حجیم و سنگین است و چندان عجله‌ای برای ارسال آن ندارید، cargo زمینی بهترین انتخاب است. درنظر داشته باشید که نوع کالا نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و معمولا از این روش برای انتقال مواد فاسدشدنی استفاده نمی‌شود. همچنین در مقایسه با سایر روش‌های cargo این روش در لیست کم‌هزینه‌ها قرار می‌گیرد و بسیار مقرون به‌صرفه است.

نکته آخر را در این خصوص باید بدانید! درصورتی‌که می‌خواهید از این روش برای حمل و ارسال کالای خود استفاده کنید حتما با شرکت معتبر و معتمدی قرارداد ببندید. شرکت‌های زیادی در این حوزه فعال هستند ولی تنها تعداد اندکی به تحویل سالم و طبق برنامه پایبند هستند!

کارگو زمینی

تفاوت کارگو و فریت چیست؟

این سوال را خیلی‌ها می‌پرسند. اگر شما هم قبلا با مفهوم فریت بار آشنا شده باشید حتما در اواسط مطالعه این مقاله چنین علامت سوالی در ذهن‌تان به‌وجود آمده است.

فریت بار در ایران بیشتر به حمل‌ونقل بار از طریق هواپیما اشاره دارد. همچنین محدودیت وزنی دارد و بیشتر به‌صورت شخصی یا مسافری انجام می‌شود. به‌ این صورت که اگر مسافر باشید و بارتان بیشتر از وزن مجاز باشد می‌توانید اضافه بار خود را فریت کنید.

اما cargo گسترده‌تر از فریت بار معنا می‌شود و همه روش‌های حمل‌ونقل را در بر می‌گیرد. همچنین از نظر قیمت و فرایندهای ارسال و مجوزهای مورد نیاز تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. توجه داشته باشید که cargo بیشتر برای محموله‌های سنگین و حساس استفاده می‌شود و کار شرکت‌های حمل‌ونقل است که فرایند ارسال بارتان را انجام دهند.

حالا فرایند ارسال بار در کارگو چگونه است؟ چه الزاماتی دارد و چه مجوزهایی باید دریافت کنیم؟ چه کسی مسئولیت آسیب دیدگی محموله را بر عهده دارد؟ گمرک یا شرکت باربری کارگو؟

مراحل کارگوبار

خیلی دشوار و پیچیده نیست. می‌توان با زبان ساده و در چند خط این فرایند و مراحل را توضیح داد تا نمایی کلی از ارسال بار کارگو ایجاد کنیم.

اول اینکه بهتر است این کار را به یک شرکت کارگو بسپارید. آنها درک دقیقی از نحوه محاسبه هزینه‌ها و ضوابط آن دارند. همچنین می‌دانند کی و از کجا مجوزهای لازم را سریع و به‌موقع دریافت کنند. نقش ما در این میان چیست؟
شما باید اطلاعات دقیقی از وزن، جنس و محدودیت‌های حمل‌ونقل کالای خود به شرکت پست کارگو ارائه دهید. چراکه مطابق با این اطلاعات هزینه و قیمت محاسبه و بهترین روش ارسال بار مشخص می‌شود. مرحله بعدی مربوط به ارسال اجناس است.

قبل از ارسال محموله خود به شرکت حمل‌ونقل باید بر سر هزینه توافقات لازم را انجام دهید. این کار را به‌هیج عنوان به بعد از ارسال بار خود به شرکت موکول نکنید. چون تنها هزینه اضافی را زیاد خواهید کرد و متضرر خواهید شد. پس از اینکه از هزینه و قیمت ارسال بار مطمئن شدید، نوبت به ارسال مدارک می‌رسد. درصورتیکه کم و کسری در مدارک وجود نداشت، می‌توانید کالای خود را به محل انبار شرکت برسانید.

کار بسته‌بندی را به یک شرکت کارگوبار بسپارید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که از وضعیت و نوع بسته‌بندی اجناس خود مطلع شوید. پس پرداخت هزینه فرایند کارگوی باربری آغاز می‌شود.

تمامی کالاهایی که از طریق cargo به مقصد ارسال می‌شوند تحت نظارت گمرک قرار می‌گیرند. اینجاست که شرکت های کارگو مسئولیتی بابت آسیب‌دیدگی بار ندارند. زیرا گمرک مسئول تامین امنیت و سلامت محموله است. البته تا زمانیکه بار تحویل شما شود و مدارک لازم دریافت شود.

مراحل کارگوبار

کالاهای مجاز برای کارگوبار 

پست کارگو را نمی‌توان برای همه کالاها و اجناس انجام داد. البته هر کشوری سیاست‌های خود را دارد و برخی کشورها محدودیت‌هایی برای cargo کردن بار در نظرگرفته‌اند. نادیده گرفتن این محدودیت‌ها باعث توقیف محموله می‌شود حتی ممکن است شما به‌عنوان مجرم مشمول پرداخت جریمه شوید.

به‌جای اینکه به کالاهای مجاز بپردازیم بهتر است بگوئیم چه کالاهایی برای ارسال بار کارگو ممنوع است. مسلما وسایل خطرناکی مانند اسلحه، مشروبات الکلی یا وسایل اشتعال‌زا در لیست ممنوعه‌های ارسال بار قرار دارد. همچنین این امکان وجود دارد که ورود یا خروج برخی از کالاها در دوره زمانی مشخص ممنوع باشد. این اطلاعات در دسترس کارشناسان شرکت حمل و نقل کارگو قرار دارد و شما را در جریان آخرین محدودیت‌ها خواهند گذاشت.

قیمت کارگو بار چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

نوبت به محاسبه هزینه و قیمت کارگو باربری رسید. این موضوع به یک عامل بستگی ندارد و فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت. از وزن و ابعاد گرفته تا فاصله و میزان مسافت تا مقصد و از قوانین و ضوابط کشوری تا نوع شرکت ارائه دهنده خدمت، همگی در هزینه کارگو با هواپیما، قطار یا کشتی، کامیون یا تریلی موثر است. همچنین نوع و جنس کالا نیز اهمیت دارد. به‌عنوان مثال هزینه کارگو حیوانات قیمت متفاوتی با باربری مواد غذایی دارد.

عوامل موثر در محاسب هزینه کارگو

وزن و ابعاد

کالاهای سنگین و پرحجم قیمت بیشتری برای باربری دارند.

نوع محاسبه قیمت بر اساس حجم و وزن در هر شرکت باربری متفاوت است.

میزان مسافت

این عامل در هرکدام از روش‌های ارسال بار متفاوت است.

دو مقصد ممکن است از نظر مسافت فاصله کمی با هم داشته باشند اما به‌دلیل مسیرهای جاده‌ای صعب‌العبور با نرخ بالاتری محاسبه شوند.

نوع و جنس کالا

عامل مهمی در باربری cargo است. کالاهایی که حساس‌تر و ارزشمندتر هستند، مسلما قیمت بالاتری برای حمل‌ونقل دارند.

قوانین و ضوابط ملی و بین‌المللی

برخی کشورها ممکن است تعرفه متفاوتی برای هر کالا در نظر بگیرند. برای اطلاع از این موضوع با شرکت پست cargo مشورت کنید.

شرکت باربری کارگو

برند و میزان سابقه و تجربه تاثیر زیادی در قیمت کارگوبار شرکت های کارگو دارند. همچنین نوع خدماتی که ارائه می‌دهند نیز در این موضوع تاثیرگذار است.

بیمه کارگو

بدون بیمه کالای خود را cargo نکنید. این توصیه بسیاری از فعالان حوزه حمل‌ونقل است. اگر سلامت و امنیت محموله‌ برایتان اهمیت دارد بهترین شرکت کارگوبار را برای این کار انتخاب کنید. چون بیمه و جبران خسارات احتمالی جزء خدماتی است که بسیاری از برندهای مطرح حوزه باربری برای ارائه بهتر آن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بیمه کارگو

مطابق با قانون، بیمه cargo شامل باربر، وسیله باربری و محموله می‌شود. همچنین نوع و میزان پوشش‌دهی آن بایستی با نوع و ارزش محموله مطابقت داشته باشد. به‌خصوص اگر بار ارزشمند باشد و سرقت یا خسارات احتمالی آن ضرر و زیان بسیاری به همراه دارد. همچنین معمولا تمامی انواع بیمه‌ها خسارات احتمالی کالا را از نقطه تحویل در مبداء تا نقطه ارسال به مقصد را پوشش می‌دهند.

پیگیری بار کارگو

یکی از خدماتی که شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌ونقل ارائه می‌دهند پیگیری کارگوبار است. سیستم اعلام بار کارگو به‌منظور نظارت لحظه به لحظه کالای ارسال شده طراحی و ایجاد می‌شود و هر شرکتی سیستم منحصربه‌فرد خود را دارد. بنابراین صاحبان محموله‌ها می‌توانند از طریق آن از وضعیت بار خود مطلع شوند.

روش کلی بسیاری از این سیستم‌ها به‌گونه‌ای است که با مراجعه به قسمت پیگیری بار در صفحه اصلی و وارد کردن کد بارنامه می‌توانید از وضعیت بار ارسالی آگاه شوید. همچنین موقعیت مکانی آن را مشاهده خواهید کرد.

از این گذشته امکان استعلام cargo بار، قبل از ارسال محموله نیز وجود دارد. به‌این‌صورت که برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها امکاناتی فراهم کرده‌اند که افراد قبل از اقدام برای شروع مراحل باربری از حدود قیمت حمل‌ونقل کالای خود مطلع شوند.

پیگیری کارگو

خدمات حامی مهاجر در حوزه کارگو بار

با  یکی دیگر از مفاهیم اساسی و مهم حوزه حمل‌ و نقل بین المللی آشنا شدید. می‌دانید به چند دسته تقسیم شده‌اند و هرکدام چه ویژگی‌هایی دارند. هزینه، بیمه، استعلام و شیوه پیگیری بار نیز جزء موضوعات مهمی بودند که در این مطلب به آن پرداختیم.

در کنار همه اطلاعاتی که در این مقاله فراگرفته‌اید یک موضوع مهم را به‌خاطر بسپارید!

اگر به‌دنبال شرکتی می‌گردید که باتجربه، مطمئن و مشتری‌مدار باشد و شما را در زمینه حمل‌ونقل کالا همراهی کند، حامی مهاجر بهترین انتخاب است. فرقی نمی‌کند بارتان چیست؟ می‌خواهید اسناد و مدارک ارسال کنید یا مواد غذایی یا اینکه کالای ارسالی‌تان از لوازم مهم و خاطره‌انگیز شماست. درهرصورت می‌توانید با ما تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری درباره خدمات ما کسب کنید. شماره تلفن ما 02148000957 است. همین امروز تماس بگیرید!

سوالات متداول در حوزه باربری کارگو

این مبحث پر از سوال است. چون معمولا مفاهیم آن شبیه هم است و بسیاری متوجه تفاوت‌های جزئی نمی‌شوند. برای همین است که این بخش را در مقاله گنجانده‌ایم که بخشی از سوالات پرتکرار را مطرح کنیم و پاسخی مختصر و مفید به آنها بدهیم.

کارگو چیه؟

این شیوه حمل‌ونقل به ارسال کالاهای سنگین وزن و در حجم زیاد اشاره دارد. همچنین به اشکال مختلف هوایی، زمینی و دریایی انجام می‌شود. معمولا شرکت‌های حوزه حمل‌ونقل این کار را انجام می‌دهند و بعد از تحویل کالا از مشتری یا صاحبان کالا مجوزهای لازم و مقدمات باربری را انجام می‌دهند.

کارگو چه تفاوتی با کوریر سرویس دارد؟

کوریر سرویس معادل پیک پستی است. این سرویس بسته‌های پستی افراد را با سرعت زیاد و امنیت بالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌رساند. اما cargo بیشتر به حمل‌ونقل کالاهای سنگین وزن اشاره دارد.

چگونه کارگو بار خود را پیگیری کنم؟

هر شرکتی که در این زمینه فعالیت دارد پیگیری بار را در لیست خدمات خود قرار می‌دهد. معمولا سیستم جداگانه‌ای برای اعلام وضعیت بار در اختیار مشتریان قرار می‌دهد که با وارد کردن کد بارنامه مکان و زمان ارسال بار و موقعیت مکانی آن را اعلام می‌کند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0