20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

اخذ ویزای P ؛ بهترین روش برای ورود ورزشکاران و هنرمندان به آمریکا

ویزای P آمریکا برای هنرمندان و ورزشکاران

از جمله روش‌های مهاجرت موقت ورزشکاران، هنرمندان و مشاغل مربوط به سرگرمی به آمریکا استفاده از ویزای P است. کشور آمریکا به دلیل داشتن امکانات و فرصت‌های خوب در صنعت ورزش و هنر، از محبوب‌ترین مقاصد برای افراد شاخص فرهنگی، هنری و ورزشی است.

به دلیل نوع فعالیت اشخاص و گروه‌های ممتاز و معروف در زمینه سرگرمی، هنری و ورزشی، این افراد ممکن است برای رویداد، مسابقه و یا اجرای برنامه به کشوری دیگر سفر کرده و برای این منظور احتیاج به ویزا دارند. حضور این گروه از افراد در کشور آمریکا به دلیل برنامه کاری خاص و در مدت محدودی بوده و اقامت آن‌ها دائم نخواهد بود.

بنابراین توجه داشته باشید که ویزای P آمریکا، ویزای غیرمهاجرتی است، به منظور اقامت موقت در کشور آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با ویزای مهاجرتی برای این اشخاص متفاوت است. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که منظور از افراد شاخص در صنعت سرگرمی، هنر و ورزش، کسانی هستند که در یکی از زمینه‌های فعالیت گفته شده شهرت و برجستگی جهانی دارند.

در این مقاله ابتدا به معرفی ویزای P آمریکا پرداخته، درباره انواع آن توضیح می‌دهیم. سپس درباره شرایط دریافت ویزای P آمریکا و نحوه بررسی صلاحیت افراد واجد شرایط صحبت کرده و بعد از آن، شرایط و نحوه دریافت ویزای خانواده آن‌ها را توضیح می‌دهیم. همچنین مدارک لازم برای دریافت ویزای P آمریکا را عنوان کرده و در نهایت به سولات پرتکرار درباره ویزای P آمریکا برای هنرمندان و ورزشکاران پاسخ می‌دهیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت متخصص در امور اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا، اخذ اقامت دائم آمریکا، ثبت نام لاتاری و مشاوره برای برندگان لاتاری است. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان حامی مهاجر می‌توانید با شماره 02148000957 تماس حاصل فرمایید.

ویزای P آمریکا چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم، ویزای p آمریکا، نوعی ویزای کار موقت است و به افراد شاخص و مشهور در زمینه‌های هنری، ورزشی و صنعت سرگرمی اختصاص دارد. هدف از صدور این ویزا، اجازه ورود این گروه برای شرکت در رویدادهای مختلف، اجرا و یا مسابقه در خاک کشور آمریکا است. اقامت ایشان موقتی بوده و زمان آن بستگی به مدت اعتبار ویزای P دارد که معمولا اعتبار ویزای P یک ساله است و البته قابلیت تمدید را دارد.

منظور از "هنر"، فعالیت در زمینه‌های خلاق هنرهای زیبا، هنرهای تجسمی، هنرهای اجرایی مثل تئاتر و سایر هنرهای شناخته شده است. همچنین منظور از "صنعت سرگرمی"، رسانه، فیلم، موسیقی و... است.

انواع ویزای P آمریکا

بعد از معرفی ویزای P آمریکا، در این قسمت به انواع دسته بندی این ویزا می‌پردازیم. ویزای P آمریکا چهار نوع طبقه‌بندی دارد و یکی از آن ویزاها به همسران و فرزندان هنرمندان و ورزشکاران معروف و برجسته، اختصاص دارد. P-1، P-2، P-3 و P-4 انواع ویزای P آمریکا بوده و ویزای P-1 نیز دو نوع P-1A و P-1B را شامل می‌شود.

ویزای P-1a آمریکا

ویزای P-1A آمریکا

ویزای P-1A آمریکا، مخصوص ورزشکاران حرفه‌ای و معروف در سطح جهان است. این ورزشکاران می‌توانند یا به صورت انفرادی و یا در قالب تیم ورزشی (با توجه به نوع درخواست و پروژه آن‌ها) وارد خاک آمریکا شوند. با داشتن یکی از شرایط زیر و با هدف آمدن به آمریکا به صورت موقت و برای شرکت در مسابقه و رویداد خاص، شما مشمول ویزای P-1A آمریکا می‌شوید:

 • فرد ورزشکار حرفه‌ای و شناخته شده در جهان
 • فردی از یک گروه یا تیم ورزشی با شهرت جهانی
 • ورزشکار یا مربی از یک تیم که در کشور آمریکا بوده و عضوی از لیگ یا انجمن خارجی است.

برای دریافت ویزای P-1A آمریکا، باید کافرما، اسپانسر (حامی مالی) و یا مدیر برنامه ورزشکار که در کشور آمریکا است، فرمی را به عنوان درخواست برای ویزا تکمیل کند و تمام شواهد و مدارک را برای بررسی صلاحیت و فرایند دریافت ویزا آماده کند.

فرم I-129، فرمی است غیرمهاجرتی و برای درخواست ویزای کار موقت در آمریکا. برای دریافت ویزای P از این فرم استفاده می‌شود. بعد از تکمیل و تحویل فرم I-129 به اداره مهاجرت آمریکا (USCIS)، مدیر برنامه، کارفرما و یا اسپانسر متقاضی دریافت ویزا (فرد یا گروه ورزشکار) موارد زیر را دریافت می‌کند:

 • تاییدیه دریافت فرم از طرف شما
 • تعیین وقت انگشت نگاری
 • اطلاع‌رسانی برای وقت سفارت در صورت نیاز به مصاحبه
 • اطلاع‌رسانی درباره تصمیم اداره مهاجرت آمریکا

مدارک لازم برای دریافت ویزای P-1A آمریکا

مدارک لازم برای دریافت ویزای P-1A آمریکا

 • نامه‌ای از طرف یک سازمان آمریکایی معتبر و مربوط به ورزش مثل اتحادیه فوتبالیست‎‌های لیگ برتر در آمریکا مبنی بر این‌که رویداد و پروژه‌ای که قرار است در کشور آمریکا انجام شود چیست و صلاحیت فرد متقاضی ویزا را در این باره اثبات کند. (اگر سازمانی برای این منظور وجود ندارد، می‌توان از این نامه صرف‌نظر کرد)
 • یک کپی از قرارداد کتبی و یا خلاصه شرایط قرارداد‌های شفاهی درباره استخدام ذینفع
 • توضیح درباره ماهیت فعالیت یا رویداد مدنظر، تاریخ شروع و پایان رویداد، یا کپی از هرگونه برنامه سفر برای این رویداد
 • هر نوع مدارک لازم بیشتر با توجه نوع فعالیت ورزشی فرد یا گروه ورزشی ذینفع، مثل قراردادهای کاری و یا مدارکی که نشان دهد فرد در قالب تیم ملی در مسابقات بین‌المللی شرکت کرده است.

ویزای P-1B آمریکا برای هنرمندان

ویزای P-1B آمریکا

ویزای P-1B، برای یک هنرمند به عنوان اجرا کننده و عضوی از یک گروه هنری (و نه به صورت انفرادی) است که قصد شرکت در یک رویداد و یا اجرای برنامه در کشور آمریکا را در مدت محدود دارند.

این گروه هنری حداقل باید به مدت یکسال تشکیل و تاسیس شده باشد و در زمینه کاری خود ممتاز بوده و در سطح جهان شناخته شده باشند. توجه داشته باشید که هنرمندان که به صورت انفرادی بوده و عضوی از گروه هنری نبوده، مشمول ویزای نوع P-1B نیستند و نمی‌توانند از این ویزا استفاده کنند. استثناء‌هایی نیز برای دریافت این نوع ویزا وجود دارد که باید کارشناس مربوطه آن را بررسی نماید. اما یک مورد استثناء را در ادامه بیان می‌کنیم.

این استثناء درباره دو شرط گفته شده برای این نوع ویزا (P-1B) است. اتباع خارجی که بازیگر، اجراکننده سیرک یا کارمند مهم و کلیدی سیرک هستند، برای واجد شرایط بودن نیازی ندارند تا به مدت یکسال در یک گروه سیرک باشند و یا در سطح جهان مشهور باشند. اما هدف آن‌ها باید اجرا و کار در یک سیرک معروف در سطح کشور آمریکا باشد.

برای درخواست ویزای P-1B نیز باید از فرم I-129 استفاده شود. همچنین کارفرما، اسپانسر و مدیر برنامه در کشور آمریکا باید این فرم را برای شما تکمیل کند و به اداره مهاجرت تحویل دهد. بعد از تایید درخواست توسط اداره مهاجرت آمریکا، مراحل بعدی دریافت ویزا اجرا خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای P-1B آمریکا

 • نامه‌ای از طرف سازمان معتبر و مربوط آمریکایی مثل فدراسیون موسیقی‌دانان آمریکا برای تعریف پروژه و رویداد و توضیح درباره صلاحیت ذینفع در این رویداد.
 • برنامه سفر و تاریخ شروع و پایان رویداد به همراه آدرس رویداد یا اجرای برنامه
 • کپی قرارداد بین درخواست دهنده (کارفرما یا اسپانسر) با ذینفع و خلاصه توافق‌های شفاهی درباره شرایط استخدام هنرمند
 • مدرکی که نشان دهد گروه هنری تشکیل شده و حداقل به مدت یک سال فعالیت دارد.
 • ارائه لیست از اعضای گروه هنری و تاریخ دقیق پیوستن آن‌ها به گروه
 • هرگونه شواهد و مدارکی که نشان دهد گروه هنری در سطح بین‌المللی دارای شهرت و برجستگی است. مثل جوایز بین‌المللی کسب شده، مطالب و مقاله‌های نوشته شده درباره ذینفع در روزنامه‌ها، مجلات و انتشارات

ویزای P-2 آمریکا

ویزای P-2 آمریکا مختص هنرمندانی است که تحت یک برنامه تبادلی مشخص بین یک موسسه یا سازمان در آمریکا و یک سازمان در کشور دیگر و برای اجرای برنامه، به صورت موقت وارد کشور آمریکا می‌شوند.

همانطور که از تعریف ویزای P-2 آمریکا مشخص است، این نوع ویزا شرایط خاصی دارد. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که توانایی و مهارت هنرمندی که قرار است تحت این برنامه ویزا شود، باید با همتای آمریکایی هم سطح باشد.

برای فرایند و درخواست ویزای P-2 نیز مانند ویزای P-1 باید از فرم I-129 استفاده کرد. برای این کار باید مدیر برنامه، کارفرمای آمریکایی و یا اسپانسر هنرمند متقاضی ویزای P-2 برای تکمیل فرم I-129 اقدام نماید.

ویزای P-3 آمریکا

در صورتی که یک هنرمند یا گروه هنری تحت یک برنامه فرهنگی منحصر به فرد، برای اجرا، تدریس، مربیگری و رهبری به منظور ارتقای سطح هنری در کشور آمریکا، قصد ورود به این کشور را داشته باشند، باید ویزای P-3 را دریافت کنند. همانطور که گفتیم اقامت با این ویزا نیز موقتی بوده و مدت اعتبار آن حداکثر تا یک سال است. البته که مانند ویزاهای دیگر، این ویزا در صورت امکان قابل تمدید است.

برای درخواست ویزای P-3 آمریکا، کارفرما، مدیر و یا اسپانسر متقاضی این ویزا باید فرم I-129 را تکمیل کرده و مانند ویزاهای P-1 و P-2 مراحل دریافت ویزا را طی کند.

ویزای P-4 آمریکا

ویزای P-4 آمریکا برای خانواده و در واقع همراه متقاضی ویزاهای P-1، P-2 و P-3 در نظر گرفته شده است. در قوانین مهاجرتی کشور آمریکا همسر و فرزند مجرد زیر 21 سال به عنوان همراه برای دریافت ویزا معرفی شده‌اند. بنابراین در صورتی که متقاضی دریافت ویزا، همسر و فرزند مجرد زیر 21 سال داشته باشد، ویزای P-4 برای همراهان ذکر شده صادر می‌شود.

همراهان بعد از دریافت ویزای P-4 و ورود به کشور آمریکا، فقط می‌توانند تحصیل کنند و اجازه کار را نخواهند داشت.

توجه داشته باشید که برای درخواست ویزای P-4 باید فرم I-539 تکمیل شود. این فرم در کل برای تغییر وضعیت یا تمدید ویزا استفاده می‌شود. اما برای همراهان بسیاری از متقاضیان ویزای آمریکا نیز استفاده می‌شود.

ویزای p آمریکا برای داوران

پرسنل پشتیبانی ضروری برای ویزای P آمریکا

پرسنل پشتیبانی ضروری (Essential Support Personnel)، کسی (کسانی) است که کارهایی که انجام آن توسط ویزا شده ممکن نیست را انجام می‌دهد. کارکنان دفتر جلویی (اصطلاح به معنی بخش ترکیبی از واحدهای فروش، بازاریابی و خدمات مشتریان)، گروه عکاسی و فیلم‌برداری، نورپردازها و کارکنان صحنه اجرا برای هنرمندان و مربی، داوران و مترجمان برای ورزشکاران از جمله پرسنل پشتیبانی ضروری به حساب ‌می‌آیند.

این اشخاص نیز با توجه به نوع ویزای فرد متقاضی (P-1، P-2 یا P-3)، یکی از ویزاهای P-1S، P-2S و P-3S آمریکا را دریافت می‌کنند. برای مثال اگر هنرمندی ویزای P-3 آمریکا را دریافت نماید، برای پرسنل پشتیبانی ضروری ویزای P-3 صادر خواهد شد.

فرم I-129 برای دریافت ویزای P آمریکا

فرم I-129 برای دریافت ویزای P آمریکا

همانطور که گفتیم، برای دریافت ویزای P آمریکا، باید از فرم I-129 استفاده نمود. این فرم برای درخواست ویزای کاری موقت و غیرمهاجرتی مثل ویزاهای P-1، P-2 و P-3 کاربرد دارد. در کل فرم I-129 دارای قسمت‌های زیر است:

 • اطلاعات و مشخصات درباره درخواست کننده ویزا (مدیر برنامه، کافرما یا اسپانسر)
 • مشخصات و اطلاعات درباره ذینفع (هنرمند یا ورزشکار متقاضی ویزای P)
 • آدرس ذینفع، اطلاعات درباره درخواست‌های دیگر در صورت وجود و سایر اطلاعات
 • اطلاعات درباره شرایط استخدام و کافرما
 • اظهارنامه، اطلاعات تماس درخواست کننده یا امضا کننده مجاز
 • اطلاعات بیشتر درباره درخواست برای هنرمند یا ورزشکار متقاضی ویزا
 • پر کردن بخش مربوط به نوع ویزای P آمریکا (P Classification)
 • بخش پیوست برای اضافه کردن اطلاعات و  اسامی سایر متقاضیان، درصورتی که ذینفع بیش از یک نفر است. مثل اعضای گروه ورزشی یا هنری

توجه داشته باشید که در فرم I-129 بخش‌های دیگری مربوط به سایر ویزاهای کاری موقت نیز وجود دارد که با توجه به این‌که درخواست درباره ویزای P آمریکا است، آن بخش‌ها نباید تکمیل شوند.

همچنین در صورتی که فرد هنگام تکمیل فرم I-129 به عمد و آگاهانه اطلاعات غلط را وارد و یا واقعیت را پنهان کند، درخواست و فرم تکمیل شده و هر درخواست دیگری باطل می‌شود و منجر به جریمه سنگین خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا درباره ویزای P برای هنرمندان یا ورزشکاران حرفه‌ای و معروف در سطح جهان و شرایط دریافت این ویزا اطلاعات دقیق و کاملی ارائه دهیم. در ابتدا نوع ویزای P آمریکا را توضیح داده و درباره انواع ویزاهای P-1A، P-1B، P-2 و P-3 صحبت کردیم. گفتیم که هرکدام از این ویزاها به چه منظور است:

P-1A مربوط به ورزشکاران حرفه‌ای (انفرادی و یا گروه ورزشی)

 P-1B مربوط به گروه هنری شناخته شده

 P-2 برای یک هنرمند تحت برنامه فرهنگی تبادلی

 P-3 برای اجرا، تدریس و مربیگری هنرمند در کشور آمریکا به منظور ارتقای فرهنگی

همچنین درباره ویزای همراهان (P-4) توضیح دادیم که همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال هنرمندان و ورزشکاران متقاضی ویزا می‌توانند ویزای P-4 را دریافت کنند. در نهایت درباره فرم I-129 که برای دریافت ویزای P آمریکا استفاده می‌شود نیز صحبت کردیم و قسمت‌های آن را برای تکمیل عنوان کردیم.

موسسه حامی مهاجر، شرکت باتجربه و متخصص در زمینه انواع خدمات ویزا، از جمله اخذ ویزای آمریکا، دریافت پذیرش تحصیلی آمریکا، ثبت نام لاتاری، مشاوره و انجام مراحل بعد از لاتاری برای برندگان لاتاری بوده و در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات و مشاوره در زمینه ویزای آمریکا دارید، با شماره 02148000957 با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره دریافت ویزای P آمریکا

آیا با ویزای P آمریکا می‌توان به این کشور مهاجرت کرد؟

خیر، ویزای P آمریکا، ویزای کاری موقت بوده و غیرمهاجرتی است. شما با اخذ این ویزا در مدت محدودی می‌توانید در آمریکا اقامت داشته باشید.

مدت اعتبار ویزای P آمریکا چقدر است؟

این نوع ویزا معمولا تا یک سال اعتبار دارد. در صورت نیاز و با توجه به وضعیت و شرایط، قابل تمدید است.

آیا در صورت درخواست برای اخذ ویزای P آمریکا، می‌توان برای لاتاری گرین کارت آمریکا اقدام کرد؟

ثبت نام لاتاری، منافاتی با درخواست شما برای ویزاهای دیگر ندارد. بعد از برنده شدن در لاتاری بهتر است با کارشناسان با تجربه در این زمینه مشاوره داشته باشید.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0