20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

کوریر چیست و چه مزایایی دارد؟

کوریر سرویس | هزینه، مزایا و شرکت های معتبر آن

آیا تا به حال پیش آمده که بخواهید محموله‌ای را به خارج از کشور بفرستید یا بسته‌ای را از آن‌سوی مرزها تحویل بگیرید؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته باشید، می‌دانید در این موقعیت همه دنبال راه‌حلی هستند که بسته‌هایشان را در سریع‌ترین زمان و به ایمن‌ترین شکل ممکن ارسال یا دریافت کنند.

بسیار خوب! در این مقاله، راجع‌به همین راه‌حل صحبت خواهیم کرد: کوریر! پس همراهمان باشید تا به‌اتفاق یکدیگر ببینیم کوریر چیست، مزایای استفاده از کوریر کدام‌اند و تفاوت کوریر و کارگو در چه چیزی است. تازه! قرار است از هزینه پست کوریر و بهترین شرکت های کوریر هم حرف بزنیم.

حامی مهاجر، موسسه مهاجرتی معتبری است که در زمینه ارسال بار یا مدارک به خارج از کشور، خدماتی تخصصی به مراجعین خود ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توانیم به ارسال حیوان خانگی یا پت به خارج از ایران اشاره کنیم. جهت کسب اطالاعات بیشتر، با شماره 02148000957 تماس بگیرید.

کوریر چیست؟

اگر در لغت‌نامه به‌دنبال معنی واژه «Courier» بگردید، خواهید دید که نوشته‌اند کوریر معادل «پیک» است. اما در اصطلاح حمل‌ونقل، کوریر پست همان سرویسی است که بسته‌های پستی افراد را با سرعت بالا و امنیت زیاد، از نقطه‌ای به نقطه دیگر جابه‌جا می‌کند.

اما صبر کنید! منظورمان از نقطه‌ای به نقطه دیگر، تنها داخل کشور نیست! بلکه کوریر سرویس‌ها می‌توانند بدون محدودیت، محموله‌های مختلف را از کشوری به کشور دیگر نیز منتقل کنند؛ مثلا اگر بخواهید بسته‌ای را از ایران به آمریکا بفرستید یا برعکس، کوریر با امکان پست از اران به خارج از کشور در خدمت شماست!

پس با این تعاریف دیگر نیاز به گفتن ندارد که برخلاف پیک، کوریرها تنها از راه زمینی استفاده نمی‌کنند. بلکه بر اساس مقصد محموله، شرایط زمانی، هزینه بار و... آن‌ها از تمام ظرفیت‌های موجود کمک می‌گیرند. یعنی موقع حمل بار به خارج از کشور، تمام راه‌های زمینی، هوایی و دریایی می‌تواند به تسخیر این سرویس‌ها دربیاید!

کوریر چیست؟

البته باید این را بدانید که تمام کوریر سرویس‌ها این امکانات را ندارند. مثلا برخی از آن‌ها، بسته‌های پستی را تنها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مانند شهر یا استان جابه‌جا می‌کنند. برخی هم چهارچوب کاری‌شان وسیع‌تر است و خدماتشان را در سطح کشور ارائه می‌دهند.

در بالای هرم هم، همان سرویس‌هایی حضور دارند که حمل بار به خارج از کشور را با تخصص و مهارتی ویژه انجام می‌دهند. این کوریرها عمدتا اعتبار بسیار زیادی هم دارند و به‌واسطه نیروهای کارآمد و متعهد خود، سلامت بسته و سرعت رسیدن آن را تضمین می‌کنند.

ضمنا از یک دیدگاه دیگر، می‌توانیم کوریر سرویس‌ها را به شکل زیر هم تقسیم کنیم. البته این تقسیم‌بندی بدون درنظرگرفتن این است که محدوده کاری یک کوریر پست، داخلی‌ست یا خارجی.

کوریرهای سریع‌السیر یا حساس به زمان

کوریرهای سریع‌السیر یا حساس به زمان

این دسته از کوریر سرویس‌ها، در واقع دو گونه متفاوت‌اند. اما به این دلیل آن‌ها را در کنار یکدیگر آورده‌ایم که اساس کارشان یکی است: «حساسیت نسبت به بازه‌زمانی تحویل بار» و «ارسال سریع‌السیر محموله». پس آیا می‌خواهید بسته‌تان را در سریع‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید؟ بسیار خوب! کوریر پست های حساس به زمان آماده کمک به شما هستند.

کوریر پست های شبانه

خدمات کوریر پست شبانه، فراتر از یک سرویس پستی است. به این معنی که در ساعات خاموشی شهر، مثلا ساعت 3 صبح، کوریرهای شبانه آماده خدمت‌رسانی به شما هستند و می‌توانند بسته‌هایتان را به‌صورت اضطراری جابه‌جا کنند.

پس کوریر محلی و بین‌المللی

درباره این دو نوع کوریر صبحت کردیم. اما باید این نکته را اضافه کنیم که چه کوریرهای محلی و چه کوریرهای بین‌المللی، امکان رهگیری بسته پستی را فراهم کرده‌اند.

پس چنانچه بخواهید محموله‌ای را در داخل یا خارج مرزها جابه‌جا کنید، می‌توانید با خیال راحت از سرویس کوریر استفاده کنید. زیرا در تمام لحظات این امکان وجود دارد که وضعیت بسته پستی‌تان را پیگیری کنید.

بسیار خوب! دیگر می‌دانید کوریر سرویس چیست و چه انواعی دارد. اما آیا این را هم می‌دانید که مزایای استفاده از کوریر چه مواردی هستند؟ همراهمان باشید تا بگوییم.

مزایای استفاده از کوریر

مزایای استفاده از کوریر

برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از کوریر، این مواردند:

سرعت و امنیت کوریر پست

تا اینجا، چندین مرتبه به سرعت زیاد پست کوریر و امنیت خدمات‌رسانی آن اشاره کرده‌ایم. اما دلیل این موضوع چیست؟ اینکه اگر برای ارسال بسته‌های خود از پست معمولی استفاده کرده باشید، احتمالا می‌دانید دریافت بسته‌ها ممکن است از چند روز تا یکی‌دو هفته (و در مواردی بیشتر!) طول بکشد.

تازه، این در شرایطی است که بسته‌ها صحیح‌وسالم به‌دست شما برسند! زیرا پیش آمده که بر اثر برخی اتفاقات، بسته‌های پستی در طول مسیر آسیب دیده‌اند. اما از جمله مزایای استفاده از کوریر پست این است که بسته‌های شما در حداقل زمان و با حداکثر امنیت جابه‌جا می‌شوند.

پس تصمیم با خودتان! دوست دارید بسته‌هایتان را در کمال سلامتی تحویل بگیرید / ارسال کنید یا مدام نگران آسیب‌دیدن مرسوله‌ها باشید؟!

قابل‌اعتمادبودن سرویس کوریر

اشتباه نکنید! هر شرکتی نمی‌تواند خودش را به‌عنوان یک کوریر سرویس معتبر معرفی کند. بلکه برای این اتفاق، آن‌ها باید مجوزهای قانونی متعددی را اخذ کنند. به‌خصوص که اگر یک شرکت بخواهد در زمینه پست هوایی به خارج از کشور فعالیت کند، با سخت‌گیری‌های بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

تازه! شرکت های کوریر چه در ایران و چه در جهان شناخته‌شده هستند. پس نیازی به جست‌وجوی زیادازحد ندارید. تنها کافی است سوابق یک شرکت را بخوانید و کیفیت کار آن‌ها را بررسی کنید. در این شرایط است که متوجه می‌شوید منظور از قابل‌اعتمادبودن کوریر، دقیقا چیست!

خدمات جانبی پست کوریر

قبل از این گفتیم کوریر سرویس‌ها، همگی امکان رهگیری مرسوله پستی را فراهم کرده‌اند. اما این مورد، تنها خدمات جانبی کوریر نیست. بلکه آن‌ها امکانات دیگری را هم برای مراجعین خود در نظر گرفته‌اند. مانند چه؟

مثل خدمات «بسته‌بندی مرسوله» یا «جبران خسارت در صورت آسیب‌دیدن بسته». پس چه شد؟! یکی از ویژگی‌های سرویس کوریر، تضمین سلامت بسته‌های پستی بود. اما حتی اگر مرسوله در موارد نادری هم آسیب ببیند، کوریر مسئولیت این اتفاق را تمام‌وکمال به‌عهده خواهد گرفت و خسارت آن را پرداخت خواهد کرد.

پست هوایی به خارج از کشور

درست است! شرکت‌های پست معمولی (سنتی) هم چنین خدماتی دارند. اما چرا کوریر سرویس ارجحیت دارد؟

به این دلیل که اولا، تخصص برخی شرکتهای کوریر حمل بار به خارج از کشور است. در حالی که فعالیت شرکت‌های پست عمدتا داخلی است. پس کوریر پست ها تجربه و مهارت بیشتری در خصوص حمل بار یا حمل مدارک به خارج از کشور دارند.

ثانیا، روند کاری اداره پست به این صورت است که مرسوله را به اداره پست کشور مقصد تحویل می‌دهد. در حالی که کوریرها ارسال درب به درب بین المللی دارند؛ یعنی مسئولیت ارسال و تحویل بسته، از ابتدا تا انتها، تماما به‌عهده سرویس کوریر است. پس شما با استفاده از این سرویس، بسته خود را درست درب منزل تحویل خواهید گرفت. حتی اگر در آن‌سوی دنیا باشید!

دیگر اینکه برخلاف شرکت های کوریر، اداره پست شرایط دشواری برای رهگیری مرسوله پستی در «خارج از کشور» دارد. البته نه که نتوان بسته را در خارج از مرزها رهگیری کرد، نه! اما این اتفاق در شرکت های کوریر، بسیار راحت‌تر و بی‌دردسرتر صورت می‌گیرد.

قیمت منصفانه کوریر سرویس

اگر از برخی شرکتهای کوریر استعلام گرفته باشید، متوجه می‌شوید که هزینه این سرویس نسبتا از پست معمولی بیشتر است. اما بیایید مزایای گفته‌شده را یک بار دیگر بخوانیم! با وجود خدماتی مانند ارسال سریع و ایمن، جبران خسارت، بسته‌بندی مرسوله، حمل بار درب به درب، رهگیری بسته در هر نقطه از دنیا و... طبیعی است که سرویس کوریر هزینه بیشتری داشته باشد.

اما با وجود هزینه‌های جانبی این امر مانند پرداخت عوارض و مالیات بسته، هزینه اضافه‌بار و... شرکت های معتبر کوریر تلاش می‌کنند قیمتی منصفانه برای خدمات خود در نظر بگیرند. طوری که عده زیادی بتوانند از این سرویس استفاده کنند و به‌اصطلاح عامیانه، کارشان راه بیفتد!

تفاوت کوریر و کارگو چیست؟

تفاوت کوریر و کارگو چیست؟

با مزایای استفاده از کوریر آشنا شدیم. اکنون نوبت آن است که به کوریر و کارگو بپردازیم. اما اصلا کارگو چیست؟

خلاصه بگوییم. کارگو هم سرویسی است که در زمینه ارسال درب به درب بین المللی فعالیت می‌کند و مانند کوریر اعتبار زیادی دارد. پس تفاوت کوریر و کارگو چیست؟ خوش‌حالیم که می‌پرسید! تفاوتشان این‌هاست:

  • هزینه استفاده از پست کوریر عموما بیشتر از کارگو است؛ اما هزینه کارگو هم مطابق با حجم بسته و نوع خدمات می‌تواند متغیر باشد.
  • کوریر سرویس معمولا برای جابه‌جایی بسته‌های پستی کوچک، حمل مدارک به خارج از کشور و انتقال اسناد مهم استفاده می‌شود؛ اما هدف کارگو، حمل‌ونقل محموله‌های پستی بزرگ است.
  • بیشتر صاحبان کسب‌وکار برای جابه‌جایی اسناد و مدارک اداری از کوریر استفاده می‌کنند؛ اما کارگو، انتخاب اول صادرکنندگانی است که می‌خواهند اجناسشان را به بازارهای خارجی ارسال کنند.
  • تحویل اجناس توسط سرویس کوریر اصولا بسیار سریع اتفاق میفتد؛ اما به‌علت حجم بسته‌هایی که با کارگو جابه‌جا می‌شود، مدت زمان تحویل و ترخیص مرسوله‌ها با این سرویس، ممکن است از چند روز تا چند هفته زمان ببرد.

شرکت های کوریر

شرکت های کوریر زیادی در سراسر جهان مشغول به فعالیت‌اند که یا به‌صورت محلی و یا به‌شکل بین‌المللی کار می‌کنند. در این بخش، ما با سرویس‌های محلی کاری نداریم. به‌جای آن می‌خواهیم به شرکتهای کوریر بین‌المللی بپردازیم و معتبرترین نمونه‌های خارجی‌وداخلی آن را معرفی کنیم.

شرکت فدکس

شرکت فدکس (FedEx)

شرکت فدکس که تا سال 2000 میلادی با نام «فدرال اکسپرس» شناخته می‌شد، صاحب بزرگ‌ترین ناوگان هوایی باری جهان است. یعنی چه؟ یعنی این شرکت کوریر پست، دارای بیش از 680 هواپیمای باری است. به عبارت دیگر، تعداد هواپیماهای آن از مجموع هواپیماهای سه شرکت قطر ایرویز، اتحاد ایرویز و امارات ایرویز بیشتر است!

تازه! شرکت فدکس برای پست درب به درب، بسته‌ها را تنها از راه هوایی جابه‌جا نمی‌کند. بلکه زمینه کاری «فدکس گراند» و «فدکس فرایت» که دو شاخه مهم از فدکس هستند، «حمل زمینی مرسوله‌ها» است. البته شیوه کار آن‌ها با یکدیگر فرق دارد منتها اساس فعالیتشان یکی‌ست.

علاوه بر این، باید بدانیم یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت فدکس، اقدامات خلاقانه این شرکت است. مثلا اولین بار، فدکس بود که خدمات «تحویل در روز بعد» را طراحی کرد.

به این صورت که شما این سرویس را درخواست می‌کنید و کارگزاران فدکس، از ساعت 22 همان شب تا 6 صبح روز بعد، تمام مراحل جمع‌آوری، بسته‌بندی و تحویل مرسوله را به‌سرانجام می‌رسانند. هیجان‌انگیز نیست؟! بسته‌تان را امروز ارسال می‌کنید و 6 صبح فردا به مقصد می‌رسد!

شرکت دی اچ ال (DHL)

از جمله شرکت های کوریر بین‌المللی معروف، شرکت آلمانی DHL است که در سال 1969 تاسیس شد. موسسان آن نیز آدرین دالسی، لری هیلبلام و رابرت لین بودند که از کنار هم قراردادن حروف ابتدایی نام آن‌ها (Dalsey, Hillblom and Lynn)، اسم شرکت شکل گرفت.

اما سوال اینجاست که با وجود شرکتی مانند فدکس، دی اچ ال چگونه توانست جایگاه خود را در دنیای لجستیک تثبیت کند؟ شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلیل این اتفاق، هدف‌گذاری متفاوت دی‌اچ‌ال بود. به این صورت که پس از مدتی، مدیران این شرکت تصمیم گرفتند تمرکز خود را روی فعالیت در کشورهایی بگذارند که خدماتی از سایر سرویس‌های جهانی دریافت نمی‌کنند.

به‌عنوان مثال، ایران و عراق نمونه‌ای از این کشورها بودند که به‌علت محدودیت‌های موجود، نمی‌توانستند از خدمات فدکس و سایر سرویس‌های کوریر بین‌المللی استفاده کنند. در چنین شرایطی، DHL به‌عنوان یک کوریر سرویس جهانی وارد بازار ایران شد و تا مدت‌ها، یکه‌تاز این عرصه بود.

اما از آنجایی که تعرفه حمل و نقل بین المللی این شرکت همواره بر اساس معیارهای جهانی محاسبه می‌شود، ممکن است افراد زیادی نتوانند از خدمات آن استفاده کنند. پس راه چاره چیست؟ استفاده از کوریر پست های معتبر ایرانی که تلاش می‌کنند برای خدمات خود، هزینه‌ای منصفانه در نظر بگیرند. مانند چه شرکتی؟ در بخش بعد راجع‌به آن حرف می‌زنیم.

شرکت حامی مهاجر

ارسال بار به خارج از کشور

همان‌طور که گفتیم، استفاده از سرویس‌هایی مانند FedEx و DHL در داخل ایران یا امکان‌پذیر نیست یا هزینه سنگینی دارد. بنابراین در چنین حالتی، افراد ممکن است استرس زیادی را تحمل کنند و ذهنشان درگیر این سوال بشود که «اصلا امکان ارسال بار به خارج از کشور وجود دارد؟»

ما اینجاییم تا بگوییم بله! خیالتان راحت! نه‌تنها امکان ارسال درب به درب بین المللی وجود دارد، بلکه تمام خدمات شرکت‌های بزرگی مانند فدکس و دی‌اچ‌ال نیز در ایران ارائه می‌شود. چگونه؟ با حامی مهاجر!

یعنی چه؟ یعنی ما به‌عنوان مجموعه‌ای که سالیان سال در زمینه مهاجرت کار کرده‌ایم و جابه‌جایی بار بین ایران و کشورهای بزرگ دنیا را صورت داده‌ایم، هم‌اکنون خدماتی را تدارک دیده‌ایم تا مراجعینمان بتوانند هرآنچه می‌خواهند، بین مبدا و مقصد خود جابه‌جا کنند.

ویژگی‌مان چیست؟ اینکه به‌واسطه کارشناسان متبحر و تجربیات طولانی‌مدتمان، تمام مشکلات موجود بر سر راه حمل‌ونقل بار را از قبل پیش‌بینی کرده‌ایم و برای آن، راهکارهایی تخصصی در نظر گرفته‌ایم. طوری که در حال حاضر، می‌توانیم تمام خدمات اختصاصی کوریرسرویس‌ها را، بدون کم‌وکاست و با هزینه‌ای منصفانه ارائه کنیم.

چنانچه دوست دارید در این باره بیشتر بدانید یا می‌خواهید از هزینه حمل بار به خارج از کشور اطلاع پیدا کنید، تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

ارسال بار به خارج از کشور با حامی مهاجر

ما در مجموعه حامی مهاجر، برای پست از ایران به خارج کشور خدمات زیر را ارائه می‌دهیم:

  • ارائه خدمات بسته‌بندی مرسوله
  • تضمین امنیت و سلامت بار
  • ارسال سریع بسته پستی
  • ارسال مرسوله از ایران به دیگر کشورها و برعکس
  • و...

چنان‌که گفتیم، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌به سایر خدمات حامی مهاجر در این‌زمینه، مثل کسب آگاهی درباره شرایط ارسال حیوانات به خارج از کشور، با شماره مجموعه تماس حاصل فرمایید. همواره پاسخگوی شما خواهیم بود.

ارسال مدارک به خارج از کشور با حامی مهاجر

ارسال مدارک به خارج از کشور

اگر یادتان باشد، قبل از این گفتیم انتخاب اول صاحبان کسب‌وکار برای حمل مدارک به خارج از کشور، استفاده از سرویس کوریر است. اما چرا؟ چون اسناد و مدارک اداری، معمولا در شرایط اضطراری جابه‌جا می‌شوند و باید فورا به مقصد برسند.

خوب! مشخصا در چنین شرایطی استفاده از سرویس‌های پست سنتی یا کارگو منطقی نیست! زیرا تحویل بسته ممکن است چند هفته طول بکشد. به همین خاطر افراد تصمیم می‌گیرند با کمک‌گرفتن از شرکتهای کوریری مانند حامی مهاجر، زمان ارسال مدارک به خارج از کشور را به حداقل برسانند.

تازه! این اقدام فقط برای صاحبان کسب‌وکار نیست. بلکه همه می‌توانند از پست هوایی به خارج از کشور استفاده کنند؛ مثلا دانشجویان بین‌المللی برای اینکه بتوانند مدارک هویتی یا اسناد تحصیلی خود را در کمترین زمان ممکن به‌دست دانشگاه موردنظرشان برسانند، می‌توانند از سرویس کوریر حامی مهاجر استفاده کنند.

بنابراین ارسال مدارک به خارج از کشور، هیچ‌گونه محدودیتی برای متقاضیان این کار ندارد. تنها لازم است که آن‌ها با شماره 02148000957 تماس بگیرند و این موضوع را به اطلاع کارشناسان ما برسانند. در تمام مسیر همراهشان خواهیم بود.

  • سخن پایانی

در این مطلب راجع‌به آن حرف زدیم که سرویس‌هایی پستی مدرن مانند کوریرسرویس‌ها چه مزایایی دارند، چند دسته‌اند و اصولا شیوه کار‌شان به چه صورت است. مثلا بررسی کردیم که سرعت و امنیت کوریر تا چه حدی است و دانستیم که هزینه این سرویس‌های پست درب به درب چگونه تعیین می‌شود.

همچنین به‌صورت مختصر کارگو را معرفی کردیم و به بررسی تفاوت کوریر و کارگو پرداختیم. در نهایت هم از شرکتهای کوریر معتبر در سطح ایران و جهان نام بردیم و گفتیم که حامی مهاجر، به‌عنوان یک شرکت معتبر و متخصص در این زمینه، چه خدماتی برای حمل بار به خارج از کشور یا ارسال مدارک به خارج از کشور ارائه می‌دهد.

بنابراین تا جایی که می‌شد درباره کوریر سرویس حرف زدیم و آن را از جهات مختلف موردبحث قرار دادیم. با این حال، اگر همچنان پرسش بی‌پاسخی در ذهن شما وجود دارد، خوش‌حال می‌شویم که آن را از طریق «نظرات» مطرح کنید یا ضمن تماس‌گرفتن با شماره 02148000957، سوال خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

پاسخ به سوالات متداول درباره کوریر سرویس

خوب! این هم از مطالبی که نیاز بود دربارۀ کوریر بگوییم. از اینجا به‌بعد، می‌رویم سراغ سوالات پرتکرار.

برگه کوریر چیست؟

برگه کوریر یا رسید کوریر، تاییدیه‌ای است که سفارت آمریکا آن را برای پیکاپ ویزا صادر می‌کند. بنابراین هیچ ارتباطی به سرویس کوریر ندارد.

کوریر سرویس چیست؟

کوریر یک سرویس پستی محلی یا بین‌المللی است که مرسوله‌های ارسالی را در سریع‌ترین زمان و با بیشترین امنیت جابه‌جا می‌کند.

مزایای استفاده از کوریر چیست؟

از جمله مزایای استفاده از کوریر می‌توان به بسته‌بندی کالاها، سرعت و امنیت ارسال بسته‌ها، جبران خسارت مرسوله و... اشاره کرد که راجع‌به تمام این موارد، در ضمن مقاله توضیح داده‌ایم.

آیا در کشور ما هم امکان پست از ایران به خارج کشور وجود دارد؟

بله. در ایران هم شرکت‌های معتبری مانند شرکت حامی مهاجر، خدمات پست از ایران به خارج کشور را ارائه می‌دهند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0