20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل پزشکی در ترکیه؛ راهنمای جامع از شرایط تا هزینه

تحصیل پزشکی در ترکیه: شرایط + هزینه

تحصیل در رشته‌های محبوب و پرطرفدار در یک دانشگاه خوب، رویای بسیاری از دانش‌آموزان و حتی دانشجویان است که شاید به واسطه آزمون کنکور برآورده نشده باشد. بنابراین بسیاری از دانش آموزان پس از کنکور مجبور هستند در رشته‌ها و دانشگاه‌هایی به تحصیل بپردازند که علاقه‌ای به آن ندارند. رشته‌های پزشکی محبوب‌ترین‌ها هستند که شاید تحصیل در آن‌ها برای همه امکان‌پذیر نباشد.

دو راه برای تحقق رویای تحصیل پزشکی وجود دارد. یکی تلاش بیشتر برای قبولی در آزمون کنکور در داخل کشور است و راه دیگر تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور است. تحصیل رشته پزشکی در ترکیه گزینه‌ای بسیار عالی است که می‌تواند تمام خواسته‌های شما را درباره تحصیل در خارج از کشور محقق کند. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی درباره مزایای تحصیل در ترکیه ، تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، زبان تحصیل پزشکی در ترکیه، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در رشته پزشکی ارائه دهیم و همچنین به معرفی ارزانترین دانشگاه‌ پزشکی ترکیه و شرایط خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه بپردازیم.

معرفی تحصیل پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه نسبت به تحصیل در سایر کشورهای خارجی به حدی زیادی است که در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی میان ایرانیان پیدا کرده است. بر طبق آماری که یونسکو اخیرا منتشر کرده است، 50 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که بخش قابل توجهی از آنان رشته‌های مرتبط پزشکی را انتخاب کرده‌اند. هرچند که همچنان آمریکا بیشترین محبوبیت را میان دانشجویان پزشکی دارد. اما قطعا در رتبه بعدی کشور ترکیه قرار دارد.

معرفی تحصیل پزشکی در ترکیه

اما دلیل این محبوبیت چیست؟ مزایای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای خارجی چیست که سالانه تعداد زیادی دانشجوی ایرانی آن را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند؟ در بخش بعدی پاسخ تمام این سوالات را خواهیم داد.

 مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

عوامل متعددی وجود دارد که ترکیه را برای تحصیل پزشکی محبوب کرده است. در این قسمت قصد داریم به بررسی کامل مزایای آن بپردازیم که  به موارد زیر خلاصه می‌شود:

مزایای تحصیل پزشکی د رترکیه

یکی از عوامل محبوبیت این رشته در کشور ترکیه، اخذ پذیرش بسیار آسان است. برای تحصیل پزشکی در ترکیه اصلا نیازی به پشت سر گذاشتن آزمون‌های سخت وجود ندارد و با آزمون‌های آسان امکان تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد. علاوه‌بر این، ارزش پایین پول ترکیه نسبت به پول اروپا و آمریکا باعث شده که هزینه تحصیل این رشته بسیار ارزان باشد. ارزانترین دانشگاه پزشکی ترکیه نسبت به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی دارای کیفیت آموزشی مناسب است و همین یکی از عامل‌های محبوبیت این کشور در بین علاقمندان به رشته پزشکی شده است. در ادامه مقاله بیشتر در مورد شهریه پزشکی در ترکیه و هزینه تحصیل پزشکی ترکیه صحبت خواهیم کرد.

تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه های پزشکی ترکیه را قبول دارند. وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز تحصیل پزشکی ترکیه را در فهرست دانشگاه‌های قابل قبول قرار داده است. همچنین هیچ شرایط سنی برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه وجود ندارد. علاوه‌بر این، امکان دریافت بورسیه پزشکی در ترکیه وجود دارد. اگر دانشجوی موفقی باشید و معدل تحصیلی شما بالا باشد، می‌توانید از بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه هم استفاده کنید. با دریافت بورس تحصیلی حتی امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه را نیز خواهید داشت.

شرایط تحصیل رشته‌های پزشکی در ترکیه

اجازه دهید که خلاصه کلام را در همین ابتدا به شما بگوییم، قبول شدن در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های ترکیه بسیار آسان است و همانطور که قبلا هم گفتیم، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه برای ایرانیان بسیار مناسب است. والدین دانش‌آموزان می‌توانند به جای صرف هزینه‌های بسیار بالا برای کلاس کنکور، فرزندان خود را برای تحصیل پزشکی به ترکیه بفرستند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

اولین سوالی که احتمالا در این رابطه برای شما پیش می‌آید، این است که شرایط تحصیل رشته‌ پزشکی در ترکیه چیست؟ شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در چه مواردی خلاصه می‌شود؟ قیمت تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟ بنابراین در ادامه به توضیح این شرایط خواهیم پرداخت:

آزمون‌ های ورودی برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در رشته‌های پزشکی ترکیه، باید در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی ترکیه قبول شوید. نگران نباشید! این آزمون‌ها بسیار ساده هستند و تقریبا بیشتر متقاضیان در آن قبول می‌شوند. دو آزمون ورودی متداول در ترکیه وجود دارد که تقریبا تمام دانشگاه‌های ترکیه از آن‌ها برای سنجش متقاضیان استفاده می‌کنند. یکی از این آزمون‌ها یوس (YOS) نام دارد و دیگری یک آزمون گزینش آمریکا به نام SAT است. چنانچه در هر کدام از این آزمون‌ها نمره لازم را کسب کنید، می‌توانید در دانشگاه مورد نظر به تحصیل پزشکی بپردازید.

آزمون YOS چیست؟

YOS مخفف عبارت یابانجی اویروکلو اورنجی سیناوی (آزمون دانش‌آموزان خارجی) است. این آزمون هر سال دو بار توسط دانشگاه‌های پزشکی و غیرپزشکی ترکیه در رده دولتی برگزار می‌شود و معیاری برای سنجش دانشجویان خارجی است که حداقل شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند. این آزمون نسبت به کنکور ایران بسیار ساده است. درصد بسیار بالایی از دانشگاه‌های ترکیه از این آزمون برای انتخاب دانشجویان خارجی خود بهره می‌برند.

 • هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون یوس را برگزار می‌کند و این آزمون به شکل سراسری نیست.
 • آزمون یوس شامل 80 سوال ریاضی، هوش و هندسه است که در حد ریاضیات دوم دبیرستان ایران است.
 • سوالات این آزمون تستی و 5 گزینه‌ای هستند.
 • نمره این آزمون از 100 است.
 • مدت پاسخگویی به سوالات این آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است و معمولا بین 120 تا 150 دقیقه به طول می‌انجامد.
 • آزمون هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
 • این آزمون در ایران هم برگزار می‌شود.
 • مدت اعتبار نتایج این آزمون یکسال است، ولی برای برخی از دانشگاه‌ها اعتبار دو ساله دارد.
 • شرکت در این آزمون محدودیت سنی ندارد.

آزمون ورودی تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون SAT چیست؟

این آزمون برای موسسه College Board آمریکاست که به صورت دوره‌ای چهار مرتبه در ترکیه برگزار می‌شود. بیشتر دانشگاه‌های پزشکی ترکیه SAT را نیز به عنوان آزمون ورودی پزشکی ترکیه قبول دارند و شما با کسب حداقل نمره در SAT می‌توانید در این دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازید.

 • این آزمون شامل سه بخش ریاضی، هندسه و زبان انگلیسی است.
 • این آزمون در ترکیه برگزار می‌شود.
 • نمره این آزمون از 1600 است. (800 نمره برای ریاضی و 800 نمره برای زبان)
 • این آزمون بین‌المللی است و می‌توان از نتایج آن برای دانشگاه‌های کشورهای دیگر نیز استفاده کرد.
 • مدت اعتبار نتایج این آزمون سه سال است.
 • شرکت در این آزمون محدودیت سنی ندارد.

از آنجا که قبول شدن در آزمون‌های یوس و SAT یکی از شرایط مهم برای تحصیل پزشکی در ترکیه است، موسسه حامی مهاجر خدمات کاملی را در این زمینه ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر است :

 • برگزاری دوره‌های آزمون  YOSدر ایران
 • برگزاری کلاس‌ها توسط استادهای ترک (Native)
 • انتخاب دانشگاه برای داوطلبان
 • برگزاری تور آزمون YOS و SAT
 • انتخاب دانشگاه برای داوطلبان

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون ورودی

برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه باید شهریه زیادی بپردازید. همچنین مشکل محدودیت ظرفیت در این دانشگاه‌ها وجود ندارد و بیشتر شامل دانشگاه‌های خصوصی می‌شود. بیش از 80 دانشگاه خصوصی در این کشور وجود دارند که خدمات تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور را ارائه می‌دهند. بیشتر آنها در شهر استانبول واقع شده‌اند اما تعدادی در سایر شهرهای ترکیه قرار دارند.

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است. با اینکه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های پزشکی به زبان ترکی انجام می‌شود، اما باز هم دانشگاه‌هایی وجود دارد که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارند، از لحاظ مدرک زبان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه همه وضعیت‌ها را توضیح خواهیم داد.

نوع مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه
نوع زبان شرایط
تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی داشتن مدرک زبان تومر الزامی است.
تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان تومر شرکت در دوره زبان دانشگاه به مدت یکسال (قبل از شروع تحصیل)
تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی ارائه مدرک زبان تافل یا شرکت در آزمون زبان دانشگاه

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان انگلیسی

اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید، باز هم روشی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه یک دوره حاضیرلیک برای زبان انگلیسی هم دارند. این دوره آمادگی زبان یکسال طول می‌کشد و دانشجویان پس از گذراندن این دوره می‌توانند در رشته مورد نظر خود مشغول تحصیل شوند. در واقع با یک تیر دو نشان خواهید زد، هم بر زبان کاربردی انگلیسی مسلط خواهید شد و هم می‌توانید در رشته دلخواه خود تحصیل کنید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

بر خلاف سایر کشورهای خارجی، شرط سنی خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود ندارد. اگر شرط سنی خاصی نیز در برخی دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، می‌توان به روش‌هایی آن را برطرف کرد. یکی از مزیت‌های تحصیل پزشکی در ترکیه نیز این است که وجود گپ تحصیلی هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین چنانچه مدتی تحصیل نکرده‌اید و بین مقاطع تحصیلی شما فاصله افتاده است، هیچ نگرانی بابت تحصیل پزشکی در ترکیه نخواهید داشت.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

چنانچه معدل و ریزنمرات خوبی داشته باشید، می‌توانید از مزایای تحصیل ارزان‌تر در ترکیه بهره‌مند شوید. ولی اگر معدل خوبی ندارید، جای نگرانی نیست. معدل شما برای بیشتر دانشگاه‌های ترکیه آنچنان مهم نیست و تقریبا بدون شرط معدل می‌توانید در ترکیه پزشکی بخوانید، فقط امکان استفاده از برخی تخفیفات تحصیلی برای شما وجود نخواهد نداشت.

خدمات حامی مهاجر برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

موسسه حامی مهاجر خدمات کاملی را در زمینه تحصیل در پزشکی ترکیه ارائه می‌دهد. خدمات ما با مشاوره تحصیلی شروع می‌شود و ابتدا بررسی می‌شود که با توجه به وضعیت شخصی شما کشور ترکیه برای تحصیل شما مناسب است یا خیر. کارشناسان ما دانشگاه‌های مناسب را به شما معرفی خواهند کرد و شرایط ورود به دانشگاه پزشکی ترکیه را برای شما توضیح خواهند داد.

در مرحله بعد کارگاه‌های آموزشی آزمون YOS برای متقاضیان برگزار خواهد شد و در صورتی که به آزمون SAT نیاز داشته باشید، یک تور کارگاهی SAT در کشور ترکیه برای شما برگزار می‌شود که به شما تضمین داده می‌شود که با شرکت در این کارگاه SAT نمره بالای 1500 دریافت کنید. (نمره آزمون SAT از 1600 نمره است)

پس از قبولی در یکی از آزمون‌های YOS یا SAT ، مراحل انتخاب رشته و معادل‌سازی مدارک برای شما انجام می‌شود، شما را در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنیم و خوابگاه دانشجویی برای شما می‌گیریم. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم تحصیل پزشکی در ترکیه بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید و کارشناسان ما در تمام مراحل به شما کمک خواهند کرد. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر برای تحصیل پزشکی در ترکیه، می‌توانید از طریق شماره 02148406 با کارشناسان مجرب حامی مهاجر تماس بگیرید.

کار پس از تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از بزرگترین اهداف دانشجویان از تحصیل، ورود به بازار کار مناسب و تخصصی است. این نگرانی شاید برای دانشجویان پزشکی کمتر باشد، چرا که در ایران بازار کار مناسبی برای فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها وجود دارد. اما نکته‌ای که دانشجویان پزشکی خارج از کشور باید به آن توجه کنند، معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ایران یا کشورهای دیگر است.

چنانچه وزارت علوم یا وزارت بهداشت و درمان ایران یا سایر کشورها، مدرک دانشگاه شما را قبول نداشته باشند، با مشکل مواجه خواهید شد و امکان کار را نخواهید داشت. بنابراین انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل پزشکی بسیار مهم است.

کار پس از تحصیل در ترکیه

خبر خوش این است که ترکیه عضو معاهده بولونیا یا طرح آراسموس است. کشورهای عضو این معاهده متعهد شده‌اند تا امتیازات ویژه‌ای را برای ادامه تحصیل در کشورهای یکدیگر فراهم کنند. بنابراین با توجه به پیمان بولونیا، تقریبا تمام کشورهای اروپایی مدارک دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند.

 وزارت بهداشت و درمان ایران نیز، مدارک تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارد و با اخذ مدرک پزشکی و پیراپزشکی از این دانشگاه‌ها می‌توانید در ایران مشغول کار شوید. از طرف دیگر در کشور ترکیه نیز بازار کار بسیار خوبی برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی وجود دارد و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه، می‌توانید کار در ترکیه را انتخاب کنید و حتی بعد از پنج سال پاسپورت ترکیه را نیز دریافت کنید.

یکی از مزیت‌های بزرگ شرایط تحصیل در رشته پزشکی ترکیه این است که همزمان بین بازار کار ایران و ترکیه حق انتخاب خواهید داشت و شانس پیدا کردن شغل مناسب برای شما بیشتر خواهد شد. برای انتخاب دانشگاه و رشته مناسب هم می‌توانید از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی

برای انتخاب بهترین دانشگاه ترکیه در رشته پزشکی فقط نباید به رتبه جهانی آن دانشگاه توجه کنید، رتبه جهانی یک دانشگاه میانگینی از رتبه آن دانشگاه در رشته‌های گوناگون و میزان خدمات رفاهی آن دانشگاه است. برای سنجش بهتر دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی باید به جز رتبه دانشگاه به موارد زیر نیز توجه کنید :

 • هزینه تحصیل در دانشگاه مورد نظر ارزان و مناسب باشد.
 • دانشگاه ظرفیت مناسبی برای پذیرش دانشجویان خارجی داشته باشد.
 • قبول شدن در آزمون‌های ورودی دانشگاه آسان باشد.
 • مدارک پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه معتبر باشد.

بهترین دانشگاه های ترکیه

بنابراین بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه با توجه به معیارهای بالا در جدول زیر معرفی شده‌اند. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد بهترین دانشگاه های ترکیه دارید، مقاله معرفی 10 دانشگاه برتر ترکیه را مطالعه کنید، در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد شهرهای ترکیه دارید، می‌توانید مقاله بهترین شهرهای ترکیه برای کار و زندگی را بخوانید. ما در جدول زیر دانشگاه های مختلف را معرفی کرده‌ایم. بنابراین کسانی‌که مشتاق تحصیل پزشکی در استانبول هستند یا دوست دارند در شهرهایی مانند آنکارا، ازمیر و سایر شهرها تحصیل کنند، جدول زیر را مطالعه کنند. 

شهر دانشگاه

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

استانبول

دانشگاه استانبول

دولتی

دانشگاه جراح پاشا

خصوصی

دانشگاه ساغلیک بیلیملری

دولتی

دانشگاه مارمارا

دولتی

آنکارا

دانشگاه آنکارا

دولتی

دانشگاه حاجت تپه

دولتی

دانشگاه قاضی

دولتی

ازمیر

دانشگاه اژه

دولتی

دانشگاه عدنان مندرس

دولتی

دانشگاه دوکوز ایلول

دولتی

ساکاریا

دانشگاه ساکاریا

دولتی

کایسری

دانشگاه ارجیس

دولتی

ارزروم

دانشگاه آتاتورک

دولتی

بهترین دانشگاه های پزشکی استانبول

دانشگاه آیدین استانبول بهترین دانشگاه پزشکی این شهر است.  مورد تایید اتحادیه اروپا و دومین دانشگاه خصوصی در ترکیه است که امکانات مناسب را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در این دانشگاه علاوه بر رشته پزشکی ۶۳ رشته دیگر در مقطع کارشناسی، ۷۴ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۷ رشته تخصصی برای مقطع دکترا ارائه می‌شود. همچنین برای رشته‌های علوم پزشکی ۲۱ آزمایشگاه با تجهیزات کامل در اختیار دانشجویان و دانش‌پژوهان قرار می‌دهد. شهریه پزشکی دانشگاه آیدین استانبول 2500 تا 4600 دلار آمریکا به‌طور سالانه هزینه دارد.

تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

کسانی‌که می‌خواهند دوره تخصص خود را در کشور ترکیه سپری کنند، نیاز است که در آزمون تخصص TUS شرکت کنند. این آزمون میزان دانش متقاضی را در زمینه اطلاعات پزشکی عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد و فقط مختص دانشجویانی است که قصد کسب تخصص در گرایش پزشکی مورد علاقه خود را دارند. رشته‌های تخصصی پزشکی در کشور ترکیه بسیار متنوع هستند و شما گزینه‌های متعددی برای انتخاب در پیش رو دارید. این آزمون هر ساله در ماه‌های سپتامبر و آوریل (شهریور و فروردین) در آنکارا برگزار می‌شود و نتیجه معمولاً پس از حدود ۲۴ ساعت اعلام می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

در جدول زیر محدوده شهریه تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه را مشاهده می‌کنید. هزینه تحصیل در ترکیه به تفکیک شهرها در جدول زیر آمده است، شهریه یکسال تحصیل پزشکی (یا دو ترم) در دانشگاه‌های ترکیه هستند. همچنین هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون میانگین شهریه‌ای بین ۱۰هزار تا ۲۵هزار دلار در بر دارد. 

نوع دانشگاه

محدوده قیمتی برای شهریه سالیانه دانشگاه

دانشگاه‌های دولتی ترکیه

از 10 هزار لیر تا 60 هزار لیر

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

از 5000 دلار تا 25000 دلار

دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی ترکیه

معمولا رشته‌های محبوب همچون رشته‌های پزشکی بورس تحصیلی ندارند و بورس‌های تحصیلی ترکیه بیشتر برای رشته‌هایی اعطا می‌شود که تقاضای کمی برای آن‌ها وجود دارد. بورسیه پزشکی در ترکیه فقط مخصوص دانشجویان ممتاز است. دانشجویانی که بتوانند در طول تحصیل توانایی خود را اثبات کنند و نمرات خوبی داشته باشند، می‌توانند تحت شرایطی از این بورسیه‌ها استفاده کنند و در این صورت امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه را دارند. در ادامه به بیان شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه پزشکی و مزایای آن خواهیم پرداخت.

شرایط بورسیه پزشکی ترکیه:

 • سن: فردی که خواهان ثبت‌نام برای اخذ بورسیه پزشکی در ترکیه در مقطع لیسانس است، نباید سنش بالای ۲۱ سال باشد و میانگین نمرات سه ساله دوره تحصیلی لیسانس نباید از ۷۵ کمتر باشد. برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع فوق‌لیسانس، سن شما نباید بالاتر از ۳۰ سال باشد و همچنین باید دوره لیسانس را گذارنده و مدرک آن را اخذ کرده باشید. سن لازم برای اخذ مدرک دکترا ۳۵ سال است و باید مدرک دوره فوق لیسانس را داشته باشید.

 • معدل: معدل لازم برای اخذ بورسیه پزشکی ترکیه در مقطع لیسانس ۱۴، در مقطع فوق لیسانس و دکترا ۱۵ و در رشته‌های پزشکی ۱۸ است.
 • زبان: زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، زبان ترکی است. در برخی از دانشگاه‌های بین المللی ترکیه، زبان تدریس انگلیسی است. بنابراین برای تقاضای بورسیه باید حتما مدرک تافل  (TOFEL) یا آیلتس (IELTS) مورد‌نظر دانشگاه را ارائه کنید.

مزایای استفاده از بورسیه تحصیلی ترکیه:

 • در صورت اخذ بورسیه در مقطع لیسانس ۶۰۰ لیر در ماه و در مقطع فوق لیسانس در حدود ۸۵۰ لیر و در مقطع دکترا ۱۲۰۰ لیر ماهانه به دانشجو تعلق می‌گیرد.

 • در صورت اخذ بورسیه تحصیلی استفاده از خوابگاه‌های دولتی و شهریه‌های دانشگاه برای دانشجو رایگان است.
 • همان‌طور که در بالا اشاره شد برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌های ترکیه که شما اقدام به اخذ بورسیه داشتید، به زبان ترکی نیاز است. از مزایای اخذ بورسیه این است که دانشگاه مربوطه در صورت عدم تسلط شما به زبان ترکی، یک سال کلاس آموزش رایگان می‌گذارد.
 • بعضی از بورسیه‌ها از امتیازات ویژه‌ای مانند تامین هزینه مسافرت ورود به خاک ترکیه به منظور تحصیل و خروج از آن بعد از فارغ‌التحصیلی و پرداخت هزینه‌های درمانی برخوردار است.

سخن پایانی

اخذ پذیرش آسان در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی ترکیه و ارزان بودن تحصیل پزشکی در ترکیه همه از جمله عواملی است که باعث محبوبیت تحصیل پزشکی در ترکیه شده است. بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند تا به جای صرف هزینه‌های بسیار زیاد برای کلاس‌های کنکور فرزند خود را برای تحصیل پزشکی به ترکیه بفرستند.

در این مقاله سعی کردیم تا همه شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه را برای شما شرح دهیم و علاوه بر معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه را نیز بیان کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله آگاهی شما در این زمینه افزایش یافته باشد و بتوانید تصمیم درستی برای آینده خود یا فرزندانتان بگیرید.

موسسه حامی مهاجر با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه، خرید ملک در ترکیه  و اجاره خانه در ترکیه است. در صورت نیاز به خدمات حامی مهاجر در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب حامی مهاجر تماس بگیرید.

پاسخ به سوالات متداول تحصیل پزشکی در ترکیه

برای هر کشوری که اقدام کنید، تحصیل پزشکی چالش برانگیز است. در ترکیه نیز شرایط به همین صورت است و شرایط مخصوص به خود را دارد. این بحث‌برانگیز بودن ادامه تحصیل در رشته پزشکی باعث شده که متقاضیان ایرانی سوالات متعددی در این خصوص بپرسند. بنابراین ما تلاش کردیم این سوالات را در اینجا مطرح کنیم و پاسخی مختصر و مفید به آنها بدهیم.

تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه امکان‌پذیر است؟

برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در یکی از آزمون‌های YOS یا SAT قبول شوید، البته این آزمون‌ها بسیار ساده و راحت هستند و قبولی در آن‌ها چالش جدی به حساب نمی‌آید. حامی مهاجر یک کارگاه ویژه برای آزمون SAT برگزار می‌کند که با شرکت در آن به صورت تضمینی می‌توانید نمره 1500 به بالا کسب کنید و در آزمون SAT قبول شوید. بنابراین می‌توان گفت آزمون‌ها مانع خاصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به حساب نمی‌آیند.

 تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

چنانچه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی نداشته باشید، می‌توانید در دوره حاضیرلیک دانشگاه‌های ترکیه شرکت کنید و پس از گذراندن این دوره زبان یکساله، می‌توانید تحصیل خود را در رشته مورد نظر شروع کنید. بنابراین تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است.

تحصیل پزشکی در ترکیه با زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

تدریس در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی انجام می‌شود، اما دانشگاه‌هایی نیز وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

امکان مهاجرت با تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد؟

چنانچه از رشته‌های پزشکی یا پیراپزشکی ترکیه فارغ التحصیل شوید، می‌توانید بدون دردسر در ترکیه مشغول به کار شوید. با 5 سال کار در ترکیه، می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید و برای همیشه در ترکیه زندگی کنید.

مدارک پزشکی دانشگاه‌های ترکیه معتبر هستند؟

ترکیه عضو معاهده بولونیا یا طرح آراسموس است، بنابراین مدارک دانشگاه‌های این کشور تقریبا در تمام کشورهای اروپایی معتبر هستند. وزارت بهداشت و درمان ایران نیز، مدارک پزشکی اکثر دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارد.

قبولی در رشته‌های پزشکی ترکیه از ایران آسان‌تر است؟

بله. دانشگاه‌های ترکیه 20 درصد از ظرفیت خود را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند، تحصیل پزشکی در ترکیه بسیار ساده‌تر از قبول شدن در کنکور ایران است. بنابراین دانش‌آموزانی که موفق به تحصیل پزشکی در ایران نمی‌شوند، می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند.

تحصیل رایگان در ترکیه پزشکی حقیقت دارد؟

اگر بتوانید موفق به دریافت بورسیه کامل شوید، امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه وجود دارد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 5 | کل دیدگاه های تایید شده: 4
علی موسوی
درود بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ترکیه کدام است ؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام همراه عزیز!

چنان‌که در ضمن مقاله نیز نوشته‌ایم، دانشگاه‌هایی نظیر استانبول، آنکارا، جراح‌پاشا، اژه و مارمارا از جمله دانشگاه‌های برتر ترکیه در زمینۀ پزشکی هستند. 

احمدی
سلام آیا هنوز پذیرش در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون ورودی ,امکان پذیره؟
کارشناس حامی مهاجر

سلام دوست عزیز.

بله. تحصیل بدون آزمون در ترکیه همچنان امکان‌پذیر است.

چنانچه به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص نیاز داشتید، با شمارۀ 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

mohammd
وقت بخیر کار های مهاجرت تحصیلی رو به صورت کامل انجام میدید؟ و اینکه امکان تحصیل در رشته فیزیوتراپی هست
کارشناس حامی مهاجر

سلام. بله. همه کارهای تحصیل پزشکی در ترکیه را از صفر تا صد انجام می‌دهیم و امکان تحصیل در رشته فیزیوتراپی هم وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، با شماره 02149078 تماس بگیرید و با کارشناسان حامی مهاجر مشورت کنید.

saleh amiri
من میخواهم در برسیه ثبت نام کنم