50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل پزشکی در ترکیه؛ راهنمای جامع از شرایط تا هزینه

تحصیل پزشکی در ترکیه؛ راهنمای جامع از شرایط تا هزینه

رشته‌ پزشکی گل سرسبد محبوب‌ترین‌ رشته‌هاست. اما برای بسیاری به یک آرزوی دور و دراز تبدیل شده است. حالا ما می‌خواهیم به شما بگوییم که می‌توانید چند قدم به این رویا نزدیک‌تر شوید. چگونه؟

دو راه دارید! یا در چرخه رقابت‌های کنکوری ایران بچرخید تا درنهایت رتبه قابل قبول بگیرید، یا اینکه در خارج کشور تحصیل کنید. برای انتخاب راه دوم، توصیه می‌کنیم خیلی دور نروید. با یک پرواز دو ساعته هم می‌توانید در دانشگاهی بین‌المللی درس بخوانید!

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه گزینه‌ای بسیار عالی است که می‌تواند تمام خواسته‌های شما را درباره تحصیل در خارج از کشور محقق کند. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه ارائه دهیم. همچنین به معرفی ارزانترین دانشگاه‌ پزشکی این کشور می‌پردازیم و امکانات کلی خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه به شما معرفی می‌کنیم.

معرفی رشته پزشکی در ترکیه

طبق آماری که یونسکو اخیرا منتشر کرده است، 50 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که بخش قابل توجهی از آنان رشته‌های مرتبط پزشکی را انتخاب کرده‌اند. هرچند که همچنان آمریکا بیشترین محبوبیت را میان دانشجویان پزشکی دارد. اما تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه اخیرا محبوبیت بسیار زیادی میان ایرانیان پیدا کرده است.

از سال 2011 تا کنون، بیش از 600 دانشجوی ایرانی در دانشکده‌های پزشکی این کشور تحصیل کرده‌اند که از این تعداد 3.8 درصد در رشته‌های تخصصی پزشکی، 9.9 درصد در رشته‌های دکترای تخصصی و 0.8 درصد در دکترای حرفه‌ای پیوسته تحصیل می‌کنند.

معرفی تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشجویان پزشکی که در این کشور درس می‌خوانند، در طول 6 سال تحصیل خود علاوه‌بر واحدهای درسی که مهمترین آنها در ادامه آمده است، باید دروس تخصصی که مرتبط با بیماری‌های مختلف است را بگذرانند از جمله بیماری‌های قلب و عروق، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های زنان و غیره....

 • آداب پزشکی
 • علوم پایه
 • روانشناسی سلامت
 • فوریت‌های پزشکی
 • علوم تشریحی
 • ژنتیک پزشکی
 • رادیولوژی
 • علوم اعصاب
 • بیماری‌های کودکان
 • بیهوشی
 • طب اورژانس
 • زنان و زایمان
 • جراحی عمومی
 • جراحی داخلی

شرایط تحصیل رشته‌ پزشکی در ترکیه

اولین سوالی که احتمالا در این رابطه برای شما پیش می‌آید، این است که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه چیست؟ شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در چه مواردی خلاصه می‌شود؟ قیمت تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟ در ادامه به توضیح این شرایط می‌پردازیم:

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرط آزمون‌ های ورودی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته‌های پزشکی ترکیه، باید در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی ترکیه قبول شوید. نگران نباشید! این آزمون‌ها بسیار ساده هستند و تقریبا بیشتر متقاضیان در آن قبول می‌شوند. دو آزمون ورودی متداول در ترکیه وجود دارد که تقریبا تمام دانشگاه‌های ترکیه از آن‌ها برای سنجش متقاضیان استفاده می‌کنند. یکی از این آزمون‌ها آزمون یوس (YOS) نام دارد و دیگری یک آزمون گزینش آمریکا به نام SAT است. بیشتر دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، آزمون SAT را به‌عنوان آزمون ورودی پزشکی ترکیه قبول دارند. چنانچه در هر کدام از این آزمون‌ها نمره لازم را کسب کنید، می‌توانید در دانشگاه مورد نظر به تحصیل پزشکی بپردازید. 

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون بسیار زیاد است. همچنین مشکل محدودیت ظرفیت در این دانشگاه‌ها وجود ندارد و بیشتر شامل دانشگاه‌های خصوصی می‌شود. بیش از 80 دانشگاه خصوصی در این کشور وجود دارند که خدمات تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور را ارائه می‌دهند. بیشتر آنها در شهر استانبول واقع شده‌اند اما تعدادی در سایر شهرهای ترکیه قرار دارند.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

چنانچه معدل و ریزنمرات خوبی داشته باشید، می‌توانید از مزایای تحصیل ارزان‌تر در ترکیه بهره‌مند شوید. ولی اگر معدل خوبی ندارید، جای نگرانی نیست. معدل شما برای بیشتر دانشگاه‌های ترکیه آنچنان مهم نیست و تقریبا بدون شرط معدل می‌توانید در ترکیه پزشکی بخوانید، فقط امکان استفاده از برخی تخفیفات تحصیلی برای شما وجود نخواهد نداشت.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

بر خلاف سایر کشورهای خارجی، شرط سنی خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود ندارد. اگر شرط سنی خاصی نیز در برخی دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، می‌توان به روش‌هایی آن را برطرف کرد. یکی از مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه نیز این است که وجود گپ تحصیلی هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین چنانچه مدتی تحصیل نکرده‌اید و بین مقاطع تحصیلی شما فاصله افتاده است، هیچ نگرانی بابت تحصیل پزشکی در ترکیه نخواهید داشت.

شرط مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است. با اینکه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های پزشکی به زبان ترکی انجام می‌شود، اما باز هم دانشگاه‌هایی وجود دارد که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند، از لحاظ مدرک زبان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه همه وضعیت‌ها را توضیح خواهیم داد.

نوع مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه

نوع زبان

شرایط

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی

داشتن مدرک زبان تومر الزامی است.

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان تومر

شرکت در دوره زبان دانشگاه به مدت یکسال (قبل از شروع تحصیل)

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

ارائه مدرک زبان تافل یا شرکت در آزمون زبان دانشگاه

نکته:  باید توجه داشته باشید که نوع مدرک زبانی که ارائه می‌دهید باید متناسب با مدرکی باشد که مورد پذیرش دانشگاه انتخابی شماست. برخی از دانشگاه‌ها مدرک زبان تافل را قبول می‌کنند و برخی دیگر PTE یا آیلتس را از دانشجویان‌شان تقاضا می‌کنند. همه این موارد در فهرست مدارک پذیرش دانشگاه وجود دارد.

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان انگلیسی

اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید، باز هم روشی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه یک دوره حاضیرلیک برای زبان انگلیسی هم دارند. این دوره آمادگی زبان یکسال طول می‌کشد و دانشجویان پس از گذراندن این دوره می‌توانند در رشته مورد نظر خود مشغول تحصیل شوند. در واقع با یک تیر دو نشان خواهید زد، هم بر زبان کاربردی انگلیسی مسلط خواهید شد و هم می‌توانید در رشته دلخواه خود تحصیل کنید.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

موسسه حامی مهاجر خدمات کاملی را در زمینه تحصیل در پزشکی ترکیه ارائه می‌دهد. این خدمات طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 • مشاوره تحصیلی
 • معرفی بهترین دانشگاه‌ها با توجه به شرایط متقاضی
 • انجام مراحل دریافت پذیرش
 • برگزاری کارگاه‌های آموزشی آزمون YOS یا SAT (درصورت نیاز)
 • انتخاب رشته و معادلسازی مدرک

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در ترکیه

این مورد تفاوت زیادی با سایر رشته‌ها ندارد. شما برای آنکه بتوانید در این رشته تحصیل کنید بایستی مدارک زیر را ارائه دهید:

 • مدرک تحصیلی دیپلم
 • ریزنمرات
 • نتایج آزمون یوس، SAT 
 • مدارک زبان مرتبط
 • پاسپورت معتبر
 • منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت هزینه تحصیل

نکته: به‌طور کلی برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه نیازی به مدارک زیادی ندارید. این درحالیست که برای تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا با فهرست طولانی مدارک مواجه خواهید بود.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

در جدول زیر محدوده شهریه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه را مشاهده می‌کنید. هزینه تحصیل در ترکیه به تفکیک شهرها در جدول زیر آمده است، شهریه یکسال تحصیل پزشکی (یا دو ترم) در دانشگاه‌های ترکیه هستند. همچنین هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون میانگین شهریه‌ای بین ۱۰هزار تا ۲۵هزار دلار در بر دارد. 

نام دانشگاه

میانگین شهریه سالانه (دلار)

دانشگاه اژه

10000

دانشگاه مدیپول 

30000

دانشگاه آیدین

20000

دانشگاه استانبول

6000

دانشگاه باهچه شهیر

25000

دانشگاه کمال پاشا

30000

برخی از دانشگاه‌هایی که در فهرست بالا آمده است، رشته دندانپزشکی هم دارند. بنابراین کسانی‌که به‌دنبال ارزانترین دانشگاه دندانپزشکی ترکیه هستند و در عین حال می‌خواهند مدرکی معتبر داشته باشند نیز می‌توانند از این فهرست استفاده کنند.

بورسیه پزشکی ترکیه

بورسیه پزشکی ترکیه فقط مخصوص دانشجویان ممتاز است. دانشجویانی که بتوانند در طول تحصیل توانایی خود را اثبات کنند و نمرات خوبی داشته باشند، می‌توانند از برنامه‌های بورسیه استفاده کنند. بنابراین تنها در این صورت است که امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه را دارند.

بورسیه پزشکی ترکیه

شرایط بورسیه تحصیلی پزشکی ترکیه

به‌طور کلی سه شرط سن، معدل و زبان در اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مهم هستند که در ادامه به جزئیات هرکدام از آنها می‌پردازیم:

 • سن: فردی که خواهان ثبت‌نام برای اخذ بورسیه پزشکی در ترکیه در مقطع لیسانس است، نباید سنش بالای ۲۱ سال باشد و میانگین نمرات سه ساله دوره تحصیلی لیسانس نباید از ۷۵ کمتر باشد. برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع فوق‌لیسانس، سن شما نباید بالاتر از ۳۰ سال باشد. همچنین سن لازم برای اخذ مدرک دکترا ۳۵ سال است.

 • معدل: معدل لازم برای اخذ بورسیه پزشکی ترکیه در مقطع لیسانس ۱۴، در مقطع فوق لیسانس و دکترا ۱۵ و در رشته‌های پزشکی ۱۸ است.

 • زبان: زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، زبان ترکی است. البته در برخی از دانشگاه‌های بین المللی ترکیه، زبان تدریس انگلیسی است.

ویژگی بورسیه رشته های پزشکی در ترکیه

 • در صورت اخذ بورسیه در مقطع لیسانس ۶۰۰ لیر در ماه و در مقطع فوق لیسانس در حدود ۸۵۰ لیر و در مقطع دکترا ۱۲۰۰ لیر ماهانه به دانشجو تعلق می‌گیرد.

 • استفاده از خوابگاه‌های دولتی و بخشی از شهریه‌های دانشگاه برای دانشجو رایگان است.
 • بعضی از بورسیه‌ها از امتیازات ویژه‌ای مانند تامین هزینه مسافرت ورود به خاک ترکیه به منظور تحصیل و خروج از آن بعد از فارغ‌التحصیلی و پرداخت هزینه‌های درمانی برخوردار است.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

در تصویر زیر برخی از معیارهای مهم برای انتخاب دانشگاه‌های پزشکی این کشور را آورده‌ایم. بسیاری از آنها در فهرست بهترین دانشگاه‌ های ترکیه قرار دارند که در ادامه شرایط پذیرش‌شان را بررسی می‌کنیم.

بهترین دانشگاه های ترکیه

نمی‌توان یک گزینه را به‌عنوان بهترین دانشگاه ترکیه در رشته پزشکی انتخاب کرد. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در شهرهای مختلف این کشور گسترده شده‌اند. برخی در استانبول، برخی دیگر در آنکارا و ازمیر و غیره... ما در سایت حامی مهاجر مقالات مفیدی درباره بهترین شهرهای ترکیه برای کار و زندگی داریم که شما با مطالعه آن می‌توانید جوانب مختلفی را برای انتخاب دانشگاه در نظر بگیرید.

در جدول زیر دانشگاه های مختلف را معرفی کرده‌ایم. بنابراین کسانی‌که مشتاق تحصیل پزشکی در استانبول هستند یا دوست دارند در شهرهایی مانند آنکارا، ازمیر و سایر شهرها تحصیل کنند، جدول زیر را مطالعه کنند.

نام دانشگاه 

شرایط پذیرش

مدیپول

حداقل معدل دیپلم:

15 از 20 نمره

حداقل امتیاز SAT: 

1000 از 1600 امتیاز

حداقل امتیاز یوس:

60 از 100

باهچه شهیر

حداقل معدل دیپلم:

18 از 20 نمره

حداقل امتیاز SAT:

1400 از 1600 امتیاز

حداقل امتیاز یوس:

70 از 100

آیدین

حداقل معدل دیپلم:

12 از 20

حداقل امتیاز SAT :

500

استانبول

حداقل امتیاز SAT:

1200

حداقل امتیاز یوس:

90

آنکارا

حداقل معدل:

18 از 20

حداقل امتیاز SAT:

1100

حداقل امتیاز یوس:

75

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید ایران

شاید بعد از اتمام تحصیلات خود بخواهید در ایران کار کنید. در این صورت قبل از آنکه فرایند پذیرش خود را انجام دهید، باید مطمئن شوید که دانشگاه مورد نظرتان حتما در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. در ادامه اسامی این دانشگاه‌ها را آورده‌ایم:

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید ایران

برخی از دانشگاه‌هایی که در تصویر بالا آمده است، رشته داروسازی هم دارند. بنابراین چنانچه قصد دارید در این رشته تحصیل کنید، می‌توانید مقالاتی که مرتبط با موضوع تخصص داروسازی در ترکیه هستند را از سایت حامی مهاجر مطالعه کنید.

دانشگاه های پزشکی ترکیه مورد تایید اروپا

فرق دانشگاه‌های پزشکی که مورد تایید اروپا هستند با آنهایی که در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرند در چیست؟ پاسخ این سوال به سطح امکانات آموزشی برمی‌گردد. دانشگاه‌های پزشکی مورد تایید اروپا امکان دسترسی به آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی مجهز به فناوری‌های روز دنیا را برای دانشجویان فراهم می‌کند. همچنین فضایی مناسب برای تحقیق و آموزش و پیشرفت علمی دارند. فهرست زیر برخی از مهمترین‌ها را معرفی کرده است:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه کارابوک

تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

کسانی‌که می‌خواهند گزینه ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه را انتخاب کنند بایستی دوره تخصص خود را در این کشور سپری کنند. بنابراین نیاز است که در آزمون تخصص TUS شرکت نمایند. این آزمون میزان دانش متقاضی را در زمینه اطلاعات پزشکی عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد و فقط مختص دانشجویانی است که قصد کسب تخصص در گرایش پزشکی مورد علاقه خود را دارند. رشته‌های تخصصی پزشکی در کشور ترکیه بسیار متنوع هستند و شما گزینه‌های متعددی برای انتخاب در پیش رو دارید. این آزمون هر ساله در ماه‌های سپتامبر و آوریل (شهریور و فروردین) در آنکارا برگزار می‌شود و نتیجه معمولاً پس از حدود ۲۴ ساعت اعلام می‌شود.

بیشتر بخوانید: تخصص دندانپزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

عوامل متعددی وجود دارد که ترکیه را برای تحصیل پزشکی محبوب کرده است. یکی از عوامل محبوبیت این رشته در کشور ترکیه، اخذ پذیرش بسیار آسان است. علاوه‌بر این، ارزش پایین پول ترکیه نسبت به پول اروپا و آمریکا باعث شده که هزینه تحصیل این رشته بسیار ارزان باشد. همچنین ارزانترین دانشگاه پزشکی ترکیه نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی از کیفیت آموزشی مناسبی برخوردار است. اگر دانشجوی موفقی باشید و معدل تحصیلی‌تان بالا باشد، موفق به دریافت بورسیه هم می‌شوید. در تصویر زیر به‌صورت مختصر به مزایای این انتخاب پرداخته‌ایم و برخی از مهمترین آنها را معرفی کرده‌ایم.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

کار پس از تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از بزرگترین اهداف دانشجویان از تحصیل، ورود به بازار کار مناسب و تخصصی است. این نگرانی شاید برای دانشجویان پزشکی کمتر باشد، چرا که در ایران بازار کار مناسبی برای فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها وجود دارد. اما اگر قصد کار در کشور ترکیه داشته باشید، چه؟

واقعیت آن است که شغل پزشکی در سالهای گذشته جزو مشاغل غیرمجاز برای پزشکان خارجی کشور ترکیه بود. اما امروز این قانون کمی آسانتر شده است و افراد می‌توانند با دریافت مجوز کاری ترکیه در این شغل فعالیت داشته باشند. دریافت مجوز کاری نیز پس از معادلسازی مدرک امکان‌پذیر است. البته هنوز ممنوعیت اشتغال پزشکان خارجی در مراکز درمانی دولتی ترکیه پابرجاست و تنها شرایط اشتغال در مراکز خصوصی فراهم است.

نکته: پزشکانی که در کشور ترکیه تحصیل کرده باشند نیازی به معادلسازی مدرک ندارند. بنابراین فقط دانشجویانی که در ایران یا کشورهای دیگر دوران تحصیلی خود را گذرانده‌اند باید نسبت به معادلسازی مدرک اقدام کنند.

کار پس از تحصیل در ترکیه

خبر خوش این است که ترکیه عضو معاهده بولونیا یا طرح آراسموس است. کشورهای عضو این معاهده متعهد شده‌اند تا امتیازات ویژه‌ای را برای ادامه تحصیل در کشورهای یکدیگر فراهم کنند. بنابراین با توجه به پیمان بولونیا، تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند.

سخن پایانی

اخذ پذیرش آسان در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی ترکیه و ارزان بودن تحصیل پزشکی در ترکیه همه از جمله عواملی است که باعث محبوبیت تحصیل پزشکی در ترکیه شده است. بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند تا به جای صرف هزینه‌های بسیار زیاد برای کلاس‌های کنکور فرزند خود را برای تحصیل پزشکی به ترکیه بفرستند.

در این مقاله سعی کردیم تا همه شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه را برای شما شرح دهیم و علاوه بر معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه را نیز بیان کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله آگاهی شما در این زمینه افزایش یافته باشد و بتوانید تصمیم درستی برای آینده خود یا فرزندانتان بگیرید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه، خرید ملک در ترکیه  و اجاره خانه در ترکیه است. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب حامی مهاجر تماس بگیرید.

پاسخ به سوالات پرتکرار راجع‌به تحصیل پزشکی در ترکیه

برای هر کشوری که اقدام کنید، تحصیل پزشکی چالش برانگیز است. در ترکیه نیز شرایط به همین صورت است و شرایط مخصوص به خود را دارد. این بحث‌برانگیز بودن ادامه تحصیل در رشته پزشکی باعث شده که متقاضیان ایرانی سوالات متعددی در این خصوص بپرسند. بنابراین ما تلاش کردیم این سوالات را در اینجا مطرح کنیم و پاسخی مختصر و مفید به آنها بدهیم.

تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه امکان‌پذیر است؟

برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در یکی از آزمون‌های YOS یا SAT قبول شوید، البته این آزمون‌ها بسیار ساده و راحت هستند و قبولی در آن‌ها چالش جدی به حساب نمی‌آید. حامی مهاجر یک کارگاه ویژه برای آزمون SAT برگزار می‌کند که با شرکت در آن به صورت تضمینی می‌توانید نمره 1500 به بالا کسب کنید و در آزمون SAT قبول شوید. بنابراین می‌توان گفت آزمون‌ها مانع خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به حساب نمی‌آیند.

 تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

چنانچه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی نداشته باشید، می‌توانید در دوره حاضیرلیک دانشگاه‌های ترکیه شرکت کنید و پس از گذراندن این دوره زبان یکساله، می‌توانید تحصیل خود را در رشته مورد نظر شروع کنید. بنابراین تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است.

تحصیل پزشکی در ترکیه با زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

تدریس در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی انجام می‌شود، اما دانشگاه‌هایی نیز وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

امکان مهاجرت با تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد؟

چنانچه از رشته‌های پزشکی یا پیراپزشکی ترکیه فارغ التحصیل شوید، می‌توانید بدون دردسر در ترکیه مشغول به کار شوید. با 5 سال کار در ترکیه، می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید و برای همیشه در ترکیه زندگی کنید.

مدارک پزشکی دانشگاه‌های ترکیه معتبر هستند؟

ترکیه عضو معاهده بولونیا یا طرح آراسموس است، بنابراین مدارک دانشگاه‌های این کشور تقریبا در تمام کشورهای اروپایی معتبر هستند. وزارت بهداشت و درمان ایران نیز، مدارک پزشکی اکثر دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارد.

قبولی در رشته‌های پزشکی ترکیه از ایران آسان‌تر است؟

بله. دانشگاه‌های ترکیه 20 درصد از ظرفیت خود را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند، تحصیل پزشکی در ترکیه بسیار ساده‌تر از قبول شدن در کنکور ایران است. بنابراین دانش‌آموزانی که موفق به تحصیل پزشکی در ایران نمی‌شوند، می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند.

تحصیل رایگان در ترکیه پزشکی حقیقت دارد؟

اگر بتوانید موفق به دریافت بورسیه کامل شوید، امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه وجود دارد.

مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

تقریبا 6 سال زمان می‌برد تا بتوانید مدرک پزشکی عمومی خود را از دانشگاه‌های ترکیه دریافت کنید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 4
علی موسوی
درود بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ترکیه کدام است ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام همراه عزیز!

چنان‌که در ضمن مقاله نیز نوشته‌ایم، دانشگاه‌هایی نظیر استانبول، آنکارا، جراح‌پاشا، اژه و مارمارا از جمله دانشگاه‌های برتر ترکیه در زمینۀ پزشکی هستند. 

احمدی
سلام آیا هنوز پذیرش در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون ورودی ,امکان پذیره؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

بله. تحصیل بدون آزمون در ترکیه همچنان امکان‌پذیر است.

چنانچه به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص نیاز داشتید، با شمارۀ 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

mohammd
وقت بخیر کار های مهاجرت تحصیلی رو به صورت کامل انجام میدید؟ و اینکه امکان تحصیل در رشته فیزیوتراپی هست
کارشناس حامی مهاجر

سلام. بله. همه کارهای تحصیل پزشکی در ترکیه را از صفر تا صد انجام می‌دهیم و امکان تحصیل در رشته فیزیوتراپی هم وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، با شماره 02149078 تماس بگیرید و با کارشناسان حامی مهاجر مشورت کنید.

saleh amiri
من میخواهم در برسیه ثبت نام کنم